Μετάβαση στο περιεχόμενο

V FOR VENDETTA


batstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

η τιμή στα 14,9 νομιζω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ διάβασα την Αγγλική έκδοση. Το tpb βασικά με τους προλόγους των δύο, το άρθρο από το warrior του 1983 και τα σκίτσα. Το διάβαζα για πρώτη φορά, και το διάβασα σε ένα απόγευμα. Σε ένα Σάββατο απόγευμα μετά από μια μεγάλη πολιτική κουβέντα στο σαββατιάτικο πρωινό. Μονορούφι.Έδεσε.

 

Ένα καιρό ήταν να το ξεκινήσω γιατί κάπως είχε φτάσει στα χέρια μου η έκδοση της Anubis αλλά η μετάφραση ένιωσα επιτόπου ότι το έριξε πολύ και λέω άστο μη μου χαλάσει και τη μαγεία. Τώρα βλέπω ότι κάποτε έκανε 40 ευρώ και γελάω. 

 

Δεν θα μπω στη διαδικασία για τα πως και τα γιατί του κόμικ. 4 σελίδες πίσω από μένα και άπειρες άλλες στο νετ το περιγράφουν επαρκώς. Είναι αριστούργημα, το σχέδιο άψογο και ρευστό, ταιριάζει άριστα με το σενάριο του Moore περισσότερο πιστεύω από τις άλλες συνεργασίες του. Το σενάριο είναι σιδηρούν γροθιά, είναι μια έκθεση του ρομαντικού αναρχισμού και γοητεύει. Θα σταθώ μόνο σε δύο σημεία.

 

Ένα. Δεν μ'αρέσει η καπηλεία. Τη σιχαίνομαι όσο δεν πάει. Και όλο αυτό το αστειάκι με τους ανώνυμους και το ότι υιοθέτησαν τη μάσκα, άλλα και λανθασμένα από κάποιους και την ιδεολογία, με αφήνει αδιάφορο έως και εχθρικό στην όλη φάση. Τώρα θα μου πεις πότε η εμπορευματοποίηση δεν πήρε κάτι αμόλυντο και του άλλαξε τα πρέκια; Πάμε στις επόμενες απόκριες όλοι τζάμπο να πάρουμε μάσκες γιατί άκουσα ότι θα είναι τρέντι. Εγώ την δικιά μου θα την στολίσω δίπλα στο πορτοφολάκι Τσε που έχω.

 

Δύο. Πιστεύω ότι θέλει πολύ καθαρό μυαλό για να διαβαστεί. Πολύ όμως. Αλλιώς γίνεται άνετα όπλο όπως πολλά άλλα πριν. Κυρίως θέλει μια εστίαση στα κίνητρα, και στην λεπτή γραμμή που υπάρχει στη μέση. 

 

Τρία και ας μην το πα. Η ταινία που είχα δει πριν την ανάγνωση, τι πρωτότυπο, ήταν μάπα. Συγκριτικά πάντα. 

 

Τέσσερα. Πάμε για την absolute γιατί τα ρημάδια τα tpb δεν φτουράνε. Ή απλά δεν μ'αντέχουν όταν πορώνομαι.

 

"There's sex and death and human grime in monochrome for one thin dime, and at least the trains all run on time but they don't go anywhere"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Το τελείωσα σήμερα. Δεν ξέρω τι γνώμη να εκφράσω γι'αυτό το κόμικ... Αν πω ότι ήταν άψογο, δεν θα έχω κι άδικο, αλλά θα φανεί πολύ επίπεδο σχόλιο... Αν πάλι αναλωθώ στο να εντοπίσω λίγα σημεία που ήταν δυσνόητα ή δυσδιάκριτα για μένα, μάλλον θα εκτεθώ λόγω της λιγοστής έως τώρα εμπειρίας μου στα κόμικ τέτοιου είδους/περιεχομένου... Θα επιλέξω μάλλον να είμαι λακωνικός: άνετα στο top 5 των κόμικ που έχω διαβάσει... Ο Moore δίνει ρέστα στο σενάριο, το σχέδιο του Lloyd πρωτότυπο και ιδιαίτερο (αν και σε λίγα σημεία δύσκολο, ειδικά με αυτό το χρωματισμό) και ή ιστορία στο σύνολό της μία άψογη σύνθεση... Θα το διαβάσω ξανά, 2 και 3 φορές αργότερα για να το κατανοήσω καλύτερα. Προς το παρόν, μία λέξη στο εξώφυλλο με καλύπτει απόλυτα: αριστούργημα...

 

ΥΓ: Την ταινία την είχα δει παλαιότερα αλλά όχι όλη, θυμόμουν ίσα ίσα την αρχή, αμυδρά... Μόνο και μόνο από περιέργεια θα την ξαναδώ, για να διαπιστώσω αν τελικά έχει μείνει αρκετά πιστή στο κόμικ...

Επεξεργασία από Darrell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν είναι επίσημο, αλλά για τον εορτασμό των 20 χρόνων του Amalgam, βγήκε το παρακάτω σχέδιο:

 

Weapon V.jpg

 

Το αμάλγαμα που δεν ήξερα πως ήθελα.  :awesome:

 

Προήλθε από εδώ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εκτός από γρίπη, τελευταίως εδώ στα κακόφημα πέριξ που συχνάζω έχω κολλήσει και έναν παράξενο κομιξοϊό (μπορεί και να 'ναι μικρόβιο δεν παίρνω όρκο) και έτσι μου ήρθε μια -παρόρμηση να την πω;- να διαβάσω (στα ελληνικά) το εν λόγω κόμικ μιας και η ταινία είναι από τις αγαπημένες μου.

 

Ψάχνοντας λίγο, το βλέπω στην Πρωτοπορία κάτω από 12€ που είναι μια φαινομενικά καλή τιμή. Ψάχνοντας λίγο ακόμα, το βρίσκω μέχρι και >40€!!

 

Βλέπω μετά εδώ πως έχουν βγει 3 εκδόσεις και εύλογα αναρωτιέμαι: Να πάρω ή να μην πάρω την έκδοση των 12€;;; Έχει χειρότερο χαρτί άραγε; Hardcover δεν έχει καμία έκδοση εξ αυτών που να δικαιολογεί μεγάλη διαφορά τιμής. Μήπως τελικά το χρώμα είναι χάλια προχειροτυπωμένο στην τελευταία έκδοση και θα μου βγει το μάτι;

 

Μήπως να πάω να το βρω σε κάποιο βιβλιοπωλείο πρώτα να το ξεφυλλίσω; Αλλά ακόμα κι έτσι αν μπορώ να το βρω στα ελληνικά σε καλύτερη ποιότητα έστω και με έξτρα κόστος θα ήθελα να το ξέρω.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Δυστυχώς έχω μόνο αυτή της Anubis η οποία είναι καλή , δεν γνωρίζω για τις άλλες δύο εκδόσεις .

Η αρχική έκδοση ήταν αρκετά ακριβή ,με το πέρασμα του χρόνου η Anubis άρχισε να ξεστοκάρει και να το δινει και σε προσφορές

Μπορεί η Πρωτοπορία να δεινει τετοια κομμάτια.

Πάντως κι αυτή η έκδοση  μπορεί να βρεθεί μεταχειρισμένη σε καλή τιμή (10 euro και ίσως και φθηνότερα).

 

Ξεφύλλισε τη πρώτα  για να δεις αν σου κάνει και κυρίως ψάξε μηπως το βρεις μεταχειρισμένο σε καλή κατασταση. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20689
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Kαλα τα ειπε ο Φλοκ για την εκδοση , μια χαρα ειναι. Και για καινουριο, τα 12 ευρω ειναι καλα. Αρχικη θυμαμαι εχει καπου στα 20 το κομικσακι. Μεταχειρισμενο θα το βρεις στην καλυτερη 9-10 ευρω. Δεν παιζει πιο κατω :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάρτο και μην το σκέφτεσαι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

@φλοκ Και οι 3 εκδόσεις είναι της Anubis και πραγματικά δεν έχω καταφέρει να ξεδιαλύνω τις όποιες διαφορές.. Η τιμή του εκδότη στο site πάντως τώρα είναι στα 14€. Η Πρωτοπορία έχει την τελευταία έκδοση του 2012. Αν είναι να το πάρω μεταχειρισμένο στα 10€ και μιλάμε για την ίδια ποιότητα, το παίρνω και καινούριο στα 12€ απροβλημάτιστα. Αν και δεν έχω την ευχέρεια να ψάξω προσωπικά για μεταχειρισμένα, αν μιλάμε για διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα, ίσως επιστρατεύσω ένα καλό κομιξολαγωνικό που έχω κατά νου :fiou: μήπως και το βρει σε τιμή έκπληξη (ποτέ δεν ξέρεις!) :P

 

@ christs @GCF Έτσι λέω και γω να το πάρω, απλά έχω δεύτερες σκέψεις και τρώω άκυρο στην παρόρμηση γιατί δεν μπορώ να πιστέψω πως από τα 40€ κατέβηκε η Anubis στα 14€ χωρίς ανάλογες εκπτώσεις στην ποιότητα..

 

Πολύ θα ήθελα πάντως και τις 3 εκδόσεις αντικριστά να τις ελέγξω με τον μεγεθυντικό φακό MagnifyGlass.gif σαν άλλος Λούκας Κόρσο στη Λέσχη Δουμάς του Ρεβέρτε!! :devil: (αυτό όμως είναι από άλλο 'ανέκδοτο' που λέμε) :lol:

 

Τότε θα είχα πράγματι να γράψω πολλά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τώρα που έχω πιάσει στα χέρια μου και την επανέκδοση, πρακτικά δεν υπάρχουν διαφορές. Χρησιμοποιούνται διαφορετικά χαρτιά (κάνοντας την τρίτη έκδοση λίγο πιο σκληρή στο άνοιγμα της ράχης) αλλά σε θέμα ποιότητας εκτύπωσης και χρωματισμού είναι ίδια. Για το ότι η αρχική τιμή ήταν 42,90 και πλέον πάει στα 20€ χωρίς τις εκπτώσεις, έχει να κάνει με πολλά πράγματα (πτώση στα εκτυπωτικά αλλά και στην νοοτροπία της εταιρίας μεταξύ άλλων), αλλά όχι με την ποιότητα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ωραία λοιπόν, GCF με έπεισες και πάω να παραγγείλω ευθύς αμέσως. Θα σας πω την ταπεινή μου γνώμη αφού το πάρω στα χέρια μου. :efxaristo: σας!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18105
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όσον αφορά τις εκδόσεις της Anubis, έχει παρατηρηθεί και σε αρκετά άλλα κόμικ που αρχικά ήταν πανάκριβα, με τον καιρό να πέσουν οι τιμές τους. Δυο παραδείγματα που έχω στο μυαλό είναι το HEROES και το WATCHMEN (33 και 50 ευρώ αρχική τιμή αντίστοιχα για το καθένα). Και τα δύο έχουν εξαντληθεί πλέον, αλλά στα τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει, η τιμή τους είχε μειωθεί κατά πολύ!  :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, με τα πολλά.. το πήρα στα χέρια μου τελικά! Είναι Δ' έκδοση 2016 παρακαλώ!

 

Είναι dark, είναι ατμοσφαιρικό, είναι χορταστικό, είναι υ-πέ-ρο-χο! :spidey_yeah_that:

 

Για >40€ όμως στην περίοδο που διανύουμε δεν είναι.. αλλά με τα ~12€ που έδωσα ήταν helluvadeal και τα αξίζει 100%. Σε όποιον δεν το έχει ακόμα λέω go for it!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94932
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αμ,το είπα εγώ...!Τώρα που έμπλεξες με την παρέα του Greekcomics θα κολλήσεις για τα καλά το μικρόβιο...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

@Indian Και λίγα λες! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Στη Δ έκδοση που πήρες κάποια από τα καρέ έχουν αντεστραμμένη την εικόνα. Όπως και στις άλλες 3 φυσικά. Πρέπει να τις έχεις όλες και να διαλέξεις τα καρέ με τα σωστά αρχικά. Ήδη είπα πολλά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

χμμμ interesting.. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   317
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το πήρα και γω στα 12€ από την Anubis. Πολύ κουραστικό. Σε κάποια σημεία έχουμε αναπαραγωγή προηγούμενων καρέ. Στην εκφώνηση ο Moore ζητά συγνώμη για την πολιτική ανωριμότητα των πρώτων τευχών και δικαίως. Σε πολλά σημεία έχουμε ιδεολογικά παραλληρήματα του V που εξουθενώνουν τον αναγνώστη και οι χαρακτήρες του Νόβελ είναι πάρα πολλοί και συνεχώς μπαίνουν και άλλοι, με αποτέλεσμα να αναρωτάσαι ποιος είναι τι. Το σχέδιο του Lloyd παλιομοδίτικο, δεν μου άρεσε καθόλου. Μόνο στα σημεία που ο V αναλάμβανε δράση για να εξουδετερώσει τα μέλη του Κόμματος, μου κέντριζε σε ένα βαθμό το ενδιαφέρον το παρόν κόμικ και ήθελα να δω τί θα γίνει παρακάτω. Αλλά γενικότερα ήταν ένα πολύωρο βασανιστήριο η ανάγνωση, δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν. Είναι ένα κλασσικότατο κόμικ, ας μην λέμε ψέματα, από την άλλη δεν μπορώ να αρνηθώ αυτό που βλέπουν τα ματάκια μου. Η ταινία σίγουρα κλάσεις ανώτερη.

Επεξεργασία από Lolarikos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Eίναι μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

 

Έχω μια ερώτηση, όμως. Πόσα κόμικ έχεις διαβάσει ; Δεν εννοώ εάν είσαι "ψαγμένος" ή "κουλτουριάρης" κάτι άλλο εξίσου στομφώδες, απλά ρωτάω εάν είναι από τα πρώτα κόμικ που διαβάζεις ή έχεις διαβάσει κάμποσα ακόμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   317
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλησπέρα φίλε. Είναι από τα πρώτα κομικ που διαβάζω. Τώρα μπαίνω σιγά σιγά στο σπορ με την βοήθεια του φόρουμ φυσικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω τα κόμικ από την καλλιτεχνική σκοπια που τα βλέπουν κάποιοι πιο έμπειροι αναγνώστες. Το κριτήριο μου είναι καθαρά αν με ψυχαγωγουν. Δεν θα κάτσω δηλαδή να αναλύσω την σκιαση των καρέ πόσο μπροστά είναι κτλ, δεν μαρεσει να βλέπω τα πρόσωπα μαύρα, ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Δεν μπορώ να κάθομαι να διαβάζω τα συννεφάκια με την λογοδιαρροια του V περί αναρχίας καθόλη την έκταση του κόμικ. Πολλά από αυτά που διάβαζα δεν έβγαζαν καν νόημα, η ήταν πολύ ποιητικα για την δική μου σκέψη δεν ξέρω. Ακόμα και στην ταινία την έχουν αλλάξει σε πολλά σημεία την πλοκή για να το κάνουν πιο εμπορικό, μεταξύ άλλων και το χλιαρό τέλος του Νόβελ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φίλε, καλά κάνεις και δεν σ' αρέσει και σαφώς καλά κάνεις και που λες την άποψή σου. :)

Απλά να σου πω ότι κι εγώ το διάβασα έχοντας ελάχιστες εμπειρίες ως κομιξαναγνώστης (και την ταινία ως σημείο αναφοράς) και η αρχική μου άποψη δεν ήταν πολύ διαφορετική από τη δική σου. Περίμενε όμως να πιάσεις κι άλλα πράγματα στα χέρια σου, γιατί μπορεί όταν το ξαναδιαβάσεις, να σου κάνει περισσότερο κλικ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μάλιστα. Καταννοώ την προσέγγισή σου και είμαι βέβαιος πως κι εγώ εάν ξεκινούσα με ένα τόσο "βαρύ" και πολιτικοποιημένο κόμικ όπως το v for Vendetta, μάλλον την ίδια αντίδραση θα είχα με εσένα.

 

Νομίζω πως διάλεξες κάτι αρκετά δύσπεπτο και δύσβατο για αρχή. Θα σου πρότεινα να δεις τι παρουσιάσεις υπάρχουν στο φόρουμ και ίσως να ανοίξεις ένα καινούριο thread στο οποίο θα μας δίνεις λίγο περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι σου αρέσει και τι όχι, έτσι ώστε να σε βοηθήσουμε κι εμείς καλύτερα να βρεις κάτι που ταιριάζει ίσως λίγο περισσότερο στα γούστα σου.  

 

Και φυσικά ίσως στο μέλλον που θα έχεις περισσότερη εμπειρία από τα κόμικ, έαν ξαναδιαβάσεις τo V for Vendetta , να σου φανεί εντελώς διαφορετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είναι πολύ ιδιαίτερο κομικ και θέλει συγκέντρωση και γνώσεις για την πλήρη κατανόηση του. Την πρώτη φορά που το είχα διαβάσει μου είχε αρέσει πολύ το σχέδιο και η "σκηνοθεσία" του, αλλά από τις πολιτικές απόψεις του V δεν έβγαζα και πολύ νόημα. Η δεύτερη ανάγνωση μερικά χρόνια μετά ήταν αρκετά πιο διαφορετική.

 

Διάβασε όσα περισσότερα κομικς μπορείς και θα δεις ότι θα αλλάζουν τα γούστα σου με τον καιρό. Δώσ' του μια ακόμη ευκαιρία και ίσως το δεις διαφορετικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι ευχή και κατάρα ταυτόχρονα που τόσος κόσμος το έμαθε από την ταινία αυτό το κόμικ. Είναι κόμικ σταθμός αλλά δεν είναι για ανάγνωσμα για το ξεκίνημα. Π.χ., το έχω ξαναγράψει στο θέμα μέσα όσο αφορά το σχέδιο, πως δεν είναι εφετζίδικο. Πρέπει να δείχνει έτσι παλιό για να ενισχύσει την ατμόσφαιρα που προσπαθεί να δώσει το σενάριο. :) Για το σενάριο, δεν χρειάζεται να συμφωνήσει ο αναγνώστης με το μανιφέστο του V, δεν είναι εκεί και το θέμα εξάλλου, αλλά σαφώς πρέπει να μπορεί να καταλάβει από που πηγάζουν αυτά που λέει, τι τον ώθησε σε αυτή την στάση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανέβηκαν νέα σκανς σε υψηλή ανάλυση για την πρώτη έκδοση, και προστέθηκαν επιπλέον στοιχεία στο πινακάκι, ενώ διορθώθηκε και ο αριθμός σελίδων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to V FOR VENDETTA
  • 2 years later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21926
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μετά από πολλά χρονιά διαβάστηκε τελικά.

Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Δεν είναι τυχαίο που θεωρείται ένα από τα καλύτερα κόμικ.

Ο Alan Moore "κεντάει".

Το βιβλίο χωρίζεται σε τρία μέρη, τα δύο πρώτα τα βρήκα σχεδόν αψεγάδιαστα, στο τρίτο κάποια σημεία τα βρήκα αχρείαστα, λίγο βαρετά και σαν να μην είχαν μια ομαλή σύνδεση με τα πρώτα. 

Αν το διάβαζα την εποχή που πρώτο κυκλοφόρησε στην Αμερική θα το έβρισκα και πρωτοπόρο σε σχέση με την ιστορία που πραγματεύεται, αλλά μετά 30 και χρόνια έχουν γραφτεί βιβλία, κόμικ, έχουν γυριστεί ταινίες, με παρόμοια θέματα.

Αξίζει να το έχει στην βιβλιοθήκη του κάθε φαν της ένατης τέχνης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4510
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  5
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η αγαπημένη μου ταινία μακράν. Αυτή την εποχή ακολουθώ πιστά τους κλασικούς υπερήρωες και δεν με παίρνει για άλλο άνοιγμα δυστυχώς. Αυτό εδώ, το watchmen, καθώς και το dark knight returns είναι τα 3 κόμικ που θέλω να έχω οπωσδήποτε στην συλλογή μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5831
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

34 min ago , daredevil21 said:

Η αγαπημένη μου ταινία μακράν. Αυτή την εποχή ακολουθώ πιστά τους κλασικούς υπερήρωες και δεν με παίρνει για άλλο άνοιγμα δυστυχώς. Αυτό εδώ, το watchmen, καθώς και το dark knight returns είναι τα 3 κόμικ που θέλω να έχω οπωσδήποτε στην συλλογή μου. 

 

Τα είπες όλα μόνος σου! Και τα 3 είναι μέσα στα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει.Βάλε και το Batman:Year One και είμαστε κομπλέ.:)

Ειδικά το V for Vendetta και το Dark Knight Returns τα έχω σε τεράστια εκτίμηση!

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  422
  • Reputation:   4510
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  5
  • With Us For:  782 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 ώρες πριν, Guts είπε:

 

Τα είπες όλα μόνος σου! Και τα 3 είναι μέσα στα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει.Βάλε και το Batman:Year One και είμαστε κομπλέ.:)

Ειδικά το V for Vendetta και το Dark Knight Returns τα έχω σε τεράστια εκτίμηση!

Θα το τσεκάρω κι αυτό, ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι από τις λίγες φορές, ουσιαστικά μαζί με άλλες δουλειές του Άλαν Μουρ και με δουλειές του Φρανκ Μίλλερ, που η λέξη αριστούργημα είναι λίγη για να περιγράψει το αποτέλεσμα. Αξεπέραστο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.