Μετάβαση στο περιεχόμενο

SIGNAL TO NOISE [ NEIL GAIMAN, DAVE McKEAN ]


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SIGNAL TO NOISE
Scanx1.JPG

 

 

Η υπόθεση έχει ως εξής:


Ένας σκηνοθέτης μαθαίνει ότι έχει καρκίνο και θα πεθάνει σύντομα. Έχει μια ταινία στο μυαλό του για ένα ευρωπαϊκό χωριό το έτος 999 μΧ όπυ όλοι περιμένουν το τέλος του κόσμου με την έλευση της χιλιετίας. Νιώθει ότι δεν έχει νόημα να την μεταφέρει στο χαρτί, καθώς το δικό του τέλος είναι προ των πυλών. Παρόλα αυτά, τη γράφει, σαν να ήταν ο τελευταίος τρόπος να γαντζωθεί στη ζωή... Στο μεγαλύτερο κομμάτι του signal to noise παρακολουθούμε- παράλληλα με τις τελευταίες στιγμές του/ανασφάλειές του/ τελευταίες σκέψεις του για το νόημα της ύπαρξης- το έργο του να εξελίσσεται μες στο μυαλό του, με μοναδικό κοινό τον ίδιο και μας...


Scan.stn1.JPG  Scan.stn2.JPG


Από τα πιο ονειρικά, εσωτερικά και σκοτεινά έργα που έχουν πέσει στα χέρια μου, όπου το σενάριο του Gaiman και η αποτύπωση του McKean στο χαρτί είναι... οπτικοποιημένη μουσική!!
Συνοδεύεται τέλεια με μουσική υπόκρουση το σάουντρακ του Lost Highway του D.Lynch..
 

Scan.stn3.JPGScan.stn4.JPG


Στο βιβλίο συμπεριλαμβάνονται ακόμα μια εισαγωγή του Jonathan Carroll από την πρώτη έκδοση του 1992
και 2 εισαγωγές του McKean 2000 και 2006
όπως επίσης και 3 δισέλιδες ιστορίες τους τα wipe out, deconstruction και Vier Maurn σε ανάλογο ύφος!

πληροφορίες για το βιβλίο εδω, εδώ, εδώ και εδώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

:thanks: Kabuki για άλλη μια φορά... :div2:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του McKean είναι και το μεγαλύτερό του μειονέκτημα. Δεν είναι comic artist, είναι εικαστικός καλλιτέχνης. Και γι' αυτό το λόγο οι σελίδες του είναι πρωτότυπες και προσωπικού στυλ μεν, βαριές και "δυσκίνητες" δε. Το comic πρέπει να έχει μια ροή στο μάτι και μια "κίνηση" που να σε οδηγεί από το ένα καρέ στο άλλο και από τη μία σελίδα στην άλλη. Το στυλ του McKean κάνει το μάτι να μένει ακίνητο και να "κολλάει" στην εικόνα δίχως να του δίνει το απαραίτητο ερέθισμα να πάει στην επόμενη, και εκεί χάνει το παιχνίδι σ' αυτό που ονομάζεται sequential art (πάντα κατ' εμέ).

 

Το ίδιο πρόβλημα επισημαίνεται από πολλούς και για τον Alex Ross π.χ., που με το δυνατό του στυλ και τα χρώματα κλασσικής ζωγραφικής που χρησιμοποιεί, παραπέμπει σε εξώφυλλα παρά σε καρέ και σελίδες κόμικς. Κι εγώ είμαι φαν του Ross και δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω τη δουλειά του, αλλά κατανοώ απολύτως όσους τον βρίσκουν "βαρύ". Την ίδια ακριβώς αίσθηση έχω κι εγώ για τη δουλειά του McKean...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ νομίζω ότι η εικονογράφηση είναι πολύ άμεσα συνδεδεμένη με το σενάριο κι είναι σημαντικό να αποδίδει την ανάλογη ατμόσφαιρα. Καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι αν η εικόνα είναι πολύ έντονη γίνεται βαριά κι αντιμετωπίζεται περισσότερο σαν πίνακας κι όχι σαν sequential art.. Το χω δει να συμβαίνει, αν και προσωπικά δε με χάλασε (απολαμβάνω ιδιαίτερα την εντονα εικαστική τεχνοτροπία).

Το μεθυστικό όμως στο συγκεκριμένο βιβλίο ήταν ότι έδενε απόλυτα εικόνα και σενάριο και δεν συνέβαινε αυτό!

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1202
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φαίνεται να είναι από τα πιο ενδιαφέροντα που έχω δει τελευταίως, δεν το ήξερα. Με Gaiman και τα δείγματα εικονογράφησης από τις σελίδες που παραθέτεις σίγουρα έχει κάτι να μας πει. :thanks::thanks::thanks:

Επεξεργασία από andstef
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Θα συμφωνήσω με τη Λένα :) , με μάγεψε κι εμένα και ας μην είναι ''αυστηρότατα'' sequential art.(σίγουρα όχι?)

Παρ'ολ'αυτά βρίσκω ότι έχει μια δομημένη συνέχεια στη ροή. Είναι εύκολο ίσως να σε τραβήξει το σενάριο και να διαβάσεις μην κοιτάζοντας ή το ανάποδο, γιατί πράγματι είναι και οι δύο πολύ καλοί στη δουλειά τους, ο Gaiman και ο McKean δηλαδή.Κάτι τέτοιο λέει ο Jonathan Carroll στην εισαγωγή του και λέει (μεταξύ άλλων..)και ετούτο:

 

''Much has been written recently about how comics have grown up, but that is a serious misnomer. From the beginning, the intention of comics was to entertain. Signal to Noise does not entertain. It scratches, it provokes, it frightens. It tells you things you don't want to know but then twists you inside out by saying, look harder and see the poignance, the beauty of light dancing on life's edge, truth that is as simple and direct as death. It 's not a 'comic'. It's not a 'graphic novel', the going term these days which unfortunately always smacks to me of those sexy magazines you see vacant eye'd people reading on public busses in Italy or Spain. I wish someone would dig a little deeper and come up with a right name for them.''

 

Μερικές φορές απλά απολαμβάνουμε κάτι χωρίς απαραίτητα να εντάσσεται σε κλειστά δομημένες κατηγορίες, έτσι δεν είναι?

Καλά δεν ξέρω κιόλας...απλά μου είχε κάνει κι εμένα πολύ ..''φωτεινά-σκοτεινή'' εντύπωση!! (Σίγουρα παίζει ρόλο και η προσωπική μας ''εποχή'' όταν διαβάζουμε κάτι..)

 

Και το σάουντρακ ωραίος συνδυασμός ;) (από τα πολυαγαπημέναμου..) Θα του πήγαινε ενδεχομένως και κάτι σε...

 

Αναφέρεται πάντως ότι έχει δημιουργηθεί μια (μάλλον πολλές τελικά απ'ό,τι διαβάζω πάλι στην εισαγωγή τους) προσαρμογή-μεταφορά του Signal to Noise σε ραδιοφωνική εκπομπή του BBC με μουσική του ίδιου του McKean και τη φωνή κάποιου Ballamy (?) για τους μονολόγους. Πρέπει να 'χει πολύ ενδιαφέρον! (Αλήθεια, τι ήχο να έχει άραγε το κίτρινο? :thinking: )

 

:thanks: a lot κι από μένα Λένα!!! :beer::beer6: :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Mου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.Θα το διαβάσω και θα επιστρέψω για σχόλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  32
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Mου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.Θα το διαβάσω και θα επιστρέψω για σχόλια.

 

 

Moi aussi! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αυτο που λεμε sequential art εχει παγιωθει και μορφοποιηθει ας το πουμε ετσι λογω καποιων συγκεκριμενων παραγοντων,οποτε και αυτη η δουλεια παλι κομικ ειναι ,απλα σε εξελιγμενη μορφη

τωρα αν εμπιπτει σε κατηγορια εικαστικου ,αυτος ειναι ενας ορος λαστιχο καπως ,εχει επιννοηθει κατα τη γνωμη μου για αλλους λογους,αλλιως ολα εικαστικα ειναι,απο τη στιγμη που δε κολλας απλα μια φωτογραφια μη επεξεργασμενη

πολυ ενδιαφερων φαινεται παντως,ευχαριστουμε για τη παρουσιαση :)

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.