Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΥΘOΣ (Α' ΚΥΚΛΟΣ)


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΥΘΟΣ (Α' ΚΥΚΛΟΣ)
Σενάριο/Kείμενα:
Κώστας Φραγκιαδάκης
Σχέδιο:
Κώστας Φραγκιαδάκης
Εκδοτική:
ΚΟΜΠΡΑ ΠΡΕΣΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2005
Εξώφυλλα:
6 + 6 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
6
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.5 x 28.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Mythos_0001.jpg  Mythos_0002.jpg  Mythos_0003.jpg  Mythos_0004.jpg

 

MythosB01b.jpg

 

Το 2005 η ΚΟΜΠΡΑ ΠΡΕΣΣ ξεκίνησε την έκδοση του ΜΥΘΟΥ, μια δουλειά του Κώστα Φραγκιαδάκη (σενάριο και σχέδιο). Οταν κυκλοφόρησε και το 6ο τεύχος(το μόνο έγχρωμο μέχρι τώρα) σταμάτησε η Κόμπρα και ανέλαβε την έκδοσή του η εκδοτική ΨΥΧΗΣ ΤΑ ΛΑΜΠΥΡΙΣΜΑΤΑ που κυκλοφόρησε τον 2ο πια κύκλο. Η ιστορία θα ολοκληρωθεί σε 4 κύκλους, με 6 τεύχη ο καθένας.

 

Η ιστορία αφορά τις περιπέτειες του ΜΥΘΟΥ, ενός ήρωα της Αρχαίας Ελλάδας που έχει να αντιμετωπίσει πολλούς κακούς της μυθολογίας και του φανταστικού.

 

Σε προσωπική κριτική (απλού αναγνώστη) να πω ότι αν και το σχέδιο στην αρχή με ξένισε(τελευταία έχει καλιτερεύσει πολύ) το σενάριο με κέρδισε και δεν το κρύβω ότι κάθε φορά περιμένω το επόμενο τεύχος με ανυπομονησία.... αξίζει να το διαβάσετε...

 

Το 2006 βγήκαν σε συγκεντρωτικά τομάκια (tpb) από της Ψυχής Τα Λαμπυρίσματα.

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους Ion13 & MYTHOS.

 

:valt:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πωπωπω!!! Με τη μία μπήκα στα '80s και δεν είδα τις παρουσιάσεις για κόμιξ εδώ πέρα! Είναι όντως ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τα "Μύθος"! Από άποψη σεναρίου βέβαια περισσότερο και όχι τόσο σχεδίου, αλλά αυτό δε με πειράζει καθόλου εμένα προσωπικά! Το σενάριο το υπερκαλύπτει! Εκτός των άλλων έχει και λήμματα για να μάθεις και πέντε πράγματα από αρχαία Ελληνική μυθολογία, όπως ονόματα, περιοχές, μυθολογικά πλάσματα ή ακόμη και αντικείμενα! Πολύ καλή η δουλειά του Κώστα Φραγκιαδάκη και ήταν ευχής έργου που κυκλοφόρησε επιτέλους και ο 2ος κύκλος από την "Ψυχής Τα Λαμπυρίσματα"! Πρέπει να το παραγγείλω οπωσδήποτε!! :beer::beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα θα παραγγείλω και τα τρία τεύχη του δεύτερου κύκλου! Ήθελα να ρωτήσω το εξής όμως. Ο Νεκτάριος Χρυσός που αναφέρεται στα τεύχη 2 και 3, του 2ου κύκλου, ποιός είναι ακριβώς;

 

Υ.Σ. Έτοιμη και η λίστα κυκλοφορίας.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Λίγα σχόλια κι από μένα για τη συγκεκριμένη σειρά:

 

Αν και είχα αγοράσει τα τεύχη εδώ και αρκετούς μήνες, μόλις πριν 3 μέρες αποφάσισα να ξεκινήσω να τα διαβάζω. Η αλήθεια είναι ότι το σχέδιο δεν με τράβηξε στην αρχή, και σίγουρα δεν βοηθούσε το ότι η σειρά ήταν ασπρόμαυρη. Όμως όταν ξεκίνησα να διαβάζω άλλαξα παντελώς γνώμη, και για το σχέδιο και τη σειρά ολόκληρη.

 

Στο σχέδιο των χαρακτήρων υπάρχουν κάποιες ασυμμετρίες, παραπάνω γωνίες ή καμπύλες απ' ό,τι θα έπρεπε και κάποιες ακόμα μικρές λεπτομέρειες. Όμως δεν με χάλασε ιδιαίτερα. Και σε γενικές γραμμές τα στοιχεία που συμπλήρωναν τα καρέ ήταν αρκετά λεπτομερειακά (τοπία, κτίρια, εφέ κλπ) και μου άρεσαν πολύ. Επιπλέον το σχέδιο του Φραγκιαδάκη βελτιώνεται πολύ από τεύχος σε τεύχος, όπου στα τελευταία τεύχη έχουν ελαχιστοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό οι ατέλειες. Να πω πάντως ότι το χρώμα βοηθάει στη βελτιστοποίηση του σκίτσου, καθώς το σχέδιο του 6ου τεύχους (που ήταν έγχρωμο) ήταν από τα καλύτερα της σειράς.

 

Όσο για τα σενάρια των ιστοριών; Φανταστικά! Εμένα προσωπικά μου άρεσαν πάρα πολύ όλες οι ιστορίες (αν και έχω μια προτίμηση στα τεύχη 1-7 όπου τα σενάρια ήταν κάπως πιο λεπτομερειακά και γεμάτα - οι ιστορίες μάλιστα σε αυτά τα τεύχη είχαν 4 σειρές καρέ και όχι 3 που έγιναν αργότερα). Οι ιστορίες ήταν γεμάτες μυθολογικές αναφορές με σωστές επεξηγηματικές παραπομπές όποτε χρειαζόταν. Αν και δεν είμαι φαν του Λιακόπουλου, δεν με χάλασε ότι το concept εξελισσόταν σιγά σιγά σε σενάριο βιβλίων του. Επίσης τα κεφάλαια ήταν ωραία χωρισμένα, ενώ όταν η ιστορία απαιτούσε να μας παρουσιαστεί κάποια "έκπληξη", ο δημιουργός φρόντιζε να το κάνει σε επόμενη σελίδα ώστε να μην πέσει το μάτι μας νωρίτερα και χαλάσει η έκπληξη. Στοιχεία για τον ήρωα μαθαίναμε λίγα λίγα σε κάθε τεύχος, κρατώντας με σε αγωνία για το τι μέρος του λόγου είναι αυτός ο Μύθος.

 

Γενικά πολύ θετικές εντυπώσεις, διάβασα και τα 10 τεύχη σε 3 μέρες, κάτι που δεν κάνω συχνά για μία σειρά. Είναι παραπάνω από εμφανές ότι ο Φραγκιαδάκης (και ο Χρυσός στη συνέχεια) έχει ρίξει πολύ μελέτη και προσπάθεια και συγγραφικά και σεναριακά. Ελπίζω να υπάρξει συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πρόσφατα διάβασα τα τεύχη 1,3,4,6 απο τον 1ο κύκλο.Τα άλλα δεν τα βρήκα ακόμη.Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι λάτρεψα το σενάριο.Ήταν μεν αυτοτελές αλλά κρατούσε και ένα κεντρικό μυστήριο.Επίσης φαινόταν οτι ο δημιουργός έψαξε αρκετά την ελληνική μυθολογία.Τέλος το κάθε τεύχος είχε μπόλικη δράση.

Τα κακά τώρα.Το σκίτσο ξεκίνησε κακό και πλέον εξελίχθηκε σε μέτριο κάτι που δεν βοηθά στο να μπορέσω να προτείνω και σε άλλους αυτό το κόμικ.

Τα αντρικά σώματα έχουν πολύ μικρές πλάτες και "αδύναμα" χεράκια,κάτι που κάνει τα κεφάλια να φαίνονται τεράστια.Επιπλέον σε πολλά σημεία (στα περισσότερα) δεν υπάρχει σκιά στους χαρακτήρες.Γενικά η εικονογράφηση (ειδικά στο 1ο τεύχος) μοιάζει με σκίτσο ταλαντούχου μαθητή δημοτικού στο μάθημα των καλλιτεχνικών.

Το καλό είναι οτι απο τεύχος σε τεύχος η εικονογράφηση βελτιώνεται αισθητά.Αυτό μου δείχνει οτι ο δημιουργός δεν επαναπαύεται και προσπαθεί συνεχώς.Και γενικά επειδή είμαι απο αυτούς που περισσότερο δίνουν βάση στο σενάριο και όχι στο σκίτσο σαν σύνολο μου άρεσε πολύ και μόλις βρώ χρόνο θα ψάξω και για τα υπόλοιπα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σου προτείνω να επικοινωνήσεις με τον Κώστα για να σου στείλει τα τεύχη που σου λείπουν. Είναι τρομερό παλληκάρι και θα βοηθήσει όπως μπορεί.

Είναι μέλος της κοινότητάς μας με το όνομα MYTHOS. Στείλτου ένα πμ. Αν δεν μπορεί, θα φροντίσω εγώ να πάρεις τα τεύχη που σου λείπουν.

 

Η αλήθεια είναι ότι το σχέδιο στα τελευταία του τεύχη είναι πολύ καλύτερο από τα πρώτα καθώς έχει κάνει υπερ-προσπάθεια να γίνει καλύτερος.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είναι αμφίβολο αν θα βρεις όμως τεύχη του 2ου κύκλου γιατί βγήκαν σε πολύ μικρό τιράζ και μάλλον έχουν εξαντληθεί.

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είναι αμφίβολο αν θα βρεις όμως τεύχη του 2ου κύκλου γιατί βγήκαν σε πολύ μικρό τιράζ και μάλλον έχουν εξαντληθεί.

 

Tα 3 τεύχη του 2ου κύκλου νομίζω οτι θα τα βρώ (λέω 3 γιατί το 10 είναι φρέσκο οπότε θα αργήσει στη Θεσ/νίκη).Θα πάω μέσα στη βδομάδα στην αγορά για να δώ τί θα βρώ και μετά θα επικοινωνήσω ή με τον Mytho ή με τον Valt.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, κάτι πολύ περίεργο που πήρε το μάτι μου τυχαία μόλις τώρα και απλά το αναφέρω για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους, αφού νομίζω ότι όλα θέλουμε να τα ξέρουμε και να τα καταγράφουμε.

 

Στο τεύχος 1 του δεύτερου κύκλου, στην φωτογραφία - εξώφυλλο που έχουμε καταχωρημένη ήδη στο φόρουμ, η τιμή που αναγράφεται είναι 3,90€ ενώ στο δικό μου τεύχος αναγράφει 4,40€. Δεν βλέπω άλλες πληροφορίες μέσα για επανέκδοση, δεύτερη χιλιάδα κλπ, δεν μπορώ να ξέρω το γιατί έγινε αυτό και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, απλά το είπα για να καταγραφεί. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το σκανάρω κιόλας σαν απόδειξη, γιατί αυτή την στιγμή βαριέμαι. Εάν το κρίνετε όμως απαραίτητο, αύριο - μεθαύριο το κάνω. Αυτά...

 

[EDIT]

Α, είδα και άλλα... το όνομα του Φραγκιαδάκη είναι με μικρότερα γράμματα σε ένα μαύρο φόντο (γραμμή από άκρη σε άκρη) και φυσικά το λογότυπο του εκδότη δεν είναι τόσο μεγάλο, αλλά σχετικά μικροσκοπικό και μάλιστα στο δεξιό μέρος του εξώφυλλου.

 

Αυτά... πάλι.

 

[EDIT ΞΑΝΑ]

Λίγα - λίγα τα βλέπω... στο δεύτερο τεύχος δεν υπάρχει αυτή η άσπρη γραμμή πίσω από τα ονόματα των δημιουργών, μάλιστα αυτά γράφονται σε δύο σειρές. Ενώ η γραμμή που ανέφερα παραπάνω και το λογότυπο του εκδότη, είναι όπως το τεύχος 3, που από ότι είδα δεν έχει κάποια διαφορά.

 

Αυτά... ξανά μανά και πάλι...

 

:D άντε να πηγαίνω σιγά σιγά πριν δω και τίποτε άλλο...

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Γεια χαρά σε όλους

 

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος και να μου πει που μπορώ να βρώ το 5 τεύχος του δεύτερου κύκλου. Το ψάχνω στο Ηράκλειο κρήτης και δεν το βρίσκω.

Αλλά ούτε και στα sites των μεγάλων βιβλιοπωλείων υπάρχει.

Η σελίδα της " ψυχής τα λαμπυρίσματα " ισχύει ;

 

Αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΜΥΘOΣ (Α' ΚΥΚΛΟΣ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.