Μετάβαση στο περιεχόμενο

Triplettes de Belleville, (Les) [ Τρίο της Μπελβίλ, (Το) ] (2003)


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Triplets_of_Belleville-Poster.jpg

 

Les Triplettes de Belleville (Το Τρίο της Μπελβιλ) είναι μια ταινία κινουμένων σχεδίων του Γάλλου Sylvain Chomet διάρκειας 78 λεπτών, που βγήκε στις αίθουσες στις 11 Ιουνίου 2003 και ξεχωρίζει για την «ρετρό» αισθητική της. Έχει κερδίσει πολλά βραβεία, ενώ προτάθηκε για Oscar Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (κέρδισε το "Finding Nemo") και Καλύτερου Μουσικού Θέματος για το "Belleville Rendez-vous" (κέρδισε το "Into the West", Lord of The Rings-Return of The King).
 

TriplettesBelleville02.jpg TriplettesBelleville03.jpg TriplettesBelleville04.jpg

 

Πλοκή

Η ταινία μας παρουσιάζει τη σχέση μεταξύ μιας ηλικιωμένης γυναίκας και του εγγονού της, οι οποίοι ζουν μόνοι μαζί με ένα σκυλί σε ένα παλιό διαμέρισμα δίπλα από τις γραμμές του τρένου. Μια μέρα η γιαγιά αγοράζει στο αγόρι ένα τρίκυκλο και από τότε αρχίζει να προπονείται καθημερινά για πολλά χρόνια, μέχρι τη στιγμή που λαμβάνει μέρος στον Ποδηλατικό Γύρο της Γαλλίας. Κατά τη διάρκεια του αγώνα το αγόρι απάγεται και η γιαγιά του ξεκινάει έρευνα για να τον βρει. Στο ταξίδι της συναντάει το Τρίο της Μπέλβιλ, ένα παλιό γυναικείο συγκρότημα και όλοι μαζί ξεκινούν για να σώσουν τον εγγονό της.

 



 

TriplettesBelleville13.jpg TriplettesBelleville01.jpg TriplettesBelleville06.jpg

 

Ένα δεκάλεπτο από την ταινία.

Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ.

:beer:

 

[imdb=tt0286244]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190053
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

με χαρακτηριστική άνεση, ένα από τα καλύτερα animations που έχω δει (συνολικά, όχι επιμέρους ως σενάριο ή ως τεχνική ή ως κάτι). Στο τέλος με πήραν τα ζουμιά.....

 

δεν είναι καθόλου τυχαίο το 93% που έχει στο rottentomatoes....

 

:thanks: Bio!!!!

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν ήταν από τα κινούμενα σχέδια που μπήκαν στην καρδιά μου. Είχε τις στιγμές της η ταινία, καταλαβαίνω την διαφορετική φιλοσοφία της από οτιδήποτε άλλο αλλά δύσκολα να ξανακαθήσω να το δω. Η μουσική βέβαια αξίζει να την έχεις και σε ένα ξεχωριστό CD. Έχει το γούστο της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω παλι δεν το εχω δει ακομη γιατι με ενοχλει απιστευτα το σχεδιο (ειδικα) των χαρακτηρων... :sorry:

 

Βλεποντας το πρωτο 10λεπτο, οντως, εχει πολυ καλη ατμοσφαιρα & μουσικη. Μπορει να το δω καποια στιγμη τιμης ενεκεν.

 

:beer:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Απλά υπέροχο, ο τίτλος δεν μου θύμιζε κάτι και λέω ας μπω να δω και μόνο από την αφίσα τα θυμήθηκα και κυρίως πόσο με είχε εντυπωσιάσει.

Να την δείτε όπωσδήποτε, σταματάω εδώ όμως γιατί αν σας γεμίσω προσδοκίες δεν θα την ευχαριστηθείτε :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4595
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   94
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Θα ψηφίσω υπέρ της ταινίας και με τα δύο χέρια. Και να προσθέσω ότι ο χαρακτήρας του ποδηλάτη είναι σχεδιασμένος στην φιγούρα του Φάουστο Κόπι ή κατά άλλους του Ζαν Ανκετίλ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4929
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  121
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  121
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Όταν το είδα τα παιξα!!!

Ειναι just incredible!!!!

Και μετά σου λέει ότι ο ΕυρωπαΪκός κιν/φος και τα ευρωπαϊκά κόμιξ/κινούμενα σχέδια ξεχνιούνται....

Αμ δε...Αμερική τέλος....μόνο λίγα πράγματα από εκεί αξίζουν πια!

Και όσον αφορά πάλι το θέμα μας ναι το ''Τρίο Της Μπέλβιλ'' είναι αριστουργηματικό και γεμάτο υποννούμενα...

 

 

ΜΠΡΑΒΟ!!!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To prequel του Γαλλικού animation το Τρίο της Μπελβίλ ετοιμάζεται

 

Δεν κάνουν μόνο οι Αμερικανοί sequel και prequel επιτυχημένων ταινιών, κάνουν και οι Ευρωπαίοι. Άπλα οι πρώτοι, επιδίδονται μαζικά τα τελευταία χρόνια σε σημείο ενοχλητικό και συχνά κατακριτέο. Και δεν υπάρχει μόνο η Disney ή η Ρixar που ειδικεύεται στο κινούμενο σχέδιο βέβαια. Η Γαλλική εταιρεία παράγωγης Les Armateurs κάνει αναγνωρισμένη δουλειά με υψηλά καλλιτεχνικά κριτήρια. Το 2003 το "Τρίο της Μπελβίλ" (The Triplets of Belleville) και το 2010 το "The Secret of Kells" έφτασαν στα Oscar καλύτερου κινούμενου σχεδίου και γνώρισαν μεγάλη επιτυχία.

 

Ο δημιουργός του πρώτου, διακεκριμένος στο είδος του, Sylvain Chomet επιστέφει και πάλι μετά τον "Θαυματοποιό" (The Illusionist) του 2010, με το θεότρελο ηλικιωμένο τρίο, αλλά σε άλλη φάση της ηλικίας τους. Η νέα ταινία που θα είναι prequel του πρώτου μέρους, θα λέγεται "Swing Poppa Swing" και θα παρουσιάζει το γνωστό τρίο ως μικρά κοριτσάκια και στην πρώτη της νιότη. Ο Chomet έχει δημιουργήσει πολλούς νέους χαρακτήρες και έχει σχεδόν έτοιμο και το σενάριο. Η ταινία θα κυκλοφορήσει το 2013 και η εταιρεία παράγωγης "Les Armateurs" θα χρηματοδοτήσει και πάλι την νέα του δημιουργία.

 

For the record, το "Τρίο της Μπελβίλ," έγινε παγκόσμια επιτυχία, τόσο εμπορική όσο και καλλιτεχνική το 2003-2004, κέρδισε δεκάδες διακρίσεις και προτάθηκε το 2004 για 2 oscar, καλύτερου κινούμενου σχεδίου και πρωτότυπου τραγουδιού για το "Belleville Rendez-Vous". Ο Sylvain Chomet μετρά 4 υποψηφιότητες συμπεριλαμβανόμενου και για την μικρού μήκους ταινία κινουμένου σχεδίου, "La vieille dame et les pigeons" το 1998 όπου άρχισε και η καριέρα του. Στις φετινές Κάννες η νέα animation ταινία του studio, το "Ernest & Celestine" θα κάνει την επίσημη παρουσίαση της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τα πιο δυνατά δείγματα του Γαλλικού animation. Έντονη ταινία, αντισυμβατική στο στήσιμο της, περνάει μια χαρά το ότι έχει σκοπό να περάσει χωρίς να αναγκάζεται να πέσει στα κλισέ των κινουμένων σχεδίων.

 

Την είχα δει πριν 7-8 χρόνια και την εκτίμησα κατιτίς. Την είδα πριν ένα χρόνο και την εκτίμησα απεριόριστα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190053
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

7,5 χρόνια μετά το προηγούμενο σχόλιο μου.

 

 

Την είχα δει πριν 7-8 χρόνια και την εκτίμησα κατιτίς. Την είδα πριν ένα χρόνο και την εκτίμησα απεριόριστα. :)

 

Την δεκαετία του 2000, στα 30φεύγα μου, άρχισα να επισκέπτομαι κάθε τόσο τα διάφορα νεκροταφεία της επικράτειας. Στην αρχή με ηλικιωμένα συγγενικά μου πρόσωπα, πλέον με οτιδήποτε στον κοινωνικό μου κύκλο. Τότε έβγαλα μια θεωρία ότι η ωρίμανση μετριέται με το πόσες επισκέψεις έχεις κάνει σε νεκροταφείο. :)

 

Η συγκεκριμένη ταινία μιλάει για την αγάπη και για την απώλεια. Και αγγίζει πάρα πολύ όσο πιο πολύ έχει ωριμάσει κανείς. Άποψή μου.

 

:cheers5:

 

ΥΓ και επειδή παραέχω ωριμάσει και έχω σιχαθεί να ωριμάζω, την λατρεύω και την προτείνω με τα χίλια, δεν την ξαναβλέπω δε :) Crime|Drama|Mystery, τα μυαλά στο μπλέντερ και φυγή από τη πραγματικότητα :)

 

 

edit 9 στα 10. τόσο καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ε νομιζω ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει ανθρωπος που δε θα δει στο προσωπο της γιαγιας του ποδηλατη τους δικους του παππουδες/γιαγιαδες :/ Καπως σαν το τζερμ και εγω,την ειχα δει και μου ειχε αρεσει πολυ αλλα αν ειναι να την ξαναδω θα πρεπει να εχουν αλλαξει παρα πολλα στη ζωη μου..

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9050
  • Reputation:   64334
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Article_0039.jpg

 

Μια κριτική από τον τύπο της εποχής, όταν η ταινία εμφανίστηκε στους ελληνικούς κινηματογράφους (2004)

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.