Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΖΕΣΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΖΕΣΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Γεώργιος Τσούκης
Σχέδιο:
Γεώργιος Τσούκης
Εκδοτική:
ΓΙΩΡΓΙΟΣ Β. ΤΣΟΥΚΗΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2007
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-930052-2

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

tn_ZesthSokolata_0001.jpg tn_ZesthSokolata_0001z.jpg

2007 (1η Έκδοση 1000 Αντίτυπα)
ISBN : 978-960-930052-2

 

Σε αυτό το βιβλίο ο Τσούκης παίζει με τις εικόνες και τα συναισθήματα ......
Μία ιστορία που διαδραματίζετε σε μια πόλη (...), έχει ως ήρωες δύο παιδιά... και μία ζεστή σοκολάτα....
Ο Τσούκης δεν δίνει σε εμάς έτοιμη τροφή, αλλά προσπαθεί (...και καταφέρνει...) να μας αφήσει να συμπληρώσουμε τα κενά με την φαντασία και τις αναμνήσεις μας....
το σπίτι που "πρωταγωνιστεί" στη Ζεστή σοκολάτα,γκρεμίστηκε λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία του άλμπουμ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα ήθελα μια φορά να διαβάσω αυτά που αφήνεις απέξω με τα αποσιωπητικά σου. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

(....) Θα έγραφα Θεσσαλονίκη, αλλά (ενώ έχει ώς backround την Θεσ/νίκη...) πιστεύω πως αυτό που θέλει να πεί το ίδιο ισχύει για όλες τις μεγαλουπόλεις .... έτσι ενώ έγραψα στην αρχή Θεσ/νίκη, στο τέλος το έσβησα και αφησα μόνο τις τελίτσες..... :beer:

Επεξεργασία από mOeBiUs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το διάβασα ευχάριστα!!Σχεδιαστικά δεν το βρήκα και ως κάτι το ιδιαίτερο πέρα από κάποιες λεπτομέρειες που μου άρεσαν πολύ αλλά σαν πλοκή μου άρεσε το όλο ύφος και ειδικά η πορεία στο να καταλήξει στη ζεστή σοκολάτα....Ένα ωραίο ταξίδι με φόντο 2 ανθρώπους στους δρόμους της πόλης!!

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το θεωρώ από τα καλύτερα ελληνικά πράγματα που έχω διαβάσει. Όχι για το σχέδιο, ούτε για το σενάριο αλλά για την ατμόσφαιρα που αποπνέει, τον τρόπο που μεταδίδει αισθήματα, σιωπές, ανείπωτα λόγια. Τι να πω με άγγιξε πάρα πολύ, χωρίς καν να μπορώ να προσδιορίσω το γιατί.

Φούξια Jimmy, ο ήρωας με συναισθήματα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το θεωρώ από τα καλύτερα ελληνικά πράγματα που έχω διαβάσει. Όχι για το σχέδιο, ούτε για το σενάριο αλλά για την ατμόσφαιρα που αποπνέει, τον τρόπο που μεταδίδει αισθήματα, σιωπές, ανείπωτα λόγια. Τι να πω με άγγιξε πάρα πολύ, χωρίς καν να μπορώ να προσδιορίσω το γιατί.

Φούξια Jimmy, ο ήρωας με συναισθήματα!

 

Δεν ξέρω αν είναι από τα καλύτερα πράγματα που έχω διαβάσει πάντως θα συμφωνήσω και με το παραπάνω όσο αφορά το σχόλιο για την ατμόσφαιρα που βγάζει κλπ....Δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις κάπως καλύτερα!

 

Και το βρίσκω ακόμα πιο εντυπωσιακό αν σκεφτείς ότι εντάξει δεν έχει και τίποτα διαλόγους μεγάλους για να πεις ότι σε συνεπαίρνει τόσο ο λόγος...Αλλά αυτά τα λόγια που έχει σε συνδυασμό με τη χρήση των εικόνων το κάνουν όμορφα "ταξιδιάρικο"....!!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το θεωρώ από τα καλύτερα ελληνικά πράγματα που έχω διαβάσει. Όχι για το σχέδιο, ούτε για το σενάριο αλλά για την ατμόσφαιρα που αποπνέει, τον τρόπο που μεταδίδει αισθήματα, σιωπές, ανείπωτα λόγια. Τι να πω με άγγιξε πάρα πολύ, χωρίς καν να μπορώ να προσδιορίσω το γιατί.

Φούξια Jimmy, ο ήρωας με συναισθήματα!

 

 

α γειά σου... α γειά σου!

 

Μπήκα για να γράψω "το διάβασα. δεν κατάλαβα τίποτα. μου άρεσε. μη ρωτάτε γιατί". Και διαβάζω αυτό του Πρασινομήτσου. Και φρονώ ότι έχει δίκιο. Κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοιο.... Δεν θα έλεγα "από τα καλύτερα", αλλά σε όλα τα άλλα, he has a point I think.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

α γειά σου... α γειά σου!

 

Μπήκα για να γράψω "το διάβασα. δεν κατάλαβα τίποτα. μου άρεσε. μη ρωτάτε γιατί". Και διαβάζω αυτό του Πρασινομήτσου. Και φρονώ ότι έχει δίκιο. Κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοιο.... Δεν θα έλεγα "από τα καλύτερα", αλλά σε όλα τα άλλα, he has a point I think.

 

 

Τώρα εγώ ξέπεσα στη λαϊκούρα της πλέμπας ή ο Germ έπεσε θύμα των κουλτουριάρηδων; :thinking::lol:

Ζεστή Σοκολάτα: μας ενώνει! :best::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η Ζεστή Σοκολάτα δεν είναι αυτό που εγώ βρίζω ως "κουλτούρα". Ούτε ως σκίτσο (μπορεί να το δει/"ανεχτεί" ο οποιοσδήποτε)και σαφέστατα ούτε ως ιστορία. Ούτε ειρήνη γιατί είναι αμαρτία να πεθαίνουν/λιμοκτονούν τα μικρά παιδάκια, ούτε οικολογία γιατί άμα κόβετε τα δεντράκια δεν θα έχουμε οξυγόνο, ούτε ένα κάρο άλλες επιφανειακότατες επιδερμικότατες ψευδοευαισθησίες. Προφανώς από τα όσα αντιλαμβάνομαι, έβλεπε ένα παλιό σπίτι το οποίο γκρεμίστηκε και μέσα στο μυαλό του σκαρώθηκε μια ιστορία με ξύλινα παντζούρια, με προσδοκία/ερχομό/επανασυνάντηση, με άρωμα/γεύση παλιών πραγμάτων που μας έβγαζε η γιαγιά (θυμάμαι χαρακτηριστικότατα μια αδερφή του παππού μου σε ένα χωριό των 7 κατοίκων τον χειμώνα, 57 το καλοκαίρι, που όποτε πήγαινα μικρός πριν 20+ χρόνια, μου έφτιαχνε κακάο. Για τα δικά της μέτρα+σταθμά, αυτό ήταν ΤΟ τρατάρισμα για ένα πιτσιρίκι). Εδώ δεν έχουμε ψευδοευαισθησίες. Όπως ακριβώς δε νομίζω να έχω συναντήσει ακόμα στα όσα (λίγα) έχω διαβάσει από τον Τσούκη ψευδοευαισθησίες. Δεν λέει/κάνει πράγματα γιατί του έχουν μάθει ότι είναι καλά/κακά και απλώς παπαγαλίζει όπως τόσοι και τόσοι. Κυριολεκτικά φαίνεται να ακούει την ψυχή του και να καταθέτει αυτό που πραγματικά νοιώθει και να χαρτογραφεί τα μονοπάτια στα οποία πραγματικά περιπλανιέται.

 

:cheers5:

 

ΥΓ Πρόσεξε επίσης και σε πόσες φάσεις δίνεται η εντύπωση (όταν είναι μαζί) ότι σχηματίζουν μια καρδούλα. Τελείως απροσδιόριστα. Δεν μπορώ να πάρω το στυλό και να σου κάνω το περίγραμμα, αλλά το ένοιωσα πολλές φορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΖΕΣΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.