Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πεπακετωμένος [ Μια αληθινή ιστορία... ]


Nix

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μερικές παρατηρήσεις απο κάποιον μη ειδικό και εντελώς φιλικά. :D

 

1) Καταρχήν συγχαρητήρια για το πείσμα και την προσπάθειά σου. Είμαι σίγουρος οτι θα καταφέρεις να γίνεις ένας πολύ καλός καλλιτέχνης, αρκεί να συνεχίσεις με υπομονή και περισσότερη δουλειά. Για μένα άνθρωποι που αποφασίζουν να κάνουν αυτό που τους εκφράζει και όχι αυτό που πιθανόν να τους βολεύει είναι άξιοι θαυμασμού.

 

2) Για τη βωμολοχία.

Γενικά νομίζω οτι η βωμολοχία μπορεί να χρησιμοποιείται όταν μέσω αυτής ο καλλιτέχνης θέλει να περάσει ένα "μήνυμα", όταν δηλαδή εξυπηρετεί έναν συγκεκριμένο σκοπό (Ταραντίνο, Αριστοφάνης κλπ) και όταν βγαίνει απο τον καλλιτέχνη με φυσικό τρόπο (π.χ. Πανούσης).

Στη δικιά σου περίπτωση έχω την εντύπωση οτι τίποτα απο τα παραπάνω δε συμβαίνει και αυτό που αποκομίζω είναι οτι περισσότερο συμβαίνει για λόγους εντυπωσιασμού. Άρα μου φάνηκαν περιττές και ανούσιες.

 

3) Αναφέρεις σε κάποιο ποστ οτι η προσπάθεια έγινε βιαστικά, χωρίς χάρακα κλπ. Η γνώμη μου είναι οτι δε θα πρέπει να δείχνεις στους μελλοντικούς σου αγοραστές τίποτα βιαστικό. Θεωρώ οτι πρέπει να παρουσιάζει πάντα αυτό που θεωρείς σαν την καλύτερή σου προσπάθεια. Αν ο ίδιος αναγνωρίζεις αποτυχία σε κάτι απο αυτό που κάνεις, μην περιμένεις καλύτερη αντιμετώπιση απο τους άλλους.

 

4) Έχοντας διαβάσει και τις άλλες σου προτάσεις (που ψάχνεις για σκιτσογράφο), βρίσκω τις ιδέες σου πολύ καλές. Η συγκεκριμένη είναι πολύ κάτω απο τις δυνατότητές σου.

 

5) Το έγχρωμο είναι πολύ καλύτερο απο το ασπρόμαυρο. Γενικά νομίζω οτι για να αρέσει κάτι σε ασπρόμαυρο πρέπει να αγγίζει την τελειότητα. Το χρώμα καλύπτει αδυναμίες.

 

6) Μου άρεσε η προσπάθεια αυτοκριτικής και οι πινελιές χιούμορ όπως το "σκάσε μαλακισμένο" - "μαλακισμένο?". Για να το ενώσω και με το (2) να πω οτι θα μου ακουγόταν καλύτερα το "σκάσε ρεεε". Και άσε τον αναγνώστη να σκεφτεί μόνος του το "μαλακισμένο", "γαμημένο", ή οτιδήποτε άλλο. Άλλωστε και στα Αστερίξ και στα Λούκυ-Λουκ που δεν έχει βρισιές, όλοι γελάνε.

 

Υ.Γ. Είπαμε η γνώμη ενός μη ειδικού. Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς με τίποτα. Συγχαρητήρια και αναμένω τον Πεπακετωμένο στο Τετράγωνο που τον δουλεύεις πιο ήσυχα. Και πάλι συγχαρητήρια :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Στο 1 δεν ξέρω τι να πω...

 

Στο 2, έχω όμως κάτι να σχολιάσω...αναφέρθηκε και απο άλλους και απο εμένα τον ίδιο, αλλά θεωρώ ότι οφείλω να το ξεκαθαρίσω μια κι έξω...

 

Δεν θεωρώ ότι βρίζω στο εν λόγω κόμικ. Άλλωστε, στη νεοελληνική γλώσσα, καλώς ή κακώς, χρησιμοποιούνται καθημερινώς οι περισσότερες αν όχι όλες απο τις επίμαχες λέξεις εδώ. Χρησιμοποιώ, κατ' εμέ, καθημερινή νεοελληνική "τέτοια", που λέει και ο Ταμπακέας. Αν θεωρεί κάποιος ότι οι εν λόγω λέξεις είναι βωμολοχίες, δικαίωμα του. Είναι όμως όντως βωμολοχίες, ή απλώς μας σοκάρει να βλέπουμε γραμμένες λέξεις που ακούμε γύρω μας κάθε μέρα; Δεν νομίζω ότι η λέξη "μαλάκας" μπορεί πλέον να θεωρείται βρισιά, όχι με όλες τις έννοιες που έχει αποκτήσει η λέξη. Μπορεί, εκτός απο βρισιά, να σημαίνει "φίλος", "κορόιδο" και τόσο μα τόσα άλλα. Γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιούμαι τη λέξη στον προφορικό λόγο σα να μη σημαίνει κάτι το υβριστικό, αλλα γραπτώς μετατρέπεται αυτομάτως σε ταμπού;

 

Δέχομαι ότι η λέξη στο τελευταίο καρέ της τέταρτης σελίδας είναι λιγότερο "κοινή". Διαφωνώ όμως στο ότι δεν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.

 

Αυτά όσον αφορά το 2.

 

3) Προς Θεού, δεν σας βλέπω σαν μελλοντικούς αγοραστές! Το γνωρίζω ότι δεν αποτελεί την καλύτερη δουλειά μου, αλλά δεν το βλέπω τόσο υλιστικά. Είναι το πρώτο κόμικ το οποίο ολοκλήρωσα, και με ώθησε η ενασχόληση μου με αυτό το φόρουμ να το πράξω. Απλώς ήθελα να το μοιραστώ εδώ. Έγινε σε αντιεπαγγελματικές συνθήκες (στο τραπέζι του σαλονιού μου, στη βεράντα, στο γραφείο μου, στην καφετέρια "μπρίκι"), αλλά η απάντηση μου είναι: Ποτέ δε σκόπευα οι συνθήκες να είναι επαγγελματικές. Απλώς κουβαλούσα συνέχεια μαζί μου χαρτί και μολύβι και όποτε μου τη βίδωνε προχωρούσα. Βγήκε απο μέσα μου, όχι ως επαγγελματικό κόμικ, αλλά ως ένας, πρωτόγονος, αν θες, τρόπος έκφρασης. Οι διάδοχοι του δεν θα είναι το ίδιο, αλλά αυτό δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς.

 

4) Δεν νομίζω ότι το εν λόγω εγχείρημα (και, κατ' επέκταση, το Best Of) είναι κάτω απο τις δυνατότητες μου, όχι όσον αφορά το μη τεχνικό μέρος. Νομίζω θα συμφωνήσεις ότι η αυτοκριτική είναι πολύ πιο δύσκολη απο το να πλάθει κανείς ιστορίες, τουλάχιστον όχι όταν προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός.

 

Νομίζω ότι έχω καλύψει το 6...

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τα σχόλια σου έγιναν δεκτά με ενθουσιασμό εκ μέρους μου, και οι απαντήσεις έγιναν με καλή διάθεση. Μη θεωρήσεις ότι είμαι αρνητικός στα σχόλια σου απλώς και μόνο επειδή έτυχε να είναι αρνητικά σε κάποια σημεία, απλώς έτυχε να διαφωνούμε :)

 

 

Turbovolos, όχι, δεν υπάρχει κάποια δημοσίευση στα σκαριά, τουλάχιστον όχι ακόμα...ήταν για μια έκθεση που έγινε στην Πανεπιστημιούπολη πριν απο κάτι μήνες...ήταν και ο Μάγος εκεί! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Στο 2, έχω όμως κάτι να σχολιάσω...αναφέρθηκε και απο άλλους και απο εμένα τον ίδιο, αλλά θεωρώ ότι οφείλω να το ξεκαθαρίσω μια κι έξω...

 

Δεν θεωρώ ότι βρίζω στο εν λόγω κόμικ. Άλλωστε, στη νεοελληνική γλώσσα, καλώς ή κακώς, χρησιμοποιούνται καθημερινώς οι περισσότερες αν όχι όλες απο τις επίμαχες λέξεις εδώ. Χρησιμοποιώ, κατ' εμέ, καθημερινή νεοελληνική "τέτοια", που λέει και ο Ταμπακέας. Αν θεωρεί κάποιος ότι οι εν λόγω λέξεις είναι βωμολοχίες, δικαίωμα του. Είναι όμως όντως βωμολοχίες, ή απλώς μας σοκάρει να βλέπουμε γραμμένες λέξεις που ακούμε γύρω μας κάθε μέρα; Δεν νομίζω ότι η λέξη "μαλάκας" μπορεί πλέον να θεωρείται βρισιά, όχι με όλες τις έννοιες που έχει αποκτήσει η λέξη. Μπορεί, εκτός απο βρισιά, να σημαίνει "φίλος", "κορόιδο" και τόσο μα τόσα άλλα. Γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιούμαι τη λέξη στον προφορικό λόγο σα να μη σημαίνει κάτι το υβριστικό, αλλα γραπτώς μετατρέπεται αυτομάτως σε ταμπού;

 

Δέχομαι ότι η λέξη στο τελευταίο καρέ της τέταρτης σελίδας είναι λιγότερο "κοινή". Διαφωνώ όμως στο ότι δεν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.

 

Όλα δεκτά. Έτσι και αλλιώς η ουσία είναι να ανταλλάξουμε απόψεις και όχι να σε πείσω ή να με πείσεις για το ποιος έχει δίκιο. :D Το μόνο που έχω να συμπληρώσω σε σχέση με τα παραπάνω και τη θέση μου είναι το οτι καταρχήν δεν με σοκάρει τίποτα όσον αφορά φανταστικές ιστορίες. Έχουμε να σοκαριστούμε με πολλά άλλα θέματα που συμβαίνουν γύρω μας για να μας ενοχλήσουν μερικές λέξεις. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Το σκεπτικό μου στηρίζεται στην άποψη πως στην τέχνη (θέατρο, κινηματογράφος, κόμιξ κλπ) δεν προσπαθούμε να αναπαράγουμε την πραγματικότητα αυτούσια. Π.χ. όταν βλέπουμε ένα έργο στο θέατρο ή στο σινεμά δε βλέπουμε να είναι μέρος του σεναρίου οι ηθοποιοί να κομπιάζουν όταν μιλάνε ή να κάνουν σαρδάμ (όπως συμβαίνει πολλάκις στην αληθινή ζωή). Όταν διαβάζουμε ένα βιβλίο δεν βλέπουμε κάθε 5 σελίδες τον ήρωα της ιστορίας να πηγαίνει στην τουαλέτα. Θέλω να πω οτι στην τέχνη, νομίζω, η προσπάθεια έγκειται στο να μεταφέρουμε ένα αληθινό ή φανταστικό γεγονός με ορισμένους κανόνες οι οποίοι στο τέλος δίνουν την ψευδαίσθηση της αλήθειας στον αναγνώστη-θεατή. Άρα διαφωνώ με το επιχείρημα του "αφού γίνεται στην πραγματικότητα γιατί σε ενοχλεί".

Για να μην το κουράζω όμως το θέμα. Αυτά είναι απόψεις και σίγουρα μπορεί να κάνω λάθος. Όπως και να έχει, καλή συνέχεια με πολλές επιτυχίες :):beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το σκεπτικό μου στηρίζεται στην άποψη πως στην τέχνη (θέατρο, κινηματογράφος, κόμιξ κλπ) δεν προσπαθούμε να αναπαράγουμε την πραγματικότητα αυτούσια.

 

Επειδή έχω μια μικρή "αλλεργία" στις γενικεύσεις...Υπάρχουν διάφορα ρεύματα στην τέχνη,το καθένα με τα δικά του χαρακτηριστικά,"κανόνες",τρόπους έκφρασης,κλπ.Υπάρχει και ένα ρεύμα λοιπόν,ο νατουραλισμός,που αναπαράγει αυτούσια(και κάτι παραπάνω :D )την πραγματικότητα... :beer:

Δες ΕΔΩ αν θέλεις... :cool:

:beer2:

Επεξεργασία από NickDeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:thinking: Έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα βιβλίου? :beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ο νατουραλισμός επιμένει σε νοσηρές διαστάσεις της πραγματικότητας γενικεύοντάς τες κάποιες φορές ως κανόνα. Αντιπροσωπευτικό έργο του νατουραλισμού θεωρείται η Νανά του Ζολά : η ιστορία μιας κυρίας κάπως..χμ..ελευθέρων ηθών που οδηγεί στην καταστροφή ανόητους μεσήλικες (ουφ..κατάφερα να το περιγράψω ευπρεπώς..) Φυσικά η ιστορια έκανε πάταγο στη Γαλλία αλλά και στην Ελλάδα όταν μεταφράστηκε (σήμερα τέτοιες ιστορίες ακούει κανείς σε κάθε μεσημεριανή "κοινωνική" εκπομπή και δύο τέτοιες κυρίες μάλιστα, κάπως πιο γκλαμουράτες βέβαια και κυριλέ - λένε οι κακές γλώσσες- μεσουρανούν στα δελτία ειδήσεων.

 

Στην Ελλάδα ο νατουραλισμός τα πήγε πολύ καλά (διόλου παράξενο...η ελληνική λογοτεχνία κινείται ανάμεσα στο μελό και το χαζοχαρούμενο και εξ άλλου το νοσηρό είναι πιο εύκολο από το τραγικό -γι'αυτό οι αμερικάνοι διαπρέπουν στα θρίλλερ). Χαρακτηρικά νατουραλιστικά έργα θεωρούνται ο ¨Ζητιάνος" του Α. Καρκαβίτσα, οι "Γιουγκερμαν" και "Συνταγματάρχης Λιάπκιν " του Μ.Καραγάτση και φυσικά " Η Φόνισσα" του Α.Παπαδιαμάντη.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για ξένους συγγραφείς θα σε γελάσω,καλύτερα να μιλήσει κάποιος σχετικότερος(alagt17)...Τώρα,για συγκεκριμένο παράδειγμα βιβλίου,αυτό που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό είναι η "Φόνισσα" του Παπαδιαμάντη... :beer:

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις το ξαναδιάβασα. Εσύ και ο Scott McCloud! :D:cool: Όντως το χρώμα του δίνει πολλά και επίσης βοήθησε η ηλεκτρονική γραμματοσειρά! :best:

 

pas mal! pas mal at all! :respect:

 

Προχώρα ακάθεκτος! :beer:

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Άρα λοιπόν (αν κατάλαβα καλά) δε μιλάμε για μεταφορά πραγματικών γεγονότων αλλά φανταστικών με στόχο να αποδοθεί η πραγματικότητα. Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάποιο απο αυτά τα βιβλία αλλά νομίζω οτι η Νανά βρίσκεται σε κάποιο σημείο της βιβλιοθήκης μου. :) Συνεχίζοντας, μπορώ να υποστηρίξω πως οι συγκεκριμένες περιπτώσεις καλύπτονται απο το

Γενικά νομίζω οτι η βωμολοχία μπορεί να χρησιμοποιείται όταν μέσω αυτής ο καλλιτέχνης θέλει να περάσει ένα "μήνυμα", όταν δηλαδή εξυπηρετεί έναν συγκεκριμένο σκοπό (Ταραντίνο, Αριστοφάνης κλπ
) ? Σημειώνω οτι δεν είμαι ενάντια στη βωμολοχία γενικώς απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν τη βρήκα "καλά" δοσμένη.

Ευχαριστώ και τους δύο για την ενημέρωση-γνώση. cheers :beer::valtnino::beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Άρα λοιπόν (αν κατάλαβα καλά) δε μιλάμε για μεταφορά πραγματικών γεγονότων αλλά φανταστικών με στόχο να αποδοθεί η πραγματικότητα.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά δεν αποκλείεται να έχουμε νατουραλισμό,σε συνδυασμό με μεταφορά πραγματικών γεγονότων.Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι "Το αμάρτημα της μητρός μου",του Βιζυηνού,που είναι αυτοβιογραφικό έργο,και ανήκει στο ρεύμα του νατουραλισμού...Αν κάνω λάθος,ο alagt17 ας με διορθώσει... :beer:

 

P.S.Αν θες να το διαβάσεις,το βρήκα online,μπορείς να το τυπώσεις...ΕΔΩ

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μόλις το ξαναδιάβασα. Εσύ και ο Scott McCloud!

 

 

 

:D

 

Επιτέλους, αναφέρθηκε ο McCloud Αναρωτιόμουν πόσο ακόμα θα έκρυβα το ότι με επηρρέασε...Σ'ευχαριστώ, germanicus!

 

 

Τώρα, για τα υπόλοιπα...τα παιδία -να'ναι καλά- πιστέυω με κάλυψαν, αν και δεν θα κατέτασσα -αν οπωσδήποτε έπρεπε- αυτό που έκανα σε νατουραλισμό. Σκέψου το σαν υπερρεαλισμό...ίσως. Μιας και ανέφερες Ταραντίνο πριν, για να κρατήσω το ίδιο μοτίβο, χρησιμοποιώ τη γλώσσα με τον ίδιο τρόπο που τη χρησιμοποιεί ο Σπάικ Λι, όχι ο Ταραντίνο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά δεν αποκλείεται να έχουμε νατουραλισμό,σε συνδυασμό με μεταφορά πραγματικών γεγονότων.Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι "Το αμάρτημα της μητρός μου",του Βιζυηνού,που είναι αυτοβιογραφικό έργο,και ανήκει στο ρεύμα του νατουραλισμού...Αν κάνω λάθος,ο alagt17 ας με διορθώσει... :beer:

 

P.S.Αν θες να το διαβάσεις,το βρήκα online,μπορείς να το τυπώσεις...ΕΔΩ

 

:beer2:

 

 

Οκ νομίζω καλύφθηκε το θέμα :)

 

Υ.Γ. θα το διαβάσω :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χαίρομαι... :D Γιατί είχα δύο υποψίες :

1)Ότι ο Ben θα μας κατσάδιαζε ( :blob1: ) που βγήκαμε κάπως off-topic...

2)Ότι εσύ Nick συνονόματε δεν θα ήσουν τόσο cool όσο τελικά έδειξες πως είσαι... :respect:

Μπαίνετε και οι δύο στη Buddy List μου :D ,και δύο μπύρες κερασμένες... :beer::beer:

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όλα Καλά mate :D Ανταποδίδω τις La Goudale :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κερνάω Chimay και μάλιστα μπλε και μάλιστα Peres Trappistes.

 

 

NickDeli, δεν υπήρχε λόγος να ανησυχείς βρε...το λατρεύω όταν μπορώ να ισχυριστώ ότι υπήρξα, έστω και σε μικρό βαθμό, να ισχυριστώ ότι υπήρξα αφορμή για τέτοιες συζητήσεις. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.