Μετάβαση στο περιεχόμενο

WANTED


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
WANTED
Σενάριο/Kείμενα:
Mark Millar
Σχέδιο:
J. G. Jones
Hμερ. έκδοσης:
04-07-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
192
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βασίλης Αθανασιάδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Wanted #1-6 (Top Cow, 2003)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-646-0

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Wanted_0001.jpg  Wanted_0001z.jpg

 

 

Υπόθεση

Ο Γουέσλυ Γκίμπσον ανακαλύπτει πως ο πρόσφατα δολοφονημένος πατέρας του, ήταν ο Φονιάς, μέλους της μυστικής αδελφότητας των υπερεγκληματιών που το 1986 συνεργάστηκαν για να ξεπαστρέψουν όλους τους υπερήρωες του κόσμου, κάτι που μετά την επιτευξη του τους έδωσε τον έλεγχο του κόσμου, κάτι που πράττουν παρασκηνιακά, χωρίς να είναι γνωστό στον μέσο άνθρωπο. Ο Γκίμπσον ανακαλύπτει πως έχει κληρονομήσει το χάρισμα του πατέρα του στην ευστοχία με οποιοδήποτε όπλο, καθώς και την απίστευτη ευχαίρεια του με αυτά. Τότε είναι που αποφασίζει να γίνει μέλος της αδελφότητας και να λύσει το μυστήριο της δολοφονίας του πατέρα του.

 

Το Wanted πρωτοκυκλοφόρησε από την Top Cow το 2003 ώς μίνι σειρά 6 τευχών. Αρχικός σκοπός του Millar ήταν το σενάριο του να πουληθεί στο Hollywood ώστε να γίνει ταινία, και όταν δεν το κατάφερε το μετάτρεψε σε κόμικ, με την βοήθεια του σχεδιαστή J. G. Jones. Αυτός είναι και ο λόγος που κάποιο χαρακτήρες μοιάζουν αρκετά σε γνωστούς ηθοποιούς: Ο Γουέσλυ π.χ, μοιάζει με τον Eminem, ο Φονιάς στον Tommy Lee Jones κ.οκ.

 

Τελικά όπως ξέρετε, το κόμικ ήταν αυτό που ώθησε τους παραγωγούς να γυρίσουν ταινία βασισμένη στο Wanted, αν και όσοι το έχουν δει λένε πως δεν έχει και πολύ σχέση με αυτό.

 

Στην Ελλάδα είχε ανακοινωθεί αρχικά (μέσα στο Fantasy heroes 23) πως το κόμικ θα κυκλοφορήσει σε Trade τον Μάϊο του 2008, αλλά βγήκε τελικά του Ιούλιο του 2008, μάλλον για να συμπέσει με την κυκλοφορία της ταινιάς στους κινηματογράφους.

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τον dim.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

To κόμικ είναι αρκετά ψαγμένο.

 

Βασικά δεν παίζει το όλο concept που διαφημίζουν στο trailer: "Είμαστε assassins που σκοτώνουμε έναν για να σώσουμε 1000 άλλους" ούτε το "curve the bullet". Οι τύποι είναι ξερά Villains. Είναι οι κακοί. Τελεία. Και όχι μόνο αυτό αλλά είναι και αρκετά οργανωμένοι μεταξύ τους, σε βαθμό που έχουν εξουδετερώσει όλους τους υπερήρωες και πλέον αυτοί κάνουν κουμάντο.

 

Το πρόβλημα ξεκινά όταν κάποιος από όλους τους κακούς αποφασίζει να γίνει αυτός ο μόνος αρχηγός και έτσι αρχίζουν να ψιλο-πλακώνονται μεταξύ τους.

 

Αυτά που ισχύουν και στην ταινία σε σχέση με το κόμικ είναι ότι ο πρωταγωνιστής που στην αρχή είναι ΕΝΤΕΛΩΣ loser, είναι γιος του καλύτερου hitman που έχει περάσει ποτέ και γίνεται recruited από τους κακούς οι οποίοι και του δείχνουν τι δυνατότητες έχει (κληρονομιά απ' το μπαμπά).

 

Πάει καιρός από τότε που διάβασα το κόμικ και τα τεύχη τώρα δεν τα έχω εδώ στην Αθήνα. Θα ήθελα όμως να του ρίξω μια ματιά πάλι να το θυμηθώ.

 

Cheers! :beer:

 

 

 

ps: To Jumper εμένα μου ψιλο-άρεσε. Δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά ήταν ωραίο σαν ιδέα. Εξάλλου δεν περίμενα να δω και καμμιά υπερπαραγωγή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εμένα πάντως δεν με ενθουσίασε το comic :blob2: και για αυτό το παράτησα μετά από κάποια τεύχη.

Αλλά νομίζω :thinking: ότι γενικά ο Millar δεν μου αρέσει και κάποιο hulk του που διάβασα και xmen

δεν ήταν καθόλου στο στυλ μου. Βασικά αυτό που με χαλάει στην γραφή του είναι ότι φωνάζει από χιλιόμετρα

μακριά είμαι εμπορικός.

Μπορεί όμως και να κάνω λάθος :hawkeye: μια και δεν έχω διάβασει και τα άπαντα του. :MuchCry:

 

:gif_comics:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Από το οπισθόφυλλο του Batman 17, η διαφήμιση της κυκλοφορίας του Wanted από την Anubis.

Wanted.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εδώ που τα λέμε η ταινία ξεφεύγει αρκετά από το κόμικ... (υπερβολικά θα έλεγα) οπότε μη στηρίζεσαι μόνο σ' αυτήν.

 

Πάντως, το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει, και όντως είναι πολύ καλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παραλίγο να ξεχάσω να το ποστάρω, μου το θύμισε όμως ο kostis7 στο φωναχτόκουτο.

 

Κυκλοφόρησε σήμερα το Wanted, 2 μήνες μετά το προβλεπόμενο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια συμβουλή. Όποιος διαβάσει την πρώτη σελίδα και δεν τον ενοχλήσει θα το απολαύσει το κομικ.

 

 

Εμένα μου αρέσει αρκετά είναι μια προσπάθεια του Millar για πιο επιθετικό κομικ και ο Jones είναι θεός στο σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Η έκδοση της Anubis είναι με εξώφυλλο ...χμμ

θα το έλεγα χαρτόνι με γυαλιστερή την μιά πλευρά, (κάποιος ποιό γνώστης ας βάλει την λέξη που του ταιριάζει)

αρκετά καλό σαν ποιότητα εκτύπωσης όπως και τα εσωτερικά φύλλα.

Στο τέλος του graphic novel περιλαμβάνει σελίδες με πληροφορίες για τους χαρακτήρες καθώς και σχέδιο του.

Ακόμα έχει εξώφυλλα της αρχικής έκδοσης καθώς και εναλλακτικά.

Η έκδοση κλείνει με σχέδια χαρακτήρων καθώς και μερικές έξτρα σκηνές.

 

Ακολουθούν τα εξώφυλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και διάβασα την ξένη έκδοση, ας πω και εδώ την γνώμη μου :P

 

 

 

 

 

Οκ, προσωπικά, δε μου αρέσει το επιθετικό κόμικ και ακόμα περισσότερο το να είναι βίαιο ένα κόμικ μέχρι σημείου αηδίας. Ευτυχώς το Wanted μπορεί να θεωρηθεί η φωτεινή εξαίρεση: ναι, είναι κάργα επιθετικό (και το επιβεβαιώνει μέχρι και το τελευταίο καρέ) και ναι, έχει 2-3 φάσεις που είναι βία στο μάξιμουμ τελείως, αλλά παρόλαυτα προσπαθεί να είναι politically correct όσον αφορά το γυμνό! :lol2:

 

Οκ,

 

 

η σκηνή με τα κρεμασμένα πτώματα για σκοποβολή με φρικάρισε περισσότερο στην ταινία

 

 

και ναι, το κομμάτι που θύμιζε το κόμικ στην ταινία ήταν και αυτό που μου έπεσε βαρύ! Ενώ στο κόμικ δεν με πείραξε σχεδόν τίποτα... :confuse: Βέβαια άλλη δύναμη εκφραστικότητας έχει ένα κόμικ και άλλο μια live-action ταινία και εάν είχε γίνει πιστή μεταφορά, το Sin City θα ήταν παιδικό μπροστά του.... :NoNo: Ίσως αυτό να ήταν το μεγαλύτερο εμπόδιο στο να γίνει πιστή μεταφορά.

 

 

 

Με άλλα λόγια? Πολύ καλό κόμικ, καλύτερο από την ταινία μεν, αλλά είναι από τα κόμικ που δεν κόβω να ξαναδιαβάζω. :) Πολύ βία ρε παιδάκι μου, και στην τελική.....

 

 

 

 

σκότωνε με ένα απλό headshot super-villains με παπάδες δυνάμεις... :P Δηλαδή έλεος!

 

 

 

 

Μεγαλύτερο συν? Το σχέδιο! Γιατί το στόρυ μονάχα στον γενικότερο χαβαλέ μπορώ να το συμπαθήσω. Μου θύμισε για κάποιον ανεξήγητο λόγο Serious Sam στον κόσμο των υπερηρωικών κόμικς... :P

 

 

 

 

 

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

οκ,κανοντας post σε αυτο το thread,δειχνω οτι 'ναι,οκ το καταλαβα,δεν υπαρχουν 'νεκραναστασεις'σε αυτο το φορουμ':P

λοιπον 2 πραγματα για το wanted εχω να πω:

1)απο τα αγαπημενα μου comix,ενος απο τους αγαπημενους μου δημιουργους(Mark Millar)

και 2) και πιο σημαντικο

ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι επιτελους δικαιωθηκα.:D..παντα ελεγα οτι ο Wesley ηταν εμπνευσμενος απο τον Eminem,και ολοι μου ελεγαν οτι απλα του εμοιαζε λιγο.και αφου ειδα αυτο το θεμα,το θυμηθηκα και μετα απο τεραστια και επιπονη αναζητηση(googlara και το βρηκα κατευθειαν απο wikipedia)δειτε:

''With regard to character design, the physical appearance of Wesley is based on rapper Eminem''

και αμα δεν με πιστευετε σας κανω μια συγκριση ;)

 

81787-67911-the-killer.jpgEminem+1vy4mp2.jpg

81357-59973-the-killer.jpgEminem+20black20is20white.jpg

169549-164193-the-killer.jpgEminem+115.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όταν με βάζουν Millar και Jones στο ίδιο κόμικ, δεν περιμένω και πολλά. Ο Millar έχει εξελιχτεί σε συγγραφέα που αγαπάω να μισώ, ενώ ο Jones πάντα μα πάντα μου φαινόταν αδιάφορος. Η αλήθεια όμως είναι το Wanted το θυμόμουν χειρότερο.

 

Η ιστορία έχει χ ενδιαφέρον, είναι μια υπερηρωική, βίαιη ιστορία, από την σκοπιά των κακών. Ο Wesley πολύ γρήγορα γίνεται Φονιάς (οι σελίδες που εξασκούταν είχαν κινηματογραφικό ρυθμό), ενώ γενικότερα ο ρυθμός είναι κινηματογραφικός. Το twist προς το τέλος ήταν αναμενόμενο. Το επόμενο στο τελευταίο τεύχος δεν ήταν! Να σημειωθεί ότι θυμάμαι ελάχιστα πράγματα από την ταινία (αν και ελάχιστα πράγματα μοιάζουν).

 

Πολλά references, cameos, easter eggs (κυρίως στα designs των υπερεγκληματιών). Πιο διασκεδαστικός χαρακτήρας; Με διαφορά ο Τζόνυ! :D Καταλάβατε ποιος! :P

 

Το σχέδιο είναι ok, αρκετές σκηνές δράσης είναι :cool: και τα χρώματα είναι μια χαρά. Ο Hitch μου θυμίζει πολύ τον Jones (ή το αντίθετο, ανάλογα με το ποιος άρχισε καριέρα στα κόμικς πρώτος).

 

Τέλος, να πω ότι η έκδοση της Anubis είναι εξαιρετική! Δεν είναι Hardcover, αλλά έχει πλήθος από extras. Κείμενα σχετικά με τους χαρακτήρες με εικονογράφηση διαφόρων artists, δεκάδες εξώφυλλα, προσχέδια χαρακτήρων και καρέ που αντικαταστάθηκαν. :)

 

Μια σούμα: είναι η αρχή της κατρακύλας του Millar, είναι ένα βίαιο superhero που πρωταγωνιστούν οι κακοί, το βρήκα αρκετά διασκεδαστικό, το σχέδιο είναι μέτριο προς καλό και η έκδοση είναι πολύ καλή! Και όλα αυτά για 5 ευρώ! :collapse: Ακόμα και αν δεν σας έκανε κλικ, πάρτε το. Έχει πράμα μέσα να διαβάσετε. :beer:

 

6/10

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν είναι κακό κόμικ στην απόδοσή του, θεωρώ όμως άθλιο το περιεχόμενο ως προς τον μηδενισμό του (και δεν είμαι και καμμια συννεφούλα, λατρεύω διάφορα άλλα μηδενιστικά κόμικς... :P )

 

το "τι ήθελε να πει ο ποιητής" με ξενέρωσε αφάνταστα, γι αυτό το θεωρώ προσωπικά κακό κόμικ.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

 

το "τι ήθελε να πει ο ποιητής" με ξενέρωσε αφάνταστα, γι αυτό το θεωρώ προσωπικά κακό κόμικ.

 

:beer6:

 

Αναφέρεσαι στο τελευταίο δισέλιδο; :thinking:

 

Πολύ ανούσιο και ανελέητο βρισίδι. Αυτός ο άνθρωπος μόνο να βρίζει ξέρει; :thinking: Στην αρχή μου φάνηκε σαν να πέρασε ένα μήνυμα με το @ντ# γ@μ&σου, αλλά μετά το ξεφτίλισε. :collapse:

 

Μόνο σε μένα ο Wesley πριν το κούρεμα του μου θύμισε τον Mark Millar; :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:yes: σ' αυτο αναφέρομαι. Φαντάζομαι ότι ήθελε να "σοκάρει" πέρα απο τα καθιερωμένα, αλλά καταλήγει να μετατρέπει το κόμικ - μ'αυτόν τον τρόπο - σε εξευτελιστικό και γελοίο...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:yes: σ' αυτο αναφέρομαι. Φαντάζομαι ότι ήθελε να "σοκάρει" πέρα απο τα καθιερωμένα, αλλά καταλήγει να μετατρέπει το κόμικ - μ'αυτόν τον τρόπο - σε εξευτελιστικό και γελοίο...

 

My thoughts exactly. Αν θυμάμαι καλά, μέχρι τότε έγραφε superhero και μάλλον ήθελε να κάνει κάτι πέρα από τα καθιερωμένα. Ένα και καλά επαναστατικό κόμικ που σε προτρέπει να σηκωθείς από τον καναπέ (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Μάλλον του ήρθε η κρίση της μέσης ηλικίας πολύ πιο γρήγορα. :P

 

btw, αν γίνεται στον πρωτότυπο τίτλο να προστεθεί και το Wanted: Dossier. :beer6:

 

EDIT: Θέλω prequel με τον Μίστερ Σαρδόνιο από τα χέρια του Jae Lee ή του Frank Quietly (που θα συνεργαστεί στο μέλλον με τον Millar) να τρελαθώ τελείως! :dance::hop:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πρέπει να έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που το διάβασα πρώτη φορά, ωστόσο έχω και αυτό το κακό ή καλό, κάποια πράγματα σταδιακά να μου ξεφεύγουν από το μυαλό και να χρειάζομαι ένα μικρό ερέθισμα για να επανέλθουν στην θέση τους. Διάβαζα λοιπόν αρνητικά σχόλια για το Wanted και δεν θυμόμουν να μου είχε κάνει εμένα τόσο κακή εντύπωση, οπότε τί μένει να κάνεις από το να το ξαναδιαβάσεις για να δεις τί παίζει.

 

Ξεκινάω από τα εύκολα λοιπόν.

Η έκδοση της Anubis όπως πάντα είναι εξαιρετική σε όλα της (σχεδόν - αυτό πάει στο δέσιμο που μου αφήνει μία υποψία, μία ανησυχία ότι μπορεί να "σπάσει" αν το ανοίξω απρόσεχτα πολύ). Ξεκινώντας από τα κλασικά περί χαρτιού, εξώφυλλου, ποιότητας χρώματος και γραμμών στα γνωστά πολύ υψηλά πρότυπα της και φθάνοντας στον πραγματικά απίστευτο όγκο πρόσθετης πληροφορίας που έχει γύρω από το κόμικ. Μιλάμε για τα άπαντα σχεδόν, δεν μπορώ να σκεφτώ μία πιο πλήρη έκδοση. Έχει από άρθρα, κείμενα συντελεστών και τα κλασικά εξώφυλλα, έως εναλλακτικά εξώφυλλα, πρόσθετες βιογραφίες όλων των κεντρικών χαρακτήρων, εικόνες αρχικού και τελικού σχεδιασμού τόσο των χαρακτήρων όσο και μερικών χαρακτηριστικών σελίδων με τις αλλαγές που δέχτηκαν και σχολιασμό αυτών, έχει τα κέρατα του εν ολίγοις.

Το σχέδιο και το χρώμα νομίζω προσωπικά ότι είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και απόλυτα ταιριαστό με το ύφος του κόμικ. Δηλαδή δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να παραπονεθεί για αυτό, καθώς δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι καλύτερο, ίσως μόνο αν ήταν σε εντελώς διαφορετικό ύφος και το γύριζε σε Α/Μ BD ή Sin City στυλ (που είναι το αμέσως επόμενο που θα ταίριαζε ίσως), χωρίς απαραίτητα να ήταν αυτό θετικό φυσικά.

Ταιριαστή η φυσιογνωμία - πηγή έμπνευσης του λευκού κακού παιδιού της hip-hop rap μουσικής Eminem, αλλά και της από όσο εγώ μπορώ να κρίνω Αλεπούς εμπευσμένης από την Χάλι Μπέρι (κι ας μην μας ξετρέλανε σαν κατγούμαν). Θα μου πεις την προτιμάς από το κινηματογραφικό της "εγώ" την Αντζελίνα... frag, δύσκολη επιλογή, αλλά νομίζω πως ναι, μου αρέσει αυτή η αντίθεση του σκούρου δέρματος της με του ασπρουλιάρη Γουέσλι.

 

Πάμε στα υπόλοιπα τώρα, τα δύσκολα.

Προφανώς το κόμικ αυτό είναι ένας οχετός από βρισίδι, δεν το κρύβει και το τονίζει από την πρώτη στιγμή αυτό. Μάλιστα για να το κάνει έντονο, χρησιμοποιεί την μέθοδο της συνομιλίας με τον αναγνώστη βάζοντας σε στο παιχνίδι και λούζοντας και εσένα με μπόλικα κοσμητικά επίθετα. Δεν μπορώ να πω ότι αρέσκομαι ιδιαίτερα στην χρήση βωμολοχίας - ειδικά σε τέτοιο βαθμό - στα κόμικς, πλην όμως δεν ξέρω παρέα με τα μυαλά που χύνονται δεξιά και αριστερά και τους τόνους κέτσαπ - σόρι αίματος - αναγνωρίζω ότι λόγω σεναρίου μάλλον είναι απόλυτα ταιριαστό και δεν θα γινόταν διαφορετικά. Οπότε, για το συγκεκριμένο κόμικ λόγω σεναρίου οι αντοχές μου στο θέμα της χρήσης γλώσσας ανήλθαν σε μεγαλύτερα επίπεδα. Τα υπόλοιπα, οπτικά κυρίως ερεθίσματα, δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα. Επίσης, γρήγορα συμβιβάστηκα - λόγω του σεναρίου - και με απεχθείς για μένα έννοιες και ενέργειες που υπάρχουν σε μεγάλο αριθμό στο κόμικ, όπως η αναίτια εξόντωση αθώων, αναφορές σε βιασμούς και εκτελέσεις πολιτών κλπ. Μιλώντας για την Super Villain League, μάλλον αναμενόμενο θα έλεγα, οπότε το καταπίνεις νωρίς και δεν επικεντρώνεσαι σε αυτό υπό μορφή ενόχλησης (όχι ότι γίνεται κάτι από αυτά ποτέ αποδεκτό φυσικά).

 

Το σενάριο έχει τα θεματάκια του, αλλά ειλικρινά πότε ασχοληθήκατε με οποιοδήποτε κόμικ - ειδικά με υπερήρωες - και ήταν όλα όμορφα και ωραία τακτοποιημένα στην θέση τους; Γενικά είναι μάλλον αξιοπρεπές και σε κλασικές γραμμές με κάποιες υπερβολές. Ωστόσο, μου άρεσε που κατά κάποιον τρόπο η ιστορία ήταν και μία σάτυρα σε πολλές περιπτώσεις, με πολλές αναφορές (σχεδιαστικά και σεναριακά) στα κλασικά υπερηρωικά κόμικ που διαβάζουμε. Αλλά εδώ τελικά δεν θα υπερισχύσει ο σουπερ ντούπερ γαμάω από δυνάμεις κακός ήρωας. Θα υπερισχύσει ο αγνός κακός στην ψυχή και στο μυαλό από γέννησης του απλός άνθρωπος δολοφόνος, με την καθαρόαιμη και ανεξάντλητη υπερδύναμη του να σκορπάει τον θανάτο γύρω του. Δεν ξέρω αν το έχουμε έμφυτο όλοι μέσα στο αίμα σαν άνθρωποι ή πρέπει να είμαστε απευθείας απόγονοι του Φονιά. Δεν ξέρω αν πιάνοντας ένα όπλο στα χέρια μου μπορώ να κατεβάσω στο πάτωμα, χωρίς καθόλου εκπαίδευση μόνο και μόνο από γονιδιακής προδιάθεσης 6 μύγες που πετάνε τριγύρω (αν και πάντα είχα μία άνεση ομολογώ να πιάνω ενοχλητικά έντομα όπως μύγες και κουνούπια που ίπτανται γύρω μου). Δεν ξέρω αν μου την πέσει σε λίγο η Αλεπού θα βγω προς αναζήτηση των εκατομμυρίων που θα κάνουν την ζωή μου πιο άνετη, αλλά τίποτα από όλα όσα αφορούν τον Γουέσλυ αυτόν καθ' αυτόν είτε σαν τον μαλάκα της υπόθεσης, είτε σαν τον γαμάω του πλανήτη δεν μου φάνηκε τελείως άστοχο και εκτός θέματος ή "ελέγχου".

 

Κλείνω επανερχόμενος στο βρισίδι, μιας και έτσι ξεκινάει το κόμικ και έτσι - μάλλον άστοχα θα έλεγα - επιλέγει να τελειώσει. Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σοκάρεται κανείς από αυτό. Γύρω μας, μέσα μας σε καθημερινή βάση νομίζω το βρισίδι πάει σύνεφο και προφανώς με πολύ χειρότερες εκφράσεις υποθέτω. Αλλά αυτή η ηλίθια έμπνευση να κλείσει με αυτό το τελευταίο king size καρέ στα μούτρα μας, ε! ναι είναι μία μικρή προσβολή που ξεπερνάει τα όρια. Είναι σαν το shock factor, δυσφημηστική διαφήμιση που μερικές φορές είναι καλύτερη ίσως και από την καλή. Ε! λοιπόν έλα ρε καργιόλη αν σου βαστάει. Πάντως δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω κακό σαν κόμικ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει μία καθόλα όμορφη σχεδίαση και χρωματική απόδοση, σεναριακά μπορεί να μην αρέσει φυσικά σε όλους, αλλά μία συγκεκριμένη ιστορία που έχει να πει, την λέει με μάλλον αξιοπρεπή τρόπο. Μάλλον αρκετά πάνω από τον μέσο όρο πιάνει θα έλεγα. Δεν το μετάνιωσα δηλαδή που το έχω στην βιβλιοθήκη μου, ούτε που το διάβασα δις και ναι θεωρώ ότι είμαι άνδρας σοφός.

 

Σεξ, βία και υπερηρωικής σάτυρας ίσως να είναι το κλου της υπόθεσης σε τρεις τέσσερις λέξεις, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Θα μου πεις τώρα μας τα λες μετά από όλο αυτό το κατεβατό; Ε, ναι βρε (εδώ λόγω θέματος θα μπορούσα να ρίξω και μία βρισιά για να δω τις αντοχές σας), αφού κατάφερες να διαβάσεις όλο αυτό, θαρρώ ειλικρινά ότι δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα με το Wanted σαν ανάγνωσμα. Αλλά κι αν πέσω έξω και έχεις τελικά... στα :fiou: μου, ας πρόσεχες σε προειδοποίησαν οι υπόλοιποι, εσύ δεν τους άκουσες.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Wanted το πέτυχα σε καλή προσφορά στην Πρωτοπορία το 2011 και θυμάμαι ότι την ίδια μέρα που το αγόρασα, έκατσα και το διάβασα. Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον ήταν η άκρως ενδιαφέρουσα και ιντριγκαδόρικη βασική ιδέα και πάνω απ'όλα το σχέδιο και τα χρώματα. Μιλάμε για ένα έργο τέχνης που χαίρεσαι να το χαζεύεις. Από κει και πέρα μου φάνηκε αρκετά βίαιο, επιθετικό και σε σημεία προκλητικό και σε καμία περίπτωση δεν είναι για όλα τα γούστα, αλλά κάποια μηνύματα καταφέρνει και τα περνάει, έστω και μ'αυτό τον τρόπο. Γενικά μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος και τα λεφτά που δαπάνησα έπιασαν τόπο.

 

7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αν και ότι έχω διαβάσει από Millar κατά καιρούς με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο, το συγκεκριμένο δεν είχε πέσει στα χέρια μου μέχρι τώρα. Και δε θα έπεφτε αν δεν έπαιζε στα €3 στο παζάρι της Anubis. 

Για το ίδιο το κόμικ τώρα, καταλαβαίνω απόλυτα γιατί θεωρείται τόσο αμφιλεγόμενο. Πολλή βία και πολύ βρισίδι καθ όλη τη διάρκεια της ιστορίας. Ειδικά για τις βρισιές υπήρχαν περιπτώσεις που μου φαινόταν τελείως αφύσικη η χρησιμοποίησή τους από τους ήρωες. Πρόκληση για την πρόκληση. Από την άλλη, το επιμύθιο του τελευταίου δισέλιδου δε με ενόχλησε καθόλου, μάλλον μου άρεσε σαν ιδέα. 

Σχέδιο και χρώμα μου άρεσαν κι εμένα αλλά νομίζω σε αυτό συμφωνούμε οι περισσότεροι. :)

 

Αν και όπως είπα είναι πολύ φτηνό πλέον, δε θα το πρότεινα με τίποτα σε όσους δεν αντέχουν βία, σεξ και @#%&*!. Αν πχ έχετε διαβάσει Kickass και δε σας άρεσε, αυτό και τζάμπα να το βρείτε, προσπεράστε το. 

Όλοι οι άλλοι ρίξτε μια ματιά, μπορεί και να σας αρέσει. :D (αν και νομίζω είμαι ο τελευταίος στο GC που το διάβασε :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Από τα βιβλία που αγνοούσα γενικότερα την ύπαρξη του... κακώς γιατί ήταν αρκετά καλό!

 

Το σχέδιο του Jones τα πήγε πολύ καλά. Από σενάριο παρότι έχω κάποιες επιφυλάξεις ήταν αρκετά διαφορετικο από ότι έχω διαβάσει ακόμα και για κόμικ με αποκλειστικά villains... Επίσης κάτι που με πείραξε με παραξένεψε αρνητικά ήταν η συνεχή χρήση λέξεων από ΓΑΜ- και ΜΑΛ- κτλ. :P Στην προσπάθεια του ο Millar να φτιάξει ένα σκληροτράχυλο άγριο και βίαιο κόμικ (που το πέτυχε σε γενικές γραμμές) έκανε τους διαλόγους να μοιάζουν σχεδόν αστείοι. Διαβάζετε πολύ ευχάριστα αν δεν έχετε υπερβολικά υψηλές απαιτήσεις και Value for Money στο Bazzar της Anubis 8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τελικα πρεπει να το παρω αποφαση και να σταματησω να δινω ευκαιριες στα κομικ του Millar  :P

Καταφερνει μια σχετικα καλη και εξελιξιμη ιδεα, να την μετατρεψει σε πανωλεθρια.

 

Μισανθρωπια, προκληση για την προκληση, σεναριακες ευκολιες και παλι απ' την αρχη.

Δεν εχω προβλημα ουτε με το σεξ, ουτε με την βια, ουτε με τα μπινελικια, απλα ειναι κακο κομικ, τελεία.

 

Η εκδοση της Anubis ειναι καλη και εχει παρα πολλα εξτρας.

 

Αν επρεπε να το προτεινω σε καποιον, θα πρεπει να εχει τουλαχιστον διαβασει το Kick-Ass και να του αρεσε.

Προσωπικα δεν μου αρεσαν αμφοτερα  :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to WANTED
  • 4 years later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

Wanted_0001.jpg Wanted_0001z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to WANTED

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Να ρωτήσω κάτι @ hudson ή όποιος άλλος. Αφού το κόμικ κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 2008, πώς είναι δυνατόν η παρουσίαση να έγινε τον Απρίλιο;:confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

25 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Να ρωτήσω κάτι @ hudson ή όποιος άλλος. Αφού το κόμικ κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 2008, πώς είναι δυνατόν η παρουσίαση να έγινε τον Απρίλιο;:confuse:

Η φράση "Ιούλιο 2008" μπορεί να προστέθηκε αργότερα στην παρουσίαση.:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

30 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Να ρωτήσω κάτι @ hudson ή όποιος άλλος. Αφού το κόμικ κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 2008, πώς είναι δυνατόν η παρουσίαση να έγινε τον Απρίλιο;:confuse:

Έχω την εντύπωση ότι παλιότερα, κάποιες φορές, γίνονταν παρουσιάσεις με την προαναγγελία μια κυκλοφορίας και αργότερα προσθέτανε τα εξώφυλλα και γενικά τα στοιχεία της έκδοσης. Ίσως και να κάνω λάθος. 

Ας μας διαφωτίσει κάποιος παλιός του φόρουμ καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν θυμάμαι να  γινόταν ποτέ παρουσίαση χωρίς την ανάρτηση εξωφύλλων. Στη συγκεκριμμένη περίπτωση πάντως, νομίζω ότι η σωστή ημερομηνία είναι Απρίλιος. Το batman 17 που διαφημίζει την κυκλοφορία του, είναι τεύχος του Απριλίου. Δεν μπορεί να διαφημίζεται κάτι ως ''ζητείστε το'' από τον Απρίλιο για τον Ιούλιο. Ίσως πάλι να έγινε αναριθμητισμός και το 7/4 να έγινε 4/7 και η αναφορά του πιό κάτω να είναι εκ παραδρομής.  Τα λέω βέβαια όλα αυτά από μνήμης, γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω εύκαιρα για επιβεβαίωση ούτε το Wanted, ούτε το Fantasy Heroes 23, το οποίο κι αυτό είναι τεύχος Απριλίου πάντως, πράγμα που  μάλλον επιβεβαιώνει την εκτίμησή μου.

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ωραία, άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι έγινε εκ παραδρομής λάθος και η ημερομηνία πρέπει να διορθωθεί από 4/07 σε 7/04:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο τεύχος Απριλίου 2008 του Fantasy Heroes μέσα γράφει ότι το Wanted θα κυκλοφορήσει τον Μάιο.

Στην παρουσίαση γράφει ότι ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τον dim.

Στης 7 Ιουλίου ο dim έκανε αυτή την ανάρτηση

On 7/7/2008 στο 4:54 ΜΜ, dim είπε:

Η έκδοση της Anubis είναι με εξώφυλλο ...χμμ

θα το έλεγα χαρτόνι με γυαλιστερή την μιά πλευρά, (κάποιος ποιό γνώστης ας βάλει την λέξη που του ταιριάζει)

αρκετά καλό σαν ποιότητα εκτύπωσης όπως και τα εσωτερικά φύλλα.

Στο τέλος του graphic novel περιλαμβάνει σελίδες με πληροφορίες για τους χαρακτήρες καθώς και σχέδιο του.

Ακόμα έχει εξώφυλλα της αρχικής έκδοσης καθώς και εναλλακτικά.

Η έκδοση κλείνει με σχέδια χαρακτήρων καθώς και μερικές έξτρα σκηνές.

 

Ακολουθούν τα εξώφυλλα.

Άρα 7 Ιουλίου ανέβηκαν τα εξώφυλλα.

Οπότε...τι παίζει εδώ:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αναθεωρώ την προηγούμενη εκτίμησή μου. Τον τόμο τον αγόρασα 15/07, συνεπώς η ημερομηνία κυκλοφορίας του είναι τον Ιούλιο. Τώρα τι παίχτηκε με τα εξώφυλλα στην καταχώρηση δεν θυμάμαι και δεν μπορώ να έχω άποψη.

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 7/4/2008 at 2:56 PM, GreekComicFan said:

Παραλίγο να ξεχάσω να το ποστάρω, μου το θύμισε όμως ο kostis7 στο φωναχτόκουτο.

 

Κυκλοφόρησε σήμερα το Wanted, 2 μήνες μετά το προβλεπόμενο.

 

:beer:


Εικασία λοιπόν. Έγινε η παρουσίαση από τον GCF στα ξενόγλωσσα και όταν βγήκε το Ελληνικό, τροποποιήθηκε αναλόγως η παρουσίαση του ξενόγλωσσου και μεταφέρθηκε στις Ελληνικές. 

Δε νομίζω να έγινε ποτέ παρουσίαση Ελληνικού τίτλου χωρίς να έχουμε εξώφυλλο. Το 2008 είχαμε κατασταλλάξει αρκετά στο ισχύον μοντέλο λειτουργίας. Από εκείνη την εποχή της Άγριας Δύσης θυμάμαι σαν σε όνειρο να έχω ένα τεύχος από σειρά με πάρα πολλά, να ρίχνω παρουσίαση με ένα μόνο εξώφυλλο και να σπάει πλάκα ο Valt ότι και καλά είμαι θρασύς :) Πλάκα στη πλάκα μπορεί και να ήταν το Μίκυ Μάους του Τερζό :) που απ'ότι βλέπω το παρουσίασα 8/9/2007, οπότε ήδη λειτουργούσε ένα χρόνο το φόρουμ. Αλλά υπήρχε εξώφυλλο. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάλι θυμάμαι ότι έχει γίνει παιδιά αυτό και έχει δίκιο ο Hudson. Έχει υπάρξει παρουσίαση κοντινής κυκλοφορίας που στην πορεία τη "χρεώθηκε" αυτός που έκανε την αρχική ενημέρωση της κυκλοφορίας της. Κυρίως σε σειρές τύπου "De Agostini Hellas", βέβαια, με μινιατούρες ίσως. Ήταν στις "Γενικές πληροφορίες" ή στα "Ελληνικά νέα" και μεταφέρθηκε σε παρουσίαση. Άλλη περίπτωση ήταν το "Στη Γροθιά του Σούπερμαν" που επέμεινα 1-2 φορές στο παρελθόν διότι έγινε παρουσίαση με εξώφυλλο απ' το διαδίκτυο και εκεί μάλιστα είχε δημιουργηθεί πολλά χρόνια πινακάκι, αλλά έπρεπε να επιστρέψει ο @ Argail για να μας τα σαρώσει ξανά μόλις πέρυσι. Άλλη περίπτωση που αφορούσε και εμένα προσωπικά, ήταν στο "Johnny Cash" όπου έγραψα στα νέα δυο πράγματα και έβαλα παραπομπές και με παρότρυνε ο Κώστας (Greekcomicfan) να το περάσουμε ως παρουσίαση και θα έβαζε άλλος τα εξώφυλλα αργότερα, όπως και έγινε με τα εξώφυλλα να ανέβηκαν απ' τον The_Sandman. Τέλος πάντων έχει γίνει κάποιες λίγες φορές στο παρελθόν, δε θυμάμαι ΚΑΜΙΑ όμως να έγινε απ' τον Κώστα και επειδή ήταν τυπικός σε αυτά, πολύ αμφιβάλλω. Μάλλον ισχύει αυτό που αναφέρει ο Νίκος! Παρεμπιπτόντως, αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχουν τουλάχιστον δύο παρουσιάσεις που έχουν πινακάκι εδώ και χρόνια αλλά τα εξώφυλλα είναι φωτογραφίες απ' το διαδίκτυο πολύ χαμηλής ανάλυσης. Αυτές οι παρουσιάσεις και ειδικά το πινακάκι, δε θα έπρεπε να υπάρχουν.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.