Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεύχη ή Τόμοι??Τι προτιμάτε να αγοράζετε??


lunatic

Σκληρόδετα/TPB vs τεύχη  

63 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτή η αναμονή δεν μου αρέσει καθόλου.Ειδικά στα manga.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5842 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

τομοι για πρακτικους κι οικονομικους λογους μονο :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

(Νόμιζα ότι είχα ψηφίσει).Διάλεξα Τόμους,αλλά είναι σχετικό.Για κάποιες παλιές σειρές που δεν μάζευα παλιά,πτοιμώ τους τόμους ή που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και έβγαλαν κάποια τεύχη σε τόμο στα ελληνικά.Ή όπως στον Αρκά που τα τομάκαι είναι όαλ μαζί μαζεμένα και με καλύτερο δέσιμο.

 

Από την άλλη όμως αν μι ασειρά είναι πολύ πρόσφατη και η κυκλοφορία της είναι ακόμα ζωντανή προτιμώ τα τεύχη,γιατί δεν ξέρω αν θα βγουν σίγουρα σε τόμο και δεν έχω καθόλου υπομονή να περιμένω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα ενδιαφέρον άρθρο, με καλές σκέψεις πάνω στο θέμα:

 

http://comicbookresources.com/?page=article&id=20367

 

Από τη σελίδα Pipeline. Αρκετά καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  147
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  147
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

τομους και παλι τομους...σαν ανθρωπος δεν εχω καθολου υπομονη να περιμενω τον επομενο μηνα...οποτε παιρνω τις ολοκληρωμενες ιστοριες και ησυχαζω! :holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ένα ενδιαφέρον άρθρο, με καλές σκέψεις πάνω στο θέμα:

 

http://comicbookresources.com/?page=article&id=20367

 

Από τη σελίδα Pipeline. Αρκετά καλή.

Χμ, πολλά Marvel Trades βλέπω στην φωτογραφία! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χμ, πολλά Marvel Trades βλέπω στην φωτογραφία! :D

 

Γουστάρωωω!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ψηφίζω τεύχη!!!Είναι διαφορετική η αίσθηση του να έχεις μια σειρά ολοκληρωμένη ακριβώς όπως πρωτοεκδόθηκε.Να ευχαριστιέσαι τα εξώφυλλα.Να ξεχωρίζεις κάποια ως πιο αγαπημένα (και κάποια πιο μισητά αντίστοιχα..:P).Γενικά να χαίρεσαι που έχεις στην κατοχή σου μια ολοκληρωμένη συλλογη,αν και κακά τα ψέμματα,πάντα θα υπάρχουν 2-3 τεύχη που θα σου λείπουν για να την ολοκληρώσεις...Είναι αυτό το κάτι που σου βγάζουν....

Σίγουρα οι τόμοι είναι πιο οικονομικοί.Και σίγουρα φαίνονται πιο ωραίοι στα ράφια.Αλλά εγώ προσωπικά έχω καμία 15αριά μόνο.Αν υπάρχει η δυνατότητα σε μια σειρά,να διαλέξω μεταξύ τόμου ή τευχών,πάντα επιλέγω τα δεύτερα.Μ'αρέσει να έχω την ιστορία στην πρωτότυπη μορφή της.

Όσον αφορά την αναμονή του τι θα γίνει στο επόμενο τεύχος,απλά ποτέ δεν διαβάζω το τεύχος μόλις το πρωτοπάρω.Του ρίχνω μια γρήγορη ματιά να δω τι γίνεται και περιμένω μέχρι πχ να βγουν και τα 5-6 τεύχη της ιστορίας για να την διαβάσω ολοκληρωμένη και με την ησυχία μου.

 

Yγ.Αφήστε και το άλλο...Ψήνομαι εδώ και καιρό να πάρω αυτά τα τρία,Immortal Iron Fist by Matt Fraction & Ed Brubaker Omnibus HC,CAPTAIN AMERICA BY ED BRUBAKER OMNIBUS VOL 1 HC και Daredevil by Ed Brubaker & Michael Lark Omnibus 1 HC(όχι,το ότι και τα τρία είναι του Brubaker είναι διαβολική σύμπτωση,μην πάει πουθενά ο νους σας ότι μπορεί να είναι οι καλύτεροι τίτλοι της Marvel...)αλλά σκέφτομαι:άμα κάτσω να διαβάσω το βράδυ ξαπλωμένος στο κρεββάτι μου ένα από αυτά τα θηρία(είναι 550+ σελίδες το καθένα...) και ξεπεράσουμε και το γεγονός του πως θα το κρατάω(είπαμε,είναι ογκώδη,αλλά να ναι καλά το γυμναστήριο!!),κάποια στιγμή υπάρχει η περίπτωση όπως διαβάζω να με πάρει ο ύπνος.Αργά η γρήγορα και τα χέρια μου θα χαλαρώσουν και αντίθετα απ'την εντολή που τους έδωσε ο εγκέφαλος μου,θα αφήσουν τον τόμο,ο οποίος είπαμε είναι και hardcover,και θα προσγειωθεί στο κεφάλι μου.Τι ακολουθεί μετά???τίποτα....ψόφος______

Απλά,με το παραπάνω παράδειγμα θέλω να πω πως οι τόμοι είναι δύσκολοι στον χειρισμό,και όσο αυξάνεται το υλικό και οι σελίδες,τόσο αυξάνεται και το επίπεδο δύσκολιας.Τhat's all

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγοράζω τεύχη κυρίως για τρείς λόγους. 1ον γιατί η αγωνία στην ιστορία (μιλάμε για σειρές με continuity) που αναφέρατε προηγουμένως δεν αντικαθιστάται με τίποτα, 2ον γιατί αν θέλω να συνεχιστεί η ιστορία πρέπει να στηρίξω την αγορά και 3ον οι τόμοι, επίσης θα συμφωνήσω, πως είναι περισσότερο ανθεκτικοί όσον αφορά τον χρόνο, αλλά είναι λιγότερο ανθεκτικοί όσον αφορά την χρήση... Δε μπορώ κι εγώ να φοβάμαι πόσο να ανοίξω τις σελίδες για να μ'εξυπηρετήσει στο διάβασμα και ναι, για κρεβάτι δεν ενδύκνειται, όπως αναφέρει κι ο φίλος jval παραπάνω! ;). Όσον αφορά τις εκδόσεις του Αρκά σαφώς και τα επίτομα είναι πολύ καλύτερα!! Μην ξεχνάτε την προβληματική κόλλα που είχαν τα αυτόνομα άλμπουμ. Τώρα από Marvel που εκδόθηκαν εδώ, όταν ξανάρχισα να μαζεύω έπαιρνα και τόμους γιατί μου αρέσει σαν έκδοση επίσης (και γιατί δεν έβρισκα τι άλλο ν'αγοράσω :P) με αποτέλεσμα πχ. τα "Captain America", τα "X-Men" και αρκετούς απ'τα "Σπάϊντερ Μαν" να τα έχω και σε τόμους και σε τεύχη. Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο όμως... Γενικά προτιμούνται τα τεύχη. Στα TPB τώρα αξίζει γιατί και καλό χαρτί έχουν και για πιο προσεγμένες εκδόσεις μιλάμε. Προσωπικά προτιμώ το χαρτί που είχαν τα "Σπάϊντερ Μαν" (ως μεγάλα/έγχρωμα πλέον) απ'το τότε Αμερικάνικο τσιγαρόχαρτο. Οι τόμοι που αναφέρω είναι όσον αφορά την Ελληνική αγορά. Επίσης αν ψάχνουμε παλιές σειρές και δεν βρίσκονται παρά σε τόμους δεν το συζητάμε. Με λίγα λόγια οι τόμοι για'μένα πάνε σε δεύτερη μοίρα. Πρωτίστως τεύχη. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για μενα τα τυεχη ειναι απαραιτητα αν θες να ξεκινησεις με εναν καινουργιο ηρωα..τοτε περνεις 2-3-10 τευχακια και αν σαρεσει περνεις και τα ΤPB αλλα δεν γινετε κατευθειαν να παρεις τον τομο...και αν δε σαρεσει χτυπας το κεφαλι σου και κλαις τα 20-30-40€ σου.. :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ερωτηση ειναι πολυ γενικευμενη για να δωσει καποιος μια μονο απαντηση.

 

Παλια καποιοι εδιναν τα μικυ μαους και τους τα εκαναν τομακια καποιοι "χασαπηδες" οι οποιοι σχεδον παντα τα εκοβαν γυρω γυρω δηθεν για να ειναι ισια αλλα και τη ραχη για να τα κολλησουν ευκολοτερα. Απο το αποτελεσμα αυτο, οπου εχουν καταστραφει εκατονταδες συλλεκτικα τευχη, ειναι 100% εναντιον.

 

Τομοι ομως θεωρουνται και τα κλασικα ντισνευ, η Βιβλιοθηκη του Μπαρκς και του Κομιξ, τα μεγαλα σηριαλ, ακομα και οι οι τομοι μικυ μαους. Τομοι ειναι και πολλα πανηγυρικα.

 

Για τα μη ντισνευ, αυτα που εχω δει προσφατα ειναι οι τομοι που φτιαχνουν για τα Αστεριξ. Για λογους οικονομικους ομως θα πω ΟΧΙ, τα εχω ηδη αγορασει! Σε 5-10 χρονια !

 

Η απαντηση μου λοιπον ειναι τευχη, εκτος κι αν καποια συλλογη κυκλοφορει μονο σε τομους οποτε αναλογως του ποια ειναι π.χ. Μπαρκς θα την προτιμησω γιατι ειναι βολικη στα ραφια μου. Αυτο που δεν θελω ειναι τομους πιο μεγαλους απο αυτους γιατι με κανουν να χαραμιζω χωρο ή να αλλαζω τα ραφια ή να τα βαζω το ενα πανω στο αλλο, κατι που χαλαει ολη την εικονα.

Γενικως ομως το τευχη ή τομοι δεν ηταν ποτε μια σημαντικη προϋποθεση για μενα για να αποφασισω αν θα αγορασω καποια κομματια.

 

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συμφωνώ με τον από πάνω (cydisneyman). Ωστόσο προτιμώ έναν προσεγμένο τόμο με εισαγωγικά σχόλια και λεπτομέρειες τοσο από Disney (π.χ. Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς, The Complete Mickey Mouse) όσο και από DC (π.χ. The Killng Joke, Year One) και όχι ξεροσφύρια τύπου ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ. Άλλωστε τώρα τελευταια διαβάζω τις ιστορίες του Ντον από τα τευχη ΚΟΜΙΞ που έχουν μια χορταστική γκάμα πληροφοριών και όχι από την απελπιστικά λιττή ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ.

 

Τώρα όσον αφορά τα τεύχη, μερικά τα αγοράζω κάθε μήνα, όπως το Batman διότι θέλω να δω τι θα γίνει στην συνέχεια της ιστορίας και δεν μπορώ να περίμενω μέχρι να γίνει pack.

 

Λόγω προσμονής και μόνο επιλέγω Τεύχη αλλά και πάλι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και προσωπικά κλείνω προς τους τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Τωρα αυτο ειναι διλλημα...Και εγω τομους προτιμω αλλα το τευχακι ειναι πιο ετσι συλλεκτικο...Θα μου αρεσε να κανει ο Τερζόπουλος οτι και ο Δραγουνης...3 τευχη? βγαλτα τομο, τελος και αυτη η τριαδα?τομο! Αμα βρω καμοια φορα περνω κανα τομο μικυ μαους για να ξεφορτωνομαι παλια τευχη και να τα ανταλλασω...4 κακα εχει ο τομος μικυ...

 

1.Τα τευχη δεν ειναι με τη σειρα

2.Δεν ειναι ακριβως πανομοιωτυπα...(δλδ ενας τομος που πηρα, ειχε την ενδειξη Walt Disney μιση επειδη την εβαλαν πανω πανω.

3.Βγενουν μόνο καλοκαίρι

4.Το ποιο παλιό τεύχος είναι το 1975...Δε μπορουσαν να βαλουν απο τότε του μπήκαν στη νέα γενιά?(1512-σήμερα)

 

Και σίγουρα από πλευράς τιμής έχουν μια εστω και μικρη υπεροχη...

 

Πχ στο Θωδορη το κανονικο Ποπαυ εχει 1,50€ ενω ο τόμος με 3 τευχη 2,00€(και οχι μονο εκει, αλλα σε ολα τα περιπτερα με παλια κομιξ εχει γυρω στα 2€[2,2€ περισσοτερο]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι τόμοι των ΜΜ είναι κλασικοί ξεστοκ τόμοι, αλλά τουλάχιστον δεν είναι κομμένοι. Το 80-90% των ξεστοκ τόμων των Ελληνικών εκδόσεων, είχαν κομμένα τα τευχάκια. Από Καμπανά μέχρι Modern Times. Ο Δραγούνης τουλάχιστον δεν τα έκοβε.

 

Τόμοι > Τεύχη. Αρκεί να μην είναι πετσοκομμένα τα τευχάκια εντός ή κακέκτυπα/σακατεμένα από ξεστόκ. Εκεί όχι, με την καμία. Κι ας υπάρχει θέμα με τις ράχες κάποιων ενισχυμένων τευχών που κάνουν τη στίβα να γουβιάζει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Κι ας υπάρχει θέμα με τις ράχες κάποιων ενισχυμένων τευχών που κάνουν τη στίβα να γουβιάζει. :)

 

 

Ο Τερζό παραβλέπει τα ενυσχιμένα/διπλά και δεν τα βάζει σε τόμους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

προτιμω σιγουρα τομους αλλα και κανα τευχακι δεν με χαλαει...

ειδικα αν ο τομος ειναι δυσευρετος και θελει παραγγελια απο εξωτερικο αλλα τα τευχακια υπαρχουν και στην ελλαδα παιρνω τα τευχη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τόμους για τους ίδιους ακριβώς λόγους με τον zoo.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μα η αναμονή και η προσμονή για τη συνέχεια μια ιστορίας είναι βασικό πλεονέκτημα των τευχών. Όταν διαβάζεις μια και έξω μια μεγάλη ιστορία χάνεις αυτά τα συναισθήματα.

 

Συμφωνώ απόλυτα...!

 

Αν και οι τόμοι είναι πολύ πιο εύχρηστοι,στέκονται στην βιβλιοθήκη και δεν χαλάνε εύκολα,εγώ θα προτιμήσω τα τεύχη...!

 

Πρώτον γιατί είναι ωραίο συναίσθημα να περιμένεις τον επόμενο μήνα/εβδομάδα για να διαβάσεις την συνέχεια μίας ιστορίας και δεύτερον γιατί με τα τεύχη νιώθω ότι έχω μεγαλύτερη συλλογή...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

καλυτερα τομοι για οικονομια και εμφανιση..δε με ενοχλει η προσμονη(βεβαια στον μεγαλο σπλας και παπιομυστηριο με ενοχλουσε λιγο),μονο για αυτους τους 2 λογους απαντω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Βασικά και τα δύο, αν και απάντησα τεύχη δεν είναι αληθές απόλυτα, εξαρτάται από την σειρά, αν μου αρέσει σχέδιο + σενάριο = τόμο

αν μου αρέσει μόνο το σχέδιο τότε τεύχη εκείνα με τις πιο πορωτικές σκήνες

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1850
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Toμάκια για οικονομία, αλλα και για καλύτερη κατάταξη στην βιβλιοθήκη, μόνο. :best:

Αν και τα τευχάκια μια χαρά τοποθετούνται αν υπάρχουν κουτιά αρχειοθέτησης. Επίσης θα γούσταρα περισσότερο να είχα μια σειρά σε τεύχη παρά σε τόμους... Είναι αλλιώς ρε παιδί μου... :dance:

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα τομάκια δεν τα προσέχουν όσο θα έπρεπε... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Επίσης οι τόμοι έχουν τη δυνατότητα να επανεκδόνουν συλλεκτικές/σπάνιες ιστορίες χωρίς αυτές να χάνουν την αξία τους(π.χ. μπάρκς ;) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελευταία παίρνω μόνο σκληρόδετα και αποφεύγω ακόμα και τα TPB / τόμους.

Το έχω θέσει και ως κριτήριο για τις επιλογές μου.Δηλαδή μπορεί να μην αγοράσω κάποιο κόμικ μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχει σκληρόδετη έκδοση.

 

Το τεύχος μου φαίνεται σαν κάτι αναλώσιμο που η βιβλιοθήκη μου πρέπει να ξεφορτωθεί! Βέβαια, όλο και κάποιο τεύχος θα πάρω, αλλά δεν θα το κρατήσω μετά τη πρώτη ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

oπου να ναι θα ρθει ο zade να ξεσπασει γιατι λειπει η "MONO ABSOLUT και ΟΜΝΙλεωφορεια ΡΕ!!!!!!" επιλογη

το ΤΡΒ/σκληρδετα ειναι λιγο παραπλανητικο μιας και στις ξενες εκδοσεις βγαζουν το ιδιο πραγμα paperback και hardback

εγω προτιμω paperback καθαρα λογω κοστους (οχι ομως οτι το σκληροδετο marvels με χαλασε αλλα αν υπηρχε σε χαρτοδετο 2-3€ κατω θα παιρνα εκεινο)

 

οσο για τα τευχη εχουν και αυτα τη χαρη τους (δε μπορω να φανταστω τον zade σε λεωφορειο/τρενο με omnibus/absolute oversized για να περναει η ωρα :lol:)

οποτε και τα δυο μου κανουν (σχεδον) το ιδιο (αλλα οι τομοι ειναι καλυτεροι + ΤΡΒ>HC)

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αγοραζω πολλα σκληροδετα και μερικα χαρτοδετα, αλλα μ΄αρεσει τρελα να συλλεγω τευχη.Ειδικα οταν μπορω να εχω τη σειρα απο την αρχη θελω να τα συλλεξω.Ασχετα αν αργοτερα οταν κυκλοφορει αγοραζω και τον τομο, γιατι δε μ'αρεσει να ανοιγω πολλες φορες τα Αμερικανικα τευχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το άν θα είναι τεύχος ή TPB/HC το κόμικ που θα αγοράσω...!

 

Αν βγαίνει σε HC θα το προτιμήσω για τον λόγο ότι αντέχει περισσότερο στον χρόνο...!

 

Φυσικά και τα τεύχη έχουν την χάρη τους και είναι πιο εύχρηστα για μία γρήγορη ανάγνωση...!

 

Θέλω να πω πχ πως εάν έχεις όλα τα τεύχη του The Walking Dead και θέλεις να διαβάσεις το # 15,πας στην βιβλιοθήκη σου,το παίρνεις και το διαβάζεις χωρίς να ψάχνεις σε ποιον τόμο είναι και να το κρατάς στα χέρια σου μαζί με άλλα 5-6 τεύχη ακόμα...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ειναι καλη φαση τα τευχακια ! Διαβαζεις ενα και μετα περιμενεις πως και πως το επομενο! Αλλα δυστυχως μπορω να παιρνω 2-3 τιτλους τον μηνα. Βεβαια παιρνω και trade . Θα ελεγα και τα δυο με τα συν και τα πλην του το καθενα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λοιπόοοον. ΜΟΝΟ ABSOLUTE OMNIBUS ΚΥΡΙΛΕ SPECIAL ULTRA ΕΚΔΟΣΕΙΣ.

 

Για μένα είναι απλά τα πράγματα. Ένα comic έχει βγει σε collected edition σωστά; Ποιά είναι Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ collected εκδοση που υπάρχει; Αυτή θα προτιμήσω.

 

Δηλαδή μόνο εάν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά (παραπάνω από 15Ε) και έχουν ακριβώς τα ίδια πράγματα θα αγοράσω την απλή. Και μερικές φορές εάν η ιστορία μου αρέσει πολύ ,όσο παραπάνω και να κοστίζει ,θα αγοράσω το κυριλέ.

 

Όλα αυτά μέχρι πρότινος... Τώρα που όσο να 'ναι ζόρισαν τα πράγματα οικονομικά μπορεί και να το σκεφτώ για κάποιες εκδόσεις. Λίγες όμως πολύ λίγες. Η φιλοσοφία μου παραμένει απαραλλαχτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δηλαδή μπορεί να μην αγοράσω κάποιο κόμικ μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχει σκληρόδετη έκδοση.

 

Ένα comic έχει βγει σε collected edition σωστά; Ποιά είναι Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ collected εκδοση που υπάρχει; Αυτή θα προτιμήσω.

 

Διαφωνώ και με τους δύο, αλλά φυσικά ο καθένας τα λεφτάκια του τα κάνει ότι γουστάρει.

Ενώ όμως καταλαβαίνω την πόρωση του zade: μου αρέσει και το θέλω τώρα στην πιο υπερτούμπανη έκδοση ever επειδή έτσι, δεν μπορώ να κατανοήσω την άποψη του komicbest, η οποία (αν κατάλαβα καλά) συνοψίζεται στο: γαμάτο κόμικ, αλλά αφού δεν βγαίνει σε σκληρόδετη έκδοση δεν του αξίζει μια θέση στη συλλογή μου. Αν όντως εννοούσες αυτό που κατάλαβα, πλέον μιλάμε για τα κόμικς σαν αντικείμενο. Δηλαδή κρίνουμε την έκδοση ενός βιβλίου και όχι το βιβλίο σαν περιεχόμενο?

Επεξεργασία από Oufis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όχι, απλά αξιολογώ και τα 2 και αν δεν πληρείται ένα απ τα 2 τότε δεν το παίρνω. Γενικά, με τα κόμιξ είμαι ότι θυμάμαι, χαίρομαι. Άντε να πάρω 1 σκληρόδετο ντισνευ και 1 ΤΡΒ της ανουμπης το μήνα (και αν). Μπορεί να περάσει και μήνας χωρίς να πάρω τίποτα. Δηλαδή δεν είμαι και τόσο πορωμένος με το άθλημα. Αν ήμουν και ήθελα να διαβάζω πχ σχεδόν ότι κυκλοφορεί, ίσως να είχα διαφορετικές προτιμήσεις. Τώρα εφόσον αρκούμαι με λίγα, κοιτώ να τα έχω σε όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα γίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.