Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο. ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κατα συμπτωση διαβασα και γω το run του Στραζινσκι στον Thor τις προαλλες(ε τι τζαμπα το πηρα το ομνιμπους?) και μου αρεσε παρα πολυ.Πολυ ωραιο artwork απο Coipel,Djurdjevic και οι διαλογοι να διαβαζονται με εκπληκτικη ευκολια.Οντως οι αναφορες στο civil war ειναι λιγες ευτυχως οποτε οσοι δεν το εχουν διαβασει ας το κανουν.Τωρα πρεπει να ξεθαψω το tpb του Gillen να δω τι γινεται στη συνεχεια γιατι το αφηνει σε καλο σημειο ο Στραζινσκι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Διάβασα ένα καταπληκτικό περιοδικό, το Το Πτυελοδοχείο του Λούκυ Λουκ (aka ΤΣΕ #5) και είναι τρομερό!  Ότι και να πω θα είναι λίγο!

 

Πρόκειται να εξαντληθεί σύντομα όμως και μετά δε θα το βρίσκετε, θα κλαίτε, η ζωή σας δε θα έχει νόημα και και ... 

Οπότε τρέξτε να προλάβετε!!!! 

 

 

ΤΩΡΑ !!!!!

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το πρωτο τομακι απο το μανγκα Black Lagoon. Ειχε την πλακιτσα του , αλλα στις σκηνες μαχης πραγματικα δεν παλεβοταν , ειλικρινα δεν καταλαβαινα τιποτα. Πολυ κακη σκηνοθεσια. Γενικα παντως ευχαριστα περασα την ωρα μου οποτε θα παρει ενα 6/10 στην kwtsoκλιμακα :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τα incredible hulk #369 - #377. Δεν το περιμενα αλλα μου αρεσαν πολυ. Πολυ ωραιο σχεδιο , δραση και παραδοξως ωριμο σεναριο που ψαχνει τις πολλες προσωπικοτητες του ηρωα ( Banner/ Hulk/ Grey Hulk ) και σε κανει να ενδιαφερθεις γι αυτον . Πολυ καλα τευχη και το λεω εγω που ποτε δεν πολυσυμπαθουσα τον Hulk . 8+/10 απο μενα . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σε ζηλευω...αμα το διαβαζεις για πρωτη φορα,ειναι εθιστικο το ρημαδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τον δευτερο τομο του Superman Earth One . Οκ δεν ανακαλυπτει τον τροχο , αλλα η ιστορια εχει το ενδιαφερον της , δινει καποιο βαθος στον ηρωα. Θα συμφωνησω οτι ο τροπος που προσεγγιζει ο Στραζινσκι τον χαρακτηρα ειναι μαρβελοειδης . Επισης βρηκα και καποιες ιδεες που υπαρχουν και στο Supreme Power , που γραφει παλι ο Στραζινσκι. Το σχεδιο οπως και στον πρωτο τομο παρα πολυ καλο. Απο οτι φαινεται θα βγει και τριτος τομος γιατι η ιστορια δεν κλεινει ακριβως και επισης υπαρχει και ενα στοιχειο απο την πρωτη ιστορια που μεχρι στιγμης εχει μεινει ανεκμεταλευτο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9718
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

New X-Men : Hellions καθώς και CIVIL WAR : X-Men, μου άρεσαν πολύ και τα δύο και σαν ιστορία και σαν σχέδιο.

 

Διάβασα και το Parasyte 2. Αν και στεναχωρήθηκα

για την μητέρα του πρωταγωνιστή

το προχωράει πολύ καλά και θα ψάξω να βρώ και τα υπόλοιπα.

Επεξεργασία από Glacier Star
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα το Batman - Legends of the Dark Knight: Gothic, ίσως ένα από τα αγαπημένα μου arcs με τον χαρακτήρα. Για τον πολύ απλό λόγο ότι μέσα σε 5 τεύχη, ο Morrison κατάφερε να "πει" μια ιστορία που έχει τον Batman ως ντετέκτιβ, τον Batman ως vigilante, τον Batman ως παγκόσμιο ήρωα. Επίσης, μπόλιασε την ιστορία με τα εξής στοιχεία: μαφία, σίριαλ κίλερ, υπερφυσικό, ψυχολογικός τρόμος και κατάφερε να τα συνδυάσει όλα αρμονικά. 

 

Είναι από τις πιο straightforward ιστορίες του συγγραφέα και ίσως και από τις καλύτερες. Όπως ανέφερα, ασχολείται με διαφορετικές πλευρές του ήρωα και του κόσμου του. Το σχέδιο του Janson συνδυάζει την γραμμή του Sienkiewicz με την αγριάδα και την νουάρ αισθητική των σκίτσων του Miller. Και αρκετές εικόνες του είναι καταπληκτικές, για αφίσες στον τοίχο ό,τι πρέπει. 

 

Επίσης διάβασα το Terminus της ίδιας σειράς, ένα one-shot τεύχος για ένα ξενοδοχείο ονόματι Terminus, το οποίο είναι προσωρινός τόπος κατοικίας διαφόρων που έμπλεξαν σε κάποιο βίαιο έγκλημα και οι ιστορίες των οποίων ξεδιπλώνονται όσο ο Batman κυνηγά έναν πρεζάκια. Έξυπνη ιδέα, πιο καθημερινή ιστορία και φανταστικό σχέδιο από τον Bachalo, από όταν ήξερε να σχεδιάζει. 

 

Τέλος, διάβασα το Superman: Up Up and Away, το οποίο χρονολογείται 1 χρόνο μετά τα γεγονότα του Infinite Crisis και μας δείχνει έναν Clark χωρίς δυνάμεις (αποτέλεσμα του τέλους του IC). Ενδιαφέρον concept, μ'αρέσει να βλέπω την καθημερινή ζωή των ηρώων ως απλοί άνθρωποι και για αυτό είναι δύσκολο να μην μου αρέσει. 

 

O Johns και ο Busiek ξέρουν να γράφουν καλούς διαλόγους μεταξύ του Clark και της Lois, ενώ έχουν φάση οι στιγμές που προσπαθεί  να συνηθίσει τις δυνάμεις του. 

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου κάνει το ακριβώς αντίθετο από τα συνηθισμένα σύγχρονα υπερηρωικά κόμικς και το τι προσπαθούν να καταφέρουν και ίσως είναι και αυτός ένας ακόμα λόγους που μου αρέσει. Φωτεινό σχέδιο και χρώμα, πλειάδα εμφανίσεων από goofy κακούς, χιούμορ μέσα από διαλόγους ή καταστάσεις, μια τελείως comics απειλή, χωρίς όμως να την παίρνουν στην πλάκα. Λίγο πολύ όλα τα arcs του Johns στον τίτλο μου άρεσαν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Tωρα τελευταια ξεκινησα να διαβαζω τα Captain America του Brubaker , αν και λογω της αναθεματισμενης μου εξεταστικης δεν εχω προλαβει να προχωρησω πολυ , ειμαι σε φαση :awesome: Διαβαζω το πρωτο αρκ με τον κυβο , οπου ο cap δεν ειναι και στα καλυτερα του ψυχολογικα . Οι avengers διαλυθηκαν , και ολο εχει κατι παραξενα flashback . Το σχεδιο επισης φοβερο , αντιθετα με τα περισσοτερα υπερηρωικα εδω τα παντα ειναι σκοτεινειασμενα . Πολυ ατμοσφαιρικο . Να σημειωθει επισης οτι δεν εχω διαβασει καμια αλλη ιστορια με τον Captain America αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει μεγαλες δυσκολιες στο να καταλαβαινω τι παιζει , καθως ο Brubaker εξηγει αρκετα πραγματα ωστε να το κανει new reader friendly . Μεχρι στιγμης βαθμος 9/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Tωρα τελευταια ξεκινησα να διαβαζω τα Captain America του Brubaker , αν και λογω της αναθεματισμενης μου εξεταστικης δεν εχω προλαβει να προχωρησω πολυ , ειμαι σε φαση :awesome: Διαβαζω το πρωτο αρκ με τον κυβο , οπου ο cap δεν ειναι και στα καλυτερα του ψυχολογικα . Οι avengers διαλυθηκαν , και ολο εχει κατι παραξενα flashback . Το σχεδιο επισης φοβερο , αντιθετα με τα περισσοτερα υπερηρωικα εδω τα παντα ειναι σκοτεινειασμενα . Πολυ ατμοσφαιρικο . Να σημειωθει επισης οτι δεν εχω διαβασει καμια αλλη ιστορια με τον Captain America αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει μεγαλες δυσκολιες στο να καταλαβαινω τι παιζει , καθως ο Brubaker εξηγει αρκετα πραγματα ωστε να το κανει new reader friendly . Μεχρι στιγμης βαθμος 9/10 :)

 

 

Απ'οτι καταλαβαινω εισαι στο Α' μερος του Winter Soldier, ε? Και που'σαι ακομα.... Ειδικα τα επομενα τευχη ειναι τα πιο :awesome: της σειρας. Mε λιγα λογια: Keep reading....... Δεν θα το μετανιωσεις, πιστεψε με. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Απ'οτι καταλαβαινω εισαι στο Α' μερος του Winter Soldier, ε? Και που'σαι ακομα.... Ειδικα τα επομενα τευχη ειναι τα πιο :awesome: της σειρας. Mε λιγα λογια: Keep reading....... Δεν θα το μετανιωσεις, πιστεψε με. :)

 

Ναι εκει ειμαι μολις ξεκινησα το winter soldier :)

 

Και να σκεφτει κανεις οτι παντα θεωρουσα τον cap τον πιο lame υπερηρωα που υπαρχει :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ναι εκει ειμαι μολις ξεκινησα το winter soldier :)

 

Και να σκεφτει κανεις οτι παντα θεωρουσα τον cap τον πιο lame υπερηρωα που υπαρχει :P

 

Mην ανυσηχεις. Στα χερακια του Βru ο Cap εγινε απο τους πιο φανταστικους χαραχτηρες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τελείωσα τα πρώτα 3 tpb της γ@μ@της σειράς the walking dead.

Η σειρά τα σπάει!Γρήγορο σενάριο και αρκετά καλό σχέδιο!Το ασπρόμαυρο του πάει περισσότερο πιστεύω μιας και του δίνει μια πιο creepy πλευρά.Οι χαρακτήρες είναι πολύ ωραία δουλεμένοι και η ψυχοσύνθεση τους είναι άψογη!Ο αγαπημένος μου είναι ο Tyreese και μετά ο Rich φυσικά!

Δεν ξέρω αν θα αρχίσω να τα αγοράζω μιας και θέλω να πάρω και άλλα πράγματα αλλά σίγουρα μπήκαν στην wishlist μου :best:

8/10 από εμένα!Συστήνεται με τα 1000!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Eχω το πρωτο hardback αλλα εχω διαβασει μεχρι το #37. H σειρα γινεται ακομα καλυτερη μετα το τευχος #25. Με μια λεξη: The Governor και τα μυαλα στα καγκελα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Swamp Thing #21 : Το χω πει και το χω ξαναπει. Θα το ξαναπω. O Soule μεχρι στιγμης δινει ρεστα. Πραγματικα ο τιτλος ξαναανεβηκε πολυ . Σε αυτο το τευχος το Swamp Thing εντοπιζει τον Seeder , εναν κακο για τον οποιο μεχρι στιγμης ξερουμε ελαχιστα αλλα φαινεται πολλα υποσχομενος. Ακομα υπαρχει και η Capucine η οποια του ζηταει προστασια και ασυλο στο Green . Επι την ευκαιρια θα συναντησουμε και το ST που ζουσε 800 πισω. Το σχεδιο ειναι σε αυτο το τευχο απο ενα τυπο με το παραξενο ονομα Jesus Saiz . Εντυπωσιακο σχεδιο , ειδικα στην παρουσιαση του παλιου ST. Σιγουρα ενα 9/10 απο μενα :)

 

Superman - Ο Τελευταιος Γιος του Κρυπτον #2 : Πολυ καλη συνεχεια στην ιστορια μεχρι στιγμης. Αναλυτικα οταν διαβασω και το επομενο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Spectre #1-12 (1993)

 

Ένας πάρα πολύ καλός τίτλος των John Ostrander & Tom Mandrake.

Μια νέα εισαγωγή του Spectre χωρίς να αφαιρεί στοιχεία από τα ήδη εδραιωμένα, αλλά ενισχύει το υπερφυσικό και ψυχολογικό εις βάρος του σουπερηρωικού. Και γίνεται ένα αριστούργημα. Ο Jim Corrigan προσπαθεί να βρει στοιχεία του θανάτου του ώστε να καταλάβει τι είναι αυτός και το Πνεύμα του Spectre που κουβαλάει. Τον εξερευνούμε μέσα από τα μάτια μιας νέας γυναίκας, "ένοχης" στα βιβλικά του μάτια, αφού έσπειρε τον ιό του AIDS εν αγνοία της. Υπάρχει και ένας σίριαλ κίλλερ φορέων του ιού που υποχρεώνει τους πρωταγωνιστές να πάρουν δραστικές αποφάσεις για τη ζωή τους και τις μεταξύ τους σχέσεις. Τύψεις, ηθική και όρια ηρώων κάνουν κολοτούμπες, και αναλύονται στα όρια των υποτιθέμενων mature readers της Vertigo. Κάτι κάνει και γίνεται τίτλος που επιβιώνει έως ότου ο συγγραφέας λέει όλα εκείνα που ήθελε να πει. Λίγο ξενίζουν οι γραφικές επιτηδευμένες χρήσεις των σουρεαλιστικών δυνάμεων του πρωταγωνιστή, αλλά από την άλλη έχετε διαβάσει πιο φαιδρές περιπέτειες του Green Lantern και σας άρεσαν. Ούστ ρε! :reap:

 

The Infinity Abyss #1-6

3η-4η φορά το διαβάζω και δεν καταλαβαίνω τίποτα! Εδώ το σκίτσο εκεί το σενάριο πρακάτω οι διάλογοι. Σχεδόν σκουπίδι του Jim Starlin. :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

The Infinity Abyss #1-6

3η-4η φορά το διαβάζω και δεν καταλαβαίνω τίποτα! Εδώ το σκίτσο εκεί το σενάριο πρακάτω οι διάλογοι. Σχεδόν σκουπίδι του Jim Starlin. :nek:

Φαντάσου να σου άρεσε δηλαδή. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Uncanny Avengers #1-4

 

Επιτηδευμένη politically correct σουπερομάδα, ανακάτεμα των γνωστών συλλόγων. Ο Captain America φτιάχνει μια ομάδα των δυο κατηγοριών για να δείξει ότι μπορούν να λειτουργήσουν έτσι και ότι αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός. Για πρώτη περιπέτεια αντιμετωπίζουν το Κόκκινο Κρανίο που κλέβει το μυαλό του πτώματος του καθηγητή Xavier. Χρησιμοποιεί τους μεταλλαγμένους για να σκοτώσει τους μεταλλαγμένους, τους απλούς ανθρώπους, να φτιάξει το 5ο Ράιχ, σάμπως ξέρει και αυτός τι θέλει; Σαν τον Joker συμπεριφέρεται! Που είσαι J.M.DeMatteis να τους ξηγήσεις τι εστί βερίκοκο! Από την αρχή η Rogue με τη Scarlet Witch δεν τα πάνε καλά, και έχουν μια σχέση που θέλει ψάξιμο. Καλή ιδέα, καλή και στην εκτέλεση. Λίγο μας ζάλισε ο Havok με τα ψυχολογικά του αλλά τι περιμένεις από τα δευτερότοκα; Δεν είναι και άσχημο, αλλά το θεωρώ στην εφαρμογή του ότι απευθύνεται σε άτομα χαμηλών απαιτήσεων. Το σκίτσο το σώζει, αλλά σε κάτι καρέ δε του βγαίνει του Cassaday. Λες και το Photoshop ήταν παλαιάς βερσιόν.

 

Βαθμολογία; Μισή Μεγάλη Άρκτος. Μεγάλη αλλά μισή :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα τα πρώτα 6 τεύχη των Ultimates 2.  :blob3:  

Ίσως το ίδιο καλό με το 1. Όσο ενδιαφέρον είναι να βλέπεις μια ομάδα να φτιάχνεται από την αρχή (και ειδικά τους Ultimates, στους οποίους έχουμε πολλές αναφορές στα οικονομικά, την φήμη και την χρησιμότητα της ομάδας), άλλο τόσο ενδιαφέρον είναι να βλέπεις την ομάδα να διαλύεται. Ο Thor περνιέται για μανιακός, ο Hulk πάει για θανατική καταδίκη, ο Giant Man πάει σε άλλη ομάδα. Και μέσα σε όλα αυτά έχουμε και έναν προδότη. Αλλά προστέθηκαν και επίσημα οι Black Widow, Hawkeye, Scarlet Witch και Quicksilver στην ομάδα. Ενδιαφέρον το concept με την συμμετοχή των Ultimates σε συμβάντα σε ξένες χώρες-εμπόλεμες ζώνες. Προσθέτει μια ακόμα στρώση ρεαλισμού στον τίτλο. 

 

Το σχέδιο του Hitch όπως και στην πρώτη σειρά σχεδόν άψογο και απόλυτα ταιριαστό με την ατμόσφαιρα. Φταίει βέβαια που σχεδιάζει μερικές από τις καλύτερες σκηνές μάχης. 

 

Φυσικά το χιούμορ και ο κυνισμός που χαρακτηρίζουν τον Millar δεν λείπουν, ευτυχώς όμως εδώ εξισορροπούνται και δεν κυριαρχούν. 

 

_________________________________________________________________________

 

Μου φαίνεται ότι ο Millar έχει προσπαθήσει να εντάξει ρεαλισμό σε διαφορετικές πλευρές των υπερηρωικών κόμικς. Με τους Ultimates, το πως θα αντιδρούσε ο κόσμος αν φτιαχνόταν μια ομάδα υπερηρώων, οι διάφορες συζητήσεις για τα οικονομικά και το αν θα στέλνονταν να βοηθήσουν τον στρατό. 

 

Με το Civil War το πως θα χωρούσαν οι υπερήρωες σε ένα νομοθετικό πλαίσιο. 

 

Με το Kick-Ass πως θα ήταν αν αποφάσιζε έτσι απλά ένας έφηβος να γίνει υπερήρωας. Εδώ όμως έγινε με πολύ λιγότερη επιτυχία....... :) 

 

 

_____________________________________________________________________________________

 

Από χαρακτήρες Marvel/DC, o Millar γράφει καλύτερες ιστορίες όταν δεν έχει continuity και πίεση των editors να τον βαραίνουν και να τον εμποδίζουν. Ultimates, Ultimate X-Men, Superman: Red Son για παράδειγμα.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Eγω τελευταια εχω "καει" με Βrightest Day. :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα τα Civil War και τα Amazing Spider-man που ειχαν να κανουν με το civil war. Η ιδεα ηταν ωραια , αλλα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε και ιδιαιτερα η εκτελεση. Βεβαια ειχε ωραιες μαχες , στα περισσοτερα το σχεδιο ηταν πολυ καλο . Αλλα ηταν πιο πολυ σαν να βλεπω διαγωνισμο αμερικανιας , με την κακη εννοια. Ασχολειται με το θεμα της ασφαλειας και της διαφυλαξης των προσωπικων ελευθεριων των ηρωων και το κατα ποσο θα πρεπει να παρατησουν τις μασκες και να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι αλα robocop.  Αν ειχα να διαλεξω πλευρα ασφαλως και θα διαλεγα αυτη του Cap , γιατι  παλευει για τα ιδανικα του και βαζει την ηθικη του πανω απο τους νομους. Ο Iron Man πολυ αχωνευτος εδω , ετοιμος να καταδωσει τους παντες , να τους φυλακισει σε υπερσυγχρονα γκουλαγκ , δρωντας και αυτος εκτος νομων , μονο που κανεις δεν του διαμαρτυρηθηκε απο την κυβερνηση γιατι τους βολευε , και εβγαλε και τα εξτραδακια του ;) Πιο σωστος απο ολους παντως ηταν ο spider-man στο θεμα της μυστικης ταυτοτητας .

 

Ενα 6,5/10 απο μενα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To καινούργιο Stormwatch είναι μια χαμένη ευκαιρία. Δε διορθώνεται με τίποτα. Δεν υπάρχει η σπιρτάδα του Authority, δεν υπάρχει αυτός ο Lobo που ξέρετε. Δύσκολα να κρατήσει. Νομίζω μπήκε μια από τις τελευταίες πρόκες. Αλλά που ξέρεις..

 

Διαβάζω τα Χ-ΜΕΝ του Peter Milligan. Με είχαν απογοητεύσει όταν πρωτοβγήκαν και κατάφερα να σταματήσω σε εκείνο το σημείο τους τίτλους των Μεταλλαγμένων μετά από 16-18  χρόνια. Τελικά δεν ήταν και άσχημα. Απογοήτευση η πρώτη ιστορία ονόματι Golgotha, αλλά κάτι κάνει με τη δυναμική των χαρακτήρων αργότερα. Το disfunctional Family που χαρακτήριζε τον τίτλο το δούλεψε καλά. Όχι ότι δεν θα έδινα με την πρώτη ευκαιρία βέβαια.

 

Το σπαστικό Σούπερ Αλμανάκο #3 είχε μια ωραία ιστορία με την Νταίζη και τον Ντόναλντ που ήταν καλή. Ηθικό δίδαγμα. "Κούλα! Όσο κ@λ@παιδο και να είναι ο Κυριάκος, αυτός σε ενθουσιάζει!" Μην πάρετε θάρρος! Διαβάστε και κάτι άλλο γαλοπούλες όλοι σας!!! ΝΝΝΝΝΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΓΓΓΚΚΚΚΧΧΧΧΧ!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

φαντομ ντακ απο μεγαλα σηριαλ, αν και ειχα ολες τις ιστοριες απο κλασσικα, κλπ ηταν τελειο τευχος.

 

και μιση "ιστορια και δοξα" απο μεγαλα σηριαλ, εξισου φοβερο τευχος και ας το εχω και στις αλλες 2 εκδοσεις του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αν και έχω στοίβες με αδιάβαστα βιβλία και κόμκς, αυτή την περίοδο ξαναδιαβάζω άλλη μια φορά Κόρτο Μαλτέζε. Σήμερα η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Αll Star Superman . Πολυ καλο κομικ . Ο Μορρισον παιρνει τα μοτιβα στα οποια γραφοντουσαν οι παλιες υπερηρωικες ιστοριες και δημιουργει 12 υπεροχες ιστοριες , χαλαρα συνδεδεμενες μεταξυ τους , με κοινο παρονομαστη τα σχεδια του Lex Luthor , σε καθε μια απο τις οποιες ο Supes πραγματοποιει εναν "αθλο" .Το σχεδια λιτα αλλα για οφθαλμολουτρο και ο χρωματισμος πολυ καλος. Το προτεινω σε ολους φαν και μη του Superman ! :)

 

The Book Of Human Insects : Αυτο δεν μου αρεσε και ιδιαιτερα . Βεβαια για ενα μυστηριο λογο το διαβασα μονορουφι .. Αλλα εν τελει μαλλον ηταν καπως μαπα το καρπουζι. Η ιστορια αφορα μια γυναικα η οποια επιβιωνει με το να απομυζει οτι μπορει και με οποιο τροπο μπορει τους γυρω της. Μπλεκει σε διαφορες καταστασεις , περναει απο διαφορους ρολους επιτυχημενα . Ειναι η επιτομη του Μακιαβελισμου . Περιμενα οτι στο τελος θα εξηγουσε το γιατι συμπεριφερεται ετσι , αλλα τζιφος... Το σχεδιο ηταν απλο χωρις τιποτα ιδιαιτερο . Σε λιγες περιπτωσεις ηταν εντυπωσιακο αλλα υπηρχαν και φασεις στις οποιες πηγαινε να κολησει κατι το χιουμοριστικο αλλα δεν του πηγαινε. Γενικα ενα πολυ μετριο κομικ. Στην kwtsoκλιμακα ενα 5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βασικά το ''The Book of Human Insects'' είναι sequel του "Ayako".Αν είχες διαβάσει πριν αυτό θα καταλάβαινες πολλά πράγματα που σε μπέρδεψαν όπως λες. :)

To σχέδιο είναι το κλασσικό του Tezuka και είναι αρκετά παλιό manga γιαυτό ίσως σου φάνηκε λίγο παράξενο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5858
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5799 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τζιμ,Πεπίτο,Ντιάνα,Τσιπιρίπο,φορέβερ! :blob3::):beer7: Καθαρή,καλοκαιρινή απόλαυση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24065
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  133
  • Reputation:   1538
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τζιμ,Πεπίτο,Ντιάνα,Τσιπιρίπο,φορέβερ! :blob3::):beer7: Καθαρή,καλοκαιρινή απόλαυση!

Και εγώ μαζί σου!! :banana: Θρυλική Τετράδα 4 - ever!!! :up::cheers4:

 

Υ.Γ: Είσαι από Λαμία; Αν είναι να συναντηθούμε, να τα πούμε και από κοντά!! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Silver Surfer #85-100. Μετριότατα στην καλύτερη περίπτωση, λες και διαβάζεις Green Lantern προηγούμενων δεκαετιών (Αν και νομίζω ότι τα τωρινά GL είναι και αυτά σκουπίδια).

 

Το περίεργο είναι ότι συναντάμε πάλι ένα περίεργο φιλί. Ο Silver Surfer, εν αγνοία του, φιλάει τον Mephisto! Δεν τολμώ να σχολιάσω!!

 

post-3787-0-37423200-1374175283_thumb.jpg post-3787-0-73987600-1374175285_thumb.jpg post-3787-0-75895100-1374175287_thumb.jpg post-3787-0-32665600-1374175290_thumb.jpg

 

Marvel The End #1-6: Ε, δεν ήταν και άσχημο...
Thanos #1-12: Ε, δεν ήταν και άσχημα τα πρώτα 6 τεύχη. Τα επόμενα 6 όμως ήταν εκτρωματικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Silver Surfer #85-100. Μετριότατα στην καλύτερη περίπτωση,

 

μετά το 100 είναι η μεγάλη κατηφόρα  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.