Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟ (Α' ΚΥΚΛΟΣ)


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δηλαδη τα βιβλια μικυ μυστηριο ειναι για παιδια και τα κομικ μικυ μυστηριο δεν ειναι;; :-)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δηλαδη τα βιβλια μικυ μυστηριο ειναι για παιδια και τα κομικ μικυ μυστηριο δεν ειναι;; :-)

 

Εννοούσα ότι τα βιβλία, που τα έχω δει, θυμίζουν αποκλειστικά παιδικές εκδόσεις με αφήγηση και κάποιες εικόνες (όπως π.χ. ορισμένες ιστορίες με τους ήρωες τού Ντίσνεϋ που δημοσιεύονταν στα παλιά τεύχη τού "Μεγάλου Μίκυ" και στο "Σούπερ Μίκυ" και είχαν κείμενο και μια-δυο εικόνες -βλ. π.χ. αυτήν http://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC++78-11 από το "Μεγάλο Μίκυ #76-), ενώ τα κόμικς. και ιδιαίτερα τα "Μίκυ Μυστήριο", είναι κάπως διαφορετικά και διαβάζονται άνετα και από μεγάλους, ή μάλλον και από μεγάλης ηλικίας παιδιά. Παρέλειψα όμως τον σπουδαιότερο λόγο για τον οποίο δεν τα αγόρασα: Είμαι συλλέκτης κόμικς κι αυτά δεν είναι.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3077
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάντως δεν είναι άσχημα. Όταν είχαν πρωτοβγεί πρέπει να είχα αγοράσει καμιά δεκαριά και ήταν ωραία. Από όσο θυμάμαι δε θυμίζουν και πολύ το Μίκυ Μυστήριο (το οποίο δε μου άρεσε τότε) και είναι όντως γραμμένα και φτιαγμένα γενικά για πιο μικρά παιδιά αλλά νομίζω τα διαβάζεις άνετα. Βέβαια έχουν περάσει και 13 χρόνια από τότε και ήμουν 9-10 χρονών οπότε αν τα διάβαζα τώρα ίσως και να είχα άλλη άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Μιας και αυτό το τόπικ ανήκει στην κατηγορία των τόπικ που δεν έχω σχολιάσει σε αυτό το forum,έχω να πώ ότι είναι η καλύτερη ντίσνει σειρά ever.Όποιος θέλει ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ αστυνομικές ιστορίες,περιπέτειες με δράση,την πιο κακιά και σκοτεινή πλευρά του Μίκυ Σίτυ και τον <αθώο> Μίκυ Μάους σε ρόλο ντεντέκτιβ,αυτήν η σειρά είναι η ιδανική.Το σχέδιο είναι απλό,ξεκούραστο με ανοιχτόχρωμα χρώματα και μια γοητευτική νουαρ ατμόσφαιρα.Επίσης,τα σενάρια είναι ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ σε ορισμένα επεισόδια(νομίζεις ότι έχουν γραφτεί από επαγγελματίες αστυνομικούς) και κουτά-παιδιάστικα σε άλλα.Οι Δανοί μας έδειξαν τις ικανότητες τους στο χαρτί,μιας και έχουν αποδειχτεί αρκετά φανατικοί των αμερικάνικων κυρίως ντίσνει κόμικς.Ο Α' κύκλος μου αρέσει σαφώς πιο πολύ και από άποψη σχεδίου και σεναρίου από τον Β' διότι α)υπάρχουν διαφορετικές περιπέτειες σε κάθε ιστορία με αποτέλεσμα να έχεις και θετικές αλλά και αρνητικές απόψεις για την σειρά ενώ αν ο Β' κύκλος δεν σου αρέσει από την αρχή,δεν υπάρχει λόγος να τον συνεχίσεις β)Το σχέδιο των Ιταλών στον Β΄κύκλο μου φαίνεται μέτριο και το σενάριο αρκετά πολύπλοκο,σε ορισμένα πιο χαλαρά σημεία ενός επεισοδίου αρχίζω να καταλαβαίνω την πλοκή αλλά μετά η γρήγορα-δράση με τις περισσότερες αποκαλύψεις με μπερδεύει και δεν μπορώ να καταλάβω την εξέλιξη.

 

ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....

 

Ένα βρομερό ΜΙΚΥ ΣΙΤΥ με κακούς,απατεώνες,καθάρματα και ένας ερασιτέχνης ντεντέκτιβ  ρίχνει φώς σε κάθε υπόθεση,η οποία αρχικά φαίνεται σαν ένα τυλιγμένο κουβάρι,το οποίο όμως ξεδιπλώνεται μέσα σε λίγες σελίδες!!!Η σειρά είναι MUST και με βλέπω να ξεθάβω την κούτα με τα τεύχη της σειράς..... :best:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μιας και αυτό το τόπικ ανήκει στην κατηγορία των τόπικ που δεν έχω σχολιάσει σε αυτό το forum,έχω να πώ ότι είναι η καλύτερη ντίσνει σειρά ever.Όποιος θέλει ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ αστυνομικές ιστορίες,περιπέτειες με δράση,την πιο κακιά και σκοτεινή πλευρά της Λιμνούπολης και τον <αθώο> Μίκυ Μάους σε ρόλο ντεντέκτιβ,αυτήν η σειρά είναι η ιδανική.Το σχέδιο είναι απλό,ξεκούραστο με ανοιχτόχρωμα χρώματα και μια γοητευτική νουαρ ατμόσφαιρα.Επίσης,τα σενάρια είναι ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ σε ορισμένα επεισόδια(νομίζεις ότι έχουν γραφτεί από επαγγελματίες αστυνομικούς) και κουτά-παιδιάστικα σε άλλα.Οι Δανοί μας έδειξαν τις ικανότητες τους στο χαρτί,μιας και έχουν αποδειχτεί αρκετά φανατικοί των αμερικάνικων κυρίως ντίσνει κόμικς.Ο Α' κύκλος μου αρέσει σαφώς πιο πολύ και από άποψη σχεδίου και σεναρίου από τον Β' διότι α)υπάρχουν διαφορετικές περιπέτειες σε κάθε ιστορία με αποτέλεσμα να έχεις και θετικές αλλά και αρνητικές απόψεις για την σειρά ενώ αν ο Β' κύκλος δεν σου αρέσει από την αρχή,δεν υπάρχει λόγος να τον συνεχίσεις β)Το σχέδιο των Ιταλών στον Β΄κύκλο μου φαίνεται μέτριο και το σενάριο αρκετά πολύπλοκο,σε ορισμένα πιο χαλαρά σημεία ενός επεισοδίου αρχίζω να καταλαβαίνω την πλοκή αλλά μετά η γρήγορα-δράση με τις περισσότερες αποκαλύψεις με μπερδεύει και δεν μπορώ να καταλάβω την εξέλιξη.

 

ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....

 

Μια βρωμερή Λιμνούπολη με κακούς,απατεώνες,καθάρματα και ένας ερασιτέχνης ντεντέκτιβ  ρίχνει φώς σε κάθε υπόθεση,η οποία αρχικά φαίνεται σαν ένα τυλιγμένο κουβάρι,το οποίο όμως ξεδιπλώνεται μέσα σε λίγες σελίδες!!!Η σειρά είναι MUST και με βλέπω να ξεθάβω την κούτα με τα τεύχη της σειράς..... :best:

 

Λιμνούπολη;  :NoNo:

Επεξεργασία από Jim®
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Λιμνούπολη;  :NoNo:

 

Λάθος εκ παραδρομής....... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μιας και αυτό το τόπικ ανήκει στην κατηγορία των τόπικ που δεν έχω σχολιάσει σε αυτό το forum,έχω να πώ ότι είναι η καλύτερη ντίσνει σειρά ever.Όποιος θέλει ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ αστυνομικές ιστορίες,περιπέτειες με δράση,την πιο κακιά και σκοτεινή πλευρά του Μίκυ Σίτυ και τον <αθώο> Μίκυ Μάους σε ρόλο ντεντέκτιβ,αυτήν η σειρά είναι η ιδανική.Το σχέδιο είναι απλό,ξεκούραστο με ανοιχτόχρωμα χρώματα και μια γοητευτική νουαρ ατμόσφαιρα.Επίσης,τα σενάρια είναι ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ σε ορισμένα επεισόδια(νομίζεις ότι έχουν γραφτεί από επαγγελματίες αστυνομικούς) και κουτά-παιδιάστικα σε άλλα.Οι Δανοί μας έδειξαν τις ικανότητες τους στο χαρτί,μιας και έχουν αποδειχτεί αρκετά φανατικοί των αμερικάνικων κυρίως ντίσνει κόμικς.Ο Α' κύκλος μου αρέσει σαφώς πιο πολύ και από άποψη σχεδίου και σεναρίου από τον Β' διότι α)υπάρχουν διαφορετικές περιπέτειες σε κάθε ιστορία με αποτέλεσμα να έχεις και θετικές αλλά και αρνητικές απόψεις για την σειρά ενώ αν ο Β' κύκλος δεν σου αρέσει από την αρχή,δεν υπάρχει λόγος να τον συνεχίσεις β)Το σχέδιο των Ιταλών στον Β΄κύκλο μου φαίνεται μέτριο και το σενάριο αρκετά πολύπλοκο,σε ορισμένα πιο χαλαρά σημεία ενός επεισοδίου αρχίζω να καταλαβαίνω την πλοκή αλλά μετά η γρήγορα-δράση με τις περισσότερες αποκαλύψεις με μπερδεύει και δεν μπορώ να καταλάβω την εξέλιξη.

 

ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....

 

Ένα βρομερό ΜΙΚΥ ΣΙΤΥ με κακούς,απατεώνες,καθάρματα και ένας ερασιτέχνης ντεντέκτιβ  ρίχνει φώς σε κάθε υπόθεση,η οποία αρχικά φαίνεται σαν ένα τυλιγμένο κουβάρι,το οποίο όμως ξεδιπλώνεται μέσα σε λίγες σελίδες!!!Η σειρά είναι MUST και με βλέπω να ξεθάβω την κούτα με τα τεύχη της σειράς..... :best:

 

Εγώ πάντως αγαπώ και τους δυο κύκλους αλλά λατρεύω τον Β΄ και για το σχέδιο και για την πλοκή και για την διαφορετικότητα σε τόπο (Νταρκ -αντί για Μίκυ- Σίτυ) και χαρακτήρες (αντί για Μίννι, Γκούφυ, Ο' Χάρα, Κλάραμπελ, Οράτιο κλπ. η Πάττυ Μπαλεστ(ρ)έρος, ο ΄Ιαν Κλέυτον, ο Σόνυ Μίτσελ, ο Λιτλ Σήζαρ και η Βέρα ΄Ακερμαν). Πολύ όμορφο και το "Ιστορίες Νουάρ" ή "Μίκυ Στριπ δια χειρός Σκάρπα". Για τον λεγόμενο Γ΄ Κύκλο δεν το συζητάμε, Πρόκειται για ψευδεπίγραφη "σειρά", ξένη τελείως προς το "Μίκυ Μυστήριο".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το Μικυ Μυστηριο του Α' Κυκλου ειχε καποιες απο τις καλυτερες ιστοριες με Μικυ που εχω διαβασει γενικα.

Υποτιμημενη σειρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  30895
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  17
  • Reputation:   126
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Μ'έπιασε η νοσταλγία και τα ξαναδιάβασα, πραγματικά πολύ αξιόλογη σειρά. Σχεδιαστικά υπάρχει μεγάλη έμφαση στις λεπτομέρειες και οι υποθέσεις, για δεδομένα παιδικού κόμικ, φυσικά είναι αρκετά ρεαλιστικές. Ειδικά αυτή με τον διεφθαρμένο δήμαρχο τον Χογκ ήταν πραγματικό αριστούργημα. Μερικές άλλες που αφορούσαν την τηλεπάθεια ήταν πιο αδύναμες, αλλά η πιο αλλοπρόσαλλη ήταν αυτή του λοφιοφόρου αετού, στο τέυχος 3. Ακόμα και τώρα, δεν έχω καταφέρει να αντιληφθώ την λογική της ιστορίας και το σκεπτικό του Μάυρου Φαντάσματος. Είτε η μετάφραση ήταν μέτρια είτε ο σεναριογράφος τα είχε πιει ελαφρώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά και ο πρώτος και ο δεύτερος κύκλος της εν λόγω σειράς είναι διαμάντια!!! Ιστοριαρες με υπέροχο σενάριο και πάρα πολύ ωραίο σχέδιο. Και δεν νομίζω να είναι τόσο υποτιμημένη σειρά γιατί νομίζω ότι σχεδόν όλο το Ντίσνεϋ φαν κλαμπ την εκτιμάει δεόντως. Χαλαρά οι καλύτερες στιγμές του Μίκυ πριν εμφανιστεί ο Καστυ και ο Μοτουρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης τα εξής εξώφυλλα: Α' κύκλος 1-8 & 20

από τον Α' κύκλο Β' έκδοση 25 & 26, ενώ προστέθηκαν και τα οπισθόφυλλα τους. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  29382
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παιδιά :) είναι το πρώτο μου ποστ :) 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάπου τα μίκυ μυστήριο ανεβασμένα σε pdf. μιλάω ειδικά για την πρώτη έκδοση  - Ά Κύκλος Β' Κύκλος Γ' Κύκλος - Είχα προσπαθήσει πολλές φορές να τα βρω αλλά ποτέ δεν κατάφερα να βρω όλους  τους κύκλους - τεύχη. Κάπου στο 2010 πριν φύγω από Ελλάδα είχα προσπαθήσει να τα αγοράσω όλα αλλά έλειπαν τεύχη άλλα θα έβγαιναν μετά και το άφησα εκεί. Αν τα έχει κάποιος ή αν υπάρχουν στο φόρουμ θα ήμουν υπόχρεος 

 

Θα ήθελα να ευχηθώ υγεία και ασφάλεια σε όλους, ειδικά σε αυτήν την περίοδο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, w3rty88 said:

Καλησπέρα παιδιά :) είναι το πρώτο μου ποστ :) 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάπου τα μίκυ μυστήριο ανεβασμένα σε pdf. μιλάω ειδικά για την πρώτη έκδοση  - Ά Κύκλος Β' Κύκλος Γ' Κύκλος - Είχα προσπαθήσει πολλές φορές να τα βρω αλλά ποτέ δεν κατάφερα να βρω όλους  τους κύκλους - τεύχη. Κάπου στο 2010 πριν φύγω από Ελλάδα είχα προσπαθήσει να τα αγοράσω όλα αλλά έλειπαν τεύχη άλλα θα έβγαιναν μετά και το άφησα εκεί. Αν τα έχει κάποιος ή αν υπάρχουν στο φόρουμ θα ήμουν υπόχρεος 

 

Θα ήθελα να ευχηθώ υγεία και ασφάλεια σε όλους, ειδικά σε αυτήν την περίοδο

 

Καλησπέρα, υπάρχουν σκαναρισμένα στην Αρχειοθήκη Κόμικς. Αφού κάνεις εγγραφή, πάτα στα περιεχόμενα από το μενού και εκεί θα βρεις και τους 3 κύκλους.

Μέσα στα θέματα θα βρεις τα links για να τα κατεβάσεις (σε μορφή .cbr). Θα χρειαστεί να κατεβάσεις και έναν cbr reader π.χ. αυτόν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29382
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

47 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

 

Καλησπέρα, υπάρχουν σκαναρισμένα στην Αρχειοθήκη Κόμικς. Αφού κάνεις εγγραφή, πάτα στα περιεχόμενα από το μενού και εκεί θα βρεις και τους 3 κύκλους.

Μέσα στα θέματα θα βρεις τα links για να τα κατεβάσεις (σε μορφή .cbr). Θα χρειαστεί να κατεβάσεις και έναν cbr reader π.χ. αυτόν

 

 

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά δεν μπορώ να κάνω εγγραφή :( θέλει invite ? γίνεται κάπως ?

  image.thumb.png.d71ae45680abdcf87177281b5cfdbf7d.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

40 min ago , w3rty88 said:

 

 

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά δεν μπορώ να κάνω εγγραφή :( θέλει invite ? γίνεται κάπως ?

  image.thumb.png.d71ae45680abdcf87177281b5cfdbf7d.png

Έχεις δίκιο, δεν το ήξερα ότι είναι κλειστές οι εγγραφές. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Καλησπέρα! Χθες όπως είπα και στο παιδάκι τα Χριστούγεννα αγόρασα μερικά τεύχη της σειράς από τον Β' κύκλο, μιας σειράς που έκανα την πρώτη μου επαφή μαζί της, και σήμερα άρχισα να τα ξεκοκκαλίζω. Έως τώρα διάβασα τα ξακουστά Διαπλεκόμενα Συμφέροντα, μια πολύ όμορφη ιστορία για την οποία εκφράζω αναλυτική γνώμη παρακάτω, και το βραδάκι θα αρχίσω το Πολιτισμικό Σοκ (επιθυμία του αγαπητού φίλου @apetoussis82:)

 

Το σύμπαν

Με αυτή την ιστορία ξετυλίγεται μπροστά μου ένα νέο σύμπαν που θέλει να το εξερευνήσω. Ένα σύμπαν σαφώς πιο σκοτεινό, πιο ενήλικο (αν και ας είμαι παιδί το κατάλαβα πάντως) σε σχέση με τις ανάλαφρες κλασσικές συνηθισμένες ιστορίες που βλέπουμε κάθε εβδομάδα στο Μίκυ Μάους του τύπου "ο Πητ έκλεψε κάτι κάπου και ο Μίκυ πρέπει να τον πιάσει", αλλά σίγουρα και πιο ενδιαφέρον. Ο Μίκυ είναι ουσιαστικά πιο αναβαθμισμένος και παρά ότι όλοι τον ξέρουμε σαν τον σπαστικό ξερόλα εδώ τον βλέπουμε ακόμη πιο έξυπνο από πριν, αλλά ταυτόχρονα και πιο σκεπτικό κι αυτό κινεί την περιέργια του αναγνώστη. Γενικώς είναι ένας ντετέκτιβ με τα όλα του. Τύφλα να έχει ο Σέρλοκ Χολμς :lol: Δεν βλέπω την ώρα να διαβάσω κι άλλες τέτοιες ιστορίες και να γνωρίσω καλύτερα τον κόσμο αυτόν 

Διαπλεκόμενα Συμφέροντα

Στην ιστορία τώρα. Όπως είπα και παραπάνω ήταν πολύ καλή. Σε 94 (αν δεν κάνω λάθος) σελίδες γίνονται τόσα πολλά :wow:. Σχεδόν σε κάθε δυο σελίδες τα πράγματα περιπλέκονται όλο και πιο πολύ, η κατάσταση χειροτερεύει και οι ήρωες αρχίζουν να αντιδρούν όπως δεν αντιδρούν στα Disney. Κλάματα, πιστολιές, τρέλες που δεν οδηγούν σε καλό, τέτοιες φοβερές πλεκτάνες... Δεν τα βλέπει συχνά στα Disney όλα αυτά. Βέβαια σαν πιτσιρικάς που είμαι πήγαινα λίγο μπρος-πίσω. Όσο για το σχέδιο αν και οι χαρακτήρες δεν είναι και τέλεια σχεδιασμένοι έχει ατμόσφαιρα και σε βάζει κατευθείαν στο κλήμα :clap2:.

Κλείνοντας...

Κλείνοντας ικανοποιήθηκα στο έπακρο και θέλω να μάθω περισσότερα για το σύμπαν. Θα τσεκάρω τις παρουσιάσεις της σειράς που έχουν γίνει (και κακώς δεν το είχα κάνει τόσο καιρό :P) από πιο ενημερωμένα και ψαγμένα άτομα, θα διαβάσω σχόλια και θα σερφάρω λίγο στον γούγλη. Ακόμα να ευχαριστήσω τα παιδιά από το παιδάκι τα Χριστούγεννα που μου έδωσαν αρκετές σημαντικές συμβουλές :efxaristo:.

 

Αυτά. Περιμένω τις σίγουρα ενδιαφέρουσες απαντήσεις σας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

22 ώρες πριν, Gong είπε:

Καλησπέρα! Χθες όπως είπα και στο παιδάκι τα Χριστούγεννα αγόρασα μερικά τεύχη της σειράς από τον Β' κύκλο, [...]

 

Από τις φωτογραφίες που δείχνεις εδώ, μάλλον αγόρασες τεύχη του Α' Κύκλου, τα περισσότερα από την επανέκδοση του  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

3 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

 

Από τις φωτογραφίες που δείχνεις εδώ, μάλλον αγόρασες τεύχη του Α' Κύκλου, τα περισσότερα από την επανέκδοση του  :)

Ναι του το ειχα γραψει κατω απο τις φωτογραφιες του, παρ ολα αυτα καλα εκανε και πηρε οτι βρηκε στο Μοναστηρακι για να ερθει σε επαφη με τις ιστοριες οι οοιιες ειναν μοναδικες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Μόλις τελείωσα το Πολιτισμικό Σοκ, οπότε για να πω την άποψη μου που ζήτησε ο φίλος @apetoussis82 :).

 

Για κάποιο λόγο αυτή μ άρεσε πιο πολύ :). Δράση, μυστήριο, περιπέτεια και ένα απειλητικό και σίγουρα πιο μοχθηρό Μαύρο Φάντασμα.

Πάντως το Φάντασμα γενικώς είναι ένας από τους καλύτερους και πιο έξυπνους εχθρούς του Μίκυ σε σχέση με τον Πητ και λοιπούς κοινούς ληστές του Μίκυ Σίτυ :) 

Όσο για το σχέδιο ήταν κι αυτό καλύτερο από τα Διαπλεκόμενα Συμφέροντα (βέβαια δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος σχεδιαστής, θα το τσεκάρω αργότερα στο inducks :))

Και μια απορία. Αν δεν κάνω λάθος το Φάντασμα σε αυτήν την σειρά στο τέλος κάθε ιστορίας πρέπει να χάνεται στις σκιές. Εδώ δεν έγινε αυτό. Καμιά απαντησούλα?? 

:) 

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Gong
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

8 ώρες πριν, Gong είπε:

Μόλις τελείωσα το Πολιτισμικό Σοκ, οπότε για να πω την άποψη μου που ζήτησε ο φίλος @apetoussis82 :).

 

Για κάποιο λόγο αυτή μ άρεσε πιο πολύ :). Δράση, μυστήριο, περιπέτεια και ένα απειλητικό και σίγουρα πιο μοχθηρό Μαύρο Φάντασμα.

Πάντως το Φάντασμα γενικώς είναι ένας από τους καλύτερους και πιο έξυπνους εχθρούς του Μίκυ σε σχέση με τον Πητ και λοιπούς κοινούς ληστές του Μίκυ Σίτυ :) 

Όσο για το σχέδιο ήταν κι αυτό καλύτερο από τα Διαπλεκόμενα Συμφέροντα (βέβαια δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος σχεδιαστής, θα το τσεκάρω αργότερα στο inducks :))

Και μια απορία. Αν δεν κάνω λάθος το Φάντασμα σε αυτήν την σειρά στο τέλος κάθε ιστορίας πρέπει να χάνεται στις σκιές. Εδώ δεν έγινε αυτό. Καμιά απαντησούλα?? 

:) 

 

:cheers5:

Μπήκα στη διαδικασία και το διάβασα χθες, είχα ξεχάσει πόσο ωραία ιστορία ηταν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2089
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκαν και τα 26 εξώφυλλα της 2ης έκδοσης του πρώτου κύκλου σε μεγαλύτερη ανάλυση, αντικαταστάθηκαν τα οπισθόφυλλα που υπήρχαν με αντίστοιχα μεγαλύτερης ανάλυσης και προστέθηκαν όσα έλειπαν.

:magic:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34891
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μιας και ο @Loss έβαλε μπόλικα εξωφυλλάκια και τα χάζευα, παρατήρησα ότι λείπει το 22 της επανέκδοσης της σειράς, οπότε για να την κλείσουμε και να τα έχουμε όλα στη βάση, προστέθηκε, ενώ με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω και όσα οπισθόφυλλα της επανέκδοσης λείπουν :) 

 

MM2A_0022.jpg  MM2A_0022z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το εξώφυλλο που ποτέ δεν κυκλοφόρησε στα περίπτερα,  μάλιστα επειδή τότε είχα ξεχάσει να αγοράσω το πρώτο τεύχος, όταν βρήκα αυτό με το κόκκινο εξώφυλλο στο νούμερο 1 νόμιζα ότι ήταν ανατύπωση. Τελικά ήταν μόνο διαφήμιση ή μήπως όχι;; 

Screenshot_2021-09-05-19-48-21-701_com.google.android.apps.photos.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5750
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιά και έχουμε πιάσει κουβέντα για τα Disney...
Έχω πάρα πολλά χρόνια να διαβάσω Μίκυ Μυστήριο αλλά θυμάμαι οτι είχε πιο ''ώριμες'' ιστορίες και γενικά όμορφο και λίγο dark σχέδιο.
Είχα διαβάσει πολλά χρόνια πρίν μια ωραία ιστορία με τον Δράκουλα που τον έλεγαν Σαλυοκαρδ νομίζω. :) Απο ποιό τεύχος ήταν αυτή ?
Γενικότερα υπάρχει κάποιο πολύ καλό τεύχος Μίκυ Μυστήριο? Είχα αρκετά τεύχη μικρός και θυμάμαι οτι μου άρεσαν περισσότερο απ'τα συνηθισμένα Μίκυ.
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

4 λεπτά πριν, Guts είπε:
Μιά και έχουμε πιάσει κουβέντα για τα Disney...
Έχω πάρα πολλά χρόνια να διαβάσω Μίκυ Μυστήριο αλλά θυμάμαι οτι είχε πιο ''ώριμες'' ιστορίες και γενικά όμορφο και λίγο dark σχέδιο.
Είχα διαβάσει πολλά χρόνια πρίν μια ωραία ιστορία με τον Δράκουλα που τον έλεγαν Σαλυοκαρδ νομίζω. :) Απο ποιό τεύχος ήταν αυτή ?
Γενικότερα υπάρχει κάποιο πολύ καλό τεύχος Μίκυ Μυστήριο? Είχα αρκετά τεύχη μικρός και θυμάμαι οτι μου άρεσαν περισσότερο απ'τα συνηθισμένα Μίκυ.
 

Αυτό που αναφέρεις με τον Βρυκόλακα, πρέπει να είναι από το τεύχος :"Ο χορός των βρυκολάκων" . Το καλύτερο τεύχος κατ' εμέ, από αυτά που έχω διαβάσει είναι η ιστορία:"Ο νόμος του μαύρου χρυσού" και ακολουθεί η Ροζμαρυ( φοβερό σενάριο) και η αδελφότητα Ωμέγα. Επίσης ένα πολύ καλό, είναι το τεύχος ονόματι:" Το βιβλίο των αποκαλύψεων". Γενικά, όλη η σειρά είναι απίθανη, αλλά τα παραπάνω προσωπικά τα θεωρώ best of.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5750
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

56 min ago , Θοδωρής Καραπάνος said:

Αυτό που αναφέρεις με τον Βρυκόλακα, πρέπει να είναι από το τεύχος :"Ο χορός των βρυκολάκων" . Το καλύτερο τεύχος κατ' εμέ, από αυτά που έχω διαβάσει είναι η ιστορία:"Ο νόμος του μαύρου χρυσού" και ακολουθεί η Ροζμαρυ( φοβερό σενάριο) και η αδελφότητα Ωμέγα. Επίσης ένα πολύ καλό, είναι το τεύχος ονόματι:" Το βιβλίο των αποκαλύψεων". Γενικά, όλη η σειρά είναι απίθανη, αλλά τα παραπάνω προσωπικά τα θεωρώ best of.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Θοδωρή.
Θέλω να πάρω να έχω 2-3 Μίκυ Μυστήριο γιατί ήταν απ'τις καλές Disney κυκλοφορίες. Θυμάμαι και την επίσης όμορφη μεταγενέστερη έκδοση
με τα ωραία χρώματα και το μεγάλο μέγεθος.
 
Edit: Το βρήκα για online ανάγνωση στο γνωστό site που ανεβάζει και τα κόμιξ.''Ο χορός των βρυκολάκων'' ήταν είχες δίκιο!
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για μενα οι καλυτερες ηταν το "Πολιτισμικο Σοκ" #6 και η "Υποχθονια Απειλη" #22

 

Και τα 26 ομως ειναι τοπ ασυζητητι!

 

Ο Β' Κυκλος επισης πολυ ωραιος,αν και απο το τευχος 8 9 μου εβγαλε οτι βιαστικαν να το τελειωσουν.Εμειναν πολλα κενα στην ιστορια. Κατι σιγουρα παιχτηκε και εφαγε κοψιμο η σειρα.

 

Ο Γ'  απλα βγηκε για να βγει. Ακυρες ιστοριες που ανετα τις ονομαζες ενα τομακι "Μεγαλα Σηριαλ" και πηγαινες τυπογραφειο.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94429
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω ότι ο Α' κύκλος του "Μίκυ Μυστήριο" ήταν ο καλύτερος που κυκλοφόρησε, ενώ κι ο Β' κύκλος είχε τον δικό του, σκοτεινό χαρακτήρα και φιλοξενούσε μία ενιαία ιστορία με αυτοτελείς συνέχειες. Εκεί που υπερτερούσε ήταν στο γεγονός ότι οι ιστορίες του είχα περισσότερο "ενήλικη" υφή από αυτές του Α' κύκλου.

 

Όσον αφορά τον Γ' κύκλο, μία που τον αγόρασα (όταν κυκλοφόρησε), μία που τον διάβασα και μία που τον άφησα στην βιβλιοθήκη μου. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

36 λεπτά πριν, Indian είπε:

Θα συμφωνήσω ότι ο Α' κύκλος του "Μίκυ Μυστήριο" ήταν ο καλύτερος που κυκλοφόρησε, ενώ κι ο Β' κύκλος είχε τον δικό του, σκοτεινό χαρακτήρα και φιλοξενούσε μία ενιαία ιστορία με αυτοτελείς συνέχειες. Εκεί που υπερτερούσε ήταν στο γεγονός ότι οι ιστορίες του είχα περισσότερο "ενήλικη" υφή από αυτές του Α' κύκλου.

 

Όσον αφορά τον Γ' κύκλο, μία που τον αγόρασα (όταν κυκλοφόρησε), μία που τον διάβασα και μία που τον άφησα στην βιβλιοθήκη μου. :) 

 

 

:beer:

 

Ο Α' κύκλος πράγματι ήταν εξαιρετικός.

Ο Β' κύκλος όμως ήταν κάτι διαφορετικό που δεν είχαμε ξαναδιαβάσει ως τότε σε Ντίσνεϊ. Οπότε από μένα είναι ΝΑΙ. :lol::beer5:

Όσο για τον τρίτο κύκλο (ο Θεός να τον κάνει) δεν είναι καν άξιος λόγου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Προσωπικά πάντως, πιστεύω ότι ο Α' κύκλος είναι το κάτι διαφορετικό. Πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν έχω διαβάσει ούτε μία σελίδα από τον Β' κύκλο, όμως και μόνο  που  έχει αυτό το Β' δείχνει ότι είναι "κλέψιμο" της πρώτης επιτυχημένης συνταγής, αλλάζοντας βέβαια αρκετά συστατικά ούτος ώστε να δημιουργηθεί ο δεύτερος κύκλος.

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.