Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΙ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΙ
Σενάριο/Kείμενα:
Δημήτρης Σαββαΐδης
Σχέδιο:
Σάββας Λαμπούδης
Hμερ. έκδοσης:
2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-6732-08-9
Ονομαστική τιμή:
8€

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190074
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Mikrokosmoi_0001.jpg  Mikrokosmoi_0001z.jpg

 

48 σελιδούλες με 22 δισέλιδες ιστοριούλες. Το σκιτσάκι κάπου μου φέρνει στο νου Lewis Trondheim (στο πολύ βάθος ;) ) με την προσπάθεια του Λαμπούδη να αποδώσει αυτό που δεν υπάρχει. Ως σεναριακή λογική θυμίζει (και το αναφέρει και στον πρόλογο) Φάε το Κερασάκι του Αρκά. Θα μπορούσα να το περιγράψω ως 2σέλιδες χιουμοριστικές ιστοριούλες που προσδίδουν ανθρωπομορφικά χαρακτηριστικά σε διάφορα αντικείμενα του μικρόκοσμου, είτε αυτά είναι μικρόβια, είτε ηλεκτρόνια κλπ... Η δομή των ιστοριών είναι να σου παρουσιάζει ένα συμβάν και στο τελευταίο καρέ, σαν punchline, να σου αποκαλύπτει τι πραγματικά συμβαίνει. Προς μεγάλη μου χαρά, ενώ όλο περίμενα ότι κάπου θα σκάσει, δεν έχει ούτε ένα κοπρολαγνικό αστείο (χιούμορ που ποτέ δε με έφτιαξε :) ). Συνολικά, δεν ξεκαρδίστηκα με κανένα, ήμουνα όμως συνέχεια με το χαμόγελο στα χείλη και δεν λυπήθηκα τα ευρουλάκια μου :D

Ένα μικρό δείγμα θα βρείτε εδώ. Φυσικά αφού το τσίμπησα στο comicdom, φρόντισα και για τα δέοντα... ;) Να σημειώσω ότι κατά την παρουσίαση του τίτλου, μας προβάλαν και ένα claymation το οποίο απ'ότι μου είπαν εν συνεχεία θα βρουν ένα τρόπο να διαμοιραστεί κάπως :best:


Mikrokosmoi_01.jpg

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματικά ένα ευχάριστο κόμικ! Στο στυλάκι μου θύμισε και κάποια απο τα Thrargs future shocks απο το 2000AD. Σε κάθε περίπτωση αξίζει τα λεφτά του. Μάλιστα σε μια κουβέντα που είχα με τον συγγραφέα την Κυριακή μου αποκάλυψε ότι ετοιμάζουν και το Βου μέρος! Ελπίζω να πάει καλά σε πωλήσεις το Α για να το δούμε κια αυτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά ένα ευχάριστο κόμικ! Στο στυλάκι μου θύμισε και κάποια απο τα Thargs future shocks απο το 2000AD.

 

Όντως! Είναι τελείως σε λογική Tharg's Future Shocks, βλ.αναπάντεχο τέλος!!! Και έχει ωραίο σχέδιο, τζαμάτες ιστοριούλες (από νίντζα και τρομοκράτες αλά Counterstrike μέχρι φαροφύλακες & Φρανκενστάιν :lol: ) ενώ 1-2 δε μου άρεσαν, βλ.σπυρί & αποσμητικό. Η πιο dark ιστορία είναι μακράν εκείνη με τους υπερήρωες... :wow: Δε θα κάνω ανάλυση της κάθε ιστορίας γιατί θα είναι καραμπινάτο σπόιλερ. :P

 

Σαν έκδοση είναι καλή έως ικανοποιητική, αλλά 8 ευρώ για ούτε καν 50 σελίδες δισέλιδες ιστοριούλες δεν τα πολυαξίζει... Θα το πρότεινα μονάχα αν το βρείτε σε εκπτωσούλα. Είναι απλά καλούτσικο.

 

 

 

υγ.Το Φάε Το Κερασάκι δεν κολλάει πουθενά κατ'εμέ. Απλά το αναφέρει ως δείγμα μικρόκοσμου σε ελληνικό κόμικ, όπως αναφέρει και το Πλήθος του Τσούκη για την ψυχολογία του όχλου. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΙ .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.