Μετάβαση στο περιεχόμενο

BEST OF 2007: by Πάνος Κρητικός [ Comicdom.gr (18/02/2008) ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Στο άρθρο: BEST OF 2007: Ο Πάνος Κρητικός επιλέγει και παρουσιάζει τα αγαπημένα του comics για τη χρονιά που πέρασε ανάμεσα στις λοιπές εκδόσεις που ξεχώρισε ο αρθρογράφος έγινε και αναφορά στην έκδοση του STORM από το GC.

 

Τα Ενδιαφέροντα Comics Που Διάβασα Το 2007

(Και Κάποια Σχόλια)

 

Συνηθίζεται, στο τέλος κάθε χρονιάς (ή στην αρχή της επόμενης), για λόγους πνευματικής, κυρίως, ισορροπίας, να γίνεται μια ανασκόπηση-απολογισμός των πεπραγμένων της. Και από τη στιγμή που δεν με χαλάει να βάλω σε τάξη τις αγορές του προηγούμενου χρόνου και να τις αξιολογήσω, παραθέτω το παρακάτω κείμενο/λίστα/ανασκόπηση, όχι των καλύτερων του 2007 (έτσι και αλλιώς, το τι γουστάρει να διαβάζει ο καθένας είναι αυστηρά προσωπικό θέμα), αλλά των πραγμάτων που διάβασα πέρυσι και που θεωρώ πως αξίζει να διαβάσει κανείς, δεδομένου του χρόνου του, της οικονομικής του κατάστασης και, πάνω απ' όλα, των ενδιαφερόντων του.

 

Ξεκινώ την παρουσίαση με αγγλόφωνα comics και μιας και είμαι σίγουρος πως οι λοιποί φίλοι συντάκτες της ομάδας θα υπερ-καλύψουν το θέμα, θα είμαι ιδιαίτερα περιληπτικός...

 

...

 

Και φτάνουμε αισίως στα πάτρια εδάφη, όπου το 2007 φάνηκε να είναι μια καλή εκδοτική χρονιά. Πολλές σημαντικές δουλειές του εξωτερικού μεταφράστηκαν και κυκλοφόρησαν στη χώρα μας...

 

...

 

Σημαντικό γεγονός για τους Έλληνες αναγνώστες της γενιάς μου, είναι και η επιστροφή του αστροναύτη STORM του Don Lawrence, στον ελληνικό χώρο, από τις εκδόσεις Esperos και την ομάδα του greekcomics.gr, που ανατυπώνουν τα παλιά τεύχη του 1985, τα οποία κυκλοφόρησαν στα ελληνικά ως Star Comics (εκδ. Bell) και αποσκοπούν στην παρουσίαση και των ιστοριών που δεν δημοσιεύτηκαν ποτέ στη χώρα μας, λόγω διακοπής της σειράς. Πρόκειται για μια καθαρά συλλεκτική έκδοση, που αποτελείται από διπλούς, σκληρόδετους τόμους, περιορισμένων αντιτύπων, που διατίθενται μέσω διαδικτύου και τηλεφωνικών παραγγελιών.

 

...

 

Αυτά! Καλή χρονιά σε όλους και τα ξαναλέμε του χρόνου.

 

Τα έντονα γράμματα φυσικά είναι δική μου παρέμβαση, ενώ εδώ όπως αντιληφθήκατε έβαλα μόνο το κείμενο που αφορά τον STORM και αυτό έγινε καθαρά λόγω του μεγέθους του άρθρου, στο οποίο είμαι σίγουρος ότι εάν το διαβάσετε όλο, θα βρείτε πολλές και χρήσιμες πληροφορίες για τις πολλές ξένες και Ελληνικές εκδόσεις στις οποίες αναφέρεται ο κ. Πάνος Κρητικός.

 

πηγή: comicdom online

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ πολύ φίλε YOSHIMITSU για τον κόπο σου να μας κάνεις αυτή την παρουσίαση!!! :thanks::thanks::thanks:

 

Μου έδωσε πολύ χαρά και κουράγιο να συνεχίσω την Οδύσσεια μας!!!... :)

 

Στην υγεία σου!!! :beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.