Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 EINAI TO IΔΑΝΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
5 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ
Σενάριο/Kείμενα:
Igort
Σχέδιο:
Igort
Hμερ. έκδοσης:
02-2003
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Μέγεθος:
21.0 x 29.0
Σελίδες:
176
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ε. Τσίρου
Lettering:
Παυλινα Καλλιδου
Πρωτότυπος τίτλος:
5 è il Numero Perfetto (Coconino Press, 2002)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
960-7096-31-2

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5idaniko_0001.jpg  5idaniko_0001z.jpg

 

Δυστυχώς είναι το μόνο του εργο που έχει πεσει στα χερια μου κι ομολογώ ότι με ενθουσίασε!
Η υπόθεση ειναι μια ιστορία εκδίκησης στους κόλπους της μαφίας. Ένας πατέρας μαφιόζος που έχει αποσυρθεί, θέλει να πάρει εκδίκηση για το θάνατο του γιού του. Το θέμα θα μπορούσε να θεωρηθεί κοινότυπο - έχουν υπάρξει πολλά παρόμοια στην ιστορία του noir (κόμικς, λογοτεχνια, κινηματογράφος). Καταφέρνει όμως να ξεχωρίσει με διαφορά, αφενός μέσω του πολύ καλού και ιδιαίτερου σχεδίου και κινηματογραφικών καρέ, αφετέρου με την ιδιαίτερη εμβάθυνση στους χαρακτήρες. Οι χαρακτήρες όπως συνηθίζεται στα noir, δεν είναι ούτε καλοί, ούτε κακοί. Είναι προϊόντα συγκυριών και καλών ή κακών επιλογών. Ο πατέρας, πρώην μαφιόζος, νυν εκδικητής, μεταμορφώνεται σελίδα τη σελίδα. Βγαίνει από το λήθαργο μιας ζωής συνταξιούχου, ανακτά το πάθος του για το "κυνήγι" και γεμάτος αδρεναλίνη ξεχύνεται σε έναν αγώνα όπου δεν του έχει μείνει τίποτα να χάσει- αυτό τον κάνει αληθινά επικίνδυνο. Είναι ελεύθερος, καθώς έχει ό, τι χρειάζεται. 5 είναι το ιδανικό νούμερο : Δυο χερια, δυο πόδια, μια φατσα. Και στη συνέχεια μεταλάσσεται και πάλι όπως θα ανακαλύψετε διαβάζοντας το άλμπουμ.. (όλα θα σας τα πω;  )  :P

Η έκδοση είναι πολύ καλή, το μόνο που με χάλασε λίγο καθώς δεν είμαι ιταλομαθής, είναι ότι διάφορες φράσεις στο background έχουν παραμείνει στα ιταλικά κι έμεινα με την αίσθηση ότι κάτι έχασα..

παραθέτω και δυο σελίδες:

 

Scanp1.JPG Scanp2.JPG

 

μάζεψε και κάτι λίγα βραβεία...

Winner of the "book of the year" award in Frankfurt Bookfair 2003
Winner of the Coccobill award as best author 2003 (Milano comics festival Cartoomics)
Winner of the special award A.N.A.F.I. 2003 (Associazione Nazionale Amici Fumetto Italiano)
Winner of grand prix in Romics comic festival (Rome 2003)
Nominated for the best volume 2003 in Angouleme Comics festival
Nominated as best artist 2003 in Naples Comics Festival (Comicon)
Nominated as best artist 2003 in Milano Comics Festival (Cartoomics)

και όσοι θέλετε να μάθετε και κάτι παραπάνω για τον Igort μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ας είναι καλά εκείνη η προσφορά με τα Βαβέλ, αλλιώς θα έκανα χρόνια για να το πάρω... Και με είχε φτιάξει και η παρουσίαση της :kabuki: και το ήθελα...

 

 

 

Εντέλει το τσίμπησα. Επάξιος απόγονος της σειράς Βαβέλ Noir. Κινηματογραφικό και ατμοσφαιρικό. Αρκετά μινιμαλιστικό σκίτσο τελείως ακατάλληλο για πάρα πολύ κόσμο εδώ μέσα, πιθανότατα ακόμα και για αυτούς που δηλώνουν λάτρεις της Λατινοαμερικάνικης σχολής. Εικάζω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα με αυτό όσοι βλέπουν με την ίδια ευχαρίστηση μια ασπρόμαυρη ταινία του 40-50 και μια έγχρωμη του 2000. Θα μπορούσα ίσως να μιλήσω και για ιταλικό νεορεαλισμό του 50, αλλά δεν το κατέχω αρκετά το θέμα (για να μην πω δεν το κατέχω καθόλου). Η μοναδική μου ένσταση αφορά ... χμ... θα το κοπανίσω σε σπόιλερ αυτό :) Είναι σεναριακή πάντως και έχει σχέση με κάτι που συμβαίνει προς το τέλος (όχι το ίδιο το τέλος :) ). Από εκεί και πέρα πέρασα φίνα. Για την τιμή που το βρίσκετε έξω, μην το πλησιάσετε (αν και το κόστος προφανώς είναι απόρροια του χαρτιού που χρησιμοποιήθηκε... χοντρό... σαν χαρτόνι ένα πράμα). Για την τιμή που ήταν στη προσφορά, μια χαρά. ταμάμ! :D

 

 

 

 

δεν πείστηκα καθόλου από την σεναριακή ανατροπή και για το πως τα πάντα τα είχε ενορχηστρώσει ο φίλος του που τον βοήθησε να καθαρίσει κόσμο... κυρίως διότι και από το υπόλοιπο κόμικ, αμφότεροι φαινόντουσαν φτωχομπιν*δες, πολύ χαμηλά στην ιεραρχία για να κατορθώσει ο άλλος να κάνει κάτι τέτοιο με απώτερο στόχο να αναρριχηθεί....

 

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω οτι είναι ότι καλύτερο έβγαλε η Βαβέλ τα τελευταία χρόνια.Είχε μια πολύ καλή ιστορία,ωραία νουάρ ατμόσφαιρα,ωραίους χαρακτήρες και πολύ ιδιαίτερη εικονογράφηση.

 

Θυμίζει ευρωπαικές αστυνομικές ταινίες της δεκαετίας του'70.Λέει μια ιστορία που δεν είναι πρωτότυπη και όμως την ευχαριστιέσαι σαν να είναι.Προσωπικά το τέλος μου άρεσε.

 

 

 

 

Σε τελική η ανατροπή που σου την στήνουν απο την αρχή δεν είναι ανατροπή.Η σωστή ανατροπή είναι πάντα λίγο ξεκρέμαστη σεναριακά.Κι απο εκεί και πέρα είναι θέμα του αναγνώστη το πώς θα την κολήσει στην ιστορία.Εκτός βέβαια αν είναι τρελλή μπαρούφα και δεν κολάει με τίποτα.

 

 

 

 

Δείτε τη βιογραφία του δημιουργού εδώ και το επίσημο σάιτ του εδώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πότε θα ξαναβγεί σε προσφορά αυτό να το τσιμπήσουμε και εμείς που δεν το ξέραμε παλιότερα :angel: ????Το ξεφύλλησα στην λέσχη και μου άνοιξε την όρεξη :mafia: :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επανέρχομαι!Βρήκα και αγγλική έκδοση του τίτλου,αρκετά πιο φτηνή απότι το coverprice της εδώ έκδοσης και τώρα το μόνο που με προβληματίζει είναι το μέγεθος!Θυμάμαι οτι η ελληνική έκδοση έχει μεγάλες σελίδες,και η αγγλική έκδοση που πέτυχα έχει διαστάσεις 11.5 x 8.6 x 0.8 inchesαλλά εμένα αυτό δεν μου λέει και πολλά πράγματα!Μπορεί κάποιος από αυτούς που το έχουν να μου πουν αν το μέγεθος είναι περίπου ίδιο με την ελληνική ή αν είναι μικρότερο????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Η Ελληνική έκδοση είναι 30 Χ 22,40 Χ 2 cm. Μετάτρεψέ τα σε inches και κάνε σύγκριση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από μια σύντομη μετατρωπή ανακάλυψα οτι είναι σχεδόν ακριβώς το ίδιο μέγεθος!Thanx!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το διάβασα ή καλύτερα το ξεκοκκακάλισα!Καταπληκτικό!Πραγματικά είμαι σε κατάσταση παραλληρήματος!Μου άρεσε πάρα πολύ όμως!Το σχέδιο είναι εξωφρενικά καλό!Αφού μπήκα και έψαχνα με μανιά να βρώ άλλες δουλειές του τύπου αλλά όλα στο site του είναι στα ιταλικά!Αν κατάλαβα καλά από τις ελάχιστες γνωσείς μου,μάλλον ετοιμάζει κάτι σε πολιτικό θρίλερ αλλά μην το δένεται και κόμπο!

Στα του σεναρίου,και εμένα μου άρεσε πολύ που σιγά σιγά οι χαρακτήρες αρχίζουν να αλλάζουν με τα γεγονότα που συμβαίνουν γύρω τους!Δίνει μια τρομερή αληθοφάνεια που δεν έχω συνταντήσει πολλές φορές!Ισχύει οτι μπορεί να μην είναι τρομερά πρωτότυπο σενάριο αλλά είναι δοσμένο με εξαιρετικό τρόπο!

Τελικά η δεκαετία που πέρασε πραγματικά ήταν η καλύτερη σε θέματα αστυνομικού/νουαρ κόμικ!Ως τώρα είχα για αγαπημένο αστυνομικιο/νουαρ το Parker αλλά αυτό το κοντράρει στα ίσα!

10 στα 10 απο μένα :yahoo: :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

να σχολιάσω πάντως ότι 3 χρόνια μετά από την ανάγνωσή του, καίτοι θυμάμαι ότι είχα περάσει καλά, δεν μου έχει μείνει ως ένα "εξαιρετικό" κόμικ που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα σε μια τυχαία συζήτηση :) (λχ πρώτα θα μου έρχονταν τα Parker στο μυαλό και πολύ μετά αυτό σε μια συζήτηση για προτεινόμενα αστυνομικά-noir κόμικ :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

κοίτα,καθάρα λόγο σχεδίου δεν θα το πρότηνα με την μια,μιας που όντως είναι ιδιαίτερο,αλλά αν η συζήτηση περιλαμβάνει αστυνομικά,εμένα στάνταρ θα είναι στις προτάσεις μου!Βέβαια,ποιος θα κάτσει να το ψάξει για να το βρεί και να το πάρει?Η αλήθεια είναι όχι πολλοί...πάντως η μόνη διαφορά που θα έλεγα οτι έχει από το Parker σε σχεδιαστικό επίπεδο είναι το αρκετά περίπλοκο και ίσως καμια φορά σουεραλ backround.Η πλοκή αυτή καθαυτή θεωρώ οτι είναι δύσκολο να μην αρέσει σε κάποιον που γουστάρει αστυνομικά!

 

πάντως η κινηματογραφική του ροή, το σχέδιο και η όλη πλοκή μου έφερε στο μυαλό τις ιταλικές αστυνομικές του '70,που προφανώς και ήταν στους σκοπούς του Igort!Αν το είχα διαβάσει ακούγοντας και την κατάλληλη μουσική(κάποιο ας πούμε από τα soundtrack των εν λόγω ταινιών) εικάζω πως θα το υμνούσα ακόμα παραπάνω(αν είναι δυνατόν δηλαδή!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τα ξαναλέμε σε 3 χρόνια :) το σχόλιο μου αφορούσε καθαρά το βάθος χρόνου, έτσι? :) και δεν ήταν απάντηση σε αυτά που έγραψες, αλλά γενικός σχολιασμός :)

 

:cheers5:

 

εδιτ πάντως, έκτοτε, δεν το έχω ξανασηκώσει να το διαβάσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το οποίο κόμικ σύμφωνα με αυτό εδώ το ποστ πηγαίνει για 2 ευρώ στη φετινή εκποίηση-παζάρι βιβλίου στη Κλαυθμώνος στην Αθήνα.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η πλάκα είναι οτι νόμιζα πως είχα γράψει απάντηση σε αυτό το ποστ όπου τράβαγα τα μαλλιά μου κτλ κτλ αλλά κάπου χάθηκε :nek:

τι να πω,νομίζω πως με κάλυψες!Εγώ πάντως θα πάω να το ξαναπάρω και για μένα αλλά και για δώρο κτλ!Η τιμή είναι ασύλληπτη!Δύο ευρό!!!Να πάτε όλοι να το πάρετε,να ξεπουλήσει και να φέρουν και άλλα κόμικ του Igort Ελλάδα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η πλάκα είναι οτι νόμιζα πως είχα γράψει απάντηση σε αυτό το ποστ όπου τράβαγα τα μαλλιά μου κτλ κτλ αλλά κάπου χάθηκε :nek:

 

Εδώ είναι! Τελικά δεν είναι δύσκολο να κάνεις λινκ σε ποστ (βλέπε EDIT)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ναι και εγώ το βρήκαστην πορεία απλά στην αρχή νόμιζα πως ήταν γραμένο σε αυτήν την σελίδα και αναρωτιόμουν τι έγινε :spidey_yeah_that: !όταν το διαβάσει πάντως,πες και καμια γνώμη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

αα το ειχα ξεχασει εντελως αυτο ! το ειχα διαβασει τυχαια,πολυ καλο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5959 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γιατί, ρε άχρηστε, ενώ το είχες 2μιση μήνες στο ράφι δεν το διάβαζες? :pesta::slap:

 

Πολύ καλό. Πάρα πολύ καλό! Συμφωνώ με το σχόλιο του germ όσον αφορά το εχμ spoiler, αλλά το γεγονός αυτό δεν αφαιρεί καθόλου από την συνολική εικόνα που μου άφησε το κόμικ αυτό. Επίσης πολύ καλή έκδοση, νιώθω τύψεις που το πήρα με 2 ευρό μόνο :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η ιστορία δεν είναι πρωτότυπη, έχει χιλιοειπωθεί. Αλλά ειπώθηκε πολύ ωραία. Οι χαρακτήρες ήταν αληθοφανείς, ξεχώριζε ο πρωταγωνιστής, στου οποίου την πορεία γίναμε μάρτυρες. Μπορώ να πω ότι έμεινα έκπληκτος όταν

 

 

 

 

άφησε τον φονιά του γιου του ελεύθερο. Εγώ, στην θέση του Igort, θα τον έβαζα να του φυτέψει μια σφαίρα στο κεφάλι. :lol:

 

 

 

 

Και δεν πείστηκα και εγώ από την ανατροπή. :cheers5:

 

Ακόμα, το σχέδιο δεν είναι καθόλου του γούστου μου, αν και δεν περίμενα να μου αρέσει το γαλάζιο.

 

Όμως μου άρεσε, ακόμα και αν η ιστορία ήταν συνηθισμένη, ακόμα και αν το σχέδιο δεν ήταν και από τα καλύτερα μου. Οι χαρακτήρες ήταν αληθοφανείς και νοιαζόμουν για αυτούς, η αφήγηση ήταν κινηματογραφική και "σπαταλήθηκαν" πολλές σελίδες για να αποδοθεί μόνο μια κίνηση, κάτι που συνήθως είναι κακό, αλλά εδώ εξυπηρετεί τον κινηματογραφικό ρυθμό (δηλαδή σωστή χρήση του decompression) και όμορφο στήσιμο των καρέ.

 

Πολύ ωραία έκδοση, με σκληρότερο από το συνηθισμένο χαρτί και όλα αυτά για 2 ευρώ (germ :PPP: ).

 

7/10 :beer:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  25913
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  82
  • Reputation:   976
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο τεύχος 242 της Βαβέλ, υπάρχει μια 10σέλιδη ιστορία που στην ουσία είναι ο επίλογος του βιβλίου.

Αν δεν την έχετε διαβάσει ίσως κ να είναι καλύτερα, γιατί κατά την γνώμη μου, το χαλάει λίγο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, το πήρα τις προάλλες από την εκθεση στην πλατεία Κοτζια στα 5€.

 

Το διάβασα και μου άρεσε πολύ τόσο σαν ιστορία, όσο και σχεδιαστικά κάτι που μάλλον θα ανησυχήσει πολλούς εδώ μέσα. Προς το τέλος μου τα χάλασε σε κάνα δυο σημεία που εγώ προσωπικά θεωρώ μετα από όλον αυτό τον χαμό θα αντιδρούσα (ή αν ήμουν ο δημιουργός θα σχεδίαζα) σίγουρα διαφορετικά. Γενικά είναι από τις απροοσδόκητα όμορφες και αξιόλογες προσθήκες της βιβλιοθήκης μου, που επιβεβαιώνουν τον κανόνα ότι όσο και να έχω ψάξει (μην πω ξεσκονισει) το φόρουμ, σίγουρα όλο και κάτι έχω προσπεράσει που αξίζει την προσοχή μου, γιατί όχι και την δική σας προσοχή. Οι άνω κριτικές των παιδιών είναι ένας καλός μπουσουλας για το εξ λόγω κόμικ, οπότε δεν θα εμβαθύνω εγώ παραπάνω.

 

Η έκδοση πανέμορφη, πολύ προσεγμένη και κατα την γνώμη μου απόλυτα ταιριαστή με το περιεχόμενο.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αρκετα καλο, αν το βρειτε σε προσφορα και λογικη τιμη αξιζει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το βρηκα μετριο, η εικονογραφηση μου φανηκε υπερβολικα αφηρημενη για το ειδος.

Εχει καποιες πολυ ενδιαφερουσες τεχνικες, δεν μου ταιριαξαν ομως με το υφος του κομικ.

 

Το στορυ ενδιαφερον αλλα οχι κατι το πραγματικα εξαιρετικο, το ανεβαζει πολυ με τον τροπο

που στηνει και εξελισσει τους χαρακτηρες.

 

Δυσκολα θα θελησω να το ξαναδιαβασω και ακομα ποιο δυσκολα θα το συστησω σε καποιον

σαν ενα πραγματικα καλο αστυνομικο κομικ :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to 5 EINAI TO IΔΑΝΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ
  • Indian changed the title to 5 EINAI TO IΔΑΝΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.