Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERMAN: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΤΣΑΛΙ / SUPERMAN ADVENTURES


ftsgr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SUPERMAN: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΤΣΑΛΙ / SUPERMAN ADVENTURES
Σενάριο/Kείμενα:
John Byrne, Dan Jurgens κ.ά.
Σχέδιο:
Dick Giordano, Brett Breeding κ.ά.
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
12-1995
Εξώφυλλα:
59 + 59 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
59
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
17.0 x 24.5
Σελίδες:
36
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
Ονομαστική τιμή:
300 Δρχ (#01-53), 500 Δρχ. (#54-59),
Ομαδοποίηση:
Iστορίες στη βάση:
3
Τίτλος:
SUPERMAN: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΤΣΑΛΙ / SUPERMAN ADVENTURES (TOMOI)
Σενάριο/Kείμενα:
John Byrne, Dan Jurgens κ.ά.
Σχέδιο:
Dick Giordano, Brett Breeding κ.ά.
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1998
Εξώφυλλα:
3 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
16.5 x 24.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

SupermanPergamos_0001.jpg  SupermanPergamos_0002.jpg  SupermanPergamos_0003.jpg  SupermanPergamos_0004.jpg

 

Τον Δεκέμβριο του 1995 η Πέργαμος Εκδοτική Εκτυπωτική ΑΒΕΕ κυκλοφόρησε των SUPERMAN Ο Άνθρωπος Ατσάλι. Η έκδοση ήταν μηνιαία, μεσαίο μέγεθος και έγχρωμη. Βγήκαν 59 τεύχη.

Στην έκδοση παρουσιάστηκαν οι τίτλοι: Superman, The Man Of Steel - η πρώτη 6τευχη σειρά του John Byrne με την οποία ξαναειπώθηκε το origin του χαρακτήρα - οι ιστορίες του Σούπερμαν από την περίοδο του θανάτου του και την επιστροφή του, καθώς και η σειρά Superman Adventures η οποία ήταν βασισμένη σε σειρά κινουμένων σχεδίων.

Προς το τέλος της έκδοσης, υπήρχαν προβλήματα διανομής και τήρησης της μηνιαίας κυκλοφορίας. Αργότερα κυκλοφόρησαν 3 τόμοι, ο πρώτος με τα #1-6 (Man Of Steel), ο 2ος με το θάνατο του Superman και ο τρίτος με το ο κόσμος χωρίς τον Superman με τα τεύχη 14-19:
 

SupermanAtsaliTomos_0001.jpg  SupermanAtsaliTomos_0002.jpg  SupermanAtsaliTomos_0003.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους Dr. Paingiver, GreekComicFan, kolotoubas, spitermak & hudson και για τα εξώφυλλα των τόμων τους kolotoubas, Uncle Scrooge McDuck, Indian και TOMAHAWK.

Η λίστα κυκλοφορίας βρίσκεται εδώ.

 

Ο hudson πρόσθεσε τις εξής πληροφορίες

 

Κάποια συγκεντρωτικά στοιχεία για αυτή την πολύ αξιόλογη και πρωτοπόρα για την εποχή της έκδοση.

 

Οι σελίδες

1ο τεύχος 36 σελίδες με εξώφυλλα-οπισθόφυλλα (καθαρό κόμικ 32 σελίδες)

2ο τεύχος μέχρι 14ο, 28 σελίδες με εξώφυλλα-οπισθόφυλλα (καθαρό κόμικ 22 σελίδες, εκτός από το 13ο με 26 σελίδες κόμικ)

15ο τεύχος, 44 σελίδες με τα εξώφυλλα (καθαρό κόμικ 37 σελίδες)

16ο τεύχος ως 19ο, 28 σελίδες.

20ο τεύχος με 36 σελίδες (33 σελίδες κόμικ)

21ο τεύχος, 28 σελίδες

22ο και 23ο με 44 σελίδες (38 σελίδες κόμικ)

24ο μέχρι 59ο, 28 σελίδες.

Στα πρώτα έξι τεύχη υπάρχει ενιαία αρίθμηση δλδ στο 1ο ξεκινάει από την 1 ως 32, στο 2ο συνεχίζει από την 33 ως 56, στο 3ο από 57 ως 80 κτλ, φτάνοντας στο 6ο όπου η τελευταία σελίδα αριθμεί 152. Σαν να είναι ένα βιβλίο με 152 σελίδες χωρισμένο σε έξι.

Περιεχόμενα

Από το 2ο τεύχος ως το 13ο, δύο σελίδες στη μέση (συνήθως) με διαφήμιση για κάποια βιβλία.

Από το 14ο μέχρι και το 43ο, δύο συνήθως σελίδες με αλληλογραφία, μετά το 43 έγινε λίγο πιο παιδική και με κάποιες ζωγραφιές.

Στο 38ο έχουμε το βιογραφικό του Superboy και της Supergirl

Στο 40ο έχουμε το βιογραφικό του Green Lantern και του Lex Luther

Στο 43ο έχουμε το βιογραφικό του Steel και της Wonder Woman

Και στο 47 υπάρχει ένα βιογραφικό του Superman

Στο 12ο τεύχος υπήρχε και μια αφίσα (το μοναδικό τεύχος από τα 59 με αφίσα, αν και παρακαλούσανε οι αναγνώστες μέσω της αλληλογραφίας)

Η τιμή

Από το 1ο τεύχος μέχρι και το 53ο, ήταν 300δρχ.

Από το 54ο ως το 59ο και τελευταίο, 500δρχ.

Στο 50ο ως 53ο υπήρχε και τιμή σε ευρώ 0,88 (300δρχ),

στο 54ο ως 57ο, 1,46 (500δρχ) και 58ο ως 59ο 1,47 (500δρχ).

600 δρχ έκανε το 22ο τεύχος που είχε 44 σελίδες.

Το περίεργο είναι ότι υπήρχαν και κανά δυο ακόμα με 44 σελίδες αλλά είχαν μόνο 300δρχ.

Πάντως η τιμή παρέμεινε σταθερή για πολλά χρόνια, στα τελευταία 6 τεύχη άλλαξε.

Περιοδικότητα

Από τον Δεκέμβριο του 1995 μέχρι και τον Ιανουάριο του 1999 (τεύχος 33) υποτίθεται ότι κυκλοφορούσε κάθε μήνα για αυτό και αναγραφότανε κανονικά η ημερομηνία τόσο στο εξώφυλλο όσο και μέσα, Από το τεύχος 34 σταμάτησαν να γράφουν το μήνα, μάλλον γιατί δεν υπήρχε στάνταρ κυκλοφορία.

Υποθέτουμε ότι στα 10 τελευταία τεύχη εφόσον αναγράφεται και τιμή σε ευρώ, πρέπει να κυκλοφόρησα 2001 με 2002.

Κάποια τεύχη κυκλοφόρησαν με ένα δυο μήνες διαφορά.

Το τεύχος 9 κυκλοφόρησε Αύγουστο 1996 και το 10o Οκτώβριο 1996 (μέσα γράφει Σεπτέμβριο 1996)

Το 21ο Σεπτέμβριο 1997, 22ο Δεκέμβριο 1997 και 23ο Φεβρουάριο 1998 (ίσως γιατί 22ο και 23ο ήταν διπλά). Μετά ξανά έγινε μηνιαίο (ας πούμε).

Αντιστοίχιση Ελληνικών με ξένων

Ελληνικά            Ξένα

1 ως 6                 The Man of Steel 1986

7                          Superman The Man of Steel #18

8                          Justice League of America #69

9                          Superman vol.2 #74

10                         Adventures of Superman #497

11                         Action Comics #684

12                        STMoS #19

13                        Superman vol.2 #75

14                        AoS #498

15                        AC #685

16 ως 40            εναλλάξ με τη σειρά όλα τα παραπάνω (STMoS, Superman vol.2, AoS και AC)

41                       Green Lantern vol.3 #46

42                       Superman vol.2 #82

43                       AoS #505

44 ως 59            Superman Adventures     

 

Κάτι τελευταίο

Τα εξώφυλλα 41,42 και 43 είναι ακριβώς ίδια, με μόνη διαφορά ότι γράφουν Α μέρος, Β μέρος και Γ μέρος.

Το περίεργο είναι ότι αντιστοιχούν σε τρία διαφορετικά ξένα τεύχη (Green Lantern, Superman, AoS) και όχι σε ένα που το χωρίσανε σε τρία. Άρα θα μπορούσανε να βάλουνε τα αντίστοιχα ξένα εξώφυλλα, αλλά δεν το κάνανε.

Ποτέ δεν θα μάθουμε γιατί...        

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το τελευταιο τευχος μαλλον ειναι το 58.Επισυναπτω και το 57:

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στο πρώτο post.

 

Απο ενα σημειο και μετα (μαλλον μεταξυ του 36 και του 38 αν δεν με απατα η μνημη μου, δεν εχω ολα τα τευχη στο ιδιο σημειογραψε λαθος απο το 44) κυκλοφορουσε με ιστοριες του Superman Adventures, που ειδαμε και απο Anubis.Δυστυχως απο ενα σημειο και επειτα δεν υπαρχει αναγραφη ημερομηνιας για να σου πω ακριβως ποτε σταματησε, αλλα υπολογισε καποια στιγμη το 2002, μετα την ελευση του ευρω δηλαδη.Θυμαμαι μου ειχε κανει εντυπωση που ακομα ειχε την δραχμη ως πρωτο νομισμα στο εξωφυλλο, αλλα μαλλον τα ειχαν τυπωσει προ πολλου. Απο ενα σημειο και επειτα τα περγαμος ειχαν προβλημα διανομης, και εχασαν και καποιους μηνες.Δεν αποκλειεται για αυτο να σταματησαν.

Τα εχω σχεδον ολα , οποτε σε λιγο καιρο θα ανεβασω και αλλα εξωφυλλα. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δηλαδή στην ουσία είναι δύο διαφορετικά κόμικς... :confuse:

Ευτυχώς που δεν την πέτυχα αυτή την αλλαγή.

Η αρίθμηση δηλαδή συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο ή ξεκίνησε νέα;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δηλαδή στην ουσία είναι δύο διαφορετικά κόμικς... :confuse:

Ευτυχώς που δεν την πέτυχα αυτή την αλλαγή.

Η αρίθμηση δηλαδή συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο ή ξεκίνησε νέα;;;

 

Η αριθμιση συνεχισε κανονικοτατα!Για να επανορθωσω για το αρχικο μου λαθος, σκαναρα και τα εξωφυλλα των 43-44. το 43 ειναι απο την σειρα GREEN LANTERN :lol3:

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στο πρώτο post.

 

Στο Τευχος 43 ειχε επισης, εκτος απο τις βιογραφικες καρτελες των STEEL & WONDER WOMAN,ενα κειμενο του RAY BRADBURY για τον ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ:

Superman_43_article_pergamos__TheGreek_ComicFan_.jpg

Στο αμεσως επομενο τευχος το υφος των γραμματων των αναγνωστων αλλαξε, βαζανε μονο αυτα των πολυ νεαρων οπαδων.Ετσι μετα απο BRADBURY ειχαμε απαντησεις του στυλ(σε αυτοσχεδιασμο απο μερους μου):"Πολυ ωραια η ζωγραφια σου και ωραια χρωματισμενη.Για να γινεις συνδρομητης , πες της μαμας σου να επικοινωνησει με την κα Μπαριτακη" :lol2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πώς και δεν το είχα προσέξει αυτό το θέμα τόσο καιρό!!! :hit: . Απαράδεκτος. Αυτή η σειρά ήταν απο τις αγαπημένες μου μέχρι το τεύχος 43 αφού μετά χάλασε λίγο. Αν θυμάμαι καλά έχω τα περισσότερα τεύχη απο το 28 και μετά (Είχα ψάξει να βρώ και τα πρώτα 27 τεύχη αλλά βρίκα μόνο 2-3 σκόρπια) αλλά δεν βρίσκονται σπίτι μου αυτή τη στιγμή :P . Μόλις μπορέσω θα τα πάρω και θα σκανάρω τα εξώφυλλα. Είχα ψάξει να βρώ και τα πρώτα 27 τεύχη αλλά βρίκα μόνο 2-3 σκόρπια

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εξωφυλλα για τα τευχη 22-24 & 26-40:

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στο πρώτο post.

 

Και ολιγον απο ιστορια...

Τα τευχη 22-23 ηταν διπλα (44 σελιδες εκαστο μαζι με τα εξωφυλλα). Το 22 στοιχιζε 600 δραχμες και το 23, 300 παρολη την παραπανω υλη!Το 22 εξεδωσε την βασικη ιστορια του επετειακου ADVENTURES OF SUPERMAN 500 και η πρωτη εμφανιση των 4ων "καλπικων"SUPERMAN που υπηρχαν στο πρωτοτυπο,συμπεριληφθηκε στο επομενο (για αυτο ηταν και 2πλο).Παρολα αυτα η βασικη ιστορια του επετειακου δεν χωραγε και παλι. Η λυση που εδωσε η εταιρια; Αφαιρεσε ,ουτε ενα ,ουτε δυο, αλλα 8 SPLASH PAGES απο το το τευχος. Στην ουσια η ιστορια ειναι λειψη.Με αφορμη αυτο το post, παραθετω τις 8 σελιδες που λειπουν για αυτους που εχουν διαβασει(η' προκειται να διαβασουν)μονο την Ελληνικη εκδοση, συν το Αμερικανικο εξωφυλλο που χρησιμοποιηθηκε για το τ.22(για το πρωτοτυπο ειχαν βγει 4) για να βρειτε την διαφορα!

week11_1993_Adv_Supes_500_00_FC02.JPG5a.JPG7a.JPG22a.JPG

23a.JPG26a.JPG30a.JPG30b.JPG

33a.JPG

Σκεφτομαι σοβαρα να το σκαναρω ολο το τευχος ,να σκαναρω και μεταφρασω και τις σελιδες απο την δικη μου κοπια του AOS 500 και να το βγαλω ολοκληρωμενο καποια στιγμη! :beer:

Υ.Γ Εχω αριθμησει τις σελιδες με βαση την αριθμηση της ΠΕΡΓΑΜΟΣ.Ετσι η σελ.5a, διαβαζεται ακριβως μετα την αναγραφομενη ως σελ.5 του τευχους κ.ο.κ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Έχω δύο ερωτήσεις να κάνω σχετικά με την αμερικάνικη έκδοση αυτής της σειράς

α) Θεωρούνταν core title; Δηλαδή πήγαινε με το κανονικό continuity του Σούπερμαν ή ήταν άσχετη;

β) Τα τεύχη που εκδώθηκαν στην Ελλάδα εκδόθηκαν με την κανονική τους σειρά χωρίς κενά (με βάση την αμερικάνικη έκδοση) ή εκδίδονταν π.χ. το τεύχος 20 και μετά το τεύχος 23;

Ρωτάω γιατί γενικότερα είμαι λίγο άσχετος απο DC

Επεξεργασία από George Lukas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Η σειρά ανήκει κανονικότατα στο continuity της DC, περισσότερες λεπτομέρειες βέβαια για τα τεύχη δεν ξέρω, ούτε εγώ ασχολούμαι με DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τα τεύχη 7-42 που βλέπω είναι το Death and Return of Superman απτο 92-93. Αυτό το story-arc εξελισσόταν κυρίως σε 4 διαφορετικά τεύχη: Action Comics, Adventures of Superman, Superman και Superman: The Man of Steel. Από μνήμης τα εξώφυλλα μου φαίνεται να έχουν εκδοθεί με την "σωστή" σειρά. Είναι κανονικότατα μέρος του continuity. Το εξώφυλλο του 8 είναι το εξώφυλλο του Justice League of America 69 (όπως τα βλέπω ίσως και το μοναδικό που δεν είναι από μια από τις 4 προαναφερθείσες σειρές).

 

Πλέον δεν θυμάμαι πως ακριβώς ξέραμε τότε πως πήγαινε η σειρά και ποιό τεύχος ήταν πρώτο, ποιό δεύτερο.

 

7 -> S: MoS 18

9 -> S 74

10 -> AoS 497

11 -> Action 684

12 -> S: MoS 19

13 -> S 75

14 -> AoS 498

15 -> Action 685

16 -> S: MoS 20

 

να σου πω την αμαρτία μου, επειδή την είχα διαβάσει τότε και επειδή τα έχω, μου είναι λίγο anti-climactic να κάτσω να κάνω την αντιστοίχηση... Ελπίζω πάντως να σε κατατόπισα κάπως. Τα πρώτα δεν είμαι σίγουρος ποιά τεύχη είναι και από ποιά σειρά. Το πρώτο-πρώτο κάτι μου λέει, αλλά go figure...

 

Πληροφοριακά πάντως, μετά το θάνατο του, εμφανιστήκαν 4 άλλοι Superman και ο κάθε ένας "πήρε" και από μια σειρά. Ο ένας με τη πανοπλία στο 24, ο πιτσιρικάς στο 25, αυτός με τον visor στο 26 και ο cyborg στο 29. Και τώρα που τα ξαναβλέπω απτο 14 και μετά (α) γράφουν από ποιό τίτλο έρχονται και (β) τουλάχιστον το storyline Funeral to a friend καταγράφεται ως τέτοιο. Από τη στιγμή πάντως που έχουν μέσα ΚΑΙ το GL 46 από το Reign of Supermen, διαισθάνομαι ότι κάναν σωστή δουλειά και μεταφέραν ότι υπήρχε στη σωστή σειρά.

 

 

Ρώτα αν τυχόν δεν σε κάλυψα! :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τα πρώτα τεύχη πάντως "βγάζουν μάτι" ότι είναι η σειρά "the man of steel" που έφτιαχνε ο John Byrne.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πλέον δεν θυμάμαι πως ακριβώς ξέραμε τότε πως πήγαινε η σειρά και ποιό τεύχος ήταν πρώτο, ποιό δεύτερο.

Οι σειρες του ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ εκεινη την περιοδο ειχαν εντονη αλληλεπιδραση μεταξυ τους ,που σημαινει οτι κατι που εβλεπες στον ενα τιτλο ,ειχε αντιχηση την επομενη βδιμαδα στον επομενο τιτλο, η' ακομα και συνεχιζοταν σε αυτον.Ο θανατος και η επιστροφη του ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ εννοειται οτι ηταν μια συνεχεις ιστορια που επρεπε να αγοραζεις και τους 4 βασικους τιτλόυς για να βγαλεις νοημα. Καθε τευχος ειχε και τον αριθμο της βδομαδας που κυκλοφορησε( δες το Αμερικανικο εξωφυλλο που παραθεσα) και απο εκει βγαζαμε την σωστη σειρα.Η ΠΕΡΓΑΜΟΣ οντως τα εβγαλε στην σειρα τους. :beer:

Υ.Γ

Τα πρώτα τεύχη πάντως "βγάζουν μάτι" ότι είναι η σειρά "the man of steel" που έφτιαχνε ο John Byrne.

Οντως το MAN OF STEEL mini ειναι. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εξωφυλλα για 45-50 & 52-56:

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στο πρώτο post.

 

Ξερω οτι το επιασα καπως μονοτερμα (ακουω απο το βαθος: αντε καλε, γιατι το λες αυτο; )αλλα μιας και τα ανεσυρα απο τα .. βαθη, ειπα να τα σκαναρω.Το μονο που μενει ειναι να βρεθει καποιος να μας πει αν οντως τελειωσε η σειρα στο νο.58 , καθως και καποιος να σκαναρει τα εξωφυλλα των 41,42 & 51 που δεν εχω ουτε εγω.

Παντως οφειλω να παραδεχτω οτι οι εκτυπωσεις της εταιριας ειναι αψογες.10 χρονια αργοτερα και το χαρτι ειναι λευκο, το μαυρο...μαυρο και τα χρωματα ζωντανα(Hi-tech το καταντησα).Σε αντιθεση απο οτιδηποτε απο την Modern Times που εμφανιστηκε μερικους μηνες νωριτερα...Μπορει οταν ηταν καινουργια το χαρτι να βρωμαγε, αλλα εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο την μεση εκδοση :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Lord Makro, germanicus19 και GreekComicFan ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Με καλύψατε απόλυτα :D

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τελικα αυτη η σειρα δεν θελει να λησμονηθει, δεν εξηγειται αλλιως...

Σε τελειως ξεμπαρκο μερος της συλλογης μου-συγκριτικα με το που θα επρεπε να'ναι, βρηκα το 60 τευχος του batman & Robin ( αφιερωμα και εξηγησεις -πιστευω-συντομως) και το 59 του SUPERMAN ( Άνθρωπος Ατσάλι- Adventures,Action comics, πειτε την οπως θελετε: στην ταυτοτητα ηταν σκετο SUPERMAN) τα οποια τωρα ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ειναι τα μεγαλυτερα σε αριθμηση τευχη των σειρων που διαθετω.Αναζητω ακομα επιβεβαιωση για το αν σταματησε τοτε.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στο πρώτο post.

 

Υποψην, συγγραφεας αυτου του τευχους ειναι ο Mark Millar... :D:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και πάνω που θα σου έλεγα πως κι εγώ το τεύχος #58 είχα βρει τελευταίο σε περίπτερο, οπότε μην περιμένεις άλλα... :) Η σειρά είναι πολύ καλή κι ευχαριστώ πραγματικά για το αφιέρωμα και τις πληροφορίες!! :thanks: Απ'τα "Superman Adventures" νόμιζα πως μου έλειπαν 43 τεύχη!! Ευτυχώς μου ανοίξατε τα μάτια! :dance::beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα πρώτα 5 τεύχη είχαν βγει και σε τόμο με 1.000 δραχμές, σας παραθέτω τα εξώφυλλα του.

 

:beer:

 

Φίλοι πολλές και ωραίες οι πληροφορίες που δώσατε.

 

Πάντως ο τόμος έχει τα πρώτα 6 τεύχη ολόκληρη δηλαδή την σειρα του John Byrne Superman man of steel

 

Σειρά που αποτέλεσε το revamped origin του χαρακτήρα για την post crisis dc continuity.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλλον θα γλίστρησε έξω το #6 :P

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μάλλον θα γλίστρησε έξω το #6 :P

 

:lol:

Τι εννοείς έχω τον τόμο και έχει και τα έξι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά εδώ τι έγινε; Μήπως ο kolotoubas έχει ελαττωματικό τόμο; Ή απλά έγινε λάθος; Μία κυκλοφορία υπάρχει κανονικά; Το ξανατσέκαρες να δεις τι τρέχει; :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τα εξώφυλλα των τευχών 41 και 51 που λείπουν.

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

 

Τώρα λείπει μόνο το 42 για να ολοκληρωθεί η σειρά. Θα παρατηρήσετε επίσης ότι το 41 και το 43 έχουν το ίδιο εξώφυλλο. Ίσως γιατί είναι μέρη του ίδιου story line. Συμπεραίνω λοιπόν ότι εκτός απροόπτου και το 42 θα έχει ίδιο εξώφυλλο και θα αλλάζει μόνο η αρίθμηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Παύλος έχει απόλυτο δίκιο. Τα συγκεκριμένα τρία τεύχη έχουν ακριβώς το ίδιο εξώφυλλο. Το μόνο που αλλάζει είναι ή ένδειξη Α΄μέρος, Β΄μέρος κτλ. στο εξώφυλλο (και μάλιστα όχι σε ιδιαίτερα εμφανές σημείο). Πρόκειται για μια από τις πιο παράξενες επιλογές που έχουν γίνει στα ελληνικά εκδοτικά χρονικά (γιατί προφανώς είναι δύσκολο να βρει κανείς εναλλακτικό εξώφυλλο για ένα περιοδικό με ήρωα τον Superman :lol: ) η οποία πρέπει να μπέρδεψε πολλούς αναγνώστες (μεταξύ των οποίων και εμένα, εφόσον παραλίγο να μην αγοράω το δεύτερο τεύχος μιας και δεν είχα προσέξει την ένδειξη στο εξώφυλλο και νόμιζα πως απλώς καθυστέρησε να κυκλοφορήσει νέο τεύχος). Για την ιστορία, επρόκειτο για μέρος της ιστορίας "The Reign of Supermen" η οποία σηματοδοτεί την επιστροφή του Superman μετά το "The Death of Superman Saga". Σ'εκείνα τα τεύχη δημοσιεύθηκαν κάποια giant size τεύχη της original έκδοσης, σε συνδυασμό με κάποιο τεύχος του Green Lantern και της JLA (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί δεν έχω τα τεύχη μπροστά μου) και προφανώς οι Έλληνες εκδότες μοίρασαν τις σελίδες των τευχών σε τρία ίσα μέρη χρησιμοποιωντας, όμως ένα εξώφυλλο (αυτό από το Green Lantern). Περίεργη και, κατά τη γνώμη μου, αστεία επιλογή. Τέλος, το περιοδικό Superman της Πέργαμος όντως ολοκλήρωσε τον κύκλο του στο τεύχος 59 και το Batman στο τεύχος 60. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εμένα πάντως συνηδειτοποιώ ότι πρέπει να με μπέρδεψε. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα ΣΙΓΟΥΡΑ με μπέρδεψε. Έχω το ένα απ'τα τρία εξώφυλλα... :/ Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα εξώφυλλα! :thanks: Να ξέρουμε και τι ψάχνουμε! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εξωφυλλα για τα τευχη 22-24 & 26-40:

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στο πρώτο post.

 

Και ολιγον απο ιστορια...

Τα τευχη 22-23 ηταν διπλα (44 σελιδες εκαστο μαζι με τα εξωφυλλα). Το 22 στοιχιζε 600 δραχμες και το 23, 300 παρολη την παραπανω υλη!Το 22 εξεδωσε την βασικη ιστορια του επετειακου ADVENTURES OF SUPERMAN 500 και η πρωτη εμφανιση των 4ων "καλπικων"SUPERMAN που υπηρχαν στο πρωτοτυπο,συμπεριληφθηκε στο επομενο (για αυτο ηταν και 2πλο).Παρολα αυτα η βασικη ιστορια του επετειακου δεν χωραγε και παλι. Η λυση που εδωσε η εταιρια; Αφαιρεσε ,ουτε ενα ,ουτε δυο, αλλα 8 SPLASH PAGES απο το το τευχος. Στην ουσια η ιστορια ειναι λειψη.Με αφορμη αυτο το post, παραθετω τις 8 σελιδες που λειπουν για αυτους που εχουν διαβασει(η' προκειται να διαβασουν)μονο την Ελληνικη εκδοση, συν το Αμερικανικο εξωφυλλο που χρησιμοποιηθηκε για το τ.22(για το πρωτοτυπο ειχαν βγει 4) για να βρειτε την διαφορα!

post-2265-1181527249_thumb.jpgpost-2265-1181527275_thumb.jpgpost-2265-1181527301_thumb.jpgpost-2265-1181527330_thumb.jpg

post-2265-1181527352_thumb.jpgpost-2265-1181527406_thumb.jpgpost-2265-1181527434_thumb.jpgpost-2265-1181527461_thumb.jpg

post-2265-1181527486_thumb.jpg

Σκεφτομαι σοβαρα να το σκαναρω ολο το τευχος ,να σκαναρω και μεταφρασω και τις σελιδες απο την δικη μου κοπια του AOS 500 και να το βγαλω ολοκληρωμενο καποια στιγμη! :beer:

Υ.Γ Εχω αριθμησει τις σελιδες με βαση την αριθμηση της ΠΕΡΓΑΜΟΣ.Ετσι η σελ.5a, διαβαζεται ακριβως μετα την αναγραφομενη ως σελ.5 του τευχους κ.ο.κ.

 

To Adventures of Superman #500 είχε 2 εκδόσεις. Μια για τα περίπτερα και μια για τα κομικσοβιβλιοπωλεία. Η δεύτερη ήταν η ακριβότερη (τύπου Prestige format δηλαδή με ράχη βιβλίοδέτησης με κόλλα) και αυτή που είχε τις έξτρα 8 σελίδες. Οι έλληνες φαίνεται είχαν εκδόσει την Newstand έκδοση που δεν είχε αυτές τις 8 σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή. Σ'εμένα δεν δόθηκε η αίσθηση ότι έλειπε κάτι. Πάντως, αν το καλοσκεφτεί κανείς,είναι εντυπωσιακό πως μια ελληνική εκδοτική εταιρία, εκείνη την πολύ περίεργη εποχή, ξεκίνησε να εκδίδει ένα τόσο μεγάλο storyline και το ολοκλήρωσε. Α! και όσοι μπορείτε, αναζητήστε τα τεύχη της Πέργαμος. Αξίζουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

το τεύχος με το λαντερν τσάκιζε κόκαλα! νίκησε τον μονγκούλ ολομόναχος.επίσης , επική σκηνή ήταν αυτή που ο σουπερμπου σταμάτησε τον πύραυλο που κατευθυνόταν στη μετρόπολις.ρε σεις δεν θυμάμαι κάτι πολύ καλά όμως.ο τζόναθαν κεντ υποτίθεται βοήθησε τον καλ ελ να επιστρέψει από τους νεκρούς, ή μόνο ο εκριζωτής το κατάφερε? θυμάμαι ότι ο εκριζωτής επανέφερε τον σουπς μέσω μίας κάψουλας όπου κρατούσε το σώμα του που είχε κλέψει από το κάδμος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διορθώθηκε το πινακάκι των τόμων γιατί υπήρχαν 2 οπισθόφυλλα :P και αυξήθηκαν τα διαπιστωμένα. Θα σας στείλω, δείτε την παρακάτω διαφήμιση από το #25 που κυκλοφόρησε Μάιο του 1998...

 

post-556-13036886701656_thumb.jpg

 

EIΧΕ ΒΓΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΤΟ ΤΟΜΑΚΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!!!!!! :div:

 

Όποιος το'χει, έχει ενα πραγματικό διαμαντάκι! Αν μπορεί ας σκανάρει και το εξώφυλλο για να εξασφαλιστεί η υστεροφημία του. :pray:

 

post-556-12851745480207.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  23582
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  30
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

πολυ καλη σειρα που μεταφερθηκε στο ελληνικο κοινο, αν εχεις κανεις, καποιο τευχος διπλο ενδιαφερομαι για αγορα-ανταλλαγη, επισης ενδιαφερομαι και για τους 2 τομους που κυκλοφορησαν, ευχαριστω

Επεξεργασία από nikosmakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χμμμ...πάνω που φτιάχνω το σύστημα διαχείρησης συλλογής και πάω να περάσω τους τόμους Superman που έχω και διαπιστώνω ότι αναφέρετε την ύπαρξη μόνο δύο τόμων! Εγώ πως γίνεται να έχω τον τόμο #3;; Περιλαμβάνει τα τεύχη 14-19 (ναι πάλι 6 έχει και το #14 έχει συραμμένο το εξώφυλλο δυο φορές χεχε) οπότε όπως καταλαβαίνετε θα πέσει σκανάρισμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.