Jump to content
Dr Paingiver

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝ ΤΕΝ

Recommended Posts

Ποιες είναι οι διαφορετικές εκδόσεις της Μαμούθ;  :valt:

• Like 4

Ποιες είναι οι διαφορετικές εκδόσεις της Μαμούθ;  :valt:

Η εικόνα που ανέβασα είναι από την επανέκδοση της Μαμούθ (τιμή 4.80 ευρώ - δεν αναγράφεται ημερομηνία)

• Like 5

Είναι αυτή με το μεγαλύτερο μέγεθος και το γυαλιστερό εξώφυλλο;

• Like 4

:yes:

Έχω αναλύσει και τις 2 εκδόσεις της Μαμούθ στο thread του Τεντέν της Μαμούθ. Μη μου πεις πως δεν το είδες!

Edited by constantinople
  • Like 5

Και ο Πατάκης ποια βερσιόν έχει;  d.gif

• Like 5

Ο Πατάκης δεν το έβγαλε αυτό το τεύχος! Αδιάβαστο σε βρίσκω, θα σου βάλω κακό βαθμό στο τρίμηνο!  :P

• Like 4

Θα κάμω σεπούκου  2012.gif

• Like 4

Μπράβο! Μακάρι να είχαν την ίδια ευθιξία και οι πολιτικοί μας!  :)

• Like 4

Ελεεινές εκδόσεις με ελεεινή μετάφραση. Μερικά έτυχε να τα διαβάσω με το πρωτότυπο από δίπλα και έφριξα. Σεβαστό το γεγονός ότι έστω και έτσι αποκτήσαμε μία πλήρη συλλογή Τεντέν από τα παιδικά μας κιόλας χρόνια, αλλά είναι αδιανόητο για εκδότη που θέλει τα χρήματά μας να κάνει μετάφραση από τη μετάφραση. Όποιος θέλει να έχει Τεντέν στα ελληνικά, ας αποφύγει την έκδοση της Anglo-Hellenic

• Like 8

ομολογώ ότι με ξαφνιάζεις :) προσωπικά τα Τεντεν τα έχω όλα στα αγγλικά. Μόνο 2 έχω από τον Ψαρόπουλο. Άστρο και Κάλκιουλους (μάλλον σε μετάφραση Χιόνη (wiki) και Ιακωβίδου όπως έχει σχολιάσει ο Constantinople προηγουμένως :) ). Δεν θυμάμαι κάτι ούτε αρνητικό, ούτε θετικό από αυτά τα 2. Υπάρχει όμως διάχυτη η εντύπωση, βασιζόμενοι κυρίως στις εξαιρετικές μεταφράσεις του Αστερίξ μέσω Ψαρόπουλου, ότι ο Ψαρόπουλος γενικώς έκανε καλές μεταφράσεις και το "πάλευε" προσπαθώντας να έχει λογοτέχνες για μεταφραστές (λχ ο προαναφερθείς Χιόνης, ή ο Ταχτσής σε κάποια (2?) Αστερίξ).

Θυμάσαι κάποια από τα πράγματα που σε τσίτωσαν? :)

:cheers5:

• Like 11

Ελεεινές εκδόσεις είναι γιατί γίνονται όλες φύλλο και φτερό σε χρόνο μηδέν.

Όσο για τη μετάφραση, εντάξει γαλλικά είναι δεν είναι λιθουανικά ή αράβικα. Δεν είναι δυνατόν να χάνονται κομμάτια του νοήματος επειδή ο μεταφραστής μετάφρασε από μετάφραση. Έχω ένσταση σε θέμα αρχής κυρίως, αλλά και αποτελέσματος. Ελπίζω στο σπίτι να μπορέσω να κάνω μία ανασκαφή και να επανέλθω με κάτι συγκεκριμένο. Γενικά όμως η αίσθηση που σου αφήνει σε σύγκριση με το πρωτότυπο είναι πάρα πολύ κατώτερη σε σχέση με τις εκδόσεις Μαμούθ.

• Like 11

:cool: 

Να σημειώσω όμως ότι επί του παρόντος αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι επέλεξαν να μεταφράσουν τους τίτλους και τους χαρακτήρες από το αγγλικό. Για το ίδιο το κόμικ δεν έχει σημειωθεί κάπου ότι η μετάφραση δεν έγινε από το γαλλικό (και ο Χιόνης είχε ζήσει στο Παρίσι, δούλεψε το 82-92 ως μεταφραστής στο Συμβούλιο της Ευρώπης, σύμφωνα με τη wiki "Έχει επίσης μεταφράσει και δημοσιεύσει σε λογοτεχνικά περιοδικά πολλά ποιήματα γραμμένα στα γαλλικά, αγγλικά, ισπανικά, ιταλικά και ολλανδικά", άρα δεν θα είχε πρόβλημα να μεταφράσει από το πρωτότυπο). Για την άλλη, υπάρχει η συνονόματη αθλήτρια, οπότε δεν βρίσκω στοιχεία στο γουγλ μέσα στο χαμό :lol:

:cheers5:

• Like 12

Είναι από τα αγγλικά, είναι εμφανές σε αρκετά σημεία tonneres de Brest. Διαβάσατε κεραυνοί της Βρέστης στον Ψαρόπουλο; Όχι, γιατί στα αγγλικά Bilions of Bilious blue blistering barancles  :D

• Like 10

Γούστα είναι αυτά, φίλε μου! Διότι το "Οι Καρχαρίες της Ερυθράς Θάλασσας" είναι πολύ πιο γ@&άτος τίτλος από το "Κάρβουνο στο Αμπάρι" και μετά το "Κάλκιουλους" δεν μπορούσα να χωνέψω το "Τουρνεσόλ" με τίποτα!  :beer:

• Like 11

Και οι βρισιές του Καπετάνιου ήταν πολύ πιο πετυχημένες στον Ψαρόπουλο απ'ότι στη Μαμούθ! 

Θυμάμαι στο "Υπόθεση Κάλκιουλους" που πάει να πατήσει τον Καπετάνιο ένα αυτοκίνητο που γράφει από πίσω ΔΣ (δηλαδή Διπλωματικό Σώμα) και ο Καπετάνιος τα παίρνει και λέει κάτι του στυλ "Επειδή γράφετε ΔΣ νομίζετε ότι μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε; Δεινόσαυροι Σιχαμένοι, να τι είσαστε!"

Είχα γελάσει πολύ μ'αυτό! Ενώ μετά στο "Υπόθεση Τουρνεσόλ" της Μαμούθ έγραφε κάτι αδιάφορο...

Edited by constantinople
  • Like 14

Μετα απο περισσοτερη απο μια δεκαετια, ξαναδιαβασα Τεντεν! Ποτε δεν ημουν μεγαλος φαν του περιπετειων του Τεντεν και φυσικα δεν προκειται να γινω τωρα. Παρολ' αυτα, το αλμπουμ "Πτηση 714" που διαβασα το απολαυσα, ενα διασκεδαστικο κομικ με αρκετες καλες στιγμες! Αν και προβλεψιμο σε αρκετα σημεια, δεν βαρεθηκα καθολου!

:beer:

• Like 15

Τευχος νο 22 (εξώφυλλο/οπισθόφυλλο) για το αρχειο 

post-30583-0-25478000-1491949931_thumb.jpg post-30583-0-63060500-1491949944_thumb.jpg

• Like 18

Τευχος νο 21 "ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΝΗΣΙ"   Απρίλιος  1984  (εξώφυλλο/οπισθόφυλλο) για το αρχειο :

TENTEN PSAROPOULOU 21.jpg   TENTEN PSAROPOULOU 21  BACK.jpg

• Like 16

Ευχαριστώ τους 2 τελευταίους που μας έδωσαν εξώφυλλα, αλλά ΟΛΑ τα τεύχη με εξώφυλλα/οπισθόφυλλα τα έχω ανεβάσει ήδη εδώ.

:beer5:

Edited by constantinople
  • Like 9

Καλησπέρα τυγχάνει να έχω το "υπόθεση : Κάλκιουλους" Νο22 τεύχος, και απ ότι διάβασα πιο πάνω υπάρχουν και άλλα τεύχη τα οποία έχουν άλλη αρίθμηση και άλλα οπισθόφυλλα απ'ότι βλέπω, δεν πρέπει να ενταχθούν και αυτά σαν διαφορετική επιλογή μέσα στην ήδη υπάρχουσα συλλογή του Ψαρόπουλου; Εκτός και υπάρχουν κάπου και δεν τα έχω βρει οπότε σας ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Edited by nick777
  • Like 7

καλησπερα

ψαχνω τα συγκεκριμενα του ψαροπουλου γιατι προκειται για το αγαπημενο μου κομικ

εχω αγορασει της μαμουθκομιξ αλλα προς μεγαλη μου λυπη ανακαλυψα πως ειναι ειτε λογοκριμενα ειτε το χιουμορ ειναι υποδεεστερο με τα οριτζιναλ

η ερωτηση μου ειναι υπαρχουν καπου σκαναρισμενα να τα διαβασω στο ιντερνετ ή μονο οι εκδοσεις της μαμουθ?

Άμα ψάξεις θα βρεις και Ψαρόπουλου. Αλλά οι παρουσιάσεις δεν είναι για τέτοιες ερωτήσεις. :)

• Like 3

sorry φιλε αλλα εχω ψαξει πολλα χρονια και βρηκα μονο εκδοσεις τις μαμουθ πουθενα ψαροπουλου

αν μπορεις να βοηθησεις σε παρακαλω στειλε μου μηνυμα ευχαριστω

Edited by napouser