Μετάβαση στο περιεχόμενο

KICKBACK


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
KICKBACK
Σενάριο/Kείμενα:
David Lloyd
Σχέδιο:
David Lloyd
Hμερ. έκδοσης:
2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Μέγεθος:
17.5 x 24.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μπέλλα Σπυροπούλου
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-6732-10-2
Ονομαστική τιμή:
12,90€

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Kickback_0001.jpg  Kickback_0001z.jpg

 

To KICKBACK είναι το πιο πρόσφατο έργο του David Lloyd, συνδημιουργού του V For Vendetta, το οποίο κυκλοφόρησε πρώτα στα Γαλλικά το 2005, και μετά στην γλώσσα του συγγραφέα το 2006. Στην Ελλάδα βγήκε από την Jemma Press, με αφορμή την έκθεση Comicdom 2008, στην οποία ο δημιουργός παρίστατο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Να πω την αλήθεια εγώ το περίμενα λίγο καλύτερο. Μπορεί να φταίει και η κούραση των δεκάδων ωρών που ήμουν στο πόδι λόγω του Comicdom, αλλά δεν ήταν όπως ακριβώς το περίμενα. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό, και το σχέδιο είναι χαρακτηριστικότατο του Lloyd, απλά κάτι στο σενάριο με κούρασε. Πάντως για άλλη μια φορά η Jemma μας παραδίδει ένα ωραίο προσεγμένο τομάκι, σε λογικότατη τιμή σε σχέση με την ποιότητα, και βεβαίως μην ξεχνάμε ότι έχει πάνω και την αυθεντική υπογραφή του δημιουργού! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να πω την αλήθεια εγώ το περίμενα λίγο καλύτερο. Μπορεί να φταίει και η κούραση των δεκάδων ωρών που ήμουν στο πόδι λόγω του Comicdom, αλλά δεν ήταν όπως ακριβώς το περίμενα. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό, και το σχέδιο είναι χαρακτηριστικότατο του Lloyd, απλά κάτι στο σενάριο με κούρασε. Πάντως για άλλη μια φορά η Jemma μας παραδίδει ένα ωραίο προσεγμένο τομάκι, σε λογικότατη τιμή σε σχέση με την ποιότητα, και βεβαίως μην ξεχνάμε ότι έχει πάνω και την αυθεντική υπογραφή του δημιουργού! :)

 

Συμφωνώ απόλυτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4357
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  350
  • Reputation:   1202
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είχα αναθέσει σε έναν φίλο να φέρει ένα υπογεγραμμένο από comicdom αλλά κατάφερε να πάει ώρες που δεν ήταν εκεί ο καλλιτέχνης!!! :crying:

Μήπως περίσεψε κατά τύχη κανένα με υπογραφούλα? :pray:

Χωρίς υπογραφούλα λοιπόν δεν λέει? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου για το Kickback....

 

Το διάβασα χες το βράδυ και μπορώ να πω ότι με ενθουσάσε σε μεγάλο βαθμό!!!Μου άρεσε πάρα πολύ το σενάριο...και δεν μπορώ να πω ότι με κούρασε...Πιο πολύ νομίζω ότι κουράστηκα σε κάποια στιγμή με το απότομο κόψιμο των σκηνών και τη μεταφορά σε κάποια άλλη...αλλά αργότερα συνειδητοποίησα ότι αυτό αν το δεις από μια άλλη σκοπιά είναι όμορφο γιατί σε βάζει να σκεφτείς που σε πάει ο συγγραφέας...σε ποια σκηνή σε μεταφέρει και γιατί το κάνει όλο αυτό...σαν παζλ κάτι δηλαδή...Ίσως με κούρασε-αρχικά μόνο-αυτό επειδή δεν είχα ξαναδιαβάσει κάτι ανάλογο...

Σαν σχέδιο μου άρεσε επίσης πολύ....δεν τρελάθηκα...αλλά μου άρεσε αυτό το ολίγον σκοτεινό στυλ...και τα χρώματα τα γήινα που κυριαρχούν στο σχέδιο...

 

Μπορώ να πω ότι το Kickback αξίζει σίγουρα τα λεφτά του και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα ως αγορά!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είχα αναθέσει σε έναν φίλο να φέρει ένα υπογεγραμμένο από comicdom αλλά κατάφερε να πάει ώρες που δεν ήταν εκεί ο καλλιτέχνης!!!

 

Και πότε ήταν? Μόνο τις ώρες του Q&A ήταν και μια ακόμη ώρα για υπογραφές. Κρίμα που ξοδεύτηκαν τόσο πολύ οι του συνεδρίου για να τον δούμε μόνο τόσο λίγο. Μπράβο τα κομικσάδικα που μας έκαναν να χωρτάσουμε τους καλεσμένους τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα συμφωνήσω με τον lunatic, αυτό μάλλον που κούραζε λίγο ήταν το "μοντάζ" των καρέ. Ξεπερνιέται όμως μετά από λίγο. Γενικά μου άρεσε, το σενάριο ήταν καλό. Προσωπικά προτιμώ αυτού του είδους τα κόμικ σε ασπρόμαυρο. Γούστα είναι αυτά...

Επεξεργασία από lena
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα συμφωνήσω με τη Λένα. Σε ΑΜ θα ήταν πολύ καλύτερο. Το σενάριο δεν ήταν και το καλύτερο του κόσμου, αλλά κάτι η υπογραφή του καλλιτέχνη, κάτι η όμορφη τιμή της Jemma, θα του έδινα ένα 6/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εντάξει!! Με πείσατε (καλά δε χρειάστηκε να προσπαθήσετε και πολύ :P )!! Θα το αγοράσω! Αυτό που με πειράζει βλέπωντας το εξώφυλλο είναι που λέει "από τον δημιουργό..." κι όχι "από τον συνδημιουργό..." που αναφέρει ο GreekComicFan στην παρουσίαση. Είναι καθαρά διαφημιστικό τερτίπι για να πουλήσει η εταιρία κι αυτό δε μου αρέσει καθόλου. Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πληροφορίες! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Eγώ το διάβασα χθές.Μου άρεσε αρκετά.Το μόνο κακό ήταν η μετάφρασή του.Ένιωσα οτι έγινε στα γρήγορα για να προλάβουν την άφιξη του Lloyd.Πολλά πράγματα τα μετέφραζαν κυριολεκτικά ενώ ήταν εκφράσεις κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ενδιαφέρον...Έχω την αγγλόφωνη έκδοση (την είχα βρεί κάποτε στο Fnac) και διαβάζοντας το,χωρίς να είμαι μεταφραστής,έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται "αυτό δεν μεταφράζεται στα ελληνικά"...Αυτά τα γλυτώνεις όταν διαβάζεις το πρωτότυπο,πάντως για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου,είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να αποδοθούν κάποια πράγματα από μια γλώσσα σε μια άλλη...Ειδικά η "ντετεκτιβική" αργκό,πρέπει να τους ζόρισε...

Τώρα για το κόμικ,μιας και πόσταρα,προσωπικά το βρήκα αρκετά καλό,αλλά μέχρι εκεί...Το "εύρημα" με το ζέπελιν δεν μου είπε πολλά πράγματα,και αν μου ζήταγε κάποιος να περιγράψω το σχέδιο με μία λέξη,θα έλεγα απλά "θολό"...Πολλές φορές ζοριζόμουν να αναγνωρίσω τα πρόσωπα...Παρόλα αυτά,πιστεύω ότι άξιζε τα λεφτά του,και είναι μια αξιοπρεπής αστυνομική ιστορία,με τα αναπόφευκτα κλισέ...Υποθέτω,χωρίς να το έχω δεί,ότι και η ποιότητα της ελληνικής έκδοσης είναι πολύ καλή...Αυτά... :beer:

 

Υ.Γ.Ευτυχώς πάντως που δεν κάνανε το αστείο να γράψουν στο εξώφυλλο "Η Μίζα"/"Το Λάδωμα"/κλπ... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παραθέτω απλά ένα σχετικό αρθράκι:

 

K for KICKBACK

 

Πριν ένα μήνα ο David Lloyd ήταν στην Αθήνα στο πλαίσιο της Comicdom. Ο βετεράνος illustrator που συνυπέγραφε με τον Alan Moore το διάσημο πλέον "V for Vendetta" επιστρέφει με ένα αστυνομικό graphic novel, στο οποίο επιμελείται και το σενάριο. Με ήρωα ένα βρώμικο μπάτσο που βρίσκεται στο ενδιάμεσο ενός ξεκαθαρίσματος λογαριασμών. Μεταξύ αστυνομίας και υποκόσμου, με πρώτο θύμα το συνεργάτη του. Οι σκιές των strips δεν μπορούσαν να είναι πιο νουάρ, ο Τζορτζ Πελακάνος ζηλεύει κάπου στην DC και ο Ταραντίνο μπορεί να δει το φως που θα τον φέρει και πάλι στον ίσιο δρόμο. Jemma Press, φυσικά. (Μετάφραση Μπέλλα Σπυροπούλου, σελ.96, € 12,90) - Π.Μ.

 

Πηγή: ATHENS VOICE, τεύχος 210, 24 Απριλίου - 7 Μαΐου 2008.

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είμαι πολύ σίγουρη πάντως ότι όποιος έγραψε το αρθράκι διάβασε κιόλας το κόμικ. Έχω τη βάσιμη υποψία ότι πολλά αρθάκια των free press γράφονται απλά για να ... γράφονται και να δείχνουν πως είναι μέσα σ' όλα. Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω, κάποια όμως είναι σίγουρα διαφημιστικά χωρίς να το γράφουν ότι είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Διάβασα το Kickback πρόσφατα και ομολογώ ότι ήταν πολύ ενδιαφέρον

Αν και όχι κάτι αριστουργηματικό διαβάζετε εύκολα και ευχάριστα.Ευχαριστούμε για το review :):thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα αφού μετά την πρόσφατη προσφορά της Jemma προς το φόρουμ μας, ήρθε στα χέρια μου.

 

Το βρήκα και εγώ πολύ ενδιαφέρον τόσο από άποψη σχεδίασης, όσο και από άποψη σεναρίου. Συμφωνώ ότι αυτές οι συνεχείς εναλλαγές - μεταφορές από την μία σκηνή στην άλλη κουράζουν τον αναγνώστη (εμένα τουλάχιστον) και κυρίως όταν αυτή γινόταν από τον κεντρικό πυρήνα της ιστορίας, στον άλλο με τον πατέρα και το παρελθόν που μέχρι ένα βαθμό θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν και άσχετο έως περιττό. Θα μου πεις αυτό που μας χαρακτηρίζει είναι το παρελθόν, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι "στρίμωξε" δύο ιστορίες (μία προσωπική του παρελθόντος με την πρόσφατη αστυνομική) σε ένα κόμικ. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, αν ταίριαζαν περισσότερο μεταξύ τους και δεν γινόταν οι εναλλαγές με αυτόν τον τρόπο - σχεδόν εξαναγκαστικά και κάπως τυχαία.

 

Είπαμε για το σχέδιο ότι είναι όμορφο και ταιριαστό σε μεγάλο βαθμό αφού μου άρεσε αυτό το στυλ που έχει σε αυτό το κόμικ και δημιουργεί μία αίσθηση νουάρ πιστεύω. Από την δικιά μου πλευρά δεν νομίζω ότι σε Α/Μ αποχρώσεις θα ήταν καλύτερο, μάλλον θα έχανε, αλλά από την άλλη είναι γνωστό ότι είμαι οπαδός του χρώματος. Από ποιότητα έκδοσης; Το δέσιμο καλό, το χαρτί καλύτερο και τα χρώματα / γραμμές αποτυπώνονται όμορφα σε αυτό, το σύνολο πολύ ικανοποιητικό. Για την τιμή εκδοτικής (12,90) δεν μπορώ να πω ότι σε αυτό ξέφυγε η Jemma αλλά ούτε ότι είναι και killer ειδικά αν γίνει σύγκριση της με το τελευταίο Bone της ίδιας ή άλλες "εκδόσεις αναφοράς" που έχω ως μέτρο σύγκρισης, αλλά ειδικά για την παρέα μας με την προσφορά που μας έκανε ήταν must buy και προσωπικά δεν το μετάνιωσα καθόλου που το πήρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μια ανάλυση του Άρη Μαλανδράκη για το KICKBACK στο protagon.gr:

 

 

Το Φράνκλιν είναι μια διαφθαρμένη πόλη. Κακοποιοί και αστυνομικοί τα έχουν κάνει πλακάκια: οι πρώτοι δεν παραβιάζουν κάποιους άγραφους κανόνες, και οι δεύτεροι απλώς κάνουν τα στραβά μάτια. Το Kickback που υπογράφει ο γνωστός σχεδιαστής -εδώ και σεναριογράφος- David Lloyd (V for Vendetta) βυθίζει τον αναγνώστη σε ένα σκοτεινό σύμπαν. Στις 96 σελίδες του ξεδιπλώνεται η ιστορία του Τζο Κανέλλι, ενός διεφθαρμένου μπάτσου που τον έχουν στοιχειώσει τα όνειρά του και το βρόμικο παρελθόν του. Οταν ο συνεργάτης του δολοφονείται και οι σύντροφοί του τον προδίδουν, ο Κανέλλι υποχρεώνεται να αντιμετωπίσει το παρελθόν του και να αποφασίσει ποιο δρόμο πρέπει να ακολουθήσει. «Ενιωσα την ανάγκη να ξεφύγω από την επιτυχία του V for Vendetta και να κάνω κάτι περισσότερο προσωπικό, γράφοντας για πρώτη φορά το σενάριο ενός εντελώς δικού μου κόμικς» είχε πει στο περιθώριο της συνέντευξης που του είχαμε πάρει στο πλαίσιο του 14 Διεθνούς Φεστιβάλ Κόμικς Αθήνας (δες εδώ). Και, ομολογουμένως, τα κατάφερε μια χαρά!

 

Το Kickback που κυκλοφορεί στα ελληνικά από την Jemma Press, σε μετάφραση Μπέλλας Σπυροπούλου, μας οδηγεί στην καρδιά ενός κόσμου βουτηγμένου στη διαφθορά και την απληστία. Είναι ένα κόμικς που υπηρετεί πιστά το είδος στο οποίο ανήκει. Πρόκειται για καθαρόαιμο αστυνομικό νουάρ, αλλά με χαρακτήρες που έχουν περισσότερο βάθος απ’ ό,τι συνήθως συναντάμε σε παρόμοιες ιστορίες. Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει είναι η σχεδιαστική μαεστρία του δημιουργού του. Ο David Lloyd έχει προικίσει το κόμικς με ένα νευρώδες κινηματογραφικό ντεκουπάζ και με μια ιδιαίτερη χρήση του chiaroscuro, που προσφέρει την ψευδαίσθηση βάθους στο –δισδιάστατο- κόσμο των εικονογραφημένων σελίδων. Το χρώμα παίζει επίσης το δικό του ξεχωριστό ρόλο. Ο Lloyd «μουλιάζει» τα όνειρα του πρωταγωνιστή σε βαθύ μπλε. Χρησιμοποιεί μονοχρωμίες σε γήινους τόνους, προκειμένου να αποδώσει την εικόνα της πόλης μέσα από τα μάτια του (αντι)ήρωα. Και για τις τελευταίες σελίδες επιλέγει τους τόνους της σέπιας, μετατρέποντας το αιματηρό ξεκαθάρισμα των λογαριασμών σε μια υπέροχη ελεγεία.

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το πηρα και γω σημερα απο το περιπτερο της Τζεμμα (απο οτι ειδα παιζει να ηταν το τελευταιο , οποτε μαλλον σταθηκα τυχερος )που το ειχε μολις στα 6,50 ευρω και μολις το διαβασα. Το σχεδιο μου αρεσε πολυ και ο χρωματισμος του, δεν πιστευω οτι το α/μ θα του πηγαινε καλυτερα. Και η υποθεση ηταν καλη, χωρις να ειναι κατι πρωτοτυπο βεβαια, σε κανει να συμπαθεις τον ηρωα , χτιζει ωραια ατμοσφαιρα και το τελικο  μηνυμα ωραιο. Το μονο μειονεκτημα του ειναι οι αποτομες αλλαγες σκηνων που απαιτουν μια παραπανω συγκεντρωση στην αναγνωση. Γενικα παντως εμεινα ικανοποιημενος με την αγορα μου :) Στην kwtsoκλιμακα ενα ανετο 8/10 . :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αρκετα ομορφο κομικ, απο τα χαρακτηριστικα του ειδους.

Μου αρεσε το σφιχτο δεσιμο της ιστοριας και οι γρηγορες εναλλαγες σκηνων.

 

Θα το χαρακτηριζα κομικ δευτερο-τριτης αναγνωσης και εξηγουμαι :P

Λογω των γρηγορων εναλλαγων χρειαζεται συγκεντρωση, κατι που εγω δεν ειχα

κατα την πρωτη αναγνωση, κι ετσι το απολαυσα καλυτερα στην δευτερη!

Το οτι την μια χρησιμοποιουν τα μικρα και μετα απο δυο καρε τα επωνυμα με ταλαιπωρησε :P

 

Σιγουρα θα το ξαναδιαβασω και ακομα ποιο σιγουρα θα μου ξαναφανει ενδιαφερουσα η ιστορια!

 

Δεν μου αρεσε το ηλεκτρονικο μονταζ σε καποια καρε, δεν μου παει στο νουαρ.

 

Προτινεται στο φαν του ειδους και σε οσους θελουν να δοκιμασουν μια ομορφη,

συγχρονη, Αμερικανικη, αστυνομικη ιστορια :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

- Μέτρια και άχρωμη ιστορία που την έχουμε ξαναδεί δεκάδες φορές δοσμένη με καλύτερους τρόπους (διεφθαρμένος μπάτσος έχει συνειδησιακή κρίση)

- Κακή σκηνοθεσία των καρέ που σε μπερδεύει είσαι δεν είσαι συγκεντρωμένος, όπως και κάτι εφεδάκια ταχύτητας ή οι αλλαγές σκηνών και χρονικού πλαισίου

- Προχειροδουλειά στη μετάφραση.Το police force δόθηκε ως "Σώμα" όταν παίρνουν τον πρωταγωνιστή τηλέφωνο, ενώ θα έστεκε το "Τμήμα". Άλλες λέξεις δεν μεταφράστηκαν καν (Cleerit, Sanitarium) στις μισές ταμπέλες. Κάποιος βιάστηκε πολύ για να προλάβει κάποια προθεσμία. 

- Το Lettering αισθανόμουν ότι δεν κόλλαγε 

- "Ο δημιουργός του V for Vendetta" ; λολ

 

+ Καλό σχέδιο αν και κάποια κλικ κατώτερο από το V

+ Η έκδοση πέρα της μετάφρασης

+ Τιμή

 

Του έδωσα μια ευκαιρία λόγω ονόματος και εξευτελιστικής τιμής παρόλο τα μέτρια λόγια που άκουσα γι'αυτό από 1-2 άτομα, αλλά δεν. Καλύτερα ο Lloyd να μένει μόνο στο σκιτσάρισμα γιατί τα σενάρια του βουλιάζουν πιο γρήγορα και από τις τραυματικές εμπειρίες του πρωταγωνιστή του kickback. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το αστυνομικό σώμα είναι έκφραση που χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη εδώ και δεκαετίες, δεν είναι λάθος λοιπόν, αλλά θέμα επιλογής. Χρησιμοποιείται κυρίως όταν θέλουμε να δώσουμε έμφαση στο ανθρώπινο δυναμικό ενός τμήματος, βέβαια. Εδώ δεν θυμάμαι υπό πιο πρίσμα αναφέρεται πάντως. Για το τμήμα προτιμάται η λέξη precinct. Αν υπάρχει αυτή η λέξη στο πρωτότυπο, καταλαβαίνω γιατί ο μεταφραστής ένιωσε την ανάγκη να τα διαχωρίσει.:)

 

Η ιστορία όντως ήταν μέτρια, αλλά εντάξει, δεν τα έκλαψα και τα λεφτά μου όταν το είχα πάρει (full price, την μέρα της παρουσίασης στο comicdom).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό που λες μου θυμίζει τα περί μετάφρασης και απόδοσης :)

 

Είσαι Έλληνας αστυνομικός και έχεις αποθηκευμένο στο κινητό σου ένα χ,ψ αριθμό από το τμήμα που ανήκεις. Θα το αποθήκευες ποτέ σαν επαφή "σώμα" ή γενικά "αστυνομία"; Ή τμήμα θα έλεγες, γραφείο ξέρω γω κλπ. Θα είχες αποθηκεύσει το σταθερό της ΛΕΦΙΚ ως "κόμικς";  :lol: Ψιλολόγια βέβαια, απλά το παρατήρησα έντονα (ίσως μου χτύπησε άκυρα η γραμματοσειρά όπως φαίνεται και στην εικόνα). 

 

IMG_0794.JPG

Είχαν επιλογές γενικά :)

 

Προσπάθησα να βρω το Αγγλικό για να δω από περιέργεια τι γράφει αλλά δεν κατάφερα κάτι, οπότε κρατάω και μια επιφύλαξη να έλεγε police force και η μεταφράστρια να το μετέφρασε ξερά (όπως σε πολλά άλλα σημεία). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Που ξέρεις, μπορεί να άκουγε Σφακιανάκη (σώματα, πηλοί και άλλα υλικά) και να επηρεάστηκε.  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to KICKBACK
  • Indian changed the title to KICKBACK

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο ανέβηκαν σε μεγαλύτερη ανάλυση. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.