Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για τα e-comic σας;


provato8

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4865
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  35
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ανοίγω το θέμα αυτό με σκοπό τη σύγκριση διάφορου software για ανάγνωση, αρχειοθέτηση κλπ. των e-comic. Θα ήθελα όσοι ασχολούνται με το θέμα να αναφέρουν το όνομα του προγράμματος, να παραθέσουν κάποια στοιχεία για τα οποία το επέλεξαν, εικόνες, παραπομπές σε ιστοσελίδα-ες του προγράμματος καθώς και ότι άλλο θέλουν προκειμένου να κατανοήσουμε τη λειτουργία του.

 

Ας κάνω εγώ την αρχή λοιπόν:

 

Χρησιμοποιώ ComicRack (ιστοσελίδα εδώ)

 

post-4865-1204102481_thumb.jpg

 

Το επέλεξα για τους εξής λόγους:

α)Έχει πολύ καλό σύστημα library με smart lists που μοιάζει πολύ με το γνωστό μας winamp (γι'αυτό και είναι εύκολη η αρχειοθέτηση)

β)Έχει πολύ "ευέλικτο" αναγνωστήριο. Ανάλογα με το μέγεθος του κόμικ και τα hotkeys που εμείς επιλέγουμε μπορούμε να διαμορφώσουμε τη ροή των σελίδων ώστε να γίνει πιο ευχάριστο το διάβασμα

γ)Έχει μεγεθυντικό φακό (magnifier)!!! πατώντας το "Μ" εμφανίζεται και δε χάνεις ούτε λεπτομέρεια, ειδικά σε high resolution scans.

δ)Εμφανίζει απόλυτη συμβατότητα με κάθε τύπο αρχείων e-comic (cbr,cbz,pdf..) και αναγνωρίζει ακόμα και φακέλους εικόνων!! Να αναφέρω εδώ ότι συμπιέζει-αποσυμπιέζει-αλλάζει τύπο αρχείων.

ε)Έχει πολύ ωραία Tags για κάθε κόμικ που τα συμπληρώνουν οι πορωμένοι με την ιστορία της εκάστοτε σειράς κόμικ και περιλαμβάνουν λεπτομερειακά κάθε είδους πληροφορία (writer, inker, series, year..)

στ)Έχει sharing system για να ανταλλάσουν οι χρήστες κόμικ μεταξύ τους το οποίο δυστυχώς δεν έχει πολύ πράμα ακόμα και είναι στα αρχικά στάδια.. Όποιος δεν θέλει αυτό το στοιχείο μπορεί να το αποκλείσει από τα "preferences" και από το firewall του.

ζ)Τέλος, έχει scripting για όποιον ασχολείται με τα σκριπτάκια και είναι λίγο περισσότερο ψαγμένος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εγώ δεν διαβάζω e-comic αλλά αν διάβαζα μάλλον θα χρησιμοποιούσα αυτό που λες εδώ, φαίνεται πολύ καλό και ευέλικτο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ComicRack είναι καλό, απλώς εγώ δε το προτίμησα διότι μου φάνηκε πολύ πολύπλοκο και δεν έχει καθαρή εικόνα (έντονα γράμματα "page 01 of 24 και κάτι άλλο) στις γωνίες τις οθόνης. Πάντως θα κυκλοφορήσει και ένα καινούργιο σε παρόμοιο στυλ, το οποίο θα έχει πολλές λειτουργίες και δικιά του database, δε ξέρω το πότε, αλλά ελπίζω σύντομα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4601
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το CDisplay χρησιμοποιώ, αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ. Θα κοιτάξω, πάντως, το ComicRack....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγω χρησιμοποιώ το CDisplay, αλλα και εμενα μου φαίνετε πιο ελκυστικό το ComicRack με τα λεγόμενα του provatou.. Ψιλοκόλλησα ομως με το post του kolotouba περι πολυπλοκότητας του ComicRack... Μάλλον ήρθε ο καιρός να πειραματιστώ με κανένα αλλο εκτος του CDisplay (μου φαίνετε πολυ απλοΪκό)... Αμα υπάρχει και κανένα αλλο καλό ας postαρει καποιος...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4865
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  35
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το ComicRack είναι καλό, απλώς εγώ δε το προτίμησα διότι μου φάνηκε πολύ πολύπλοκο και δεν έχει καθαρή εικόνα (έντονα γράμματα "page 01 of 24 και κάτι άλλο) στις γωνίες τις οθόνης. Πάντως θα κυκλοφορήσει και ένα καινούργιο σε παρόμοιο στυλ, το οποίο θα έχει πολλές λειτουργίες και δικιά του database, δε ξέρω το πότε, αλλά ελπίζω σύντομα :beer:

Καλή παρατήρηση φίλε μου αλλά το πρόβλημα αυτό λύνεται πανεύκολα... απλά πας στο "preferences" και βγάζεις τα ενοχλητικά ποπ απ που δειχνουν σελίδα και μικρογραφιες!!!!!!!

Όσον αφορά τις γωνίες να πω ότι όχι μόνο βλέπεις τα πάντα, αλλά αν διαλέξεις και "original size" ή "fit width" στο reader και πατήσεις το κάτω βελάκι θα μιμηθεί την κίνηση που κάνουν τα μάτια σου όταν αλλάζεις σελίδα ή όταν κοιτάς το κάτω μέρος της!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ το CDisplay ειχα αλλά αγνοούσα πλήρως το ComicRack.

Πραγματικά φαίνεται πιο λειτουργικό.

Θα το δοκιμάσω πάραυτα.

Thnx Provato. :)

Επεξεργασία από CortoMaltese
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

απλά πας στο "preferences" και βγάζεις τα ενοχλητικά ποπ απ που δειχνουν σελίδα και μικρογραφιες!!!!!!!

 

Βασικά τώρα μου θύμησες ακριβώς το πρόβλημα που είχα :D Θέλω να βλέπω τον αριθμό της σελίδας αλλά όχι το thumbernail Με αυτή τη επιλογή τα βγάζει και τα δύο, ενώ δεν υπάρχει η επιλογή να κρατήσεις μόνο το ένα (τουλάχιστον στην έκδοση που είχα κατεβάσει) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4865
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  35
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Βασικά τώρα μου θύμησες ακριβώς το πρόβλημα που είχα D.gif Θέλω να βλέπω τον αριθμό της σελίδας αλλά όχι το thumbernail Με αυτή τη επιλογή τα βγάζει και τα δύο, ενώ δεν υπάρχει η επιλογή να κρατήσεις μόνο το ένα (τουλάχιστον στην έκδοση που είχα κατεβάσει) beer.gif

 

:confuse:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα αφού τα "παραθυράκια" αυτά μετά από 3 sec. κάνουν fade out...

(εκτός και αν είχες κάποια από τις 1ες 1ες βερσιον)

Και εκτός αυτού κάθε κόμικ που είχα σε σκαν έχει τη σελίδα γραμμένη στο κάτω μέρος της σελίδας!!

 

Φιλικά, πρόβατο :beer:

(μπεεεε)

 

Υ.Γ.: Παιδιά δεν άρχισα το τοπικ για να κάνω διαφήμιση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα!! Υπάρχουν (πιστεύω) καμία 20αριά προγράμματα και εδώ είναι μια καλή ευκαιρία για όποιον διαβάζει το θέμα να δει και μετά να δοκιμάσει. Γι'αυτό άντε! βάλτε κανένα προγραμματακι να ανοίξουν τα μάτια μας :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά κάνεις και το διαφημίζεις γιατί με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις που έχει το cddisplay για να βελτιστοποιήσει τα αρχαία σκανς, χαλάει όλα τα καινούργια! Και δε νομίζω ότι αρκετοί από αυτούς που το έχουνε, έχουν κάτσει να το ρυθμίσουνε :beer:

 

...εγώ πάντως είμαι λίγο ψείρας όσο αφορά τα viewers και δε μπορώ το preview ούτε για 3sec :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χμ, κάποιο πρόγραμμα άλλο να σου προτείνω δεν έχω, γιατί απλά δεν τα έχω δοκιμάσει τα άλλα, και δεν θέλω να προτείνω χωρίς πρότερη δοκιμή γενικώς.

Θα ήθελα απλώς να επισημάνω πως οι image information (όπως τις ονομάζει το cdisplay) μπορούν και να απενεργοποιηθούν άμα θέλεις, κάτι χρήσιμο όταν το κόμικ είναι ανάγνωσμα του πεντάλεπτου, οπότε και δεν προλαβαίνει να "σβήσει" η ένδειξη. Ασε που σου αποσπάει την προσοχή. Είναι πιο στρωτή η ανάγνωση όταν δεν σε αποσπάνε διάφορα "κομπιουτερίστικα" γενικώς.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το ComicRack με τα πολλά χαρακτηριστικά και αντίστοιχες επιλογές θα μπορούσε να είναι όντως το Νο 1 για όλους όσους ενδιαφέρονται να διαβάζουν τα κόμικς τους στον υπολογιστή, αλλά τελικά κρίνεται κάπως "βαρύ" για τα γούστα μου, ενώ η υποστήριξη των αρχείων pdf είναι κάπως παράξενη αφού δεν υποστηρίζει τα κανονικά αρχεία αλλά μόνο όσα έχουν μία εικόνα ανά σελίδα και τίποτε άλλο. Οπότε εκ των πραγμάτων έχοντας το Acrobat Reader στον υπολογιστή, η επόμενη λύση είναι κάτι απλό και γρήγορο για την θέαση των cbr / cbz αρχείων. Παλαιότερα ΕΔΩ είχα κάνει τις δικές μου προτάσεις σε απλά - χρηστικά και δωρεάν προγράμματα. Το ποιο γνωστό είναι φυσικά το CDisplay και η τελευταία επίσημη έκδοση του 1.80 ενώ κυκλοφορεί και μία αναβαθμισμένη ανεπίσημη 1.8.5.1. Εγώ τελικά κατέληξα στο CDisplayΕΧ που μπορεί να στερείται κάποια πράγματα, αλλά κάνει τα βασικά κάπως καλύτερα (ενώ προσθέτει και την δυνατότητα μικρογραφιών στον explorer των windows).

 

Περισσότερα για τους αναγνώστες κόμικς σε ηλεκτρονική μορφή ΕΔΩ για να συγκρίνετε και να επιλέξετε... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για τους χρηστες linux, ενα προγραμμα αντιστοιχο του CDisplay των Windows, ειναι το Comix.

 

Η εγκατασταση στο Ubuntu μεσα απο το synaptic εγινε πανευκολα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.