Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ - Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γενικά, όλα τα φρέσκα βιβλία του ΠΠ που είδα στο παζάρι είναι έτσι.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι παράτυπο/παράνομο. Παλιότερα τουλάχιστον (δηλαδή πριν από 30 χρόνια) δεν ήταν ασυνήθιστο να μην γράφουν στοιχεία στα βιβλία, ειδικά κάτι δευτεροκλασάτοι εκδοτικοί οίκοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3780
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν είναι τα στοιχεία το θέμα (που η έλλειψή τους υποννοεί έλλειψη σημερινών δικαιωμάτων, μάλλον), αλλά το ISBN. Copyright κι έτσι. Αν θεωρείται φανζίν, δε θα έπρεπε να έχει επίσημη διάθεση καταρχάς, και είναι παράνομο. Όπως παράνομο είναι να χρησιμοποιείται και ένδειξη copyright άλλης έκδοσης (δηλαδή της original του '80).

Επεξεργασία από MrK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω από το 2-DD: 
 

Κυριακή, 13 Ιουνίου 2010

Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας

 Η Μπαλάντα που γέννησε ένα θρύλο

post-556-0-51034900-1403870087_thumb.jpg


Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας (Una Ballata del Mare Salato) είναι το ιστορικό πλέον έργο του Hugo Pratt στο οποίο έκανε την πρώτη του εμφάνιση ο πιο γνωστός του ήρωας, ο περιπετειώδης, ρομαντικός ναυτικός με το σκουλαρίκι Corto Maltese. Τα γεγονότα της υπέροχης αυτής ιστορίας που έγραψε και σχεδίασε το 1967 ο μεγάλος ιταλοελβετός δημιουργός διαδραματίζονται τις χρονιές 1913-15 κάπου στο νότιο Ειρηνικό, ανατολικά των ακτών της Νέας Γουινέας, ανάμεσα στα μικρά, εν μέρει αχαρτογράφητα νησάκια που διασκορπίζονται στη θαλάσσια περιοχή μέχρι τα νησιά του Σολωμόντα.

Ο Corto Maltese δεν είναι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μας. Είναι απλά ένας ήρωας ανάμεσα στους πολλούς που παίρνουν μέρος στην εξωτική αυτή περιπέτεια. Μάλιστα, η προσωπικότητά του, ενώ εμπεριέχει τις βασικές αρχές με τις οποίες τον προίκισε ο δημιουργός του, δεν έχει πάρει ακόμα την τελική της μορφή.

Αυτό θα γίνει αργότερα, όταν ο μαλτέζος ναυτικός θα ξεχωρίσει στις καρδιές του κοινού απο τους άλλους χαρακτήρες της Μπαλάντας, και θα δημιουργηθεί μία ζήτηση για περισσότερες ιστορίες με τον ίδιο ως πρωταγωνιστή. Τότε, ο Hugo Pratt θα αποφασίσει να του χαρίσει τη δική του σειρά, με επόμενο σταθμό το επίσης αριστουργηματικό έργο "Στον αστερισμό του Αιγόκερω".

Η ιστορία μας ξεκινάει όταν η πιρόγα του οξύθυμου καπετάνιου Ρασπούτιν περιμαζεύει δυτικά των νησιών του Σολωμόντα δύο ταλαιπωρημένους νεαρούς ναυαγούς, τον Κάιν και την Πανδώρα Γκρούβεσνορ. Τα δυο ξαδέλφια προέρχονται απο πλούσια αυστραλιανή οικογένεια, και αντιπροσωπεύουν μία περιουσία σε λύτρα. Ο Ρασπούτιν όμως θα "ψαρέψει" και άλλον ναυαγό, έναν αλυσοδεμένο σε μία σχεδία και αφημένο να πεθάνει ναυτικό ονόματι Corto Maltese. Οι δύο σκληροτράχηλοι ναυτικοί ανήκουν σε ένα δίκτυο "επιχειρήσεων" στην περιοχή, απο πειρατεία μέχρι παράνομο εμπόριο, το οποίο διοικεί ο μυστηριώδης ρασοφορεμένος "Καλόγερος", αγνώστων λοιπών στοιχείων, απο ένα αχαρτογράφητο μυστικό νησί της περιοχής, την Escondida. Η εποχή έιναι τεταμένη (βρισκόμαστε ακριβώς πρίν το ξέσπασμα του 1ου Παγκοσμίου Πολέμου), και ο Καλόγερος με τους άντρες του κοιτάζουν να εκμεταλλευτούν όσο μπορούν καλύτερα την περίσταση, συνάπτοντας εμπόριο και συνδιαλλαγές με γερμανούς, ολλανδούς και άγγλους ταυτόχρονα, αδιαφορώντας για τον μεταξύ τους πόλεμο.

Οι νεαροί Γκρούβεσνορ, λοιπόν, θα μπλεχτούν σε ένα πολύπλοκο παιχνίδι με έντονες πολιτικές προεκτάσεις και ισχυρούς παίκτες, όπως το γερμανικό ναυτικό με τον υποπλοίαρχο Σλούτερ, το ιαπωνικό αυτοκρατορικό ναυτικό, το ναυτικό της Νέας Ζηλανδίας με επι κεφαλής τον θείο των νεαρών παιδιών διοικητή Ρινάλντο Γκρούβεσνορ, και φυσικά ο Καλόγερος με τους ανθρώπους του, τον Ρασπούτιν, τον Κρανίο, έναν ιθαγενή απο τα Φίτζι, και φυσικά τον Corto Maltese. Ηδράση θα μεταφερθεί στη μυστηριώδη Escondida, το άντρο του Καλόγερου, όπου εν μέσω δολοπλοκιών, δολοφονιών και μυστικών συμμαχιών, θα ολοκληρωθεί αυτή η αναπάντεχη σειρά γεγονότων. Και φυσικά στο τέλος, όπως συμβαίνει συνήθως σε έναν πόλεμο, η αχνή γραμμή που διαχωρίζει το σωστό απο το λάθος, το ηθικό απο το ανήθικο, και το έγκλημα απο τον ηρωισμό θα έχει σβηστεί, σαν τα ίχνη που σβήνει το κύμα σε κάποια παραλία του νότιου Ειρηνικού.
 

post-556-0-04267300-1403870125_thumb.jpgpost-556-0-14572100-1403870122_thumb.jpgpost-556-0-43380700-1403870120_thumb.jpgpost-556-0-38044800-1403870118_thumb.jpg


Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας είναι το κορυφαίο έργο ενός πολύ μεγάλου δημιουργού των ευρωπαϊκών comics, του Hugo Pratt. Έχει τιμηθεί με πολλές διακρίσεις και βραβεία σε όλον τον κόσμο, με σημαντικότερη τη βράβευση του στο διεθνές φεστιβάλ comics της Angouleme. Κυρίως όμως μνημονεύεται ως το έργο που γέννησε έναν μύθο. Τον ταξιδευτή, τον περιπλανώμενο σ'όλες τις γωνιές της Γης, πνεύμα ελευθερίας, πολίτη του κόσμου και alter ego του δημιουργού του - τον Corto Maltese.
 

post-556-0-67484500-1403870115_thumb.jpg

Σενάριο : Hugo Pratt
Σχέδιο : Hugo Pratt
Εκδόσεις : Ivaldi Editore (1967) 
Εκδόσεις (ελληνικά) : Ars Longa (1987)  
Μετάφραση : Άρης Μαλανδράκης 


Links 

Corto Maltese @ wikipedia  
Hugo Pratt @ wikipedia
Una Ballata del Mare Salato (μεταφρασμένο απο τα ιταλικά)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Με αφορμή τη συζήτηση που γίνεται εδώ, συνειδητοποίησα πως τόσο καιρό δεν έχουμε ανεβάσει το "κανονικό" εξώφυλλο, μια που αυτό που έχει ανεβάσει ο alagt και είναι το εξώφυλλο της 2ης έκδοσης, στην 1η έκδοση είναι ουσιαστικά το dust cover.

 

 

attachicon.gifcorto02.jpgattachicon.gifcorto01.jpg

 

bump!

1.δεν εχουν ανεβει τα εξωφυλλα αυτα

2.βρεθηκε το συγκεκριμενο(1η εκδοση) στα 10€ στη θεσσαλονικη σε παγκο βιβλιων.Δεν ξερω τι νοημα εχει,μιας και καινουργιο κανει 6€ στα γνωστα παζαρια αλλα αν καποιος το θελει μπορει να μου πει να το παρω εκ μερους του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εφόσον είναι σε καλή κατάσταση, το θέλω εγώ. :)

 

:thanks: για την υπόδειξη. Θα ανέβουν σύντομα. Ανέβηκαν. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κι εγώ αν έχει κι άλλο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

φωτη δεν ειδα καποιο αλλο,οταν ξαναπερασω θα ρωτησω ομως μπας και..παυλο θα το κατεβασω με την πρωτη ευκαιρια,λογικα αυριο το μεσημερι θα το εχω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Με αφορμή τη δεύτερη ανάγνωση που έκανα αυτές τις μέρες, ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μόνο εγώ παρατήρησα ότι το σχέδιο σε πολλά σημεία, δεν είναι τόσο καλό όσο σε άλλα άλμπουμ του Κόρτο; Ή μήπως φταίει η εκτύπωση;  :thinking:

 

Υ.Γ. Δε νομίζω ότι μπορώ να προσθέσω κάτι σε όσα σχόλια έχουν προηγηθεί για το αριστούργημα αυτό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για την ακρίβεια είναι λίγο θαμπό! Και σε εμένα το ίδιο συμβαίνει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έχετε κι οι δυό σας απόλυτο δίκιο. Αυτό το καταλαβαίνει κανείς αν βάλει δίπλα δίπλα την πρώτη έκδοση με τις επανεκδόσεις. Φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά. Οι επανεκδόσεις διακρίνονται γιά δύο πράγματα. Ένα είναι οι θαμπάδα τους. Αυτό εξηγείται γιατί είναι ξεκάθαρα σκαναρίσματα/φωτοτυπίες της αρχικής έκδοσης. Διακρίνονται στις επανεκδόσεις ακόμα και τα περιθώρια της αρχικής έκδοσης.

Το δεύτερο που τις διακρίνει είναι η απόχρωση. Η αρχική έκδοση είναι καθαρή ασπρόμαυρη εκτύπωση, ενώ οι επανεκδόσεις είναι grayscale, ίσως για να καλύπτονται όσο είναι δυνατόν οι ατέλειες του σκαναρίσματος. 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ηρθε επιτελους ο καιρος να πιασω κι εγω τα Κορτο Μαλτεζε, μπαααας και παρει

πισω ο Germ, τις καταρες που μου εχει ριξει που δεν τα ειχα διαβασει ακομα :banana:

 

Ξεκινησα με το προφανες, την Μπαλαντα και αν πω οτι βρηκα κατι ασχημο, σε αυτο

το αριστουργημα της εννατης τεχνης, να μου πιασουν ψαρακι τα κομικ μου!

 

Τελειωνοντας το, ενιωσα σαν να εχω διαβασει ενα μυθιστορημα 400 σελιδων :xm:

Σε ολα του υπεροχο, δομη, χαρακτηρες, εικονογραφηση, τα παντα!

Ενα υπεροχα ταξιδιαρικο στορυ, ρομαντικο, περιπετιωδες και με ιστορικη βαση!

 

Τι αλλο να ζητησει κανεις;

Αποφασισα να διαβασω τους εξι τομους που εχω, Μπαλαντα, Αιθιοπες, Βενετσιανικο Παραμυθι, Σαμαρκανδη,

Τανγκο και Ελβετικα, με την εσωτερικη χρονολογηση, εναν τομο καθε μια ή δυο μερες.

 

Τωρα πλεον εχοντας διαβασει ως και την Σαμαρανδη θελω να διαβασω παλι την Μπαλαντα :yes:

 

Φυσικα θα βαλω στο προγραμμα να αγορασω συντομα και τους υπολοιπους τομους που δεν εχω.

 

Ευχαριστω GC, ευχαριστω Germ :hug2: , χωρις τα μπινελικια σου μπορει να μην τα διαβαζα ποτε!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Επιτέλους είδες το φως .................................... :et:


 


 


 


Κυριακή του Τυφλού.(Ιωάννη κεφ. θ'-στ’)


ΕΙΣΑΓΩΓΗ


Ο Κύριος μας φανερώνει με το σημερινό θαύμα ότι είναι ο αληθινός Θεός, που χαρίζει και πάλι το φως στο δυστυχισμένο άνθρωπο.


 


«Τω καιρώ εκείνω παράγων ο Ιησούς είδεν άνθρωπον τυφλόν εκ γενετής................................Ταύτα ειπών έπτυσε χαμαί και εποίησε πηλόν εκ του πτύσματος, και επέχρισε τον πηλόν επί τους οφθαλμούς του τυφλού και είπεν αυτώ· ύπαγε νίψαι εις την κολυμβήθραν του Σιλωάμ, ό ερμηνεύεται απεσταλμένος. .......................................Είπε δε αυτώ ο Ιησούς- και εώρακας αυτόν και ο λαλών μετά σου εκείνος εστίν. ο δε έφη· πιστεύω, Κύριε· και προσεκύνησεν αυτώ.


 


 


 


Καλως ήρθες στον κόσμο των κόμικς................ :welcome2::D


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Γιατι τρελαινεστε ολοι δεν καταλαβαινω. Ωραια ιστορια; Ναι. Θα την ξαναδιαβαζα ; Καποια στιγμη ναι. Αλλα μεχρι εκει. Οπως και με ολα τα κομικς του Κορτο Μαλτεζε που εχω διαβασει.

 

Ισως φταιει οτι δεν εκτιμω τον ρομαντισμο του ηρωα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γιατι τρελαινεστε ολοι δεν καταλαβαινω. Ωραια ιστορια; Ναι. Θα την ξαναδιαβαζα ; Καποια στιγμη ναι. Αλλα μεχρι εκει. Οπως και με ολα τα κομικς του Κορτο Μαλτεζε που εχω διαβασει.

 

Ισως φταιει οτι δεν εκτιμω τον ρομαντισμο του ηρωα :P

Φταιει που εισαι πεζος :(

 

Αααχχ εσεις τα νεα παιδια...

 

...αλλα δεν φταις εσυ, αλλιως επρεπε να ειναι τα πραγματα, οπως παλια...

 

 

post-23328-0-87183600-1440598319_thumb.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πρόσαφατα ανακάλυψα και εγω αυτόν τον υπέροχο Κόρτο Μαλτέζε. Διάβασα ενα και μετά με πήρε η θάλασσα και τα διάβασα όλα. Τα αγαπημένα μου ήταν τα 3 που δεν έχεις. Ο Αετός στη ζούγκλα, Ο Αστερισμός του Μονόκερω και τα Κέλτικα. Οπότε σε ζηλεύω που δεν τα έχεις διαβάσει. Βουρ κ μη χάνεις χρόνο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Φταιει που εισαι πεζος :(

 

Αααχχ εσεις τα νεα παιδια...

 

...αλλα δεν φταις εσυ, αλλιως επρεπε να ειναι τα πραγματα, οπως παλια...

 

 

 

 

:beer:

E σε τετοιου ειδους στορυ, αν δεν ειναι ο πρωταγωνιστης λιγο hardboiled, λιγο κυνικος, λιγο ταλαιπωρημενος και λιγο λερα που οταν τα τιναζει να λες "οχι γιατι αυτον ρε ; γιατι ; :pesta: ηταν καλος αυτος τελικα, μπουχουχου μπουχουχου :crying: " δεν λεει ... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

E σε τετοιου ειδους στορυ, αν δεν ειναι ο πρωταγωνιστης λιγο hardboiled, λιγο κυνικος, λιγο ταλαιπωρημενος και λιγο λερα που οταν τα τιναζει να λες "οχι γιατι αυτον ρε ; γιατι ; :pesta: ηταν καλος αυτος τελικα, μπουχουχου μπουχουχου :crying: " δεν λεει ... :P

Σοβαρα τωρα (καλα μην το δεσεις κιολας το σοβαρα :P ) θεωρω πως οι ανθρωποι της θαλασσας

της εποχης εκεινης, ηταν οντως ρομαντικοι! Τουλαχιστον σε σχεση με τις τωρινες γενιες!

 

Αν και σκληροι (σκληραγωγημενοι) και ταλαιπωρημενοι, οι ανθρωποι αυτοι, ειχαν μεσα τους

μια βαθια αγαπη για την θαλασσα και καθε μεγαλο ταξιδι ηταν μια αληθινη περιπετεια, σχεδον στο αγνωστο!

 

Για να καταληξω, δεν μου φαινεται και τοσο φανταστικος ο χαρακτηρας του Κορτο.

Ισως ειμαι κι εγω λιγο ρομαντικος ή ισως εχω επηρεαστει και λιγο που εχω διαβασει τεσσερα αλμπουμ μαζεμενα :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατι τρελαινεστε ολοι δεν καταλαβαινω. Ωραια ιστορια; Ναι. Θα την ξαναδιαβαζα ; Καποια στιγμη ναι. Αλλα μεχρι εκει. 

 

Θα συμφωνησω. Μου αρεσε, αλλα δε θα φανταζομουν ποτε πως θεωρειται αριστουργημα. Ειδικα το σχεδιο...

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γιατι τρελαινεστε ολοι δεν καταλαβαινω. Ωραια ιστορια; Ναι. Θα την ξαναδιαβαζα ; Καποια στιγμη ναι. Αλλα μεχρι εκει.

 

what he said. 

 

Είχα διαβάσει μερικά λίγα του Κόρτο. Και είχα πάντα στο μυαλό μου έτσι αόριστα και γενικά ότι ο Πράττ είναι ιδιοφυΐα και ότι πρέπει να θεωρώ τα κόμικ του αριστουργήματα γιατί έτσι, με επίκεντρο αυτό. Χμ, πολύ δύσκολα. Καλό, χρυσό, έξυπνη υπόθεση, σίγουρα ένα από τα καλά κόμικ με αρκετά αρχάριο (σε σχέση με άλλα του ίδιου) σχέδιο. Και ναι, έχω την hc φωτοτυπημένη έκδοση. Και ναι, έλαβα υπόψιν ότι είναι θαμπό λόγω εκτύπωσης. Ναι, επιμένω ότι το σχέδιο είναι συμπαθητικό, το πολύ. :D 

 

Φαίνεται ότι ο Πράττ έχει σχέδιο να συνεχίσει να βγάζει ιστορίες και η Μπαλάντα είναι το εκκολαπτήριο του ώστε να καταλήξει εν τέλει στον κατάλληλο πρωταγωνιστή. Μου φάνηκε πως εκεί που έκανε κλικ στο ότι θα είναι ο Κόρτο είναι το σημείο που δεν προσκύνησε τον Καλόγερο και τάχθηκε υπέρ των παιδιών όταν πήγε να τα μπιφτεκώσει πολλαπλώς ο Ρασπούτιν. Ο οποίος Ρασπούτιν εδώ ακόμα είναι ένας αμείλικτος τυχοδιώκτης ενώ αργότερα θα δούμε πως εξελίσσεται χαβαλετζής και τουλάχιστον συμπαθής στον Κόρτο. 

 

Αν κάτι είναι αψεγάδιαστο στο άλμπουμ αυτό, είναι αυτός καθεαυτός ο Κόρτο. Περιττό να πω πως με γοήτευσε η στάση ζωής του, η ψυχραιμία του, η ευθυμία ακόμα και στην πιο σκατένια κατάσταση,η οξυδέρκεια του. Αλλά παιδιά, ο τύπος είναι ο πρώτος. Ο πατέρας. Είναι ΑΡΝΤΑΝ. Θα έπρεπε να γίνει φράση.  Και ακόμα τον βλέπουμε σαν μορφή στα πολύ σκαριά του. 

 

Άλλα Κόρτο Μαλτέζε μ'άρεσαν πολύ πολύ περισσότερο. Όπως για παράδειγμα αυτό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν είχα ξανασχοληθεί με Κόρτο Μαλτέζε και ξεκίνησα πριν λίγες μέρες να διαβάζω.
Πρώτα με την Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου. Δεν τρελάθηκα.
Έπειτα με το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης. Kάπως καλύτερα τα πράματα αλλά και πάλι, δεν βρήκα κάτι το εξαιρετικό που θα με κάνει ν΄αγαπήσω τη σειρά :thinking:

Και σήμερα διάβασα τη Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας.
Εδώ ναι. Για πρώτη φορά ένιωσα ότι κάτι ιδιαίτερο υπάρχει.
Εννοείται η καλύτερη ιστορία απ΄τις τρεις και η μόνη που πραγματικά μου άρεσε :)
Δεν τη βρήκα και αριστούργημα βέβαια. Και εξακολουθώ να θεωρώ υπερβολικές τις κριτικές και τους διθυράμβους που έχει πάρει το άλμπουμ.
Αλλά είναι μια πραγματικά πολύ ωραία ιστορία, που διαβάζεται ευχάριστα και σε κρατάει συνεχώς σε εγρήγορση παρά τον όγκο της.
Έχει πολλούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες, σε αντίθεση με τις άλλες που ουσιαστικά επικεντρώνονται αποκλειστικά γύρω απ΄τον Κόρτο.
Εννοείται θα ξαναδιαβαστεί και πολύ πιθανό να με κάνει να δώσω άλλη μια ευκαιρία στη σειρά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Επισυνάπτω εξώφυλλο/οπισθόφυλλο της 2ης έκδοσης (1995) σε καλύτερη ανάλυση.

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Το αν είναι βέβαια όντως η 2η έκδοση συζητιέται, γιατί μετά την 2η έγιναν και άλλες επανεκδόσεις, αλλά όλες στο εσωτερικό τους γράφουν "2η έκδοση 1995"

 

Πριν μερικούς μήνες, στον πάγκο της Μαμούθ στην έκθεση βιβλίου στο Πασαλιμάνι, μου είπαν ότι όταν πήραν τα δικαιώματα και για τη Μπαλάντα, μόλις είχε βγει αυτή εδώ η 2η έκδοση, και συμφώνησαν με τον εκδότη να τους αφήσουν να διαθέσουν όλο το στοκ της 2ης έκδοσης και μετά να εκδόσει την Μπαλάντα η Μαμούθ.

 

Αλλά ένα μυστήριο πράγμα, μου είπε, αυτή η 2η έκδοση φαινόταν να μην εξαντλείται ποτέ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το 1995 τα πήραν τα δικαιώματα ή το 2008 όπου έγινε η τρίτη έκδοση αλλά μέσα αναπαρήγαγε τα στοιχεία της δεύτερης; Αυτό ρώτα τους την επόμενη φορά. :) Πάντως υποψιάζομαι πως βγήκε ξανά σε μαλακή έκδοση, συν μια σκληρόδετη από το 2008 που βγήκε η τρίτη έκδοση μέχρι σήμερα. Οπότε πρέπει να έχουμε 5 εκδόσεις της μπαλάντας. Και προφανώς η συμφωνία κυριών δεν τηρήθηκε από την μία πλευρά. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λοιπόν. Στην βιβλιοθήκη της λέσχης έχουμε την πρώτη έκδοση, οπότε σκαναρίστηκε και το dust cover της που δεν το είχαμε. Επίσης, μετά από παραχώρηση της GST, προστέθηκε και το εξωπισθόφυλλο της τρίτης έκδοσης, που όντως έχει πιο αχνό εξώφυλλο. :)

Επίσης, προστέθηκε και ο μήνας κυκλοφορίας της πρώτης έκδοσης (Δεκέμβριος).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το τεύχος που σκάναρα εγώ χθες είναι softcover. Αυτό που μόλις ανέβασες ως 3η έκδοση είναι hardcover?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όχι, το hardcover έσκασε μύτη το 2013 αν διαβάσεις και τα σχόλια. Τα εξώφυλλα δεν έχουν καμιά διαφορά πάντως, αν και μέσα το σκληρόδετο γράφει σκέτο ars longa και μόνο τα στοιχεία της πρώτης έκδοσης (το έχουμε και αυτό στην βιβλιοθήκη της λέσχης :) ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας:

 

Ο Χάρτης της Εσκοντίδας είναι:

 

Στην 1η έκδοση (ARS LONGA/NEMO) σκούρος γκρι.

 

Στην 2η έκδοση (ARS LONGA/ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ) καφέ.

 

Στη σκληρόδετη (ARSE LONGA) ανοιχτός γκρι.

 

Άλλες εκδόσεις δεν έχω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στην τρίτη είναι πορτοκαλι (μάλλον αποχρωματισμός του καφέ κατά το σκανάρισμα από τα αντίτυπα που έκανε ο εκδότης).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στη δεύτερη πορτοκαλίζει το καφέ. Μπορεί να μιλάμε για το ίδιο χρώμα :holidays4:

Θα φωνάξω τη Μοιραράκη να μας το λύσει :idea:

 

Επίσης αν και στο εσωτερικό το σκληρόδετο δεν έχει ουσιαστκή διαφορά από την 1η έκδοση (είναι ΛΙΓΟ πιο άχνη η εκτύπωση και χάνονται ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ γραμμούλες στο σχέδιο) αυτό που υποφέρει είναι το εξώφυλλο, όπου έχει εξαφανιστεί πολλή πληροφορία από τα χρώματα της ακουαρέλας και συνολικά έχει κατακιτρινίσει. :blush:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55431
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και στη δικιά μου ένα καφε-πορτοκαλί είναι, ή να πω "σκατουλί" για μεγαλύτερη ακρίβεια; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το διάβασα. Λοιπόν, είναι πολύ καλή αφετηρία για Κόρτο και έχοντας διαβάσει τέσσερις από τις μικρές ιστορίες που δημοσιεύονται τώρα από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως, θα έλεγα πως είναι must πριν αρχίσετε την ανάγνωση τους, αφενός για να πιάσει κανείς καλύτερα το ύφος του Πραττ, αφετέρου για να γνωρίσει και τον χαρακτήρα του Κόρτο (μαζί με άλλους εξίσου ενδιαφέροντες χαρακτήρες, βέβαια).
Σε τόσο πολλές σελίδες η ιστορία απλώνεται πολύ καλύτερα, ενώ παραδόξως διατηρεί τον ίδιο καλό ρυθμό με τις εικοσασέλιδες. Είναι μια περιπέτεια με όλα τα στοιχεία που χρειάζονται ώστε να σε μαγνητήσει και να μην μπορείς να σταματήσεις να γυρνάς σελίδες (εγώ το διάβασα σε δύο καθίσματα). Μπορώ πλέον με σιγουριά να καταλάβω που βασίζονται οι διθύραμβοι που διαβάζω.

Το ίδιο ισχύει και για το σχέδιο, που ενώ χρειάστηκα χρόνο για να το χωνέψει ο εγκέφαλός μου (το είχα συνηθίσει και με χρώμα) όταν το κοίταξα για δεύτερη φορά συνειδητοποίησα γιατί είναι τόσο ελκυστικό. Ειδικά σε ό,τι αφορά τις λεπτομέρειες της γραμμής τις εκτίμησα πολύ καλύτερα. Επίσης είδα μερικά από τα ομορφότερα πάνελς που πιάνουν όλο το πλάτος της σελίδας.


Τώρα μπορώ να απολαύσω περισσότερο τις ιστορίες που μπαίνουν στο Έθνος. Προφανώς καλύτερο από ό,τι άλλο Πραττ έχω διαβάσει, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα για κατατάξεις. :dadira:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.