Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβάστηκε το Hellboy vol.3. Οκ, όσο δεν μ'άρεσαν τα προηγούμενα 2, το 3 είναι άλλο τόσο καλύτερο. Σε αποζημιώνει. Μικρές ιστορίες με τον Hellboy σε διάφορες υποθέσεις. Ο Mignola καταφέρνει και συνδυάζει την τρομακτική ατμόσφαιρα με το (μαύρο) χιούμορ ιδανικά. Φυσικά υπάρχει και η απαραίτητη δόση δράσης, η οποία δεν απογοητεύει. Μ'αρέσει ο απλός και λιτός τρόπος που σχεδιάζει τα backgrounds σε στιγμές δράσης.

 

Και το σχέδιο του έχει εξελιχθεί ελαφρά. Τα χρώματα είναι ακόμη καλύτερα, το παιχνίδι με τις σκιές συμβάλλει στα μέγιστα και γενικά, το οπτικό αποτέλεσμα είναι θεαματικό. Αγαπημένη ιστορία το The Corpse, η Χριστουγεννιάτικη ιστορία και ίσως το sequel του Wake The Devil.

 

Βέβαια, δημιουργείται ένα μικρό πρόβλημα με το timeline. Υπάρχει η προαναφερθείσα ιστορία, υπάρχει ένα είδος origin, υπάρχει ένα prequel του Wake The Devil.

 

9/10

 

Κρίμα που μετά πάει πάλι στο φορμάτ των mini-series. Αν και γενικά δεν είμαι φαν συλλογής μικρών ιστοριών, ήταν πολύ καλό. Ο Mignola είναι μάστερ στην δημιουργία ιστοριών που βασίζονται σε παραμύθια. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τι διάβασα χθες το βράδυ? Χμμ... :thinking: Ω, μα ναι! :idea: Τι άλλο? Τα άρθρα του ΚΟΜΙΞ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και ο τέταρτος τόμος μικρές ιστορίε έχει! Ο πέπτος έχειμια μεγάλη, ο έκτπς 2 ενδιάμεσες σε θέμα μεγέθους, και στο 7 πάλι μικρές ιστορίες! ο Mignola έχει δηλώσει οτι προτημά να διαβάζει μικρές ιστορίεςοπότε έτσι γράφει! Ο τέταρτος τόμος πάντως έχει μια απο τις αγαπημένες μου μικρές, το Box full of evil :yahoo: ! Αντε τυχερέ, πλησιάζεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

και ο τέταρτος τόμος μικρές ιστορίε έχει! Ο πέπτος έχειμια μεγάλη, ο έκτπς 2 ενδιάμεσες σε θέμα μεγέθους, και στο 7 πάλι μικρές ιστορίες! ο Mignola έχει δηλώσει οτι προτημά να διαβάζει μικρές ιστορίεςοπότε έτσι γράφει! Ο τέταρτος τόμος πάντως έχει μια απο τις αγαπημένες μου μικρές, το Box full of evil :yahoo: ! Αντε τυχερέ, πλησιάζεις!

 

I'm officialy hyped! :yahoo: And a fan! :D

 

Πάντως ήταν απρόσμενα αστείο, ενώ επιτέλους μ'άρεσε και η Liz σε μια ιστορία (στην οποία ήταν κομπάρσος :P).

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι διάβασα χθες το βράδυ? Χμμ... :thinking: Ω, μα ναι! :idea: Τι άλλο? Τα άρθρα του ΚΟΜΙΞ!

 

 

Τέλευσα το Birth Of Venom από τα Marvel Graphic Novels και ξεκίνησα το Ultimates. Ναι δεν είχα ξαναδιαβάσει κανένα τευχάκι από δαύτα! :giati:

 

To Birth Of Venom είναι must have αν και σε κάποια σημεία το "μοντάζ" είναι αρκετά απότομο αλλά αλλιώς, άμα περιελάμβανε και τα του Hobgoblin κλπ θα ήταν 300+ σελίδες, οπότε pas mal. :) Ομολογώ πως μου άρεσε περισσότερο η εκδοχή του κινούμενου από ότι η προέλευση του Venom στο κόμικ, αλλά από την άλλη θα πρέπει να τσεκάρω και το Secret Wars. Ήρθε η ώρα. Τουλάχιστον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ διάβασα τι παίχτηκε με το μαύρο κουστούμι κλπ!1788415943cc67ae9ad091493f5dcd4a.gif

 

Για Ultimates δεν ξέρω τι να πρωτοπώ! Ψυλλιαζόμουνα ότι η ταινία των Εκδικητών βασίστηκε αρκετά στο Ultimate σύμπαν αλλά μιλάμε... έχω μείνει! Απίστευτα καλογραμμένο! :D Όταν το τελειώσω θα γράψω στην αντίστοιχη παρουσίαση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στα γρήγορα τελείωσα το Logan. Vaughan στο writing, Risso στο art, White στο coloring (από τους καλύτερους colorists στην Marvel). Με τέτοιο team, ήμουν σίγουρος ότι θα πέρναγα ευχάριστα την ώρα μου. Ο Wolverine, αφού έχει ανακτήσει τις αναμνήσεις του πριν καιρό, αποφασίζει να επισκεφτεί την Χιροσίμα, για να κλείσει κάποιους λογαριασμούς που έχει αφήσει ανοιχτούς από τον 2ο ΠΠ. Ταυτόχρονα, θα γίνουμε μάρτυρες της περιπέτειας του Wolverine εκεί πριν από 70 χρόνια.

 

Δεν πρόκειται για την καλύτερη ιστορία με τον Wolverine. Ίσως για μία από τις καλύτερες, ίσως. Μια αξιοπρεπής ιστορία που πατάει σε γνωστά plot devices (ο Wolverine επισκέπτεται μέρη που έζησε παλιές περιπέτειες για να διαλευκάνει τα κενά της μνήμης του). Συνδυάζει και αληθινά γεγονότα. Λίγο περιπέτεια, λίγο ρομάντζο, λίγο splatter και ΒΟΥΑΛΑ έτοιμο το limited.

 

Προσωπικά θα ήθελα να είναι μεγαλύτερο. Να έχει ένα τεύχος ακόμα, να δούμε την σχέση του Wolverine με τους δύο συμπρωταγωνιστές του.

 

Το σχέδιο ήταν αυτό που μ'άρεσε πολύ. Δεν ξέρω αν θεωρείται από τις καλύτερες δουλειές του Risso, ταίριαζε όμως γάντι στην ιστορία. Δεν είδα τις πολλές γραμμές που έχω σε άλλα τεύχη του Risso. Σχεδιάζει ένα από τους καλύτερους Logan που έχω δει. Σε μερικά καρέ μου θύμισε emo εκδοχή, αλλά απλώς το προσπέρασα. :cheers5: Αν ήμουν η Marvel, θα του είχα κάνει πρόταση για έναν ongoing τίτλο. Φυσικά, υπήρχαν και μερικά splash pages, τα οποία ήταν το λιγότερο εντυπωσιακά.

 

Από τα λίγα κόμικς που αφού το τελείωσα, το άνοιξα ξανά για να θαυμάσω το σχέδιο. Ίσως μου έκανε ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση απ'ότι το 100 Bullets, γιατί όπως είπα, είμαι φαν του White. Έδεσαν απίστευτα ο Risso με τον White. Ειδικά το 3ο τεύχος που είχε watercolors ήταν χάρμα οφθαλμών. :giati:

 

7-7,5/10

 

Θα το ήθελα μεγαλύτερο για να έχει ο Vaughan περισσότερη ελευθερία, ενώ απόλαυσα το σχέδιο και τα χρώματα. Και ξέφευγε από την συνηθισμένη ποιότητα αμερικανικών τευχών. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καθισα και διαβασα χθες το βραδυ μιας και μου ηρθε προσφατα σε Hc το "SEVERED" του Scott Snyder.Horror story χωρις splatter αν και υπαρχουν και καποιες βιαιες σκηνες με φοβερη ατμοσφαιρα και υπεροχο arwork.Oσοι στο φορουμ γουσταρουν sophisticated horror να το τσεκαρουν οπωσδηποτε,εχει βγει προσφατα σε πολυ ωραια εκδοση απο την image k αξιζει να το τσιμπησετε.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Hulk: Gray. Η πιο αντιπροσωπευτική ιστορία του Banner, από τις καλύτερες του. Το δίδυμο Loeb/Sale κεντάει. Ο Hulk όπως θα έπρεπε να είναι. Είναι τερατώδης και κτηνώδης. Θέλει να τον αφήσουν ήσυχο. Μοιάζει σαν να βγήκε από ταινία τρόμου.

 

Πρόκειται για το origin του Hulk. Δεν επικεντρώνεται τόσο στο πως απέκτησε τις δυνάμεις του, αλλά στο πως επηρέασε την ζωή του η αλλαγή αυτή. Ο ρυθμός είναι γρήγορος, τα πάντα γίνονται σε διάστημα 2 ημερών το πολύ. Αυτό που με τράβηξε όμως και με έκανε να θέλω να διαβάσω και άλλο, ήταν η ατμόσφαιρα που πολλές φορές έφερνε σε horror. Πιστεύω ότι τέτοιο κλίμα ταιριάζει στον Hulk. Και ο Loeb με την βοήθεια του Sale, πέτυχε διάνα.

 

Ο Sale είναι από τους πιο κινηματογραφικούς artists στα αμερικάνικα κόμικς. Τσεκάρετε το κορυφαίο The Long Halloween. Η καλύτερη δουλειά του. Λίγο τα χρώματα, λίγο οι πόζες, λίγο τα παιχνίδια με τις σκιές, δημιουργούν μια υποβλητική ατμόσφαιρα.

 

Δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά τις δουλειές αυτών των δύο. Τις μέτριες τις βλέπω ως καλές, τις καλές ως εξαιρετικές και τις εξαιρετικές ως αριστουργήματα! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Χθες απόγευμα και βράδυ, τους 2 (και τον 1/2 3ο) πρώτους τόμους του Bone ώστε να ξαναμπώ στο κλήμα για τον 5ο... Μου φάνηκε πολύ πιο ωραίο από την πρώτη φορά. :) Συνήθως όταν διαβάζω ένα κόμικ(ντίσνευ περισσότερο) υπάρχει μια Α βαρεμάρα επειδή ξέρω το τέλος(Η μες τις άκρες αν το έχω ξεχάσει)... Εδώ αυτό δεν έγινε τόσο πολύ. Ελάχιστα :thinking:

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα σήμερα το Hellboy vol.5 ενώ παλιότερα διάβασα το 4, οπότε πάμε ένα διπλό review :D:

 

Το 4 αποτελείται και αυτό από μικρές, απίθανες ιστορίες.

 

Pancakes: Ίσως ότι πιο αστείο έχω διαβάσει με τον Hellboy. Αστείο και τρομερά άκυρο/καμένο. Μια πράξη του Hellboy από τα παιδικά του χρόνια, φέρνει άνω κάτω όλο τον Κάτω Κόσμο. :lmao:

 

The Nature of the Beast: Μια μικρή ιστοριούλα με τον Hellboy να πολεμάει έναν δράκο! :awesome: Αξίζει περισσότερο για το σχέδιο. Ο Mignola μεγαλουργεί.

 

King Vold: Περιπέτεια του Hellboy στην Νορβηγία πριν από χρόνια, όπου βοηθάει έναν παλιό συνεργάτη του. Περνάει κάποια μηνύματα σχετικά με την απληστία των ανθρώπων, αλλά ως εκεί.

 

Heads: O Hellboy πάει Ιαπωνία! Μόνο αυτό έχω να πω! :giati:

 

Goodbye, Mister Tod: Tribute του Mignola στον H.P.Lovecraft. 'Nuff Said. :hop: Στήνει κάποια πράγματα για το vol.5 (βέβαια, διαβάζονται και τα δύο χωρίς την συνοδεία της άλλης ιστορίας).

 

The Varcolac: Σχετικά αδύναμη (σε σχέση με τις άλλες) ιστορία. Το τέλος είναι απότομο, αλλά η ατμόσφαιρα είναι να την πιεις στο ποτήρι (να, πάρτε λίγο ατμόσφαιρα :cheers3: ) :P.

 

The Right Hand of Doom: Εξηγεί αρκετά πράγματα για την φύση του Hellboy.

 

Box Full of Evi: Χαλαρά η καλύτερα ιστορία του τόμου. Αποκαλύπτει διάφορα πράγματα για τον Hellboy, οι villains είναι ενδιαφέροντες και η δράση άφθονη.

 

vol.5:

 

Ο Mignola επιστρέφει πίσω στο φορμάτ των limited series. Η αλήθεια είναι το πεθύμησα! :oops: Ίσως ένας συνδυασμός μικρών και 4-part ιστοριών θα ήταν ο καλύτερος. Λοιπόν, ο Hellboy μαζί με τον Roger τον Homunculus πηγαίνουν σε ένα παλιό κάστρο για να συναντήσουν έναν πύραυλο που εκτόξευσαν οι Ναζί 61 χρόνια πριν και που θα προσγειωνόταν εκείνη την μέρα. Απαντώνται και άλλα ερωτήματα, συναντάμε κάποιους κακούς που είχαν να εμφανιστούν από το 2 νομίζω, εμφανίζεται ο Lobster Johnson :cool: και στο τέλος έχουμε ένα νέο status quo και μια αλλαγή πλεύσης για τον Hellboy. :wow:

 

Ίσως το καλύτερο του Hellboy. Κάνει πραγματικά ενδιαφέρον τον Rasputin, του δίνει πραγματικά έναν σκοπό, ενώ το τέλος αλλάζει δραματικά τον Hellboy. Τώρα, τι παραπάνω να πω εγώ για την ιστορία και το στυλ του Mignola που δεν έχει ειπωθεί; Μόνο ότι κάποια σχέδια φαίνονται (και ίσως είναι) τελείως στατικά, αλλά για έναν περίεργο λόγο, έχουν μεγάλη δόση κινητικότητας. :thinking:

 

Mignola, you are a genious. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

σε ζηλεύω πάντως! Είναι τρομερό να διαβάζεις για πρώτη φορά τα Hellboy! Θυμάμαι είχα πάθει τρελά χοντρή πλάκα :yahoo: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

σε ζηλεύω πάντως! Είναι τρομερό να διαβάζεις για πρώτη φορά τα Hellboy! Θυμάμαι είχα πάθει τρελά χοντρή πλάκα :yahoo: !

 

Ζήλια! :p4: Πάντως με κάθε τόμο, η ιστορία (και το σχέδιο) βελτιώνεται. Αναρωτιέμαι αν συνεχιστεί έτσι, τι θα διαβάσω στον 8ο ή στον 10ο τόμο; :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

διαβασα χθες το βραδυ-σημερα πρωι το THE LONG HALLOWEEN

 

παρά τα όσα έχουν λεχθεί, είμαι σίγουρος πως το ΒΑΤΜΑΝ HUSH είναι πολύ ανώτερο...

σαν ιστορία είναι καλή και στο τέλος αποδεικνύεται αρκέτα (όχι πολυ) εξυπνη...

Ωστόσο, αν και εχει πολλες εμφανίσεις εχθρων κτλ πιστευω πως και το σχεδιο το υποβαθμίζει λιγο...

Γενικα, σεναριο και σχεδιο δενουν καλα, αλλά υπαρχουν σκηνες, όπως κατα τις δολοφονιες του holiday που δεν καταλαβαινεις τι ακριβως γινεται και θελει να το ξαναδιαβάσεις και να το προσεξεις πιο πολυ...

οποτε σε γενικες γραμμες θα του εβαζα ενα 7/10 λόγω του ότι είναι μία ενδιαφέρουσα ιστορία μυστηρίου και του΄ότι το σενάριο δένει καλά με το σχέδιο...

 

Πάντως τα batman hush & batman the black mirror(κινειται στα ίδια περιπου επίπεδα υπόθεσης-βασικα αποτελειται απο πολλα side stories που ενωνονται στο τέλος, αλλά δεν είναι της παρούσης-) μου άρεσαν περισσότερο...Πλέον το long halloween απομυθοποιήθηκε!!! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@dark έχω ξαναπεί την γνώμη μου! Τα τελευταία τρία τομάκια που περιλαμβάνουν το ark όπου σχεδιάζει ο Fegredo και γράφει ο Mignola είναι πλέον μια δυσθεώριτη κορυφή! Περιμένω ανυπόμονα να δω τι θα κάνει τώρα και πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει στο μέλλον!

 

@gotham δεν έχω διαβάσει ακόμα το black mirror αλλά είχα ακριβώς την αντίθετη άποψη για τα άλλα δύο! Καλούτσικο σενάριο το hush αλλά το σχέδιο δεν μου πολυάρεσε και με εκνεύρισε λίγο το οτι πρέπει σε κάθε ιστορία Batman να εμφανίζονται όλοι οι φίλοι και εχθροί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

εμενα παντως το hush μου φανηκε πιο εξυπνο και πιο καλοσχεδιασμενο απο το halloween...

ισως να φταει το πως εχω συνηθισει να διαβαζω πιο προσφατες δημιουργιες και σπανια διαβαζω κομιξ προ-2000

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

βασικά θα έλεγα πως και το long halloween δεν είναι και πολύ παλιό! Η βασική τους διαφορά είναι πιστεύω στα ίδια τα κομικ! Το hush παρά την αστυνομική(καλή) πολοκή του, φλερτάρει λίγο παραπάνω απο αυτό που έχω συνηθήσει με υπερηωικά ενώ το long halloween είναι ένα τσακ πιο κοντά στα τυπικά αστυνομικά! Πάντως για μην παρεξηγηθώ, το hush μου άρεσε αρκετά παρά τις ελλειπής μου γνώσεις για την ιστορία του Μπατμαν! Και τώρα μου ήρθε η φλασιά οτι και τα δύο ο ίδιος δεν τα είχε γράψει???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

βασικά θα έλεγα πως και το long halloween δεν είναι και πολύ παλιό! Η βασική τους διαφορά είναι πιστεύω στα ίδια τα κομικ! Το hush παρά την αστυνομική(καλή) πολοκή του, φλερτάρει λίγο παραπάνω απο αυτό που έχω συνηθήσει με υπερηωικά ενώ το long halloween είναι ένα τσακ πιο κοντά στα τυπικά αστυνομικά! Πάντως για μην παρεξηγηθώ, το hush μου άρεσε αρκετά παρά τις ελλειπής μου γνώσεις για την ιστορία του Μπατμαν! Και τώρα μου ήρθε η φλασιά οτι και τα δύο ο ίδιος δεν τα είχε γράψει???

 

:yes:, και τα δύο ο Loeb τα έγραψε.

 

Στον Loeb φαίνεται ξεκάθαρα η άνοδος και η πτώση του. Από εκεί που έγραφε μερικές εξαιρετικές έως αριστουργηματικές ιστορίες (μία από αυτές είναι και το LH), ξαφνικά η ποιότητα των ιστοριών του έπεσε αισθητά. Ώσπου πέθανε ο γιος του και η ποιότητα άρχισε να ξαναπέφτει.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

WE3!Ο Μορρισον ειναι ιδιοφυια!!Το ολο κονσεπτ γενικα απιστευτο και πανεξυπνο!Και το ποσο ταιριαζει στην πραγματικοτητα η ολη υποθεση δεν περιγραφεται!

 

Αξιος!

 

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι στα ελληνικα απο την ανουμπις κοστιζει 20 ευρα!!!Θα τρελαθουμε!!Περιεχει ΜΟΝΟ 3 τευχη συνολο οπως λεει στο σαιτ 120 σελιδες!!Για ονομα του Θεου!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

χθες και σήμερα διάβασα τα

saga 2, the deadwardians 1 & 2, secret 1, mind the gap 1, thief of thieves 1,2 & 3, manhattan projects 1 & 2, Peter Panzefaust 1, 2 &3, america's got powers 1, smoke and mirrors 1 & 2.

 

review αύριο-μεθαύριο στο indie talk :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Uncanny X-Μen 4,5,6 του Gillen ...συνεχιζω με 7 και 8

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Gotham City Sirens το 2ο story arc/τομάκι.

 

Οκ, το κόμικ είναι μόνο και μόνο για να σχεδιάζουν οι σχεδιαστές τις Sirens. Μιλάμε το σενάριο είναι τόσο πηγμένο που δεν υπάρχει! :down: Μονάχα τα εξώφυλλα ξεχωρίζουν τελικά από όλη τη σειρά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Χθες είπα να ασχοληθώ με το DCnU και έπιασα τα Animal Man, Batman και από σπόντα το Batman & Robin.

 

Το Batman είναι καταπληκτικό! Είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθώ τόσο πολύ Batman τίτλο. Καλογραμμένο και με πολύ όμορφο σκίτσο (αν και δυσκολεύομαι να συνηθίσω ότι ο capullo δεν σχεδιάζει Spawn :P) Το μόνο που με χαλάει λίιιιιγο είναι οι ατέλειωτοι εσωτερικοί μονόλογοι του Bruce. Από την άλλη, αν είχα δώσει χρήματα για να τα αποκτήσω θα ήθελα να έχω μπόλικο πράμα για διάβασμα σε κάθε τεύχος...

 

Κάνω μια παύση μέχρι να κατασταλάξω αν θα το συνεχίσω σκαναρισμένο ή θα το αγοράσω όμως η διάθεσή μου για Batman παραμένει. Και αποφασίζω να πιάσω το B&R. Απαράδεκτο... Διάβασα το πρώτο τεύχος και πραγματικά το μετάνιωσα. Μου χάλασε την διάθεση...

 

Για να ξεπεράσω το σοκ λέω να διαβάσω κάτι από τους-σίγουρα-καλούς-τίτλους του DCnU και αρχίζω το Animal Man. Το περίμενα καλύτερο. Παρόλα αυτά τα πρώτα πέντε τεύχη έφυγαν αέρας και μόλις ολοκληρωθεί η επόμενη ιστορία θα ασχοληθώ ξανά μαζί του με ευχαρίστηση. Σκαναρισμένο όμως...

 

Σειρά έχουν Wonder Woman και Swamp Thing.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πες τα ρε συ για το batman & robin ουτε και μενα μου αρεσε ιδιαιτερα και εχει αρεσει σε αρκετο κοσμο.Wonder woman και swamp thing παντως τα σπανε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το Iron Man: Extremis. Είναι ίσως η καλύτερη σύγχρονη ιστορία του Iron Man και μαζί με το "Demon in a Bottle" οι ιστορίες που άλλαξαν τον χαρακτήρα. Και το καλύτερο; Είναι απόλυτα κατανοητό για τους νέους αναγνώστες.

 

Πέραν της δράσης, γινόμαστε μάρτυρες της ψυχοσύνθεσης του Tony, τον φόβων του και των προβληματισμών του. Ο Ellis πιάνει τον παλμό του Tony Stark. Το χιούμορ δεν πρωταγωνιστεί εδώ, αλλά καθώς είναι αναπόσπαστο κομμάτι του χαρακτήρα, υπάρχει σε ελάχιστες δόσεις. Η ιστορία εξελίσσεται γρήγορα, αλλά εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις σελίδες κάθε τεύχους για να μας δώσει δράση και διαλόγους. Πολλούς διαλόγους, οι οποίοι ουδέποτε καταντούν βαρετοί. Το τέλος αλλάζει τον Tony, τον κάνει παντοδύναμο. Ποτέ δεν με ένοιαζε που τον έκαναν τόσο δυνατό. Πίστευα ότι του άξιζε. Όλοι οι πανέξπυνοι τύποι του Marvel Universe έχουν από ένα σετ δυνάμεων. Ο Tony είχε απλώς μια στολή. Έπρεπε να εξελιχτεί. Δεν θα δικαιολογούσε τον τίτλο του Director of SHIELD.

 

Και φυσικά, είναι απίθανη η δουλειά του Granov. Αν και δουλεύει με πολύ αργούς ρυθμούς, τον δικαιολογώ. Το στυλ του είναι ιδιαίτερο και χρειάζεται πολλή δουλειά (για αυτό άλλωστε σχεδιάζει κυρίως εξώφυλλα). Αποτυπώνει πολύ καλά την δράση και οι διάλογοι δεν είναι βαρετοί χάρη στις ικανότητες του να "ζωντανεύει" την κουβέντα. Τέλος, του πάει πολύ να σχεδιάζει μηχανές, ρομπότ, μηχανικές στολές κτλ. οπότε ταιριάζει γάντι στην ιστορία. :best:

 

Επόμενο ανάγνωσμα ο τόμος 2.1 του Δικαστή Ντρεντ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

X-Men: Breaking Point. Ουσιαστικά το aftermath του επικότατου story arc στον Breakworld από το Astonishing X-Men! Και πόσο μα πόσο απογοητευτικό είναι... :( Τουλάχιστον σχεδιαστικά κάτι κάνει ο Dodson, αλλά η ιστορία είναι με τα χίλια ζόρια, μόνο και μόνο για να επανέλθει η Kitty στην υλική μορφή της. Αυτό. Πάλι καλά... :P

 

+τον εικονογραφημένο οδηγό του Sex μετά από μια βδομάδα χαλαρού διαβάσματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το Superman: For Tomorrow. Ίσως η πιο αμφιλεγόμενη ιστορία που διάβασα πρόσφατα. Πριν από 1 χρόνο, 1.000.000 άνθρωποι, μεταξύ αυτών και η Lois Lane, εξαφανίστηκαν από προσώπου γης. Ο Superman ήταν στο διάστημα, όπου πήγε να σώσει τον Green Lantern/Ion (Kyle Rayner). Εντοπίζει την μηχανή που το προκάλεσε σε ένα κράτος που βρίσκεται σε αναβρασμό στην Μέση Ανατολή.

 

Υπάρχουν κάποιες καλές ιδέες συνολικά. O ρυθμός όμως είναι αργός. 12 τεύχη (6 διπλά από την Anubis). Θα μπορούσαν να αφαιρεθούν μερικά κεφάλαια ή να ήταν μικρότερα. Μ'άρεσε η ανατροπή στο τέλος σχετικά με το μυστήριο της Εξαφάνισης και την σχέση που έχει με το γεγονός ο Superman. Ενδιαφέρον χαρακτήρας ο παπάς, δυστυχώς χαραμίστηκε. Και όπως αναφέρει ο Lee χαρακτηριστικά, πολλούς ενόχλησε ο λεπτός διάλογος. Ταίριαζε με την ατμόσφαιρα της ιστορίας, αλλά ναι ήταν κάπως. Και συγχαίρω τον Azzarello γιατί πήγε να κάνει κάτι διαφορετικό με τον Superman. Πήγε να τον κάνει ένα τόνο πιο σκοτεινό, χωρίς να χάσει τα χαρακτηριστικά που τον κάνουν "προσκοπάκι".

 

Επίσης, ο Lee έκανε πολύ καλή δουλειά. Στην αρχή ήθελα διαφορετικό penciller, γιατί νόμιζα ότι δεν ταίριαζε το στυλ του με την ιστορία. Στην συνέχεια το συνήθισα και μου φάνηκε πολύ....ταιριαστός ο τρόπος που σχεδιάζει τον Superman.

 

6,5/10 Υπάρχουν κάποιες πολύ καλές ιδέες, πάει να γίνει μια εμβάθυνση στον χαρακτήρα του Superman και τον βλέπουμε στο στο έσχατο σημείο. Η ιστορία όμως υποφέρει από την χωρίς νόημα εμφάνιση κάποιων χαρακτήρων, από την κακομεταχείριση κάποιων άλλων (νέων) και από τον απογοητευτικά αργό ρυθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Also, διάβασα το Venom #12-#17 (μαζί με το Circle of Four). O Remender είναι από τα πιο δυνατά χαρτιά της Marvel και το αποδεικνύει και εδώ. :xm: Ενώ έχει χτίσει τον Flash ως τον Venom και έχει προχωρήσει τον χαρακτήρα, δεν διστάζει να τον "καταστρέψει" τελείως και να τον ρίξει χαμηλότερα από ότι θα έπρεπε. Και ενώ φαίνεται να βελτιώνονται κάπως τα πράγματα, αυτή η καταστροφή συνεχίζεται.

 

Ο Venom συμμαχεί με τον O'Lantern, γιατί το αφεντικό του, ο Crime Master τον εκβιάζει (γνωρίζει την ταυτότητα του). Αποστολή του; Να πάνε Vegas και να κλέψουν το symbiote Toxin.

 

Στο Circle of Four, οι X-23, Venom, Rulk και Ghost Rider συνεργάζονται για να σταματήσουν την κυριαρχία του Blackheart.

 

Ο Venom μπαίνει στους Secret Avengers.

 

O Venom αποφασίζει να τελειώσει τους μπελάδες του μια και καλή.

 

Αυτά, ουσιαστικά, είναι τα γεγονότα κάθε arc. Βέβαια, το interaction μεταξύ του Flash και της Betty ξεχωρίζει, καθώς και το guest του Brock που θα αλλάξει δραματικά. ;)

 

Ο Remender στήνει το σκηνικό για το φινάλε του run του. Όλοι οι villains που εμφανίστηκαν στα προηγούμενα τεύχη καθώς και κάποιοι άλλοι, θα συμμαχήσουν για ένα μυστήριο project. :P

 

Ένα μεγάλο μείον του τίτλου είναι η μη σταθερότητα του artist. Στην αρχή ήταν κυρίως ο Tony Moore, μετά όμως το χάος. Όλοι ήταν πολύ καλοί και ταίριαζαν με την ιστορία (ξεχώρισα τον Walker), αλλά ένιωθα πως δεν υπήρχε μια σταθερότητα.

 

Τώρα ετοιμαζόμαστε για Savage Six! :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

yes...ηξερα πως καποτε ο toxin θα επεστρεφε στο προσκηνιο!!!

Επεξεργασία από gotham-city
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

yes...ηξερα πως καποτε ο toxin θα επεστρεφε στο προσκηνιο!!!

 

Ο ξενιστής του Toxin είναι ο

 

 

 

 

Eddie Brock! :awesome:

 

 

 

 

Αν είσαι φαν των symbiotes, ίσως δεν σου αρέσει κάτι:

 

 

 

 

o Eddie ξεκινάει μια σταυροφορία κατά των symbiotes και σκοτώνει την Scream και τον Hybrid.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

τωρα τελευταια διαβασα μπολικα πραγματα(πολλα τα ειχα ξαναδιαβασει). λεω να γραψω για μερικα απο αυτα μιας και δεν πολυγραφω σε αυτο το θεμα...

 

1) batman incorporated hc : σαν ιστορια τα σπαει...μου αρεσε ο τροπος που ο μορρισον εντασσει πολλους μεχρι τωρα αγνωστους χαρακτηρες στο ολο σχημα με προφαση την νεα ομαδα του μπατμαν. προκειται για μικρες (1-2 τευχη) ιστοριες , που δεν σε κουραζουν καθολου , οι οποιες στο τελος δενουν και οδηγουν στην αναμετρηση του μπατμαν με τον κυριο εχθρο και την αποκαλυψη για το ποιος κρυβεται πισω απο την οργανωση λεβιαθαν ..... μου αρεσε πολυ το συνολο του τομου και το σχεδιο ειναι αρκετα καλο. μαλιστα στο 8ο τευχος το σχεδιο ειναι κατι σαν ψηφιακο και ειναι σαν πραγματικο(ή και animation)...

o τομος περιεχει μεσα και το one shot leviathan strikes(το αποκορυφωμα του τομου) 9/10

 

2) amazing spider-man presents jackpot : καλο ηταν. οχι κατι ιδιαιτερο αλλα διαβαζοταν ευκολα... 5/10

 

3) astonishing x-men ultimate collection volume 1 by whedon : πολυ ωραιο. ο whedon χρησιμοποιει ωραιες ατακες , αναβιωνει και εντασσει και παλι στην ομαδα τον κολοσσο με εναν μοναδικο τροπο...πολλες μαχες. σχεδιο που σκιζει.......ο κυκλοπας αμφισβτηει συχνα το αν ειναι καλος αρχηγος...ο ξαβιε πολεμαει τον/την danger..... 9,5/10

 

4) dark avengers/x-men utopia : αρκετα καλο...με ωραιες μαχες . εχει μεσα και x-force & iron patriot που γουσταρω πολυ...απο υποθεση δεν ειναι και οχ αμαν. ερχονται οι avengers του νορμαν στο Σαν Φραντζισκο για να πιασουν τους x-men . ωραια ειναι τα side stories που λενε το πως ο νορμαν στρατολογει τους

x-men του και το ξεκινημα τους καθως και το one shot : utopia the confession που ο κυκλοπας και η φροστ διηγουνται ο ενας στον αλλον τα κρυφα πραγματα που εχουν κανει (x-force, hellfire club etc.) 7,5-8/10

 

5)venom by remender volume 1 : Οι πρωτες αποστολες του φλας ως βενομ. Πρεπει να μεινει ενωμενος με το συμβιωτικο για μονο 48 ωρες. Σε καθε ιστορια χανει τον ελεγχο και αφινιαζει. Εχει και μαχη με τον σπαιντερμαν(παλι εχει χασει τον ελεγχο) αλλα σε γενικες γραμμες μου αρεσε πολυ. ειναι ευχαριστο και ευκολοδιαβαστο αν εξεαιρεσεις πως ο φλας δεν εχει ποδια(ειναι καπως παραξενο να διαβαζεις κατι τετοιο) 8,5/10\

 

διαβασα και αλλα, αλλα δεν προλαβαινω να τα γραψω...next time!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.