Jump to content

Recommended Posts

Τίτλος:
ΜΗΔΕΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Νίκος Γιαμαλάκης
Σχέδιο:
Νίκος Γιαμαλάκης
Εκδοτική:
ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
1997
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό
Μέγεθος:
21.0 x 29.0
Σελίδες:
60
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
960-268-110-1

Απο τις εκδόσεις Ιάμβλιχος έχουμε την Μηδεία του Ευριπιδη, σε διασκευή και εικονογράφιση του εικαστικού Νίκου Γιαμαλάκη..

Ωραία μεταφορά, πολύ καλή διασκευή και σχέδιο..

Και εσωτερικά...

post-2265-1206074108_thumb.jpg post-2265-1206074120_thumb.jpg

:beer:

• Like 17

έχεις σηκώσει ότι ελληνικό κυκλοφόρησε πρόσφατα, ε? :best:

:thanks: Moe!!!

:cheers:

• Like 1

Εκείνη την περίοδο δεν μαζεύανε και πολλοι κομικς και παιζανε παντού... εμπαινα σε βιβλιοπωλεία και οταν τους ζητουσα κόμικς ή βιβλία σχετικά με αυτά, τους έβλεπα πως με κοιτούσαν... σαν να λέγανε κοτζαμ μαντράχαλος κοιτα τί διαβάζει... :lol:

Αλλά οπως σου είπα και πρίν ήταν η καλύτερη εποχή για να μαζεύεις κόμικς... στοίβες απο βιβλία που σήμερα τα ψαχνουμε..

• Like 2

Μα πού πας και τα βρίσκεις!!! :clap2::best:

Παίζει να δούμε και εσωτερική σελίδα να πάρουμε γεύση (πρόκειται και για ελληνική δουλειά) ή είναι δύσκολο;

• Like 1

Έγινε Lord Makro.. Εις Υγείαν.. :beer:

• Like 1

ξαφνικά χαμπάριασα ποιά τραγωδία ήταν :) (καλά... δεν επικοινωνώ τελευταία ;) )

και αυτό παίδες πρέπει να είναι το πρώτο σπλάττερ έβερ. Δεν έχω κάποια ελληνική μετάφραση πρόχειρη, αλλά τσιμπήσε από το Internet Classics Archive μέρος της περιγραφής της δηλητηρίασης/δολοφονίας της Γλαύκης:

"till from her mouth she saw the foam-flakes issue, her eyeballs rolling in their sockets, and all the blood her face desert", "seeks to fly, shaking her hair and head this way and that, to cast the crown therefrom", "and from her bones the flesh kept peeling off beneath the gnawing of those secret drugs"

μιλάμε ο άνθρωπος ήταν άπαιχτος, έτσι :) αφροί, σάρκες να φεύγουν απτα κόκαλα, μανιασμένη να κουνάει το κεφάλι για να διώξει το διάδημα που την καίει... ο Ευριπίδης σε απίστευτη φόρμα να κεντάει. Ποιά βαθειά νοήματα τώρα... :)

:cheers:

• Like 6

Όχι ρε συ...είναι αδικία. Πάνω που σταμάτησε για λίγο να μου βάζει φιτίλια ο Θείος, άρχισε ο mOeBiUs.

Τι θα γίνει ρε σεις, συνεννοημένοι είστε να με τρελάνετε;...όχι άλλο διάβασμα, έπηξα πια.

• Like 4

Φτάσανε μερικά τεύχη στην Λέσχη προς διάθεση και το διάβασα..... όντως ενδιαφέρον κόμικ

:cheers3:

• Like 10

Το πετυχα στο παζαρι των εκδοτων βιβλιου στην Κοτζια και προφανως το χτυπησα! Αν και δεν ειναι του γουστου μου η θεματολογια, το βρηκα καλο! Ωραιος αν και αρκετα "πρωϊμος" ο Μαλκ! Χτιζει ομορφα την ατμοσφαιρα της ιστοριας με το σχεδιο του και τις πολυ καλες επιλογες χρωματων!

• Like 13
  • Thanks 1

................ ρε συ φίλε, άμα σου πω ότι δεν είχα πάρει πρέφα ότι ήταν Μαλκ???....... :D

:thanks:

:cheers5:

εδιτ και όντως "πρώιμος" :) δεν είναι ο Μαλκ που έχω συνηθίσει :)

• Like 17

Ναι, αλλά είναι καλή μεταφορά... :clap2:

• Like 8

πρωτοετής φοιτητής ήμουν, παλικάρια...και αυτό ήταν το πρώτο μου full-length graphic novel.

Και είχα ήδη ετοιμάσει 50σελιδες με "ΟΙΔΊΠΟΔΑ ΤΥΡΑΝΝΟ" ΚΑΙ "ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΔΕΣΜΩΤΗΣ" (με καρέ & πάνελς που

παραπέμπουν στο παλιό σινεμά των Milkos Janso, Istvan Szambo  και Grigory Chukhray - παλιές μου επιρροές τότε)

αλλά η εμπορική αποτυχία (και ελέω κακού προμόσιον) ακύρωσε το σχέδιο για "τριλογία"... :(

Edited by Malk
  • Like 17