Μετάβαση στο περιεχόμενο

ftsgr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
HOLLY HOBBIE
Hμερ. έκδοσης:
2005
Εξώφυλλα:
2 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1-6, 8-26)
Τεύχη:
27
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Ποικίλης Ύλης
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
14.5 x 23.0
Σελίδες:
72
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Ονομαστική τιμή:
3€

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11882
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

HOLLYHOBBIE_0007.jpg  HOLLYHOBBIE_0027.jpg

 

Κάποια στιγμή προ το τέλος του 2005 ο Περιοδικός Τύπος κυκλοφόρησε ένα μηνιαίο περιοδικό για κορίτσια.

Από κόμικ έχει ελάχιστα πράγματα (μόνο 12 σελίδες) και όχι κάτι το συγκλονιστικό...

 

Από το τεύχος 9 και μετά κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις. Μία με δώρο και DVD και μία με δώρο αλλά χωρίς DVD. Δεν ξέρω εάν έχουν διαφορά στην τιμή.

Το κάθε τεύχος (τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ) έχει παρουσιάσεις καλλιτεχνών, τεστάκια, αλληλογραφία, άρθρα για ζωάκια, ποιήματα, κόμικ, αφίσα, Το ημερολόγιο της Χόλυ, νέα, ανέκδοτα, συμβουλές, μία ιστορία και ζώδια.

 

Από το τεύχος 27, μία σελίδα με κάποια από τα περιεχόμενα και μία σελίδα από το κόμικ για να πάρετε μια ιδέα.

 

post-189-1203981074_thumb.jpg post-189-1203981102_thumb.jpg

 

Και για το τελείωμα άφησα ένα ενδιαφέρων αρθράκι που τσίμπησα μέσα από το περιοδικό. Που να μην ήταν περιοδικό για μικρά κορίτσια δηλαδή...

 

post-189-1203981132_thumb.jpg
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ok. Πάμε στα βασικά.

 

Κατ'αρχάς θέλω κι εγώ κόκκινο βρακάκι με καρδούλες για του Αγ.Βαλεντίνου. Αυτό όμως νομίζω ότι κατηγοριοποιείται στα "too much information" και "dude, I really did not need to know that".

 

Κατά δεύτερο λόγο. wtf είναι μια Holly Hobbie.......... Αυτό είναι και το σημείο που με εντυπωσίασε :) Holly Hobbie είναι το καλλιτεχνικό της κυριούλας που βλέπετε πιο κάτω, η οποία γεννήθηκε στο Αμέρικα το 1944 και λέγεται Denise Holly Ulinskas.

 

bilde.jpg

 

Αυτή η κυριούλα λοιπόν γράφει και σχεδιάζει βιβλιαράκια για μικρά παιδιά. Σε κάποια φάση τη δεκαετία του 60 σχεδίασε έναν ανώνυμο χαρακτήρα για ευχετήριες κάρτες. Ένα κοριτσάκι ντυμένο σε ένα φόρεμα, ένα τεράστιο καπέλο που καλύπτει το πρόσωπο, σε παστέλ χρώματα και το όλο σκηνικό να θυμίζει αμερικάνικη επαρχία του 18ου αιώνα.

 

holly1.jpg holly2.jpg holly3.jpg

 

Νομίζω ότι όλοι μας έχουμε δει αυτή τη φιγούρα, αυτό το είδος σκίτσου, νομίζω ότι κάποτε ήταν και hot item (όταν ήμουν Λύκειο?!?!?!.... πρέπει να είχα πετύχει τέτοια ως αυτοκόλλητα....), αλλά νομίζω ότι δεν ξέραμε και τι είναι :) Εγώ τουλάχιστον *τώρα* πρωτοδιάβασα για δαύτο :)

 

Άμα θέλετε να δείτε κι άλλες καρτούλες, ρίξτε μια ματιά εδώ

 

Αυτό το πράγμα είχε προφανώς το σουξέ του.Το 1974 βγήκαν κούκλες (επελέγη η κοπελίτσα με το μπλε καπέλο ως η εμβληματικότερη της σειράς), το 1980 βγήκε βιβλιαράκι με τις περιπέτειες της, και το 2006 έπεσε επανασχεδιασμός από την Mattel, ρημπούτ, ντηζαϊνιά, ταινιούλα (πάρτε να'χετε

), νέες κούκλες και τα δέοντα. Γι'αυτό και αυτό που βλέπουμε στο εξώφυλλο αλλά και στο κόμικ έχει ελάχιστη σχέση τα προαναφερθέντα. (επειδή στο wiki βλέπω 2006 αλλά στην παρουσίαση 2005, σκέφτομαι μήπως αυτή η αλλαγή έγινε πρώτα στην Ευρώπη και μετά στην Αμερική κάτι που δεν γνώριζε ο συντάκτης στο άρθρο στο wiki).

 

εδώ θα βρείτε και το αγγλόφωνο site για να πάτε να παίξετε και να διασκεδάσετε! :best::cool::holidays::et:

 

:cheers5:

 

edit. Τώρα που το ξαναδιαβάζω διαπιστώνω ότι δεν επεσήμανα πως ο χαρακτήρας από τις κάρτες ήταν ανώνυμος και έμεινε εντέλει γνωστός ως Holly Hobbie από το καλλιτεχνικό της δημιουργού. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12982
  • Reputation:   95066
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #07 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

HOLLYHOBBIE_0007.jpg  HOLLYHOBBIE_0007z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.