Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαβάζετε σκαναρισμένα κόμιξ;


jval

  

141 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είναι λίγο κρίμα να διαβάζουμε σκαναρισμένα κόμικ????Είναι κρίμα απέναντι στους δημιουργούς που έκαναν ιδιαίτερη προσπάθεια να το φτιάκ=ξουν,σχέδια,διάλογοι και όλα τα υπόλοιπα....

 

Όπως αναφέρει εδώ ο Valtasar, τα σκαναρισμένα κόμικς που ανεβάζουν εδώ τα παιδιά πρέπει να είναι τεύχη τουλάχιστον 2 ετών, μιλάμε δηλαδή για τεύχη που δεν κυκλοφορούν άμεσα/δεν βρίσκονται πλέον στο περίπτερο.

Οπότε έτσι δεν ζημιώνεται οικονομικά η εκδοτική και κατ' επέκταση οι δημιουργοί. Σκέψου ακόμη πως άλλο το τεύχος από χαρτί (που είναι κάτι χειροπιαστό) και άλλο το σκαναρισμένο και η ανάγνωση στον υπολογιστή. Ακόμη πολλοί από μας μπορεί να ρίξουν μια ματιά στο σκαναρισμένο και άμα τους αρέσει τότε πάνε και το αγοράζουν για τη συλλογή τους. Παράλληλα, όσο αφορά τα σκανλέισονς, αν ένα τεύχος δεν είναι διαθέσιμο στα Ελληνικά, γιατί να μην το έχουμε; Πολλοί δεν έχουν την άνεση να διαβάσουν αβίαστα ένα κόμικ σε ξένη γλώσσα.

Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζετε να έχουμε "τύψεις" διαβάζοντας σκαναρισμένα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  4521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  20
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απο τον καιρό που τ'ανακάλυψα διαβάζω αρκετά συχνά. Μου προσφέρουν τεύχη που δεν βρίσκουμε πια. Ιδιαίτερα εδώ στην Κύπρο. Θα έλεγα ψέματα αν δεν έπεζε ρόλο και η τιμή η οποία εδώ στην Κύπρο είναι πολύ τσιμπημένη. Φυσικά τώρα τελευταία γυρίζω τα περίπτερα και βρίσκω παλιά τεύχη κι αγοράζω, πράγμα που δυστυχ'ως δεν είναι και εύκολο εδώ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6043
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5752 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καθόλου,μου αρέσει να το έχω στα χέρια μου και να το έχω στην βιβλιοθήκη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι κουραστικό και ψυχρό..χάνεται η αμεσότητα και η ζεστασιά που προσφέρει ένα όμορφα εικονογραφημένο έντυπο...Προσωπικά μια φορά το έκανα και δεν ξανα-ασχολήθηκα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2690
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διαβάζω απ' το πρωί ως το βράδυ, δεν κάνω και τίποτε άλλο. Κυρίως γιατί δεν θέλω να αγοράσω κάτι και τελικά να μου βγει βλακεία. Ενώ σκαναρισμένα απλά το σβήνεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   54
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Χαρτί και πάλι χαρτί και πάντα χαρτί....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προτιμω πολυ περισοτερο να τα διαβαζω σε εντυπη μορφη,(εχω αγοραει οτι manga μπορω να βρω, και τωρα που θα βγαλω καρτουλα για το Internet πιος με πιανει :respect: ),αλλα για τα comic της marvel,που ειναι τα βασικα που διαβαζω,δεν πιστευω οτι αξιζει να δοσω 2-3 ευρω (τοσο τα βρισκω στα περισσοτερα μαγαζια που εψαξα :crying: ) για καμια 25αρια σελιδες,ασε που οπως το εχει κανει η marvel,για να παρακουλουθησεις το καθε storyline , πρεπει να αγοραζεις ΟΛΕΣ τις σειρες :confuse: .Να το κανουνε 9 ευρω τις 200 σελιδες ωπος τα manga, να τα αγορασω ολα :mafia:

Επεξεργασία από johnny
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   187
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάποια comics που έχουν μεγάλα πλαίσια και λίγη δράση μέσα σε μία σελίδα διαβάζονται σχετικά εύκολα. Μίκυ Μάους και Αρκάς ας πούμε. Που και που ρίχνω καμμία ματιά αν βαριέμαι, έχω περάσει διάφορα στο κινητό μου! :) Αλήθεια τι προγράμματα χρησιμοποιείτε; Στο κινητό μου (windows mobile) έχω περάσει το comicsbookreader..

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αλήθεια τι προγράμματα χρησιμοποιείτε; Στο κινητό μου (windows mobile) έχω περάσει το comicsbookreader..

 

 

Μιχάλης

 

Εγω χρησιμοποιω το Cdisplay comic reader :dance: .Παρα πολυ βολικο προγραμματακι,ακομα και αν βαλεις π.χ. 5 εικονες σε ενα αρχειο rar και το μετωνοωασεις σε .cbr ,το ανοιγει σαν comic :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είναι λίγο κρίμα να διαβάζουμε σκαναρισμένα κόμικ????Είναι κρίμα απέναντι στους δημιουργούς που έκαναν ιδιαίτερη προσπάθεια να το φτιάξουν,σχέδια,διάλογοι και όλα τα υπόλοιπα....

 

Αν έκαναν 50 λεπτά το ένα τότε μόνο θα αγόραζα. Αλλα όταν κάνουν 3 ευρώ το ένα στην καλύτερη των περιπτώσεων (4 και ευρώ αν είναι μεγαλύτερο τεύχος, αν ειναι μίνι σειρά, αν είναι επετειακό, αν... αν... αν... και το απαύγασμα 10 ευρώ για ένα Uncle Scrooge ή ένα Walt Disney's Comics & Stories!!!), τότε η μοναδική λύση είναι η ψηφιακή μορφή. Γιατί υπάρχουν άπειρες σειρές που αξίζουν προσοχής και άλλα τόσα που θα ήθελα να διαβάσω αλλά όχι να αγοράσω. Και εξάλλου οι περισσότεροι δημιουργοί πληρώνονται κανονικά για τη δουλειά τους. Η μεγαλύτερη ζημιά έρχεται στους εκδοτικούς που δεν έχουν και μεγάλη ανάγκη.

 

Με αυτό το σκεπτικό αγοράζω όσους τίτλους μου αρέσουν αρκετά και μπορώ και όλα τα υπόλοιπα τα κατεβάζω. 40 γίγα και αυγατίζουν. Ο ρυθμος μου είναι μερικά το μήνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βρε βρε ,δεν ένα θέμα που δεν είχα απαντήσει.Διαβάζετε σκαναρισμένα τεύχη;

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΝΑΙ

Φυσικά και διαβάζω σκαναρισμένα τεύχη και περιμένω να βγει το νέο πακέτο από DCP.and.Minutemen για να δω τι καινούριο κυκλοφόρησε και τι θα ήθελα να διαβάσω.Με κουράζουν ύστερα από ένα σημείο είναι η αλήθεια ,αλλά και πάλι διαβάζω.Εννοείται ότι δεν είναι τόσο πρακτικά οσο τα "χάρτινα" ,αλλά είναι μια πολύ καλή εναλλακτική λύση.Επίσης σου δίνεται πολλές φορές η ευκαιρία να ανακαλύψεις νέα κόμικ που ειδάλλως δεν θα τους έδινες σημασία ή να μπορέσεις να διαβάσεις "αρχαία" κόμικ που όχι μόνο είναι εξαιρετικά δυσεύρετα,αλλά είναι και πανάκριβα.

Έχουν οι εταιρίες να χάσουν τίποτα από αυτό;Οι μεγάλες μπορεί,οι μικρές μάλλον έχουν να κερδίσουν.Γιατί εκεί που είχαν ελάχιστο κοινό στο οποίο απευθύνονταν ,τώρα μέσω του internet πολλαπλασιάζουν πάρα πολύ το εύρος τους.Επίσης,αυτό που ανέφερα παραπάνω ,το ότι βρίσκουν κόμικ που ειδάλλως ούτε καν θα έδιναν σημασία ,θετικό είναι για τις εταιρίες.Πχ έστω ότι βλέπεις ένα κόμικ με τον τίτλο "Super Guardians of The Galaxy Against Evil".Αναμφίβολα το πρώτο πραγμα που σου έρχεται στο νου είναι ότι πρόκειται περί απίστευτης ηλιθιότητας και δεν μπαίνεις καν στον κόπο να το κοιτάξεις.Έλα όμως που το κατεβάζεις σε scan και το διαβάζεις και σου αρέσει.Πας λοιπόν και το αγοράζεις*γιατί ξέρεις ότι αυτό που θα αγοράσεις σου αρέσει και το αξίζει.Εαν όμως δεν είχες διαβάσει το scan δεν θα το ήξερες ποτέ.Οπότε η εταιρία βγαίνει κερδισμένη.

 

*Το αγοράζει με την προϋπόθεση ότι είσαι συνειδητοποιμένος κομικξόφιλος ,διαφορετικά δεν θα το αγόραζες όυτως ή άλλως άρα η εταιρία δεν είχε να χάσει τίποτα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διαβαζοντας τις περισσοτερες απαντησεις βλεπω οτι ολοι μας προτιμουμε πανηγυρικα το τυπωμενο κομικ,πως θα μπορουσε να ειναι αλλιως εφοσον σχεδον ολοι ετσι τα μαθαμε.Εγω προσωπικα διαβαζω scans περιπου μερα παρα μερα.Εξαλλου με το decompression που υπαρχει μπορεις ανετα να διαβασεις κανα δυο τευχη σε ενα εικοσαλεπτο η και λιγοτερο.Προσωπικα δεν μπορω να πω οτι το ευχαριστιεμαι αλλα ειναι ενας πολυ καλος ελεγχος αγορας καθως με αυτο το τροπο τα λεφτα σου πιανουν τοπο και δε θα πεσεις απλως θυμα του hype οσον αφορα μια σειρα(καινουργια κυριως).Συν τοις αλλοις γνωριζεις πολλα κομικ τα οποια πολλες φορες αποδεικνυονται διαμαντακια.Το θεμα βεβαια ειναι αμα το διαβασεις scanαρισμενο και σου αρεσει αμα μπορεις να το παρεις ετσι ωστε να μη ζημιωνονται οι δημιουργοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

διαβάζω ΝΑΙ! αλλα μόνο τις αμερικάνικες ongoing σειρές για να μην χάνω τις εξελίξεις :P

αγοράζω μόνο tpb κ hardcovers one-shot κτλ και φυσικά προτυμώ την έντυπη μορφή, τα σκαναρισμένα για

μένα είναι λύση ανάγκης.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έβαλα 1-2 φορες το μήνα βασικά γιατί με κουράζει η οθόνη.Πάντως είναι πολύ χρήσιμα. Διαβαζω σειρές τυχαία ή κάποια που θέλω να αγοράσω για να δω αν αξίζει... π.χ. διάβασα πρόσφατα τα 5 πρώτα τεύχη από το Fables και αξίζει να το πάρω ακόμα και σε hardcover ενώ την πάτησα με το Σούπερμαν, τί απέγινε ο άνθρωπος του αύριο... που το πήρα χωρίς να το διαβάσω σκαναρισμένο και δεν μου πολυάρεσε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ διαβάζω 1 φορά την εβδομάδα όταν βγαίνει το καινούριο One Piece! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κι εγώ τα μόνα κόμικς που διαβάζω online είναι mangas, και πιο παλιά ιστορίες με παπάκια...! Πλέον διαβάζω μόνο 1-2 φορές το μήνα, ή και παραπάνω αν έχω πολύ χρόνο... (π.χ. 3-4).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1-2 φορές το μήνα έβαλα κι εγώ αλλά μπορεί να περάσουν και 2-3 μήνες και να μην έχω διαβάσει τεύχος ηλεκτρονικά. Έχω αρκετά DVDs αλλά δε μου κάνει όρεξη αν δεν ξεφυλλίζω κάτι. Άλλωστε έχω ακόμη πόσα δικά μου να διαβάσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ το φρεσκοτυπωμένο χαρτί :gnews::P . Παρότι δεν μου αρέσει και τόσο το διάβασμα στον Η/Υ, διαβάζω (αρκετά συχνά) παλιότερες και δυσεύρετες ιστορίες της disney, και κάτι ψιλά από Marvel...

Γενικότερα, με κουράζει το διάβασμα μπροστά στην οθόνη, όμως έχω μπόλικο υλικό στο pc. Σίγουρα, τα σκαναρισμένα αυτά κόμικς είναι πολύ χρήσιμα, αλλά και κουραστικά στο μάτι. :confuse:.

Τελικά, έβαλα σχεδόν κάθε μέρα... :D

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σκέτη κούραση. Σε εξαιρετικές μόνο περιπτώσεις μπορεί.

Ο πατροπαράδοτος τρόπος διαβάσματος παραμένει ο καλύτερος. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8532
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  77
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διαβάζω και συλλέγω μόνο Ελληνικές εκδόσεις αλλά που και που ρίχνω καμιά ματιά σε σκαναρισμένα ξενόγλωσσα που μας άφησαν μπουκάλα επειδή δεν ολοκληρώθηκαν στη χώρα μας.

Ψήφισα 1-2 το μήνα αν και είναι μόλις καμιά 15αρια τον χρόνο (διαβασμένα συνήθως μέσα σε μία μέρα).

Πέρσι διάβασα κάποια G.I.Joe της Marvel (πριν τη ταινία). Φέτος δεν μου έχει έρθει όρεξη να ψάξω κάτι.

Είναι που δεν με βολεύει το laptop στη :relax:

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2836
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Σπάνια διαβάζω σκαναρισμένα κόμικς. Κάνω download κάποια ξένα ή παλιά κόμικς τα οποία δεν μπορώ να τα βρω τυπωμένα οπότε παρηγοριέμαι κάπως όταν τα βρίσκω σκαναρισμένα. Πάντως προτιμώ την έντυπη μορφή από την ηλεκτρονική. :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάζω και συλλέγω μόνο Ελληνικές εκδόσεις αλλά που και που ρίχνω καμιά ματιά σε σκαναρισμένα ξενόγλωσσα που μας άφησαν μπουκάλα επειδή δεν ολοκληρώθηκαν στη χώρα μας.

Μόνο τα "Spider-Man" και τα "X-Men" να πιάσεις καταστράφηκες φίλε μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καθόλου, πάντα διαβάζω σε έντυπη μορφή!

Η μόνη περίπτωση να διαβάσω κάτι σκαναρισμένο, είναι να πρόκειται για κόμιξ που μου πρότεινε κάποιος και θέλω να του ρίξω μια ματιά πριν το αγοράσω. Και πάλι όμως, γρήγορη ματιά, σε καμία περίπτωση κανονικό διάβασμα γιατί νοιώθω ότι χάνω την απόλαυση.

Σε αντίθεση με τον αδερφό μου βέβαια, που έχει διαβάσει τη μισή κομιξοβιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας σε σκαναρισμένη μορφή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1489
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

αρκετά θα έλεγα

αλλά τώρα με το i-pad τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο καλά...

παρότι έχω αρκετά -κυρίως ξενόγλωσσα- τα διαβάζω από τον υπολογιστή

Επεξεργασία από roguetrooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρεπιπτόντως*2:

 

Και η Asus στο χορό των υπολογιστών-ταμπλέτα!

 

Η ΑsusTek θα λανσάρει το 2011 τον υπολογιστή-ταμπλέτα Eee Pad, ο οποίος θα κυκλοφορεί σε δύο μεγέθη και, σε αντίθεση με το iPad της Apple, θα διαθέτει θύρα USB και θα υποστηρίζει flash. Θα βασιστεί σε επεξεργαστές είτε της Intel είτε της ARM και θα τρέχει Windows 7, ενώ θα κυκλοφορήσει σε δύο μεγέθη, με οθόνη 10 ή 12 ιντσών. Το μικρότερο μοντέλο θα στοιχίζει 399 έως 449 δολάρια, ενώ για το μεγαλύτερο μοντέλο δεν ανακοινώθηκαν τιμές.

 

 

Μώρε μπράβο...! :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Meh......Για βιβλία είναι το kindle, για όλα τα αλλα είναι iphone και γενικά τέτοιες συσκευές. Οι ταμπλέτες δεν μου φαίνονται βολικές σε κάτι :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έπαιξα προ ημερών λίγο με το iPad που έφερε ένας φίλος από αμέρικα γύρω στα (390€ του πήγε νομίζω με την παλιά - καλή ισοτιμία) και μου άφησε εκεί που δεν το περίμενα πολύ θετικές εντυπώσεις. Εξαιρετική οθόνη και απόκριση, υπερταχεία τύπου Γαλλίας στην ανάγνωση ιστοσελίδων και μάλιστα από δωρεάν wifi hot-spot καφετέριας, γρήγορο σε όλες του τις εφαρμογές και στα όποια παιχνίδια είχε, δυστυχώς δεν είχε βίντεο να δω, αλλά από το youtube τα κατέβαζε σφαίρα και τα έδειχνε τέλεια. Μικρότερο από ότι το περίμενα, όμορφο, ελαφρύ αλλά σίγουρα παραμένει ακριβό, ενώ πρέπει οπωσδήποτε να "απελευθερωθεί" από τα δεσμά του. Α, ναι πήρα και λίγο μάτι σε κομικς από αυτά που ανεβάζει στο store η Marvel και ήταν τέλεια, ανά σελίδα με το γνωστό - ταχύτατο ζουμ, ανά καρέ και με τα γνωστά εφέ που έχουν καθιερώσει στο εναλλακτικό σύστημα ανάγνωσης. Σε σχέση με τους υπόλοιπους αναγνώστες τύπου kindle/asus τα έχει όλα στο χαλαρό, σε σχέση με τα γνωστά netbook δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν έχω μεγάλη επαφή, πάντως τον φορητό μου (AMD2600+ / 1,5GB Ram / 40GB HDD / ext. WiFi) τον έχει στεγνά αλλά το ίδιο και η καφετιέρα της γυναίκας μου θα έλεγα. :)

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Να χαλάσω λίγο την κουβεντούλα για τα i-pad κλπ ταμπλετοειδή και να απαντήσω στο αρχικό ποστ;

(Ειρωνικό στυλάκι off) :D

 

Λοιπόν…

 

για να το θέσω ποιο σωστά, μάλλον να ρωτήσω θέλω, ώστε να μου πείτε εσείς σε ποια κατηγορία ανήκω και όχι να απαντήσω.

 

Ναι λοιπόν, έχω κατεβάσει πολλά γίγα, έχω από το Νο1 του Action Comics(6/1938) μέχρι το 828(8/2005) , από το Νο 1 του batman μέχρι το 600+, Detective comics 1-820 Amazing Spiderman No1- δεν ξέρω και γω που, καλύτερα όμως να σταματήσω εδώ.

 

Αυτό παλιότερα, τώρα, κατεβάζω μόνο κάποιες τρέχουσες σειρές.

 

Τι κάνω λοιπόν αυτά που κατεβάζω;

Τα παλαιά τα καίω σε 1 dvd +1 dvd (backup).

Τα καινούργια ασπρόμαυρα τα τυπώνω τα διαβάζω και μετά τα καίω σε 1 dvd +1 dvd (backup).

Όταν φθάσουν σε ικανοποιητικό αριθμό τευχών, τα βιβλιοδετώ με θερμοκόλληση και τα τοποθετώ στην βιβλιοθήκη μου (εως πότε θα χωρούν άραγε; )

 

Όχι δεν τελειώνω εδώ.

 

Μετά τα αγοράζω και στην Ελληνική τους έκδοση και τα τοποθετώ στην βιβλιοθήκη μου. Βέβαια αυτό δεν γίνεται με όλα. Γινόταν με το Walking Dead και τώρα και με το Echo. Κάποια άλλα, λίγα όμως, διαβάζω 1-2 τεύχη και μετά τα αγοράζω από το book depository συνήθως. Για παράδειγμα αναφέρω το Fables, Neverwhere, The Joker, τον 3ο hard cover τόμο του Y-The last man, τα οποία λογικά θα τα έχω πριν τελειώσει η εβδομάδα. Το Bone τώρα το έχω σε cbr, έχω τον ολοκληρωμένο ασπρόμαυρο αγγλικό τόμο και αγοράζω την έγχρωμη έκδοση της Jemma.

 

Λοιπόν…

 

σε ποια κατηγορία ανήκω;

 

Εδώ σας θέλω.

 

Απαντήσεις του στυλ …

Στην 7η

– Εντελώς προβληματικοί άνθρωποι

δεν γίνονται δεκτές καθότι αυτό το ξέρω. :(

Μετά από 45 χρόνια συμβίωσης με τον ίδιο άνθρωπο πιστεύω ότι με γνωρίζω καλά.

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Να χαλάσω λίγο την κουβεντούλα για τα i-pad κλπ ταμπλετοειδή και να απαντήσω στο αρχικό ποστ;

(Ειρωνικό στυλάκι off) :D

 

Λοιπόν…

 

για να το θέσω ποιο σωστά, μάλλον να ρωτήσω θέλω, ώστε να μου πείτε εσείς σε ποια κατηγορία ανήκω και όχι να απαντήσω.

 

Ναι λοιπόν, έχω κατεβάσει πολλά γίγα, έχω από το Νο1 του Action Comics(6/1938) μέχρι το 828(8/2005) , από το Νο 1 του batman μέχρι το 600+, Detective comics 1-820 Amazing Spiderman No1- δεν ξέρω και γω που, καλύτερα όμως να σταματήσω εδώ.

 

Αυτό παλιότερα, τώρα, κατεβάζω μόνο κάποιες τρέχουσες σειρές.

 

Τι κάνω λοιπόν αυτά που κατεβάζω;

Τα παλαιά τα καίω σε 1 dvd +1 dvd (backup).

Τα καινούργια ασπρόμαυρα τα τυπώνω τα διαβάζω και μετά τα καίω σε 1 dvd +1 dvd (backup).

Όταν φθάσουν σε ικανοποιητικό αριθμό τευχών, τα βιβλιοδετώ με θερμοκόλληση και τα τοποθετώ στην βιβλιοθήκη μου (εως πότε θα χωρούν άραγε; )

 

Όχι δεν τελειώνω εδώ.

 

Μετά τα αγοράζω και στην Ελληνική τους έκδοση και τα τοποθετώ στην βιβλιοθήκη μου. Βέβαια αυτό δεν γίνεται με όλα. Γινόταν με το Walking Dead και τώρα και με το Echo. Κάποια άλλα, λίγα όμως, διαβάζω 1-2 τεύχη και μετά τα αγοράζω από το book depository συνήθως. Για παράδειγμα αναφέρω το Fables, Neverwhere, The Joker, τον 3ο hard cover τόμο του Y-The last man, τα οποία λογικά θα τα έχω πριν τελειώσει η εβδομάδα. Το Bone τώρα το έχω σε cbr, έχω τον ολοκληρωμένο ασπρόμαυρο αγγλικό τόμο και αγοράζω την έγχρωμη έκδοση της Jemma.

 

Λοιπόν…

 

σε ποια κατηγορία ανήκω;

 

Εδώ σας θέλω.

 

Απαντήσεις του στυλ …

Στην 7η

– Εντελώς προβληματικοί άνθρωποι

δεν γίνονται δεκτές καθότι αυτό το ξέρω. :(

Μετά από 45 χρόνια συμβίωσης με τον ίδιο άνθρωπο πιστεύω ότι με γνωρίζω καλά.

:nek:

:wow: Δεν το είχα σκεφτεί αυτό με τον εκτυπωτή :wow: (βεβαια εκτύπωνα κάρτες yugioh :P)

Καλή ιδέα αλλα γιατί τόσα DVD? Γιατί όχι απλά σε έναν εξωτερικό σκληρό ? :thinking:

Ο Napoleon στο τέλος όλα τα λεφτά :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.