Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΡΙΣΤΙΝΑ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΡΙΣΤΙΝΑ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Ηλίας Πολίτης
Σχέδιο:
Ηλίας Πολίτης
Εκδοτική:
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΚΛΑΙΕΙ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
12-1985
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ερωτικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
13.5 x 20.5
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Με σενάριο επιστημονικής σεξουαλικής φαντασίας και με πάρα πολύ ωραίο σχέδιο, έχουμε αυτό το βιβλιαράκι που δεν λέει έτος έκδοσης.. Απο μερικά στοιχεία μέσα απο το βιβλιαράκι εκτιμώ πως η έκδοση του είναι γύρω στα τέλη του 90...

Το αγόρασα απο έναν πάγκο που είχαν στήσει κατι παιδιά 2-3 χρόνια πρίν, ένα καλοκαίρι στην παραλία των Λουτρών του Καϊάφα στον Πύργο....

Στην τελευταία σελίδα αναφέρει και αλλα δύο τεύχη τα Χριστίνα 2 - Το καλεσμα Της Αγρας Φυσης και Χριστίνα 3 - Αγαπάτε Αλλήλους..

Τα εξώφυλλα....

 

tn_XristinaUperbolikh_0001.jpg tn_XristinaUperbolikh_0001z.jpg

 

Και ένα δισέλιδο, για να δούμε την δουλειά του Η. Πολίτη...

 

post-2265-1207312065_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ρε την Χριατίνα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Περιεχόμενο; Σκέτη τσόντα ή παίζει και κανένα βαθυστόχαστο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Περιεχόμενο; Σκέτη τσόντα ή παίζει και κανένα βαθυστόχαστο;

 

Βασικά έχει καποιες αμπελοφιλοσοφίες αλλα ως επι το πλείστον ειναι κωμικό πορνοειδές.. Το 8έμα δεν ειναι μόνο το σεναρίο του αλλά και το πάρα πολύ ωραίο σχέδιο του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι τρελό είναι αυτό πάλι ; Φανζίν είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τι τρελό είναι αυτό πάλι ; Φανζίν είναι;

 

Οχι δεν είναι φανζίν.. αλλα μιας και είπες για φανζιν βρηκα δύο καλά στην συλλογή, το τευχος 3 της ανόργανης υλης & το No 1 του Subart ενώ κάπου εχω καταχωνιασμένο και το No 1 και της Χωματερής (....αλλά που?).. Αμα θέλεις τα postάρω αλλα πρώτα να σιγουρευτώ οτι δεν το έχει κανει καποιος αλλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για το subart υπάρχει παρουσίαση. Τα άλλα δυο υπάρχουν ολόκληρα στο lollidope.gr , οπότε δεν χρειάζεται να τα σκανάρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επανήλθε ο m0e προσθέτοντας και ένα μικρό δείγμα του περιεχομένου... παρακαλούνται μόνο οι άνω των 18 να το ανοίξουν. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5839 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το ξεφύλισα στο πάρτυ των γενεθλίων, καταπληκτικό

εντελώς υπερβολικό :best::cigar:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για να θαψουμε λιγο το συγκεκριμενο, γιατι τού αξιζει...

 

Καταρχας, τραγικο σεναριο με παιδικο σχεδιο... Σαν κακογουστο πορνο 3ης διαλογης. Μηδενικος ερωτισμος, κρυο χιουμορ. Φανερη προσπαθεια για αντιγραφη τού concept τής ιστοριας τής Druuna. Με την διαφορα οτι ο Serpieri ειναι καλλιτεχνης.

 

Αρχικα με σοκαρε λιγο το εξωφυλλο. Τελικα, μετα την αναγνωση του, με σοκαρει η τρελα τού εκδοτη να επενδυσει σε αυτο το "πραμα".

 

Αντενδεικνυται η αγορα του. 0/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αρχικα με σοκαρε λιγο το εξωφυλλο. Τελικα, μετα την αναγνωση του, με σοκαρει η τρελα τού εκδοτη να επενδυσει σε αυτο το "πραμα".

 

Εκδόσεις Ο Σκύλος Που Κλαίει = ΤΕΟ ΡΟΜΒΟΣ ...

 

(Αυτό το όνομα νομίζω εξηγεί πολλά για την έκδοση αυτή και γενικά για τις underground εκδόσεις της τότε Ελλάδος!!)

 

Ο Η. Πολίτης είναι ένας Έλληνας δημιουργός πολύ αδικημένος για εμένα.. Το στύλ του απλό, αλλά όμορφο (πρέπει να δεί κάποιος δουλειές του για να κρινει..), μην περιμένεις να δείς χρώμα και επεξεργασία, γιατί έκανε κόμικς όταν στην Ελλάδα δεν ξέραμε τί είναι αυτά.. Απλά με έναν μαρακαδόρο και ένα χαρτί έφτιαχνε κόμικς... Και δυστυχώς που θα το πώ... πολύ καλύτερος απο τους περισσότερους σημερινούς δημιουργούς..

επίσης ήταν συνεργάτης στην Κολούμπρα.

Το συγκεκριμένο σαν σενάριο όντως δεν είναι ωραίο, αλλά υο σχέδιο θα διαφωνήσω και θα πώ ότι μου αρέσει πολύ..

Σε λίγο καιρό, άμα μπορέσω να το χωρέσω στο Scanner θα δείτε και τον Αρχέγονο Τρόμο και τότε θα περιμένω να δώ τα σχόλια σας..

Μην ξεχνάτε όμως κάτι, αυτά είναι τα Ελληνικά κόμικς..

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

"Μην ξεχνάτε όμως κάτι, αυτά είναι τα Ελληνικά κόμικς.."

 

Με αφορμή αυτή την τελευταία πρόταση του Μάνου..... Νομίζω πως αυτό κάποια στιγμή θα πρέπει να πάψει να αποτελεί άλλοθι. Τι θα πεί είναι Ελληνικό κόμικ; Ότι αυτόματα αποδεχόμαστε κατώτερα στάνταρ;

΄

Όχι ρε παιδιά.... Αυτό είναι κατάρα... Ακούω πολλές φωρές (και το έχω πεί και εγώ) την φράση "Για Ελληνικό είναι καλό". Ε λοιπόν κάποια στιγμή κατάλαβα ότι τέτοιου είδους κριτικές μόνο κακό κάνουν στην υπόθεση που λέγεται "Κόμικ στην Ελλάδα".

 

Ο τόπος καταγωγής δε νομίζω ότι πρέπει να παίζει κάποια σχέση στην αξιολόγηση κάποιου κόμικ....

 

Μπυρίτσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

....και γενικά για τις underground εκδόσεις της τότε Ελλάδος!!....

 

Αυτό το είδες Ανδρέα στην αρχή?

 

Και ναί θέλουμε ή μή αυτά ήταν τα Ελληνικά κόμικς εκείνης της εποχής.. Μην κάνετε συγκρίσεις το τότε με το τώρα και την Ελλάδα με άλλες χώρες .. Είναι άκυρος..

Δηλαδή μόνο στο θέμα κόμικς στραβώνουμε με την Ελλάδα (ότι είμαστε πίσω..)?? Και μετρό αποκτήσατε το 2000 ενώ στην Μόσχα είχαν απο το 1820 (δεν ξερω πότε για να λέω και την αλήθεια...). Δεν είναι κάτι περίεργο που και στα κόμικς είμαστε πίσω όπως σε πολλά άλλα.. Απλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα..

 

Για να δεχτώ τα λεγόμενα του Ανδρέα είναι σαν να αποδέχομαι πως ο Πολίτης δεν είναι καλός δημιουργός, που κάτι τέτοιο δεν ισχύει..

Θα δείτε σε λίγο βιβλίο του και θα δείτε αυτό που προσπαθούσα να πώ... Ότι είναι καλύτερος απο πολλούς σημερινούς..

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

:wall: :wall: :wall:δεν μου άρεσε καθόλου :wall: :wall: :wall:

 

Μάνο θα μου το πληρώσεις πολύ ακριβά αυτό που έκανες... :D

Είχε και προσδοκίες για συνέχεια (2 & 3)... ελπίζω να έπεσε έξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

....και γενικά για τις underground εκδόσεις της τότε Ελλάδος!!....

 

Αυτό το είδες Ανδρέα στην αρχή?

 

Και ναί θέλουμε ή μή αυτά ήταν τα Ελληνικά κόμικς εκείνης της εποχής.. Μην κάνετε συγκρίσεις το τότε με το τώρα και την Ελλάδα με άλλες χώρες .. Είναι άκυρος..

Δηλαδή μόνο στο θέμα κόμικς στραβώνουμε με την Ελλάδα (ότι είμαστε πίσω..)?? Και μετρό αποκτήσατε το 2000 ενώ στην Μόσχα είχαν απο το 1820 (δεν ξερω πότε για να λέω και την αλήθεια...). Δεν είναι κάτι περίεργο που και στα κόμικς είμαστε πίσω όπως σε πολλά άλλα.. Απλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα..

 

Για να δεχτώ τα λεγόμενα του Ανδρέα είναι σαν να αποδέχομαι πως ο Πολίτης δεν είναι καλός δημιουργός, που κάτι τέτοιο δεν ισχύει..

Θα δείτε σε λίγο βιβλίο του και θα δείτε αυτό που προσπαθούσα να πώ... Ότι είναι καλύτερος απο πολλούς σημερινούς..

 

 

:beer:

 

Δε διαφωνώ ρε μάνα μου.... Αλλά και πάλι πρέπει να σταματήσει αυτό... Δε λάω ότι ο Πολίτης ή ο ΄Χ Πολίτης είναι κακοί, αλλά αν λέμε ότι "για Ελληνας καλός είναι" δε νομίζω να θέλει κανένας να βελτιωθεί.

 

:tsipouro:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, για underground κόμικ διαβάζεται σχετικά ευχάριστα, αλλά για σχέδιο τελών '90, το βρίσκω πολύ μέτριο. Οκ, το έκανε με μαρκαδοράκι (και αυτό αυτόματα μάλλον το κάνει ακόμα πιο εναλλακτικό & underground υποθέτω) αλλά όταν μιλάμε για τέλη '90 μιλάμε σχεδόν για την ίδια δεκαετία στην οποία βρισκόμαστε.

 

Ίσως είναι όντως καλός στο σχέδιο ο Πολίτης, αλλά προσωπικά θα ήθελα κάποιο άλλο δείγμα για να πειστώ, γιατί αυτό δεν με έπεισε και τόσο.

 

Και όχι, δεν το θεωρώ αυτό ελληνικό κόμικ, αλλά underground ελληνικό κόμικ, έχει μεγάλη διαφορά. Γιατί καλό ελληνικό κόμικ, θεωρώ αυτό ή εκείνα που είχε κάνει ο Ορνεράκης ή ή...... ;) Για underground όντως τρώγεται, έχω δει απείρως χειρότερα ειδικά σε φανζινάκια από άτομα που χρησιμοποιούσαν κιόλας περισσότερα μέσα από ένα μαρκαδοράκι όπως έκανε εδώ ο Πολίτης, το οποίο μπορεί να θεωρηθεί και ως ένα ενδιαφέρον επίτευγμα.

 

 

Προσωπική βαθμολόγηση για underground ελληνικό κόμικ? 6/10.

 

 

:thanks: Μάνο για το σκανάρισμα και που έτσι μας δόθηκε η ευκαιρία από πρώτο χέρι να μάθουμε τι παίζει. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

A' Τα μετρο του Παρισιου, της Μοσχας και της Νεας Υορκης ξεκινησαν στα τέλη του 19ου αιώνα, με αυτή την σειρα.

Β' Τα underground κόμικς έχουν δικους τους κανόνες, μέτρα και σταθμά, διαμορφωμένα εδω και σαραντα τόσα χρόνια και πρέπει να αξιολογούνται συμφωνα με αυτά. Πιστευω ότι ένα χαρακτηριστικό τους σε αντίθεση με τις άλλες εθνικά καθορισμένες σχολές ειναι ο διεθνης χαρακτήρας τους.

Γ' Τα fanzine δεν ειναι αυτομάτως underground κόμικς, αυτο ειναι επιλογη του δημιουργού.

Δ' Ο Πολίτης ειναι ιδιομορφη περίπτωση πρεπει όμως να του αναγνωρίσει κανεις συνέπεια σε αυτο που έχει επιλέξει και, κατά την άποψη μου, ταλέντο. Απο κει και πέρα ... περι ορέξεως :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Το βιβλιαράκι μάλλον πρέπει να είναι μέσα/αρχές δεκαετίας 90 - θυμάμαι εγώ το είχα πάρει από το βιβλιοπωλείο του ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ στην Ιπποκράτους... αυτό μέχρι πότε λειτουργούσε; Θυμάμαι είχε πολλά αντίτυπα (30-40) στο ράφι μόλις έμπαινες αριστερά από την είσοδο.

 

Κι εγώ είμαι φαν του Πολίτη. Για πολλά χρόνια έκανε σουρεαλιστικές, και με «Ελληνικό άρωμα» όπως ανέφερε κάποιος εδώ, εικονογραφήσεις στην «Ελευθεροτυπία» - αλλά πάντα σχετικές με το περιεχόμενο του άρθρου που εικονογραφούσε! Ακόμα βάζουν πότε-πότε κάτι σκιτσάκια του στην «Ε», αλλά αυτά είναι μικρά γενικά σκιτσάκια που προφανώς τα έχουν κρατήσει στο αρχείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Mακράν το χειρότερο κόμικ που έχω διαβάσει.Ήταν μια βλακεία και μισή.Το σενάριο (το ποιό;;;;;;;;) ήταν της πλάκας.Ούτε στην πιο φτηνής παραγωγής τσόντα δεν θα έπαιζε τέτοιο σενάριο.Το σκίτσο απαράδεκτα άθλιο.

Το όλο πράγμα μου θύμιζε χαζοιστοριούλες που κάναμε στο δημοτικό και στο γυμνάσιο στα σχολικά βιβλία για να περάσει η ώρα και τα δίναμε χέρι με χέρι να τα δούνε τα υπόλοιπα παιδιά.Βέβαια τα δικά μας ήταν αριστουργήματα μπροστά σ'αυτή τη βλακεία και φυσικά είχαν καλύτερο σκίτσο.Σοβαρά τώρα,ο τύπος νομίζει οτι είναι σκιτσογράφος;;;

Κάτι τέτοιοι έβγαλαν κακό όνομα στο ελληνικό κόμικ.Πριν λίγο καιρό κατι έλεγα για τα ερωτικά κόμικς και το πόσο καλό σκίτσο έχουν και ο germ μου είπε οτι υπάρχουν μερικά που είναι χάλια και περνάνε για ερωτικά,γιατί δείχνουν γεννητικά όργανα.Μάλλον κάτι τέτοιο εννοούσε.

Μετά απο την ανάγνωση τέτοιων κόμικς,χαίρομαι που στην Ελλάδα του σήμερα βγαίνουν κόμικς όπως ο Δρακοφοίνικας και ο Στρατιώτης Κέιν.Μέχρι και το Logicomix που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα άρχισα να το βλέπω με άλλο μάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:lmao:

 

όχι. δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. εξ'άλλου δεν είναι ερωτικό το συγκεκριμένο (από μια ματιά που του έριξα γιατί εκκρεμεί ακόμα η ανάγνωσή του). Κατά κύριο λόγο είχα κατά νου πράγματα όπως τα Ερωτικά Κόμικς. Πολλά από αυτά παίζουν σκαναρισμένα στην αγγλόφωνη έκδοσή τους εκεί έξω. Δες όμως τα εξώφυλλα για να πάρεις μια γεύση :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά πείτε ότι είναι ένας απο αυτούς που μου αρέσουν σαν ονόματα και γι αυτό δεν μου κάθονται καλά αυτά που λέτε, αλλά μπορώ να σας πώ δεκάδες απο αυτά που λέτε όλοι εδώ σαν καλά, ότι είναι βλακείες και τρίσχειρότερα...

Να μην αρχίσω για σενάρια, θα απαριθμήσω εκατοντάδες..

Αμα κάποιος εδώ μέσα στο δημοτικό σκιτσογραφούσε καλύτερα απο τον Πολίτη, ας μας δείξει σχέδια εδώ να τα θαυμάσουμε και εμείς..

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ είμαι με το Μάνο :best: . Κάθισα και το διάβασα λόγω της φασαρίας και μου φάνηκε μια χαρά. Από κάτι Magnus Nekron και δε συμμαζεύεται το προτιμώ ασυζητητί :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μα τι καθόμαστε και συζητάμε... Ιστορία η οποία δεν έχει παπιά που μιλάνε, είναι αποτυχημένη εκ των προτέρων.- :D

 

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παιδιά πείτε ότι είναι ένας απο αυτούς που μου αρέσουν σαν ονόματα και γι αυτό δεν μου κάθονται καλά αυτά που λέτε, αλλά μπορώ να σας πώ δεκάδες απο αυτά που λέτε όλοι εδώ σαν καλά, ότι είναι βλακείες και τρίσχειρότερα...

Να μην αρχίσω για σενάρια, θα απαριθμήσω εκατοντάδες..

 

:D ε εντάξει. μην τα παίρνεις κατάκαρδα και τελείως τοις μετρητοίς :) το "χειρότερο κόμικ ever" συνήθως είναι ένα κόμικ που έκανε τρομερά αρνητική εντύπωση και αναγνώστηκε σχετικά πρόσφατα (κάτι που ισχύει και για τη φράση "το καλύτερο χχχ ever" συνήθως) Από εκεί και πέρα, μας έχεις ήδη πει ότι θεωρείς όλα τα "κολάν" της πλάκας :) Μην κάτσεις τώρα σε ένα-ένα να το αναφέρεις :lol: το ξέρουμε! :cool:

 

και όσον αφορά το σκίτσο, και ο Crepax αν έφτιαχνε μια τύπισσα να χαϊδεύεται με ένα αντρικό μόριο μεγέθους περίπου 1,80 μέτρα, ο ίδιος τζερτζελές θα γινότανε :D

 

:cheers5:

ΥΓ με κάνετε και αισθάνομαι τύψεις που δεν έχω βρει ακόμα την κατάλληλη στιγμή για να το διαβάσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

1) Το περι "χειρότερου κόμικ ever",το εννοώ και δεν είμαι απο αυτούς που λένε "το καλύτερο κόμικ ever" για κάθετι νέο που μου αρέσει.

2) Αν το ίδιο σενάριο το είχε εικονογραφήσει ο Crepax,τουλάχιστον θα είχε ωραίο σκίτσο.

3) Δυστυχώς τα βιβλία του σχολείου δεν έχουν επιβιώσει

4) Το χειρότερο είναι οτι ανακάλυψα πρόσφατα οτι μια κούτα με Περιπέτειες,Μπλέκ,Μίστερ Νο,Σπάιντερμαν,Κόρτο Μαλτέζε και άλλα δεν επιβίωσε επίσης γιατί βρισκόταν δίπλα στην κούτα με τα σχολικά (ά ρε μάνα)

5) Σε καμία περίπτωση με τα σχόλια μου για το κόμικ δεν ήθελα να προσβάλω με κάποιο τρόπο τον Melandro.Ίσα ίσα αν δεν είχε σκανάρει το κόμικ δεν θα το είχα διαβάσει καν.Θα μου πείτε:Αφού δεν σου άρεσε.

Δεν έχει σημασία.Με τέτοιο κόλημα που έχω με τα κόμικς διαβάζω τα πάντα.Απλά δεν σημαίνει οτι μου αρέσουν και τα πάντα.

6) Ούτε εγώ τρελλαίνομαι για τα κόμικς με υπερήρωες τα τελευταία δέκα χρόνια (κάτι για το οποίο νομίζω οτι φταίνε τα ίδια τα κόμικς με υπερήρωες)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Εγώ θα ήθελα να έχει σχέδιο του Manara πάντως (θα ήταν ΤΟ σουρελιστικοερωτικό κομικ). Το συγκεκριμένο σχέδιο αλλά και το χιούμορ (ως ένα βαθμο) μου θυμίζει Copi και πιο αόριστα Reiser. Δεν το καταδικάζω, απλώς το βαρέθηκα από τα μισά και μετά. ¨εχει δίκιο ο boνadrug, σε σχέση με κάτι Necron είναι καλύτερο. Παρεμπιπτόντως, όσοι δεν έχουν σχέση με τέτοια κόμικ φυσικό είναι να εξανίστανται. Γι'αυτούς απαιτούνται ταχύρρυθμα σεμινάρια σε παλιά τεύχη Βαβέλ και Παραπέντε, μπας και ξεκολήσσουν από τα παπιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλά, τόσα χρόνια το έβρισκα σε διαφημιστικές καταχωρίσεις στη Βαβέλ και νόμιζα πως ήταν βιβλίο. Μα***** μου... Αν το πετύχει κανείς, ενδιαφέρομαι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το διάβασα χθες! Τρελό κάψιμο. Είναι τόσο περίεργο που μου άρεσε πολύ και σίγουρα μπαίνει στην κατηγορία των cult ελληνικών κόμικς. Αξίζει να το διαβάσετε. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τυχαία πετυχα σήμερα το PDF.

 

Οπότε για όποιον δεν το έχει διαβάσει: να η ευκαιρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εκεί που λες τυχαία βρήκα και αυτό φίλε tik, υπάρχουν τυχαία και όλες σχεδόν οι εκδόσεις που έχει βγάλει ο Ηλίας Πολίτης.. όποιος θέλει ας διαβάσει... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.