Μετάβαση στο περιεχόμενο

GC στην Comicdom Con Athens 2008


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η βροχή που έφαγα φτάνει για τα επόμενα 2 χρόνια.

 

Και λιγα λες.... :cry2:

 

 

Στο τέλος βγάλαμε και μιά πολύ ωραία φωτογραφία, αλλά δεν... θα την δούμε.

Ο δαιμων! Ο δαιμων της φωτογραφικης!!!! :lol: Οχι, δεν επαθε κατι ο φακος με το που αντικρυσε την κονκαρδα πανω μου, σταματηστε να μου στελνετε εκατονταδες e-mail και να με ρωτατε! :lol2:

 

Η διακίνηση κόμικς μεταξύ μας, ίσως να έσπασε νέο ρεκόρ.

Ατιμη βροχη, τοσες σακουλες & τσαντες τινγκαρισμενες βλεπεις, επιτηδες το κανεις? :cry2:

Δυστυχώς υπήρξαν και αρκετά μέλη ( Bonadrug, DJO κλπ :PPP: ), που δεν φορούσαν την κονκάρδα του Greek Comics, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο παντρισμέγιστος :div: , θα επιβάλλει την αρμόζουσα τιμωρία.

Ειμεθα ινκογκνιτο. :dog: Εξαλλου το να μην πηρε καποιος χαμπαρι την παρουσια του GC με τοσο κοσμο θα ηταν πλεον κουφο... :LeftRight:

Φεύγοντας πετάξαμε και τα σκουπίδια μας στο πάτωμα για να τα μαζέψει ο νέος ΜΟΜ.

Ε, ρε τι τον περιμενει αυριο.... :mafia:

 

Αντε να'μαστε καλα και του χρονου φουντουν...εεε, με λιακαδα. :rol:

 

 

υγ.Τελικα δεν πιασαμε μοναχα ενα τραπεζακι, κοντεψαμε να κανουμε καταληψη σε ολοκληρη την αιθουσα των fanzines..... :lmao:

υγ2.Και ναιιιιι, τα φιγουραδικα επεστρεψαν δυναμικα στην Κομικντομ!!!!! :D:yahoo::respect:

υγ3.Ατιμη βροχηηηηη..... :aria:

υγ4.Αγνοειται η τυχη του GCF, τελευταια εθεαθη να κατεβαινει με μια βαρκουλα τον Κηφισο, παρακαλειται οποιος τον βρει να επικοινωνησει γιατι κουβαλαει κομικς μαζι του...! :P

υγ5.ΠΟΥ ΗΣΟΥΝΑ COMICSELL O-E-O?????? :aerobic:

υγ6.Ατιμη βροχη (δις) [ :DJO: rmx] :dj::party:

 

 

:cheers: gals&lads! Παντα τετοια... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να δώσω και γω το Spoiler που έμαθα από Helm???

 

Ετοιμαστείτε η Κόκκινη Σόνια (Red Sonja) έρχεται στα Ελληνικά, θα μας το ανακοινώσουν αύριο στην δικιά τους παρουσίαση αλλά εγώ το έμαθα μια μέρα νωρίτερα :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Major :respect: για τον fredy και την πραγματικά πλήρη κάλυψή του! Με photos, με videos, όλα τα καλά :best:

Οι photos προστέθηκαν στη Gallery - τα videos αύριο :sleep2:

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

υγ4.Αγνοειται η τυχη του GCF, τελευταια εθεαθη να κατεβαινει με μια βαρκουλα τον Κηφισο, παρακαλειται οποιος τον βρει να επικοινωνησει γιατι κουβαλαει κομικς μαζι του...! :P

 

Νά 'μαι και εγώ! Αναγκάστηκα να επιστρατεύσω τα υπερηρωικά μου γκάτζετς για να φτάσω σπίτι μου (Jet ski, υποβρύχια για μεγάλα βάθη κ.τ.λ) αλλά τα κατάφερα, και προπάντων με τα κόμικς μου άθικτα. :)

 

Να δώσω και γω το Spoiler που έμαθα από Helm???

 

Ετοιμαστείτε η Κόκκινη Σόνια (Red Sonja) έρχεται στα Ελληνικά, θα μας το ανακοινώσουν αύριο στην δικιά τους παρουσίαση αλλά εγώ το έμαθα μια μέρα νωρίτερα :dance:

Ρε πίπι μου, εμένα μου το παίξανε αμίλητα νερό, και καλά δεν το λέγανε σε κανένα, μα τον Κρόμ θα πέσει τιμωριά σφοδρή, θα φέρω το απαθί! :P

Άργησε πάντως να εμφανιστεί η Σόνια στην Ελλάδα. Η λογική ήθελε να έχουν προσπαθήσει να την φέρουν νωρίτερα, ώστε να εκμεταλευτούν το momentum της έκδοσης του Κόναν πλήρως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποια Σόνια ; της Dynamite ?

 

Καλό θα είναι να εκδώσουν και τα κλασικά τεύχη του Thorne.

 

 

Κάτι σαν αυτό που κάνει η Anubis που εκδίδει και το παλιό και το καινούργιο μαζί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Νομίζω ότι αυτό θα ενδιαφέρει κάποιους που δεν μπόρεσαν να έρθουν στην έκθεση...

Έιναι διαφήμιση που βρισκόταν στο φυλλάδιο για το comicdom.

 

post-12-1207467845_thumb.jpg

Επεξεργασία από fredy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6619
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ποια Σόνια ; της Dynamite ?

 

Καλό θα είναι να εκδώσουν και τα κλασικά τεύχη του Thorne.

 

 

Κάτι σαν αυτό που κάνει η Anubis που εκδίδει και το παλιό και το καινούργιο μαζί.

Προς το παρόν ναι της Dynamite Μου είπαν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4049
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  84
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συγχαρητήρια για την καλή οργάνωση και την ακόμα καλύτερη παρουσίαση του ΣΤΟΡΜ :clap2: !!

 

Μία καλή ευκαιρία για γνωριμία των καινούργιων μελών αλλα και συνάντηση των παλαιών...

 

Με το νερό που έριξε ελπίζω να γύρισαν όλοι σώοι παπιά, κόμιξ.. και εννοείται ότι κάναμε πανικό μέσα στην αίθουσα των Fanzines!! :D

 

Ένα ακόμα μπράβο για τις κονκάρδες :clap2:

 

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην αφήσετε τον ΜΟΜ εκεί για να σκουπίσει!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16030
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ τί μπορώ να πώ????

Ένα μεγάάάάάάάάάάάλο ευχαριστώ σε όλους που με έκαναν να νοιώθω σαν να μην ήταν η πρώτη μου φορά που τους έβλεπα απο κοντά....

Πέρασα πάρα πολύ ωραία και μακάρι να μπορούσα να έρθω και την Κυριακή (σήμερα δηλαδή...), αλλά φύγαμε νωρίς για την επιστροφή στα πάτρια εδάφη...

Όντως κάναμε ένα μεγάλο ΜΠΑΜ... όλοι κοιτούσανε και σκεφτόντουσαν απο που κατέβηκαν αυτοί (??)..

Δεν μπορώ να ευχαριστήσω έναν έναν προσωπικά, αλλά πιστεύω να καταλάβατε και οι ίδιοι πόσο όμορφα πέρασα....

Κάποια πράγματα όμως πρέπει να τα πώ.....

Fredy............... μην ξανακάνεις πρόγνωση του καιρού... δεν σε ξαναπιστεύω.... Παραλίγο να μείνουμε εκεί μέχρι να σταματήσει η βροχή.....

Argailwall σου χρωστάω μια coca cola και μου χρωστάς έναν Γκούφυ...... πολύ γλυστράει στο METRO....

Καλεσμένε θέλω το ελιξήριο της νεότητας .... (όχι το βιβλίο, αλλα το ίδιο το ελιξήριο....)...

Αndrea ΤΕΡΜΑ πια οι δικαιολογίες με τον γιό και την κονκάρδα.... Δώστε του 5 κονκάρδες να δούμε τι δικαιολογία θα βρεί την επόμενη φορά...

Pavlo μου χάρηκα πολυ για την γνωριμία, αλλά λόγω απουσίας ΜοΜ την πλήρωσε ο νέος Mod ( :lol: )..

Lord την άλλη φορά να θυμάσαι ... Η ΜΥΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΗ.... ΟΧΙ ΓΑΜΨΗ..... (τουλάχιστον πέτυχες κοιλιακούς και μπράτσα...)...

Germ σε είδε και τρόμαξε ο Talbot..... ένα βιβλιαράκι είχα..... γιατί μπηκες μπροστά μου??????

GCF με τόσα βιβλία και τόσες παρουσιάσεις που ετοιμάζονται..... το μόνο που μπορώ να πώ, είναι καλό κουράγιο....

Gerakomath ευχαριστώ για την επιστροφή...... και μην εμπιστεύεσε ποτέ τα gps..... μερικοί δρόμοι δεν υπάρχουν πουθενάάάάάά........

Σε όλους που γνωρισα χθές είτε απο Αθήνα είτε απο Κρήτη ας πουμε (.....) χάρηκα ειλικρινά για την γνωριμία....

ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ GREEK COMICS .... ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.......(αυτό δεν είναι υπόσχεση.... είναι απειλή......)

 

:cheers3:

Επεξεργασία από mOeBiUs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Comicdom ημέρα δεύτερη.

 

Σήμερα είπα να γυρίσω νωρίς στο σπίτι, μιά και αφ΄ενός ήμουνα εκεί από τις 10 το πρωί ( μαζί με τον Valt μοιράζαμε το γάλα), αφ' ετέρου όλη την μέρα τίναζα τα πούπουλά μου :oops: για να φύγει το νερό που μάζεψα χτες. Όπως και νάχει η μέρα ήταν πολύ πιό cool σε σχέση με την χθεσινή. Ίσως έφταιγε και η μουσική που μας κοίμησε και που όπως σωστά είπε κάποιος ( δεν θυμάμαι ποιός), ήταν μουσική elevator. Το signing σήμερα ήταν εξωφρενικό ελέω Lloyd και Bukingham. Πρέπει να ήταν τουλάχιστον διακόσια άτομα στην ουρά και περιμένανε. Ευτυχώς τελείως τυχαία[ :D βρέθηκα πρώτος στη σειρά και με μόνο τρία comics για υπογραφή. Ο Bonadrug για μια ακόμα φορά δεν φόραγε την κονκάρδα του (πούσαι παντρισμέγιστε να απονείμεις την ευσπλαχνία σου), ενώ ο DJO είχε βάλει μυαλό. Βλέπετε ίσως να μην ήθελε να μείνει Κυριακή βράδυ για σκούπισμα στην θέση του ΜΟΜ που την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια (πούσαι παντρισμέγιστε να απονείμεις την ευσπλαχνία σου). Ο Dtroy με Ιώβεια υπομονή εξηγούσε για την συνδρομή στον Storm σε κάθε περίεργο που πέρναγε, είδε φως και μπήκε, και πλάκα πλάκα οι συνδρομές προχωράνε. Ευτυχώς και πάλι η παρουσία μας ήταν ιδιαίτερα δυναμική, σε σημείο που να κινήσουμε το ενδιαφέρον πολύ κόσμου.

Αυτά προς το παρόν κι αν θυμηθώ και τίποτε άλλο θα επανέλθω.

 

Υ.Γ.

Καλή επιστροφή στους φίλους που ταξιδεύουν για επαρχία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Να πω κι εγώ δυο λογάκια...

 

Φοβερή η έκθεση, εγώ τουλάχιστον δεν είχα παραβρεθεί στις προηγούμενες οπότε φρόντισα να κάτσω αρκετά ώστε να αναπληρώσω το κενό. Πάρα πολύς κόσμος, με το GreekComics να κάνει αισθητότατη την παρουσία του: όχι απλώς συγκέντρωσε πολλά μέλη αλλά η παρουσία τους στον χώρο ήταν διαρκής. Πολύς κόσμος εντυπωσιάστηκε με την έκδοση του STORM και έμενε με ανοιχτό το στόμα βλέποντας τα πολυτελή τεύχη.

 

Κι εγώ θα ήθελα να σταθώ στη "διαγωγή" του Talbot, που υπέγραψε δεκάδες αυτόγραφα, απάντησε σε πολλές ερωτήσεις και γενικά ήταν ευγενέστατος. Δεν ξέρω πώς ήταν η συμπεριφορά του Lloyd καθώς για την υπογραφή του δικού μου αντιτύπου αγγάρεψα τον Thor21 ( :thanks: ).

 

:respect: στα παιδιά που ήρθαν από επαρχία: crc, ramirez, mOeBiUs, ariane75 (ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιον). :respect: στον DrTroy για τις ατελείωτες ώρες που έκατσε στον πάγκο του GreekComics και έδινε εξηγήσεις και πληροφορίες πάνω στην έκδοση. :respect: και στα νέα μέλη που έκαναν για πρώτη φορά την εμφάνισή τους (lena, sofia_9, και προφανώς κι άλλα παιδιά που δεν γνώρισα).

 

Χάρηκα πολύ που συνάντησα άτομα που δεν είχα ξαναδεί, μέλη που έχω διαβάσει δεκάδες posts τους αλλά δεν είχα γνωρίσει από κοντά.

 

Οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες για την όλη διοργάνωση. Και του χρόνου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:respect: στα παιδιά που ήρθαν από επαρχία: crc, ramirez, mOeBiUs, ariane75 (ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιον). :respect:

 

Και τα δικά μου σέβη. Στον comicsell, επίσης :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεύτερη μέρα= Πολύ ορθοσταστασία και ουρές!

 

Ακόμα μια μέρα με πολύ κόσμο! Σίγουρα ήταν το πιο επιτυχημένο Con απ΄ τα τρία που έχουν γίνει μέχρι στιγμής! Μάλλον η Ελληνοαμερικάνικη Ένωση αρχίζει να "μικραίνει"!

 

Σήμερα ήταν η μέρα των David Loyd & Mark Buckingham! Πολύ ωραίο Q&A και απο τους δύο! Αλλά η αναμονή για τις υπογραφές μεγάλη! Θετική εντύπωση μου έκανε ο GUNERI ICOGLU (Ο Άνθρωπος της Καρδιάς - ΚΨΜ). Παρ όλο που ο άνθρωπος είχα μαζέψει τα πράγματά του και έφευγε, γύρισε για να μου υπογράψει και να μου σκιτσάρει το κόμικ του!

 

Για μας δεν χρειάζετε να τα ξαναπώ! GREEKCOMICS RULES! Ελπίζω να το κατάλαβαν αρκετοί αυτό!

 

Αντε και του χρόνου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τα δικά μου σέβη. Στον comicsell, επίσης :clap2:

 

Ειδε τον comicsell! Εβαλα κονκαρδα και δεν ειδα τον comicsell! Εφερα μεχρι και τον csd και παλι δεν ειδα τον comicsell!!!

 

Βρε μηπως ο comicsell ειναι fictional character και με δουλευουνε.....? :thinking::P Αφου ολοι τον ειχανε δει αλλα πουθενα δεν τον εβρισκα... :confuse:

 

Οσον αφορα την Κομικντομ, παμε για αλλα, ακομη πιο βαρβατα! (Δε ειν'κακο, δε ειν'καθολου κακοοοοοο.... :wow: :rol: )

 

Επισης κι απο μενα σπεσιαλ greetings σε οσους & οσες ανεβ-κατεβ-ηκαν εν Αθηναι και μας τιμησαν με την παρουσια τους.... :best::respect::beer5:

 

Επισης ενα special :hi: στον μεσιε Soloup.... :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό εδώ θα βγει μακρυνάρι :) Μην πείτε ότι δεν σας προειδοποίησα. Ρε σεις!!!! Μου την είπαν 2 ψυχές ότι γράφω μακρόσυρτα!!!! Εάν είναι δυνατόν? Ποιός? Εγώ? Που ως γνωστόν μετά το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν ήρθε το Παοκτζίδειν εστί φιλοσοφείν και πλέον υπάρχει το γερμανικίζειν εστί φιλοσοφείν....!!!!)

 

Ξέρετε μια κοριτσίστικη φράση με πεταριστές βλεφαρίδες όλο ζάχαρη άχνη που πάει «Ήταν Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α!»??

Ε! «Ήταν Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α!» :tsikitsikimpoym:

 

Χάρηκα απίστευτα που ήμουν τόσες ώρες αναμεταξύ φίλων. Ευχαριστώ σε NickDeli, Sneaker, GCF, fredy, lunatic και zoo για τις υπογραφές που τσίμπησα από Lloyd! Όλοι κάναν και από κάτι! ;) Είμαι πολύ φτιαγμένος που ξαναβρέθηκα και ξαναείπα 5-10-105 κουβέντες ειδικά με Γέρακα, Arie, gkosk και LM. Μακάρι αδέρφια να ξαναβρεθούμε για καλό λόγο σύντομα! Χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα Moe (φτυστός το νέο αβατάρ του είναι ο μπαγάσας! :lol: ), επισκέπτη, ramirez και sofia! Το κέρατό μου μέσα... Δυστυχώς δεν πέτυχα χτες τον comicsell, αλλά ούτε και σήμερα που έσκασα για 5 λεπτά (και έκατσα για κάτι ώρες....) όπως επίσης δεν πέτυχα σήμερα ούτε και τον crc…. Την Εύα μου μέσα........ Ελπίζω κάποιος να ανεβάσει καμία φώτο, έστω να λειτουργήσει σαν υποκατάστατο... τι υποκατάστατο βέβαια, που θα είναι σα να σνιφάρεις αλεύρι για να δεις πως είναι να σνιφάρεις κόκα.... ναι... αυτό δεν ήταν εντέλει και τόσο τ-έ-λ-ε-ι-α... Ελπίζω να γίνει κάτι καλό σε κάποια στιγμή. Έχουμε δείξει ως φόρουμ ότι έχουμε ροπή σε «μ@λ@κίτσες» και δεν θα εκπλαγώ αν γίνει κάτι κάπως κάπου κάποτε.... :)

 

Απίστευτα φιλικός ο Talbot. Απίστευτα! Δηλώνω τρομερά εντυπωσιασμένος και πάρα πολύ χαρούμενος και που τον γνώρισα και που έχω τζιφρούλα σε ένα μικρό τευχάκι :) Φιλικότατος μου φάνηκε σήμερα και ο Buckingham, τουλάχιστον όταν τον πέτυχα στο τζιφράρισμα. Τα ίδια περί φιλικότητας ισχύουν και για όσους Έλληνες δημιουργούς μου έκαναν την τιμή να μου τζιφράρουν τευχάκι! Και οι Τάσος Παπαϊωάννου και Ηλίας Κυριαζής (υπογραφή σε μια τουρτίτσα) ΚΑΙ οι Δημήτρης Σαββαϊδης και Σάββας Λυμπούδης (υπογραφή σε κάτι μικρόκοσμους (σημειωτέον το claymation θα ανέβει σε youtube στο προσεχές μέλλον ;) )) ΚΑΙ ο Αβραάμ Κάουα (που χωρίς να έχει κάποιο stand, μου έβαλε τζιφρούλες σε κάτι αλλόκοτες καρδιές όταν του το ζήτησα χύμα στο κύμα μέσα στον χαμό των καταστημάτων) ΚΑΙ ο Γιώργος Καμπάδαης (που μου περιποιήθηκε μια αποκάλυψη). Γενικώς και οι δημιουργοί που πέτυχα και ήξερα (από Rubus δεν είχα τίποτα μαζί μου, μου έχει ήδη περιποιηθεί έναν δρακοφοίνικα και το τούβλο) αλλά και οι καταστηματάρχες/εκδότες που γνώριζα και είδα, είχαν μια πολύ ευχάριστη εορταστική διάθεση! Λες και είμασταν όλοι σε ένα πελώριο πανηγύρι :D

 

Ο μόνος που είδα να μην είναι μες στην τρελλή χαρά, ήταν ένα παλληκάρι από τους διοργανωτές. Γιατί δεν ήταν μες στην τρελλή χαρά? Καθαρά γιατί ο άνθρωπος ήταν πτώμα από την κούραση και το άγχος του όλου στησίματος. Αλλά... αλλά... χάρηκα εγώ που τον γνώρισα και που εμμέσως έμαθα δύο πράγματα για όλη αυτή τη διοργάνωση. Εξεπλάγην πολύ ευχάριστα. Εάν κατάλαβα καλά (και αξίζει τον κόπο να το μοιραστώ μαζί σας) ήταν μια παρέα ορισμένων παιδιών, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού, οι οποίοι μια ωραία μέρα χτυπήσαν την πόρτα της ΕλληνοΑμερικάνικης Ένωσης και τους είπαν «γειά σας! Θέλουμε να κάνουμε μια έκθεση». Βλέπωντας το όλο event απ’έξω, ζώντας το απλώς ως επισκέπτης, ως κάποιος που πάει, βλέπει 2-3 μαγαζιά, το βλέπει ως μια εμπορική προσπάθεια, έχωντας ζήσει κάποιες χ καταστάσεις που έχουν σχέση με κουλτούρα, φεστιβάλ, πανηγυράκια, ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα. Θα μου πεις, όλα από κάπου ξεκινούν ρε φίλε. Δεκτό. Αλλά επειδή είδα μέσω μιας χαραμάδας, ένα ενσταντάντε, μια στιγμή από το πως ακριβώς ξεκίνησε τι, που έχει πάει, και που το πάει, ομολογώ ότι αυτό που είδα ήταν αγνό και μου άρεσε.

 

Πέρυσι γκρίνιαξα που δεν υπήρχαν κάποιες χ προσφορές, έτσι για το καλό του «πανηγυριού». Φέτος, ειδικά η Giganto, τίναξε την μπάνκα στον αέρα. Τους ευχαριστώ από τα κατάβαθα της ψυχής μου (αλλά και τον Moebius που φρόντισε να μας γνωρίσει κάπως το έργο τους τις τελευταίες μέρες). Αυτοί με τη σειρά τους φαντάζομαι ότι με ευχαριστούν που τους άνοιξα το πορτοφόλι μου. :D Σήκωσα πάνω από τους μισούς τους τίτλους και δεν είχα κανέναν πριν... Αυτή τη φορά δεν θα πω ότι αυτό το φόρουμ με έχει καταστρέψει, διότι ήταν λες και έκλεβα εκκλησία. Όποιος/α δεν τσίμπησε υλικό τους... his/hers loss! Απ’ότι διαπίστωσα κι άλλοι εκδότες δίναν το υλικό τους με κάποια χ έκπτωση. Όχι αυτό το 50% αλλά ένα Soloup vs Καλαϊτζή από ΚΨΜ που χτύπησα, μέσα έλεγε 5 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) και το τσίμπησα για 3... (ειρίστω εν παρόδω, είμαι ακόμα ερωτευμένος με την Jemma!) Κρίμας που δεν πέτυχα τον Soloup τριγύρω για κάποια τζιφρούλα... Κάπως πρέπει να οργανωθεί η δουλειά και Soloup + Δερβενιώτης να μας κάνουν την τιμή κάποια φορά να βάλουν μια τζιφρούλα σε ένα τευχάκι! Όχι σε πολλά. Σε ένα μόνο μου φτάνει :)

 

Ώρα αυτοκριτικής. Είμαι -άκας!... τουλάχιστον μαθαίνω και δεν επαναλαμβάνω τα σφάλματα του παρελθόντος. Κάτι είναι και αυτό. Πριν το 3ο Comicdom με έβριζα που δεν είχα φροντίσει την προηγούμενη φορά να πάρω μια υπογραφούλα από τους δημιουργούς που είχαν έρθει στα προηγούμενα. Αυτή τη φορά με βρίζω που δεν φρόντισα να πάρω υπογραφές από τους δημιουργούς των fanzines. Λάθος μου, σφάλμα μου, βλακεία μου, με έβριζα όλο το βράδυ. Εκεί ήντουσαν. Γιατί δεν το έκανα?... Δεν ήταν σνομπάρισμα. Στη πραγματικότητα εγώ κώλωσα γιατί ήταν η πρώτη φορά που τσίμπησα fanzines, δεν ήμουν εξοικιωμένος με το ποιός είναι ο δημιουργός, που αναγράφεται, ότι πολλά είναι συλλογική εργασία και όπως τα πρόσωπα στα τραπέζια εναλλασόντουσαν, είχα μπερδευτεί. Και κώλωσα, με πιάσαν τα μικροαστικά μου και δεν γύρισα να ρωτήσω το πιο απλό «ποιός το έκανε αυτό ρε παιδιά να του βάλει και μια τζιφρούλα». Βλακεία μου, βλακεία μου, βλακεία μου, ψυχολογικό μου ελλάτωμα. :wall:

 

Ένα μικρό σχόλιο :) Ή μάλλον μια ιστορία πρώτα ;) Μίλαγα κάποτε με έναν φίλο που έχει τελειώσει την Καλών Τεχνών και κουβεντιάζαμε για το πόσα ναρκωτικά παίζουν στην Καλών Τεχνών (ή έστω έπαιζαν). Η κουβέντα πήγε στο μαύρο/σταφ/youknowwhat. Η θέση του στο θέμα ήταν χοντρά-χοντρά: «Το μαύρο χρησιμοποιείται ως παυσίπονο στην ιατρική και ο καλλιτέχνης είναι ένας άνθρωπος που έχει μεγάλο ψυχικό πόνο, γι’αυτό και παίζει τόσο εκεί». Που το πάω?... Ειδικά το fanzine, που είναι εμφανώς μια ερασιτεχνική προσπάθεια, δεν είναι μια ευκαιρία για οικονομική αποκαστάση του δημιουργού. Είναι κυριολεκτικά μια κατάθεση ψυχής. Μπορεί να είναι ταλαντούχα προσπάθεια, μπορεί και να μην είναι. Είναι όμως ένα ξεγύμνωμα. Και νομίζω ότι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται και ως κάτι τέτοιο. Θα μου πεις «και πότε ρε συ germ δηλαδή θα πρέπει να κριτικάρουμε αν είναι καλό ή κακό? Μόνο να ξεχέζουμε τον ξένο δηλαδή?». :) Σωστό :) Νομίζω όμως ότι στη πραγματικότητα, όταν πέφτει το πραγματικό ξέχεσμα (ειδικά σε έλληνες) δεν αφορά το έργο αυτό καθεαυτό, αλλά την συμπεριφορά τους ως άνθρωποι. Το ψώνισμα, το δήθεν, τις διαπροσωπικές τους σχέσεις κλπ Anyhow. Το point μου δεν έχει τόσο να κάνει με το πότε κριτικάρουμε και τι κριτικάρουμε. Απλώς ήθελα να θυμίσω ότι μερικά πράγματα είναι και καταθέσεις ψυχής. ;)

 

Έχω πλέον κάτι ντάνες δίπλα στο κρεββάτι μου για διάβασμα. Αη έμ χάπυ (εντ μαη πόκετ ιζ έμπτυ). Για όποιον/α δεν το έμαθε, δεν το είπα (πως μου ξέφυγες???), δεν το έδειξα, είμαι ιδιέταιρα φτιαγμένος διότι έτυχε και τσίμπησα το Μίκυ Μάους που βγήκε όταν ήμουνα 1 ημέρας!!!!!! :thanks: Valt!!!!!!!!! Κάποιος μου είπε ότι Πέμπτες έβγαινε η Ραδιοτηλεόραση! Εμπρός για νέους αγώνες δηλαδή? :lol:

 

Ήταν ένα πάρα πολύ όμορφο Σαββατοκύριακό. Έχω μέσα μου ένα «τέλειωσε ρε γαμώτο?», αλλά από την άλλη αληθεύει ότι τα καλά πράγματα πρέπει να τα αφήνεις πριν σε τιγκάρουν. Πρέπει να σταματάς στα όρια του «γιούπι γιούπι γιέ γιέ» και «ουφ. Έσκασα». :) Κρατάω αυτό ως παρηγοριά και ως απάντηση σε αυτό το «τέλειωσε? Κιόλας? Μόνο?» (1288 words… λιτός ήμουνα πάλι ο μπαγάσας :lol: (Κοίτα που με κομπλάρανε...))

 

:beer6::beer5: :beer5: :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Υπομονή φίλε Germ. Έμειναν μόνο 364 μέρες μέχρι το επόμενο! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16030
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

germ :clap2: :clap2:

 

(μόνο που πήρα σε πάνω απο 15 fanzines υπογραφές-σχέδια... όχι για τίποτα αλλο, απλά γιατί αξίζουν οι προσπάθειες απο αυτά τα παιδιά....)

Επεξεργασία από mOeBiUs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νέα πρόσωπα, γνωστά πρόσωπα, διάσημα πρόσωπα, μασκαρεμένα πρόσωπα,...!!! Όλους τους είδαμε σήμερα!!!

Αυτόγραφα από κορυφαίους δημιουργούς πήραμε, καφεδάκι με φιλικά πρόσωπα ήπιαμε, άγνωστους σε κάποιους από εμάς δημιουργούς - που αξίζουν τα μέγιστα - γνωρίσαμε, πραγματάκια (ξανα)πήραμε, το STORM το (ξανα)χαρήκαμε, παρουσιάσεις είδαμε και ακούσαμε, καραγκιοζιές κάναμε :P....

Γεμάτη μέρα, full ευχάριστη με ελάχιστα σημεία που έκαναν κοιλιά (ναι, η ουρά ήταν εκνευριστική - έπεται video - και ναι, η παρουσίαση του 1453 ήταν χάλια... ) και ένα μεγάλο μπράβο στη διοργάνωση για τη συνολικά πολύ καλή και μερακλίδικη δουλειά τους :clap:

 

Για extra χαρά, οι επιπλέον photos είναι στη Gallery του forum μας. Τα videos ανεβαίνουν as I write, οπότε όταν τελειώσω θα διπλοποστάρω (ή θα ανοίξω νέο topic καλύτερα...) με τα youtube links.

Όπως είπα και χθες, όποιος έχει τραβήξει φωτογραφίες ας κάνει ένα rapid upload και να μου στείλει ή να postάρει το link εδώ για να τις προσθέσω στο album μας με τα απαραίτητα credits προς τον φωτογράφο :) Την αρχή την έκανε χθες ο fredy, αλλά είδα αρκετούς με φωτομηχανάκια :P

 

Άντε και του χρόνου!! :beer:

 

Α! το καλύτερο? Είδα/Μίλησα με/Άκουσα με χαρά τον soloup!! :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6134 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ας αρχίσω και εγώ να πω τις εντυπώσεις μου!!Πρώτη φορά και για εμένα στην έκθεση...Πέρασα καταπληκτικά...υπέροχα...συναρπαστικά...και όλες αυτές τις λέξεις που φαίνονται μεγαλόστομες(Ελπίζω να υπάρχει η λέξη( :lol: )...αλλά ευτυχώς είναι λέξεις που την συγκεκριμένη φορά βγαίνουν πραγματικά μέσα από την καρδιά μου!!!Χθες πέρασα πιο πολλές ώρες στην έκθεση...Χάρηκα απίστευτα που γνώρισα καινούρια άτομα...!!!!Moebius με το που ήρθες σήκωσες όλα τα fanzines δικέ μου!!!Lord makro,sofia,the guest(λες να άρχισω το πολυτονικό??),ramirez,comicsell!!Σας ευχαριστώ όλους για τη γνωριμία και έυχομαι να τα λέμε πιο συχνά και από κοντά!!!

 

:respect: :respect: σε όλους όσους έκαναν τον κόπο και ήρθαν από επαρχία!!!Πρώτη μέρα λοιπόν και ανεβαίνω κατευθείαν στον πάγκο του παραδείσου μας!!όλα τα καλά παιδιά μαζεμένα εκεί με πρωτοστατούντες τον Valtasar και τον Drtroy να ενημερώνουν τον κόσμο για τον Storm...Νομίζω πως σας αξίζουν τα πιο πολλά συγχαρητήρια τόσο για την υπομονή σας με τις πάμπολλες ώρες που καθήσατε εκεί αλλά επίσης και γιατί δώσατε σε όλους μας έδω μέσα την ευκαιρία να περάσουμε την έκθεση με την καλύτερη παρέα!!!Ειλικρινά αν είχα πάει μόνος δεν ξέρω κατά πόσο θα πέρναγα τόσο όμορφα...το πολύ να είχα κάνει καμιά βολτίτσα ...σίγουρα δεν θα ήμουν με τις ώρες εκεί...και σίγουρα δεν θα πέρναγα τόσο ευχάριστα όλες αυτές τις ώρες!!!! :)

 

Ελπίζω να αυξήθηκαν οι συνδρομές του Storm και του χρόνου με το καλό να προωθούμε συνδρομές για κάτι καινούριο!!!

 

Ας πω και λίγο για τους καλεσμένους της έκθεσης...Ο Talbot μου άφησε τις καλύτερς εντυπώσεις...χαμογελαστός...συμπαθητικός ως φιγούρα...με χαρά υπέγραψε τον τόμο και τον ευχαριστώ πολύ!!!!!Ο Lloyd...χμμ....ο Lloyd λοιπόν μου έβγαλε λίγο το λάδι μέχρι να καταλάβει το όνομα μου για να υπογράψει....και επίσης με έκανε να θυμηθώ πάλι τα γραμματάκια στα αγγλικά!!!Βέβαια μου απολογήθηκε ότι τα είχε ψιλοπαίξει με τόσο signing...!!Όπως και να έχει τον ευχαριστώ και αυτόν πάρα πολύ!!@Germ..ευτυχώς που ήσουν εκείνη την στιγμή από πάνω και είπες CK...my english sucks!!!

 

2 μέρες γεμάτες λοιπόν...Και τις 2 γύρισα σπίτι με ένα τεράστιο χαμόγελο και μια ψυχή γεμάτη από ικανοποίηση που πέρασα τόσο ωραία....!!!Σακούλες με κόμιξ???Καλά το Σάββατο δεν χωράγαν άλλο...είχαν καταλάβει όλο το φουαγιέ!!!όλες έτοιμες να σκιστούν από το βάρος!!!Βέβαια το βάρος που είχαν οι σακούλες έφυγε από το πρτοφόλι!!!Αλλά μας αρέσει και αυτό το χαίρομαι!!!

 

Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους αγγαρεύτηκαν στο κουβάλημα και τις 2 μέρες....όσο οι υπόλοιποι βολοδέρναμε εις τας Αθήνας...

Τους αξίζουν κρέπες στην επόμενη συνάντηση κερασμένες!!!Όπως επίσης να ευχαριστήσω και το "τεχνικό επιτελείο" που τράβαγε τις απαραίτητες φώτο και βιντεάκια για να έχουμε υλικό να χαζεύουμε μέχρι του χρόνου!!!μεγάλο :respect: και σε εσάς!!!

 

Δεν ξέρω τι άλλο να πω....πέρασα κάτι παραπάνω από υπέροχα(Συγνώμη για την επανάληψη αλλά πρέπει να εκφραστώ!!!)...Σας ευχαριστώ όλους για τις τέλειες ώρες που καθήσαμε παρέα στον πάγκο!!!!

 

Μακάρι του χρόνου να μαζευτούμε ακόμα πιο πολλοί...αλλά κυριώς να συνεχίσουμε να είμαστε τόσο δεμένοι και να περνάμε τόσο καλά!!!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ GREEKCOMICS!!!!(Φωνάζω από χαρά!!!!)

 

Και του χρόνου πάλι εκεί με ακόμα πιο όμορφες στιγμές!!!!

 

Υ.Γ. 1:@Ion,Papcy,Kolotouba,Fredy : την επόμενη φορά ελπίζω να μην φτάσουμε ως την κανονική Λιβαδεία για να φάμε 4 καλαμάκια και ψωμάκι του Θεού!!!! :lol::lol:

 

Υ.Γ. 2 : Λες να πέρασα τον Θείο στις λέξεις???Μπα.....!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χάρηκα πολύ που σας γνώρισα παιδιά (κρίμα που δε σας πρόλαβα όλους...), ωραία ήταν σήμερα κι ελπίζω ότι θα τα λέμε συχνά μέσω φόρουμ. Λέω να αποπειραθώ μες στη βδομάδα καμιά παρουσίαση, σας προειδοποιώ όμως, μάλλον δε θα είναι τόσο πλήρης όσο οι δικές σας (ελαφρυντικό: είμαι καινούρια ακόμα)...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

lunatic, το πορτοφόλι αδειάζει, fables, death note, spawn, elektra, witchblade, rogue (τι πήρα πάλι ο απάλευτος...) έρχονται :D

 

lena, δεν προλάβαμε να μιλήσουμε στην πρώτη μας συνάντηση :( ... next time i guess :) Καλή αρχή στις παρουσιάσεις! :best:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Lena καλή αρχή τότε!!! :beer5: Ό,τι χρειαστείς πες μας, όρεξη να υπάρχει είναι το ζητούμενο και όλα τα άλλα θα'ρθουν από μόνα τους, θα το δεις.....!!! :best:

 

 

(Μμμμ, ναι, άλλος ένας στη λίστα με τα άτομα που δεν πρόλαβα και θέλω να τα πούμε... :lol2: )

 

ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΤΟΥ COMICSEEEELL, για να πειστώ ότι ήρθε και ότι υπάρχει!!! :LeftRight:

 

 

Ok, offtopic mode off. :) Σόρρυ φορ ιντεράπτιν, ανθρώπινον το γαρ.... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πλήρης? :) Καμία δεν είναι πλήρης! Μέγεθος, σελίδες, ασπρόμαυρο/έγχρωμο/κάτι-άλλο, ημερομηνία έκδοσης, 2-3 λογάκια στο τι είναι και άποψη (εάν τυχόν έχεις διαμορφώσει), εξωφυλλάκι (σκαναρισμένο με μίνιμουμ 1000 πίξελς στη μεγάλη διάσταση) και είσαι κομπλέ! :) Δεν θέλει και τίποτε άλλο. Κάτι για να πάρει μπρος! :D Και αν τυχόν είναι μετάφραση κάποιου ξένου τίτλου, κανείς/μια δεν τα ξέρει όλα και όλο και κάποιος άλλος θα βρεθεί που ίσως να ξέρει, ίσως να έχει κάποια ιδέα για το που να κοιτάξει, κάποιος άλλος θα έχει ορισμένα από τα υπόλοιπα εξώφυλλα κλπκλπκλπ! Αν ήταν ο/η πρώτος/η να γράψει τα άπαντα, αφιέρωμα σε Μίκυ Μάους και Αγόρι, δεν θα είχαμε! :lol:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ώρα και για τον δικό μου απολογισμό...

 

Λοιπόν αρχικά να ευχαριστήσω όλους όσους ήταν εκεί, πιο πολύ αυτούς που ήρθαν από επαρχία και αυτούς που υποστίριξαν το περίπτερο του Στορμ (κυρίως DrTroy και Valtassar).

 

Η ιστορία ξεκινά από το πρωί του Σαββάτου στο Σύνταγμα κατα τις 12 που με παίρνει αλαφιασμένος και αγουροξυπνημένος ο moebious και μου λέει σε ένα τέταρτο είμαι εκεί. Ακριβής στην ώρα του, συναντιόμαστε και εκεί αρχίζει ένα από τα πιο ευχάριστα Σαββατοκύριακα που έχω περάσει ποτέ. Πήγαμε μια βόλτα από το public όπου πέφτοντας σε συγκυρίες συναντήσαμε την lena και μετά μια βόλτα από το solaris για τις απαραίτητες αγορές του Moeb. Μετά κατευθείαν στην έκθεση. Εκεί ήδη μαζεμένοι οι πρώτοι είχαν φτιάξει κλίμα και σιγά σιγά μέχρι το απόγευμα γινόταν χαμός. Παρεπιπτόντως όλη αυτή την ώρα έξω έβρεχε αλλά ο κόσμος μέσα ήταν πολύ θερμός. Υπογραφές, συζητήσεις, παρουσιάσεις, ενημερώσεις όλα τα καλα...

 

Και ήρθε σιγά σιγά (ψέματα, ούτε καταλάβαμε πως πέρασε η ώρα) το τέλος της πρώτης μέρας και εκεί που πάμε να φύγουμε (πάλι ψέματα, μας διώξανε με το ζόρι :beer:) πέφτω μέσα στην πρώτη μου πρόβλεψη. Στις 10 παρά θα γίνεται κατακλυσμός και έτσι έγινε. Έτσι λοιπόν ετοιμαστήκαμε για πόλεμο με την βροχή, σακούλες σελοτέιπ και ξανά σακούλες και κάτω από ομπρέλες περιμένουμε να κοπάσει η βροχή όμως αυτή συνέχιζε οπότε λέμε όσοι είχαμε απομείνει, τι στο καλό πάμε να πιούμε μία μπύρα, αποτέλεσμα, μία ώρα ακόμα καλή παρέα και κέφι σε κοντινό καφέ-μπαρ. Κόπασε κάπως η βροχή (δυστυχώς δεν σταμάτησε και έτσι έπεσα έξω στην 2η πρόβλεψή μου - άρα 1 στα 2) και είπαμε να ξεκινήσουμε, έτσι ζωστήκαμε ξανά και κατευθυνθήκαμε η πλειοψηφία προς το μετρό οπού εκεί δώσαμε ραντεβού για την επόμενη μέρα.

 

Στιγμές πρώτης μέρας: Πορεία για σουβλάκι μέσα στην βροχή, πορτραίτο του Moebious, Οικογενειακή φωτό στο τέλος που θα μείνει μέσα στις καρδιές μας και μόνο (άτιμες μπαταρίες τελευταία στιγμή), Talbot vs Germ :P και απρόσμενες εμφανίσεις like ariane75.

 

Και φτάνουμε στην δεύτερη μέρα, πρωί πρωί αρχίζουμε σαν τις μέλισσες γύρω από το μελίσσι να μαζευόμαστε και να φτιάχνουμε κλίμα, ο καιρός έξω καλός και προμηνύει ευχάριστα. Μπορώ να πω ότι ήταν λίγο πιο κουραστική μέρα ειδικά για αυτούς που περίμεναν τις υπογραφές αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο. Είχαμε και πάλι αρκετές αφίξεις αλλά και τις πρώτες αναχωρίσεις :( αλλά όπως και να έχει περάσαμε καλά :beer:

 

Στιγμές δεύτερης μέρας: Ουρά και χαβαλές στις υπογραφές, Q&A των επισήμων προσκεκλημένων με αρκετό χιούμορ, πολύς κόσμος, προσφορές και δώρα και γενικά μια απίστευτη ατμόσφαιρα!!!

 

ΥΓ1: Για τα σουβλάκια, άμα δεν έβρεχε χαλαρά θα είχαμε φτάσει ως την Λιβαδειά

 

ΥΓ2: Οι προβλέψεις μου ήταν ακριβείς 10 παρά έριχνε καρεκλοπόδαρα και 10 και 5 σταμάτησε για ένα δεύτερο και μετά ξαναάρχισε η βροχή αλλά όταν πίνετε μπύρες που να το προσέξετε :P

 

:beer:

 

edit: ΥΓ3: Ξέχασα να πω ότι χάρηκα πολύ που γνώρισα από κοντά πολλά άτομα από το forum, εις το επανιδείν λοιπόν :beer5:

 

edit2: ΥΓ4: Ένα ένα τα θυμάμαι... γεγονός: Μπύρες Amstel από το μεσημέρι του Σαββάτου σε ακτίνα κάτι χιλιομέτρων από την comicdom είχαν εξαφανιστεί, (μαντέψτε ποιος :P, όχι εγώ και ο dionik πάντως :P), οι Heineken πάντως αντικατέστησαν επάξια το κενό για όλο το υπόλοιπο Σαββατοκύριακο!!! :)

Επεξεργασία από fredy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταρχήν το εξώφυλλο του προγράμματος (βιβλιαράκι) του Comicdom Con Athens 2008, το οποίο είναι φιλοτεχνημένο από τον Mark Buckingham.

Comicdom_Program_2008.JPG

Για τον Talbot τα είπανε και άλλοι. Πολύ φιλικός, έδειχνε να το απολαμβάνει και έκανε καλή εντύπωση σε όλους. :respect:

Θέλω να σταθώ λίγο στον Buckingham. Ηταν η δεύτερη αποκάλυψη για μένα. Χαμογελαστός με όλους μέχρι τέλους, έτεινε το χέρι του για χειραψία πριν το κάνεις εσύ, όταν τελείωνε με τις υπογραφές -και μερικοί ήταν πολύ βιαστικοί ρε παιδάκι μου! :sad1: - πάντα με το χαμόγελο και με την διάθεση για κουβέντα παραπάνω, έστω και με την πίεση του χρονοδιαγράμματος. Χαρακτηριστικά να αναφέρω πως ο Lloyd τελείωσε νωρίς και την έκανε, ενώ ο Buckingham, έμεινε να υπογράφει και αφότου μπήκε ο Van Sciver για το δικό του προγραμματισμένο Q&A, παρόλο που καθαρά από ευγένεια και με καθαρά ταπεινό ύφος, ρώτησε αν θα έπρεπε να σταματήσει για να μην χαλάσει το Q&A του Van Sciver. Και δεν έδειχνε να δυσανασχετεί η να διαφωνεί με την εξήγηση που του δώθηκε, πως θα τους γκρινιάζαμε και δεν θα καταλαβαίναμε πως η ώρα για υπογραφές τελείωσε. :respect: από εμένα λοιπόν.

Να αναφέρω πως δεν έχω κάποια δουλειά του σαν penciller (σε οργανική μορφή φυσικά ;) ), οπότε δεν είχα κάποιο δικό μου τεύχος για υπογραφή, μόνο κάτι Hellblazer του giannhs8977. Κάπου το μετάνοιωσα πάντως, καθώς η υπογραφή του και η αφιέρωση είναι από μόνη της κομψοτέχνημα, πραγματικά λεπτομερής μέχρι και σε αυτό τον τομέα, ίσως και η βασική αιτιά καθυστέρησης στην περάτωση της δικιάς του "ουράς". Πραγματικά όσοι πήρανε αυτόγραφο από αυτόν δεν πιστεύω να το μετάνιωσαν.

Ο Liod τώρα δεν θα τον έλεγα αγενή, μάλλον αποστασοποιημένος και τυπικός θα έλεγα, μόλις διάβασα πως είναι γεννηθείς το '50 πάντως, ίσως απλώς δεν έχει το τσαγανό μέσα του πλέον για τέτοιες "ταλαιπωρίες".

Για όλα τα παιδιά που γνώρισα για πρώτη φορά, για όσους πρόσφατα ανακάλυψαν το φόρουμ και κάνανε το βήμα να μας γνωρίσουν, και για όσους βλέπουμε σπάνια λόγω απόστασης: :respect: :respect: :respect: :respect: για το ταξίδι που κάνατε για να μας επισκευτήτε, για την τόλμη σας μπροστά στο άγνωστο (βασικά στην τόλμη να γνωρίσετε ένα μάτσο κάφρους, δηλαδή εμάς :lol: ) . Ξέρω πως δεν είσαστε μόνο για το Comicdom, ενώ είμαι σίγουρος πως οκαλεσμένος (σκόπιμα κολλημένο ;) ) και ο crc ήρθαν μόνο για μάς.

Πέρασα υπέροχα λοιπόν αυτό το διήμερο και ας έγινα λούτσα από την βροχή το Σάββατο.

 

Σταματάω το παραλήρημα εδώ, να αφήσω και κάτι για αργότερα. ;)

 

:cheers2::cheers2::cheers2::cheers2::cheers2::cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να πω κι εγώ ότι και η δεύτερη μέρα ήταν πάρα πολύ ωραία. Καλή παρέα, μπόλικος χαβαλές, παρουσιάσεις εταιρειών, αρκετές υπογραφές και αστεία σκηνικά!

 

Τα highlights της ημέρας για μένα ήταν η μάχη με lightsabers με τον zoo (δείτε σχετικές φώτο), ο Spawn: Gunslinger που έκοβε βόλτες στο περίπτερο του Comicworld, το σκιτσάκι που μου έκανε ο Δεληγκάρης (το παλικάρι έχει τρελλό ταλέντο, το portfolio του ήταν απλά απίστευτο), η αναμονή στην ουρά για τους Lloyd και Buckingham και η παρουσίαση των νέων εκδόσεων από Anubis και Helm.

 

Πολύ ωραία ήταν και εύχομαι κι εγώ να έρθει σύντομα το επόμενο.

 

Σχετικά με την τρελλοπαρέα μας θα ήθελα να τονίσω κάτι το οποίο αν και αναφέρθηκε ήδη θεωρώ ότι ήταν πολύ σημαντικό: Ένα μεγάλο :respect: στον DrTroy o οποίος και τις 2 μέρες από το πρωί μέχρι το βράδυ ήταν στο τραπεζάκι του GreekComics και παρουσίαζε συνεχώς την έκδοση του Storm σε όλους τους ενδιαφερόμενους. Εκεί που όλοι οι υπόλοιποι τρέχαμε να μαζέψουμε υπογραφές και να χτυπήσουμε νέα κόμικς αυτός καθόταν υπομονετικά στη θέση του ενημερώνοντας όποιον πλησίαζε για τη δουλειά που έχουμε κάνει. Και πάλι :respect:

 

Χάρηκα πολύ και για τα παιδιά που γνώρισα από κοντά όπως ο Moebius, o καλεσμένος, η sofia_9, ο Corto Malteze η Αριάδνη και άλλοι. Όσο πάει αυτή η παρέα δένεται όλο και πιο πολύ μεταξύ της!

 

Και εις ανώτερα guys! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7678
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

>>

>>

Για όλα τα παιδιά που γνώρισα για πρώτη φορά, για όσους πρόσφατα ανακάλυψαν το φόρουμ και κάνανε το βήμα να μας γνωρίσουν, και για όσους βλέπουμε σπάνια λόγω απόστασης: :respect: :respect: :respect: :respect: για το ταξίδι που κάνατε για να μας επισκευτήτε, για την τόλμη σας μπροστά στο άγνωστο (βασικά στην τόλμη να γνωρίσετε ένα μάτσο κάφρους, δηλαδή εμάς :lol: ) . Ξέρω πως δεν είσαστε μόνο για το Comicdom, ενώ είμαι σίγουρος πως οκαλεσμένος (σκόπιμα κολλημένο ;) ) και ο crc ήρθαν μόνο για μάς.

 

Μάγος είσαι ?

Όντως για αυτό και μόνο ήρθα. To put the face in the name.. Και τι Faces :best: .

Ευχαριστώ για όλα (κουβέντα, παρέα, καφέ - πορτοκαλάδα, ξεφόρτωμα κούτας :lol: κλπ ).

Εις το επανίδειν λοιπόν. :thanks:

PS

Ένα λίγο πιό Special :thanks: στον Theguest..

 

PS2 μην μου αλλάζεις το χρωματάκι μου ή ξέρεις κάτι παραπάνω ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ησουνα Greek Comics ΜοΜ Αυγούστου 2007 και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. :) Κάποιο άλλο χρωματάκι δεν έχεις την παρούσα στιγμή (όχι δεν ξέρω κατι για το μέλλον), οπότε έβαλα κάτι αναγνωρίσιμο. ;)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν έχω τίποτα περισσότερο να πω από όσα ήδη αναφέρθηκαν από τα παιδιά. Τσίμπησα κάτι ψιλά, έκανα βόλτες θαυμάζοντας πολλά από όσα είδα και μου άρεσαν (ποιος θα μου πάρει το φωτόσπαθο στην γιορτή μου και κάτι άλλα "ψιλά" που στάμπαρα αλλά δεν είχα βγάλει ακόμα το σπίτι μου σε αγγελία;), βόλταρα δημιουργώντας wish-λίστες στο μυαλό μου, κάναμε τις τυπικές παραδόσεις παραλαβές, πήραμε και τον 6ο τόμο του Στορμ - και δεν ξέρω γιατί είμαι πια τόσο αισιόδοξος που ήδη περιμένω την ώρα της ανακοίνωσης της επόμενης έκδοσης του GC - γνωρίσαμε πολλά νέα παιδιά κυρίως εκτός Αθηνών που μας έκαναν την τιμή να παραβρεθούν και φυσικά όλες τις γνωστές φιγούρες από προηγούμενες συναντήσεις. Τα σέβη μου στους υπεύθυνους που έκαναν άλλη μία υπέρβαση στην υπόθεση ΣΤΟΡΜ, και φυσικά στον Dtroy ο οποίος έγραψε ατέλειωτες ώρες πακτωμένος σε μία καρέκλα προωθώντας την έκδοση, πάντα με χαμόγελο και κέφι αλλά και με απίστευτη υπομονή όχι τόσο απέναντι στους όποιους ενδιαφερόμενους - όσο σε εμάς (εμένα) που αφενός να πεταγόμαστε σαν να μη πω τι από τον ενθουσιασμό μας για την προσπάθεια (μας), αφετέρου είχαμε και το θράσος να του λέμε πως να πουλήσει; Τέσπα, δεν ήταν η πρώτη έκθεση που δίνω το παρόν, αλλά αυτή εδώ μου φάνηκε καλύτερη από την περσινή αλλά είχε και μία διαφορετική αίσθηση για εμάς πιστεύω, γιατί είμασταν και επισκέπτες/αγοραστές αλλά και εκθέτες/πωλητές παράλληλα. Άντε παιδιά και του χρόνου με το καλό να μας δώσει την δύναμη ο Θεός να δώσουμε ένα ακόμη πιο βροντερό και δυνατό παρόν.

 

Φίλε zoo, κάποιες λίγες φωτό δικές μου τις ανέβασα στο άλλο θέμα που άνοιξες, ανέλαβε τις σε παρακαλώ.

 

Γιώργο ΣΕ ΜΙΣΩ, μας μόστραρες χθες ξέρεις εσύ τι και έβαλες τον κέρβερο τον Dtroy να το περιφρουρεί... όποτε πήγαινα να απλώσω το χέρι μου ένιωθα κάποιον να μου το χτυπάει και όταν κάποια στιγμή που ενημέρωνε έναν πελάτη, κατάφερα να το βάλω παραμάσχαλα και άρχισα να τρέχω προς την έξοδο... τελικά έπεσαν επάνω μου τέσσερις - πέντε κυανοί και με το ζόρι με κρατούσαν μέσα στην αίθουσα ώσπου με πλάκωσε και ο DJO και κάπου εκεί παρέδωσα τα όπλα... σαν πολλοί τελικά δεν μαζεύτηκαν αλήθεια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30812
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ σε αντίθεση με κάποιους άλλους :germanicus: , δε θα πολυλογήσω... :P

Ήταν η πρώτη φορά που πήγα σε τέτοιου είδους εκδήλωση και επομένως δεν έχω την εμπειρία να τη συγκρίνω με άλλες. Αλλά ήταν σίγουρα κάτι το ανεπανάληπτο. Τέτοιο χαζοχαρούμενο ύφος είχα μόνο όταν πήγα στην Disneyland... :dance6:

Ήταν σίγουρα μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά δημιουργούς (Έλληνες και ξένους) που μέχρι τώρα τους ξέραμε μόνο μέσα από τη δουλειά τους και φυσικά να γνωρίσουμε από κοντά παλιά και νέα μέλη (αν και κάποιοι, περίεργο πως :thinking: , μου ξέφυγαν.... προς το παρόν... :mafia:)

Πάντως ως GreekComics, αφήσαμε σίγουρα το στίγμα μας. :D

 

 

Υ.Γ. 1:@Ion,Papcy,Kolotouba,Fredy : την επόμενη φορά ελπίζω να μην φτάσουμε ως την κανονική Λιβαδεία για να φάμε 4 καλαμάκια και ψωμάκι του Θεού!!!! :lol::lol:

Και που να 'ξερες.... ;)

 

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.