Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξιολογήσεις Disney [ Πόσο κοστίζουν? ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν, έχω κι εγώ μια απορία σχετικά με τις τιμές: Θα ήθελα λοιπόν να μάθω πόσο κοστίζουν τα ακόλουθα:

 

ΚΛΑΣΙΚΑ Disney #1 μέχρι #15

Μεγάλο Μίκυ #1 μέχρι #50

Μίκυ Μάους #200 μέχρι #300

Μίκυ Μάους #600 μέχρι #750

 

Όσο αφορά τα Μίκυ Μάους #600 μέχρι #750 έχω δει κατά καιρούς τιμές να παίζουν πολύ:

Στις δημοπρασίες τα βλέπεις από 3€ μέχρι 5€, ενώ πριν λίγες μέρες πήρα 2 τεύχη από Μοναστηράκι προς 0.50€ έκαστο (!!!!) (Βέβαια είχα πάρει και πολλά άλλα απ' τον τύπο που τα πούλαγε και μου υποσχέθηκε καλή τιμή). Πάντως από τη στιγμή που σε δημοπρασίες βρίσκεις 600-αρια Μίκυ Μάους με 3€ και λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός ότι εδώ στην Ελλάδα στις δημοπρασίες "βαράνε στο ψαχνό" σκέφτομαι πως μπορούν να βρεθούν τέτοια νούμερα με αρκετά λιγότερα.

 

Πάντως τα νούμερα Μεγάλο Μίκυ και Κλασικά που παραθέτω παραπάνω δεν "κυκλοφορούν" σε δημοπρασίες.

, τουλάχιστον απ' όσο έχω ψάξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Στις δημοπρασίες έχω σταματήσει να βλέπω νορμάλ τιμές εδώ και δύο-τρία χρόνια, πλην λίγων μεμονωμένων εξαιρέσεων. Γενικά, δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράζει από εκεί.

 

Μεγάλα Μίκυ όντως και εγώ σπάνια βρίσκω, όχι μόνο σε δημοπρασίες αλλά και σε κανονικά μαγαζιά. Η αλήθεια είναι βέβαια πως δεν σκοτώνομαι και στο ψάξιμο, μία στο τόσο πηγαίνω και βγάζω συμπεράσματα.

 

Για τιμές καλύτερα να μιλήσει κάποιος πιο ειδικός :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θες να πεις πως κάποτε υπήρχαν νορμάλ τιμές στις δημοπρασίες?? :oops: , άργησα να το πάρω χαμπάρι :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εντάξει, μην τρελαίνεσαι. Ποτέ δεν ήταν απολύτως φτηνά τα κόμικς εκεί πέρα, απλά έχω σταματήσει να πετυχαίνω προσφορές τα τελευταία χρόνια, ενώ πριν λίγο καιρό ήταν πιο συχνό φαινόμενο.

 

 

;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και που γίνονται δημοπρασίες; Δεν έχω βρει κάποιο σάιτ. Δεν αναφέρεστε στις αγγελίες, αλλά σε δημοπρασίες, με κονταροχτυπήματα τιμών κάποιων που ενδιαφέρονται, σωστά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ για λίγο καιρό που ασχολήθηκα ποτέ δεν πέτυχα κάτι που μπορεί να θεωρηθεί ευκαιρία. Εκτός αν μπορεί να θεωρηθεί ευκαιρία η τιμή των 10€ για κάτι 100-ρια Μίκυ Μάους που έδινε κάποιος, ενώ σε γενικές γραμμές οι υπόλοιποι τα δίναν με 15€-17€.

Άσε το άλλο: Το ΚΟΜΙΞ Νο1 το είδα να ζητάει κάποιος 400€ :confuse: :confuse: αν και σε γενικές γραμμές το δίνουν στα 150€, ακόμη και στο Μοναστηράκι. Μάλιστα πριν καμιά βδομάδα που είχα βγει για "ψώνια", το είχε βιρτίνα ένα μαγαζί στο Μοναστηράκι και τον ρώτησα πως το έδινε 150 και αυτός. Του πιάνω λοιπόν την συζήτηση και μου λέει πως το αγοράζει για 50 αν θέλω να το δώσω, αλλά δεν τον πολυενδιαφέρει μια και έχει καμιά 10-ριά αντίγραφα στοκ! Δηλαδή δεν πουλιούνται!

Και όλοι μας το κοτσάρουν σαν "σπανιότατο" ενώ μπορείς να το βρεις ανά πάσα στιγμή, χωρίς ουσιαστικά να κουραστείς να ψάξεις! Τόοοοοσο σπάνιο είναι. Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι μπορεί πολλοί να το θέλουν, αλλά κανείς δε δίνει τα 150. Που είναι λοιπόν οι νόμοι της προσφοράς και της ζήτησης?

Δηλαδή τα Κλασικά Disney Νο1, που κυκλοφόρησαν πριν σχεδόν 40 χρόνια και το μοναδικό αντίγραφο που έχω δει δια ζώσης (μ'επιασε το λογοτεχνικό μου :) ) είναι το χιολιοταλαιπωρημένο αντίγραφο που έχω την ευτυχία να έχω πόσο πάει? 1000€? :thinking: :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30822
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και που γίνονται δημοπρασίες; Δεν έχω βρει κάποιο σάιτ. Δεν αναφέρεστε στις αγγελίες, αλλά σε δημοπρασίες, με κονταροχτυπήματα τιμών κάποιων που ενδιαφέρονται, σωστά;

Αυτό συνέβαινε στα πρώτα χρόνια λειτουργίας του emarket.gr που τότε λεγόταν fleamarket.gr. Μάλιστα αρκετές φορές εκεί που νόμιζα ότι είχα κάνει τη μεγαλύτερη προσφορά, εμφανιζόταν κάποιος λίγα λεπτά πριν κλείσει η δημοπρασία και πλειοδοτούσε αυτός... :cry2:

 

Αλλά δυστυχώς αυτές οι εποχές τελειώσαν...

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και που γίνονται δημοπρασίες; Δεν έχω βρει κάποιο σάιτ. Δεν αναφέρεστε στις αγγελίες, αλλά σε δημοπρασίες, με κονταροχτυπήματα τιμών κάποιων που ενδιαφέρονται, σωστά;

 

Ναι, σε site δημοπρασιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό συνέβαινε στα πρώτα χρόνια λειτουργίας του emarket.gr που τότε λεγόταν fleamarket.gr. Μάλιστα αρκετές φορές εκεί που νόμιζα ότι είχα κάνει τη μεγαλύτερη προσφορά, εμφανιζόταν κάποιος λίγα λεπτά πριν κλείσει η δημοπρασία και πλειοδοτούσε αυτός... :cry2:

 

Αλλά δυστυχώς αυτές οι εποχές τελειώσαν...

 

 

:beer: :beer:

 

Τώρα το σύνηθες είναι να βρίσκεις στα site δημοπρασιών 2-3 χιλιάδες καταχωρήσεις και ζήτημα να υπάρχουν 10 προσφορές από υποωήφιους αγοραστές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πέρυσι το Φλεβάρη όμως (μιλώντας για το αν οι τιμές ήταν ποτέ νορμάλ) τσίμπησα και τα 7 τομάκια Σκορπιός, χωρίς να ξέρω εκείνη τη στιγμή τι ακριβώς ήταν, απλά επειδή ένας κολλητός μου τα εκθείαζε, για 3 ευρώ το ένα....

 

αυτή τη στιγμή οι τιμές που ακούω είναι 7 ευρώ το τομάκι. :)

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45781
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εντάξει, κι εγώ πριν κάνα χρόνο είχα πάρει 4 Κλασσικά Τιραμόλα (από τα 6 που κυκλοφόρησαν) γύρω στα 7 € όλα αν δεν κάνω λάθος. Ευκαιρίες γενικά υπάρχουν, αλλά απ' ό,τι παρατηρώ, όσο πάνε επικρατούν οι έμποροι δυστυχώς.

 

 

Και που γίνονται δημοπρασίες; Δεν έχω βρει κάποιο σάιτ. Δεν αναφέρεστε στις αγγελίες, αλλά σε δημοπρασίες, με κονταροχτυπήματα τιμών κάποιων που ενδιαφέρονται, σωστά;

 

Ναι, emarket.gr (πρώην fleamarket.gr) και ibid.gr είναι τα κυριότερα και κάποτε μου είχε έρθει και μία πρόσκληση για το 123sold. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

 

Γενικά, αν δεν δημιουργηθεί ebay.gr δεν νομίζω να ξανακάνω αγορές από τέτοια sites :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   947
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Tελικά από αυτά αποπειράθηκες να σκανάρεις κάποιο ή είναι ιδέα μου....?

Θα σου έρθω για διακοπές το καλοκαίρι....θα με αφήσεις σπίτι να ποτίζω τις γλάστρες και να ταΐζω το σκύλο και φυσικά να ταξιδεύω παρέα με κανα καλό κόμικ!

Λέμε τώρα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

...123sold. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

 

http://www.124sold.gr/

 

124sold.gr.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4595
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   94
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Επειδή έχω αρκετά μεγάλη πείρα από E Bay (400 άστρα) και γενικά από δημοπρασίες, όπως π.χ. του Σπανού στην Ενωση Ξένων Ανταποκριτών, να πω μια γνώμη. Ο Ελληνας δεν έχει φτιαχτεί για την δημοπρασία. Οτιδήποτε έχει το υπερεκτιμά. Για να έχει νόημα μια δημοπρασία πρέπει να μετέχουν πολλά άτομα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γνώση του αντικειμένου και το αντικείμενο να ξεκινάει από την μισή τιμή της αγοράς. Εδώ είναι «λίγα σπίτια, κακό χωριό». Ρίξτε μια ματιά σε αυτή την κατάρα που λέγεται ελληνικά site δημοπρασίας. Τρία άτομα βγάζουν 1500 κόμιξ σε τιμές που είναι να γελάς. Ιδιαίτερα ένας «Ssotos» πρέπει να βγάζει τα ίδια κόμιξ εδώ και τρία χρόνια. Εκατοντάδες σχεδόν όλα σαβούρα και τα λίγα που τρώγονται σε κωμικές τιμές. Ενας άλλος έχει ένα έρμο σετ από αμερικάνικα κλασσικά το ξεκίνησε από έαν χιλιάρικο στο γκαραντί και τώρα μετά από δυόμιση χρόνια το έχει φτάσει στα 1800 ευρώ. Δηλαδή μέχρι που μου έρχεται να του γράψω να δώσω τα λεφτά για να το σκίσω.

Τέλος πάντων για να υπάρχουν δημοπρασίες πρέπει και οι πωλητές να καταλάβουν ότι σε μερικές θα βγάλεις πολλά και σε άλλες θα έρθεις μία η άλλη. Αλλά ότι για να υπάρχει τζόγος θα το πάρεις το ρίσκο. Είναι και ο λόγος που έλεγα στον Valtasar να οργανώσουμε μια δημοπρασία ζωντανή σε μαγαζί ή οργάνωση όπως η Ενωση. Για να προσδιορίζονται σιγά- σιγά οι τιμές του κόμικ στην Ελλάδα.

Ελπίζω να βοήθησα για να αξιολογηθεί η τιμή των Μίκι Μάους. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7715
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δες το και έτσι :

Για μένα ευθύνη και πολύ μεγάλη έχει το ίδιο το site εφόσων επιλέγει να προβάλει την πραμάτεια του με τη λογική

«Ελάτε ρε… εγώ.. εγώ έχω 15455 ανοιχτές δημοπρασίες».

 

Ο κάθε σσ τος λοιπόν βρίσκει πεδίο δόξης λαμπρό και ανακυκλώνει την ίδια σαβούρα εσαεί.

 

Δεν είναι πάνω από 4-5 αυτοί που για μένα λυμαίνονται τον χώρο γεμίζοντας τις σελίδες με ευκαιρίες

 

Άντε και να βάλει κάποιος μια ενδιαφέρουσα δημοπρασία πως την βρίσκεις μέσα στην εξαιρετικής σπανιότητας σαβούρα που η ποιότητα της αντανακλά την μ@λ@κ!α του.

 

Και το αστείο της υπόθεσης

Όταν λυπήθηκα και εγώ τον κόπο του σσ του και είπα να πάρω 5 τεύχη μετρημένα από αυτόν που τα έβλεπα κάτι μήνες

η απάντηση που πήρα ήταν ότι ααα αυτά δεν τα έχω πλέον κάπου τα έδωσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ο Ελληνας δεν έχει φτιαχτεί για την δημοπρασία. Οτιδήποτε έχει το υπερεκτιμά.

 

ξεκάρφωτο λίγο αυτό που θα γράψω, αλλά θα έσκαγα αλλιώς (and it wouldn't be a pretty sight). Αυτό το "οτιδήποτε έχει το υπερεκτιμά" είναι τεράστια αλήθεια και βρίσκει εφαρμογή σε άπειρες περιπτώσεις. Και στο εμπορεύσιμο αγαθό ("το αμάξι μου είναι κούκλα, σαφώς και θα τσιμπήσω 5 χιλιάρικα μίνιμουμ". "μα είναι δυνατόν να ζητάει 4 χιλιάρικα για αυτό το σαράβαλο???") αλλά και στην παροχή υπηρεσίας... Ασχολούμενος με μικρές επιχειρήσεις που ζήτημα να έχουν 3 εργαζόμενους (και πάρα πολλούς λέω), είναι απίστευτα κοινός τόπος ο μεν εργοδότης να λέει "τον πληρώνω ένα κάρο λεφτά και είναι άχρηστος" και ο δε εργαζόμενος να λέει "μου βγάζει το λάδι για 3 κι 60". Καμία επαφή με μια αντικειμενική αξιολόγηση των πραγμάτων.

 

Από κει και πέρα, μια επισημανσούλα :) Μερικές φορές, μερικές περιπτώσεις είναι τόσο γνωστές που μπορεί κανείς να κάνει μια αναφορά σε αυτές χωρίς καν να τις κατονομάσει "πχ οι τιμές αντανακλούν την ποιότητα" :lol: (αν και οφείλω φόρο τιμής στον συγκεκριμένο καθώς ήταν η αφορμή να βρεθώ για 2η φορά με κάποιον τυπά με τον οποίο είχα βγει κάποτε για καφέ επειδή σε κάποιον τράκερ είχε διαπιστώσει ότι είχαμε κάποια κοινά ενδιαφέροντα (ξέρει αυτός ποιός είναι ;) και έχει πλάκα να βλέπεις τι ξεκίνησε πως και πήγε που))

 

πάντως ακόμα να δοθεί η απάντηση στο αρχικό ερώτημα :lol2:

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6140 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

"πχ οι τιμές αντανακλούν την ποιότητα" ........θέλω να γελάσω δυνατά!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Να του δείξω αυτού του συγκεκριμένου κυρίου τα ΚΟΜΙΞ που πήρα πρόσφατα να δει ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΤΙΜΗ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64368
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φίλε jval, ας σου απαντήσω εγώ στο θέμα σου γιατί βλέπω να μακρυγορούμε :D

 

Πρώτα απ' όλα να μην παρεξηγηθώ... οι τιμές που θα αναφέρω είναι "προσωπική" εκτίμηση. Είναι ένα μείγμα από τιμές αγοράς, πόσο συχνά τα βλέπω, σε τι τιμές τα έχω πετύχει και φυσικά δεν μιλάμε για άσχημη κατάσταση τευχών.

 

ΚΛΑΣΙΚΑ Disney #1 μέχρι #15 --->20-100€ (ανάλογα το νούμερο)

Μεγάλο Μίκυ #1 μέχρι #50 ---> 10-40€ (ανάλογα το νούμερο)

Μίκυ Μάους #200 μέχρι #300---> 1,80-7€

Μίκυ Μάους #600 μέχρι #750---> 1,80-4€

 

Τα μικρά Μίκυ Μάους ξεκινάνε από 1,80 γιατί πριν από μερικές εβδομάδες δόθηκαν εδώ πάνω από 500 τεύχη σε αυτή τη τιμή.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Άντε και να βάλει κάποιος μια ενδιαφέρουσα δημοπρασία πως την βρίσκεις μέσα στην εξαιρετικής σπανιότητας σαβούρα που η ποιότητα της αντανακλά την μ@λ@κ!α του.

 

Πες τα!!! Αυτό είναι το χειρότερο, υπάρχουν κάποιες φορές μεμονωμένοι χρήστες που πουλάνε κάτι ενδιαφέρον σε καλή τιμή, αλλά είναι αδύνατον να τους εντοπίσεις μέσα στον ωκεανό των 5000000 δημοπρασιών των συγκεκριμένων "εμπόρων". Έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα αποκλεισμού τους κατά τη διαδικασία αναζήτησης σε ένα site.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΚΛΑΣΙΚΑ Disney #1 μέχρι #15 --->20-100€ (ανάλογα το νούμερο)

Μεγάλο Μίκυ #1 μέχρι #50 ---> 10-40€ (ανάλογα το νούμερο)

Μίκυ Μάους #200 μέχρι #300---> 1,80-7€

Μίκυ Μάους #600 μέχρι #750---> 1,80-4€

 

Να και κάποια χειροπιαστά νούμερα! :)

:thanks: Ευχαριστώ Valt.

 

Οι τιμές για τα Κλασικά μου φαίνονται μάλλον φτηνές (ειδικά αν μιλάμε για 20€)

Το Μεγάλο Μίκυ πίστευα πως θα τσίμπαγε παραπάνω, να υποθέσω πως τα 40€ αναφέρονται σε μονοψήφια νούμερα.

Τα 200άρια Μίκυ Μάους μου φαίνονται νορμάλ τα 7€ αν μιλάμε φυσικά για άψογη κατάσταση. Όχι πως θα τα έδινα εύκολα, ίσως να 1 τεύχος να μην τα τσιγκουνευόμουν (τι ψυχή έχουν 7€? τη σήμερον ημέρα?) Αν και σε δημοπρασίες δεν έχω δει 200άρια Μίκυ Μάους με μονοψήφια τιμή.

Όσο για τα 600άρια και βάλε τα 4€ δεν θα τα έδινα, ίσως γιατί έχω αρκετά από δαύτα)

 

Συμπερένοντας και συνοψίζοντας θέλω να δηλώσω πως πλέον πολύ δύσκολα θα ξαναπάρω από δημοπρασίες. Προτιμώ πλέον να πηγαίνω Μοναστηράκι και να ικανοποιώ εκεί την "δίψα" μου για την μαγεία των Κόμιξ. Και μια και μου λείπουν πάνω από 150 τεύχη Μίκυ Μάους από αυτά που κυκλοφόρησαν τα τελευταία 5 χρόνια (ναι, το πρόδοσα το αγαπημένο μου περιοδικό), τα παίρνω 0,60€ ανά τεύχος και με λίγα παζάρια όταν "τσιμπάω" μπόλικα η τιμή πέφτει στο 0,50€. Και κάνοντας προσεκτική διαλογή πετυχαίνεις τεύχη σε άριστη κατάσταση.

 

Τα μικρά Μίκυ Μάους ξεκινάνε από 1,80 γιατί πριν από μερικές εβδομάδες δόθηκαν εδώ πάνω από 500 τεύχη σε αυτή τη τιμή.

 

1,80? :oops: Ναι, αυτό μπορώ να το πω ευκαιρία! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

OK, από τιμές συλλεκτικών κόμικ δεν μπορώ να πω πολλά, αλλά:

...(τι ψυχή έχουν 7€? τη σήμερον ημέρα?)...

Υποθέτω ότι το λες για αστείο... Να μία λάθος αντίληψη που οδηγεί αναπόφευκτα σε μηδενισμό της αξίας των χρημάτων μας και φυσικά σε σταδιακή αύξηση όλων των προϊόντων γύρω μας. 2,00 ευρώ η τυρόπιτα; Έλα μωρέ τί είναι 2,00 ευρώ; 2,80 ευρώ η πάστα; 3,90 ευρώ ένα τεύχος κόμικ; 4,50 ευρώ η εφημερίδα; 5,00 ευρώ ο καφές; 6,00 ευρώ το milkshake, 22,00 ευρώ το TPB; και πάει λέγοντας... κάπως έτσι όλα πήραν την ανιούσα. Tεσπά, κακομοίρης ή τσιγκούνης φυσικά και δεν θέλω να είμαι (ούτε θεωρώ τον εαυτό μου τέτοιο), αλλά ούτε και κορόιδο από την άλλη. Τί το διαφορετικό έχει ένα σουβλάκι στην γειτονιά μου που κάνει 1,50 ευρώ (από όλα) ή μία τυρόπιτα γύρω στο 1,00 ευρώ από τα αντίστοιχα κοντά στο γραφείο μου που κάνει 2,00 ευρώ + 0,20 λεπτά επιπλέον για πατάτες ή 1,80 με 2,00 ευρώ η τυρόπιτα; Γιατί να δώσω τελικά 22,00 ευρώ για ένα TPB που ο φίλος μου το αγόρασε στα 12,00 ευρώ; Τέτοιο περιθώριο κέρδους - τόσο μεγάλη η διαφορά; Μην μιλήσω για τα μεταχειρισμένα... ακούς εκεί 400 ευρώ για το ΚΟΜΙΞ #1 :wall: πιο φτηνά θα μου έρθει να το τυπώσω σε δερματόδετο μόνος μου... Φυσικά συμφωνώ ότι ο καθένας ζητάει ότι του καπνίσει και υπάρχει η τάση να υπερεκτιμάμε ότι έχουμε στην κατοχή μας, αλλά εμείς καθορίζουμε τις τιμές και εμείς κρατάμε την δύναμη της διαμόρφωσης των τιμών στα χέρια μας όταν δεν αγοράζουμε και περιγελάμε μάλιστα και αυτούς που ζητάνε όσα θέλουν, αργά ή γρήγορα θα το πάρουν το μήνυμα τους.

 

Πω, πω!!! πρωί - πρωί, τί σόι λογοδιάρροια σε έπιασε, χώρια που είσαι πάλι μέσα στην γκρίνια... ευτυχώς έρχεται ΣΚ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6647
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υποθέτω ότι το λες για αστείο...

 

:thinking: :thinking: εχμμμ, δεν το λέω για αστείο, απλώς αναφέρω πως θα το έκανα για 1 μόνο τεύχος.. μιας και τα 200άρια Μίκυ Μάους είναι η μόνη εκαντοντάδα που δεν έχω ... δείγμα, απλώς έτσι για την ιστορία. Δεν θα έδινα 700€ για να πάρω και τα 100 νούμερα από 200-300.

Απ' την άλλη σκέφτομαι πως θα αντάλλαζα το ΚΟΜΙΞ Νο1 με 20 - 25 τεύχη από δαύτα (μια και με τις τρέχουσες τιμές κοστολογούνται το ίδιο).

Να προσθέσω πως περισσότερο με νοιάζει όχι τόσο το νούμερο του τεύχους, αλλά οι ιστορίες που έχουν μέσα. (Γιαυτό δυστυχώς ή ευτυχώς την τελευταία 5ετία είχα αμελλήσει να πέρνω Μίκυ Μάους και Κλασικά λόγω της ανακύκλωσης των ιστοριών, κάτι που τώρα δεν ισχύει, τουλάχιστον στο Μίκυ Μάους). Απλώς είχα βαρεθεί να δίνω λεφτά για να πάρω ένα τεύχος που είχε ιστορίες που τις είχα είδη διαβάσει, κι όχι από τσιγκουνιά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5610
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5829 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εχω στην κατοχή μου το Πρώτο Μικυ που κυκλοφ'ορησε στην Ελλάδα απο τις εκδόσεις Τερζόπουλος στην δεκαετία του 60.. ΜΙΚΥ Νο 1. Ποσο να κοστιζει αυτο??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εχω στην κατοχή μου το Πρώτο Μικυ που κυκλοφ'ορησε στην Ελλάδα απο τις εκδόσεις Τερζόπουλος στην δεκαετία του 60.. ΜΙΚΥ Νο 1. Ποσο να κοστιζει αυτο??

 

Κατ'αρχάς βεβαιώσου ότι είναι όντως το πρώτο πρώτο και όχι μια επανεκπτύπωση (γνωρίζω μια που έκανε το περιοδικό Κόμιξ πριν κάποια χρόνια και η οποία ήταν σε διαφορετικές διαστάσεις από το αυθεντικό πρώτο). Κατά δεύτερο λόγο, αγνοώ και εγώ και περιμένουμε κάποιον πιο αρμόδιο :)

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Νίκο, μια μικρή διώρθωση. Η επανέκδοση δεν ήταν με το Κόμιξ, αλλά με το μικρό Μίκυ Νο 1500. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30822
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και μια διόρθωση στη διόρθωση ;) ήταν με το Μίκυ Μάους 1450.

 

MikyMaoys_1450.jpg

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κοντά έπεσα... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190259
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν είναι πάνω από 4-5 αυτοί που για μένα λυμαίνονται τον χώρο γεμίζοντας τις σελίδες με ευκαιρίες

 

.... μπήκα σήμερα σε μερικά ψάχνοντας να βρω κάποια εξώφυλλα Μίκυ Μάους για να διευκολύνω κάποιον φίλο που ψάχνει κάτι... είχα να κοιτάξω για Disney καιρό (γενικώς για κόμικ δηλαδή). και έβλεπα τις τιμές, και έβλεπα και το πως όλα ήταν σπάνια και μου είχε σηκωθεί η τρίχα. (και της κεφαλής και στο μούσι)

 

η αλήθεια μου φαίνεται όμως ότι είναι όπου σε βρούνε, όποιοι σε βρούνε... Θυμάμαι πως κοιτάζωντας για Crepax και Valentina σε αμερικάνικο site πρωτοέμαθα για την ύπαρξη 18 τόμων με τα άπαντα στα Ιταλικά (σχετικό ποστ εδώ). Ο αμερικάνος τα πούλαγε κοντά 700 γιούργια... και πιστέψτε με ότι το σκέφτηκα.... Εν συνεχεία όμως το κοίταξα στο ιταλικό ebay, και το είχε ένας με 110... Με αυτά και με αυτά, χτύπησα εντέλει προχτές μια ιταλική δημοπρασία και ευελπιστώ εντός των επομένων 15 ημερών να είναι στα χεράκια μου για 100 γιούργια (συν ταχυδρομικά).

 

το μόνο ηθικό δίδαγμα που υπάρχει είναι ότι χαίρομαι που υπάρχει αυτό εδώ το forum (αν και εδώ υπάρχει ένας φαύλος κύκλος, αφού χωρίς αυτό εδώ το forum, τώρα θα αναρωτιόμουν αν αξίζει τον κόπο να τα σπρώξω για διακοπές σε Ινδοκίνα-Ινδονησία :) (ως έχει, το μπαλκόνι του σπιτιού μου, μου φαίνεται μια χαρά :lol: ))

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.