Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ (Β' ΚΥΚΛΟΣ)


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34110
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το πήρα κανονικότα στις 28/9 πρωί-πρωί. Ακόμα πιό ώριμος από τον πρώτο είναι ο δεύτερος κύκλος... Το μέγεθος μου λύνει τα χέρια αν και δε συγκρίνεται με την ποιότητα της πρώτης έκδοσης που είδα στην ΛΕ.ΦΙ.Κ. Ξεχωριστές ευχαριστίες ,και από εδώ, στον από μηχανής θεό του GC!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Oκ, είναι όπως το θυμόμουν εξαιρετικό! Ξαναδιάβασα τα πρώτα 4, κι έχω να πω τα εξής:

 

Η ιστορία είναι όντως η πιο ενήλικη ιστορία Disney που διάβασα.

Έχει και στοιχεία αυτοπαρωδίας για την "ευκολία" που λύνονται διάφορα ζητήματα στο Μίκυ Σίτυ

 

Η σκηνοθεσία είναι επίσης η καλύτερη που έχω δεί σε Disney κόμικ

 

Θα ήταν πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να υπήρχαν και σειρές με ενήλικο περιεχόμενο (mature readers), η συγκεκριμένη σειρά με έψησε γι αυτο!

 

 

 

Σε σχέση με το πρώτο τεύχος της επανέκδοσης, νομίζω ότι το μικρό μέγεθος χαντακώνει αρκετά το σκίτσο και επίσης παρατήρησα ότι τα χρώματα είναι εντονότερα κι αυτο μπορεί να κουράζει το μάτι.

 

Πάντως για όποιον δεν το έχει, ακόμα και για μη Disney φανς, το συστήνω!

Πάντως ρίχτε και μια ματια μήπως βρείτε και την α' έκδοση, αξίζει τον κόπο.

 

 

:beer6:

 

Λένα μου :respect:, όπως πάντα, οι αναλύσεις σου, ακόμη και οι σύντομες όπως αυτή, είναι καίριες, σαφείς και κατατοπιστικές. Παρόλο που η σειρά βρίσκεται -όπως λες και η ίδια- εκτός των άμεσων κομικσικών ενδιαφερόντων σου, "έγραψες", όπως λέτε και σεις οι της νέας γενιάς.

 

Δεν αγοραζεις καλυτερα τιποτα μετοχες ή να αποταμιευσεις τα αντιστοιχα χρηματα;Σιγουρα θα κερδισεις περισσοτερα :P

 

Στην κατάσταση που βρίσκονται οι μετοχές και οι αποταμιεύσεις και γενικότερα στη ρευστή εποχή που ζούμε, φίλε μου, νομίζω πως περισσότερα μπορεί να κερδίσει κανείς πουλώντας τα κόμικς του σε 40 χρόνια (μιλώ για σάς που θα ζήσετε τόσα), παρά καταθέτοντας το ισόποσο στο Ταμιευτήριο.

 

Το πήρα κανονικότα στις 28/9 πρωί-πρωί. Ακόμα πιό ώριμος από τον πρώτο είναι ο δεύτερος κύκλος... Το μέγεθος μου λύνει τα χέρια αν και δε συγκρίνεται με την ποιότητα της πρώτης έκδοσης που είδα στην ΛΕ.ΦΙ.Κ. Ξεχωριστές ευχαριστίες ,και από εδώ, στον από μηχανής θεό του GC!!!

 

΄Αλλη μια φορά ευχαριστώ Γιάννη μου. Aυτό το "από μηχανής Θεός" (ή στη λατινική του εκδοχή "Deus ex machina" που είναι και πιο επιβλητική) μου άρεσε πολύ (:thanks: Yoshi). Αν δεν κινδύνευα να θεωρηθώ "ψώνιο", θα το έβαζα υπέρτιτλο στο avatar μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το πήρα και εγώ σήμερα και το διάβασα ήδη! Δεν έχω λόγια! Μέχρι και το Parker μου έφερε στο μυαλό σε ορισμένα σημεία! Εξαιρετικό σχέδιο, τρομερά ατμοσφαιρικοί χρωματισμοί, πολύ δυνατό σενάριο! Ειδικά ένα δισέλιδο όπου μπαίνει στο γραφείο και δεν έχει ούτε λόγια ούτε τίποτα, αλλά βγάζει με τις αλλαγές φωτισμού τόση ένταση, με έκανε να κολλήσω άσχημα! officially hooked :spidey_yeah_that:

Νομίζω πως πρέπει υποχρεωτικά να το διαβάσουν όσοι διαβάζουν ντίσνευ και αστυνομικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  527
  • Reputation:   2964
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Οντως καταπληκτικο τευχος!

Και πιστευω,επισης, οτι εχει και τα καλυτερα εξωφυλλα

απο οποιοδήποτε αλλο περιοδικο Disney!

Good work Καβατσανο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

To διαβασα και γω. Μου εκανε εντυπωση το ποσο ωραιο σχεδιο ειχε , σε βαζει στο κλιμα κατευθειαν. Πολυ ωραια και η ιστορια. Μου αρεσε ιδιαιτερα η λεπτομερεια με την γραβατα του επιθεωρητη αλλα και το γεγονος οτι ολο την λεγανε στο Μικυ για το Μικυ Σιτυ. Στην kwtsoκλιμακα 9/10 , απο τις ωραιοτερες ιστοριες με μικυ που εχω διαβασει ποτε. Σιγουρα θα παρω και τα επομενα , κριμα που ειναι διμηνιαια η σειρα και οχι μηνιαια. Πολυ καλη και η τιμη , σιγουρα η ποιοτητα της πρωτης εκδοσης ηταν καλυτερη αλλα για τα δεδομενα της εποχης την θεωρω πολυ καλη κινηση να το βγαλουν σε αυτο το μεγεθος με αυτη την τιμη. Μαζι με το Φαντομ η δευτερη σειρα που θα μαζεψω. Επισης μου αρεσε που "μπηκαν στο κοπο" να γραψουν τα ονοματα των δημιουργων.

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Εγω παλι απορω πως και δεν εβαλαν κ δω κανα ξεκαρφωτο Ναντορπ στο εξωφυλλο με τη...μαγεία που τους δέρνει ομαδικως εκεί στη Νεα Ακτίνα.

 

Κατα τ αλλα, εξαιρετικο τευχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τυχαίνει από την 'α κυκλοφορία της σειράς να έχω το τεύχος 8. Ενώ ο χαζός θα μπορούσα να τα είχα πάρει όλα δεν ήξερα αν θα μου αρέσει και έτσι πήρα αυτό που βρήκα. Anw, Όντως τα εξώφυλλα της σειράς είναι μακράν από τα καλύτερα σε περιοδικά Ντίσνευ, το σχέδιο της ιστορίας απόλυτα ατμοσφαιρικό και σοβαρό. Η πλοκή φαίνεται να είναι εξαιρετική και σταθερή επίσης. Τώρα σύγκριση α' κυκλοφορίας με β' νομίζω δεν υπάρχει. Πιο πολυτελής η μια πιο οικονομική η δεύτερη. Και οι δύο να πω την αλήθεια είναι εξίσου καλές. Μην πω πως η 'α στο σχήμα που ήταν είναι άχαρη ενώ τώρα το σχήμα ταιριάζει και με τον α κύκλο.Στην β' έκδοση επίσης το σχέδιο φαίνεται πιο ωραίο λόγω μικρού μεγέθους. Και άλλη μια παρατήρηση θα πω και για τους χρωματισμους οι οποιοί έχουν αλλάξει σε σχέση με την α' έκδοση. Αυτά... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τυχαίνει από την 'α κυκλοφορία της σειράς να έχω το τεύχος 8. Ενώ ο χαζός θα μπορούσα να τα είχα πάρει όλα δεν ήξερα αν θα μου αρέσει και έτσι πήρα αυτό που βρήκα. Anw, Όντως τα εξώφυλλα της σειράς είναι μακράν από τα καλύτερα σε περιοδικά Ντίσνευ, το σχέδιο της ιστορίας απόλυτα ατμοσφαιρικό και σοβαρό. Η πλοκή φαίνεται να είναι εξαιρετική και σταθερή επίσης. Τώρα σύγκριση α' κυκλοφορίας με β' νομίζω δεν υπάρχει. Πιο πολυτελής η μια πιο οικονομική η δεύτερη. Και οι δύο να πω την αλήθεια είναι εξίσου καλές. Μην πω πως η 'α στο σχήμα που ήταν είναι άχαρη ενώ τώρα το σχήμα ταιριάζει και με τον α κύκλο.Στην β' έκδοση επίσης το σχέδιο φαίνεται πιο ωραίο λόγω μικρού μεγέθους. Και άλλη μια παρατήρηση θα πω και για τους χρωματισμους οι οποιοί έχουν αλλάξει σε σχέση με την α' έκδοση. Αυτά... :P

 

Μια διαφωνία μόνο θα διατυπώσω: Είναι μάλλον άδικος ο χαρακτηρισμός "άχαρη" για την πρώτη έκδοση. Αντίθετα, το μέγεθος, τής δίνει άλλον "αέρα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Μόλις διάβασα το πρώτο τεύχος της σειράς Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος,και έχω να πω,πως είναι η καλύτερη σειρά μυστηρίου που έχω διαβάσει.Καταρχάς, δεν έχει καμία σχέση με τον Α' κύκλο που είναι ακαταλαβίστικος και όταν φτάνεις στο μίσο της ιστορίας,γυρνάς στις πίσω σελίδες γιατί δεν έχεις καταλάβει τι γίνετε.Ενώ ο Β'κύκλος της σειράς έχει πιο δυνατό σενάριο(καταλαβαίνεις τα πάντα),ωραία πλοκή και ατμοσφαιρικό σχέδιο λές

και βγήκε μέσα από αμερικάνικη αστυνομική ταινία.Πότε δεν έχω δεί τόσο ωραίο σχέδιο από τον Καβατσάνο.Ο Μίκυ δεν βρίσκεται στο Μίκυ Σίτυ αλλά στο Νταρκ Σίτυ και έχει δικό του γραφείο από ένα παλιό του φίλο που έχει χαθεί,νέους φίλους και νέους εχθρούς.Πολύ μυστήριο,δράση και περιπέτεια!!! :banana:

 

Η σειρά είναι must,ανυπομονώ και το δεύτερο τεύχος! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εξαιρετική σειρά αν και μου άρεσε πιο πολύ ο α' κύκλος...το μέγεθος της ανατύπωσης είναι πιο βολικό αλλά τα πρώτα τευχάκια ήταν κάτι το διαφορετικό και νέο και σίγουρα πιο εντυπωσιακά...από τις ελάχιστες φορές που κόλλησα τρελά διαβάζοντας ιστορίες με μίκυ

...και φυσικά ως μη μανιώδης συλλέκτης έχω στην κατοχή μου τα 11 πρώτα τεύχη του κύκλου χωρίς να έχω ιδέα που βρίσκεται το 12ο :wall:

Επεξεργασία από costakis28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μόλις διάβασα το πρώτο τεύχος της σειράς Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος,και έχω να πω,πως είναι η καλύτερη σειρά μυστηρίου που έχω διαβάσει.Καταρχάς, δεν έχει καμία σχέση με τον Α' κύκλο που είναι ακαταλαβίστικος και όταν φτάνεις στο μίσο της ιστορίας,γυρνάς στις πίσω σελίδες γιατί δεν έχεις καταλάβει τι γίνετε.Ενώ ο Β'κύκλος της σειράς έχει πιο δυνατό σενάριο(καταλαβαίνεις τα πάντα),ωραία πλοκή και ατμοσφαιρικό σχέδιο λές

και βγήκε μέσα από αμερικάνικη αστυνομική ταινία.Πότε δεν έχω δεί τόσο ωραίο σχέδιο από τον Καβατσάνο.Ο Μίκυ δεν βρίσκεται στο Μίκυ Σίτυ αλλά στο Νταρκ Σίτυ και έχει δικό του γραφείο από ένα παλιό του φίλο που έχει χαθεί,νέους φίλους και νέους εχθρούς.Πολύ μυστήριο,δράση και περιπέτεια!!! :banana:

 

Η σειρά είναι must,ανυπομονώ και το δεύτερο τεύχος! :valt:

 

Διαφωνώ. Κατ'αρχάς, έχουν διαφορετικό φορμάτ. Ο Α' Κύκλος αποτελούταν από ιστορίες που έπιαναν ένα τεύχος. Δεν μιλάμε για μια συνεχόμενη σειρά με αρχή, μέση και τέλος.

 

Είναι υποθέσεις που καλείσαι τόσο εσύ, όσο και ο Μίκυ να "λύσετε". Και εμένα προσωπικά μου αρέσει που κοιτάω πίσω και προσπαθώ να ενώσω τις τελείες ή κάνω υποθέσεις για ποιος (και γιατί) είναι ο ένοχος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Διαφωνώ. Κατ'αρχάς, έχουν διαφορετικό φορμάτ. Ο Α' Κύκλος αποτελούταν από ιστορίες που έπιαναν ένα τεύχος. Δεν μιλάμε για μια συνεχόμενη σειρά με αρχή, μέση και τέλος.

 

Είναι υποθέσεις που καλείσαι τόσο εσύ, όσο και ο Μίκυ να "λύσετε". Και εμένα προσωπικά μου αρέσει που κοιτάω πίσω και προσπαθώ να ενώσω τις τελείες ή κάνω υποθέσεις για ποιος (και γιατί) είναι ο ένοχος. :)

 

1.Ο Α΄Κύκλος δν είναι σειρά.2.Ναι,αλλά το Μίκυ Μυστήριο Α'Κύκλος,κατά την γνώμη επειδή ακριβώς ήταν διαφορετικές περιπέτειες δυσκολεύοσουν να καταλάβεις το νόημα της περιπέτειας και καταντούσε κουραστικό να κοιτάς ολοένα και πίσω τις σελίδες για να το καταλάβεις.Ενώ η σειρά,Β'Κύκλος καταλαβαίνεις πιο πολύ το νόημα και την πλοκή σε συνδιασμό με το εκπληκτικό σχέδιο των Ιταλών που είναι ειδική σε αστυνομικές περιπέτειες!

 

Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη. :best::respect:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ο Α'Κύκλος είναι σειρά, που όμως είναι αυτοτελής. :P Ο Β' είναι μια συνεχόμενη ιστορία που κατά κάποιον τρόπο απλώνεται σε ολόκληρη την σειρά της. Και εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω καλύτερα μια ιστορία που απλώνεται σε 76 σελίδες, παρά μία που απλώνεται σε 500.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Άμα πάρεις όμως ένα τυχαίο τευχάκι του Α' Κύκλου δε χρειάζεται να έχεις διαβάσει τα προηγούμενα για να καταλάβεις τι παίζει, ούτε περιμένεις να δεις τις εξελίξεις στα επόμενα. ;)

 

Ούτε εγώ θεωρώ το Μίκυ Μυστήριο Α' Κύκλος σειρά. Είναι απλά μερικές αυτόνομες ιστορίες σε ένα κοινό σύμπαν. Κατ' εμέ. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Άμα πάρεις όμως ένα τυχαίο τευχάκι του Α' Κύκλου δε χρειάζεται να έχεις διαβάσει τα προηγούμενα για να καταλάβεις τι παίζει, ούτε περιμένεις να δεις τις εξελίξεις στα επόμενα. ;)

 

Ούτε εγώ θεωρώ το Μίκυ Μυστήριο Α' Κύκλος σειρά. Είναι απλά μερικές αυτόνομες ιστορίες σε ένα κοινό σύμπαν. Κατ' εμέ. :D

 

Ε τότε ούτε το Μίκυ Μάους είναι σειρά με αυτήν την λογική....... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

? :P

 

Εννοείς σειρά-περιοδικό; Από αυτήν την έννοια προφανώς και είναι. Εγώ νόμιζα το θέμα ήταν για το continuity.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εννοείται αυτό εννοώ τόση ώρα. Και νομίζω ότι υπάρχει ένα κάποιο continuity, τουλάχιστον στις κεντρικές ιστορίες (όταν υπάρχουν δύο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σοβαρά τώρα, συγκρίνουμε τον Α' με τον Β' κύκλο;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

γούστα είναι αυτά και μακάρι να υπάρχουν τέτοιες διαφωνίες....ας βγαίνουν καλές ιστορίες να συζητάμε ποιες είναι καλύτερες :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12159
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5311 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βασικά ο Ά κύκλος, θεωρείται σειρά , διότι σε κάποιες ιστορίες όπως Η γυναίκα πουλί, ή το Διπλωματικό Επεισόδιο, πρέπει να έχεις διαβάσει προηγούμενα τεύχη για να καταλάβεις, τι ρόλο έχουν κάποια πρόσωπα στην ιστορία και από που γνωρίζονται με τον Μίκυ.Επίσης, κάποιες ιστορίες είναι μεν αυτοτελείς, αλλά αποτελούν συνέχεια ιστορίας παλαιότερου τεύχους, που καλό θα ήταν να διαβαστεί για να κατανοηθεί η εξέλιξη της νέας ιστορίας.

 

Τώρα ποια από τις δυο σειρές είναι η καλύτερη, δεν μπορώ να το κρίνω ακόμη, αφού δεν έχω διαβάσει όλα τα επεισόδια του δεύτερου κύκλου.Αλλά, καμία από τις δυο σειρές δεν με άφησε αδιάφορο, ή βαρέθηκα να την διαβάζω.Την πρώτη την θεωρώ ποιο μυστηριώδη, που σε βάζει σε σκέψεις, για να λύσεις τον γρίφο του μυστηρίου και έχεις αγωνία μέχρι το τέλος για να δεις αν θα τελειώσει όπως νόμιζες, ή αν θα γίνει η ανατροπή.Ο δεύτερος κύκλος, είναι πιο Χολλυγουντιανός, με πιο ατμοσφαιρικό σχέδιο και έχει περισσότερες σκηνές δράσης.Θεωρώ πως υπάρχει μια διαφορά μεταξύ των δυο σειρών, αλλά όπως είπα και παραπάνω καμία από τις δυο σειρές δεν με απογοήτευσε. :best:

 

Ο μόνος κύκλος που με απογοήτευσε ήταν ο τρίτος, του οποίου μερικές ιστορίες δεν κατάφερα να διαβάσω μέχρι σήμερα.

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ας πω κι εγώ δυο λόγια:

 

Πρώτος κύκλος: Εικοσιέξη τεύχη από τα οποία τα 22 με δύο ιστορίες το καθένα (συνήθως μια κύρια, την πρώτη, και μια λιγότερο σημαντική, τη δεύτερη) και 4 με μία ιστορία το καθένα. Οι περισσότερες από τις ιστορίες και ιδιαίτερα οι κύριες είναι εξαιρετικές. ΄Ομως πρόκειται για αυτοτελείς ιστορίες, με εξαίρεση τις δύο στις οποίες εμφανίζονται τα μέλη του Συλλόγου Ηρώων Αστυνομικών Μυθιστορημάτων (Μίκυ Μυστήριο # 5 και 13), όπου η δεύτερη είναι ένα είδος συνέχειας τής πρώτης.

 

Δεύτερος Κύκλος: 12 τεύχη που αποτελούν κατά τη γνώμη μου -το έχω ήδη ξαναπεί- μια από τις καλύτερες σειρές που έχουν κυκλοφορήσει στο χώρο τών Disney Comics. Σκίτσο, εικονογράφηση, πλοκή, σασπένς, όλα συνέβαλαν στην δημιουργία αυτού τού θαυμάσιου αποτελέσματος. Και κυρίως άλλος χώρος, άλλοι χαρακτήρες και άλλο στυλ από οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει για τον Μίκυ. Μακριά από Μίκυ Σίτυ, Μίννι, Γκούφυ, Ο'Χάρα, Πητ, Μαύρο Φάντασμα. Θα τολμούσα να πω ότι πρόκειται για ένα είδος "ενηλικίωσης" τού Μίκυ. ΄Οσο για την ανατύπωση, μπορεί, λόγω μεγέθους, να είναι πιο εύχρηστη αλλά, στα δικά μου μάτια, οι μεγάλες σελίδες με τα άνετα καρέ, φαντάζουν αναντικατάστατες.

 

Τρίτος Κύκλος: Ωχρή απομίμηση τού πρώτου. Θεωρώ ότι δεν αξίζει να εντάσσεται στη σειρά που φέρει τον τίτλο "Μίκυ Μυστήριο" γιατί την υποβαθμίζει.

 

Τέλος, δεν πρέπει να παραλείψουμε και το τεύχος "Μίκυ Μυστήριο - Ιστορίες Νουάρ", που κυκλοφόρησε το 1993 και περιέχει δύο υπέροχες ιστορίες τού Σκάρπα, με πάνω από 100 σελίδες η κάθε μία, σε "αμφίδρομη εκτύπωση" όπως λέει το Inducks, δηλαδή όταν τελείωνες την μία έπρεπε να αναποδογυρίσεις το τέυχος και να αρχίσεις να διαβάζεις την άλλη από το τέλος προς την αρχή.

 

Αυτή είναι η καθαρά προσωπική και υποκειμενική μου γνώμη. Κάθε διαφορετική άποψη φίλου είναι απόλυτα σεβαστή από μένα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συμφωνώ απόλυτα με Τρύφωνα. Απλά στα δικά μου μάτια, ο Β' Κύκλος είναι η καλύτερη σειρά Disney και ο πρώτος κύκλος δεν την φτάνει με τίποτα καθώς ο "κακός" είναι τις περισσότερες φορές αρκετά προβλέψιμος. Ο Β' κύκλος είναι, όπως είπε ο Τρύφωνας, η ενηλικίωση του Μίκυ. Είναι μια σειρά-κόσμημα που αλλάζει τελείως που βλέπαμε τον ήρωα μέχρι τώρα αποκαλύπτοντας άγνωστες, εως και σκοτεινές πλευρές του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ας πω κι εγώ δυο λόγια:

 

Πρώτος κύκλος: Εικοσιέξη τεύχη από τα οποία τα 22 με δύο ιστορίες το καθένα (συνήθως μια κύρια, την πρώτη, και μια λιγότερο σημαντική, τη δεύτερη) και 4 με μία ιστορία το καθένα. Οι περισσότερες από τις ιστορίες και ιδιαίτερα οι κύριες είναι εξαιρετικές. ΄Ομως πρόκειται για αυτοτελείς ιστορίες, με εξαίρεση τις δύο στις οποίες εμφανίζονται τα μέλη του Συλλόγου Ηρώων Αστυνομικών Μυθιστορημάτων (Μίκυ Μυστήριο # 5 και 13), όπου η δεύτερη είναι ένα είδος συνέχειας τής πρώτης.

 

Δεύτερος Κύκλος: 12 τεύχη που αποτελούν κατά τη γνώμη μου -το έχω ήδη ξαναπεί- μια από τις καλύτερες σειρές που έχουν κυκλοφορήσει στο χώρο τών Disney Comics. Σκίτσο, εικονογράφηση, πλοκή, σασπένς, όλα συνέβαλαν στην δημιουργία αυτού τού θαυμάσιου αποτελέσματος. Και κυρίως άλλος χώρος, άλλοι χαρακτήρες και άλλο στυλ από οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει για τον Μίκυ. Μακριά από Μίκυ Σίτυ, Μίννι, Γκούφυ, Ο'Χάρα, Πητ, Μαύρο Φάντασμα. Θα τολμούσα να πω ότι πρόκειται για ένα είδος "ενηλικίωσης" τού Μίκυ. ΄Οσο για την ανατύπωση, μπορεί, λόγω μεγέθους, να είναι πιο εύχρηστη αλλά, στα δικά μου μάτια, οι μεγάλες σελίδες με τα άνετα καρέ, φαντάζουν αναντικατάστατες.

 

Τρίτος Κύκλος: Ωχρή απομίμηση τού πρώτου. Θεωρώ ότι δεν αξίζει να εντάσσεται στη σειρά που φέρει τον τίτλο "Μίκυ Μυστήριο" γιατί την υποβαθμίζει.

 

Τέλος, δεν πρέπει να παραλείψουμε και το τεύχος "Μίκυ Μυστήριο - Ιστορίες Νουάρ", που κυκλοφόρησε το 1993 και περιέχει δύο υπέροχες ιστορίες τού Σκάρπα, με πάνω από 100 σελίδες η κάθε μία, σε "αμφίδρομη εκτύπωση" όπως λέει το Inducks, δηλαδή όταν τελείωνες την μία έπρεπε να αναποδογυρίσεις το τέυχος και να αρχίσεις να διαβάζεις την άλλη από το τέλος προς την αρχή.

 

Αυτή είναι η καθαρά προσωπική και υποκειμενική μου γνώμη. Κάθε διαφορετική άποψη φίλου είναι απόλυτα σεβαστή από μένα.

 

Exουν πέσει στα χέρια μου μερικά Μικυ Μυστήριο του Α κυκλου και 1-2 του Β. Θεωρώ οτι του Β κύκλου είναι εξαιρετικά με απίστευτη εικονογράφηση και κινηματογραφική πλοκή .Τα καλύτερα Μικυ που έχω διαβάσει .Και στον Α κυκλο υπάρχουν μερικά καλά τευχη αλλά ο Β είναι top !! :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μετά από ένα δίμηνο, κυκλοφόρησε και το δεύτερο τεύχος της επανέκδοσης με την ιστορία "Ο Κρίκος":

 

 

post-13632-0-30212800-1354283754_thumb.jpg

 

Μην παραξενευτείτε με την τελευταία σελίδα της ιστορίας, η οποία μπήκε κατ' απαίτηση της Ντίσνεϋ. Παράθεση από τη Wikipedia:

Quote
Though fans were pleased about these new Mickey Mouse stories, reactions from Disney were not so enthusiastic. Modern Mickey Mouse was a character far away distant from that of the 1930s and the 1940s, and main readers of his adventures on Topolino, in Italy, were considered being mostly kids. MM tried to change the classic beloved cliched Mickey Mouse. For that reason, from the second number to the fifth, we see Mickey Mouse watching the end of each episode in a theater screen, as if the stories were movies, with him as the main character, not being an official development of Mickey Mouse. (...)

 

Το τρίτο τεύχος κυκλοφορεί στις 25 Ιανουαρίου του 2013.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μετά από ένα δίμηνο, κυκλοφόρησε και το δεύτερο τεύχος της επανέκδοσης με την ιστορία "Ο Κρίκος":

 

 

 

MikyMysthrioBEpanekdosi-2Istoria.jpg

 

Μην παραξενευτείτε με την τελευταία σελίδα της ιστορίας, η οποία μπήκε κατ' απαίτηση της Ντίσνεϋ. Παράθεση από την Wikipedia:

 

 

Το τρίτο τεύχος κυκλοφορεί στις 25 Ιανουαρίου του 2013.

 

:beer:

Μόλις το διάβασα και είναι super !!!!! :rainbow:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Απο το 4 (Κορώνα Γράμματα) και μετά, η σειρά ξεφεύγει πολύ μπροστά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

dionik_inducks_small.png για το 2. Μέχρι το τεύχος 8 η ιστορία σπάει κόκαλα, μην χάσετε τεύχος.

 

Comics Fan, βλέπω πως κάναμε ταυτόχρονη υποβολή. Αν σβηστεί η καταχώρησή σου ύστερα από λίγο μην απορήσεις, αν και μάλλον η δική μου διαγράφηκε.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

umber :nek: αναμένω :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανυπομωνώ να το αγοράσω αύριο!Το πρώτο τα έσπασε άγρια!Για να δούμε και αυτό!!! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανυπομωνώ να το αγοράσω αύριο!Το πρώτο τα έσπασε άγρια!Για να δούμε και αυτό!!! :yahoo:

 

είναι εξίσου καλό και το 2ο! Η σειρά τα σπάει μέχρι το τέλος του β κυκλου! αφου το λέει και μια μη ντισνεικιά αυτο... :P

 

θελω κι άλλα τέτοια disney! :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.