Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ διάβασα το Όνσλοτ . Ένας αχταρμάς από ήρωες και κακούς. Όταν στον αχταρμά αυτόν συμμετέχουν ονόματα όπως Waid, Lobdell, Kuberts, Madureira, Deodato, DeFalco, Pacheco κτλ., τον ευχαριστιέσαι. Υπάρχουν μερικά κενά, αλλά τίποτα το σοβαρό. Υπάρχουν κάποιες ωραίες στιγμές, όπως η βοήθεια της Jean στον Juggernaut, η πρώτη κανονική εμφάνιση του Onslaught, η συμμαχία του Cable με τον Apocalypse :giati: και άλλα.

 

Στο σχέδιο, ο Madureira είναι εκπληκτικός, όπως και ο Kubert.

 

Τελικά όμως δεν μου άρεσε και τόσο . Οι διάλογοι ήταν για ξύλο και μισώ το γεγονός ότι κάθε χαρακτήρας θα θυμηθεί το origin του μία φορά τουλάχιστον, το σχέδιο των υπολοίπων ήταν too 90's και έβαλαν 1-2 τεύχη που για μένα ήταν fillers (με τον Wolverine συγκεκριμένα), ενώ θα μπορούσαν να βάλουν καλύτερα και πιο ενδιαφέροντα τεύχη (σοβαρά, που κολλάει η στην συνολική ιστορία ο Wolverine που σώζει ένα παιδί από την φωτιά ή που αντιμετωπίζει τον Stick; ).

 

Από τα πιο σημαντικά γεγονότα που έχουν γίνει στο MU. Αν και προτιμώ τα αντίστοιχα events της DC. :)

 

Ένα 6αράκι το χτυπάει άνετα. :D

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατενθουσιασμένος γιατι σήμερα αρχισα The Walking Dead,και ξεπέταξα σε 1 ωρα το πρωτο volume.

Απο DC(new 52),διαβαζοντας εντατικα μεχρι τωρα Justice League και ολα τα βιβλια Green Lantern(δηλαδη και τα 4),αποφασισα να δοκιμασω τα πρωτα τευχη απο Omac,Justice League International και Batman.

Το Omac ειναι ενα μαυρο χάλι χωρις ιστορία,το Batman ήταν εντάξει και θα το συνεχίσω,ενώ το JLI ενω ηταν μετριο,και υπο κανονικες συνθηκες θα το συνεχιζα κοπηκε στα 13 τευχη,οποτε να παει στο καλο.

Πρώτο post!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διαβασα το Superman Birthright του μοναδικου Mark Waid απο τις προσφορες της Ανουμπις.

 

Τελειο!3ο καλυτερο origin του Superman κατα την ταπεινη μου αποψη!Και ειδικα οι δυο τελευταιες σελιδες με εκαναν να ανατριχιασω!Ο Waid παρουσιασε τον καλυτερο Λεξ!Ο χαρακτηρας του, ο σκοπος του, η ζωη του και η συμπεριφορα του ηταν οσο καλυτερα μπορουσαν να γινουν!

 

Βεβαια οποιος θελει μπορει να μη με ακουσει γιατι ο,τι κομικ διαβαζω με τον Ανθρωπο απο ατσαλι με ενθουσιαζει απιστευτα!Προσφατα που διαβασα τη σειρα SUPERMAN απο το New 52 κολλησα!!Κι ας δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο!!

 

Υ.Γ. Οποιος ενδιαφερεται τα 3 origin που θεωρω τα καλυτερα στον Σουπερμαν ειναι τα:

 

1.Action Comics Grant Morrison

2.Secret Origin Geoff Johns

3.Birthright Mark Waid

 

Oι καλυτερες ομως ιστοριες γενικα ειναι για μενα :

1.All-Star Superman Grant Morrison

2.Whatever Happened to the Man of Tomorrow? Alan Moore

3.Action Comics Grant Morrison

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oι καλυτερες ομως ιστοριες γενικα ειναι για μενα :

1.All-Star Superman Grant Morrison

2.Whatever Happened to the Man of Tomorrow? Alan Moore

3.Action Comics Grant Morrison

Red Son?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Red Son το θεωρω απαισιο.Χωρις υπερβολες!Πολυ απλα δεν ειναι ο Σουπερμαν αυτος που εμφανιζεται στο κομικ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το Red Son το θεωρω απαισιο.Χωρις υπερβολες!Πολυ απλα δεν ειναι ο Σουπερμαν αυτος που εμφανιζεται στο κομικ!

 

That's the whole point! Πόσο θα άλλαζε η πορεία του Superman αν δεν μεγάλωνε με μια στοργική οικογένεια στο Κάνσας. :giati:

 

Άσε που το τέλος είναι ιδέα του Morrison! :SmokingDevil: (δεύτερη φορά που στο λέω :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν το εχω διαβασει μεχρι το τελος.Αμα ειναι μπορει να διαβασω μονο το τελευταιο τευχος.

 

Και προσωπικα δε με νοιαζει τι θα γινοταν αν μεγαλωνε στη Ρωσια ο Σουπερμαν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν το εχω διαβασει μεχρι το τελος.Αμα ειναι μπορει να διαβασω μονο το τελευταιο τευχος.

 

Και προσωπικα δε με νοιαζει τι θα γινοταν αν μεγαλωνε στη Ρωσια ο Σουπερμαν!

 

Και μένα δεν με νοιάζει τι απέγινε ο άνθρωπος του αύριο, αλλά μ'αρέσει η ιστορία. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εδω παει αλλου το θεμα.Η ιστορια του Μουρ ηταν σαν την τελευταια ιστορια του Σουπερμαν.Δεν ηταν ιστορια τυπου what if.

Δε γινεται να πεις εδω δε σε ενοιαζε τι απεγινε ο ανθρωπος του αυριο γιατι δε γραφτηκε για αυτο το σκοπο.Γραφτηκε για να αποτελει την τελευταια ιστορια του Σουπερμαν.

Με το ιδιο σκεπτικο μπορεις να πεις δε με νοιαζει που ο V ειχε μια βεντετα αλλα μου αρεσε η ιστορια.Ή δε με νοιαζει γιατι ο Κοβακς εγινε Ρορσαρκ ή γιατι πεθανε ο Κομιντιαν αλλα μου αρεσε το Watchmen.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εδω παει αλλου το θεμα.Η ιστορια του Μουρ ηταν σαν την τελευταια ιστορια του Σουπερμαν.Δεν ηταν ιστορια τυπου what if.

Δε γινεται να πεις εδω δε σε ενοιαζε τι απεγινε ο ανθρωπος του αυριο γιατι δε γραφτηκε για αυτο το σκοπο.Γραφτηκε για να αποτελει την τελευταια ιστορια του Σουπερμαν.

Με το ιδιο σκεπτικο μπορεις να πεις δε με νοιαζει που ο V ειχε μια βεντετα αλλα μου αρεσε η ιστορια.Ή δε με νοιαζει γιατι ο Κοβακς εγινε Ρορσαρκ ή γιατι πεθανε ο Κομιντιαν αλλα μου αρεσε το Watchmen.

 

1) To V ήταν μερικά τευχάκια, όπως και το Watchmen. Ιστορία με αρχή, μέση και τέλος που δεν κράτησε για τόσα χρόνια. Οι ιστορίες με τον Superman υπήρχαν για δεκαετίες. Διαφορετικά πράγματα.

2) Μα πολύ απλά δεν με νοιάζει να δω την τελευταία ιστορία με τον Superman, γιατί ξέρω ότι δεν είναι η τελευταία. Ή π.χ. δεν με νοιάζει να δω το νέο origin του Superman στο reboot. Αυτό όμως δεν με σταματά από το να απολαύσω την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Mα ειναι πολυ διαφορετικα πραγματα αυτα που λες!Το Red Son για να σου αρεσει πρεπει να σου κινει την περιεργεια για να το διαβασεις!Εμενα που δε με ενδιαφερει η βασικη πλοκη δε μπορω να το διαβασω.Δε με ενθουσιαζει.Το Whatever ομως δε μπορεις να πεις οτι δε θα το διασκεδασεις επειδη δειχνει τι συνεβη στον Ανθρωπο του αυριο!Δεν ειναι μια υποθεση που μπορει να σε αποτρεψει απο το να την απολαυσεις.Ειναι ιστορια που ή θα την απολαυσεις ή οχι.

 

Και ειπες κι εσυ ο ιδιος οτι δε σε νοιαζει αν ειναι η τελευταια η ιστορια Σουπερμαν γιατι ξερεις οτι θα βγουν κι αλλες.Ολοι ομως οσοι το διαβασουν τωρα ξερουν οτι εχουν βγει και θα βγουν κι αλλες.Το Red Son ομως ειχε ενα συγκεκριμενο σκοπο!!Μια συγκεκριμενη ιδεα που δεν ειχε σχεση με αυτα που ξεραμε!Αν σου αρεσει ή σου ακουγεται καλη αυτη η ιδεα θα την κοιταξεις!

 

Και αναφερες πως τα Watchmen και V for Vendetta ειναι σειρες 10 και 12 τευχων.Δηλαδη ολα τα τευχη Σουπερμαν που εχουν βγει αναπτυσουν την ιδια υποθεση;;Οχι φυσικα!Η καθε υποθεση διαρκει μερικα τευχη οπως τις παραπανω σειρες.Τωρα καλλιστα μπορουμε να θεωρησουμε το Watchmen κι αυτο μεγαλη σειρα αφου θα βγουν αλλα 35+ τευχη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ναι αλλα στην τελικη αν δεν το διαβασεις δε θα ξερεις...

και εγω δεν ετρωγα μπαμιες μεχρι που δοκιμασα

επισης αν καποιος μου λεγε να διαβασω ενα κομικ με εναν μπλε ανθρωπο που κανει οτι θελει και εναν αλλο που ντυνεται κουκουβαγια μαλλον δε θα θελα να το διαβασω..εκτος αμα θεωρουνταν must read το οποιο αφου το διαβαζα θα καταλαβαινα οτι δικαιολογει πληρως τις κριτικες του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εγω το Ρεντ Σον το ξεκινησα!Ποτε δεν προκειται να πω οτι ενα κομικ δε μου αρεσει χωρις να το εχω διαβασει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και το Red Son είναι μια ιστορία που θα την απολαύσεις ή όχι. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς για το Whatever. Γιατί να μην με αποτρέπει από το να το διαβάσω;

 

35 τεύχη Watchmen (αρκετά από αυτά καταπιάνονται με έναν μόνο ήρωα) vs. 1500 τεύχη Superman. Η διαφορά με τον Superman είναι ότι ο Supes θα συνεχίζεται εις τον αιώναν τον άπαντα. Είναι μέρος ενός universe που θα συνεχίζεται για πολύ καιρό ακόμα (όσες φορές και αν αλλάξει το universe) και θα εκδίδονται και άλλες σειρές από το ίδιο universe. Το Watchmen περιστρέφεται γύρω από μερικούς χαρακτήρες και δεν είμαι και σίγουρος αν θα θεωρούνται in-continuity τα BW (καθώς αλλάζουν μερικά πράγματα).

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να στο ρωτησω αλλιως.

 

Υπαρχει περιπτωση να σου πει καποιος βγηκε ενα καινουριο κομικ με το Σουπερμαν και η κυρια υποθεση θα ειναι οτι ο Σουπερμαν εχει χρονια να φανει και αρα μαλλον εχει πεθανει.Κι εσυ να του πεις "δε με ενδιαφερει η υποθεση";Δε γινεται!Μονο αν δε σου αρεσει ο Σουπερμαν δε θα του ριξεις εστω μια ματια!

 

To Red Son δεν εχει καμια σχεση με τον Σουπερμαν που ξερουμε κι ετσι καλλιστα μπορεις να απορριψεις την ιδεα.

 

Και ξαναγραφω αυτο που ειπα πριν ".Δηλαδη ολα τα τευχη Σουπερμαν που εχουν βγει αναπτυσουν την ιδια υποθεση;;Οχι φυσικα!Η καθε υποθεση διαρκει μερικα τευχη οπως τις παραπανω σειρες."

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Να στο ρωτησω αλλιως.

 

Υπαρχει περιπτωση να σου πει καποιος βγηκε ενα καινουριο κομικ με το Σουπερμαν και η κυρια υποθεση θα ειναι οτι ο Σουπερμαν εχει χρονια να φανει και αρα μαλλον εχει πεθανει.Κι εσυ να του πεις "δε με ενδιαφερει η υποθεση";Δε γινεται!Μονο αν δε σου αρεσει ο Σουπερμαν δε θα του ριξεις εστω μια ματια!

 

To Red Son δεν εχει καμια σχεση με τον Σουπερμαν που ξερουμε κι ετσι καλλιστα μπορεις να απορριψεις την ιδεα.

 

Και ξαναγραφω αυτο που ειπα πριν ".Δηλαδη ολα τα τευχη Σουπερμαν που εχουν βγει αναπτυσουν την ιδια υποθεση;;Οχι φυσικα!Η καθε υποθεση διαρκει μερικα τευχη οπως τις παραπανω σειρες."

 

Γιατί να πρέπει να μου αρέσει η ιδέα; Να μου έλεγε ότι το γράφει ο Moore και το σχεδιάζει ο Swan θα ήταν αρκετό. Επίσης και το Whatever δεν έχει καμία σχέση με τον Superman που ξέρω. Εγώ ξέρω τον Superman μετά το Crisis, που δεν είναι ο ίδιος με τον Superman της ιστορίας του Moore αν θέλουμε να είμαστε τελείως τυπικοί.

 

Αντίθετα, αν κάποιος μου έλεγε ότι "ξέρεις, υπάρχει μια ιστορία με τον Superman κομμουνιστή", θα με ενδιέφερε περισσότερο. Είναι πιο πιασάρικη ιδέα.

 

Κι εσυ να του πεις "δε με ενδιαφερει η υποθεση";Δε γινεται!

 

ΦΥΣΙΚΆ ΚΑΙ ΓΊΝΕΤΑΙ! Δεν σημαίνει ότι όλοι έχουμε το ίδιο γούστο. Δεν σημαίνει ότι επειδή αρέσει σε χιλιάδες αναγνωστών, πρέπει να αρέσει και σε μένα.

 

Και υπάρχουν κάποιες φανταστικές ιδέες που δεν έγιναν τόσο καλές ιστορίες όπως το Whatever. Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα του New Krypton, World without Superman και War of Supermen. Δεν σημαίνει ότι όλα τα τεύχη μου άρεσαν.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν ξερω μαλλον φταιω εγω γιατι αυτο που προσπαθω να σου πω εχει τεραστια διαφορα απο αυτο που καταλαβαινεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν ξερω μαλλον φταιω εγω γιατι αυτο που προσπαθω να σου πω εχει τεραστια διαφορα απο αυτο που καταλαβαινεις.

 

Τότε πέστο όσο πιο απλά μπορείς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Whatever ειναι μια ιστορια που θα τη διαβαζε οποιοσδηποτε ηθελε να διαβασει Σουπερμαν.Δεν μπορεις να πεις οτι δε σε νοιαζει τι απεγινε και να απολαυσεις την ιστορια.Για να σου αρεσει πρεπει να ενδιαφερεσε για αυτο που θελει να σου πει.Αλλα δεν ειναι ιστορια που δε θα την ξεκινησεις καν λογω βασικης υποθεσης.Ειναι σα να λες δε με νοιαζει τι εκανε ο Σουπερμαν με την Καντορ αλλα μου αρεσε το New Krypton.Πως σου αρεσει κατι που δε σε ενδιαφερει;Και σε αυτες τις ιστοριες πρωτα θα κοιταξεις τον ηρωα.Αν δεν ειχε τον Σουπερμαν (και τον Αλαν Μουρ) στο Τι απεγινε λιγοι θα ενδιαφεροταν.Γι'αυτο δεν την απορριπτουν την ιστορια μονο και μονο απο τη νασικη υποθεση.

 

Το Red Son ωστοσο αλλαζει ολο τον ηρωα!Εκει μπορεις να πεις ''Κατσε λιγο, τι μαπα ιδεα ειναι αυτη.Γιατι να τον κανει ετσι τον ηρωα;Δε μου αρεσει.Θελω τον κλασικο." κι ετσι να πεις δε με ενδιαφερει αυτη η εκδοχη του Σουπερμαν.

 

Μεχρι εκει μπορω.Αν δε μπορουμε να συνεννοηθουμε στο θεμα δεν πειραζει, δε θα σκασουμε κιολας! :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ επιμένω πάντως ότι είναι υποκειμενικό. Μπορεί να μην ενδιαφέρομαι για την ιδέα, αλλά το όνομα του Moore να με τραβήξει. Και βασικά, δεν με νοιάζει τι απέγινε, αλλά παραμένει μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες με τον ήρωα. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

τί να πω κι εγω που δεν διαβάζω καθόλου σούπερμαν γιατί δεν τον πάω καθόλου σαν χαρακτήρα...

Μπατμαν και παλι Μπατμαν ρε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Dylan Dog - Dampyr 5

 

Το Alpha e Omega το είχα διαβάσει ξανά. Δεν είναι και από τις δυνατότερες ιστορίες αλλά διαβάζεται ευχάριστα. Υπόθεση με εξωγήινη οντότητα μοιάζει λίγη για το σύμπαν του Dylan Dog.

 

Η ιστορία του Dampyr όμως ήταν αρκετά καλή. Δεν είχα ξαναδιαβάσει τεύχος της σειράς και παρόλο που ήταν το 5ο τεύχος, προσέφερε πολλές πληρορφορίες για τον ίδιο τον Dampyr και την ιστορία του. Είναι μια καλή εισαγωγική ιστορία στο συγκεκριμένο σύμπαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα και εγώ το Superman: Birthright όπως ο Luffy από πάνω. Ο Waid δίνει ρέστα και φρεσκάρει τον μύθο του Ανθρώπου από Ατσάλι.

 

Ο Clark είναι ένας νέος με υπερδυνάμεις που ψάχνει την θέση του στον κόσμο και για αυτό ταξιδεύει σε διάφορα μέρη. Κατά την διάρκεια των ταξιδιών του, θα αρχίσει να χρησιμοποιεί τις δυνάμεις του για το καλό των ανθρώπων. Όταν επιστρέφει στο Smallville, αποφασίζει να τιμήσει την κληρονομιά του και να ακολουθήσει το πεπρωμένο του.

 

Ο Superman των Waid/Yu είναι επιβλητικός και έτοιμος από στιγμή σε στιγμή να σε λιώσει, ενώ δεν φοβάται να αγριέψει για να τρομάζει τους αντιπάλους του και τους εγκληματίες. O Clark είναι ο γνωστός Clark και ο Waid μας δείχνει ποια τεχνάσματα χρησιμοποιεί ο Clark για να περνάει απαρατήρητος. Οι γονείς του αποκτούν μερικά νέα χαρακτηριστικά. Ο Martha θέλει να μάθει όσο περισσότερα γίνεται για τους εξωγήινους και ο Jonathan αρχικά φοβάται ότι δεν ήταν καλός πατέρας.

 

Η Lois είναι η κουλ δημοσιογράφος που δεν φοβάται τίποτα και γουστάρει τον Superman, ο Lex είναι ενδιαφέρον κακός με βάθος, κάτι μεταξύ του επιχειρηματία που γνωρίζαμε και του ιδιοφυούς επιστήμονα.

 

Μια χαρά και ο νέος Krypton. :best:

 

Το τέλος είναι γ*μ*τ*. Απλά ρε φίλε.... :giati:

 

Ο Yu δεν θυμίζει τόσο τον σημερινό του εαυτό, το στυλ του δεν είναι τόσο "επιθετικό" και με τόσες γραμμές, αλλά καταφέρνει να αποτυπώσει μια χαρά το σενάριο του Waid. Βασικά παραπάνω από καλά.

 

Το θεωρώ το καλύτερο origin του Supes. Προσθέτει νέα πράγματα στο origin, αλλάζει αρκετά πράγματα και η τελική μάχη είναι :awesome: με ένα Superman διαλυμένο (και ψυχικά και σωματικά). Κρίμα που το έχουν αλλάξει 2 φορές (!!!) μέσα σε 8 χρόνια.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις διάβασα το Batman Vengeance of Bane pt1.Δηλαδή το origin του Bane(και πρώτη εμφάνιση).

Όχι λόγω της ταινίας.Απλά είχα ακούσει την περίληψη και μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον.Και είναι όντως πολύ ενδιαφέρον.

Must read για οποιονδήποτε διαβάζει DC.

Επεξεργασία από Levon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το θεωρώ το καλύτερο origin του Supes. Προσθέτει νέα πράγματα στο origin, αλλάζει αρκετά πράγματα και η τελική μάχη είναι :awesome: με ένα Superman διαλυμένο (και ψυχικά και σωματικά). Κρίμα που το έχουν αλλάξει 2 φορές (!!!) μέσα σε 8 χρόνια.

 

Aμα αυτες οι 2 φορες ειναι το Secret Origin του Johns και το run στο Action Comics του Morrison τοτε προσωπικα τα θεωρω καλυτερα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις διάβασα το Batman Vengeance of Bane pt1.Δηλαδή το origin του Bane(και πρώτη εμφάνιση).

Όχι λόγω της ταινίας.Απλά είχα ακούσει την περίληψη και μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον.Και είναι όντως πολύ ενδιαφέρον.

Must read για οποιονδήποτε διαβάζει DC.

 

Ουτε συνενοημενοι να ημασταν.Κι εγω σημερα διαβασα το Vengeance of Bane (και τα δυο μερη) και μου αρεσε αρκετα.Πολυ ωραιο origin(αν και λιγο τραβηγμενο) και πολυ ενδιαφερουσα η πορεια του Bane μετα την απεξαρτιση του απο το venom.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Ουτε συνενοημενοι να ημασταν.Κι εγω σημερα διαβασα το Vengeance of Bane (και τα δυο μερη) και μου αρεσε αρκετα.Πολυ ωραιο origin(αν και λιγο τραβηγμενο) και πολυ ενδιαφερουσα η πορεια του Bane μετα την απεξαρτιση του απο το venom.

Η απεξάρτηση γίνεται στο 2ο? :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το δευτερο μερος ξεκιναει με τον Bane στην Blackgate prison ο οποιος βρισκεται σε προχωρημενο σταδιο απεξαρτησης(εχει χασει τη γραμμωση του και πηρε καποια επιπλεον κιλα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   114
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βγήκε το Green Lantern #0 και μαζί του η εισαγωγή ενός νέου Green Lantern!

Εξαιρετικό τευχος κατα τη γνώμη μου,κυρίως γιατι αγγίζουν θέματα ρατσισμού στις ΗΠΑ μετά τις 11/9.

Χαρακτηριστικα σε ένα σημείο οπου αστυνομικος απευθύνεται στον Άραβα μέλλοντα GL που το όνομα του είναι Simon Baz ενώ τον δένουν σε ένα τραπέζι λέγοντάς του "Relax Muhammad,this is just routine."

Στο επόμενο τεύχος μάλλον θα μάθουμε και τι απέγινε ο Hal και ο Sinestro.Θα γίνουν τελικά Black Lanterns?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χθες ξεζούμισα το τρίτο τόμο του Galaxia... Τρομερή βελτίωση σε όλα του, δεν το περίμενα να μου άρεσε τόσο. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι οι προσδοκίες του Μάνου είναι μεγάλες (και μακάρι να βγουν πραγματικότητα) αλλά το να είναι σε συνέχειες και με τόσο κενό ανάμεσα τους, χάνω κάπου το νόημα, χώρια την ανησυχία μη ολοκλήρωση του (είτε καθόλου - είτε εν δικιά μου ζωή). :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.