Μετάβαση στο περιεχόμενο

IRON MAN: EXTREMIS


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
IRON MAN: EXTREMIS
Σενάριο/Kείμενα:
Warren Ellis
Σχέδιο:
Adi Granov
Hμερ. έκδοσης:
05-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Πέτρος Παπαλιανός
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-651-4
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

IronManExtremis_0001.jpg  IronManExtremis_0001z.jpg

 

Τι συμβαίνει όταν ο Τόνι Στάρκ (επίσης γνωστός και ως IRON MAN) σκαλίζει το παρελθόν του, και δή, τα χρόνια που πέρασε στο πανεπιστήμιο; Ανακαλύπτουμε νέα πρόσωπα από το φιλικό του περιβάλλον, είναι η απάντηση. Και τι σχέση έχει ένα από αυτά τα πρόσωπα με τον γενετικά τροποποιημένο στρατιώτη τον οποίο ο Iron Man καλείται να σταματήσει; Επιπρόσθετα, τι είναι το Extremis;

Αυτά είναι μερικά από τα ερωτήματα που θα βρούν απάντηση στον νέο τόμο της Anubis, IRON MAN: EXTREMIS, ο οποίος αποτελεί την συλλογή των πρώτων 6 τευχών της πλέον πρόσφατης μηνιαίας σειράς του Iron Man στην Αμερική, The invincible Iron Man v4, όπου επιτέλους βγαίνει και στα Ελληνικά!

Με αυτά τα τεύχη ο συγγραφέας Warren Ellis μαζί με τον Adi Granov ο οποίος σχεδιάσε όλα τα τεύχη με προγράμματα μέσω υπολογιστή, επαναπροσδιορίσανε τον ρόλο του χαρακτήρα στην σημερινή εποχή, και ήδη θεωρείται κλασικό storyline. Το γεγονός πως κάνανε σχεδόν ένα χρόνο για να βγούνε αυτά τα τεύχη, ενώ η έπρεπε να βγαίνουν κάθε μήνα δεν πτόησε τους αναγνώστες.

Για την ιστορία να αναφέρω, πως πλέον το The invincible Iron Man v4 έχει μετανομαστεί σε Iron Man: Director of S.H.E.I.L.D μετά τα γεγονότα του Marvel's Civil War, και πλεόν περιμένουμε και δεύτερη σειρά Iron Man από τον Matt Fraction, η οποία θα ονομάζεται πάλι The invincible Iron Man (v5). Για να μην νομίζεται πως μόνο οι Ελληνες εκδότες τα έχουν κάνει τουρλουμπούκι. :D

Να τονίσω επίσης πως το συγκεκριμένο τομάκι, είναι το πλεόν κατάλληλο για να γνωρίσει κάποιος νέος αναγνώστης τον χαρακτήρα, ενώ είναι και αυτόνομο storyline.

 

Ironmanteyxh.jpg

 

Η διαφημιστικη καταχώρηση.

IronManExtremis_Ad.JPG

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σχέδιο που σε αφήνει άφωνο από τον Adi Granov, αλλά βρήκα άσχημη την όλη σεναριακή ιδέα και την τροπή που παίρνει έπειτα ο χαρακτήρας του Τόνι Σταρκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία!! Κι άλλη κυκλοφορία της "Marvel Comics" ξετρυπώνει! Την τιμή να δούμε τώρα βέβαια αν και δεν θα είναι για πολύ καιρό εμπόδιο στο να το αποκτήσω. Ευχαριστώ! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Thnx για την ενημέρωση.Το έχω στα αγγλικά.Πολύ καλή ιστορία.Όσο για τον ίδιο το χαρακτήρα θεωρώ οτι είναι παρεξηγημένος.Απλά έκανε μεγάλες χαζομάρες με καλή πρόθεση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

wizard_magazine_199_17.jpg

Scan by shaw001, Wizard 199

 

Προσυπογράφω την δήλωση του Matt Fraction, και θεωρώ υπεύθυνο τους χειρισμούς του Mark Millar στο Civil War για αυτό. Απλώς δεν καταλαβαίνει τον χαρακτήρα. Οπότε τον έκανε :Ass: hole.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Με το "άσχημο" στο σενάριο της συγκεκριμένης ιστορίας δεν εννούσα βέβαια το ότι ο Τόνι έγινε κακοποιός και φασίστας, αυτό έγινε λίγο αργότερα άλλωστε.

 

 

 

SPOILERS !

 

 

 

 

 

 

 

 

Αναφέρομαι φυσικά στον extremis virus, με τον οποίο ο Τόνι έπαψε πια να είναι ένας κοινός άνθρωπος και έγινε ουσιαστικά παντοδύναμος, αν σκεφτείτε το εύρος των νέων του ικανοτήτων. Δυστυχώς οι υπεύθυνοι της Μάρβελ υπερέβαλαν απίστευτα και έκαναν τον Τόνι ανίκητο, τον δυνατότερο ίσως ήρωα της Μάρβελ. Είναι πια ένας "τέλειος οργανισμός" που δεν καταστρέφεται (ανασύνθεσε τον εαυτό του όταν τον "έλιωσε" ο Ultron!!!), ελέγχει οποιοδήποτε μηχάνημα όπου και αν βρίσκεται !!!!!!!! και εκτός αυτών έχει και την πανοπλία του! Η βασική δομή όμως στον χαρακτήρα του Τόνι Σταρκ ήταν ακριβώς το ότι σε αντίθεση με τους άλλους ήρωες ήταν ένας κοινός άνθρωπος που στηρίζονταν στον μυαλό του μέσω της τεχνολογίας και στο θάρρος του για να κάνει αυτά που έκανε. Με αυτή την ιστορία έγινε πια ένας ανίκητος υπεράνθρωπος. :thD:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο έβαλα σε Spoiler. :D

 

 

Πάντως από τα γεγονότα του World War Hulk και έπειτα, έχει εξισορροπηθεί κάπως η κατάσταση με τις δυνατότητες του. Πώς; Οι εξ' ορισμού power houses του σύμπαντος της Marvel έχουν ξαναβρεί την αίγλη τους. :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο τίτλος κυκλοφόρησε σήμερα. Τιμή σας ακούω να ρωτάτε; 21,9€.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ποιος μου έλεγε ότι έχει αρχίσει να ρίχνει τις τιμές; Ποιοοοος;;; Μάλλον τα Λιοντάρια ήταν μία μικρή ευχάριστη παρένθεση, δεν εξηγείται αλλιώς. Πάντως δεν αποκλείεται να υπάρχει και θέμα τυχόν αυξημένων δικαιωμάτων στους εξ Αμερικής προερχόμενους τίτλους, τί να πω... δικαιολογίες ψάχνω (βλ. παρακάτω). Γεγονός είναι ότι πάντα ζαχαρώνω τους τίτλους αυτής της μορφής, ανεξάρτητοι - αρκετά προσεγμένοι τόμοι, όμως πάντα η τιμή τους είναι ένας αποτρεπτικός παράγων για μένα, ουσιαστικά είναι η διπλάσια ανά σελίδα από ότι τα αντίστοιχα των τευχών (3,50 / 48 = 0,073 < 21,90 / 160 = 0,135)... άρα κάπου εδώ πάει περίπατο και το επιχείρημα για τα δικαιώματα :wall: βεβαίως ακόμα και η διαφορά ποιότητας δεν δικαιολογεί τέτοιες διαφορές κατά την γνώμη μου.

 

Όσο για την ιστορία, παντελώς άγνωστη σε εμένα, δεν με συγκινεί και πολύ το σενάριο της που έχει βάλει στο spoiler ο φίλος Lord Makro, γιατί ουσιαστικά η φύση του ήταν πάντα αυτή που τον διαχώριζε από τους υπόλοιπους υπερήρωες, κάτι αντίστοιχο με τον Batman της DC θα τολμούσα να πω. Πάντως θα είναι και αυτός ο τόμος στην wishlist μου, αλλά αρκετά πίσω σε προτεραιότητα από τα υπόλοιπα που έχουν ενσωματωθεί σε αυτήν.

 

ThanX για την ενημέρωση, άσχετα αν μας επιφύλασσε στο τέλος άσχημα νέα... :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως από 24,90 και 32,90 που στοιχίζουν κάτι πρόσφατοι τόμοι, τα 21,90 έφτασαν να θεωρούνται λογικά για τόμο 160 σελίδων, άσχετα που και πάλι υπάρχει δυσκολιά στο να τα βρείς μαζεμένα και να τα δώσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

24,90 ευρώ έκανε το ETERNALS που έχει 40% περισσότερες σελίδες (24,90 / 224 = 0,11) και 27,90 το X-Men: Αυτοκρατορική Εισβολή (Imperial) το οποίο απλά το θεωρώ κλοπή από την ανάποδη. Αυτά από υπερηρωικά που με ενδιαφέρουν πιο πολύ γιατί άμα πιάσουμε και το Conan: Η Βίβλος του Θοθ (32,90) το καινούργιο LOKI στα 20,9 (με 96 σελίδες = 0,22) δείχνει μία αδιαφορία για τις φωνές διαμαρτυρίας, μία παγίωση της τιμής άνω των 15 λεπτών ανά σελίδα χοντρικά πλην των υπερβολών όπως το LOKI που εκτινάσσει την τιμή στα 22 λεπτά. Δεν ξέρω, με την Anubis έχω μία σχέση λατρείας / μίσους. Τα περισσότερα από αυτά που βγάζει μου αρέσουν και θέλω να τα δω να αναπαύονται στην βιβλιοθήκη μου, αλλά άμα τα βαράει στα αυτιά δεν πρόκειται ποτέ να τα πάρω. 21 ευρώ για το LOKI ή 44 για το V: for Vendetta όσο και να τα θέλω δεν πρόκειται να τα δώσω, πολύ απλά ίσως και από αντίδραση. Θα μου πεις αναλόγως τα έδωσες στα Λιοντάρια... σωστά, αλλά είναι ένας τίτλος από τους πολλούς που θα μπορούσα να έχω πάρει και η ποιότητα τελικά είναι κάποια κλικ παραπάνω στην ίδια αναλογία τιμής (αν και με 30% που το έδινε πρόσφατα κατάστημα σίγουρα μετάνιωσα που έδωσα 6 ευρώ παραπάνω πριν δυο βδομάδες για να το πάρω). Περιθώρια για καλύτερες τιμές σίγουρα υπάρχουν αλλά...

 

Και επαναλαμβάνω... ποιος έλεγε ότι θα ρίξει τις τιμές (σοβαρά δεν θυμάμαι) 21 ευρώ το LOKI είναι δυνατόν ???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τις τιμές η Ανούμπις δε θα τις ρίξει ποτέ.

 

Παράδειγμα αποτελούν οι σειρές βιβλίων που εκδίδει.

 

Πρόσφατα στο κομικντομ είδα εκπρόσωπο της εταιρείας, μπροστά μου, σε άσχετη φάση να κάνει "παρατήρηση" στο περίπτερο της Helm για

 

απαράδεκτα χαμηλή τιμή στο καινούργιο Ελρικ λέγοντας πως "θα χαλάσουν την πιάτσα έτσι".

 

Τα σχόλια δικά σας !!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τις τιμές η Ανούμπις δε θα τις ρίξει ποτέ.

 

Παράδειγμα αποτελούν οι σειρές βιβλίων που εκδίδει.

 

Πρόσφατα στο κομικντομ είδα εκπρόσωπο της εταιρείας, μπροστά μου, σε άσχετη φάση να κάνει "παρατήρηση" στο περίπτερο της Helm για

 

απαράδεκτα χαμηλή τιμή στο καινούργιο Ελρικ λέγοντας πως "θα χαλάσουν την πιάτσα έτσι".

 

Τα σχόλια δικά σας !!!!!!!!!!

 

Ανατρίχιασα! Ντροπή!

 

Lord Makro, εκεί που είμουν έτοιμος να το αγοράσω στο αμερικάνικο tpb το παρών βιβλίο, μου τα χάλασες. Το spoiler ήταν αποθαρυντικό...

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Lord Makro, εκεί που είμουν έτοιμος να το αγοράσω στο αμερικάνικο tpb το παρών βιβλίο, μου τα χάλασες. Το spoiler ήταν αποθαρυντικό...

 

Ε ναι, το σενάριο είναι "κάπως", δεν το λέω πάντως για να αποτρέψω την αγορά του, το σχέδιο άλλωστε του Granov είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ (ρεαλιστικό και σε υπερβολικό βαθμό θα μπορούσα να πω :wow:) . Τουλάχιστον έχεις αυτό να χαζεύεις... :lol:

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ θα συνέστηνα να το διαβάσεις πάντως. Ακόμα και αν δεν σου αρέσει η κατεύθυνση που θα πάρει ο τίτλος (γιατί μπορεί να σου αρέσει τελικά) ο Ellis είναι μάστορας του λόγου, οπότε τουλάχιστον δεν θα πλήξεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ > ΚΟΜΙΚΣ > >2000 ύστερα από την προσθήκη του εξώφυλλου ( :thanks: Pavlos)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η τιμή είναι η ίδια ή έχει κάποια έκπτωση τώρα; :D

 

:thanks: Pavlos

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η τιμή είναι η ίδια ή έχει κάποια έκπτωση τώρα; :D

 

:thanks: Pavlos

 

Στα περισσότερα κομιξάδικα και βιβλιοπωλεια κάνουν ένα 10% έκπτωση επι της τιμης (που ναι, συνεχιζει να ειναι 21,90)

:beer:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπον...το πήρα σχεδον σιγουρη ότι δε θα μου αρεσε.. Λέω όμως.. Ellis, πολύ ωραίο σχέδιο...για να δουμε! Επίσης τόσα καλά λόγια έχουν ακουστεί για την ταινία... ας πάρω μια γεύση από τον ήρωα.. :D

 

Καταρχην το στορυ διαβάζεται πολύ ανετα από όποιον/α δεν έχει ξαναδιαβασει Iron Man. To σχεδιο ειναι σκοτεινό (όπως μου αρέσει) και το σενάριο μου φανηκε πολύ καλό. Ο Ιron Man παραειναι αμφιλεγόμενος ήρωας, δεσμιος των επιλογών του, με έντονες εσωτερικές συγκρούσεις.. Το στορυ δεν τον αθωώνει από όλα αυτά. Ούτε τους υπόλοιπους χαρακτήρες. (Ευτυχώς! δεν θα αντεχα να ο διαβασω σε αντιθετη περίπτωση!)

Αυτό ήταν που μου άρεσε και περισσότερο, ότι το κόμικ είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό απαλλαγμένο από τον κλασσικό μανιχαϊσμο (δίπολο καλού-κακού) που αποδίδεται (και μάλλον σωστά συνήθως) στο υπερηρωικό σύμπαν.

Εντάξει, πάλι παίζουν "καλοί" και "κακοί", δε γύρισε ο κόσμος ανάποδα! το μοτίβο όμως δεν είναι πλεον ασπρόμαυρο.. πολλές γκρίζες ζωνες του δίνουν νεο χρώμα!

 

(μπορεί να είναι αρκετές οι υπερηρωικές ιστορίες πλέον με τέτοια χαρακτηριστικά που να μην τις έχω υπόψη μου.. όποιος συμφορουμίτης μπορεί και θέλει ας με διαφωτισει :) )

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπον...το πήρα σχεδον σιγουρη ότι δε θα μου αρεσε.. Λέω όμως.. Ellis, πολύ ωραίο σχέδιο...για να δουμε! Επίσης τόσα καλά λόγια έχουν ακουστεί για την ταινία... ας πάρω μια γεύση από τον ήρωα.. :D

 

Καταρχην το στορυ διαβάζεται πολύ ανετα από όποιον/α δεν έχει ξαναδιαβασει Iron Man. To σχεδιο ειναι σκοτεινό (όπως μου αρέσει) και το σενάριο μου φανηκε πολύ καλό. Ο Ιron Man παραειναι αμφιλεγόμενος ήρωας, δεσμιος των επιλογών του, με έντονες εσωτερικές συγκρούσεις.. Το στορυ δεν τον αθωώνει από όλα αυτά. Ούτε τους υπόλοιπους χαρακτήρες. (Ευτυχώς! δεν θα αντεχα να ο διαβασω σε αντιθετη περίπτωση!)

Αυτό ήταν που μου άρεσε και περισσότερο, ότι το κόμικ είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό απαλλαγμένο από τον κλασσικό μανιχαϊσμο (δίπολο καλού-κακού) που αποδίδεται (και μάλλον σωστά συνήθως) στο υπερηρωικό σύμπαν.

Εντάξει, πάλι παίζουν "καλοί" και "κακοί", δε γύρισε ο κόσμος ανάποδα! το μοτίβο όμως δεν είναι πλεον ασπρόμαυρο.. πολλές γκρίζες ζωνες του δίνουν νεο χρώμα!

 

(μπορεί να είναι αρκετές οι υπερηρωικές ιστορίες πλέον με τέτοια χαρακτηριστικά που να μην τις έχω υπόψη μου.. όποιος συμφορουμίτης μπορεί και θέλει ας με διαφωτισει :) )

 

:beer: :beer:

 

Διάβασε αν θες τα καταπληκτικά runs daredevil 26-σήμερα (105)

 

captain america 1-37 (σήμερα)

 

για πολλές γκρίζες ζώνες και φοβερή δράση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σκοπεύω να το αγοράσω το Καλοκαίρι λόγω του καταπληκτικού του σχεδίου αλλά και σεναρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  6496
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  15
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μονο εμενα μου φανηκε τελειο, τοσο σε σεναριο οσο και σε σχεδιο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

..........

 

οκ.. γούστα είναι αυτά :)

 

Το σχέδιο δεν μου άρεσε. Το βρήκα μετριότατο. Το σενάριο είναι οκ. Αλλά *βαριέμαι* άαααααλλο ένα origins....... μα πόσο το βαριέμαι.......

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

..........

 

οκ.. γούστα είναι αυτά :)

 

Το σχέδιο δεν μου άρεσε. Το βρήκα μετριότατο. Το σενάριο είναι οκ. Αλλά *βαριέμαι* άαααααλλο ένα origins....... μα πόσο το βαριέμαι.......

 

:cheers5:

 

Χμ, απο ολες τις αποψεις, μονο αυτη του Germ ηταν καπως διαφορετικη, δινοντας μια μετριοπαθη και μαλλον μετριοαρνητικη κριτικη στο εργο αυτο.

 

Απο σημερα που το διαβασα, συμφωνω λοιπον μαζι του. Το διαβασα μονορουφι μεσα σε 1 ωριτσα. Ειμαι τερμα newbie στα υπερηρωικα, ηταν η πρωτη μου επαφη με Iron man, ελπιζω τα υπολοιπα κομματια που αγορασα σημερα της Marvel να με τραβηξουν περισσοτερο, τοσο σχεδιαστικα οσο και σεναριακα.

 

Το σχεδιο δε μου εκανε καμια μεγαλη αισθηση, βρηκα πολλα ψεγαδια οσον αφορα το σχεδιασμο του Τονυ, δυσαναλογα της ηλικιας του, πολλες φορες με διαφορες σε καρε ακομη και το μουστακι του που θυμιζει μουστακι 45χρονου, γενικα μετριο, και διαβαζοντας το , απλα περιμενα να εχει καλο σεναριο ωστε να με τραβηξει κυριως η πλοκη. Η πλοκη λοιπον

ηταν νορμαλ, ωραια τα διλημματα τα ηθικα και τα βαθυτερα νοηματα, που καθιστουν τα πραγματα ασπρομαυρα και οχι ασπρα ή μαυρα, οπως πολυ σωστα ειπε η Λενα, ειμαι υπερ αυτων των προσεγγισεων. Απλα , ουτε και το σεναριο ειχε κατι να με συγκλονισει.

Επισης δε μου αρεσε καθολου σεναριακα το να παρουσιαζεσαι κολληταρι με την κοπελια την επιστημονα, αυτη η καημενη να σου δινει τον extremis για να επιβιωσε ο κ@λαρακος σου, να δακρυζει μαλιστα σε καποια φαση, και εσυ μετα στεγνα μεσα σε 1 καρε να φερνεις τους στρατιωτες να τη συλλαβουν. Ασε μας βρε ανθρωπε μου, που ξαφνικα σε πιασαν οι ηθικοι φραγμοι και δε θα αντεχες να την προστατεψεις και να την εχεις κοντα σου σαν φιλη σου, αν οχι σαν συνεργατη. Και μου πεταει κιολας οτι θα μπορει τουλαχιστον να κοιταει τη μαπα του στον καθρεφτη. Ναι αυτο θα σε σωσει λογικα. Μα ποσο πολυ τον αδικουν ρε σεις οι συγγραφεις...

Οκ περασα την ωρα μου,

νικησε ο κλασικος,

παμε παρακατω. :P

 

Παμε και στη βαθμολογια christs: 4/10

Αν ειστε αιρονμανικοι, πιστευω αξιζει να το διαβασετε γιατι μαλλον θα σας αρεσει η ιδεα να μπειτε βαθυτερα σε σκεψεις και προβληματισμους του αγαπημενου σας ηρωα.

Για ολους τους υπολοιπους, που απλα περιμενουν να χορτασουν ξυλο και ανατροπες, και να μην το αγορασετε δε χαλασε ο κοσμος. Εγω μαλλον δε θα το παιρνα, αν πηγαινα στο χθες. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το σχεδιο δε μου εκανε καμια μεγαλη αισθηση, βρηκα πολλα ψεγαδια οσον αφορα το σχεδιασμο του Τονυ, δυσαναλογα της ηλικιας του, πολλες φορες με διαφορες σε καρε ακομη και το μουστακι του που θυμιζει μουστακι 45χρονου

 

Αν κατάλαβα τι εννοείς, όχι μόνο η ηλικία του Tony είναι κάπου εκεί (late 30's, early 40's), αλλά και το μουστάκι του ήταν έτσι μέχρι πριν την ταινία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χρήστο αν θες να μάθεις τα βασικά από τους κύριους σουπερήρωες τσέκαρε της σειρά Season One της Marvel (μερικά τα έχει βγάλει η Anubis),Year One από DC και άλλα διάφορα έργα (EarthOne,...)

Επεξεργασία από Θλιμμένος Μπούφος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αν κατάλαβα τι εννοείς, όχι μόνο η ηλικία του Tony είναι κάπου εκεί (late 30's, early 40's), αλλά και το μουστάκι του ήταν έτσι μέχρι πριν την ταινία. 

Χρησταρα μου, θα ημουν τραγικος αν χθες που διαβασα κατι, μετα καπακι πηγαινα και εγραφα καποιο τοσο σοβαρο λαθος. Θα ηταν κοντρα στον χαρακτηρα μου, μιας και οταν διαβαζω κατι, αφοσιωνομαι πληρως ωστε να μην χασω κανενα σημαντικο ή ασημαντο κομματι του. :P

 

Αν το εχεις , θα δεις οτι περιπου στην αρχη (μα τι ηλιθιο να βγαζεις εντυπο υλικο χωρις αριθμους στις σελιδες, πραγματικα θελω να τους πνιξω) εκει που ειναι στο μπαρ ο Τονυ και μια κοπελιτσα, του γραφει "Μολις μπηκες στα 20. Φορας κοστουμι, μπλα μπλα..." . και πιο πριν του ειχε ηδη πει "αυτο το κουστουμι σε κανει να φαινεσαι 20 χρονια μεγαλυτερος".  Οποτε, θελεις να μου πεις, οτι αυτα τα καρε ηταν απλα flashback? Δε μου εγινε τοσο φανερα κατανοητο, οπως καταλαβαινεις. Τωρα που  το ξαναειδα, ειναι λιγο πιο σκοτεινο, ισως εφταιξε το οτι το διαβασα υπο χαμηλο φωτισμο χθες.

 

Παντως, ακομα και μετα τη διορθωση αυτη, μπορεις να τσεκαρεις τα καρε αυτα, και τα αμεσως πριν καρε, και να συγκρινεις το προσωπο του Τονυ. Βλεπεις εσυ μια διαφορα 20 ετων, αποτυπωμενη στο προσωπο? Δεν ειναι αυτη προχειροδουλεια? Ηθελε ο τυπάς να σχεδιασει εναν 20χρονο με τετοιο τροπο ετσι ωστε να μεγενθυνει το μεγαλιστικο φαινεσθαι του Τονυ? Ας μην τον σχεδιαζε ιδιο και απαραλλαχτο λοιπον. Δηλαδη εγω που δεν προσεξα τον πιο σκουρο χρωματισμο των καρε αυτων, δεν θα πρεπε κανονικα να καταλαβω το flashback απο την εμφανιση των δυο τους? ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν σου αρκεί να καταλάβεις πως είναι Flashback από τα συμφραζόμενα και από το ασπρόμαυρο φίλτρο στον χρωματισμό; Πρέπει να το γράψει ο σεναριογράφος;

Και δεν τον σχεδίασε ίδιο. Στο κόμικ ο Τόνυ έχει μουσάκι, εκτός από το flashback που έχει ένα λεπτό μουστάκι, χαρακτηριστικό γνώρισμα του χαρακτήρα στα πρώτα 20 χρόνια της πορείας του. Το κούρεμα επίσης διαφέρει και τα μάγουλα του είναι πιο οστεώδη (δεν μου έρχεται κάποια άλλη λέξη αυτή την στιγμή).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν σου αρκεί να καταλάβεις πως είναι Flashback από τα συμφραζόμενα και από το ασπρόμαυρο φίλτρο στον χρωματισμό; Πρέπει να το γράψει ο σεναριογράφος;

Και δεν τον σχεδίασε ίδιο. Στο κόμικ ο Τόνυ έχει μουσάκι, εκτός από το flashback που έχει ένα λεπτό μουστάκι, χαρακτηριστικό γνώρισμα του χαρακτήρα στα πρώτα 20 χρόνια της πορείας του. Το κούρεμα επίσης διαφέρει και τα μάγουλα του είναι πιο οστεώδη (δεν μου έρχεται κάποια άλλη λέξη αυτή την στιγμή).

Ποια συμφραζομενα? Οσο για το φιλτρο στον χρωματισμο, ηδη ανεφερα οτι το διαβασα χθες βραδυ υπο χαμηλο φωτισμο. Αν θα δεις καποια απο τα αρχικα καρε οπου παρουσιαζεται ο παληκαρας που εχει παρει τον extremis, και εκεινα ειναι καπως πιο καστανοσκουρα. Εκεινα δεν ηταν παντως flashback. ;)

 

Οσο για τα υπολοιπα του σχεδιασμου, εκει τουλαχιστον μπορω να κρινω αντικειμενικα, μιας και εχω ματια και βλεπω. Γυρισε 2-3 σελιδες πισω, απο τη σκηνη εκεινη στο μπαρ με την κοπελιτσα, και δες τη πρωτη εμφανιση του Τονυ, οπου φαινεται η φατσα του. Και συνεκρινε την μ αυτην που βλεπεις στο μπαρ. Βλεπεις εσυ δηλαδη διαφορες 20 ετων? Παιδια αν ειστε ολιγον τι προκατηλειμενοι με τα κομιξ ή τους ηρωες που αγαπατε, δε φταιω, συγνωμη. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα συμφραζόμενα της σκηνής. :)

Στην αρχική σκηνή έπαιζε πολύ σέπια. Άλλο στοιχείο που χρησιμοποιείται ως έμφαση αλλά όχι ως flashback.

Και όχι δεν βλέπεις διαφορές 20 ετών. Εγώ δεν σου είπα πως είναι 20 χρόνια μεγαλύτερος*. Ο Dark Chris το είπε. ;) Αυτό που βλέπεις πάντως είναι ένας άνθρωπος που έχει από μικρός υιοθετήσει ένα στυλ για να προσδίδει κύρος, κάτι δεν το λέει ακριβώς αλλά το υποδηλώνει στην σκηνή του Flashback. 

 

* Η Μάρβελ έχει γενικά προσαρμόσει τις χρονολογίες διάφορων γεγονότων στο σύμπαν της ώστε όλα να έχουν συμβεί μέσα σε 8 με 10 χρόνια. Οπότε ο Τόνυ στην ιστορία μέσα πρέπει να είναι στα 28 του ή 29.

 

Επίσης το να αναλύει κάποιος κάποια πράγματα της ιστορίας που δεν τα έπιασες με την πρώτη ανάγνωση τον κάνει προκατειλημμένο; Έντονη λέξη, που μου δίνει να καταλάβω πως νομίζεις πως σου κάνουμε επίθεση αντί να συζητάμε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.