Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι εστί fanzine?


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αφού κανείς δε μου βρήκε το πεντακοσάευρο (αντιθέτως ΕΙκάζω ότι το βρήκαν πολύ και διάφορη...), επανέρχομαι με ένα άλλο ερώτημα. Τι εστί fanzine?

 

Σε αυτή την άκρως βιβλιοθηκάριος-mood ερώτηση περιμένω την καίρια παρέμβαση του ΓΓ (μεταξύ άλλων)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Προφανώς θα αστειεύεσαι, θα βαριέσαι να ψάξεις στη Wiki ή αναζητάς κάποια πιο "λογοτεχνική" απάντηση από αυτή που έχει εκεί...

 

Φανζίν

 

Το φανζίν (αγγλ:fanzine, συνθετικό από τις λέξεις fan, οπαδός, φίλος ενός θέματος και zine από το magazine, περιοδικό) είναι είδος εντύπου, συνήθως με τη μορφή μικρού περιοδικού, που φτιάχνεται και κυκλοφορεί από ερασιτέχνες εκδότες και δημιουργούς και διανέμεται συνήθως χέρι με χέρι και έξω από τα καθιερωμένα πλαίσια διανομής και διακίνησης εντύπων. Οι εκδότες μπορεί να είναι μία οργανωμένη ομάδα ατόμων ή και απλά ένα άτομο. Οι δημιουργοί μπορεί ακόμα να είναι πρωτοεμφανιζόμενοι ερασιτέχνες ή επαγγελματίες ήδη καταξιωμένοι στο χώρο τους. Ένα φανζίν στις περισσότερες περιπτώσεις ασχολείται με ειδικά θέματα, όπως μουσική, κόμικς, επιστημονική φαντασία, λογοτεχνία, πολιτική, πορνογραφία ή ακόμα και συνδυασμοί από αυτά.

 

Τα φανζίν έχουν τις ρίζες τους στο 19ο αιώνα, με τις φυλλάδες που κυκλοφορούσαν τότε με σκοπό τη διάδοση κυρίως πολιτικών ιδεών, τη μεγάλη τους άνθιση όμως τη γνώρισαν στις δεκαετίες '50-'60, όταν έγιναν ένα από τα κύρια μέσα έκφρασης της αντικουλτούρας.

 

Εκτύπωση

 

Η ποιότητα των φανζίν όσον αφορά την εκτύπωση ποικίλει πολύ. Πολλές φορές είναι φτιαγμένα στο χέρι, και απλά φωτοτυπημένα και συρραμένα ή άλλες ακόμα και τυπωμένα σε τυπογραφεία με όλες τις σύγχρονες τεχνικές. Τα ίδια τα άτομα που γράφουν, ετοιμάζουν και τη στοιχειοθεσία στον υπολογιστή, καθώς και την σχεδίαση της εμφάνισης του περιοδικού. Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου κάποια μέρη του περιοδικού είναι εντελώς χειροποίητα. Όσον αφορά το χρώμα συνήθως είναι εξ ολοκλήρου ασπρόμαυρα, άλλοτε απλά με έγχρωμο εξώφυλλο, και τέλος μερικά εμφανίζονται σε διχρωμία ή τετραχρωμία. Η ποιότητα της εκτύπωσης επηρεάζει άμεσα και την τιμή.

 

Η ποιότητα των φανζίν στο σύνολό τους, βελτιώθηκε αισθητά μετά το 2000, καθώς οι υπολογιστές έγιναν πιο προσιτοί και η γνώση ψηφιακών προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνων ή γραφιστικού στησίματος εντύπων πιο κοινή.

 

Πολλά φανζίν κυκλοφορούν σε μορφή cd ή αλλου ψηφιακού μέσου. Υπάρχουν ακόμα έντυπα φανζίν που συνοδεύονται από cd.

 

Ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο πλέον παίζει και το διαδίκτυο, εφόσον μπορεί να γνωστοποιήσει την κυκλοφορία ενός καινούργιου φανζίν και να φέρει πιο εύκολα σε επαφή τους δημιουργούς με το κοινό ή μεταξύ τους. Είναι ακόμα σημαντική η συμβολή του στη διοργάνωση σχετικών εκδηλώσεων. Τέλος κάποια φανζίν είναι διαθέσιμα μόνο σε ψηφιακή μορφή ή μπορεί κάποιος να τα παραγγείλει μόνο μέσω διαδικτύου.

 

Τιμή

 

Τα φανζίν μπορούν να διατίθενται έναντι μικρού αντιτίμου (1,5-3 ευρώ), το οποίο συνήθως διατίθεται από τον εκδότη του για τη εκτύπωση του επόμενου τεύχους. Οι περισσότερες από αυτές τις εκδόσεις είναι βραχύβιες, ακριβώς λόγω του ότι τα φανζίν στο σύνολό τους δεν είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα και δεν αποφέρουν μεγάλα κέρδη. Πολλά φανζίν μοιράζονται δωρεάν με τα έξοδα να επιβαρύνουν πλήρως το δημιουργό τους. Έτσι υπάρχουν φανζίν που καταφεύγουν σε καταχώρηση διαφημίσεων για να μπορέσουν να τυπωθούν. Οι διαφημίσεις αυτές συνήθως είναι απο βιβλιοπωλεία, δισκοπωλεία, καφέ ή τυπογραφεία και συνήθως μοιράζονται στα ίδια μαγαζιά. Υπάρχουν ακόμα εκδόσεις που επιχορηγούνται από πανεπιστήμια, όπως οι εκδόσεις των εκθέσεων κόμικς της Φοιτητικής Εβδομάδας του Α.Π.Θ.

 

Κυκλοφορία

 

Στην Ελλάδα ο αριθμός των αντιτύπων είναι κι αυτός μικρός και συνήθως κυμαίνεται σε 100-200 τεύχη, με τα πιο επιτυχημένα φανζίν να πουλούν 500 τεύχη. Υπάρχουν ακόμα περιπτώσεις, όπως το "THE COMIX UNDO" ή το "Μικρό Σύμπαν", που τυπώθηκαν σε 2000-3000 αντίτυπα.

 

Χαρακτηριστικό όλων των fanzines είναι η μη σταθερή περιοδικότητα της έκδοσης, καθώς και η δυσκολία στη διανομή, αφού τα περισσότερα βιβλιοπωλεία και περίπτερα δεν δέχονται να τα φιλοξενήσουν, ως μη έχοντα χαρτιά από την εφορία και επειδή δεν είναι ούτως ή άλλως κερδοσκοπικά. Πολλές φορές βγαίνουν ένα-δύο τεύχη και σταματά η έκδοση, ενώ πολλοί δημιουργοί τους στην πορεία, βγάζουν κάτι καινούργιο, με άλλους συνεργάτες ή και με τους ίδιους. Στην Ελλάδα γίνεται διανομή κυρίως στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, αλλά και σε άλλες πόλεις, όπως την Δράμα, τα Γιάννενα κ.α.

 

Πηγή: Wikipedia

 

Υ.Γ.: Στην δεύτερη παράγραφο έχει και "σχολιάκι" σχετικό με Γ.Γ. που αναζητούσες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

α) όσα θεωρούν τον εαυτό τους φανζίν

 

β) όσες εναλλακτικές ή ανεξάρτητες εκδόσεις διατίθενται δωρεάν συνήθως στα κομικομάγαζα

 

γ) όσες, αν και έχουν τιμή, είναι ανεξάρτητες ή προσωπικές ή παρεϊστικες εκδόσεις.

 

Αυτά είχε πεί ο bonadrug σε μια άλλη συζήτηση για το Frogs & Dogs και συμφωνώ σχεδόν απόλυτα μαζί του.... άν και μπορεί να μπούνε και τίποτα άλλα..... Πάντως όλα αυτά που λέει πάνω είνα fanzines και για εμένα..

Επεξεργασία από mOeBiUs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ... αυτό εδώ τι είναι λοιπόν και ΓΙΑΤΙ?

 

Φανζίν

 

μην ακούσω απάντηση "είναι φανζίν επειδή λέγεται φανζίν" :)

 

όπως επίσης μην ακούσω απάντηση "φανζίν επειδή ήταν δωρεάν". Δωρεάν είναι και τα κόμικ που μοιράζονται στην "free comic book day" ;)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καλά ρε Νίκο μας κοροϊδεύεις; :Ungry: Ρώτα τον GCF που έκανε το αφιέρωμα μη μας ζαλίζεις μεσημεριάτικα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κοίτα κατ'αρχάς... Το free comic book day δεν κάνει ένα βιβλίο fanzine επειδή εκείνη την συγκεκριμένη μέρα είναι δωρεάν.... Τα βιβλία αυτά απο τον εκδότη τους έχουν κάποια τιμή όταν βγαίνουν στα ράφια.... σωστά??? (δεν ξέρω γιατι εδω Λάρισα free comic book day είναι η μέρα που κάποιος σου φέρνει ένα διπλό που έχει τσάμπα.... ή όταν σου δίνουν free το 9 της ελευθεροτυπίας...)

Κατα τα άλλα ειναι φανζιν γιατί έτσι λέγετε ( :lol: ).....αλλά και ότι είναι δωρεάν το κάνει fanzine... Επίσης δεν έχει σταθερή περιοδικότητα έκδοσης....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι. τα περιοδικά που διανέμονται τζάμπα την free comic book day είναι συγκεκριμένα. Δεν μπαίνεις και παίρνεις ότι ακριβώς θες. Κάθε εταιρία (αμερικάνικη) βγάζει και έναν τίτλο όπου κάνει "showcase" ήρωές της, ιστορίες που θα δημοσιευτούν κλπ. "On Free Comic Book Day, participating comic book store retailers give away specially printed copies of free comic books, and some offer cheaper back issues and other items to anyone who visits their establishments. Retailers do not receive the issues for free; they pay 12-50 cents [1] per copy for the comics they will give away for free."

 

δεν πείθομαι :)

 

ούτε το δωρεάν με πείθει, ούτε το μη περιοδικότητα με πείθει (ειδικά το τελευταίο, ας μη μιλήσουμε για τίτλους που δεν έχουν περιοδικότητα στην ελλάδα... άσε δε που αυτό είναι one-shot. τι περιοδικότητα να έχει ένα "one-shot")

 

Η κυριότερη ένστασή μου έρχεται επειδή το εξέδωσε η Giganto. Κανονικός εκδοτικός οίκος. :)

 

Γι'αυτό ψάχνω για έναν συγκεκριμένο ορισμό.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτά είχα να αντιπαραθέσω φίλε.... Αφού σε όλα έχεις κάτι να πείς.... ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ .....

Κανόνισε τα με τον GreekComicFun :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Φανζίν (όσον αφορά τα κόμικ) ονομάζεται ένα από τα τρία είδη εντύπων που ποτέ δε διαβάζει πλέον

ο Γ.Γ (ναι...Αυτός!). Τα άλλα δύο είναι τα υπερηρωικά και τα μάγκα.

Πριν μπλέξω με το φρενοκομείο της Γκρικομίξ., ήμουν πιο ελαστικός στις προτιμήσεις μου.Τώρα έγινα σνομπ...

 

Ορίστε η παρέμβασή μου και πάω για σιέστα. :beer:

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πως αυτά που γράφονται στη wiki είναι αρκετά ακριβή. Για το θέμα της τιμής, η λόγική είναι ότι είναι αυτοχρηματοδοτούμενα εξολοκλήρου ή εν μέρει. Οπότε μέρος των εξόδων καλύπτεται από την τιμή. Μπορεί όμως και το/τα άτομο/α που το εκδίδει/ουν να βάζει/ουν πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη κι αν έχει/ουν τη δυνατότητα να το διανέμει/ουν δωρεάν. Αυτό που ίσχυε παλιότερα και τείνει να εκλείψει πλέον είναι η διακίνηση των zines έξω (διακριτά) από τα επίσημα εμπορικά κυκλώματα. Αν και έχω τις αμφιβολίες μου ότι στην Ελλάδα υπήρξε πράγματι ανεξάρτητο κύκλωμα διακίνησης σε ευρεία βάση για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Γι αυτό βασικά που έχω και γω διαφωνίες είναι το θέμα της περιοδικότητας. Μάλλον είναι σύμπτωμα και όχι σκοπός (έχουν υπάρξει και zines, όχι κόμικς απαραίτητα, με σταθερή περιοδικότητα). Αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει είναι ότι αν κάτι είναι ερασιτεχνικό αντιμετωπίζεται συνήθως πιο χαλλαρά, ως χόμπι, εξού και το αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που λες Νίκο (και δεν μπορώ να αποφασίσω αν το λες σοβαρά ή για πλάκα) είναι διαφημιστικό έντυπο, πρόγραμμα της παράστασης του Δεληβοριά στο Μετρό.

Η παράσταση λέγεται ΦανΖίν και εξ ου ο τίτλος του προγράμματος. Επειδή παρακολουθώ από την αρχή τον Δεληβοριά είμαι σίγουρος ότι γι΄αυτόν το ΦανΖίν σημαίνει Fun Ζειν , δηλ. Να ζεις στο χαβαλέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ? μουά? να μη μιλάω σοβαρά?.... κιελ γουατέβερ!!!! μον ντιέ!!!!

 

:)

 

όντως μιλάω σοβαρά. Η ερώτησή μου αφορά ειδικά τα 2 κομμάτια που είναι μέσα στα fanzines, έχουν βγει από εκδοτικές (9η διάσταση + giganto) και προσπαθώ να κατανοήσω εάν όντως είναι εκεί η θέση τους ή κάπου αλλού. Μέχρι στιγμής θεωρούσα ως fanzine οτιδήποτε γίνεται ερασιτεχνικά και το άφηνα εκεί.

 

Το διαφημιστικά από μόνο του, πάλι δεν λέει τίποτα. Διαφημιστικό (μέρος promotion... άντε εξήγα τώρα ποιά είναι η διαφορά :) ) ήταν και εκείνο με τις μπανάνες τσικίτα λχ αλλά μπήκε στα κόμικ :) (και δε διαφωνώ :) )

 

Αν πάλι είναι διαφημιστικό έντυπο (το οποίο τυγχάνει να γίνεται μέσω κόμικ) είναι η θέση του στα fanzine ή είναι παρελκόμενο? :)

 

Φυσικά περιμένω και κάποια τοποθέτηση από κάποιον honored :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα διαφημιστικά σίγουρα ΔΕΝ είναι fanzine.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταρχήν να τονίσω πως ΔΕΝ μετάφερα εγώ το δωρεάν πρόγραμμα σε μορφή κόμικ της παράστασης του Δελληβοριά στα Fanzines. Εγώ επιθυμώ να φύγει από εκεί και να πάει στα ένθετα , μιας και δεν υπάρχει κατάλληλη ενότητα για τα δωρεάν έντυπα που δεν είναι ένθετα (αν και το έχω προτείνει και αρχίζουν να πυκνώνουν οι σχετικές εκδόσεις :D )

Επίσης Fanzines ΔΕΝ μπορούν να θεωρηθούν τα κομικς, έτσι απλά. Ο ορισμός που αλλίευσε ο Yoshi είναι αρκετά τυπικός και δεν αναφέρει το προφανές, ότι δηλαδή μιλάμε για ερασιτεχνικά περιοδικά που καταπιάνονται με ένα ιδίωμα, και όχι με κόμικς. Το ότι κάποιοι νεότεροι κομικσάδες στην Ελλάδα αυτοπροσδιορίζονται ως φανζινάδες δεν μου λέει τίποτα. Το να κάνεις κόμικς δεν σημαίνει ότι ξέρεις απαραίτητα και την ιστορία τους, ;) ενώ σίγουρα υπάρχει και σύγχυση πως θα πλασάρεις κάτι "μικρό" σε μια εξ' ορισμού μικρή αγορά όπως αυτής της χώρας μας. Είναι στο χέρι όλων μας λοιπόν να αγκαλιάσουμε την ανεξάρτητη σκηνή ( :oops: έγραψα τον κανονικό ορισμό :P ), ώστε να πορευτεί με σωστές βάσεις και προσδιορισμούς ;)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν αυτό που λέει ο Κώστας είναι πολύ σωστό, ένα φανζίν δε χρειάζεται να έχει αποκλειστικά Comics (στοιχειώδες, Γουότσον).

Μπορεί να έχει άρθρα, κριτικές για κόμικς, επιστημονική φαντασία, διηγήματα κλπ. Κάπως έτσι ήταν τα comcicdom.

 

Μπορώ να προσθέσω στην ενότητα fanzines τα δυο κορυφαία fanzines όλων των εποχών στην ελλάδα, αν και άσχετα με κόμικς;;;;;

 

( ο λόγος για το θρυλικό ROLLIN UNDER και το αιμοσταγές SPLATTERZINE)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν και μουσικά (τα πιο συνηθισμένα μέχρι πριν 5-6 χρόνια περίπου), κινηματογραφικά, πολιτικά κ.ά. fanzines. Ειδικά τη δεκαετία του 80 κυκλοφορούσαν πάρα πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν και μουσικά (τα πιο συνηθισμένα μέχρι πριν 5-6 χρόνια περίπου), κινηματογραφικά, πολιτικά κ.ά. fanzines. Ειδικά τη δεκαετία του 80 κυκλοφορούσαν πάρα πολλά.

Εχω διαβάσει αρκετά μουσικά φανζίνς. Απο εκεί έμαθα στην ουσία και τον όρο αλλά και το ύφος που διέπει αυτές τις εκδόσεις. Για αυτό συγχύζομαι με αυτό το μπέρδεμα, που από όσο ξέρω, επικρατεί μόνο στην Ελλάδα. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Fanzine = ερασιτεχνικό περιοδικό

Κόμικ που βγαίνει σε μικρό τιράζ/με περιορισμένη διανομή από εταιρεία = small press

Κόμικ που βγαίνει από το label του δημιουργού = αυτοέκδοση

 

Και επειδή το θέμα είναι η ταξινόμιση, οτιδήποτε βγαίνει από κάποια ελληνική επιχείρηση (ατομική ή εταιρεία), καλό είναι να μην κατατάσσεται ως fanzine

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μιλώντας για αυτοπροσδιορισμό, η πλάκα είναι ότι διάβαζα ένα του Παπαϊωάννου σήμερα (populart 1?) και ανέφερε ο ίδιος μέσα τα subart comics ως fanzine :D

 

άρα συμφωνούμε ότι η βασικότερη προϋπόθεση του fanzine είναι το "ερασιτεχνικό". Χρήσιμη και η παρατήρηση του nihilio για την ύπαρξη των αυτοεκδόσεων (α) μιας και μόλις σήμερα παρουσίασε ο Moe μια αυτοέκδοση του Soloup αλλά και επειδή έχουμε και εκδόσεις όπως το Maus που είναι καθαρά από το μεράκι ενός ανθρώπου.

 

Προφανώς μια άλλη προϋπόθεση του fanzine να θεωρήσω ότι είναι και το να περιέχει (έστω μεταξύ άλλων) προσωπική δουλειά? λχ το Storm δεν είναι επαγγελματική προσπάθεια. Αλλά τι το βγάζει από την κατηγορία του fanzine. Το ότι δεν το βγάζει ο ίδιος ο Lawrence ή το ότι έχει μια χ πγιότητα ως έκδοση?

 

Όλα αυτά δεν είναι και τόσο splitting hairs όσο ίσως να φαίνεται σε κάποιους. Το θεωρώ 100% σίγουρο ότι σε τελική ανάλυση πρέπει να έχουν βγει περισσότερα κόμικ-fanzines από κόμικ(σκέτο). (δεν έχω κάποιο στοιχείο για αυτό βέβαια, απλά το Intuition μου και ας έχουμε καταγράψει 800+ τίτλους....) Εάν όμως τα fanzines καταχωρηθούν μαζί με τα υπόλοιπα κόμικ (εκδόσεις Καμπανά, Τερζόπουλου, Μαμούθ κλπκλπκλπ) θα γίνει ένα ακόμα μεγαλύτερο μπάχαλο.... :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Fanzine = ερασιτεχνικό περιοδικό

Κόμικ που βγαίνει σε μικρό τιράζ/με περιορισμένη διανομή από εταιρεία = small press

Κόμικ που βγαίνει από το label του δημιουργού = αυτοέκδοση

 

Και επειδή το θέμα είναι η ταξινόμιση, οτιδήποτε βγαίνει από κάποια ελληνική επιχείρηση (ατομική ή εταιρεία), καλό είναι να μην κατατάσσεται ως fanzine

 

Τώρα έχω εγώ μια ερώτηση....

Δηλαδή το Ανθρωπόλυκος που είναι αυτοέκδοση απο Soloup μπορούμε να το πούμε fanzine????????????????????

Παράξενο θα μου φαινόταν αν η απάντηση είναι ναι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τώρα έχω εγώ μια ερώτηση....

Δηλαδή το Ανθρωπόλυκος που είναι αυτοέκδοση απο Soloup μπορούμε να το πούμε fanzine????????????????????

Παράξενο θα μου φαινόταν αν η απάντηση είναι ναι....

Δεν είμαι νομικός για να ξέρω, ένας δικηγόρος ίσως το πει καλύτερα, αλλά, από τη στιγμή που έγινε "επαγγελματική κυκλοφορία" του (δηλαδή με όλες τις νομικές υποχρεώσεις που συνεπάγονται μια έκδοση και με σκοπό το κέρδος) θα το πεις αυτοέκδοση. Αν έγινε καθαρά "ερασιτεχνικά" (περισσότικο παρεϊστικα δηλαδή) το λες fanzine. Γενικά, η γραμμή μεταξύ fanzine και small press αυτοέκδοσης είναι πολύ λεπτή και περισσότερο εξαρτιέται από το τι θα πει ο ίδιος ο καλλιτέχνης.

 

Για να γελάσετε λίγο, με τον ως τώρα Ελληνικό ορισμό, fanzines είναι τα: Bone (πλην των 7 τευχών που έβγαλε η Image το 1996), Cerebus (και τα 300 τεύχη του και όλοι οι τόμοι), Strangers in Paradise (τουλάχιστον τα πρώτα τεύχη), το Cry for Dawn και ότι άλλο αυτοεκδόθηκε στις ΗΠΑ, ενώ κρατιέμαι πολύ για να μην αναφέρω κανένα Spawn και γελάσει και το παρδαλό κατσίκι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και δύο πραγματάκια που άργησα να προσέξω/ξέχασα να απαντήσω

 

μιλώντας για αυτοπροσδιορισμό, η πλάκα είναι ότι διάβαζα ένα του Παπαϊωάννου σήμερα (populart 1?) και ανέφερε ο ίδιος μέσα τα subart comics ως fanzine :D

Το subart ξεκίνησε ως fanzine όπως διαβάζω εδώ μέσα αλλά μετεξελίχθηκε σε "κανονική" έκδοση στη συνέχεια του.

Κάτι αντίστοιχο είναι και το KRAK comics του Tasmar (#0 fanzine, #1 στη Giganto).

 

Προφανώς μια άλλη προϋπόθεση του fanzine να θεωρήσω ότι είναι και το να περιέχει (έστω μεταξύ άλλων) προσωπική δουλειά? λχ το Storm δεν είναι επαγγελματική προσπάθεια. Αλλά τι το βγάζει από την κατηγορία του fanzine. Το ότι δεν το βγάζει ο ίδιος ο Lawrence ή το ότι έχει μια χ πγιότητα ως έκδοση?

To ότι έχει παρελθόν ως εμπορική έκδοση ή το ότι κάποιος έχει πληρώσει δικαιώματα στον δημιουργό. Το ότι βγαίνει ως μια limited prestige έκδοση με περιορισμένη διανομή είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εγώ κατατάσσω τα fanzines σε περιοδικά που έχουν τις ακόλουθες προϋποθέσεις :

 

1/ Ερασιτεχνικά περιοδικά (δεν έχουν επαγγελματική ταυτότητα=εκδοτική εταιρεία, στοιχεία έκδοσης και διάθεσης)

2/ Παράνομη παραγωγή (δεν είναι δηλωμένα σε εφορία, Εθνική βιβλιοθήκη, δεν έχουν ISBN ή ISSN)

3/ Διάθεση εκτός επίσημων εταιρειών και τρόπων διανομής(δεν έχουν παραστατικά για να διακινηθούν επισήμως).

 

Δεν παίζουν ρόλο : η τιμή (γνωρίζω δωρεάν διάθεση), η περιοδικότητα, η χρηματοδότηση, ο αυτοπροσδιορισμός, το περιεχόμενο, το μέγεθος.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν κάθησα να διαβάσω όλη τη συζήτηση, αλλά θα συμφωνήσω με τον Valt.

 

Κανονικά όταν λέμε φανζιν βέβαια εννοούμε περιοδικά από "φανς" που περιέχουν μέσα άρθρα για το θέμα που πραγματεύονται (π.χ. κόμικς) και όχι μόνο κόμικς. Ο σωστός όρος για αυτά που λέμε συνήθως "κόμικς φανζιν" στην Ελλάδα, είναι το "ερασιτεχνικά κόμικς" και φυσικά η διαχωριστική γραμμή από τις κανονικές εκδόσεις είναι η νομιμότητα, το αν προέρχεται δηλαδή η έκδοση από κανονική εταιρεία, με εφορία, ISSN κλπ κλπ. Δεν έχει σημασία το μέγεθος της εταιρείας (προσωπική ή όχι) ούτε το τιράζ, από τη στιγμή που υπάρχει εταιρεία δεν μπορεί κάτι να χαρακτηριστεί σαν φανζιν, ακόμα κι αν έχει βγει σε μόνο 50 κομμάτια.

 

Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι το Subart που στην πρώτη περίοδό του ήταν φανζιν (ερασιτεχνικό κόμικς) και στη συνέχεια έγινε κανονικό περιοδικό στη Giganto, και το KRAK comics που το τεύχος #0 ήταν ερασιτεχνικό και στη συνέχεια μετακόμισε επίσης στη Giganto.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΑΜ ΜΠΡΑΒΟ! Επιτέλους βρε παιδιά!! Φτάσαμε στο προφανές!! Όπως πολύ σωστά είπε ο Valtasar κι ο Lord Macro: ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ! Τα fanzines (αντίθετα με τα magazines) είναι τα περιοδικά που ειναι ουσιαστικά ΠΑΡΑΝΟΜΑ! Αυτά φυσικά που έχουν κάποια τιμή επάνω. ΔΕΝ δηλώνονται πουθενά και φυσικά (γι'αυτό τον λόγο) δεν βγαίνουν από κάποιον εκδοτικό οίκο αλλά από ιδιώτες με μεράκι για το αντικείμενο. Είτε ερασιτέχνες, είτε επαγγελματίες! Σε αντίστοιχη κυκλοφορία (σε CD, DVD ή LP) έχουμε τα bootlegs, τα οποία είναι επίσης παράνομο υλικό. Αν και αυτά μερικές φορές είναι "αρπαχτές" κι έχουν ως σκοπό το κέρδος (και κάποια, μπορώ να πω, αισχοκέρδεια). Fanzine συνήθως δεν θεωρείται κάποια έκδοση comic. Είναι σαν κανονικό περιοδικό (magazine) κι αν έχει και κάποιο κόμικ στριπ μέσα, έχει καλώς! Τα θέματά τους ποικίλουν. Δεν γνωρίζω όμως για αυτόνομα κόμιξ που να θεωρούνται fanzines. Τουλάχιστον στην Ελλάδα. Προσωπικά αναφέρω περιπτώσεις από μουσικά που έχω αρκετά και γνωρίζω περισσότερα.

 

Άλλου τύπου fanzine κυκλοφορία στην Ελλάδα που έχω, για παράδειγμα, είναι ένα περιοδικό που ασχολείται με ανεξήγητα φαινόμενα και τέτοια θέματα. Κύριο χαρακτηριστικό τους ότι δεν έχουν στάνταρ ημερομηνία έκδοσης μιας και δεν είναι υποχρεομένοι ΚΑΝ να βγάλουν επόμενο τεύχος! Αν ποτέ βγει επόμενο ανακοινώνεται μέσω των "κύκλων" των φαν, ανάλογα την θεματολογία τους. Π.χ. της heavy metal μουσικής θα βρεις κυρίως από καταστήματα που ασχολούνται με πιο underground υλικό. Εκεί δεν ελέγχονται και τόσο από κάποια "εφορία" για να τους αρχίσει περίεργες ερωτήσεις. Επίσης fazines μπορείς να βρεις από διαφημίσεις από περιοδικά αλλά θα δεις πάντα ότι τα στοιχεία για να το βρεις και να το αποκτήσεις δίνονται με το σταγονόμετρο. Εκτός κι αν είναι αφιλοκερδή! Εκεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Πλέον ξέρουν μια χαρά και πλασάρονται από μόνα τους και μέσω internet! :)

 

Υ.Σ. Αυτό που μας έδειξες δε μου κάνει για έκδοση fanzine... Ευτυχώς τοποθετήθηκε ο Bonadrug και λύθηκε η απορία του τι σημαίνει! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.