Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

X-men Dark Phoenix Saga : Περιμενα κατι περισσοτερο απο την σπουδαιοτερη ιστορια με τους μεταλαγμενους!Δε λεω ηταν πολυ καλη, και ειδικα για την εποχη της ηταν πολυ μπροστα, αλλα με τα τωρινα εμενα δε με ενθουσιασε ωστε να τη θεωρησω μια απο τις καλυτερες ιστοριες ολων των εποχων!Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι οτι θυμιζε σε παρα πολλα σημεια Dragon Ball.Οι σκηνες που εδειχναν τη Phoenix να πεταει στο διαστημα και στο τελευταιο τευχος που ειναι στο φεγγαρι ετοιμη για την τελικη αναμετριση ειναι λες και ο Γκοκου ετοιμαζεται να παλεψει με τον Φριζα! :lol:

 

E, τα μπέρδεψες λίγο. Ακόμη και που ξέρεις ότι το Dark Phoenix Saga είναι παλιότερο, μιλάς σαν να αντέγραψε το Dragon Ball; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το μεσημέρι διάβασα το εβδομαδιαιο Μίκυ Μάους 11 και μου άρεσε τόσο πολυ.

 

Οι παλιές ιστορίες δε παίζονται.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

E, τα μπέρδεψες λίγο. Ακόμη και που ξέρεις ότι το Dark Phoenix Saga είναι παλιότερο, μιλάς σαν να αντέγραψε το Dragon Ball; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ :spidey_yeah_that:

 

Απλα αναφερω οτι αυτο μου θυμισε!Δεν ειπα οτι το αντεγραψε!Αν και εχω ικανο τον Claremont επειδη ηταν μπροστα για την επ[οχη του να ηταν τοσο μπροστα που να ειδε τη δημιουργια του Ντραγκον Μπολ και να την εκλεψε. :netghost:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ΚΑπου ακομα ειχα διαβασει οτι ελεγαν πως ο Μπατμαν πεθανε δυο φορες και ρωτουσαν τον Μορρισον γιατι.Μα το λεει ξεκαθαρα εδω το τι εγινε μετα την πτωση στο ελικοπτερο!Μου αρεσε παντως πολυ που ξεκαθαρισαν τα πραγματα με ενα φοβερο σεναριο!

 

 

 

Εννοείς πως ξεκαθάρισε στο #701 τι απέγινε ο Batman μετά την πτώση του ελικοπτέρου; Αν εννοείς αυτό, όταν είχε βγει το Final Crisis δεν νομίζω να είχε ειπωθεί επίσημα μέσα σε κάποιο κόμικ τι απέγινε ο Batman τότε και το μάθαμε με το #701. :) Το γράφω αυτό χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, οπότε μιας και το έχεις πιο φρέσκο στην μνήμη σου, διόρθωσε με αν αναφέρεται.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ε, δεν έγιναν και τρομερά περίεργα πράγματα

 

 

Ο ΒΑΤΜΑΝ κολυμπά κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας για να μην το δει κανείς. Φτάνει στην έπαυλή του, ανταλλάσουν ειρωνικά σχόλια με τον μπάτλερ, και οδηγείται με συνοπτικές διαδικασίες στο Final Crisis για να πυροβολήσει τον Darkside. Τα υπόλοιπα, φαντάζομαι, είναι πιο γνωστυά γεγονότα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ε, δεν έγιναν και τρομερά περίεργα πράγματα

 

 

Ο ΒΑΤΜΑΝ κολυμπά κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας για να μην το δει κανείς. Φτάνει στην έπαυλή του, ανταλλάσουν ειρωνικά σχόλια με τον μπάτλερ, και οδηγείται με συνοπτικές διαδικασίες στο Final Crisis για να πυροβολήσει τον Darkside. Τα υπόλοιπα, φαντάζομαι, είναι πιο γνωστυά γεγονότα.

 

 

Ναι, αλλά φαντάσου να διάβαζες το R.I.P. που τέλος πάντων γίνεται ότι γίνεται και μετά στην τελευταία του σελίδα να εμφανίζονται δύο πολύ γνωστές σιλουέτες. Το αφήνει φλου. Μετά διαβάζεις και το Final Crisis, λες WTF, αλλά τουλάχιστον τα missing chapter ολοκληρώνουν την εικόνα.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγω που διαβασα το Φαιναλ Κραισις πριν το ΡΙΠ δεν ειχα καποιο ερωτημα σε κεινη την πτωση!Καταλαβα κατευθειαν οτι ο Μπατμαν ζει.Τωρα δεν ξερω τι θα σκεφτομουν αν τα διαβαζα αλλιως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν..διάβασα τον πρώτο τόμο του BONE..

 

:wow:

Εξαιρετικό!Καλά έλεγαν όλοι εδώ μέσα!!Η σειρά τα σπάει! :yahoo:

Το κατέβασα και τώρα το διαβάζω σε αστπρόμαυρο.. :( αλλά φυσικά μόλις μαζέψω λίγα χρήματα και φέρουν τον πρώτο τόμο στην Πρωτοπορία τον αγοράζω μαζί με τον δεύτερο!!

:banana: :banana:

Το σχέδιο είναι καταπληκτικό και φυσικά με τον χρωματισμό θα είναι ακόμα καλύτερο!

Η ιστορία κυλάει γρήγορα και ευχάριστα!!

:respect:

10/10!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:

Θα συνεχίσω την σειρά από τα σκας όσο μαζεύω χρήματα για τα τομάκια! :yahoo:

 

 

EDIT:Θα παρακαλέσω αυτό το ποστ να μην μεταφερθεί από τους mod στην παρουσίαση του Bone γιατί έχει ήδη πολλά σχόλια κτλ..

Αν ήθελα θα το έγραφα εκεί! :)

:thanks:

 

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2o ποστ καπάκι!

Πάει και ο 2ος τόμος σε μια μέρα και έχω ήδη ξεκινήσει τον 3ο!!!

:awesome:

Η σειρά γίνεται όλο και καλύτερη!!Το σχέδιο,οι χαρακτήρες,η πλοκή όλα είναι τέλεια!!! :yahoo:

Από τις καλύτερες σειρές που θα αγοράζω φέτος και ας την έχω διαβάσει!Εχει χιούμορ,έχει ερωτικά παιχνίδια έχει δράση και περιπέτεια,έχει μάχες έχει τα πάντα!!! :banana:

Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί σε μερικά καρέ είναι απλά.. :wow:

Θα το τελειώσω σε λίγο καιρό φαντάζομαι..Αν αρχίσουν τα σχολεία δεν θα μπορώ να διαβάζω οπότε πρέπει να προλάβω!Και με΄τα θα παίρνω απλά τα τομάκια :beer:

Ο Phoney μου θυμίζει αυτόν τον Oolong από το DragonBall δεν ξέρω γιατί :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

έχει ερωτικά παιχνίδια

 

που τα ειδες? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

XAXAΧΑΧΑ για τον Fone και την Thorn το λέω απλά δεν ήξερα πως να το γράφω αλλιώς!! :lol:

Μην πάει αλλού το μυαλό σας! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

2o ποστ καπάκι!

 

υπάρχει και το edit :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αντε...ας γραψω κι εγω για καποια που διαβασα πριν απο περιπου ενα μηνα...........

 

Carnage Family Feud
: Μια μονο λεξη (βασικα ειναι δυο
:P
) : Clayton Crain ...Μου αρεσει παρα πολυ το σχεδιο του...Για αυτο και πηρα και το Venom vs Carnage και αυτο...Σεναριακα τωρα, δεν ειναι τιποτα ωχ αμαν...Μια εταιρια φαιρνει τον Καρνατζ απο το διαστημα που τον ειχε πεταξει ο Σεντρυ στο New Avengers και προσπαθουν να αναπτυξουν τεχνητα μελη για ανθρωπους μεσω της χρησης του συμβιοτικου...Το αποτελεσμα;;;Ο Καρνατζ το σκαει, ξαναενωνεται με τον γνωστο του hoster και γινεται Ο χαλασμος, με τον Σπαιντυ και τον Αιρον Μαν να προσπαθουν να τον σταματησουν...

 

6,5-7/10 λογω σχεδιου...

 

Batman Gates of Gotham
: Ηθελα να το παρω εδω και πολυ καιρο...Κατα λαθος δεν το χα προπαραγγειλει απο το bookdepo ... Αρκετα δυνατη ιστορια αναπτυσσεται απο τον Σναιντερ (απο τους καλυτερους bat-writters) ο οποιος διηγειται την ξαφνικη καταστροφη σοβαρων μνημειων (κτηριων-γεφυρων κτλ) του γκοθαμ απο εναν νεο villain και την προσπαθεια του Μπατμαν( Ντικ Γκρευσον) και ολων των Ρομπιν να τον σταματησουν...Καλο ειναι...Αξιζει...Το σχεδιο δεν μου φανηκε τιποτα το ιδαιτερο, ενω αξιολογη ειναι και η ιστορια που διηγειται μεσα στην κανονικη ιστορια μεσω του ημερολογιου του προγονου του villain ο οποιος εχτισε το Γκοθαμ...

Για καποιο λογο, διχως να ειναι αριστουργημα, το Απολαυσα!!!

 

8/10

 

Justice
: Alex Ross!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τί να πω....το σχεδιο ειναι τελειο...καθε καρε και ενας πινακας ζωγραφικης...Η ιστορια εχει να κανει με την injustice league η οποια αρχιζει να κανει καλες πραξεις και να παιρνει τη θεση της λεγαιωνας αλλα οπως παντα, απο πισω κρυβεται ενα μεγαλοβλεπες σχεδιο υποδουλωσης της ανθρωποτητας...Η Λεγαιωνα σπαει, η ηρωες σχεδον σκοτωνονται και μετα ανακαμπτουν οποτε εχουμε και παλι ενα JLA VS INJUSTICE LEAGUE(δηλαδη το αγαπημενο μου...
:P
)

 

10/10 το ολο συνολο και 32/10 το σχεδιο(Ross
:respect:
:respect:
:respect:
δικε μου...)

 

The Unwritten volume 1
: Τελειο...Το πηρα με επιφυλακτικοτητα αλλα με το που διαβασα τις πρωτες 5 σελιδες, το ξεζουμησα...Τι πραμα ειναι αυτο ρε παιδια;;;

Φοβερο κονσεπτ...Ο Καρευ πρωτοπορει...σκεφτηκε κατι που κανεις δεν ειχε συλλαβει ως τωρα...

Γενικα θελεις να διαβασεις ολο και περισσοτερο με την πλοκη να περιπλεκεται ολο και πιο πολυ...

Απορω γτ δεν εχω παρει ακομα τον 2ο τομο;;;;;;

 

Τα σπαει παντως...Ειναι must read αναμφιβολα...

 

10/10

 

Batman Face the Face
: Είχα παρει το πρωτο μισο απο την anubis και αντι να παρω και το δευτερο με 9 ευρω, πηρα απο τον Θοδωρο ολο το tpb και πιο φτηνο απο το μισο της ανουμπις και τωρς πλεον το εχω και ολοκληρο(ο οποιος Θοδωρος στο τελος μου το εδωσε και δωρο και σε αριστη κατασταση οπως παντα οποτε Θοδωρε thanks!!!!)

Τωρα σαν συνολο, εχει ενα καλο σχεδιο(σχετικα...) και συνεχιζει το identity crisis απαντωντας σε καποια αναπαντητα ερωτηματα για το τι απεγινε ο Μπατμαν και ο Ρομπιν μετα το θανατο του πατερα του Τιμ(Ρομπιν)...Σε οτι αφορα ομως την ιστορια ηταν μπορει και οτι χειροτερο εχω διαβασει σε κομιξ...Δηλαδη τι;;;Εγινε οτι εγινε και στο τελος παει ο Μπατμαν σε εναν αγνωστο σε εμενα villain και του λεει "Ηξερα οτι εσυ ησουν πισω απο ολα" και τελειωνει...Οσο για το οτι εγινε με τον διπροσωπο, μου φανηκε λιγο ελεινος τροπος να τον ξανακανουν διπροσωπο...

 

Ενα 3/10 λογω του σχεδιου και της καλης καταστασης του τομου!!!

 

X-men Legacy Divided he stands
: Και αυτο απο τον Θοδωρο...Αψογη κατασταση κτλ...Αυτο λοιπον ηταν ακριβως αυτο που ηθελα να διαβασω και να το ευχαριστηθω...Τελειο σχεδιο και μια ιστορια απο τον Καρευ η οποια ξεκιναει ενα ενδιαφερον run μετα το messiah complex με τον Ξαβιε στην προσπαθεια να βρει τις χαμενες του αναμνησεις...

 

8,5/10

 

Αυτα για τωρα και επανερχομαι καποια στιγμη ...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το Amazing Spider-man: Coming Home από το Marvel GN Collection ή όπως λέγεται :P και τον 1ο τόμο του Hellsing.

 

Για το Coming Home έχω να πω μόνο: JMS και JrJr στα καλύτερα τους. Το 2ο αγαπημένο μου run με τον Spider-man από την περασμένη δεκαετία μετά από αυτό του Slott (ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 201, οπότε τυπικά είναι και αυτό εκείνης της δεκαετίας). Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο του Peter ως χαρακτήρα είναι η εξέλιξη που έχει υποστεί. Τον πρωτοείδαμε στο Λύκειο, μετά πήγε κολέγιο, παντρεύτηκε, παραλίγο να γίνεις πατέρας κτλ. Εδώ πέρα έχει χωρίσει με την γυναίκα του και έχει πιάσει δουλειά ως αναπληρωτής καθηγητής στο παλιό του Λύκειο. :giati:

 

Αυτά όμως είναι στο παρασκήνιο, γιατί το ακόμα πιο σημαντικό στοιχείο που εισήγαγε ο JMS στον μύθο του ήρωα είναι η μυστικιστική πλευρά του origin.

 

Ο Morlun είναι από τους πιο :cool: νέους κακούς, παντοδύναμος και το καλύτερο είναι που ότι κάνει δεν το κάνει από προσωπική βεντέτα ή κάτι τέτοιο. O JrJr δίνει τον καλύτερο του εαυτό, τα μελάνια και τα πολύ φωτεινά χρώματα ομορφαίνουν ακόμη περισσότερο την δουλειά του. Το τέλος είναι μία από τις αγαπημένες μου στιγμές σε κόμικς της Marvel.

 

Το πακέτο συμπληρώνεται από την εκπληκτική έκδοση, σκληρό εξώφυλλο, αρκετά κείμενα, γυαλιστερό χαρτί, μερικά illustrations και sketches.

 

Το Hellsing αποδείχτηκε πολύ καλύτερο! :wow: Το concept δεν είναι ιδιαίτερα πρωτύπο (μια οργάνωση που προστατεύει τον κόσμο και πιο συγκεκριμένα την Αγγλία εδώ, από υπερφυσικές απειλές και έχει στις τάξεις της υπερφυσικά όντα), αλλά η εκτέλεση είναι που μετράει. Επιτέλους, μια ιστορία μετά από καιρό που έχει ενδιαφέροντα vampires. Έχει και μπόλικο splatter και δράση, που συνοδεύεται από το ωραίο σχέδιο του Hirano.

 

Το ξεκίνημα είναι πολύ δυνατό, αρκετά βίαιο, με κουλ διαλόγους, ποζεριά, καλοσχεδιασμένο ξύλο, badass βαμπίρια και μυστικές οργανώσεις που συνδέονται με την θρησκεία. :D

 

Παίζει να είναι η επόμενη σειρά που θα αγοράζω τακτικά. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεκινησα σημερα να διαβαζω το Tarot Witch of the Black Rose του Jim Balent.Μολις τελειωσα το πρωτο story arc "Witch War".

Εαν σας πω οτι μου αρεσε,τι θα που πειτε? Εχω μια αδυναμια στα busty comic babes. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ξαναδιαβάζω το Manhunter του 2004. Γυναίκα δικηγόρος βλέποντας ότι το σύστημα χωλαίνει και δεν μπορεί να κρατήσει στη φυλακή τους σούπερκακοποιούς αποφασίζει να γίνει Εκδικητής της νύχτας. Μαζεύει ένα μάτσο σουπερ εργαλεία από την αποθήκη της Αστυνομίας, παρατημένα αξεσουάρ σούπερ πλασμάτων, και γίνεται νέος διώκτης του εγκλήματος.

Θυμίζει αρκετά το alias της MARVEL, ακόμη και στο σκίτσο. Εξάλλου ο συγγραφέας ήταν φίλος και συνεργάτης του B. M. Bendis στο TORSO, προσωπική δουλειά του Bendis που τον έκανε γνωστό. Στα τελευταία τεύχη σκιτσάρει ο Gaydos.

Έχει καλές ιστορίες. Μητέρα ενός παιδιού, προσπαθεί να φέρει ισορροπίες στην πολιτική και στην τυχοδιωκτική ζωή της. Καλή δράση, με B - C list κακοποιούς. Εξέλιξη και λίγο χιούμορ σε περίεργες στιγμές. Υπάρχουν και λίγοι δεσμοί με το JSA, τον καλύτερο τίτλο από τα χέρια του Geoff Johns με σουπερομάδα. Περνάς καλά.

 

Λίγες πληροφορίες εδώ. Θα την δούμε στο νέο σίριαλ του ARROW στην τηλεόραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα τα τεύχη #19-#34 (2 TPBs) του run του Morrison στο Doom Patrol. Από τα πιο τρελά του Morrison! Από τα κόμικς του Morrison δεν έλειπαν ποτέ ιδέες. Δεν έχει σημασία αν καμιά φορά δεν ήταν σωστή η εκτέλεση, σπάνια όμως θα μας δίνει κάτι ίδιο. Κάθε τεύχος είναι ξεχωριστό και πιο τρελό από τα άλλα. Κάθε villain πιο περίεργος από τον άλλον. Υπάρχουν περίεργες αδελφότητες με ακόμη πιο περίεργα μέλη (π.χ. ένα μέλος έχει ότι δύναμη δεν μπορείς να σκεφτείς και ένα άλλο ενεργοποιεί τις δυνάμεις του όταν κοιμάται), υπάρχουν πίνακες που καταβροχθίζουν μέχρι και πόλεις ολόκληρες, υπάρχουν Γάλλοι γορίλες και εγκέφαλοι κτλ. κτλ.

 

Τις περισσότερες φορές ο Morrison καταφέρνει να μας σερβίρει αυτές τις ιδέες όσο καλύτερα μπορεί. Μερικές φορές, όπως με την Cult of the Unwritten Book, αποτυγχάνει λίγο.

 

Οι χαρακτήρες, όπως και το interaction μεταξύ τους είναι διασκεδαστικό. Ο καθένας έχει από μια ιδιαιτερότητα, με αποκορύφωμα τον Rebis και την Crazy Jane. Αγαπημένη μου ιστορία είναι εκείνη μετά την μάχη με τους Dada, που ο Robotman πάει στο μυαλό της Jane για την "επαναφέρει". Πιο αστείο τεύχος ήταν το #34. :lmao: Ακόμα σκέφτομαι τις τελευταίες σελίδες και γελάω. :lol:

 

Στο μεγαλύτερο μέρος του σχεδίου ο Case είναι εξαιρετικός. Αποτυπώνει την τρέλα του Morrison ιδανικά, παραμένοντας όμως mainstream και συμβατικός.

 

Ωστόσο, ο artist που μου έρχεται στο μυαλό ως η καλύτερη επιλογή είναι ένας: ο Bill Sienkiewicz. Και λιγότερο ο Quietly (τα έχουμε πει αυτά, το dynamic duo των κόμικς :D).

 

Σίγουρα δεν προτείνεται ως ένα απλό ανάγνωσμα. Πολλές φορές θα χρειαστεί να ανατρέξετε στις προηγούμενες σελίδες. :best:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν χωρίς πολλά σχόλια καθώς θα μεταφερθώ κάποια στιγμή στις παρουσιάσεις για πιο αναλυτικό σχολιασμό. Χοντρικά, πριν καμιά 15ριά μέρες διάβασα το Joker το οποίο μου άρεσε πολύ και σαν σχέδιο και σαν σενάριο... αναμένοντας παραλαβές από τομάκια που παράγγειλα από παιδιά εδώ μέσα, ξεφύλισα στην ταμπλέτα μου τα 6 τεύχη της Χρυσής Πόλης, που ήταν όμορφο το σχέδιο και το σενάριο γενικά αν και τράβηξε λίγο παραπάνω από ότι περίμενα πλην όμως ολολκληρώθηκε μέσα στα σκανς που είχα από το 9, τα ίδια και για τα 5 τεύχη του Τράβις και πρέπει να πω ότι είναι κρίμα που αμφότερα σταμάτησαν στο τρίτο και δεύτερο τομάκι αντίστοιχα η έκδοση τους από την Ελευθεροτυπία. Διάβασα και το Sky Doll που δείχνει ενδιαφέρον αλλά μέσα από τα 2 μόνο τεύχη που είχα στην διάθεση μου δεν ολοκληρώθηκε η ιστορία προφανώς και απλά νευρίασα στο τέλος. Αυτό που διάβασα και στο παρελθόν διάβαζα πάντα θετικές κριτικές αλλά φοβόμουν λόγω της πιθανής συνέχειας ήταν τελικά το Μπλάκσαντ το οποίο όχι μόνο μου άρεσε υπερβολικά πολύ αλλά με χαροποίησε εξαιρετικά και το γεγονός ότι έκανα λάθος και κάθε τομάκι ήταν πλήρως ανεξάρτητο σαν σενάριο - ιστορία. Κρίμα που το είχα αμελήσει τόσο καιρό και περιττό να πω ότι θα σπεύσω άμεσα να το εντάξω στην συλλογή μου με συνοπτικές διαδικασίες. Κάτι ψιλά άλλα που διάβασα δεξιά και αριστερά δεν είναι επί του παρόντος άξια αναφοράς, ήδη έγραψα αρκετά. Αναμένουν στην λίστα ανάγνωσης τα Killing Joke (αφού το παραλάβω παό την Λέσχη), Batman Year One & Begins έτσι για Batman overdose...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπλάκσαντ το οποίο όχι μόνο μου άρεσε υπερβολικά πολύ αλλά με χαροποίησε εξαιρετικά και το γεγονός ότι έκανα λάθος και κάθε τομάκι ήταν πλήρως ανεξάρτητο σαν σενάριο - ιστορία. Κρίμα που το είχα αμελήσει τόσο καιρό και περιττό να πω ότι θα σπεύσω άμεσα να το εντάξω στην συλλογή μου με συνοπτικές διαδικασίες.

διαβασες την ελληνικη εκδοση που ειναι τρια τομακια;επειδη και εγω το χω βαλει στο ματι αυτο το κομικ μπορει καποιος να μου ξεδυαλυνει τι παιζει με τα ελληνικα και με τα ξενα τομακια; τα ελληνικα εχουν ολη την ιστορια;γτ προσφατα ειδα καποιον (νομιζω τον κροκοδειλο) να μιλαει για ενα νεο τομακι αγγλικο.. ποια -ας το πω ετσι- τομακια (ειτε ελληνικα ειτε οχι) απαρτιζουν την εργογραφια του μπλακσαντ ; ( :nek: feel like a sir,ουτε υπευθυνη δηλωση να εγραφα :P)

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

3 άλμπουμ στο μέγεθος των BD εδώ.

 

1 τόμος με σκληρό εξώφυλλο και με τα τρία από την Dark Horse.

 

Επίσης σε σκληρόδετο το 4 από την Dark Horse.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

διαβασες την ελληνικη εκδοση που ειναι τρια τομακια;επειδη και εγω το χω βαλει στο ματι αυτο το κομικ μπορει καποιος να μου ξεδυαλυνει τι παιζει με τα ελληνικα και με τα ξενα τομακια; τα ελληνικα εχουν ολη την ιστορια;γτ προσφατα ειδα καποιον (νομιζω τον κροκοδειλο) να μιλαει για ενα νεο τομακι αγγλικο.. ποια -ας το πω ετσι- τομακια (ειτε ελληνικα ειτε οχι) απαρτιζουν την εργογραφια του μπλακσαντ ; ( :nek: feel like a sir,ουτε υπευθυνη δηλωση να εγραφα :P)

Διάβασα 2 ηλεκτρονικά τεύχη που αφορούν τους δύο πρώτους τόμους που εκδόθηκαν στην Ελλάδα, δεν τους έχω ακόμη στα χέρια μου αλλά ήδη έχω προγραμματίσει την αγορά τους. Είναι ανεξάρτητες ιστορίες ανά τεύχος με τον ίδιο κεντρικό ήρωα, έναν ανθρωπόμορφο PI (private investigator) που είναι γάτος (σε όλα του). Αν δεν κάνω λάθος είναι 4 τόμοι στα Γαλλικά και στα Αγγλικά εκδόθηκαν σε μικρότερο μέγεθος ένα που είχε πακέτο τα τρία πρώτα και μετά το τέταρτο χωριστά με επιπλέον υλικό, σκίτσα κλπ Είναι μάλλον ευτύχημα που έχουν βγει στην Ελλάδα έστω τα τρία από αυτά.

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=605

http://www.bedetheque.com/serie-500-BD-Blacksad.html

http://www.amazon.com/Blacksad-Juan-Diaz-Canales/dp/159582393X

http://www.amazon.com/Blacksad-Silent-Juan-Diaz-Canales/dp/1595829318

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ευτυχημα θα ειναι καποια εκδοτικη (πχ. Τζεμα) να εκδοσει και το τεταρτο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

όντως εμένα μου ήρθε ο τέταρτος τόμος! Πάρα πολύ ωραία έκδοση, σκληρόδετη και με άπειρα έξτρα γύρω απο το πως σχεδιάζει ο τύπος, συν δύο δισέλιδες ιστοριούλες αλλά πανάκριβη κατα την γνώμη μου! Πάντως η ιστορία αξίζει πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

η τιμη με εμποδισε και εμενα να το παρω...πολλα λεφτα για λιγο πραμα αλλα καποια στιγμη σιγουρα θα το αποκτησω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Άμα είναι να πάρει άλλη εταιρεία (π.χ. Jemma) τα δικαιώματα, θα γούσταρα ένα όμορφο HC πακετάκι με τα 4 τεύχη μέσα και τίποτα extras στα πλαίσια του grandville (110σελιδες) ή έστω σε 2 τόμους για να βγει παρόμοιο το πάχος και η γενική ποιότητα συν τα όποια επιπλέον έχει το 4ο τομάκι στα αγγλικά μοιρασμένα στους δυο αυτούς τόμους. Τι λέμε τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διαβασα το Batman Earth One του Johns.Μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα και το απολαυσα!Ειναι τα ιδια πραγματα που εχουμε δει και αλλου στον Μπατμαν αλλα απο μια διαφορετικη ματια.Και οπως ξερουμε η μαια του Τζονς στους υπερηρωες ειναι παντα καλη(εκτος απο το Aquaman και το Justice League που με απογοητευσαν).Ο Αλφρεντ κυριως ηταν πολυ διαφορετικος.Καμια σχεση με τον Αλφρεντ που ξεραμε.

 

Ανπομονω να βγει και το δευτερο γιατι ο κυριος αντιπαλος που θα αντιμετωπισει ο Μπατμαν σπανια εμφανιζεται σε κομικς και προσωπικα δεν εχω διαβασει καμια ιστορια με αυτον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

κάθομαι και ξαναδιαβάζω αυτές τις μέρες το Walking Dead, τώρα που μου ήρθε η υπερτούμπανη έκδοσή του που περιλαμβάνει τα πρώτα 8 τομάκια! Και λέω αυτό που έλεγα και την πρώτη φορά! Πόσο τα σπάει αυτό το κομικ! Πραγματικά αξίζει έστω μια ανάγνωση από οποιονδήποτε γουστάρει τα κομικ με γ@μ@το σενάριο και καλό σχέδιο! Εξαιρετικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Batman Year One . Απολαυστικη ιστορια με πολυ ωραιο σχεδιο , το μονο που με χαλασε ηταν τα captions του Bruce που με δυσκολεψαν λιγο στην αναγνωση , σαν γιατρος εγραφε ο ατιμος :PPP:. Προσωπικα μου αρεσε παραπανω απο το Dark Knight Returns. Μου αρεσε πολυ o playboy Βruce αλλα και ο δικαιος πλην σκληρος Gordon :) Στην προσωπικη μου κλιμακα 9/10!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

+1 σε αυτά που λες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα και το The Long Haloween. Παρα πολυ ωραιο noir/μυστηριου κομικ με πολυ καλη ατμοσφαιρα , ανατροπες και suspense . To σχεδιο ηταν παρα πολυ καλο επισης . Το μονο που με χαλασε ηταν η εμφανιση παρα πολλων αντιπαλων του Batman στο τελος , που δεν παιζαν και κανενα ιδιαιτερο ρολο στην υποθεση ,περα απο το να φανε λιγο ξυλο απο τον Batman. Κατι ακομα που μου αρεσε ειναι το οτι συνεχως ο Harvey Dent πριν γινει Two Face ελεγε πραγματα που σχετιζονται με το νουμερο 2 , πχ διπλη ζωη , δυο μυαλα , διπλη δουλεια κλπ κλπ, ενω σε καποια καρε παρουσιαζονταν με το μισο προσωπο να το καλυπτει σκια. Στα συν και το γεγονος οτι υπηρχαν συνεχως ενημερωτικα captions για τους βασικους χαρακτηρες της πλοκης! Στην kwtsoκλιμακα 9/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.