Μετάβαση στο περιεχόμενο

V FOR VENDETTA


batstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  416
  • Reputation:   4437
  • Achievement Points:  460
  • Days Won:  5
  • With Us For:  759 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και σε ανύποπτο χρόνο που λέτε, σε μια συζήτηση που είχα με την κοπέλα μου, καθότι και η ίδια αγαπάει πολύ τα βιβλία, της είπα ότι έχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο κόμικ. Και μου το έκανε δώρο! Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, από το φανταστικό σχέδιο? Από τους υπέροχους διαλόγους και μονολόγους? Από την σοκαριστική πλοκή? (και νόμιζα ότι τα είχα δει όλα στην ταινία). Ένα αριστούργημα που σε μαγνητίζει από την πρώτη κιόλας σελίδα. Πλέον περνάω από την βιβλιοθήκη μου κοντοατεκομαι και χαζεύω την μαύρη ραχη με τα κόκκινα γράμματα. Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή αλλά μπορώ να πω ότι με στιγμάτισε. Το ερώτημα λοιπόν  είναι ενα παιδιά. Τι είδους δαχτυλίδι παίρνω στην κοπέλα μου για να της κάνω πρόταση? :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εισαι ακομα λιγο μικρος, αλλα οταν ερθει εκεινη η ωρα η απαντηση ειναι μια https://www.google.com/search?q=lord+of+the+rings+one+ring&rlz=1C5CHFA_enGR975GR975&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjW6sP1uYD7AhVphf0HHQtxARwQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1920&bih=944&dpr=1 :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω εχω πιο σχετικη προταση

 

 

vend.jpg.263f0e7a7b040570d4a49b1b1e1ed2b0.jpgvend2.thumb.jpg.b3decb31c3cae990acd184acb8595619.jpg

 

 

Και φυσικα παντρευτειτε 5 Νομεμβρη!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Οι καταχωρήσεις που είχαν γίνει στην εθν. βιβλ. για τις επανεκδόσεις του V For Vendetta είναι

 

Β' Έκδοση

image.thumb.png.8c2aa0035f846a0bc1801e63753fb828.png

 

Γ' Έκδοση

image.thumb.png.6e08dfa616280cc0254315c330dc6d76.png

 

Εμείς στο πινακάκι έχουμε τελικά, σύμφωνα με τα ISBN που έχουν καταχωρηθεί, το εξώφυλλο της Γ' έκδοσης και όχι της Β', που από ότι φαίνεται παραπάνω έχει άλλο ISBN.

Επίσης, η Δ' έκδοση του 2016 έχει το ίδιο ISBN με την Γ' έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 ώρες πριν, hudson είπε:

Εμείς στο πινακάκι έχουμε τελικά, σύμφωνα με τα ISBN που έχουν καταχωρηθεί, το εξώφυλλο της Γ' έκδοσης και όχι της Β', που από ότι φαίνεται παραπάνω έχει άλλο ISBN.

 

Έχεις δίκιο και σε ευχαριστούμε για την επισήμανση. :thanks:

 

Αυτή την στιγμή αντιμετωπίζουμε ένα μικρό πρόβλημα στην βάση και δεν μπορούμε να περάσουμε τις Γ' εκδόσεις κανονικά. Μόλις λυθεί το θέμα, θα το διορθώσουμε. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 12/12/2022 στο 10:41 ΜΜ, hudson είπε:

Εμείς στο πινακάκι έχουμε τελικά, σύμφωνα με τα ISBN που έχουν καταχωρηθεί, το εξώφυλλο της Γ' έκδοσης και όχι της Β', που από ότι φαίνεται παραπάνω έχει άλλο ISBN.

 

Διορθώθηκε το πρόβλημα κι ανέβηκε στην βάση το τεύχος με την σωστή του έκδοση. :thanks:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παιδιά ψάχνω να το αγοράσω αλλά το βγάζει εξαντλημένο στον εκδότη. Από τη συζήτηση παραπάνω καταλαβαίνω ότι ετοιμάζεται επανέκδοση; ή όχι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, rolandofshire said:

Παιδιά ψάχνω να το αγοράσω αλλά το βγάζει εξαντλημένο στον εκδότη. Από τη συζήτηση παραπάνω καταλαβαίνω ότι ετοιμάζεται επανέκδοση; ή όχι;

Καλησπερα!

Για τσέκαρε μια και απο Jemma.

 

https://jemmacomics.com/v-for-vendetta-1

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

12 min ago , Guts said:

Καλησπερα!

Για τσέκαρε μια και απο Jemma.

 

https://jemmacomics.com/v-for-vendetta-1

 

 

Έχεις δίκιο, many, many :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Για καποιο απροσδιοριστο λογο δεν το ειχα αγορασει και διαβασει τοσα χρονια ενω ειχα δει την ταiνια και μου αρεσε πολυ και επισης ειχα διαβασει αλλες δουλειες του Moore που επισης μου αρεσαν πολυ. Παντως επειδη ποτε δεν ειναι αργα το τσιμπησα κατα το τελος Νοεμβρη (ετσι και με αφορμη που ηταν κοντα η 5η Νοεμβριου) και το διαβασα το Δεκεμβρη χαλαρα μεσα σε διαστημα πολλων ημερων και γυρνωντας πισω αρκετες φορες και γενικα το απολαυσα. Δεν χρειαζεται να πω πολλα, σιγουρα μια πολυ πολυ πολυ καλη δουλεια που δικαιολογημενα σημαδεψε την εποχη της κια φυσικα θεωρειται ακομα (40 χρονια μετα την αρχικη της εκδοση) μια κλασικη δημιουργια στα κομικ. 

 

 

Εμενα μεσα αναφερει οτι ειναι η Δ εκδοση. Δεν βλεπω καποιες διαφορες αλλα επειδη ξερω οτι θα μου πειτε να το βαλω παρτε το

 

VForVendetta_0001p.jpgVForVendetta_0001q.jpg

 

 

Μεταφέρθηκε στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εν τω μεταξύ όπως είδες φίλε @ albertus magnus  το κόμικ είναι πολύ καλύτερο απ'την ταινία! (η οποία μου άρεσε, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το original έργο του Moore.)

 

Πραγματικά ένα απ'τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει ποτέ!

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Guts    Μεσες ακρες η ταινια ηταν πιστη αλλα οντως το κομικ το πηγαινε αλλου σε καποια σημεια και επισης ηταν πολυ πιο ατμοσφαιρικο. Επισης καραγουσταρα και τους τιτλους των κεφαλαιων που ολα ξεκιναγανε απο V

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to V FOR VENDETTA
  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μου αρέσει αρκετά ο Alan Moore, ωστόσο το V for Vendetta είπα να το ξαναδιαβάσω, ώστε να δω τι περισσότερο θα πιάσω στην τωρινή μου ηλικία και η αλήθεια είναι ότι με αυτήν την ανάγνωση όντως μου άρεσε περισσότερο. Όπως είναι γνωστό, το θέμα του κόμικ είναι κυρίως πολιτικό/δυστοπικό και λαμβάνει χώρα σε ένα Λονδίνο όπου μετά από έναν τεράστιο πόλεμο, μια φασιστική κυβέρνηση έχει αναλάβει δράση για την προστασία των πολιτών απαγορεύοντας την ελευθερία σε κάθε μορφή της.

 

Εκεί έρχεται και ο πρωταγωνιστής μας, ο V ο οποίος αποτελεί σύμβολο της αναρχίας και με τις ενέργειες του αντιτίθεται σε κάθε μορφή καταπίεσης προκειμένου να απελευθερωθεί ο λαός και να ξεσηκωθεί απέναντι στους δυνάστες του. Αποτελεί μια πολύ εύστοχη πολιτική κριτική του Moore στην απολυταρχία και τον φασισμό, ιδίως αυτής της μορφής που σχολιάζει δηλαδή το πολιτικό σύστημα που απαγορεύει κάθε είδους έκφραση και ελευθερία με στόχο την "προστασία" της κοινωνίας.

 

Το V for Vendetta έχει πάρα πολλά μηνύματα που μπορείς να αναλύσεις και να συζητήσεις και σε όλα ο Alan Moore είναι εύστοχος και άμεσος. Γνώμη μου, αλλά θα μπορούσε να είναι λίγο μικρότερο το κόμικ, γιατί βρήκα κάποιες σκηνές λίγο περιττές. Το σχέδιο του David Lloyd είναι πάρα πολύ καλό και αρκετά αποπνικτικό για να ταιριάζει σε όλο αυτό το δυστοπικό περιβάλλον, αλλά ταυτόχρονα έχει εκφραστικά πρόσωπα και πολλά καρέ σου βγάζουν αυτό που πρέπει να νιώσεις. Συνολικά λοιπόν είναι δικαίως ένα ιστορικό κόμικ που αξίζει να διαβάσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Αποτελεί μια πολύ εύστοχη πολιτική κριτική του Moore στην απολυταρχία και τον φασισμό, ιδίως αυτής της μορφής που σχολιάζει δηλαδή το πολιτικό σύστημα που απαγορεύει κάθε είδους έκφραση και ελευθερία με στόχο την "προστασία" της κοινωνίας.

 

Δεν συναντάς τέτοιες συμπεριφορές μόνο σε φασιστικά καθεστώτα.

Τις συναντάς και σε "δημοκρατικά".

Το ζήσαμε και στην Ελλάδα με τον κορονοιό όπου για την "προστασία" της κοινωνίας (και καλά) μας είχαν κλεισμένους για πόσους μήνες και μας επέβαλαν ένα σωρό ακόμα ανούσιες απαγορεύσεις...

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ολοκλήρωσα μόλις την ανάγνωσή του. Η αλήθεια είναι ότι ο Moore κεντάει όντως. Τα σημεία για προβληματισμό είναι άπειρα, όντως έχει πολλές αναφορές αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι και η ελληνική έκδοση της Anubis βοηθούσε με σημειώσεις ώστε να ξεδιαλύνεις κάπως τι εννοεί εδώ κι εκεί. 

 

Κι εγώ είχα ένα πρόβλημα με τους χαρακτήρες, στο να ξεχωρίσω ποιος είναι ποιος σε κάποια φάση (ειδικά με το ποιος δουλεύει στο Δάχτυλο, στη Μύτη κτλ). Ίσως φταίει που σε πολλούς χαρακτήρες (ειδικά στους άντρες) το σχέδιο του Lloyd είναι παρεμφερές οπότε σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είναι κάπως σκοτεινό σα σχέδιο, με δυσκόλεψε. Αλλά αυτό είναι το μόνο ψεγάδι που του βρίσκω. Το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό κατά τα άλλα και η ιδέα να μην έχει περιγραφή στο πλαίσιο πάνω από το καρέ αλλά λόγια είναι στην σύλληψή της πολύ καλή αλλά και εκτελείται με μεγάλη συνέπεια. Πολλές φορές έπιασα τον εαυτό μου να εντυπωσιάζεται με την αντίθεση/παράλληλη αφήγηση που εκτυλίσσεται ανάμεσα στο πλαίσιο πάνω από το καρέ και το ίδιο το καρέ. Αυτό φυσικά απαιτεί συγκέντρωση γιατί επί της ουσίας είναι σα να βλέπεις/διαβάζεις δύο ιστορίες ταυτόχρονα και να ψάχνει ταυτόχρονα το μυαλό σου να κάνει τη σύνδεση μεταξύ τους, οπότε όχι, δεν προτείνεται σε αυτούς που θέλουν ένα ελαφρύ ανάγνωσμα. Πρέπει να είσαι αποφασισμένος να κουραστείς και εντρυφήσεις, αλλά διάολε σε ανταμείβει και με το παραπάνω γι'αυτή σου την προσπάθεια. 

 

Ακόμα κι αν διαφωνείς με τον V, ακόμα κι αν βρίσκεις ορισμένα από τα μηνύματα του Moore υπερβολικά, ανεφάρμοστα κτλ, δε γίνεται να μη προβληματιστείς, το στήσιμό του σε οδηγεί εκεί θέλοντας και μη. Ένιωσα όπως νιώθω καμιά φορά βλέποντας ένα σύνθημα στο τοίχο που σε αγγίζει κι ας διαφωνείς με την αναρχία ως λύση. Δεν έχω ξεκαθαρίσει βέβαια μέσα μου αν ο τρόπος του να μπει η Eve στο τρυπάκι ήταν ο ενδεδειγμένος, ο μοναδικός έστω. Αλλά και πάλι με προβλημάτισε. Μαζί με το τέλος που το θεωρώ προσωπικά πολύ όμορφο. 

 

Η επιμέλεια της έκδοσης ήταν αρκετά καλή, πιστεύω πως η προσθήκη του άρθρου και των 2 έξτρα κεφαλαίων δίνει μια αίσθηση πληρότητας στην έκδοση.

 

ΥΓ. Πόσο χαζός, έπρεπε να φτάσω στη μέση του 2ου βιβλίου για να καταλάβω ότι όλα τα κεφάλαια αρχίζουν από V. Μα γιατί Vicissitude και όχι Adventure;:lol:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H πιο προσφατη επανεκδοση του τιτλου (Ε Εκδοση).Παρατηρειται η αλλαγη του σηματος της VERTIGO σε DC BLACK LABEL  

Κωδικός Προϊόντος: EB-00-1922

ISBN: 978-618-5797-25-6

Ημ. Έκδοσης: 24/10/2023

VForVendetta_0001T.jpgVForVendetta_0001(re10.2023)raxi.thumb.jpg.4751f2ddf7d681d60623b8a1367f8d0e.jpgVForVendetta_0001t.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.