Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Pierre Christin
Σχέδιο:
Enki Bilal
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
1988
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Πολιτικό
Μέγεθος:
24.0 x 32.0
Σελίδες:
78
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Λιλή Ιωαννίδου
Πρωτότυπος τίτλος:
La Ville Qui N' Existait Pas (Dargaud, 1977)
Προέλευση:
Γαλλική

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

PolhPouDenUphrxe_0001.jpg  PolhPouDenUphrxe_0001z.jpg

 

Βαθειά κοινωνικό και πολιτικό έργο, προιόν της συνεργασίας του Enki Bilal με τον υπέροχο σεναριογράφο Pierre Christin, ο οποίος συμπτωματικά εκείνη την περίοδο είχε μείνει χωρίς σχεδιαστή, λόγω της διακοπής της συνεργασίας του σχεδιαστή του, Jacques Tardi με τον εκδοτικό οίκο Dargaud. Το πρώτο έργο του Bilal που διάβασα, με εισήγαγε σε ένα κόσμο που μέχρι τότε αγνοούσα και ο οποίος με κράτησε κοντά του για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, μέχρι που άρχισε να ξεθωριάζει κι αυτός, όπως και πολλοί άλλοι κόσμοι που κάποτε μας γέμισαν με ελπίδες.

 

Εσωτερικό εξώφυλλο

 

h_polh_pou_den_upurkse2.jpg

 

Bedetheque

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

μέχρι που άρχισε να ξεθωριάζει κι αυτός, όπως και πολλοί άλλοι κόσμοι που κάποτε μας γέμισαν με ελπίδες.

 

Έχεις δίκιο. Τις ίδιες σκέψεις έκανα και εγώ. Κάπου τα σενάριά του έγιναν πιο... απροσδιόριστα, και οι διάλογοι στα κείμενά του άνευροι. Χρειάζεται κάποιον συγγραφέα δίπλα του, που γνωρίζει καλύτερα το αντικείμενο. Σε αυτό παραδέχομαι τους αμερικάνους. Μπορεί να είναι βιομηχανία, διαφορετικοί άνθρωποι στο σενάριο, στο σκίτσο, στο μελάνι, στο χρώμα, αλλά ό καθένας εκεί που είναι καλός. όχι σαν τους μισούς έλληνες δημιουργούς που βγαίνει το ίδιο νόημα ( ? ) είτε κρατάς τη σελίδα όρθια, είτε πλάγια, είτε ανάποδα.

 

Όταν είμουν στο λύκειο, το συγκεκριμένο άλμπουμ το δάνεισα σε έναν καθηγητή μου να το διαβάσει, να δει τι είναι αυτό που εκείνη τη στιγμή κρατούσα στα χέρια μου. Του άρεσε :)

Επεξεργασία από comicsell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μέσες άκρες συμφωνώ για την προσωπική δουλειά του Bilal.

 

Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο που το έχω διαβάσει μόνο στο αγγλικό, με απογοήτευσε. Δεν είναι κακό, αλλά σε σχέση με τις Φάλαγγες και την Παρτίδα (άλλες δύο συνεργασίες Bilal/Christin) είναι απίστευτα μέτριο και στα μάτια μου τα όσα λέει και ο τρόπος που τα λέει είναι καθαρά της εποχής του.

 

:thanks: Παύλο!

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το συγκεκριμένο είναι μέρος Τριλογίας που εγώ την διάβασα στα Αγγλικά στην συλλογή Townscapes, είναι 3 ιστορίες που δεν έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους, αλλά και οι 3 αναφέρονται σε μοντέρνες πόλεις που γίνεται πάντα κάτι φανταστικό, το κοινό σημείο τους είναι ο χαρακτήρας με την καμπαρντίνα που φαίνεται στο εξόφυλλο , δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορίσει στα Ελληνικά τα άλλα δύο, οι τίτλοι τους είναι "The Cruise of Lost Souls" και "Ship of Stone" ενώ η συγκεκριμένη είναι "The Town That Didn't Existed" και οι 3 ιστορίες είναι πάρα πολύ καλέςμ όπως λέει ο Germ δεν ξεπερνάνε το Black order brigade και το Hunting Party αλλά δεν παύουν να είναι πολύ όμορφες ιστορίες

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ΤΕΤΑΡΤΟ, τ. 35, Μάρτιος 1988:

 

post-4271-1247650628_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το συγκεκριμένο είναι μέρος Τριλογίας που εγώ την διάβασα στα Αγγλικά στην συλλογή Townscapes, είναι 3 ιστορίες που δεν έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους, αλλά και οι 3 αναφέρονται σε μοντέρνες πόλεις που γίνεται πάντα κάτι φανταστικό, το κοινό σημείο τους είναι ο χαρακτήρας με την καμπαρντίνα που φαίνεται στο εξόφυλλο , δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορίσει στα Ελληνικά τα άλλα δύο, οι τίτλοι τους είναι "The Cruise of Lost Souls" και "Ship of Stone" ενώ η συγκεκριμένη είναι "The Town That Didn't Existed" και οι 3 ιστορίες είναι πάρα πολύ καλέςμ όπως λέει ο Germ δεν ξεπερνάνε το Black order brigade και το Hunting Party αλλά δεν παύουν να είναι πολύ όμορφες ιστορίες

 

:beer:

 

 

Έχω και εγώ αυτή την έκδοση! Πολύ καλές ιστορίες και ιδανική ευκαιρία να διαβάσει κανείς τρία σημαντικά έργα σε πολύ οικονομική τιμή. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.