Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ (ΑΘΗΝΑ/ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ/ΠΑΤΡΑ)


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωχ, πόσο θα κρατήσει αυτό; Βάλτε το Κλικ σ' έκπτωση να το αγοράσουμε  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψωνίζω συχνά online από πρωτοπορία καθώς το 20 ευρώ δωρεάν μεταφορικά είναι δελεαστικό + ότι η γενική ταχυδρομική είναι επάνω στο δρόμο μου και με βολεύει

 

όμως δεν γίνεται (ρε φίλε), να είσαι η δεύτερη-τρίτη μεγαλύτερη εκδοτική στον χώρο των κόμικς, μπορεί και η μεγαλύτερη λόγω Αρκά, και να τα εμφανίζεις στο κατάλογο σου μέσα στο ψυχαγωγία -> κόμικς-χιούμορ

 

 

άσε το πόσο κακό και ξεπερασμένο είναι το site και με κακά χαρακτηριστικά π.χ. ανύπαρκτο sorting. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η Πρωτοπορία για μενα βρίσκεται στο No1 των επιλογών μου οσων αφορα τα ελληνικά graphic novels.

 

Σαν online καταστημα εχει πολλα θετικα. Φοβερες τιμες, αμεση εξυπηρετηση, δωρεαν μεταφορικα απο 20€+, αρκετα καλη online πληροφορηση της διαθεσιμοτητας κ.α. Σαν αρνητικό μονο το ξεπερασμένο design της πλατφορμας της θα εβαζα αλλά δεν με νοιαζει και ιδιαίτερα. Σχετικά με το πως εχει χωρισει τις κατηγοριες στο site ουτε καν το ειχα σκεφτεί σαν προβληματισμο ποτέ :P Αν τιθεται παντως θεμα απαξιωσης της 9ης τεχνης, καλυτερα βγαλτε τα συμπερασματα σας απο τη θεση που εχει τοποθετησει τα κομικς στο κεντρικό της καταστημα στην Αθηνα. Στα πιο εμφανή ραφια του μαγαζιου οπως μπαινεις, που προσωπικα μου δινει την εντυπωση οτι τα βαζει υψηλα στη λιστα των προιοντων της. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν τιθεται παντως θεμα απαξιωσης της 9ης τεχνης, καλυτερα βγαλτε τα συμπερασματα σας απο τη θεση που εχει τοποθετησει τα κομικς στο κεντρικό της καταστημα στην Αθηνα. Στα πιο εμφανή ραφια του μαγαζιου οπως μπαινεις, που προσωπικα μου δινει την εντυπωση οτι τα βαζει υψηλα στη λιστα των προιοντων της. :)

 

Το ίδιο λέω και εγώ. μου κάνει εντύπωση που ενώ τα έχει τόσο ψηλά στα προϊόντα της, δεν έχει το ίδιο καλή πρόσβαση στο site.

 

Το επόμενο πράγμα που με ενοχλεί, είναι πως ενώ σε όλα το κόμικ έχει 35-40% έκπτωση, στα δικά της κάνει μόνο 20-25%. Το ίδιο πράγμα αλλά από την ανάποδη, ενοχλεί και τους άλλους μαγαζάτορες/εκδοτικές με κόμικ.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

...στα δικά της κάνει μόνο 20-25%.

Αυτο ισως οφειλεται στο γεγονος οτι στα δικα της δεν εχει αναγκη εκπτωσης αφου απο την αρχη μπορει να βαλει την τιμη οσο θελει. Απλα δινει την ψευδαισθηση προσφορας στον αγοραστη. Απο την αλλη, μου εχει τυχει ενα βιβλιο των εκδοσεων της να ειναι πιο ακριβο στην Πρωτοπορια απο οτι σε αλλο καταστημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως,η Πρωτοπορία (μαζί με την Πολιτεία) είναι τα δύο βιβλιοπωλεία που ξεχωρίζω,όσον αφορά την αγορά κόμικς...!Θεωρώ ότι κάνουν τις πιο γενναιόδωρες εκπτώσεις κι έχουν μακράν τις καλύτερες τιμές,τουλάχιστον σε σύγκριση με τα βιβλιοπωλεία που γνωρίζω...!

 

Μόνο μία φορά βρήκα κόμικ πιο φτηνό στα Public,αντί για την Πρωτοπορία...!Κι αυτό ήταν η Μαύρη Τρύπα...!

 

Όσον αφορά τις εκπτώσεις στις δικές της εκδόσεις πιστεύω ότι είναι πιο μικρές λόγω του ότι και οι αρχικές τιμές κυμαίνονται σε φτηνά επίπεδα...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Όντως,η Πρωτοπορία (μαζί με την Πολιτεία) είναι τα δύο βιβλιοπωλεία που ξεχωρίζω,όσον αφορά την αγορά κόμικς...!Θεωρώ ότι κάνουν τις πιο γενναιόδωρες εκπτώσεις κι έχουν μακράν τις καλύτερες τιμές,τουλάχιστον σε σύγκριση με τα βιβλιοπωλεία που γνωρίζω...!

 

Μόνο μία φορά βρήκα κόμικ πιο φτηνό στα Public,αντί για την Πρωτοπορία...!Κι αυτό ήταν η Μαύρη Τρύπα...!

 

Όσον αφορά τις εκπτώσεις στις δικές της εκδόσεις πιστεύω ότι είναι πιο μικρές λόγω του ότι και οι αρχικές τιμές κυμαίνονται σε φτηνά επίπεδα...!

χμμμ, ας συμπληρωσω Γιαννη τα λεγομενα σου , γραφοντας οτι εχουν υπαρξει αρκετες φορες που το Παμπλικ ειχε καλυτερη τιμη σε κομικς απ οτι τα αλλα 2 (πολιτεια-πρωτοπορια). Και δεν αναφερομαι στα απειρα ξενογλωσσα/υπερηρωικα που πολλοι απο εμας εχουμε τσιμπησει (bad doings and big ideas, batman black and white, κτλ) , απο ελληνικα ενα καλο παραδειγμα που μου ερχεται κατα νου και εχω τιμησει ειναι οι 2 εξαιρετικοι τομοι Μαυρος Πυργος που τους εδινε 5~ ευρω! :) γι αυτο, παντα, κανουμε το κλασικο tour και απ τα 3 σαιτ, πριν αγορασουμε ενα κομικ! :lol::best:

 

Στα της Πρωτοποριας, εχει πραγματι εξαιρετικες τιμες και πολυ συμφερουσες, για μενα τον καταναλωτη/αγοραστή, και εχω τσιμπησει παρα πολλα κομικς απο εκει. Βεβαια δε θα θελα να ειμαι ανταγωνιστης/βιβλιοπώλης, με τετοιες εκπτωσεις που κανει απ την 1η μερα κυκλοφοριας τους.... (βλεπε kraven's last hunt)

 

Επι της ουσιας, ηδη σημερα παρηγγειλα το εν λογω κομικσακι + το Ποιος Σκοτωσε το Λουκυ Λουκ, με 18 ευρω συνολικα! Και αν βαλετε και κατι ακομα, πιανετε το οριο των 20 ευρω και ερχονται στην πόρτα σας τζαμπε ολε! ;)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχει λογική το ότι η πρωτοπορία δεν κάνει μεγάλες εκπτώσεις στους τίτλους της γνώσης και των γραμμάτων επειδή καθορίζει από πριν τις τιμές τους. Επιπλέον θα έλεγα πως οι ονομαστικές τιμές στα κόμικ τους δεν είναι καλές, είναι όμως λογικές.

 

Η λογική των εκδοτών, όπως μου έχουν εξηγήσει και έχει βάση, είναι πως όταν πωλούν οι ίδιοι δεν κάνουν τις καλύτερες τιμές γιατί δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τους πελάτες τους που αγοράζουν μαζικά απ' αυτούς με 50 και 60% έκπτωση. Γι' αυτό π.χ. ο Jemmas δίνει τα δικά του με 20% και η πρωτοπορία με 40%.

 

Θα έλεγε κανείς πως και στην πρωτοπορία συμβαίνει το ίδιο γι' αυτό δεν έχουν καλές τιμές στα δικά τους. Όμως δεν είναι έτσι. Πουθενά δεν θα δείτε 40% έκπτωση στον Αρκά γιατί απλά δεν κάνουν μεγάλες εκπτώσεις χονδρικής με αποτέλεσμα τα περιθώρια κέρδους σε μικρά μαγαζιά/κομιξαδικα/βιβλιοπωλεία είναι σχεδόν ανύπαρκτα. Ειδικά στα μικρά μαγαζιά οι περισσότεροι τα έχουν απλά για να εξυπηρετούν τους πελάτες τους.

 

Συνοπτικά η λογική της πρωτοπορίας (και της γνώσης/γράμματα) είναι θα πουλάω τα κόμικ των άλλων με 40% έκπτωση αλλά τα δικά μου δεν πρόκειται να βρεις πουθενά με έκπτωση πάνω από 25%. 

 

Γι' αυτό και στο μπλακ friday πέσαμε αρκετοί με τα μούτρα στους αρκάδες. Αυτά

 

Εδιτ:

Αντιθέτως, οι εβδομαδιαίες προσφορές τους, όταν περιλαμβάνουν κόμικς είναι πραγματικά εξαιρετικές προσφορές που αξίζουν με 1000 να τα αγοράσει κάποιος εάν δεν τα έχει.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όπως και να 'χει δε θα ήθελα να είμαι ανταγωνιστής της... Το ίδιο ισχύει και με όλα τα υπόλοιπα μεγάλα βιβλιοπωλεία και αλυσίδες (βλ. Πολιτεία, Public).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

γι αυτο, παντα, κανουμε το κλασικο tour και απ τα 3 σαιτ, πριν αγορασουμε ενα κομικ! :lol::best:

 

Εννοείται αυτό...! :yes:

 

Ίσως εγώ στα κόμικς που αναζητούσα να έτυχε να βρω τις πιο συμφέρουσες τιμές στην Πρωτοπορία...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συνοπτικά η λογική της πρωτοπορίας (και της γνώσης/γράμματα) είναι θα πουλάω τα κόμικ των άλλων με 40% έκπτωση αλλά τα δικά μου δεν πρόκειται να βρεις πουθενά με έκπτωση πάνω από 25%. 

 

 

Θα γ@μ@ω τους άλλους αλλά εγώ παρθένα.

Τώρα πάω να κάνω καμιά παραγγελία από το site τους. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψιλοάσχετο, αλλά...

 

Έδωσα για πρώτη φορά κάτι άχρηστα βιβλία (που αλλιώς θα χάριζα κάπου) για να εξασφαλίσω την γνωστή χαζο-έκπτωση.

Μόλις συνειδητοποίησα, ότι θεωρητικά αυτοί αγόρασαν από εμένα και μου έκοψαν τιμολόγιο.

 

Θα πρέπει να κάνω κάτι με την επόμενη φορολογική μου δήλωση; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κρίμα! Τέτοιο καλοδουλεμένο site! Μια χαρά δούλευε με Netscape και Internet Explorer.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Τωρα τελευταία παρατηρώ οτι ο χώρος των κόμιξ στο μαγαζί μικραίνει συνεχώς . 

Παλαια είχε 2 σειρές τωρα σχεδόν μια και πολλα επαναλαμβανόμενα  

ειναι ιδέα μου ? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

10 ώρες πριν, nikos99 είπε:

ειναι ιδέα μου ? 

 

Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ και απ ότι γράφει στο σαιτ άμεση διαθεσιμότητα ούτε τα μισά δεν έχουν,

πρέπει λέει να τους πάρεις πρώτα τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσεις ότι είναι άμεση διαθεσιμότητα

Φέξε μου και γλίστρησα δλδ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Το ίδιο παρατηρησα και για jemma το stock της ειναι πλέον 2 μικρές βιβλιοθήκες που ειναι οι καλές μέρες με 2 καταστήματα ( μιλαμε για ελληνικές εκδόσεις ) 

το Solaris και κυρίως η πολιτεία έχουν αρκετά κόμικς ακόμα 

και το public αλλα εκει ειναι γιατι του μένουν απούλητα 

αρκετα και κυρίως fanzines έχει το comicstrip που εχω αρχίσει να το συμπαθώ παρά πολυ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33690
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  32
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

γνωρίζει κάποιος τί παίζει αυτές τις μέρες με τις παραγγελίες απο το site της προτωπορίας? ξέρω οτι γενικά είναι ολες πίσω αλλα πάνω κάτω ξέρουμε χρόνους παράδοσης?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

52 λεπτά πριν, spiritcrusher83 είπε:

γνωρίζει κάποιος τί παίζει αυτές τις μέρες με τις παραγγελίες απο το site της προτωπορίας? ξέρω οτι γενικά είναι ολες πίσω αλλα πάνω κάτω ξέρουμε χρόνους παράδοσης?

Εγώ έχω κάνει μια παραγγελία εδώ και δέκα μέρες και ακόμα δεν μου ήρθε. Κατάφερα και επικοινώνησα και μου είπαν ότι όλες οι παραγγελίες καθυστερούν και για να σταλούν χρειάζεται γύρω στις 8 εργάσιμες μέρες.

Και ειδικά αν κάποιο προιόν δεν είναι άμεσα διαθέσιμο παίζει και αυτό ρόλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, spiritcrusher83 είπε:

γνωρίζει κάποιος τί παίζει αυτές τις μέρες με τις παραγγελίες απο το site της προτωπορίας? ξέρω οτι γενικά είναι ολες πίσω αλλα πάνω κάτω ξέρουμε χρόνους παράδοσης?

 

Εγώ έκανα 23 Μαρτίου παραγγελία, στάλθηκε στις 30 του μήνα και έφτασε αρχές Απριλίου. Το διάστημα 30/3 με αρχές Απρίλη δικαιολογείται λόγω της καθυστέρησης των παραδόσεων από τους κούριερ, γενικότερα πάντως και η μία εβδομάδα από τη στιγμή της παραγγελίας μέχρι τη στιγμή που πήγε στο κούριερ δείχνει πως υπάρχει μία απολύτως λογική καθυστέρηση στην αποστολή παραγγελιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ έκανα παραγγελία στις 23/3 (απόγευμα), την Παρασκευή 27/3 την έστειλαν και το Σάββατο (!) 28/3 ήρθε στα χέρια μου. Φυσικά, όλα τα βιβλία ήταν άμεσα διαθέσιμα, τουλάχιστον σύμφωνα με το site. Επίσης από δυο παλαιοβιβλιοπωλεία, στο ίδιο χρονικό διάστημα, μέσα σε μια ή δυο μέρες από τη στιγμή της παραγγελίας τα βιβλία έφτασαν στα χέρια μου! Με την ίδια κούριερ πάντα. Τώρα περιμένω κάτι βιβλία από Πολιτεία (που δυστυχώς χρησιμοποιεί άλλη κούριερ), τα οποία έστειλαν στις 3/4 και από τότε πιάνουν σκόνη στο κέντρο διαλογής της Πέτρου Ράλλη. Και ούτε λόγος για επικοινωνία... Και προβλέπω ότι δεν θα τα δω ούτε την εβδομάδα που μας έρχεται, οπότε ας τα πάνε πίσω (με αντικαταβολή είναι άλλωστε).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μου ήρθαν σήμερα 4 κόμικ. Με έκπληξη είδα ότι στα 2 έχουν κολλήσει ένα τεράστιο αυτοκόλλητο φαρδύ πλατύ πάνω στο εξώφυλλο :shit2: είναι σοβαρά πράγματα αυτά; 

 

 

15897989606742870311666251003231.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ναι το κάνει αυτό η πρωτοπορία και στα βιβλία άλλα και στα κόμικ που έχει σε προσφορά, το καλό είναι ότι βγαίνει σχετικά εύκολα σε αντίθεση με κάτι αυτοκόλλητα που βάζουν τα public τα οποία

αφήνουν κόλλα πάνω που βγαίνει πολύ δύσκολα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

βγαινει ευκολα. μακαρι να ειχαν ολα τα κομικ 40% εκπτωση και να κουβαλουσαν και αυτοκολλητο σκασιλα μου.

;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

25 λεπτά πριν, christs είπε:

βγαινει ευκολα. μακαρι να ειχαν ολα τα κομικ 40% εκπτωση και να κουβαλουσαν και αυτοκολλητο σκασιλα μου.

;)

Καλά εννοείται η έκπτωση 40% είναι φοβερή προσφορά, δεν το συζητάω. Τώρα όσον αφορά το αν βγαίνει εύκολα, εγώ εύκολα θα αποκαλούσα ότι βγαίνει ένα αυτοκόλλητο αν μπορούσες να το ξεκολλήσεις με το χέρι γρήγορα χωρίς να αφήνει κόλλες από πίσω. Προσωπικά για το συγκεκριμένο έπρεπε να χρησιμοποιήσω οινόπνευμα και να το τρίβω κανένα 5λεπτο, και πάλι η κόλλα έμενε πίσω οπότε έβαλα βενζίνη καθαρισμού, με παίδεψε αρκετά θα έλεγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άμα ξεραθεί η κόλλα μόνο με βενζίνη βγαίνει. Μου έχει τύχει.

 

Επίσης, οι πρωτοπόροι βάζουν τέτοια αυτοκόλλητα και σε βιβλία με χάρτινο εξώφυλλο ή κουβερτουρα και μαζί με το αυτοκόλλητο βγαίνει και κομμάτι μαζί. Το έχω δοκιμάσει μπροστά τους στο ταμείο και τελικά δεν το αγόρασα το βιβλιακι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν χρόνια είχα αγοράσει από κει το βιβλίο του Δημήτρη Κολιοδήμου "Ο Κόμης Δράκουλας στην Οθόνη" και είχε ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ αυτοκόλλητο της προσφοράς σε ένα μικρού μεγέθους βιβλίου φάτσα κάρτα... Το μισό εξώφυλλο ήταν σκεπασμένο... Τελικά, κατάφερα και το έβγαλα... Ευτυχώς την τελευταία φορά που είχα παραγγείλει δεν είχα πρόβλημα και βγήκαν εύκολα τα αυτοκόλλητα. Αλλά ναι, αυτό πια που γίνεται, είναι άθλιο... Νομίζω πως αν είναι αυτοκόλλητα που χρονίζουν, τότε μόνο έχεις πρόβλημα στην "Πρωτοπορία". Νομίζω...

 

Κάτι παρόμοιο μ' εσένα  Φώτη μου είχε συμβεί κι εμένα όταν στολίστηκε η Πλατεία Ελευθερίας τα Χριστούγεννα, με μουσική, με θεατρική σκηνή και στήθηκαν περίπτερα γνωστών καταστημάτων που πουλούσαν την πραμάτεια τους. Μέσα σ' άλλα ήταν περίπτερο αλυσίδας βιβλιοπωλείων που αυτή τη στιγμή δε μπορώ με τίποτα να θυμηθώ... Μπαίνω μέσα, ρίχνω μια γρήγορη ματιά και βλέπω το "Che" των εκδόσεων "Οξύ" που δεν το είχα και πριν το τσιμπήσω ρωτάω τις δυο κοπελιές τι έχουν σε κόμικς, λέει η μία "δεν έχουμε τίποτα". Λέω "εδώ εννοείτε δεν έχετε φέρει, διότι ξέρω ότι έχετε αρκετά!", απαντάνε θετικά και λέω "αυτό εδώ τι είναι τότε;" (smart ass! :P ). Τις ρώτησα για να δω μήπως είναι τίποτε άλλο καταχωνιασμένο και δεν το ξέρουν. Δεν το ήξεραν ότι είναι κόμικ, το κοιτάζουν, το παίρνω τέλος πάντων και ρωτάω αν το αυτοκόλλητο βγαίνει εύκολα και λέει "ναι, βέβαια, θα το βγάλω εγώ!", το βουτάει, πιάνει ένα σπρέι ή μπουκαλάκι δε θυμάμαι και το ξεχειλίζει επάνω στο εξώφυλλο!! Μιλάμε, δε ξέρω τι υγρό ήταν αυτό, αλλά καράφλιασα μόλις είδα την κίνηση και δεν πρόλαβα καν να αντιδράσω! Με βλέπουν που γουρλώνω τα μάτια, λέει η 2η "άστο και κοίταξε αν υπάρχει ένα 2ο χωρίς αυτοκόλλητο", απαντάει ότι υπάρχουν και μου έδωσαν ένα τέτοιο! Δε ξέρω τι έριξαν επάνω, το παράτησαν στο γραφείο μέχρι που έφυγα με το υγρό να έχει κυλήσει σχεδόν στο μισό εξώφυλλο, τώρα..ο Θεός κι η μοίρα του! Υπάρχει περίπτωση να ήταν κάποιο ειδικό υγρό που ΔΕΝ κάνει ζημιά στο χαρτί; Δε μύρισε για οινόπνευμα πάντως ή βενζίνη, ήταν μικρό μπουκαλάκι και αν θυμάμαι καλά ήταν σε μορφή σπρέι. Όπως και να 'χει, εγώ αυτό το πράμα δεν το αγόραζα! Και μόνο στην ιδέα ότι το χαρτί έχει ποτίσει και αν δε φαινόταν τότε, θα χαλούσε τον επόμενο καιρό, να μου λείπει το βύσσινο... Απλώς αναρωτιέμαι αν έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο που να μην κάνει ζημιά όμως ούτε σε χαρτί όπως του "Che", που δεν πρέπει να είναι πλαστικοποιημένο!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτό το σκηνικό με τα αυτοκόλλητα είναι σαν σήμα κατατεθέν τους. :P

 

Δεν νομίζω να υπάρχει τακτικός πελάτης, που να μην έχει αγοράσει τουλάχιστον ένα κόμικ με το αυτοκόλλητο φαρδύ πλατύ επάνω στο εξώφυλλο! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ξέρουμε μετά από πόσο καιρό βάζει 40% στα της Αnubis; Μου κάνει εντύπωση που το Ms. Marvel που κυκλοφόρησε Ιανουάριο του 2019 έχει κανονικά 40% εδώ και αρκετούς μήνες, ενώ το Batman: O Σκοτεινός Πρίγκιπας του Γκόθαμ που βγήκε Φεβρουάριο του '19 δεν έχει τίποτα ακόμα. (Το έχω προσωπικά το συγκεκριμένο, αλλά ήθελα να μάθω αν έχει παρατηρηθεί κάποια γενική λογική στις εκπτώσεις της). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύμφωνα με το νόμο για την Ενιαία Τιμή Βιβλίου που ψηφίστηκε το 2018, είναι 18 μήνες. Αλλά γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι για 6 μήνες; Όπως και να 'χει, στο "Ms. Marvel" δεν τηρήθηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.