Μετάβαση στο περιεχόμενο

που ειναι τα καλα ρε παιδια?


yiannis79

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  630
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ειχα καημο να μοιραστω τις αποψεις μου για τα κομιξ με καποιους και βρηκα επιτελους τους καταλληλους.

ρε παιδια αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι οτι δε βγαινουν πια κομιξ σε στυλ τρουενο,αγορι κτλ με πολλες ιστοριες,ποιοτικο σχεδιο και σεναρια για ταινιες χολιγουντιανων διαστασεων.περιοδικα που σου μιλαγανε.

σου λεγανε για μουσικη,για μηχανες και ομαδες.ηταν εποχες με αιματα στα γονατα απο την τελευταια γενια που επαιξε μπαλλα στην ασφαλτο και στο χωμα μαζι και πετροπολεμο με την διπλα γειτονια.τι εγινε ρε φιλε?

που ειναι αυτα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δυστυχώς φίλε μου, το λαϊκό κόμικς, δεν υφίσταται πλέον....

 

Την δεκαετία του '80 που έγινε το μπαμ των κόμικς στην Ελλάδα, έγινε γιατί οι εκδοτικές είχαν την ιδέα να αντιγράψουν την φαεινή(και πονηρή) ιδέα των Ιταλών, να βγάλουν εικονογραφημένα για τον λαό, τα λεγόμενα λαϊκά κόμικς.

Τότε βγήκαν τα Τρουένο, Γκολ, Αγόρι, Μανίνα κ.λ.π.

Περιοδικά πολυθεματικά, φτηνή εκτύπωση για μικρή τιμή, μικρό μέγεθος για να κρύβονται εύκολα από τους πιτσιρικάδες(λόγω μάνας, δασκάλου, λοχία κ.λ.π.) και με θεματικές ιστορίες που απασχολούσαν την νεολαία (σπορ, δράση, ερωτικά, θρίλλερ, γέλιο)

 

Μετά την βουτιά του 90, όλοι το ρίξανε στις κυριλέ πανάκριβες εκδόσεις γιατί αποφασίσανε ότι κανείς πιτσιρικάς δεν ενδιαφέρεται να διαβάσει κάτι απλό όπως τότε. Αλλωστε οι πιτσιρικάδες περισσότερο θα ασχοληθούν με την παιχνιδομηχανή τους παρά με το διάβασμα...

 

Τώρα πλέον τα περισσότερα παιδιά δεν νοιάζονται να κρύψουν τίποτα, δεν καίγονται να βγουν στην γειτονιά γιατί απλώς δεν υπάρχουν γειτονιές, μπάλα παίζουν στο playstation, κορίτσια ρίχνουν με το κινητό και το κυριότερο...μαθαίνουν να διαβάζουν όχι από κόμικς αλλά από παιδικούς υπολογιστές που σου μιλάνε κιόλας...

 

Παρ' όλα αυτά, τα κόμικς επανέρχονται σε αυτή τη δεκαετία δριμύτερα... οι πιτσιρικάδες του '80 που μάθανε με αυτά, τα αναζητάνε και ψάχνονται...

Οι εκδόσεις αυξήθηκαν φοβερά, η ποιότητα ανέβηκε πολύ αλλά απευθύνεται πλέον σε ενήλικες...

Μόνο τα παπιά κρατάνε ακόμα για τους μικρούς.... ένας Μπομπ σφουγγαράκης έβγαλε μια έκδοση μηνιαία και να φανταστείς ότι εξαφανίζεται μέσα στις 2-3 μέρες της κυκλοφορίας του...

 

Πιστεύω ότι έχουμε να δούμε αρκετά ακόμα...

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

.... Αλλωστε οι πιτσιρικάδες περισσότερο θα ασχοληθούν με την παιχνιδομηχανή τους παρά με το διάβασμα...

 

Τώρα πλέον τα περισσότερα παιδιά δεν νοιάζονται να κρύψουν τίποτα, δεν καίγονται να βγουν στην γειτονιά γιατί απλώς δεν υπάρχουν γειτονιές, μπάλα παίζουν στο playstation, κορίτσια ρίχνουν με το κινητό και το κυριότερο...μαθαίνουν να διαβάζουν όχι από κόμικς αλλά από παιδικούς υπολογιστές που σου μιλάνε κιόλας...

 

Αυτή είναι μια πολύ πικρή αλήθεια! Το αποτέλεσμα αυτού είναι πως δεν έχουν ούτε φαντασία ούτε όνειρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  630
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

παντως εγω προσφατα ηρθα σε επικοινωνια με μια πολυ γνωστη εταιρια που εδρευει αμερικη,

με προφαση να εκδοσω καποιο τιτλο συγκεκριμενο και καποια νοβελς που εχω καημο να τα δω στα ελληνικα,γιατι πιστευω ταιριαζουν με την ιδιοσυγκρασια μας.αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι τα

χρηματα που μου ζητουσαν ηταν πολυ λιγα,που σημαινει οτι για να ερθουν καλοι τιτλοι στην χωρα μας αρκει ενας καλος μανατζερ με γουστο στην ολη φαση.

και δευτερον και εκει θελω να καταληξω,μου ζητουσαν να μη προσθεσω τιποτα παραπανω μεσα στο κομικ απο αυτα που ηδη εχει.μονο τις σελιδες με τις διαφημισεις μπορουσα ναλλαξω.και αυτο παιδια ηταν ορος απαραβατος στο συμβολαιο.δηλαδη ισως καπου να εχει επιβληθει αυτο το στυλακι που εχουν σημερα τα αγαπημενα μας περιοδικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αυτό που λες (για τα πνευματικά δικαιώματα) το γνωρίζω και εγώ Γιάννη...

Τα κόμικ γενικά στον υπόλοιπο κόσμο έχουν μια φθείνουσα πορεία που δεν βλέπω πως μπορεί να ανακοπεί...αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πέφτουν οι απαιτήσεις τους..

Στην Ελλάδα βέβαια που δεν έχει κάνει κανένα ιδιαίτερο μπαμ (εκτός το μικρό του '80), έχει χώρο για ανάπτυξη ακόμα..

 

Σχετικά με την έκδοση και κυκλοφορία στην Ελλάδα, το πρόβλημα δεν εστιάζεται στην έλλειψη μάνατζερ ή φαντασίας. Το πρόβλημα είναι στην διανομή ...

Αν τυχόν γνωρίζεις, αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόνο 2 εταιρείες διανομής, που ανήκουν καθαρά σε 2 μεγάλα εκδοτικά τραστ (παλιότερα ήταν μόνο μία).

Οι εκδόσεις είναι πάρα πολλές σε όλα τα επίπεδα, με αποτέλεσμα να υπάρχει μια σαφής τάση να προωθούνται τα έντυπα τα δικά τους.

Μίλησα με εκδότες και μου είπαν καθαρά... αν δεν κυκλοφορήσει ο τίτλος, πως θα το γνωρίσει ο κόσμος και πως θα το αγοράσει ?

Αν εσύ δεις τυχαία ένα καλό τεύχος και το πάρεις, σου αρέσει, θέλεις να βρεις την συνέχεια και δεν το φέρνουν στην γειτονιά σου, τι θα κάνεις ?

Οτι κάνουν όλοι...θα το παρατήσουν γιατί δεν καίγονται και τρελά να το βρουν... αυτό όμως σκέψου πόσο κακό κάνει σε έναν εκδότη που για να βγάλει το κόστος της εκτύπωσης μόνο, πρέπει να πουλήσει τουλάχιστον 1500 κομμάτια...

 

Εύχομαι (και αυτό προσπαθούμε από αυτό το φόρουμ) να οργανωθούμε λίγο καλύτερα, να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, να αποκτήσουμε μια καλή βάση(που σημαίνει δύναμη) και να απαλλαγούμε από ένα-δυό κολήματα που μας χαλάνε τα νεύρα και το κέφι μας.

 

Δεν ζητάμε πολλά...απλά να έχουμε το καλό κόμικ στην ζωή μας, στην γλώσσα μας αν είναι δυνατόν.

 

Θα τα καταφέρουμε;.... το μέλλον θα δείξει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Εδώ ρε παιδιά στο Λύκειο πάνε και δεν ξέρουν ούτε τον Αστερίξ......το κόμικ πια είναι υπόθεση ενηλίκων γιατί κανείς πια πιτσιρικάς δε διαβάζει (γενικά). Και απ΄όσα πρόσεξα στα διάφορα φόρουμ που συχνάζω ούτε στο διαδίκτυο διαβάζουν...άντε κανένα blog με χαζομάρες μόνο. Τέλος πάντων, μπορεί να γερνώ και να γίνομαι παράξενος... :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  630
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ετσι ειναι οπως τα λες,αλλα αυτο ειναι και γενικοτερο κοινωνικο προβλημα πιστευω.καθοτι τα κομικς ειναι μια

πολυ σημαντικη μορφη τεχνης και αρχαιοτατη μαλιστα,που ομως δε βρισκει κοινο οπως και αλλες μορφες τεχνης σημερα.εχει χασει επαφη ο κοσμος με την τεχνη και δεν υπαρχουν και γονεις καταλληλοι να δωσουν ερεθισματα στους νεους,για πολλους λογους.οτι κανει ο καθενας μονος του.

εμενα προσωπικα τα πρωτα μου κομικς,μικυ,ποπαυ,σεραφινο,τιραμολα,οι δικοι μου τα αγορασανε.στις μερες μας ποιος γονιος το κανει αυτο?οι περισσοτεροι ειναι αυτοι που οταν ημασταν μικροι μας κοροιδευανε που τα διαβαζαμε,επειδη ισως τους κοροιδευανε και αυτους οι δικοι τους,λογω του οτι δεν τα καταλαβαινανε,ενω αντιθετως ξερανε και καταλαβαινανε πως πηζει το τυρι.

στο χερι μας ειναι να βοηθησουμε να ανεβει στην εκτιμηση του κοσμου η ενατη τεχνη που τοσο πολυ αγαπαμε,

και ευχομαι να εκδοθει ενα δυνατο ποιοτικο εβδομαδιαιο κομικ περιοδικο λαικης βασης συντομα.

αλλα ξερετε κατι? εμεις τοτε ξεφευγαμε με αυτα οταν δεν ηταν εξω κανεις να παιξουμε μπαλα.τωρα που μιλαμε αγνωστοι μεταξυ μας με τη βοηθεια του διαδικτυου και λεμε τα δικα μας,τα παιδακια(?),εχουνε κινητα,mp3,ps2,psp,xbox,pc,connax,βενζινοκινητα σκουτερ,φραγκα στις τσεπες τους,καρτες διαφορων ειδων,ντρογκια διαφορων ειδων,πανε ταξιδια,γκομενες διαφορων φυλων,γονεις απο αλλο πλανητη και παει λεγοντας και θα με παρουν τα κλαματα σε λιγο γιαυτο σταματαω εδω γιατο ο χρονος δε σταματαει εδω και ολα αλλαζουν τοσο μα τοσο γρηγορα που σκεφτομαι να φυγω,να παω μακρια,σενα νησι μια ουτοπια,που ολα θαναι οπως παλια και ο κοσμος καλυτερος και ο χρονος θα κυλαει αργα και απολαυστικα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  24
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Εχουν αλλαξει και τα πραγματα πολυ... Και η αισθητικη επισης... ειναι λιγο σα να αναρωτιομαστε γιατι εξελειψαν τα φωτορομαντσα (τα θυμαται κανεις, μαυροασπρα στα περιοδικα;) οταν επελασε η τηλεοραση. Και ακομα κι αν ο Γλομπος η ο Τιραμολα δεν ηταν κανενα αριστουργημα της τεχνης, εκεινος ο Μπομπ ο Σφουγγαρακης ειναι εντελως αντιαισθητικος στα ματια μου... Οχι και στα ματια του ανιψιου μου ομως!

Επισης σημερα τα παιδια δεν εχουν γενικα καλη σχεση με το χαρτι, δε ξερω αν το εχετε προσεξει... Οπως καποιοι απο μας διαβαζουν κομικ στο pda τους, ετσι και γιαυτα ειναι πολυ πιο φυσικο να δουν κατι στην οθονη... Τα κομικς εξελιχθηκαν σε κινουμενα σχεδια οπως και τα φωτορομαντσα σε τηλεοραση -και ακολουθησαν και την αισθητικη της εποχης.. Δεν χαθηκαν ομως και δε νομιζω να χαθουν ποτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πιστεύω ότι το βασικότερο πρόβλημα των μικρών παιδιών (εμείς είμαστε τα...μεγάλα παιδιά) σήμερα είναι ότι δεν έχουν την δυνατότητα να αφήσουν την φαντασία τους ελεύθερη.Τα πάντα είναι πλέον για αυτά απόλυτα ρεαλιστικά.Έχουν εθιστεί στον ρεαλισμό,και πού διάθεση για κόμικς.

Ακόμα και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι πλέον ρεαλιστικότατα.

Σκεφείτε ότι εμείς για παράδειγμα παίζαμε Monkey Island 2,ή Indiana Jones με γραφικά πρωτόγονα σε σχέση με τα σημερινα.Και η φαντασία μας κάλυπτε τα "κενά".Οι ζωγραφιές στα γραφικά του παιχνιδιού μας έκαναν να ωραιοποιούμε και να φανταζόμαστε.Διαβάζαμε κόμικς και φανταζόμασταν πώς θα είναι η Λιμνούπολη.

Τώρα με την τηλεόραση,τους υπολογιστές,η φαντασία έχει πάει περίπατο.

Σκεφτείτε μόνο,πόσοι από εμάς ξέραμε σαν παιδιά πώς είναι να βλέπεις κάποιον να πεθαίνει.Και τώρα,τα παιδιά σε όλο τον κόσμο είδαν πρωτοχρονιάτικα θάνατο με απαγχονισμό.

Τελικά είμαι και εγώ τυχερός που πρόλαβα τους χωματόδρομους στα χωριά,και την μπάλα στις πλατείες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το πρόβλημα είναι ότι καμιά τεχνολογία δεν μπορεί να υπο/αντικαστήσει την αίσθηση που δίνει το βιβλίο καθώς σ' αυτή συμμετέχουν η όραση, η αφή, η όσφρηση (κάθε βιβλίο, περιοδικό, κόμικ έχει δική του μυρωδιά) και η ακοή ακόμη (το θρόισμα των σελίδων). Κατά συνέπεια η ευχαρίστηση από την ανάγνωση ενός κειμένου - οποιουδήποτε- στον υπολογιστή παρέχει μόνο ένα κλάσμα της ευχαρίστησης που νιώθει ο αναγνώστης του γραπτού κειμένου. Είναι το ίδιο να διαβάζεις Μίκυ σε αρχείο .pdf ή .jpg και σε περιοδικό;

Όσο για τα παιγνίδια, το μόνο πρόβλημα είναι νομίζω η απουσία σωματικής άσκησης γιατί η συνεργασία και ο ανταγωνισμός υπάρχουν σε κάθε παιγνίδι, και στα ηλεκτρονικά. Δείτε τι γίνεται με τα RPG παιγνίδια στα νετ καφέ. Τέλος ναι, τα παιχνίδια παλιότερα ήταν καλύτερα γιατί ήμασταν τότε παιδιά. Μόνο γι'αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  24
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Αυτο με τη φαντασια μεγαλη αληθεια... Εκανες παιχνιδι με το τιποτα μονο και μονο με τη φαντασια σου... Ισως παιζει και ρολο οτι τα παιδια σημερα δεν διαβαζουν... η διαβαζουν το Χαρρυ Ποττερ ας πουμε -οκ και γω το διαβασα- που το εχουν ηδη δει σε ταινια ομως κι εχουν τα παντα ετοιμα στο μυαλο τους..

Δειτε τις διαφημισεις παιχνιδιων... παιχνιδι κονσερβα... αντε να σωζουν καπως την κατασταση παιχνιδια τυπου play mobile και παλι οχι και τοσο... Δωστους μια ροδα κι ενα ξιλικι κι ελα να μου πεις τι θα κανουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τέλος ναι, τα παιχνίδια παλιότερα ήταν καλύτερα γιατί ήμασταν τότε παιδιά. Μόνο γι'αυτό.

Δεν συμφωνώ με αυτό.Απλά τα παιχνίδια τότε ήταν...καλύτερα.Και μιας και μίλησα πριν για ηλεκτρονικά παιχνίδια,θα πώ ότι έχω ασχοληθεί με δεκάδες παιχνίδια,όσα χρόνια έχω υπολογιστή.Και στον καινούργιο υπολογιστή που αγόρασα,ξέρεις ποιά είναι τα μόνα δύο παιχνίδια που έχω παίξει?Το Full Throttle,και τα πρώτα δύο της σειράς Monkey Island.Και σε αυτά,σε κάποιες σπάνιες στιγμές έπρεπε να "εξοντώσεις" έναν αντίπαλο,αλλά τουλάχιστον δεν υπήρχε bonus για το head shot.

Σχετικά με τα κόμικς τώρα,δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί δεν τα αγοράζουν οι πιτσιρικάδες.Τα παιδιά πλέον "μεγαλώνουν" γρηγορότερα.Μόλις είναι σε θέση να πάνε μόνα τους στο περίπτερο με το χαρτζιλίκι να αγοράσουν κάτι,μάλλον θα προτιμήσουν να πάρουν ένα πακετάκι τσιγάρα για να πουλήσουν μούρη στο σχολείο.Δεν ξέρω...

Επεξεργασία από nickdeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το καλύτερο και το χειρότερο είναι εξαιρετικά σχετικά πράγματα. Δεν διαφέρουν μόνο από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά και από εποχή σε εποχή στον ίδιο άνθρωπο. Φίλε nickdeli θα διαπιστώσεις ότι ο χρόνος που περνά μας κάνει όλους κάπως συντηρητικότερους, ίσως από διάθεση νοσταλγίας (εξιδανικεύουμε το παρελθόν) ίσως από διάθεση να βρούμε ένα κέντρο, ένα σημείο αναφοράς στο διαρκώς εξελισσόμενο παρόν (και αυτό είναι το παρελθόν, από τη φύση του αμετάβλητο) Όλοι παίζουμε παλιά παιγνίδια στον υπολογιστή (παίζω το ΜΑΜΕ με τα παιδιά μου) αλλά σίγουρα δεν θα ήταν άσχημο να μπορούσα να παίξω και το καινούργιο Call Of Duty αν μπορούσα να πληρώσω και τη αντίστοιχη κάρτα γραφικών. Ακόμη και το playstation μπορεί να γίνει σημείο κοινωνικής διεπαφής ανάμεσα στα άτομα - βλέπω πως παίζουν τα παιδιά μαζί ή βοηθά ο ένας τον άλλο στα διάφορα επίπεδα των παιγνιδιών ή και πως τσακώνονται ακόμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σίγουρα το καλύτερο και το χειρότερο είναι σχετικές έννοιες.Εγώ απλά εξέφρασα την προσωπική μου άποψη.Και έχεις (αν μου επιτρέπεις τον ενικό) μεγάλο δίκιο σχετικά με την ωραιοποίηση-εξιδανίκευση του παρελθόντος.Έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου να το κάνει αυτό,για τα δικά μου παιδικά χρόνια,παρότι δεν είμαι ακόμα αρκετά μεγάλος ηλικιακά.

Για τα παιχνίδια,μιας και εκεί εστιάζεις,πιστεύω θα συμφωνήσεις ότι όλα τα παιχνίδια,ακόμα και τα απλούστερα,ακόμα και αυτά που οι πιτσιρικάδες θεωρούν "πρωτόγονα",μπορούν να γεννήσουν αυτά τα συναισθήματα,του ανταγωνισμού,της συνεργασίας,της αντιπαλότητας.Οι παλαιότεροι παίζανε με βόλους,και σίγουρα ένιωθαν ανταγωνισμό.Είναι στην φύση του ανθρώπου όλα αυτά.Δεν χρειάζεται Playstation,Call of Duty,κ.τ.λ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

"τα παιδιά σήμερα δεν διαβάζουν κόμικ" χμ. έχει πλάκα διότι προ ολίγου ήμουνα στο site του Eric Shanower, δημιουργού του Age of Bronze (θα υπάρξει αφιέρωμα... να δω το πότε...) όπου είχε κάποιες προτάσεις για graphic novels και γράφει μεταξύ άλλων: "Time after time I’m surprised and dismayed by people who think comics are somehow a medium restricted to children, but the fact is that most comics are for young adults and adults, so, obviously, that’s where you’ll find most of the best work published."

 

όντας πνεύμα αντιλογίας και πάντα διατιθέμενος να ισχυριστώ ότι ο συνομιλητής μου έχει άδικο :) αναρωτιέμαι πόση βάση έχει η θέση "τα παιδιά κάποτε διαβάζαν κόμικ". Ειλικρινά, δεν ξέρω. Εγώ διάβαζα. Οι φίλοι μου? όχι και τόσο. Για να κυριολεκτούμε, άπειροι οι ενήλικες που όταν η κουβέντα έρχεται στον Αστερίξ, ζήτημα να έχουν διαβάσει 5-6. Μήπως λοιπόν η εντύπωση που υπάρχει για την πιτσιρικαρία είναι υποκειμενική και όχι αντικειμενική? Προσωπικά θα προτιμούσα να έβλεπα αριθμούς, πωλήσεις για να πειστώ.

 

Δέχομαι βέβαια ότι πλέον δεν υπάρχει εκείνη η υπερπληθώρα λαικού κόμικ (ωραία ορολογία :) ) που έσκαγε μύτη στα περίπτερα. Όπως αντίστοιχα δεν παίζουν τόσο πολύ και τα μεγαλύτερα (Αστερίξ, Λούκυ Λουκ κλπ). Αναφέρθηκαν Βαβούρα/Τρουένο/Αγόρι κλπ και επιπρόσθετα λείπει εκείνη η τεράστια ποικιλία πολεμικών (Δράση, Μάχη, Κράνος, Πόλεμος, Τανκς, Έφοδος... ξεχνάω κανένα). Από την άλλη όμως βρίσκω τομίδια Περιπέτεια κλπ.

 

Μήπως λοιπόν στη πραγματικότητα (α) δεν είναι τα παιδιά που δεν αγοράζουν, αλλά οι μεγάλοι και (β) είμαστε πλέον πολύ σοφιστικέ (όλοι, μικροί-μεγάλοι) για όλα όσα αναφέραμε? Αντίστοιχα λχ τα υπερηρωικά του τότε, δεν έχουν καμία σχέση με τα υπερηρωικά του σήμερα... Εδώ καλά καλά ξεκινάν να τους βγάζουν τα spandex ;). Επίσης, να επισημάνω ότι για εκδόσεις τύπου Μπαγκς Μπάννυ, Ποπάυ, κόμικ που πηγάζουν από αλλού, (α) υπάρχουν πλέον διέξοδοι όπως το internet ή οι συλλεκτικές κάρτες (λέγε με Πόκεμον/Γιουγκι Ο) και (β) δεν έχουν με τίποτα το μονοπώλειο/πρωτοκαθεδρία που είχαν κάποτε.

 

Όσον αφορά τα φωτορομάντζα (gracia Italia) να παρατηρήσω ότι ούτε Ρομάντσο υπάρχει πλέον (το οποίο είχε κάτι φοβερά παραμύθια που ξέσκιζα αλλά και κάτι ωραία εκλαικευμένα ιστορικά αφιερώματα), ούτε άλλα που δε μου έρχονται αυτή τη στιγμή, αλλά ούτε και το φοβερό Τραστ του Γέλιου (παρένθεση... έκανα ένα google και βρήκα αυτό ... πάντα σιχαινόμουνα τους εκδοτικούς οίκους super-market, είχα και αντιπάθεια και στον ΔΟΛ, τώρα ήρθε και έδεσε :lol: να τι απέγινε το Ρομάντσο... όχι πως δεν βοήθησαν και οι θείες Βέφες και οι Κορομηλάδες...)

 

Και φυσικά δεν υπάρχουν, ή έστω δε γνωρίζουν δόξες περιοδικά τύπου Διάβασε με (το οποίο είχε και ερωτικό κόμικ μέσα), Σκάνδαλο, Θαυμάσιο χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι πλέον συνουσιαζόμαστε περισσότερο ή ότι μας αφορά λιγότερο η θεματολογία :)

 

Για το θέμα της διανομής που άγγιξε ο Valt, μην το αμελείτε... Είχε πάρει κάποιος το ψιλικατζίδικο κάτω από το πατρικό μου και κατέληξε να το πουλήσει λόγω του πολέμου που του έκανε ο τυπάς που έκανε τη διανομή. Όχι η εταιρεία... ο τυπάς... 1 εφημερίδα έτσι, 1 αλλιώς, κλπ.

 

Και για να κλείσω σχολιάζωντας αυτό που μου έδωσε το ερέθισμα για να γράψω όλο αυτό το μακρυνάρι (σημειωτέον χωρίς κρασί και χωρίς μεζέ... αμπελοφιλοσοφία χωρίς τον άμπελο...). Druuna, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΣ ΑΠΛΟΪΚΟ ΤΟΝ ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗ??????????????? ότι πιο γαργαλάτο (με έχει σε probation o Valt) έχει εμφανιστεί εδώ και αιώνες στο χώρο του καρτούν.... :lol: Bob rawks!

 

αυτά :beer:

πάω να πιώ το χαμομήλι μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

germanicus19 : αναρωτιέμαι πόση βάση έχει η θέση "τα παιδιά κάποτε διαβάζαν κόμικ". Ειλικρινά, δεν ξέρω.

 

Υπάρχουν σίγουρα κάποια κριτήρια για να διαπιστωθεί αυτό. Ελλείψει στατιστικών θα περιοριστώ σε κάποια εμπειρικά κριτήρια. Για το διάστημα 1980-90 που (υπερ)καλύπτει τα σχολικά (λυκειακά) μου χρόνια και τη φοιτητική ζωή, μπορώ να πω ότι σ'ένα επαρχιακό λύκειο είναι ζήτημα αν έβρισκες έστω και δέκα άτομα που να μην έχουν διαβάσει κόμικ - φαινόταν αυτό από τα αστεία που γινόντουσαν και φανέρωναν ότι το κόμικ ήταν μια κοινή γλώσσα για όλους -και αυτό ίσχυε ανεξάρτητα από την οικονομική κατάσταση του καθενός, αν και κάπως περισσότερο για τα αγόρια. Θυμάμαι τον μπατζανάκη μου (τότε συμμαθητή και συγκάτοικο στο θρανίο) να ζωγραφίζει φιγούρες από το MAD στο θρανίο και να με βομβαρδίζει με τις ατάκες του κόμικ σε κάθε νέο τεύχος. Και φοιτητής πάλι έκανα τις ίδιες διαπιστώσεις: όλοι είχαν κάποια σχέση με κόμικ, μεγαλυτερη ή μικρότερη. Σήμερα, επειδή εργασιακά δεν ξέφυγα από το χώρο της εκπαίδευσης, σας πληροφορώ ότι είναι ζήτημα αν πετύχεις δέκα άτομα σ' ένα λύκειο που να γνωρίζουν τον Αστερίξ - ίσως γνωρίζουν τις ταινίες, όχι το κόμικ. Εντάξει, βλέπουν τουλάχιστον ταινίες αλλά δεν βλέπω να καταλαβαίνουν και πολλά.. Άσε που αν η ταινία έχει και πέντε ιστορικές ή πολιτικές αναφορές χάνουν την μπάλα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) Μπορεί να μη ξέρουν τον Αστερίξ, ξέρουν όμως σίγουρα τα Πόκεμον και τον Γιούγκι-Ο :) Για ρίξε μια ερώτηση την άλλη φορά που θα κάνεις μάθημα (ικάζω ότι κάνεις :) ή έστω βάλε κάποιον που ξέρεις να το κάνει (αν είσαι διοικητικός)) πόσοι έχουν διαβάσει κόμικ.

(β) Όμοιος ομοίω αεί πελάζει (ή και αει βελάζει), οπότε το ότι ο φίλος σου σκίτσαρε Mad δεν αποδυκνείει πολλά :) Και εγώ ζούσα με την εντύπωση ότι ο περίγυρος μου διάβαζε κόμικ, αλλά αυτή τη στιγμή πραγματικά αναρωτιέμαι. Και το να πιάσει κάποιος ένα περιοδικό στα χέρια του, δεν λέει κάτι ή έστω φαντάζομαι ότι δεν αναφερόμαστε σε αυτό.

 

Να το θέσω λίγο διαφορετικά (οριμάζουν σιγά σιγά οι ιδέες και το σκέφτηκα μετά αυτό). Έστω ότι δεν διαβάζουν κόμικ (όπως διαβάζαν πριν). Με τίποτα όμως δεν έχουν σταματήσει να βλέπουν. Επιπρόσθετα πλέον υπάρχουν πολύ περισσότερες διέξοδοι. Παιδικά στο Star, παιδικά στο Channel 9, παιδικά στο 0-6, παιδικά και στο Filmnet.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Υπάρχει ένα πρόβλημα ορισμού του κόμικ που δημιουργεί αυτή τη διάσταση στις απόψεις μας. Προσωπικά δεν θεωρώ κόμικς τις κάρτες Πόκεμον ή Γιου-γκι-ο. Είναι επιτραπέζια παιγνίδια. Οι ταινίες πάλι με αντίστοιχη θεματολογία ξεφεύγουν από το θέμα μας. Απομένουν τα περιοδικά. Αλλά πόση διάδοση έχουν; Μπορούν - τα κόμικς τα ίδια , όχι οι κάρτες, γιατί παιχνίδια με κάρτες υπήρχαν και την εποχή μου χωρίς να έχουν σχέση με κόμικς - να δημιουργήσουν ένα σταθερό κοινό; Μπορούν να ενταχθούν-πάντα τα κόμικ-στη μαθητική/εφηβική αργκό (ο όρος δεν έχει αρνητική σημασία, υποδηλώνει μια ειδική χρήση της γλώσσας) όπως είχε συμβεί με τον Αστερίξ ή με το Λούκυ Λουκ; Άσε πάλι τα ζητήματα αισθητικής - όχι, δεν ισχύει η υποκειμενικότητα , τα έργα τέχνης υπόκεινται σε κανόνες αισθητικής, όσο και αν οι τελευταίοι διαφέρουν από εποχή σε εποχή.

Τέλος είμαι πεπεισμένος οτι όλοι διάβαζαν κόμιξ. Δεν θυμάμαι κανέναν συνομήλικό μου να έχει άγνοια του Μπλέκ του Μίκυ ή της Σούπερ Κατερίνας. Και δεν περιορίζω τον κύκλο στην παρέα μόνο. Και στο στρατό θυμάμαι τα κόμικ ήταν πολύ περισσότερα και από τις τσόντες ακόμα.

Υ.Γ Όχι και διοικητικός ρε germanicus19 ! Για καθηγητή φιλόλογο αυτό είναι μεγάλη προσβολή :blob1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σαφώς και άλλο οι κάρτες Πόκεμον :) Δεν υπάρχουν όμως κόμικ Πόκεμον... Το πιτσιρίκι που θέλει να πάει σε αυτό το σύμπαν μετά το πέρας του show, χρησιμοποιεί τις κάρτες. Εμείς, όταν τελειώναν τα looney tunes, τσιμπάγαμε έναν Bugs του Δραγούνη και ερχόμασταν στα ίσα μας.

 

Εσύ κι εγώ σήμερα μιλάμε για Μανίνα, Κάπτεν Μαρκ και Αγόρι. Αυτοί μιλάνε (ανάλογα με την ηλικία) για Πόκεμον, Δυνατα Κορίτσια και Μπομπ Σφουγκαράκη. Επίσης, μιλάς για άγνοια. Εγώ δε μιλάω για άγνοια, εγώ μιλάω για το αν πληρώναν και αγοράζαν κάθε βδομάδα/μήνα/χ περίοδο. Ειλικρινά θα με βάλεις τώρα να αρχίσω να βαράω τηλέφωνα και να κάνω γκάλοπ στους συνομήλικους μου τι και πως :) Ήγγικεν η ώρα για τη πρώτη greek comics δημοσκόπηση :lol:

 

Λούκυ Λουκ και Αστερίξ που τα έμαθες? Τα είδες στο περίπτερο και τα τσίμπησες (την πρώτη φορά) ή στα έφερε ένας ενήλικος? Εγώ προσωπικά στα κόμικ γενικώς μυήθηκα από τον θείο μου (για να δούμε και λίγο αν είναι τα παιδιά που δεν διαβάζουν ή οι ενήλικες).

 

Με το διοικητικός προσπαθούσα να καλύψω όλες τις πτυχές ;)

 

take care! :)

Επεξεργασία από germanicus19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  635
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Βλέπω ότι υπάρχει διάθεση για αμπελοφιλοσοφία, οπότε θέτω το εξής ερώτημα: Γιατί πρέπει οι νέοι να διαβάζουν comics? Και γιατί νομίζουμε ότι δεν διαβάζουν?

Θέλω να πω ότι η απόλαυση από κάθε μορφή τέχνης (όπως π.χ. κινηματογράφος, θέατρο, μουσική, κόμιξ) έγγειται, όχι τόσο στη μορφή του μέσου (π.χ. οθόνη Η/Υ ή τυπωμένο χαρτί), αλλά στην ποιότητα του έργου. Και για να μην παρεξηγηθώ, με τον όρο ποιότητα δεν εννοώ "κουλτουροπαπαριά", αλλά την επίδραση που έχει το έργο τέχνης στο άτομο που το απολαμβάνει, άρα η ποιότητα έχει υποκειμενική υπόσταση, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι.

Και εξηγούμαι για όποιον δεν κατάλαβε: δεν έχει σημασία αν οι νέοι διαβάζουν κόμιξ, βλέπουν ταινίες ή ξέρω γω τι άλλο. Αυτό που έχει σημασία είναι να εκφράζουν την ανάγκη τους για ψυχαγωγία, η οποία να έχει αντίκτυπο πάνω τους. Τότε αυτό που κάνουν είναι σημαντικό, άσχετα αν σε μας τους "γέρους" φαίνεται ξένο.

Όσο για το αν διαβάζουν κόμιξ... χμμ... νομίζω ότι το Conan της Anubis πουλάει τρελλά (αλλά δεν έχω συγκεκριμένα νούμερα, μπορεί να κάνω και λάθος). Τώρα αν οι πιτσιρικάδες σνομπάρουν τον Αστερίξ, ε καλά κάνουν, υπερεκτιμημένος είναι (sorry, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Απαραίτητη η δημοσκόπηση. Πάντως Λούκυ Λουκ και Αστερίξ κυκλοφορούσαν ευρέως στις παρέες. Η αγορά τους δεν ήταν εύκολη υπόθεση καθώς τα κόμικ θεωρούνταν από τους περισσότερους γονείς ''πεταμένα λεφτά" και επιπλέον ήταν πανάκριβα (τα παραπάνω) για το πενιχρό χαρτζηλίκι μας. Ωστόσο όλο και κάποιος τα αγόραζε και βολεύονταν όλοι.Υπήρχε και ο ρεφενές άλλωστε. Μπομπ ο Σφουγγαράκης είπες; Υπαρχουν και χειρότερα: Τα Άπαντα της Barbie σε συνέχεια. Νομίζω ότι πρέπει να γίνει μια συζήτηση για το τι είναι κόμικ γιατί άλλο ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης και η Barbie και άλλο ο Λούκυ Λουκ..

 

@Ivorian Και όμως φίλε μου το μέσον που χρησιμοποείται στην τέχνη έχει μεγάλη σημασία για τους ειδικούς κανόνες που καθορίζουν την ποιότητα του έργου τέχνης - άλλοι κανόνες για λογοτεχνία, άλλοι για ζωγραφική. Το αν η ανάγκη μας για ψυχαγωγία εκφράζεται, από μόνο του είναι αδιάφορο: δεν θεωρούμε ίδια μορφή ψυχαγωγίας την όπερα με τη Βίσσυ αλλά η δεύτερη έχει στο φαιδρό τόπο μας πολύ περισσότερους οπαδούς απ΄'οσους έχουν οι floyd με τους U2 μαζί. Το κόμικ άλλωστε είναι και η μοναδική μορφή τέχνης που ανάμεσα στα άλλα καλλιεργεί το χιούμορ στον άνθρωπο. Η Λογοτεχνία - επαγγελματική γνώμη- είναι πολύ πενθιμη, ειδικά η ελληνική

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  630
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

οπα ρε παιδια!

εγω ξεκινωντας το θεμα αυτο αναπολησα τις ρομαντικες εποχες της θρυλικης δεκαετιας του 80 οπως τη βιωσα εγω μεσα απο τα ματια μου.για μενα αυτη η δεκαετια στη χωρα μας δεν τελειωσε το 89 αλλα καπου το 92-93.κρατησε λιγο η φαση.απο κει και επειτα μου φαινεται οτι ο χρονος κυλαει πολυ πιο γρηγορα.ειναι γιατι μεγαλωνω?ειναι γιατι η τεχνολογια εχει παρει τον ανηφορο και δε λεει να σταματησει πουθενα? δεν γνωριζω.

αυτο που ξερω ειναι οτι περασε και μαζι της περασανε και φυγανε και ολες οι καλες εκδοσεις που αγαπησα εγω προσωπικα.παντως αν θελετε τη γνωμη μου αυτο που ζουμε σημερα δε μαρεσει.δε γουσταρω και δε μπορει να με κατηγορησει κανεις γιαυτο.νομιζω?

και ελεος.μη συγκρινουμε αυτο το ασεξουαλ ουδετερο σπογγο με τη χαζοχαρουμενιαση σε ολο της το μεγαλειο

,κατα τα αλλα συμπαθητικο,με τους τρομερους χαρακτηρες τιραμολα,σεραφινο,ποπαυ κτλ που αν μη τι αλλο ειχαν μια προσωπικοτητα και συγκεκριμενο τροπο σκεψης.διοτι μη ξεχνατε οτι ολοι μας οταν διαβαζαμε ενα κομικ δεν το καναμε μονο για την ψυχαγωγια μας,που ουτως η αλλως ηταν περιορισμενη τοτε,αλλα λιγο ως πολυ ταυτιζομασταν ως ενα σημειο.οι ηρωες των κομικ της εποχης εκεινης ειχαν ενηλικο τροπο σκεψης και ηταν ευστροφοι.πραγμα που βοηθησε και εμας τους ιδιους αργοτερα,και ας μη το συνειδητοποιει καποιος ευκολα.

και ναι ρε παιδια.δεν το βλεπετε οτι δεν ειναι ο ιδιος αριθμος παιδιων που διαβαζουν κομικς σημερα σε σχεση με τοτε? ειχαμε εκατο περιοδικα το μηνα τοτε και τωρα εχουμε 20-30.δε σας λεει κατι αυτο?και εχουνε και πιο πολλα λεφτα τωρα.απλα ειπαμε οτι εχουνε να διαλεξουν 1000 διαφορετικους τροπους ψυχαγωγιας σημερα ενω τοτε ειχαμε 5-10.μου τη σπαει αυτο αλλα εχουνε δικιο τα παιδια δυστηχως.φταιμε ομως.φταιμε γιατι οταν βγηκε το κινητο λεγαμε ολοι θα παρω και γω!για μια ωρα αναγκης βρε αδερφε! και καταντησαμε να παιρνουν κινητο στα παιδακια(?) τους για να μη τους τα ζαλιζουν και τονα με ταλλο ζηλιες ξερω γω πας νηπιαγωγειο και εχει κινητο με σφουγγαρακη μελωδια για να τραβα βιντεακι 3gp τις πλαστελινες ναουμε ο μορτης.

θα συμφωνησω με καποιους που λενε πως δεν το αφηνουν σημερα το παιδι να φανταστει.και πως θα γινει αυτο οταν του πλασαρουν τοσο τελειες μορφες και σχεδια αλλα εντελως τερατομορφα και αποκρουστικα.καταρχην του ξεριζωνεις το ρεαλισμο.γιατι εμεις ας πουμε ειχαμε τις καρτες με τους ποδοσφαιριστες και τις αλλες με τα αυτοκινητα τα αγωνιστικα.ενω τωρα εχουν το δαιμονα με τα 400 κεφαλια μαι τις 52 ουρες που ξερναει το μαγικο εμετο.100 βαθμοι μπονους και τριχες κατσαρες.τοτε διαβαζαμε κομικς αλλα και τη μυθολογια μας που εχει τετοια μπολικα.

τιποτα παιδια,ολα αλλαζουν.ειπαμε εγω δε γουσταρω μη με παρεξηγειτε γιαυτα που λεω.ειμαι ξεκαθαρος και κολλημενος με την εποχη μου.δεν γερναω οσο δεν την ξεχναω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συμφωνώ και εγώ με τον Yiannis79.Τώρα η εποχή που ζούμε είναι πιό "πονηρή".Δεκαετία '80 ήταν αλλιώς.Δεν είχαμε κινητά,αλλά δεν μας έχαναν κιόλας οι γονείς μας,επιζούσαμε και χωρίς αυτά.Το πολύ-πολύ ρίχναμε μια τρεχάλα για να γυρίσουμε σπίτι,τους λέγαμε "πάω για μπάλα",και ξαναφεύγαμε.

Και κάτι άλλο.Φέτος ήρθαν σπίτι μου για Κάλαντα μόνο δύο παιδιά.Και αυτά ήταν παιδιά γνωστών ή γειτόνων.Άλλες χρονιές το κουδούνι χτύπαγε 10-15 φορές.Στο τέλος κάναμε ότι δεν ήμασταν σπίτι.Και φέτος,αν έβγαινες στο δρόμο,έβλεπες τους γονείς να τρέχουν πίσω από τα παιδιά για να τα προσέχουν.Και μπαίνανε μόνο σε μαγαζιά για να πούνε τα Κάλαντα.Φοβούνται.

Και τα παιδιά φαίνεται ότι βιάζονται να μεγαλώσουν.Πάνε στο περίπτερο και κοιτάνε τις αθλητικές και τα περιοδικά για υπολογιστές.Άντε και κανένα πονηρό περιοδικό(που να δίνει και DVD όμως).Δεν γουστάρουν μια φιλάργυρη πάπια.Ή έναν ναύτη με ξυνισμένο μούτρο και τατουάζ,που τρώει σπανάκι(αν έπινε φρέντο,θα ήταν cool,οπότε το συζητάγαμε).Ή έναν κοντό ξανθό,που φοβάται μην του πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.

Εγώ θυμάμαι πήγαινα μικρός τα καλοκαίρια διακοπές σε ένα μέρος κοντά στην Βάρκιζα,και η καλύτερή μου ήταν να με αφήσουν οι γονείς μου για καμια ώρα σε ένα περίπτερο κοντά στην πλάζ (κάποιοι μπορεί να το ξέρετε) που είχε τότε τεράστιο αριθμό παλιών Μίκυ Μάους,Κόμιξ,κ.τ.λ.Έψαχνα πολύ,γιατί τα οικονομικά ήταν τέτοια που δεν μπορούσα να πάρω όσα ήθελα.Ένα ή δύο και έφευγα.Μέχρι την επόμενη φορά.

Εμείς μικροί δεν είχαμε και πολλά πράγματα για να διασκεδάσουμε.Αλλά θέλω να πιστεύω ότι μεγαλώσαμε πιό φυσιολογικά,με σωστότερους ρυθμούς.Πολλά που έγραψα είναι λίγο άσχετα,αλλά δεν πειράζει.

Επεξεργασία από nickdeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  630
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

απο Valtasar:

Σχετικά με την έκδοση και κυκλοφορία στην Ελλάδα, το πρόβλημα δεν εστιάζεται στην έλλειψη μάνατζερ ή φαντασίας. Το πρόβλημα είναι στην διανομή ...

Αν τυχόν γνωρίζεις, αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόνο 2 εταιρείες διανομής, που ανήκουν καθαρά σε 2 μεγάλα εκδοτικά τραστ (παλιότερα ήταν μόνο μία).

Οι εκδόσεις είναι πάρα πολλές σε όλα τα επίπεδα, με αποτέλεσμα να υπάρχει μια σαφής τάση να προωθούνται τα έντυπα τα δικά τους.

Μίλησα με εκδότες και μου είπαν καθαρά... αν δεν κυκλοφορήσει ο τίτλος, πως θα το γνωρίσει ο κόσμος και πως θα το αγοράσει ?

Αν εσύ δεις τυχαία ένα καλό τεύχος και το πάρεις, σου αρέσει, θέλεις να βρεις την συνέχεια και δεν το φέρνουν στην γειτονιά σου, τι θα κάνεις ?

Οτι κάνουν όλοι...θα το παρατήσουν γιατί δεν καίγονται και τρελά να το βρουν... αυτό όμως σκέψου πόσο κακό κάνει σε έναν εκδότη που για να βγάλει το κόστος της εκτύπωσης μόνο, πρέπει να πουλήσει τουλάχιστον 1500 κομμάτια...

 

Εύχομαι (και αυτό προσπαθούμε από αυτό το φόρουμ) να οργανωθούμε λίγο καλύτερα, να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, να αποκτήσουμε μια καλή βάση(που σημαίνει δύναμη) και να απαλλαγούμε από ένα-δυό κολήματα που μας χαλάνε τα νεύρα και το κέφι μας.

 

Δεν ζητάμε πολλά...απλά να έχουμε το καλό κόμικ στην ζωή μας, στην γλώσσα μας αν είναι δυνατόν.

 

Θα τα καταφέρουμε;.... το μέλλον θα δείξει

 

 

πολυ σωστα και ενας τροπος υπαρχει να τα καταφερουμε.σε καθε πολη που υπαρχει ενας ανθρωπος που αγαπαει τα κομικς να τα διανεμει ο ιδιος,ειτε σε δικο του χωρο,μαγαζι, ειτε απο μονος του τελειως.θα ηταν μια λυση κι αυτη.εσχατη ισως κρινοντας τον τροπο που λειτουργουν οι εταιριες διανομης.παντως για μενα οταν κανουν πολεμο σε συγκεκριμενα εντυπα αυτες οι εταιριες που ολοι ξερουμε τι ποιοτητας(?) πνευματικης ειναι οι εκδοσεις που προωθουνε,κατι υποπτο συμβαινει.γιατι τοσο αποτομη αλλαγη δηλαδη?ποιος το αποφασιζει αυτο?ας ρωτησουμε καποια στιγμη και καποιους παλιους εκδοτες για λεπτομεροιες υπο ποιες συνθηκες κλεισανε καποια περιοδικα.θα ηταν καλο θεματακι αυτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

κολλησατε με το "μόνο 2 εταιρείες διανομής"... τις εχουμε ξεπερασει πλεον αυτες. πλεον μιλουμε για οn-line παραγγελειες. ο courrier τα φερνει στο σπιτακι μας (και υπο προυποθεσεις με δωρεαν μεταφορικα).

 

το θεμα ειναι αλλου. βγαινουν καλοι τιτλοι στην ελλαδα; αμφιβαλλω... διαφημιζονται τα κομικ απο τους εκδοτες τους; αμφιβαλλω... εχουν οργανωμενα sites ολοι οι εκδοτες για να αυτοπροβληθουν και ο κοσμος να αγορασει; αμφιβαλλω... γιατι τοσα χρονια οι εκδοτες αφησαν την ηλιθια λογικη "τα κομικς ειναι για παιδια" να επικρατησει; δυστυχως οι μεγαλοι εχουν να ξοδεψουν λεφτα (εστω και για τους μικρους)... και τελος ενα ασχετο με τα προηγουμενα αλλα πολυ σημαντικο. πλεον τα "καλλιτεχνικα" ως μαθημα δεν γινεται σχεδον ποτε. το παιδακι δεν ζωγραφιζει ποτε. πως να αγαπησει ενα κομικ; εξαλλου το video game ειναι interactive και κατα συνεπεια πιο ενδιαφερον.

 

τεσπα, πολυπλοκο θεμα, μεγαλο θεμα. σταματαω εδω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ώπα... δεν ξέρω που να πρωτοαπαντήσω :)

 

(α) στο πιο ουσιώδες, γιατί χάνετε απίστευτο χαβαλέ και είναι κρίμα. Bob. Όταν μου το πρωτοέδειξε ο κουμπάρος μου στο Παρίσι, ήμουν κι εγώ wtf? Συνέπεσε όμως μετά να το πετυχαίνω τα πρωινά στην τηλεόραση και 3-5 επισόδεια μετά, που μπήκα στο νόημα, άρχισα να γουστάρω αφάνταστατα. Κατ'εμέ είναι η μετεξέλιξη του σουρρεαλιστικού χιούμορ των Looney Tunes. Όταν στο επισόδειο Driving School η Mrs Puffs τραβάει τις φάτσες των δεσμοφυλάκων και βγαίνουν από μέσα τα κρανία... Όταν στο Clams παίζει τη μουσικούλα από το Jaws και έχεις τα σχόλια του κάβουρα για τη σατανική μουσική που φοβούνται οι ναυτικοί και τα χώνει στην ορχήστρα... sorry, ο τύπος που τα γράφει είναι απίστευτος. give it time, παίδες. Και για να σας το πω αλλιώς, έχει γίνει hit στην Ελλάδα ένα show που το παίζουν σε ένα κανάλι που δεν το πιάνουν όλοι... give it some time. ναι, κι εγώ στην αρχή ήμουνα τι είναι αυτός ο χαζοχαρούμενος χλεχλές... είναι όμως μέχρι να μπεις στο πνεύμα (όπως χρειάστηκε να μπούμε στο πνεύμα για να αντέξουμε υπερήρωες με τα σώβρακα απ'έξω :) κλπ )

 

(β) μην πέφτετε στην παγίδα του παλιά ήταν καλά κλπ. 2500 χρόνια πριν, στην κλασσική Αθήνα, έχουμε κείμενα για το τι καλά που ήταν παλιά κλπ. Η ωραιοποίηση του παρελθόντος είναι standard και διαχρονική παγίδα. Για παράδειγμα, θα σας θυμίσω το κλασσικό e-mail-άκι με την αναφορά του χωροφύλακα που εωράκαμεν τους ληστάς λαμπυριζόυσης και σελαγιζούσης της σελήνης (αυτό για το αν βωμολοχούσαν και στο παρελθόν, κάτι που εντέχνως πάντα λέμε/μας λέγαν δεν συνέβαινε παλιά) Πιό ξεστράβωμα από το μακαρίτη τον Ηλία τον Πετρόπουλο δεν υπάρχει.

 

(γ) βγαίνουν καλοί τίτλοι?... βγαίνει το Bone. κυκλοφορούν ότι κάνει ο Bilal. βγήκε το Marvels. Ήταν καλύτερη η Βαβούρα? το Τρουένο? τα πολεμικά? δε νομίζω... όπως όμως λέει στο αρχικό ποστ, δεν υπάρχουν (όντως) αυτά τα λαικά. Σαφώς και βγαίνει σαβούρα, σαφώς και λείπουν εκπληκτικοί τίτλοι, όντως από promotion είναι για τον μαύρο να-μη-πω-τι. Η ανυπαρξία τών προαναφερθέντων όμως δεν είναι θέμα ποιότητας, γιατί εξ'αρχής χαμηλής ποιότητας ήντουσαν :) Καλλιτεχνικά πάντως ήταν το χειρότερο μου μάθημα, το χέρι μου δεν έπιανε με τίποτα. Σε εμένα μόνο κακό ως προς τη σχέση μου με το κόμικ θα μπορούσαν να είχαν κάνει.

 

(δ) αυτά. θα αρχίσω να επαναλαμβάνομαι στο τέλος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η δικια μου γνωμη για το τι φταιει περα απο το αυτονοητο οτι δεν υπηρξε αρκετο αγοραστικο δυναμικο ηταν η ελευση και η διαδοση των διαφορων παιχνιδομηχανων και η πληθωρα των τηλεοπτικων καναλιων (ιδιωτικα).Ειχα διαβασει προσφατα σε ενα περιοδικο του κυριακατικου θεματος μια συνεντευξη με την κορη του εκδοτη Ανεμοδουρά και για τα περιοδικα Κατερινα και Σουπερ Κατερινα που συνεχιζουν να εκδιδονται μετα απο τοσα χρονια και ελεγε οτι για αυτον ακριβως το λογο (παιχνιδομηχανες) δεν βγαινουν πια περιοδικα που απευθυνονται σε αγορια (τα οποια ξεκινανε απο την ηλικια των 6 χρονων το gaming) και επισης για το λογο οτι τα κοριτσια δεν ασχολουνται και διαβαζουν τα αναλογα περιοδικα μεχρι τα 14-15(κατερινα) 16-17(σουπερ) εξακολουθουν να κυκλοφορουν με πολυ καλες πωλησεις μαλιστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

άμεση σχέση με τη θεματολογία μας στο διπλανό thread "Ποιός σκότωσε τον Σεραφίνο?"

 

just a heads-up για όσους παρακολούθησαν/συμμετείχαν σε αυτό το thread. Ήρθαν και τα νούμερα (που εγώ ως άπιστος Θωμάς αμφέβαλλα και ζήταγα :) και που ομολογώ με εντυπωσιάζουν και ούτε που τα φανταζόμουν).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  630
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

καμια σχεση ομως η σουπερ κατερινα με την παλια διοτι αν το ψαξει κανεις θα δει κατι αρθρα σχετικα με πως το γλειφουνε το παγωτο και τι ρολο παιζει το μεγεθος και κατι περιεργα τετοια που μας κανει και προβληματιζομαστε.νομιζω?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

καμια σχεση ομως η σουπερ κατερινα με την παλια διοτι αν το ψαξει κανεις θα δει κατι αρθρα σχετικα με πως το γλειφουνε το παγωτο και τι ρολο παιζει το μεγεθος και κατι περιεργα τετοια που μας κανει και προβληματιζομαστε.νομιζω?

 

(εδώ το αφήνουμε το quote για εμπέδωση)

 

έλα. ποιός? από που?

 

...

 

τι λες τώρα? I have to see that! μιλάμε για σούπερ κατερίνα ή για μινι κοσμοπόλιταν (σελίδα 69)?

 

ανμπιστέβαμπλ.

 

ΥΓ και φυσικά αναφέρεσαι στο μέγεθος του παγωτού, για να μην μπερδευόμαστε, έτσι? ;) έχει και άρθρα για το πως η ορθή ονομασία σε συγκεκριμένη συσκευασία γρανίτας είναι "σπρώξε-γλύφε"?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.