Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεύχη ή Τόμοι??Τι προτιμάτε να αγοράζετε??


lunatic

Σκληρόδετα/TPB vs τεύχη  

63 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε μορφή βιβλίου αντέχουν περισσότερο στο χρόνο, δεν ανακατεύονται και τα βρίσκω πολύ πιο εύκολα. Προτιμώ τις υπερπολυτελεις εκδόσεις, αλλά πραττω αναλόγως με τα οικονομικά μου και αρκετες φορές παίρνω ΤΡΒ ή απλό HC. Κάποιες σειρές τις έχω και ανάμικτες γιατί έχει τύχει να βρω το HC φτηνότερο από το TPB.
Το ίδιο περιεχόμενο σε τόμους και σε τευχάκια το χω μόνο σε κόμικς που γουστάρω πάρα πολύ. Tεύχη έχω και κάποια κόμικς που δεν υπάρχουν σε τόμους και κάποια λίγα ακόμα

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όσο και να με συμφέρουν οι τόμοι, τα τεύχη θα τα έχω πάντα στην καρδιά μου. :kisses:

 

Φυσικά και θα προτιμήσω τους τόμους, μιας και συμφέρουν και σε αρκετές περιπτώσεις συμφέρουν πολύ. Και φαίνονται καλύτερα στην βιβλιοθήκη, κάτι όμως που με απασχολεί ελάχιστα.

 

Μ'αρέσει να αγοράζω το τεύχος, να διαβάζω μέχρι το τέλος και μετά να έχω την αγωνία για τον επόμενο μήνα. Ή επειδή δεν θυμάμαι τι έγινε στα προηγούμενα τεύχη, να αρπάζω τα δύο τελευταία arcs και να τα ξαναδιαβάζω (κάτι που κάνω συχνά :P). Και μου αρέσει να έχω όλα τα τεύχη τακτοποιημένα (δηλαδή θήκη+χαρτόνι, κάτι που κάνω κυρίως με τις σειρές που μου αρέσουν).

 

Λόγω κόστους, επικρατούν οι τόμοι. Ειδικά αν έχουν και τίποτα extras. Τότε ναι, παραδέχομαι την ανωτερότητα τους. Αν πρόκειται και για Absolute ή παρόμοιας ποιότητας και κόστους έκδοση, τότε..... :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Aυτό που λέει η Kabuki πάντως με ανατριχιάζει. Να έχω μια σειρά ανάμεικτη σε TPB και σε HC. Ειλικρινά δεν θα το άντεχα με τίποτα. Είτε το ένα είτε το άλλο. ΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Aυτό που λέει η Kabuki πάντως με ανατριχιάζει. Να έχω μια σειρά ανάμεικτη σε TPB και σε HC. Ειλικρινά δεν θα το άντεχα με τίποτα. Είτε το ένα είτε το άλλο. ΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ.

ρε φίλε, παρότι σε θεωρώ ψυχάκι με τις υπερτούμπανες εκδόσεις, εδώ θα συμφωνίσω μαζί σου!

Οσο για μένα, η απάντηση είναι απλή: γενικά θέλω να αγοράζω κομικ. Ε αυτά που μου αρέσουν με τρέλα θα τα πάρω σε οτι πιο τούμπανο υπάρχει! κουβάλαγα χτες τα Hellboy Library και τα τέσσερα μαζί απο την μια βιβλιοθήκη στην άλλη και πέθανα αλλά ήταν γλυκός πόνος:P

Όλα τα υπόλοιπα σε οτι έκδοση νάναι, δεν υπάρχει θέμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

ρε φίλε, παρότι σε θεωρώ ψυχάκι με τις υπερτούμπανες εκδόσεις, εδώ θα συμφωνίσω μαζί σου!

 

Θα φανεί ύποπτο, αλλά συμφωνώ με κροκ που συμφωνεί με zade (που κατά βάθος συμφωνεί με oufis αλλά δεν το έχει καταλάβει)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

είναι ένας κύκλος όλα..η ζωή...το σύμπαν...ο κόσμος...το φως...ο θεός...η αγάπη....όλοι μας....δεν μπορώ άλλο, η ποίησή μου με καλεί...πάω να γράψω κάτι στο μπαλκόνι μου, φορώντας τον γαλλικό μπερέ μου, πίνοντας κρασί ελαφράς ωρίμανσης του '68 και βλέπωντας το γλυκό φως της σελήνης...

(φτου, για τον μουσάτο τα γράφω αυτά τόση ώρα??? Πού είναι τα γκομενάκια που μου υποσχέθηκαν???)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θα φανεί ύποπτο, αλλά συμφωνώ με κροκ που συμφωνεί με zade (που κατά βάθος συμφωνεί με oufis αλλά δεν το έχει καταλάβει)

Το να συμφωνείς μαζί μου δεν είναι ύποπτο. Είναι ένα βήμα πιο κοντά στην φώτιση...

Πάντως ναι κι εγώ θα συμφωνήσω, ότι εάν ας πούμε για ένα κόμικ η πιο πολυτελής έκδοση που έχει βγει είναι ένα ταπεινό trade, ε προφανώς και θα το αγοράσω αυτό. Είπα απλά ότι θέλω την πιο κυριλέ έκδοση, όχι την hardback έκδοση.

 

 

ρε φίλε, παρότι σε θεωρώ ψυχάκια με τις υπερτούμπανες εκδόσεις, εδώ θα συμφωνίσω μαζί σου!

 

Δηλαδή δεν με θεωρείς ψυχάκια γενικώς; Πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

κοίτα, τελειώνεις το μαθηματικό, η ψύχωση θα έρθει σιγά σιγά μόνη της :coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ρε παιδια..ποια είναι η διαφορά Tpb/HC ;; :P

 

Btw,εμένα μαρέσουν περισσότερο τα τευχάκια για τώρα που είμαι νέος για οικονομικούς λόγους..αλλά είναι φυσικό όταν είσαι μεγαλύτερος και διαχειρίζεσαι τα χρήματα σου να αγοράζεις πιο τούμπανες εκδόσεις ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

θεωρώ οτι τα τεύχη βγαίνουν πιο ακριβά απότι αν παίρνεις μια απλή paperback έκδοση άρα συμφέρουν πιο πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ρε παιδια..ποια είναι η διαφορά Tpb/HC ;; :P

 

Btw,εμένα μαρέσουν περισσότερο τα τευχάκια για τώρα που είμαι νέος για οικονομικούς λόγους..αλλά είναι φυσικό όταν είσαι μεγαλύτερος και διαχειρίζεσαι τα χρήματα σου να αγοράζεις πιο τούμπανες εκδόσεις ;)

 

o zade μολις αυτοκτωνησε... :P :P :P

και εγω επιλεγω trade paperback τοσο λογω τιμων οσο και επειδη προτειμω να συλλεγω χαρτοδετους παρα σκληροδετους τομους...

σκληροδετα γουσταρω μονο τα πολυ τουμπανιαρικα που αξιζει να τα εχεις σε τετοια εκδοση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ρε παιδια..ποια είναι η διαφορά Tpb/HC ;; :P

 

Btw,εμένα μαρέσουν περισσότερο τα τευχάκια για τώρα που είμαι νέος για οικονομικούς λόγους..αλλά είναι φυσικό όταν είσαι μεγαλύτερος και διαχειρίζεσαι τα χρήματα σου να αγοράζεις πιο τούμπανες εκδόσεις ;)

 

Τα hardcover έιναι με σκληρό εξώφυλλο. Αλλά σκληρό! Σαν αυτόν στα λεξικά του Μπαμπινιώτη ή στην Βιβλιοθήκη Κομιξ! Ο tpb είναι μαλακό και γυαλιστερό εξώφυλλο. Σαν τα βιβλία του σχολείου ένα πράγμα αλλά καλύτερο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aυτό που λέει η Kabuki πάντως με ανατριχιάζει. Να έχω μια σειρά ανάμεικτη σε TPB και σε HC. Ειλικρινά δεν θα το άντεχα με τίποτα. Είτε το ένα είτε το άλλο. ΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ.

 

 

I can be creepy, I know!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αρχίζω να ερωτεύομαι τα σκληρόδετα και πρέπει επειγόντως να ξεκολλήσω γιατί δεν κάνουν καλό στο πορτοφόλι! Μετά το Flashpoint και το Justice League: Οrigin στα αγγλικά το The Dark Knight Returns πήρε σειρά στα ελληνικά αυτή την φορά. Το επόμενο σίγουρο hardcover θα είναι το Justice League: the Villain's Journey που συνεχίζει την ιστορία του πρώτου τόμου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9848
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Συνήθως αγοράζω τόμους σε Trade Paperback, αλλά αγοράζω και μερικές σειρές σε τεύχη. Hardback δεν αγοράζω γιατί είναι πιο ακριβά, δίνουν περισσότερο την αίσθηση βιβλίου και συνήθως έχουν αυτό το άθλιο αφαιρούμενο slipcase.

 

Τα θετικά τωv TPB είναι ότι είναι φθηνότερα, εκτός από τα απλά τεύχη συλλέγουν και annuals κτλ. αν υπάρχουν, περιέχουν τα εναλλακτικά εξώφυλλα και προσχέδια, δεν χρειάζονται ιδιαίτερη προστασία, δεν περιέχουν διαφημίσεις και είναι πιο εύκολα προσβάσιμα καθώς εκτός από τα κομιξάδικα κυκλοφορούν και σε βιβλιοπωλεία/καταστήματα. Τα αρνητικά είναι ότι αργεί πολύ η κυκλοφορία τους και ότι χάνεται η ροή λόγω της συχνότητας που κυκλοφορούν.

 

Τα θετικά των τευχών είναι ότι έχουν μεγαλύτερη συλλεκτική αξία, κυκλοφορούν συνήθως κάθε μήνα οπότε δεν χάνεται η ροή και προσφέρουν καλύτερη εμπειρία ανάγνωσης αφού δεν έχουν ράχη και έτσι μπορούν να ανοίξουν πλήρως. Τα αρνητικά είναι ότι έχουν διαφημίσεις, δεν έχουν τα extra των τόμων, είναι ακριβότερα, χρειάζονται προστασία (ζελατίνες, χαρτόνια, κουτιά) και κυκλοφορούν μόνο σε κομιξάδικα (που στην Ελλάδα δεν έχουμε και πολλά).

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία. Αγοράζω τα πάντα. Όλα έχουν θετικά και αρνητικά. Αν μιλάγαμε για μια ολοκληρωμένη σειρά ωστόσο και με ρώταγαν τι θέλω: hardcover, softcover ή τεύχη θα επέλεγα σίγουρα hardcover για ευνόητους λόγους. Αντοχή, ομορφιά, ποιότητα και δυστυχώς τσουχτερή τιμή γι' αυτό και τα πλησιάζω σχετικά δύσκολα :)

 

Τα τεύχη αντικειμενικά είναι πιο αδύναμη επιλογή ΑΛΛΑ έχουν τη μαγεία της επικαιρότητας. Εννοώ ότι δεν υπάρχει πιο ωραία αίσθηση για έναν κομικ-αναγνώστη από το να πιάνει στα χέρια του το νέο τεύχος μιας αγαπημένης του σειράς κάθε μήνα. Ή απλά είμαι ανώμαλος... :P Μόλις εξύμνησα τα hardcovers και τα τεύχη... παρόλα αυτά, το 80% της συλλογής μου είναι softcover tpbs χμμ...  :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10072
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξαρτάται... για σειρές που πραγματικά με ενδιαφέρουν μάλλον προτιμώ τα τεύχη. Για σειρές που δεν καίγομαι να τις διαβάσω εδώ και τώρα θα περιμένω τους τόμους που είναι και φτηνότεροι. Τέλος για παλιές σειρές είναι μάλλον μονόδρομος οι τόμοι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Για Ντίσνευ κυρίως έμαθα με τα τεύχη μιας και στα ελληνικά μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχαν και ιδιαίτερες εκδόσεις TPB και HC.

 

Στα της DC, Marvel, Image, Vertigo, Dark Horse, Boom κτλ συνήθως προτιμώ λόγω τιμής TPB και μερικές φορές με καλή προσφορά HC. Δεν έχει πολλά χρόνια που ασχολούμαι με αυτά άρα δεν έχω ανάγκη να περιμένω κάθε μήνα για να διαβάσω μια καλή ολοκληρωμένη ιστορία.

 

Για μερικά καινούρια που παρακολουθώ τα διαβάζω online κάθε μήνα και αν μου αρέσει πολύ και θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο θα αγοράσω το TPB αφού βγει!

 

:blob3:

Επεξεργασία από saravakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

     Tόμους προτιμώ. Είναι φθηνότεροι, συγκεντρωτικοί, ολόκληρες ιστορίες(π.χ. μεγάλα σήριαλ), ωραία αποθήκευση.

Φυσικά όμως τα πιο πολλά που έχω είναι σε τεύχη. Χαίρομαι να αγοράζω τα τεύχη, αλλά η χαρά που παίρνω να διαβάζω ένα τόμο είναι ακόμα μεγαλύτερη.Ειδικά μικρός όταν αγόραζα ένα ολόκληρο τόμο να έχω για διάβασμα. Τον έβλεπα  έτσι ογκώδη και χόρταινε το μάτι μου.

    Η ερώτηση όμως είναι τι προτιμάμε να αγοράζουμε.Ο τόμος έχει το κακό ότι σχεδόν πάντα βγαίνει αργότερα κι αν. Αρα  δε γίνεται να ρισκάρει κάποιος να περιμένει να παίρνει πάντα τόμους. 

   Ουσιαστικά λοιπόν έχουμε δυο ερωτήσεις. Τι προτιμάτε να αγοράζετε (πρακτικό μέρος) και τι θα προτιμούσατε να έχετε στη συλλογή σας σε περίπτωση που κάτι βγει και σε τόμο και σε τεύχη(υποθετικό). Είναι δυο τελείως διαφορετικά ερωτήματα.

    Ας πούμε οι νέες περιπέτειες του φάντομ ντακ έχουν βγει σε τόμο; το μίκυ μυστήριο; Πως γίνεται λοιπόν να περιμένω τόμους;

Μακάρι να έβγαιναν αλλά δεν. Συνεπώς το τεύχος είναι καλό κι ο τόμος ακόμα καλύτερος.

Επεξεργασία από averel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9848
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

     Tόμους προτιμώ. Είναι φθηνότεροι, συγκεντρωτικοί, ολόκληρες ιστορίες(π.χ. μεγάλα σήριαλ), ωραία αποθήκευση.

Φυσικά όμως τα πιο πολλά που έχω είναι σε τεύχη. Χαίρομαι να αγοράζω τα τεύχη, αλλά η χαρά που παίρνω να διαβάζω ένα τόμο είναι ακόμα μεγαλύτερη.Ειδικά μικρός όταν αγόραζα ένα ολόκληρο τόμο να έχω για διάβασμα. Τον έβλεπα  έτσι ογκώδη και χόρταινε το μάτι μου.

    Η ερώτηση όμως είναι τι προτιμάμε να αγοράζουμε.Ο τόμος έχει το κακό ότι σχεδόν πάντα βγαίνει αργότερα κι αν. Αρα  δε γίνεται να ρισκάρει κάποιος να περιμένει να παίρνει πάντα τόμους. 

   Ουσιαστικά λοιπόν έχουμε δυο ερωτήσεις. Τι προτιμάτε να αγοράζετε (πρακτικό μέρος) και τι θα προτιμούσατε να έχετε στη συλλογή σας σε περίπτωση που κάτι βγει και σε τόμο και σε τεύχη(υποθετικό). Είναι δυο τελείως διαφορετικά ερωτήματα.

    Ας πούμε οι νέες περιπέτειες του φάντομ ντακ έχουν βγει σε τόμο; το μίκυ μυστήριο; Πως γίνεται λοιπόν να περιμένω τόμους;

Μακάρι να έβγαιναν αλλά δεν. Συνεπώς το τεύχος είναι καλό κι ο τόμος ακόμα καλύτερος.

Ναι, εννοείται πως στις ελληνικές εκδόσεις πολλές φορές τα τεύχη δεν κυκλοφορούν σε τόμους και όταν κυκλοφορούν είναι απλά κολλημένα τεύχη (συχνά κομμένα λόγω μικρότερων διαστάσεων). Στις αμερικάνικες, τουλάχιστον στα κόμικς των μεγάλων εταιριών πάντα κυκλοφορούν τόμοι (συνήθως και με μαλακό και με σκληρό εξώφυλλο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

amazing spiderman  τεύχη μόνο. για όλα τα υπόλοιπα σκληρόδετοι τόμοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

αν και ειχα βαλει οτι και τα 2 μου ειναι το ιδιο πλεον ξεκαθαρα τομοι.Γλυτωνεις χρημα και κυριως εχεις ολη την ιστορια αμεσα διαθεσιμη χωρις να χρειαζεται να περιμενεις το επομενο 24σελιδο τευχος.. Και τα κομικς δεν ειναι και κανα game of thrones να κινδυνευεις απο σποιλερ μεχρι και απο τη γιαγιά στο λεωφορειο,μπορεις ανετα να περιμενεις μεχρι να βγει το τομακι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχουν και περιπτώσεις σαν το Captain America και το

Hail Hydra

που δείχνει πως σε λίγο ούτε και τα κόμικς θα είναι ασφαλή σε λίγο, αν αφορούν χαρακτήρες δημοφιλείς από τις ταινίες και τις σειρές, άσχετα το αν απλά το έμαθαν από την mainstream κάλυψη και απλά το αναπαράγουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Από άποψη πρακτικότητας προτιμώ τους τόμους. Και όσο πιο μεγάλοι, τόσο το καλύτερο. Προτιμώ πάντα ένα hardcover από ένα paperback.

Ωστόσο, θεωρώ ασύγκριτη την άνεση στην ανάγνωση που προσφέρει ένα τεύχος. Το διαβάζεις κυριολεκτικά παντού (σε αντίθεση π.χ. με το άλλο άκρο, ένα omnibus), όπως και αν κάθεσαι και πολύ γρήγορα (π.χ. δεν θα ξεκινούσα ποτέ έναν τόμο αν έπρεπε να φύγω σε μισή ώρα, όμως θα τελείωνα ένα ολόκληρο τεύχος). Επίσης βρίσκω πιο εύκολο να παρατηρήσει κανείς προσεκτικά το σχέδιο και γενικά, τα να το "εξετάζει". Σίγουρα η μηνιαία ανάγνωση δεν είναι κάτι που θα προτιμούσα, εκτός αν πρόκειται για μέτριας έντασης σειρές που θα διαβάσω χωρίς να με συγκλονίσουν και θα ξεχάσω γρήγορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάζοντας τι έχω γράψει 4 περίπου χρόνια πριν, διαπιστώνω ότι οι απόψεις μου δεν έχουν αλλάξει και πολύ.

 

Κατονοώ όλα τα πλεονεκτήματα που προσφέριε ένα τέυχος, αλλά οι τόμοι είναι μονόδρομος. Σϊγουρα δεν είναι τόσο βολικοί στην ανάγνωση και σίγουρα μέχρι να βγει ο επόμενος έχεις ξεχάσει τι συνέβη στον προηγούμενο -εκτός αν παράλληλα διαβάζεις και σε scans τα τεύχη- αλλά οι τόμοι έχουν άλλα πλεονεκτήματα. Πρώτα απ όλα, δεν χρειάζεται να ψάχνεις που έβαλες εκείνο το τευχάκι και που είναι το επόμενο, δεύτερον είναι πολύ πιο ανθεκτικοί στο χρόνο και στις πολλαπλές αναγνώσεις και τρίτον είναι πολύ πιο καλαίσθητοι από το οποιοδήποτε τευχάκι.  Υπάρχουν και άλλα προτερήματα τον τόμων έναντι τον τευχών, αλλά δεν θα ήθελα να μακρηγορήσω.

 

Το μόνο που έχει αλλάξει , όσον αφορά εμένα τουλάχιστον, είναι ότι πλέον είμαι λίγο πιο επιλεκτικός στο τι αγοράζω. Πέραν του ότι εκτιμάω τα λεφτά μου λίγο περισσότερο, είναι και το γεγονός ότι πλέον είναι τόσο μεγάλη η παραγωγή των κόμικς, που και να ήθελα να τα πάρω όλα σε HC , είναι αδύνατον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.