Μετάβαση στο περιεχόμενο

V FOR VENDETTA


batstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
V FOR VENDETTA
Σενάριο/Kείμενα:
Alan Moore
Σχέδιο:
David Lloyd
Hμερ. έκδοσης:
2006
Εξώφυλλα:
3 + 4 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
292
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Κατιρτζιγιαννόγλου Ηλίας
Χρωματισμός:
David Lloyd, Steve Whitaker, Sioshan Dodds
Πρωτότυπος τίτλος:
V for Vendetta (DC, 1988)
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
960306575-7

  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

VForVendetta_0001.jpgVForVendetta_0001z.jpg

«ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΛΟΝΔΙΝΟ.

Η ώρα είναι εννέα και αυτή είναι η Φωνή της Μοίρας… Σήμερα είναι 5/11/1997…

Ενημερώνουμε τους κατοίκους του Λονδίνου ότι οι περιοχές Μπρίξτον και Στρέταμ τίθενται σήμερα σε καραντίνα. Σας συμβουλεύουμε να τις αποφεύγετε για λόγους υγείας και ασφάλειας…

Η αστυνομία έκανε νωρίς σήμερα το πρωί επιδρομή σε δεκαεπτά σπίτια στην περιοχή του Μπέρμινγκχαμ, εξαρθρώνοντας ένα μείζον δίκτυο τρομοκρατών. Είκοσι άνθρωποι, μεταξύ των οποίων οκτώ γυναίκες, προφυλακίστηκαν περιμένοντας τη δίκη…

Ο καιρός θα είναι αίθριος μέχρι τις 12:07 π.μ. Αργότερα θα ξεσπάσει βροχή, που θα διαρκέσει μέχρι και τη 1:30 π.μ…

ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΝΥΧΤΑ. »

 

Σε ένα δυστοπικό Λονδίνο στα τέλη της δεκαετίας του 1990, όπου η απολυταρχία έχει πατάξει κάθε μορφή ελευθερίας και προσωπικής έκφρασης, εμφανίζεται ένας μυστηριώδης τρομοκράτης, που γίνεται γνωστός με το όνομα “V”. Η ανατρεπτική δράση του και οι συμβολικές τρομοκρατικές του πράξεις έχουν σκοπό να αφυπνίσουν τους καταπιεσμένους πολίτες μιας χώρας όπου η ελπίδα και η ευτυχία έχουν δώσει τη θέση τους στην απελπισία και την εξαθλίωση…

 

Βασικα η τιμη ειναι λιγο εως υπερβολικα τσιμπημενη και πραγματικα δεν ξερω αν τα αξιζει στο ακεραιο αν και αρκετα πολυτελης εκδοση.Ομως κατα τη γνωμη μου ειναι οτι σημαντικοτερο εχει εκδοθει στην Ελλαδα στο χωρο του κομιξ και γι' αυτο το αγορασα χωρις δευτερη σκεψη μετα απο τρελη αναμονη.Παντως τα περισσοτερα κομιξαδικα κανουν εκπτωση 10% αρα η τιμη πεφτει τελικα γυρω στα 39.50 (οχι οτι αυτο ειναι λιγο αλλα ειπαμε...!).

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ

 

Το V FOR VENDETTA έκανε το Μάρτιο του 1982 το ντεμπούτο του στο Αγγλικό περιοδικό Warrior, ένα ασπρόμαυρο περιοδικό μεγάλου σχήματος το οποιό δημοσίευε πολλές ιστοριές σε συνέχειες. Το περιοδικό άντεξε μόνο για 26 τεύχη πρίν προλάβει το V FOR VENDETTA να ολοκληρωθεί. 3 χρόνια αργότερα (1988), οι Moore & Lloyd συνεργάστηκαν με την DC Comics, η οποία εξέδωσε την σειρά σε τευχάκια, έγχρωμη. Με αυτή την μορφή ολοκληρώθηκε το V FOR VENDETTA, σε 10 μηνιαία τευχάκια , πριν συλλεχθεί σε TPB μορφή (Vertigo, 1990) με την οποία παρουσιάστηκε και στην χώρα μας.

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους dionik, Σκρουτζ Μακ Ντακ, GreekComicFan, albertus magnus & albert.

 

Wikipedia

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

40 ευρώ είναι πολλά, μην ξεχνάμε όμως και το μέγεθος του αλλά και το ότι αποτελεί ένα από τα καλύτερα graphic novels που έχουν γραφτεί. Αξίζει δηλαδή να το έχει κάποιος στη συλλογή του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   536
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πραγματικά είναι αρκετά χρήματα...! Νομίζω όμως ότι αξίζει η σειρά.

 

Αλήθεια άμα μαζευτούμε πολλοί και αναλάβει κάποιος (Valtasar ακούς???) να μιλήσει με την εκδοτική εταιρία ίσως καταφέρουμε να πάρουμε καλύτερη έκπτωση....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

40 γιούρια για κόμικ μεταφρασμένο από τα αγγλικά είναι ψηλόδρομη ληστεία (highway robbery) και κακή αγορά (ανάλογα βέβαια με τη τσέπη του καθενός...). Σαφώς προτιμότερο να αγοραστεί (για λιγότερα!) στο πρωτότυπο. Δε μιλάμε για κάποια μυστήρια γλώσσα. Και επιπρόσθετα, πάντα είναι καλύτερα να διαβάζεις κάτι στη γλώσσα που γράφτηκε.

 

και για να κάνουμε και μια σύγκριση. Τα βίος και πολιτεία του Σκρουτζ από Ντον Ρόσα, κάνουν 30 ευρώ για 246 σελίδες (το hardcover) και 24 για 192 (δεν ξέρω αν είναι paperback ή όχι), ήτοι 8,17 και 8,00 σελίδες στο ευρώ. Εδώ βγαίνουν 6,56 σελίδες στο ευρώ. 22% ακριβότερο... γιατί? επειδή βγήκε ταινία και αυξηθήκαν τα δικαιώματα του? :)

 

αν το πληρώναμε με αποκλειστικό κριτήριο την λογοτεχνική αξία του, για το 100 χρόνια μοναξιά του Μάρκεζ θα έπρεπε να βάλουμε υποθήκη τα σπίτια μας :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

40 ευρώ είναι υπερτσιμπημένη τιμή για ένα κόμικ όσο καλό και αν είναι και ελπίζω τα συμπτώματα που παρατηρούνται στις δισκογραφικές εταιρίες με τις εξωφρενικές τιμές για ένα cd να μην επηρρεάσουν τον χώρο των κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   15
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Συμφωνω οτι το κομιξ ειναι παρα πολυ καλο και πολυ πολυτελης η εκδοση αλλα οταν ειδα στην προτωπορια την τιμη των 39,50 φρικαρα. Διατηρω μια ελπιδα οτι μπορει μελλοντικα να πεσει η τιμη του αλλα δεν ειμαι σιγουρος. παντως θα με ενδιαφερε η ιδεα της ομαδικης παραγγελιας και να μας κοστισει πιο φθηνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

40 ευρω ε?

πολλα!!!

ασε που πιστευω οτι πανω-κατω σχεδον ολοι μας το εχουμε διαβασει,οποτε......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η εκδοση της DC τιμαται περι των 19.90 (την οποια εχω) οποτε παραειναι ακριβο το Ελληνικο, και βασικα ο μονος λογος που δεν το εχω αγορασει ακομα και στην γλωσσα μας,βεβαια το χαρτι ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας αλλα και παλι δεν τα δινεις τοσα λεφτα χωρις σκεψη, η προγραμματισμο.Στην ουσια χαθηκε η αυθορμητη αγορα σε αυτην την περιπτωση.Και 6 μηνες μετα δεν εχει γινει καποια - μικρη εστω - μειωση της τιμης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2433
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  19
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ειναι πολλα τα λεφτά Αρη!!!

 

 

:blob1::blob1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και εγώ το αγγλικό αγόρασα,πριν περίπου ένα δίμηνο...ήταν αρκετά μεγάλη η διαφορά της τιμής,οπότε το προτίμησα...βέβαια εγώ έχω μια προτίμηση έτσι κι αλλιώς στις ξένες εκδόσεις...Πάντως,όπως εδώ το αγγλικό είναι φθηνότερο,σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι ακριβότερο για το ίδιο ακριβώς πράγμα(ίδια ποιότητα χαρτιού,κλπ)...παράδειγμα πρόχειρο...η hardcover έκδοση του "300"...αν θυμάμαι καλά το αγγλικό το βρήκα 33,ενώ το ελληνικό 17 ευρώ... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  658
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αρκετα ακριβο για κομικς αν και ειναι καταπληκτικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν λέω οτι ειναι και απο τα πιο φτηνά.. αλλά...

.......μην ξεχνάς όμως και το μέγεθος του αλλά και το ότι αποτελεί ένα από τα καλύτερα graphic novels που έχουν γραφτεί....... GreekComicFan

......βεβαια το χαρτι ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας..... GreekComicFan

......Συμφωνω οτι το κομιξ ειναι παρα πολυ καλο και πολυ πολυτελης η εκδοση..... labjohn

αρα πολλές φορές η τιμή δεν πρέπει να είναι το μονο κριτηριο για να μην αγοράσουμε κατι το οποίο στην τελική αξίζει κατα την γνώμη μου....

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σόρυ, αλλά η τσέπη μου και η τσέπη του καθένα είναι πάντα βασικό κριτήριο, ιδιώς όταν κάτι το έχεις ήδη στο πρωτότυπο. Για αυτό το λόγο δεν έχω πάρει και τους πρόσφατους τόμους που έχουν βγάλει. Αντί να πάρω έναν δικό τους τόμο (trade) , παίρνω 3 άλλους από άλλους εκδότες .

Και κάτι άλλο. Το σχέδιο του Loyd δεν έχει φτιαχτεί για γυαλιστερό χαρτί: ΠΡΕΠΕΙ να αποδίδει την αίσθηση του παλιου, εξυπηρετεί την ιστοριά καλύτερα έτσι.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σιγουρα είναι βασικό κριτηριο αλλα οχι το μονο... αυτο ειπα.. Απο την αλλη εαν εχει καποιος και το πρωτοτυπο, τοτε εννοειται πως παμε στα 2 μειονεκτήματα... Τωρα τα υπόλοιπα ειναι στην αρέσκεια του καθένα. :) . Προσωπικά 8α το προτιμούσα ( το V) :best: απο το να πάρω τρεις πιο φθηνούς τίτλους, αλλα μονο και μονο επειδη ειναι πιο φθηνοί (στο συνολο τους)..

Απο την αλλη επειδη πάντα έπαιρνα ευρωπαϊκα ίσως και να συνηθησα σιγα σιγά στην ιδεα να τα χώνω για ένα ή δύο μονο βιβλία κα8ε μήνα...

και μου φαινετε ψιλολογικό να έχει ενα βιβλίο 30 η 50 ευρω... (και μην φανταστειτε οτι τα εχω... οικογενειαρχης με εναν μισ8ό είμαι :crying: )

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  32
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5839 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ό,τι και να πω γιαυτό το κόμικ είναι λίγο...Απλά είναι αδιανόητο!! Το αγαπημένο μου απλά..!! Μια κοινωνία του μέλλοντος και ένας σύγχρονος επαναστάτης..!! V for Vendettaaaaa!!! Και τέλεια και τα λογοπαίγνια του Moore . Το μόνο κακό είναι ότι έχει δύσκολα αγγλικά και επειδη αξίζει να εμβαθύνεις στο κόμικ καλύτερα να το παρεις στα ελληνικά για να το καταλάβεις καλύτερα... Αν και βέβαια στο πρωτότυπο έχεις όλη τη μαγεία.. Αλλά καλύτερα να το αφησεις για μετα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πέρασα χθες από την έκθεση και κοντοστάθηκα στο περίπτερο της Anubis, που όπως έχω πει είναι μία εταιρεία που έχω μαζί της σχέση πάθους/μίσους - προσεγμένες εκδόσεις/υψηλές τιμές. Το Vendetta είναι μονίμως στην λίστα των οπωσδήποτε προς απόκτηση, οπότε ήταν μία ευκαιρία να του ρίξω μία ματιά από κοντά. Εντύπωση μου έκανε ότι και η εταιρεία έκανε χθες έκπτωση περί του 10% (λίγο κάτω των 40€), νομίζω ότι εάν δεν κάνω λάθος πρώτη φορά αντίκρισα κάτι τέτοιο από την εν λόγω εκδοτική. Πάντως να πω την αλήθεια έχοντας δει την ξένη έκδοση και ακούγοντας διάφορα σχόλια - κυρίως θετικά, ψιλοαπογοητεύτηκα όταν είδα ότι δεν έχει σκληρόδετο εξώφυλλο αλλά μαλακό (αντίστοιχο με τις υπερηρωικές εκδόσεις της), είχα δημιουργήσει διαφορετική εντύπωση για την συγκεκριμένη έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα 40euro είναι πολλά χρήματα αλλά για αυτήν την έκδοση της anubis ίσως τα δώσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6117 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ρε παιδιά με 12€ βρίσκει κανείς το μαλακό εξώφυλλο και με 18 το σκληρό στα αγγλικά πως να δώσεις 40 για την ελληνική που έχει καλύτερο χαρτί μα

 

χειρότερα χρώματα από την αγγλική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1363
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ρε παιδιά με 12€ βρίσκει κανείς το μαλακό εξώφυλλο και με 18 το σκληρό στα αγγλικά πως να δώσεις 40 για την ελληνική που έχει καλύτερο χαρτί μα

 

χειρότερα χρώματα από την αγγλική.

 

Τον ίδιο προβληματισμό είχα και εγώ και τελικά στράφηκα στην αγορά της ξενόγλωσσης έκδοσης. Βέβαια , δεν είναι και οτι πιο εύκολο έχω διαβάσει στην αγγλική γλώσσα (είχα και λίγο καιρό να την εξασκήσω). :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ με βαριά καρδιά έδωσα τα 40 και κάτι ευρό για να το πάρω.Νομίζω όμως ότι άξιζε καθώς πρόκειται για μια από τις καλύτερες ιστορίες κόμικς που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη και είμαι περήφανος που έχω αυτόν τον τόμο στη βιβλιοθήκη μου :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγώ με βαριά καρδιά έδωσα τα 40 και κάτι ευρό για να το πάρω.Νομίζω όμως ότι άξιζε καθώς πρόκειται για μια από τις καλύτερες ιστορίες κόμικς που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη και είμαι περήφανος που έχω αυτόν τον τόμο στη βιβλιοθήκη μου :D

 

 

Και μένα μου αρέσει,αλλά δεν θα έδινα και 40 ευρώ....Εγώ προσωπικά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ θα τα έδινα στο συγκεκριμένο graphic novel αφού είναι ένα από τα αγαπημένα μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

INDEX τεύχος 10 (Μάρτης 2007) (επιμέλεια στήλης Χριστίνα Οικονομίδου, Γιώτα Συκιώτη, Μάκης Τσίτας, Γιώργος Φλωράκης):

 

post-4271-12839503140294_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-0-08378800-1320774423_thumb.jpg

 

Oι Anonymous, έδωσαν στην δημοσιότητα το τρέιλερ για το ντοκιμαντέρ που αναμένεται να κυκλοφορήσει… (στις αίθουσες; ) το 2012. Το ντοκιμαντέρ δεν ασχολείται μόνο με τους Anonymous αλλά με όλες τις ομάδες hackers που κινητοποίησαν εταιρίες, κυβερνήσεις και αρχές.

Ο τίτλος του θα είναι We Are Legion The Story of Hacktivists και απ’ ότι βλέπουμε, ευτυχώς δεν παρελαύνουν μόνο από την οθόνη άνθρωποι με την γνωστή μάσκα του Guy Fawkes, αλλά και επώνυμα μέλη, μεταξύ των οποίων και μία γυναίκα που είχε συλληφθεί κατά την επιχείρηση «σκούπα» του FBI τον περασμένο Ιούλιο.

Εταιρία παραγωγής φαίνεται η Luminant Media και έχει στο portfolio παραγωγές για λογαριασμό του Bloomberg TV και όχι μόνο, με θέμα πρόσωπα όπως του Rupert Murdoch, του Mark Zuckerberg και άλλων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβαζα την ελληνική (την φθηνή) έκδοση (μέχρι πρόσφατα το διάβαζα κατεβασμένο στα εγγλέζικα :)) και θυμήθηκα ότι δεν έχω γράψει κάποιο review. :shit2: So, here I am. :beer:

 

Λεπόν, διάβασα back to back το Watchmen και το V γιατί ήθελα να δω ποιο είναι καλύτερο. Έχουν ελάχιστα κοινά, αλλά και τα δύο είναι κορυφαία. Όπως γράφει ο Moore, παρατήρησα κάποια ατοπήματα στην αρχή στον ρυθμό της ιστορίας. Βέβαια τα συγχώρεσα γιατί δεν με ενόχλησαν καθόλου. Σε αυτήν την σειρά αναδεικνύεται στο έπακρο η δυνατότητα του Moore να δημιουργεί περίπλοκους κόσμους που είναι αρκετά ρεαλιστικοί (ειδικά στο V) μπολιασμένους με μερικά στοιχεία πιο φανταστικά (αυτό συμβαίνει πιο πολύ στο Watchmen).

 

Όλοι οι πρωταγωνιστές της ιστορίας είναι αρκετά ανεπτυγμένοι. Όλοι έχουν τον χρόνο τους. Ίσως ο πιο επίπεδος χαρακτήρας είναι η Eve, παρ'όλα αυτά ξεχωρίζει. Ο V είναι ένας μυστήριος τύπος που δεν γνωρίζεις τις προθέσεις του. Εκδίκηση; Δικαιοσύνη; Κάτι από τα δύο; Τίποτα από τα δύο; Και ο Moore μας δίνει σιγά σιγά πληροφορίες για την ιστορία του. Βέβαια, ήταν το έξτρα κερασάκι στην τούρτα γιατί ήταν δευτερεύον να βλέπαμε τι είχε πάθει ο V, ποια είναι η σιλουέτα του κτλ.

 

Δηλαδή έχουμε ένα crime, dystopian comic που έχει τόση δράση όσο θα έπρεπε και κάνει τον αναγνώστη να σκεφτεί. Εγώ τουλάχιστον σκέφτηκα πολλά με το μικρό μου το μυαλό σχετικά με τον φασισμό, με τις προθέσεις του V, για το πόσο δίκιο είχε, για το πόσο τρελός ή μη τρελός είναι.

 

Και φυσικά :congrats: στον Lloyd που κατάφερε να αποδώσει στην εντέλεια το σκηνικό. Η σκηνοθεσία του είναι υποδειγματική. Το σχέδιο του είναι ρεαλιστικό έτσι και αλλιώς, οπότε ταίριαζε στον κόσμο του Moore. Δυσοίωνος και απαισιόδοξος. Αυτό το αίσθημα το ζωντανεύει στις σελίδες ο Lloyd και οι υπόλοιποι. Και έχω την εντύπωση πως έλειπαν τα sound effects. :thinking: Καλύτερα. :best: Και μ'άρεσε ο "ξεθωριασμένος" χρωματισμός. Έτσι όπως βλέπω τις σελίδες όταν ήταν α/μ, προτιμώ το έγχρωμο. Και γιατί είμαι φαν του χρώματος και γιατί "feels right". Τέλος να προσθέσω ότι το V είναι από τα λίγα comics (ολοκληρωμένα limited/maxi, story arcs κτλ.) που θα ήταν πολύ πιο αδύναμο αν το σχεδίαζε άλλος. Έτσι όπως θα έχανε το Sin City , το Year One, το Hellboy (μέχρι εδώ που έχω διαβάσει, δεν μου κάθεται καλά που ο Fegredo έχει αναλάβει το art τον τελευταίο καιρό), το Blacksad, το Maus και το Kraven's Last Hunt, το V εξαρτάται κατά πολύ από τον Lloyd. :cheers5:

 

Άρα ποιο είναι καλύτερο; Το Watchmen ή το V; Το καθένα έχει τον δικό του χαρακτήρα, είναι τελείως διαφορετικά. Για μένα ο Moore δεν έχει ένα καλύτερο κόμικ. Έχει αυτά τα δύο. :valtnino:

 

Και πολύ καλή η έκδοση της Anubis. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πάντως Χρηστο θεωρώ το Watchmen πολύ ανώτερο. Μας παρουσιάζει τους πιο ρεαλιστικούς υπερήρωες, άριστα ψυχογραφημένους, που υπήρξαν ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάντως Χρηστο θεωρώ το Watchmen πολύ ανώτερο. Μας παρουσιάζει τους πιο ρεαλιστικούς υπερήρωες, άριστα ψυχογραφημένους, που υπήρξαν ποτέ.

 

Όπως είπα, είναι τελείως διαφορετικά. Το Watchmen είναι το απόλυτο υπερηρωικό comic που όμως δεν είναι ένα ακόμα υπερηρωικό (έχει δράση, έχει dystopian στοιχεία, έχει ρομάντσο, έχει crime στοιχεία). Το V το βλέπω ως dystopian crime με αρκετό sci-fi. Στα μάτια μου, και τα δύο διαπρέπουν στο είδος τους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάντως Χρηστο θεωρώ το Watchmen πολύ ανώτερο. Μας παρουσιάζει τους πιο ρεαλιστικούς υπερήρωες, άριστα ψυχογραφημένους, που υπήρξαν ποτέ.

 

Δεν είναι για έναν λόγο. Ενώ το watchmen και το V στην παραγματικότητα εξετάζουν υπό τελείως διαφορετικό πρίσμα το ίδιο θέμα (την κατάχρηση της εξουσίας) από τους ισχυρούς, το V φεύγει από την απλή ακαδημαϊκή μελέτη του watchmen και καλεί σε δράση. Ανεξάρτητα από το αν είναι δικαιολογημένη η δράση ή αν συμμερίζεσαι τις απόψεις του βασικού πρωταγωνιστή, είναι ανάγνωσμα που δεν σε προτρέπει απλά να σκεφτείς, σε ωθεί να δράσεις.

 

Μόνο μεγάλα έργα το κατορθώνουν αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

νομίζω πως ο zade με κάλυψε πλήρως! Το V ξεφεύγει απο τα 'απλά' πλαίσια του κομικ και σε αναγκάζει να δεις κάποια πράγματα με ιαφορετικό μάτι. Προσωπικά το θεωρώ αιώνες ανώτερο απο το Watchmen το οποίο παρότι πάρα πολύ καλό και τρομερά πρωτοπόρο για την εποχή δεν θεωρώ οτι έχει την διαχρονικότητα του V ουτε γερνάει τόσο καλά όσο αυτό :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.