Μετάβαση στο περιεχόμενο

FANTASY HEROES


bigjohn

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

τι????? έλα ρε γμτ και μου άρεσε... τώρα δλδ τα επόμενα του Drizzt θα πρέπει να τα πάρουμε σε τόμους????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8532
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  77
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλος εποχής για το Fantasy Heroes, καθώς το τεύχος 33 (θα βρείτε το εξώφυλλο στην παρουσίαση) είναι το τελευταίο τεύχος του τίτλου. Τονίζεται κάμποσες φορές μέσα στο τεύχος, ότι το pulp.gr θα είναι η φυσική -και δικτυακή - συνέχεια του.

 

:beer:

Χάλι. Άλλη μια λάθος κίνηση της "Anubis Comics". Πάνε πάλι τα παλικάρια του "Cine Fan"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βασικά και τα νέα έχουν να ανανεωθούν εδώ και ένα χρόνο. Τέτοια concepts θέλουν άτομα να ασχολούνται ενεργά και χρόνο για να αναπτυχθούν, άτομα που δεν θα αναμασούν τα δελτία τύπου. Αλλά δυστυχώς η Compupress πήγε ξανά όπως έκανε και με παλαιότερα project της (τα οποία ξέμειναν από ενέργεια/δυναμικό) να τα βγάλει πέρα όλα με τα άτομα που δουλεύουν στο PC Master & Computer για Όλους. Όταν αυτοί χρειάστηκαν κάπου αλλού, η όλη προσπάθεια πήγε στράφι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάποια τεύχη του περιοδικού επανακυκλοφορούν από σήμερα στα περίπτερα ως πακέτο με τον τίτλο Fantasy Report (ή κάτι τέτοιο. Δεν τον συγκράτησα. Έχει τον τίτλο Fantasy πάντως). Το πακέτο έχει ως κράχτη dvd με επεισόδια της τηλεοπτικής σειράς Merlin, ενώ δίνουν και τα dvd με επεισόδια παλιών κλασικών σειρών που είχαν βγει αρχικά με το Cine Fan. Στοιχίζει 5,90€ και με τόσα πράγματα μέσα είναι συμφέρουσα τιμή αν δεν έχετε τεύχη της σειράς. Απλά δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά αναφορά στο ποια τεύχη είναι μέσα, εκτός από την αναφορά στην ιστορία Hedge Knight. Οπότε θα περιέχει τουλάχιστον 2 τεύχη από τα πρώτα 6 του περιοδικού. Τώρα αν θα είναι με την σειρά ή χύμα, θα σας γελάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τελικά το πακέτο λέγεται Fantasy Classics και κοιτώντας την ράχη είδα πως δίνουν τους τόμους του Fantasy Heroes. Το συγκεκριμένο κομμάτι που έλεγξα είχε τον τρίτο τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τελικά το πακέτο λέγεται Fantasy Classics και κοιτώντας την ράχη είδα πως δίνουν τους τόμους του Fantasy Heroes. Το συγκεκριμένο κομμάτι που έλεγξα είχε τον τρίτο τόμο.

 

Θεσσαλονίκη πάντως δεν το βρήκα. Έψαξα 3-4 περίπτερα αλλά τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κυκλοφόρησε και δεύτερο Fantasy Classics το οποίο περιέχει τον τέταρτο τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Οι τόμοι 3 και 4 κυκλοφορούν εδώ και λίγες μέρες σε επαρχία - Θεσ/νικη.

Δεν είδα όμως πουθενά τους 1 και 2 και δεδομένου ότι η σειρά Merlin ξεκινάει με τα 2 πρώτα επεισόδια στον τόμο 3, νομίζω οτι η Anubis δεν θα μοιράσει τα 2 πρώτα τομάκια. Περίεργο...  :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εδώ δεν τους είδα αυτούς τους τόμους μέχρι στιγμής, οπότε όπως φαίνεται πως οι διαθεσιμότητα των τόμων δεν είναι αρκετή για να το στείλουν παντού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

επειδή έχω μπερδευτεί λίγο... ποιές ιστορίες του Drizzt κυκλοφόρησαν μέσα στο Fantasy Heroes και ποιές βγήκαν κατευθείαν σε τόμο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο πρώτο ποστ φαίνεται τι έχει εκδοθεί μέσα στο περιοδικό. Όταν λέμε τόμο στην προκειμένη περίπτωση, εννοούμε τα τεύχη του περιοδικού κολλημένα σε δυάδες. Τις ίδιες ιστορίες βέβαια τις έχουν βγάλει και σε trades μετέπειτα, ενώ συνέχισε και με την πέμπτη και έκτη ιστορία (Ποτάμια Από Ασήμι & Το Πετράδι του Χαλφλινγκ) που έχουν βγει μόνο σε trade.

 

Το είδα και εγώ χθες τελικά τον τρίτο τόμο του Fantasy Classics στα περίπτερα, αλλά όχι τον τέταρτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τον τόμο 4 τον έχουν σε πολύ λιγότερα αντίτυπα απ'ότι τον τ.3

 

(δηλαδή αν υπήρχαν 3-4 από τον τ.3, το πολύ να υπάρχει ένα από τον τ.4)

Τουλάχιστον στα 2-3 περίπτερα που έκατσα να κοιτάξω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπορεί ο τέταρτος τόμος του Fantasy Classics να έχει τα λιγότερα αντίτυπα, αλλά είναι ο πρώτος που επέλεξε η Anubis να διαφημίσει μέσα στις άλλες εκδόσεις της. :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to FANTASY HEROES
  • 1 year later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προστέθηκε εξώφυλλο/οπισθόφυλλο του 6ου τόμου FantasyHeroesTomoi_0006.jpg

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/3/2008 στο 5:11 ΜΜ, zoo είπε:

uber-valuable infos, μιας και δεν έπαιζε να το πάρω για να διαβάσω editorial.

Παρ'όλ'αυτά οι HC εκδόσεις που βγαίνουν με την ολοκλήρωση ενός κύκλου είναι μακράν πιο όμορφες, οπότε θα συνεχίσω να απέχω από τη μηνιαία έκδοση ;)

:thanx: :beer:

Οι ποιες; :thinking:  Οι εκδόσεις που βγαίνουν σε TPBs δεν είναι σκληρόδετες! Στην Ελλάδα τουλάχιστον... Ωστόσο να πω εδώ ότι ο bigjohn έχει λάθος πληροφορίες στην παρουσίαση, εκεί που λέει "Οι κόμικ σειρές που έχουν παρουσιαστεί στο περιοδικό.". Η σωστή διανομή των ιστοριών είναι αυτή που έφτιαξα εδώ. Στα graphic novels είναι από καιρό ανενημέρωτη, βέβαια, αλλά μιας και δε χρειάζονται αυτές οι λίστες πλέον (πάνε για κατάργηση λόγω της βάσης δεδομένων που χτίζεται σιγά σιγά), δεν έχει νόημα να ζητήσω να ξεκλειδωθεί για να την ενημερώσω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προστέθηκε εξώφυλλο/οπισθόφυλλο του 2ου τόμου που μας έλειπε FantasyHeroesTomoi_0002.jpg

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2154
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πω πω, τι μου θυμήσατε! Απίστευτες εποχές τότε. Από το fantasy heroes ξεκίνησε η ενασχόλησή μου με τη μετάφραση. Φοβερό περιοδικό για τη χώρα μας, κρίμα που δεν συνεχίστηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #16 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

FantasyHeroesTomoi_0016.jpg  FantasyHeroesTomoi_0016z.jpg

 

Ευχαριστούμε τον φίλο @ Aldrahn69  για την διάθεση του τόμου. :thanks:

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι ενω το σκεφτομαι εδω και πολυυυυυυ καιρο εδω μεσα δεν εχω σχολιασει.  Οσοι θυμαστε τα γουστα μου ξερετε οτι διαβαζω fantasy, οτι διαβαζω fantasy που εχει εκδοσει η anubis και τελος οτι διαβαζω κομικ. Σκεφτειται λοιπον τοτε την προσμονη μου και την ικανοποιηση μου οταν εμαθα οτι θα βγει περιοδικο με κομικ βασισμενα σε fantasy και μαλιστα με τον Ντριζτ που τοτε ειχα ηδη διαβασει αρκετα βιβλια του και μου αρεσε παρα παρα πολυ (μιλαμε για 16 χρονια πριν και που ημουν και νεαροτερος).  Οποτε το αγοραζα καθε μηνα και γενικα με ευχαριστουσε. Ωραια κομικ (απο εκει μεσω του "περιπλανωμενου ιπποτη" μπηκα σιγα σιγα και στον κοσμο της φωτιας και του παγου) και ωραια αρθρα προς ενημερωση για πολλους κοσμους fantasy. Επισης καλη εκδοση, ολο ιλουστρασιον χαρτι κτλ  Φυσικα προωθουσαν τα δικα τους κυριως (δηλ αυτα που εκδιδε η anubis) αλλα ειχαν και αρθρα για αλλους κοσμους που τα βγαζανε αλλες εκδοτικες (κατι που αρεσε και μου εδειχνε μια καποια αμεροληψια).  Σε καποια φαση ελαττωσαν λιγο τα κομικ και δεν μου πολυαρεσε (και οπως ειδα στα μηνυματα εδω μεσα μαλλον σε πολλους φιλους) αλλα εξακολουθησα να το στηριζω και ευτυχως μετα απο μερικα τευχη ξαναβρηκε το δρομο του. Φυσικα το ξενερωμα μου οταν κοπηκε δυστυχως ηταν πολυ μεγαλο. 

 

 

Παρατηρω επισης οτι λειπουν τα οπισθοφυλλα. Οπως και οτι τα μπροστοφυλλα ειναι στα 1000 Pixels υψος (προφανως απο παλια στανταρ του φορουμ). Οποτε νομιζω οτι θελουν αντικατασταση. Οποτε παρτε για αρχη τα πρωτα τρια τευχη (το τριτο εχει δυο εκδοχες και εγω τα ειχα παρει και τα δυο τοτε!). Και φυσικα αν μου δωσει το οκ η διαχειριση οτι ομιλω σωστα (και οτι δεν προτρεχω) και οτι μπορω να βοηθησω θα βαλω σιγα σιγα τις επομενες μερες και τα υπολοιπα.

 

FantasyHeroes_0001.jpg  FantasyHeroes_0002.jpg  FantasyHeroes_0003.jpg  FantasyHeroes_0003x.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Και εγώ ήμουν μεγάλος φαν του συγκεκριμένου περιοδικού και η απογοήτευση μου για τον τερματισμό της κυκλοφορίας του ήταν μεγάλη.

 

Αναμενόμενη βέβαια εξέλιξη για περιοδικό από Έλληνα εκδότη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Και φυσικα αν μου δωσει το οκ η διαχειριση οτι ομιλω σωστα (και οτι δεν προτρεχω) και οτι μπορω να βοηθησω θα βαλω σιγα σιγα τις επομενες μερες και τα υπολοιπα.

 

Εκ της διαχειρίσεως ανακοινώνεται ότι ομιλείτε την σωστήν, ουδόλως προτρέχετε, μπορείτε να συμβάλλετε κι ως εκ τούτου, δύνασθε να προχωρήσετε με την αντικατάσταση των υπολοίπων αντιτύπων! :nek:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν μια απίθανη κίνηση της "Anubis" που λάτρεψα από την πρώτη στιγμή κι ας έχω γνωρίσει τον Drizzt Do'Urden όχι απευθείας μέσα απ' τις νουβέλες του αλλά από ιστορίες στο "AD&D", από αρθρογραφία και φυσικά από video games, ήδη από το 1994 που κυκλοφόρησε το "Menzoberranzan"! Κρίμα που σταμάτησε, τουλάχιστον όμως δε μας άφησε με πικρή γεύση ανολοκλήρωτου, μιας και οι προσαρμογές που έβαλε ολοκληρώθηκαν κανονικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και αφου μου εδωσε την αδεια ο ινδιανος συνεχιζω με εξωφυλλακια .    Τευχη 4 εως 8

 

FantasyHeroes_0004.jpg  FantasyHeroes_0005.jpg  FantasyHeroes_0006.jpg  FantasyHeroes_0007.jpg  FantasyHeroes_0008.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

@ Mandrake   για τα Video games ειπες μεγαλη κουβεντα καθως εχουν κυκλοφορησει πολλα καλα παιχνιδια στο κοσμο των forgotten realms. Εγω ειχα φιλους που δεν ειχαν διαβασει ποτε τα βιβλια αλλα πχ το baldur's gate το ειχανε λιωσει!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αγαπημένη σειρα, κι εγω εχω ολα τα τεύχη σε άψογη κατάσταση, αν χρειαστεί κάποιο σκαν πείτε μου. 

 

Ηταν απο τις πιο αγαπημένες σειρές που έβγαλε η ανουμπις στα περίπτερα, μακάρι να είχε κρατήσει πολύ παραπάνω 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

εξωφυλλα τευχη 9 εως 15

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/10/2022 στο 8:33 ΜΜ, albertus magnus είπε:

@ Mandrake   για τα Video games ειπες μεγαλη κουβεντα καθως εχουν κυκλοφορησει πολλα καλα παιχνιδια στο κοσμο των forgotten realms. Εγω ειχα φιλους που δεν ειχαν διαβασει ποτε τα βιβλια αλλα πχ το baldur's gate το ειχανε λιωσει!

 

Το "Baldur's Gate" ήταν, είναι και θα είναι ένα από τα μεγαλύτερα αριστουργήματα που έχουν βγει ποτέ στο gaming και δη στα R.P.G.s!! Όχι το 1ο μονάχα, αναφέρομαι και στο 2ο και στα expansions! Φυσικά υπήρξαν και άλλα απίστευτα παιχνίδια όπως τα "Icewind Dale", ενώ πριν ακόμη το "Menzoberranzan" υπήρξαν τα 3 "Eye of the Beholder" (το 3ο, βέβαια, δεν είχα τη χαρά να το πιάσω ποτέ στα χέρια μου...), ενώ αργότερα βγήκε και το "Pool of Radiance"!! Το τελευταίο που έπαιξα ο ίδιος είναι το 1ο "Neverwinter Nights", το οποίο δυστυχώς με δυσκόλευε ήδη με τον υπολογιστή που είχα τότε (Pentium III 500 Mhz), επομένως κάπου εκεί κοντά σταματάει και το gaming για μένα... :(  Αντέγραφα παιχνίδια και τα επόμενα χρόνια, βέβαια, στα αυθεντικά έμεινα κυρίως σε εκείνα περιοδικών (αν και διαθέτω και απ' την εποχή της δισκέτας κάτι ψιλά), δυστυχώς τα "Ravenloft" και το "Al-Qadim: The Genie's Curse" δεν έπεσαν ποτέ στα χέρια μου :crying: και τα 2 "Dark Sun" δεν είχα ιδέα ότι υπήρχαν εκείνη την εποχή... Ένα ακόμη καταπληκτικό παιχνίδι που είχα την τύχη να αποκτήσω και να παίξω απ' τον υπέροχο κόσμο της "Planescape", είναι το  "Planescape: Torment"!! Υπήρχε βέβαια και το "Birthright", εκείνο όμως ήταν στρατηγικής, είχα καταπιαστεί με άλλα εκείνη την εποχή (της "Blizzard" και της "Westwood" ως επί το πλείστον), από κάποια στιγμή κι έπειτα ξεκίνησε το gaming σε lan με τους συμφοιτητές, οπότε παρόλο που το είχα δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου... Μέσα απ' αυτά μάθαινες πάρα πολλές πληροφορίες για κάθε τέτοιο "σύμπαν" και όσο πιο σχολαστικός ήσουν, τόσο περισσότερα μάθαινες.

 

Σαν το επιτραπέζιο το "AD&D", βέβαια, τίποτα και όσο καλύτερο DM είχες, όσο περισσότερο ήταν διαβασμένος και όσο περισσότερες ερωτήσεις έκανες, έπαιρνες απαντήσεις για πάρα πολλά θέματα, ακόμη κι αν δε συμμετείχες ο ίδιος στα διάφορα αυτά ιστορικά γεγονότα. Εγώ συνήθως έπαιζα μάγο και δη scholar, οπότε ανάλογα τα abilities ήμουν σε θέση να αναζητώ και να μαθαίνω πληροφορίες και υπήρξαν παιχνίδια και DMs που το έκανα χρήση κάθε τρεις και λίγο. Βιβλία έχω αρκετά (τα 3 campaign settings από "Forgotten Realms", "Dragonlance" & "Ravenloft", όπως και διάφορα άλλα βασικά αλλά και συμπληρωματικά βιβλία) αλλά δεν ήταν σωστό να "κλέψω" εφόσον δεν έκανα τον DM ο ίδιος και το παιχνίδι γίνεται πιο ρεαλιστικό όταν παίρνεις αποφάσεις (λάθος ή σωστές) τη στιγμή εκείνη και δε ξέρεις από πριν αν "σε παίρνει" ή όχι να κάνεις κάτι. Οπότε έμενα στα βασικά του Player's Handbook σε ανάγνωση και πάλι επιλεκτικά.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

εξωφυλλα  τευχη  16 εως 33  και τελος

 

FantasyHeroes_0030.jpg FantasyHeroes_0029.jpg  FantasyHeroes_0028.jpg  FantasyHeroes_0033.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.