Μετάβαση στο περιεχόμενο

Marvel Heroes Strategy Board Game, (The) [ Fantasy Flight Games (2006) ]


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Sneaker_Marvel_Heroes_boardgame.jpg

 

Το Marvel Heroes είναι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι βασισμένο στους πολύ γνωστούς ήρωες της Marvel. O κάθε παίκτης ελέγχει μία ομάδα υπερηρώων αλλά και τον "κακό" μιας ομάδας ενός άλλου παίκτη. Επίσης υπάρχουν και αρκετά sidekicks που βοηθάνε τους ήρωες αλλά και henchmen που βοηθάνε τους κακούς.

 

Ο σκοπός του κάθε παίκτη είναι να αντιμετωπίσει διάφορες καταστάσεις με την ομάδα του (τα λεγόμενα Headlines) τα οποία του δίνουν Victory Points ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιώντας τον κακό του προσπαθεί να εμποδίσει τις άλλες ομάδες απ' το να κάνουν το ίδιο. Ο παίκτης που συγκεντρώνει τα περισσότερα Victory Points στο τέλος του παιχνιδιού κερδίζει. Υπάρχουν και διάφορες άλλοι παράμετροι στο παιχνίδι που του δίνουν αρκετό βάθος και στρατηγική αλλά δεν έχει νόημα να τις αναφέρω όλες εδώ. Aπλά να τονιστεί ότι δεν είναι ένα επιτραπέζιο στο στυλ της Μονόπολης ή του Risk αλλά θέλει πιο πολύ σκέψη και χρόνο να του αφιερώσει κανείς.

 

Sneaker_Marvel_Heroes_Board_Image.jpg

 

Ένα από τα μεγάλα ατού του παιχνιδιού είναι οι πλαστικές φιγούρες που έχει με τους ήρωες της Marvel. Συνολικά περιέχονται 20 βαμμένες φιγούρες των 40mm. Αναλυτικά οι χαρακτήρες που υπάρχουν στο παιχνίδι ανά ομάδα είναι:

 

X-Men

Cyclops

Jean Grey

Storm

Wolverine

 

Nemesis: Magneto

 

Avengers

Captain America

The Hulk

Iron Man

Thor

 

Nemesis: Red Skull

 

Fantastic Four

Human Torch

Invisible Woman

Mr. Fantastic

The Thing

 

Nemesis: Dr. DOOM

 

Marvel Knights

Daredevil

Doctor Strange

Elektra

Spiderman

 

Nemesis: Kingpin

 

Sneaker_Marvel_Heroes_boardgame_miniatures.jpg

 

Προσωπικά αν και δεν το έχω παίξει έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια. Χαρακτηριστικό είναι ότι δημιουργεί πολύ ωραία ατμόσφαιρα και σου μεταφέρει πολύ καλά την αίσθηση της ομάδας υπερηρώων. Το ακόμα καλύτερο είναι ότι το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά από την Κάισσα και μπορείτε να το βρείτε εύκολα είτε σε κάποιο κατάστημα της ομώνυμης αλυσίδας είτε και σε κάποιο άλλο μαγαζί που φέρνει κόμικ (πχ Solaris, Παπασωτηρίου κλπ). Η τιμή του είναι στα 50€.

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε τα παρακάτω site:

 

Official Site

Κάισσα (κάντε search για Marvel Heroes)

Marvel Heroes @ boardgamegeek.com (Πολύ καλό site για επιτραπέζια - έχει πολλές φωτογραφίες αλλά και reviews)

 

Καλές μονομαχίες!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1363
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Οι φιγουρίτσες είναι όλα τα λεφτά! :dance:

Αγνοούσα την ύπαρξη του συγκεκριμένου επιτραπέζιου. :thinking:

Να δώ τώρα αν πλησιάζει η γιορτή από κανά ανήψι να το κάνω δώρο.... και καλά .....άλλος θα θέλει να παίζει.... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26435
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τώρα το πρόσεξα κι εγώ...

Ξέρει κανείς σε τι βαθμό παίζει ρόλο η τύχη στο παιχνίδι;

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ξέρω ότι το παιχνίδι έχει ζάρια μέσα οπότε σίγουρα υπάρχει ένα ποσοστό τύχης. Αυτό όμως ισχύει λίγο πολύ στα περισσότερα παιχνίδια.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα απ' το τελευταίο λινκ που δίνω. Εκεί έχει αρκετά reviews και σίγουρα θα πετύχεις κάποια που να περιγράφουν αναλυτικά πως παίζεται το παιχνίδι και πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η τύχη ή όχι. Θα κοιτάξω να ρωτήσω κι ένα γνωστό που έχω που το έχει παίξει και θα σου πω.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά το παιχνίδι είναι μούφα!Εγώ την πάτησα και δεν θα ήθελα να την πατήσει κι άλλος.Καταρχάς είναι πανάκριβο.Για να κατανοήσεις όλους τους κανόνες πρέπει να διαβάσεις ένα βιβλιαράκι περίπου 20 σελίδων γεμάτο πολύπλοκους κανόνες που αυτοαναιρούνται.Το πήρα δώρο σ'έναν ανηψίο μου με την ελπίδα οτι θα παίζουμε καμιά φορά,αλλά είναι πολύ κουραστικό και δυσνόητο.Οι φιγούρες παρόλα αυτά είναι όντως καταπληκτικές.Αξίζει να τις πάρεις,να τις βάλεις στο γραφείο σου και να πετάξεις τα υπόλοιπα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα από αυτά τα παιχνίδια έχουν πολλούς κανόνες και βιβλιαράκια που πρέπει να διαβάσεις.Άλλα έχουν ολόκληρους τόμους με ιστορίες που πρέπει να διαβάσεις και να κατανοήσεις.Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω πολλά,αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι παιχνίδι ρόλων,το το οποίο δεν τελειώνει ποτέ και χρειάζεται απεριόριστες ώρες για να παίζεις.

 

 

Πάντως εγώ που μια περίοδο έψαχνα να ασχοληθώ με τέτοια παιχνίδια είχα πάει να ρωτήσω στην Κάισσα και τα παιδιά που ήταν εκεί με βοήθησαν πολύ και μου εξήγησαν τα πάντα για όλα τα παιχνίδια.Επομένως αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με κάτι ανάλογο θα του πρότεινα να περάσει μια βόλτα από εκεί....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν και δεν έχω παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι, ξέρω παιδιά που το έχουν παίξει και έχω διαβάσει και κάποια πράγματα για αυτό.

 

Οι κανόνες σίγουρα είναι πιο πολύπλοκοι από ένα συνηθισμένο επιτραπέζιο όπως το Scrabble ή η Monopoly, όχι όμως και τόσο όσο τους παρουσιάζεις. Για πολύ μικρά παιδιά (δεν ξέρω πόσο είναι ο ανηψιός σου) δεν ενδείκνυται. Αν δεν έχεις ασχοληθεί με άλλα τέτοια παιχνίδια ίσως να σου φαίνονται δύσκολοι, αν όμως αφιερώσεις λίγο χρόνο ή/και σε βοηθήσει και κάποιος που το ξέρει θα δεις ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

 

Στο internet πάντως ακούω πολύ καλά πράγματα για το παιχνίδι. Αν εξακολουθείς να έχεις απορίες μπορείς να πας εδώ ή εδώ και να κάνεις κάποια ερώτηση ή να δεις σχόλια άλλων (στα αγγλικά όμως). Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει και να σου εξηγήσει ότι δεν κατάλαβες.

 

Επίσης μπορείς να δεις το επίσημο FAQ για το παιχνίδι στο site της εταιρείας. Ίσως σου απαντήσει κάποια απορία.

 

Μακάρι να το είχα παίξει και να μπορούσα να σε βοηθήσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  8532
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  77
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5567 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να σας πω και εγώ αφού και το παιχνίδι έχω, και τους κανόνες κατανόησα, και το αγόρασα στα ανίψια μου.

Θα ξεκινήσω με τα Θετικά του κομμάτια:

1) Πολλές πλαστικές μινιατούρες, χρωματισμένες στοιχειωδώς (δεν είναι δηλ μονόχρωμες όπως στα περισσότερα επιτραπέζια).

2) Πάρα πολλές κάρτες με καταπληκτικό artwork (super villains, allies, κ.α)

3) Πάρα πολύ ωραίο σύστημα μάχης.

4) Κάθε φορά story και μάχες διαφοροποιούνται σε ένα βαθμό.

5) Η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού θυμίζει και είναι αντίστοιχη με τις ιστορίες της Marvel.

 

Τα αρνητικά του.

1) Ελαττωματική μετάφραση και με ορισμένες κακές παραλήψεις στο Ελληνικό εγχειρίδιο.

Εγώ αναγκάστηκα να κατεβάσω το Αγγλικό σε pdf για να βγάλω νόημα (και πάλι θα μπορούσε/έπρεπε να είναι ποιο καλογραμμένο).

2) Πολύ δύσκολο για παιδιά κάτω των 10 ετών εκτός και αν παίζουν μόνο ξύλο αγνοώντας τους λοιπούς κανόνες.

3) Οι μάχες λίγο σικέ…δηλ με τις πιθανότητες νίκης σε μία σύγκρουση να γέρνουν κατά πολύ προς τους «καλούς».

Οι δε Avengers για να χάσουν στο ξύλο πρέπει να απαγορέψεις στον συμπαίκτη σου να ακουμπήσει τις μινιατούρες του Χάλκ ή του Θωρ (και πάλι θα έχει τον Iron Man).

 

Γενικά το παιχνίδι παίζεται κάπως έτσι.

1) Κάθε παίκτης χειρίζεται μία ομάδα Super heroes και τον Villain - Νέμεση ενός αντιπάλου.

2) Το παιχνίδι χρησιμοποιεί διάφορα σενάρια (εμπνευσμένα από κόμικς φυσικά) που ορίζουν ειδικούς κανόνες, + την διάρκεια (σε γύρους) του παιχνιδιού και + τι πρέπει να κάνεις για να νικήσεις.

3) Πάνω στον χάρτη εμφανίζονται μεμονωμένες περιπέτειες (εμπνευσμένες επίσης από κόμικς) με βαθμό δυσκολίας και κάποια χαρακτηριστικά τα οποία εάν διαθέτει ο ήρωας σου

(π.χ. ο Daredevil έχει «Μυστήριο» ενώ ο Mr fantastic «επιστήμη») μπορεί να τα λύσει πιο εύκολα ή και αυτόματα.

4) Όταν τελικά ένας ήρωας μόνος του ή και με κάποιον sidekick (οι βοηθοί αποτρέπουν τον αντίπαλο να ρίξει κάποια επιπλέον ζάρια) διαλέξουν μία περιπέτεια, πολεμάνε με αντιπάλους (σε κάρτες) που ελέγχει ο παίκτης που παίζει τον Villain – Νέμεση του. Σε κάποιες περιπτώσεις θα αντιμετωπίσει και αυτοπροσώπως τον ίδιο τον Villain.

5) Οι μάχες είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Χρησιμοποιώντας ανάποδες μάρκες για να μην ξέρει ο αντίπαλός σου τι στρατηγική θα ακολουθήσεις, επιλέγεις να παίξεις

με μία από τις τρείς τακτικές του κάθε ήρωα/κακού (αυτές είναι διαφορετικές και έχουν να κάνουν με την επίθεση, την άμυνα ή το μυαλό)

6) Είναι πολλοί και οι σύμμαχοι που βλέπουμε (σε κάρτες) να κάνουν crossover και να βοηθούν τους παίκτες με ιδικές δυνάμεις.

7) Εκτός όμως από το ξύλο, οι ομάδες μπορούν να μαζέψουν κάρτες που προωθούν την ιστορία (κάτι σαν εφημερίδα/δελτίο ειδήσεων) κερδίζοντας έδαφος ποιο αναίμακτα.

8) Κάποιοι ήρωες ανεβαίνουν Level ή ξεκλειδώνουν νέες δυνάμεις όσο προχωράει η Ιστορία

 

Αυτά τα ολίγα για όποιον ενδιαφέρεται :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  4177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6001 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγακι δυσνοητες οι ελληνικες οδηγιες και αν δεν εχει ξαναπαιξει καποιος επιτραπεζιο του ειδους θα δυσκολευτει. Παρολα αυτα ειναι πολυ ωραιο και κινειτε αρκετα καλα μεσα στον κοσμο της Marvel. Αυτο που χρειαζεται ειναι υπομονη χρονο και εξασκηση. Εγω το πηρα προσφατα απο ενα ανηψι που δυσκολευεται πολυ και το ψιλομαθαινω. Παντως για μικρα παιδια σιγουρα δεν ειναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΧΑΑΑΑ!!! Crazy Sundays στο e-shop και αυτή την εβδομάδα έβαλε προσφορά για όποιον ψήνεται το εν λόγω επιτραπέζιο με αρκετά καλή έκπτωση. Από τα 50€ που κανονικά κοστίζει μπορείτε να το αγοράσετε με 34€. Τρέξτε όμως γιατί η προσφορά ισχύει ακόμη για τέσσερις μέρες (αύριο θα είναι 3, μεθαύριο 2, το σάββατο 1 - ήτοι τελευταία και μετά γιοκ). Αυτά...

Το Link του προϊόντος: http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=EPI.000348&sid=1

Η διαθεσιμότητα του στα καταστήματα από ότι βλέπω είναι κατόπιν παραγγελίας εντός 1~2 μέρες, ενώ στο Μενίδι είναι άμεσα διαθέσιμο. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το χω!απο to crazy sunday!!!!παιδια φοβερο παιχνιδι,το παιζω με τους φιλους μου!θα συμφωνησω με την προβληματικη μεταφραση σε καποια σημεια αλλα οκ,τα βρισκουμε αρκετα καλα!αν εχετε παρεα που ψηνεται παρτε το!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το παιχνίδι είναι και πάλι σε προσφορά στο Crazy Sundays στο e-shop και είναι και πάλι άμεσα διαθέσιμο στο Μενίδι ενώ στα υπόλοιπα καταστήματα κατόπιν παραγγελίας εντός 1~2 ημερών!! Η τιμή είναι ακόμα στα 35€.

 

 

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=EPI.000348&sid=1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.