Μετάβαση στο περιεχόμενο

Marvel [ Skrulls, Invasion, Cap, F4 κλπ ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όπως φαίνεται, σε αυτή την δεκαετία, κανένας Αμερικάνος εκδότης - και όχι μόνο - δεν είναι διατεθειμένος να αναπτύξει μόνος του παιδικούς τίτλους βασισμένους σε χαρακτήρες που διαθέτει. Απλά αναθέτει το έργο στην IDW και γλυτώνει το ρίσκο. Έτσι και η Marvel, έδωσε την άδεια στην IDW να βγάλει το Marvel Action: Spider-Man, ένα τίτλο που θα έχει και τους δύο Spider-Men (Peter Parker, Mark Morales), συν τον Μαύρο Πάνθηρα, ενώ θα έχουν και ένα αντίστοιχο τίτλο για τους Avengers.

 

https://www.idwpublishing.com/marvel-and-idw-to-create-new-comic-books-for-the-next-generation-of-readers/

 

https://www.previewsworld.com/Catalog/SEP180644

 

https://www.bleedingcool.com/2018/10/01/marvel-idw-change-joint-line-name-to-marvel-action/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

17 χρόνια μετά την έκδοση της σειρά The Brotherhood, όπου ο συγγραφέας της είχε μείνει ακατονόμαστος για να μην επηρεαστεί η γνώμη των αναγνωστών προκαταβολικά βάσει της ταυτότητας του, ο Μπράιαν Κρόνιν τον αποκαλύπτει στον κόσμο, και του παίρνει συνέντευξη.

 

https://www.cbr.com/x-men-marvel-brotherhood-writer-x/#leave-comment

 

https://www.cbr.com/marvel-writer-x-identity-revealed/

 

Διαβάστε τα θέματα με την σειρά που καταχωρήθηκαν. :)

 

 

Υ.Γ. Για όσους αναρωτιέστε, η Μάρβελ δοκίμαζε διάφορα τέτοια προβοκατόρικα εκείνο το διάστημα, στην προσπάθεια να τραβήξει ξανά το ενδιαφέρον του κοινού. Ακόμα τους έχω στην μπούκα για το μέγα ψέμα που είπαν για να πλασάρουν το Sentry v1, άσχετα που η σειρά ήταν καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

On 14/8/2018 στο 10:43 ΜΜ, GreekComicFan είπε:

John Byrne Has Had Talks About Returning to Marvel

 

...Byrne revealed at Fan Expo Boston 2018 that he had been working on an independent X-Men side project called X-Men: Elsewhen, which he clarified was “just for fun,” according to Adventures in Poor Taste. Said project is similar to writer Chris Claremont’s X-Men: Forever series, in that it would be set in a timeline where Jim Shooter’s influence on Claremont and Byrne’s X-Men run had never happened. But it appears that some of the art Byrne produced caught the eye of current Marvel Editor-in-Chief, C.B. Cebulski, who contacted Byrne through email.

 

And then I got an email from C.B. Cebulski saying, ‘Love it! Let’s talk about this!’ Oh, that’s unexpected,'” said Byrne. “So yeah, it just happened as a fun thing. It’s still just a fun thing as far as I’m concerned.”...

 

:pray:

 

 

On 18/10/2018 στο 3:21 ΜΜ, GreekComicFan είπε:

Μέσω instagram και τον λογαριασμό JohnByrneCommissions μαθαίνουμε πως αν δεν το βγάλει η Marvel, η IDW έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για να βγει τουλάχιστον ως Artist's edition.

44505513_128339401490459_7307192092293728799_n(1).jpg

Σελίδα από το πρότζεκτ.

Ξανά-μανά :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26431
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

John Byrne άρχοντα, πάρε μας τα υπάρχοντα!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190068
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

 

Είμαι τόσο απίστευτα ξενερωμένος και βαρεμένος εδώ και χρόνια με όλη αυτή την κουλτούρα των υπερηρώων στα συνεχιζόμενα σύμπαντα της Marvel και της DC. Μα τόσο απίστευτα. Έχω βαρεθεί και σιχαθεί να βλέπω αυτα τα πέθανε ο ένας, ήρθε ο άλλος, δεν θα πιστέψετε ποιον έβαλαν στο τάδε τημ, όλα όσα ξέρατε για αυτόν ήταν ψέμα, αυτό εδώ ανατρέπει τα πάντα... Βαρεθεί και σιχαθεί από τα κατάβαθα της ψυχής μου :) ο Captain America ήταν πράκτορας της Hydra, η Hydra έχει τώρα τον Captain Hydra. Θα πατήσω unlike στο φβ στο CBR διότι τα βλέπω και δεν γελάω. Εκνευρίζομαι :) 

 

Προφανώς δεν είμαι πλέον στο τάργκετ γκρουπ τους. Προφανώς έχω δει τόσες ανατροπές που πλέον ανατροπή θα είναι το να μην υπάρχει ανατροπή :lol: 

 

Αυτά. Απλώς ήθελα να το μοιραστώ :) 

 

:cheers5: 

 

υγ και ενώ δεν αντέχω να πιάσω οτιδήποτε με υπερήρωες Μάρβελ/ΝτηΣη, δεν έχω κανένα θέμα να ματαξαναδιαβάσω ένα Authority ή ένα Astro City ή ένα Rising Stars :) Κανένα :) ή ακόμα να ξαναδιαβάσω όλα τα Max Punisher. Ειδικά επειδή, εάν θυμάμαι καλά, έχουν μέσα Punisher και μόνο Punisher και τίποτα άλλο πέραν από Punisher :) Άντε να περνάει κανένας περίεργος κανένας Daredevil λχ για να πετάξει καμιά χαζομάρα και να ξαναφύγει. Εάν περνάει :) Δεν θυμάμαι :) Αλλά γενικώς κάτι τέτοιο το απίστευτα περιφερειακό και άσχετο. :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Συμφωνώ, αλλά keep in mind οτι μετά από 60 χρόνια, είναι δύσκολο να βρίσκεις πρωτότυπα σενάρια.

Και το να βάζεις απλά τον Spidey να κυνηγάει τον Goblin στους ουρανούς της Νεας Υόρκης για 654η φορά, δεν θα αρέσει σε κανέναν,

 

Σίγουρα δεν είσαι πάντως, ούτε είμαι και εγώ, το target group τους.

Είναι κάτι που απευθύνεται καθαρά στο fun. Αν μπορείς να ξεπεράσεις όλη την βλακεία από πίσω και να αποφασίσεις να το διαβάσεις σαν να βλέπεις τη Μεγάλη των Μπάτσων Σχολή νο 134, τότε θα περάσεις καλά.

Αν θέλεις κάτι το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να ερεθίζει τα εγκεφαλικά σου κύτταρα, τότε stay away.

Βγαίνουν κατά καιρούς αξιόλογες δουλειές στα υπερηρωικά σύμπαντα, αλλά όχι τόσο συχνά και όχι σε τέτοιον αριθμό που να δικαιολογούν την ενασχόληση μαζί τους, στην περίπτωση σου πάντα.

 

Άλλωστε σκέψου το και διαφορετικά : Πόσο πιθανό είναι να πάρεις το Χ καινούριο arc του Captain America και πόσο πιθανό είναι να πάρεις αυτό με τον Captain Hydra. Πιστεύω εξίσου απίθανα και τα δύο :lol:

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι θέμα θέτεις τώρα...

Εγώ που δεν έφυγα ποτέ από τα σουπερηρωικά μαρβελικα έχω προβλημα να δεχτώ τα νέα κόμικς. Κακογραμμένα στο πόδι από φτηνούς συγγραφείς (διότι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης εφαρμόζεται κατά γράμμα) οι ιδέες είναι στην καλύτερη περίπτωση απλά χωρίς έμπνευση, και στο σκίτσο βολεύονται με δευτεράτζες.

 

Οι νέοι συγγραφείς προμοτάρονται ως κάτι διαφορετικό με σημαντικό άξονα το να ανήκουν σε κάποια μειονότητα.  Το ταλέντο τους είναι αμφιβόλου ποιότητας. Αυτό έχει φέρει πόλεμο αναρτήσεων στο ίντερνετ με τον Mark Waid να έχει οργανώσει τη μία πλευρά με μυστικές σελίδες στο Facebook, μηνύσεις, πλαγιομετωπικές επιθέσεις μέσω εκδοτών κλπ.

Οι διάλογοι στη ΜΑΡΒΕΛ έχουν γίνει Ντισνεϊ. Προσέχουν τι θα πουν, δεν προσβάλουν ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες, και οι συγγραφείς ζητούν συγνώμη ακόμη και αν οι κακοποιοί είναι προσβλητικοί. Εδώ ο Lex Luthor είπε κάποιον αυτιστικό και ο συγγραφέας ζήτησε συγνώμη. Η Batgirl έδειξε ότι σάστισε όταν είδε ότι κάποιος κακοποιός είναι διεμφυλικός, και ο εκδοτικός οίκος ζήτησε συγνώμη για την αντίδραση της ηρωίδας.

Αρκούνται σε διαλόγους τύπου Gilmore Girls, Ugly Betty ακόμη και αν κινδυνεύει το σύμπαν. Προτιμούνται σκηνές δράσης του ενός καρέ, μονότονοι μονόλογοι που δε συμβαδίζουν με τη ροή, και πολλές φορές δεν αξίζουν να διαβαστούν.

 

Δημιουργούνται χαρακτήρες που θυμίζουν κοσπλέι παρά τιμωρό του εγκλήματος. Πχ, ο νέος Ghost Rider είναι ο Punisher από ένα μελλοντικό παράλληλο σύμπαν που ήρθε στην εποχή μας. Αφού πρώτα έγινε κύρηκας του Galactus. Δε φτάνει αυτό, αλλά συμπεριφέρεται σαν το λούζερ λυκειακής τάξης νομίζοντας ότι θα γίνει ο νέος Deadpool.

 

Τώρα ο Phantomduck μας διαβάζει και γελά ε;

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πράγματι οι ήρωες αυτοί υπάρχουν εδώ και 50+ χρόνια και είναι δύσκολο να βγουν νέες ιστορίες. Μου θυμίζει την "Τόλμη και γοητεία" ,για τους πιο παλιούς, που παιζόταν για 20+ χρόνια.

 Οι ταινίες με τη δυναμική που έχουν ίσως μπορέσουν να αλλάξουν την κατάσταση (αν πχ απαγκιστρωθούν από τον Πήτερ Πάρκερ και εισάγουν έναν νέο Σπάιντερμαν, νέο Άιρονμαν κτλ) και να επιβάλλουν αλλαγές που οι εκδότες, με τη φθίνουσα πορεία των πωλήσεων, φοβούνται να τολμήσουν. Οι ήρωες αυτοί πάντα θα υπάρχουν, απλώς με νέα πρόσωπα και προσωπική ζωή θα υπάρξει όντως ανανέωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

δυστυχώς συμφωνώ με τους από πάνω.. 

 

διάβασα προχθές το dc universe rebirth, justice league μηχανές εξαλείψεις & επιδημία και μια λέξη μόνο μου έρχεται στο μυαλό: χάλια!

ήθελα να γράψω στις παρουσιάσεις αλλά πραγματικά δεν είχα τι να γράψω;; να μπω σε 3 τοπικ και να γράφω την ίδια λέξη; χάλια, χάλια, χάλια

 

προσωπικά δεν μπορώ να αγοράσω νέα superhero αμερικάνικα, ongoing, μόνο παλιές καλές δουλειές που έχουν μείνει στο χρόνο, όχι απαραίτητα αριστουργήματα η διαμαντάκια..

 

βέβαια την αμαρτία την κάνω με τον σπαιντερμαν αλλά και αυτόν δύσκολα τον ανοίγω.. όποτε έχω πολύ όρεξη και μόνο την βασική σειρά amazing

 

αα και τις ελληνικές εκδόσεις.. (των υπερηρωικων) τι να κάνω; αδυναμίες χαχαχα

 

και για να μην πάρουν μερικοί αέρα τα ντισνευ συνεχίζουν να είναι χάλια και τα ευρωπαϊκά τα έχω για προσάναμμα :lmao::lmao:

 

 

μόνο μπλε κομήτης ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :PPP:

 

 

:beer4:

Επεξεργασία από mr-d
ᶘᵒᴥᵒᶅ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190068
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

17 min ago , Dredd said:

Συμφωνώ, αλλά keep in mind οτι μετά από 60 χρόνια, είναι δύσκολο να βρίσκεις πρωτότυπα σενάρια.

Και το να βάζεις απλά τον Spidey να κυνηγάει τον Goblin στους ουρανούς της Νεας Υόρκης για 654η φορά, δεν θα αρέσει σε κανέναν,

 

Σίγουρα δεν είσαι πάντως, ούτε είμαι και εγώ, το target group τους.

 

 

Δεν διαφωνώ :) Νομίζω ότι βγαίνει και απ'αυτά που γράφω :) Ότι τα έχω διαβάσει άπειρες φορές, ότι δεν εντυπωσιάζομαι πλέον εάν ο Magneto είναι καλός που έγινε κακός που έγινε καλός που έγινε κακός και ο Cyclops έγινε κακός, διότι ήταν καλός, διότι έγινε κακός, αλλά τώρα είναι καλός, αλλά παρεξηγήθηκε επειδή του έπλυναν τον εγκέφαλο και ότι πλέον θέλω απλά, αυτόνομα πράγματα. Όπως ήταν το Max Punisher :) ή όπως ήταν το Hawkeye του Aja. Και σαφώς και δεν θέλω ΞΑΝΑ ο Batman (γιατί δεν θα άγγιζα τον αραχνάκια :D )  να παίζει φάπες με τον Joker. Been there, done that. Again and again and again and again. :) Οι σημερινοί πιτσιρικάδες φυσικά, σαφώς και δεν τα έχουν χορτάσει όλα αυτά :) Τον πόνο μου μοιράζομαι με κάποιους που θα καταλάβουν για τι μιλάω γενικώς :) Και ίσως και να πεταχτεί και κάποιος να μου πει "μάγκα, εσύ ψάχνεις για ΑΥΤΟ" :) 

Τώρα για τους σεναριογράφους και για τους διαλόγους που γράφει ο Θοδωρής, δεν μπορώ να έχω άποψη :) Καλά-καλά δεν μπορώ να αγγίξω λίγο παλιότερα πράγματα που έχουν καλή φήμη, όπως λχ το Avengers Assemble του Busiek που μου αρέσει η γλυκιά του πένα. Πόσα χρόνια το είχα στη ταμπλέτα, όλο "θα το διαβάσω μωρέ" και τώρα βλέπω πως σε κάποια φάση το σούταρα αφού δεν... :) Άρα δεν ξέρω καν πως και τι γράφουν. Για αυτά που λες μόνο μια επιφανειακή ενημέρωση ότι κάποιοι πλακώνονται για το συγκεκριμένο θέμα της πολιτικής ορθότητας (από τη φάση του Waid με τον Meyer). Αλλά αυτό που είπες για τον τωρινό Punisher και τα Ghost Rider/Silver Surfer/Galactus είναι spot on γύρω από αυτά που πλέον με απωθούν :) 

 

χα! βλέπω πως δεν είμαι ο μόνος κ*λογερος που πλέον έχει θέμα με δαύτα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παρόλο που δεν έχω την εμπειρία, π.χ. του xepeta, στα παλιά υπερηρωικά, πιστεύω ότι πάνω κάτω σε αυτό το επίπεδο κυμαίνονταν πάντοτε. Προφανώς υπάρχουν διαφορές, προφανώς κατά καιρούς έχουν γραφτεί αξιόλογα πράγματα, αλλά η ουσία είναι ότι ποτέ δεν διάβασα υπερηρωικό και είπα WOW!, τι διαβάζω τώρα. Η διαφορά, πιστεύω πάντα, έγκειται στην ηλικία που διαβάζεις ότι διαβάζεις. Προφανώς τα εύπεπτα και ψιλοχαζούλικα σενάρια, περνάνε πιο εύκολα  όταν είσαι 15-20-30, παρά όταν είσαι 40-50 κλπ.

 

Σε ότι αφορά τα θέματα μειονοτήτων κλπ, είμαι τελείως αντίθετος. Γιατί; Γιατί, παρόλο που έχει αρκετό δίκιο ο xepetas σε αυτά που λέει, εγώ δίνω μεγαλύτερη βάση στο γεγονός ότι, κατά βάση, αυτά το κόμικς απευθύνονται σε παιδιά, εφήβους και 20+ κοινό, και όχι σε εμάς τους δεινόσαυρους. Οπότε θεωρώ πιο σημαντικό να μεγαλώνουν παιδιά με την έννοια της ανεκτικότητας και της διαφορετικότητας στο μυαλό τους και στα αναγνώσματα μας, και ας γίνεται αυτό επιτηδευμένα. Προτιμώ να μην βγει καλή ιστορία Hulk αν ο Hulk είναι κίτρινος/μαύρος/γκεί και με αυτό το τρόπο κάποιο παιδί μάθει ότι μπορεί να υπάρχουν ήρωες κίτρινοι/μαύροι/γκέι. Γιατί αν θέλω να διαβάσω καλή ιστορία, δεν θα διαβάσω πλέον Marvel. Επειδή,στα 40 μου χρόνια, δύσκολα θα θεωρήσω καλή μια ιστορία με χαρακτήρες φτιαγμένους 60 χρόνια πριν, για μια άλλη εποχή, με άλλη κουλτούρα και άλλες ανάγκες. (και με το βρακί πάνω από το παντελόνι:lol:). Θα τους διαβάσω αν θέλω, όπως λένε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι, pure unadulterated fun. Αν θέλω να διαβάσω κάτι με ουσία, υπάρχει η Image, υπάρχουν τα BD, υπάρχει η Fantagraphics, υπάρχουν πολλά.

 

Υ.Γ. Μεγαλώσαμε germ..... :sad1:

 

:beersanta:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πέρι ανεκτικότητας σε ευπαθείς όμαδες ανέφερα τον τρόπο με τον οποίο προμοτάρονται. Νόμιζα ότι προτείνουμε συγγραφείς που γράφουνε καλά κατά τη γνώμη μας, όχι για το τι πρεσβεύουν. Διότι αν δεν αξίζει ο συγγραφέας που τονίστηκε τι πρεσβεύει καταστρέφεται και αυτό που πρεσβεύει. Δίκοπο μαχαίρι. Όλοι θυμούνται ό,τι μας αναφέρατε γι' αυτόν, όταν δεν αξίζει. Καλά και κακά.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων θεωρώ ότι το 90% των συγγραφέων της MARVEL είναι απαράδεκτοι. Ασχέτως τι θέλουν να πρεσβεύουν. Από την άλλη στην DC περνάω καλύτερα, αλλά δυστυχώς ανέχομαι εκείνους τους απαράδεκτους Tom King και Scott Snyder από τους οποίους δε θα γλυτώσουμε σύντομα.

 

Μερικοί για να κάνουν καριέρα παρουσιάζονται και με αυτόν τον τρόπο. Ο νέος Editor in Chief C. B. Cebulski φρόντισε να γράψει κόμικς κάτω από το εξωτικό ψευδόνυμο Akira Yoshida ώστε να τον προσέξουν και να τον εκτιμήσουν. Βρε άξιζαν τα κόμικς του αλλά γι' αυτήν του την κίνηση ζήτησε συγνώμη.

 

Πέρι υποχρέωσης των διαλόγων των κακοποιών να σέβονται τις μειονότητες ξεπερνά τη σκέψη μου. Ρε θα πέσει ο κομήτης Μελαγχολία του Λαρς Φον Τριεφ στο κεφάλι σε όλους σας! Έτσι είναι οι κακοποιοί. Αμοραλιστές. Δεν έχουν τρόπους.

Προτεραιότητά μου στο σχολείο είναι να καταφέρω τα παιδιά μου να ζήσουν αγαπημένα και να μη μαλώνουν. Αλλά έξω από την αυλή, και μετά τα 18 τους χρόνια δε θα είμαι παρών στην αυλή της ζωής να μου ζητήσουν βοήθεια για να κάνω παρατήρηση αυτούς που τους προσβάλανε και αδικήσανε. Ομοίως η ζωή δεν είναι κόμικς. Μωρό μου.

Εδώ σταματάω γιατί νομίζω θα βρω τον μπελά μου.

 

Εν κατακλείδι οι πωλήσεις έχουν χτυπήσει κόκκινο. Τα περιοδικά δεν έχουν ιστορίες που αξίζει να παρακολουθείς, εχουν γίνει διαφημιστικές μπροσούρες ταινιών, με ένα εξώφυλλο, ή και δεκαπέντε διαφορετικά εξώφυλλα. Οι πωλήσεις δεν είναι σταθερές και στοιβαρές σε κανέναν τίτλο για μήνες, αλλά είναι ασταθείς με πτωτικές τάσεις 50% από μήνα σε μήνα που τονώνονται από μια νέα αρίθμηση κάθε χρόνο χωρίς νόημα. Παρά μόνο για εμπορικούς σκοπούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

5 ώρες πριν, germanicus είπε:

 

Προφανώς δεν είμαι πλέον στο τάργκετ γκρουπ τους. Προφανώς έχω δει τόσες ανατροπές που πλέον ανατροπή θα είναι το να μην υπάρχει ανατροπή :lol: 

 

Ανατροπή και πέναλτι !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το κατά πόσο απευθύνονται σε οποιονδήποτε αυτά που βγάζουν τα τελευταία χρόνια στην Μάρβελ, είναι ιδιαίτερα αμφίβολλο. Τα νέα νούμερο 1 τα αγοράζουν κατά βάση οι παλιοί οπαδοί που είναι πορωμένοι με τους χ, ψ χαρακτήρες γιατί θέλουν να έχουν όλες τις αρχές, οι ίδιοι αναγνώστες για τους οποίους φαίνεται να ντρέπονται στην Μάρβελ που τους έχουν. Οι υπόλοιποι που γκρινιάζουν πως δεν αντιπροσωπεύονται, είναι καλοί μόνο στο να γκρινιάζουν κατά βάση, όχι στο να στηρίζουν αυτά που ζητάνε.

 

Κατά τα άλλα, το ότι κατάληξε ένας συγγραφέας/νυν αρχισυντάκτης να ζητάει συγγνώμη επειδή των κράζανε γιατί χρησιμοποίησε καλλιτεχνικό ψευδόνυμο για να κρύψει το ποιος είναι στο παρελθόν, μια κοινή πρακτική στον χώρο των γραμμάτων και φυσικά κοινότατη και στον χώρο των κόμικς, το θεωρώ τραγελαφικό. Πως να μην θεωρούν ακόμα κάποιοι τους κομιξάδες ανώριμους, όταν κάνουν τόσο σαματά για χαζομάρες και βλέποντας τα όλα μονοδιάστατα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26431
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Συμφωνώ 1000% σε όλα με τον xepeta.

 

Και όχι, δεν γράφονταν πάντα έτσι τα Marvel, με Punisher-από-το-μέλλον/Galactus/Ghost-Rider, και τους κακοποιούς να μιλάνε σαν δεσποινίδες.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ενώ ρε Λόρδε όταν ανά 2 τεύχη όλοι έλεγαν "θα σε κερδίσω αυτή τη φορά καταραμένε Spider-Man/Iron Man/Captain America κτλ" είχαμε κείμενα υψηλής λογοτεχνικής αξίας; Προφανώς και όχι.

Και δεν έχει νόημα να ψάξω συγκεκριμένες ατάκες ή πάνελ, όλοι τα έχουμε διαβάσει. Και πάλι προφανώς δεν μου λέει τίποτα η 13η διαφορετική persona του Captain America, αλλά εγώ όχι διαβάσει τις προηγούμενες 12. 

Για τον καινούριο αναγνώστη θα είναι η πρώτη, άντε 2η μαζί με αυτή των ταινιών.

 

Αυτή είναι η εποχή που ζούμε, δυστυχώς ή ευτυχώς, σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Αλλά από τη στιγμή που τα κόμικς απευθύνονται ΚΑΙ σε παιδιά, αυτά θα τα έχουμε. Αν δεν μας αρέσει, διαβάζουμε κόμικς που ΔΕΝ απευθύνονται ΚΑΙ σε παιδιά.

Πιστεύω ότι είναι εποχή που οι κοινωνίες αναζητούν τις ισορροπίες τους. Πριν όχι πάρα πολλά χρόνια, θα είχαμε αστεία για τους γκέι, αστεία για τους μετανάστες, αστεία για τους μαύρους, σκληρότητα στα ζώα, ρατσιστικά σχόλια κλπ.

Επειδή εγώ έχω ξεκαθαρισμένα μέσα μου, λόγω ηλικίας και εμπειρίας, αυτά τα ζητήματα, δεν σημαίνει ότι θα ήθελα ο γιος μου/κορη μου/ανιψιά μου να διαβάζει κάτι το οποίο να προωθεί/διακωμωδεί/αδιαφορεί για τέτοια ζητήματα.

Άποψη μου βέβαια, και χωρίς να έχω συγκεκριμένες γνώσεις ή μόρφωση για το αντικείμενο. Απλά πιστεύω ότι με τέτοια θέματα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Και πάντα έχοντας στο μυαλό μου ότι τα συγκεκριμένα κόμικς είναι all-ages. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καιρό έχω να ακούσω πως οι βασικοί τίτλοι της Μάρβελ είναι all-ages. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχουν δηλαδή σήμανση καταλληλότητας/ηλικίας;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πλέον δεν το βάζουν, αλλά για πάνω από μια δεκαετία ήταν αυτό.

Το ότι δεν το βάζουν βέβαια, δεν σημαίνει πως τα κόμικς που βγάζουν σήμερα έγιναν ξαφνικά all-ages. Τα παιδιά δεν θα τα δεις στα κομιξάδικα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μου στείλανε πρόσκληση στο ταχυδρομείο.

 

120318_MarvelFF_Email_02.jpg

Λέτε να πάω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προλαβαίνεις να ραφτείς; Τελευταία στιγμή το ανακοινώνουν κι αυτοί... :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

aHR0cDovL3d3dy5uZXdzYXJhbWEuY29tL2ltYWdlaHR0cDovL3d3dy5uZXdzYXJhbWEuY29tL2ltYWdl

 

https://www.newsarama.com/43072-now-marvel-will-destroy-spider-man-s-history-too.html?fbclid=IwAR38jHW0BDdSbTCMEA4_SPysUNM8Bag86ywAt8ORFAQ4h29QjsliyvqHGRA

 

Quote

it seems someone may be tampering with Marvel's time stream.

 

:P

 

 

 

 

+

 

XMTeaser.jpg?q=50&fit=crop&w=738AVTeaser.jpg?q=50&fit=crop&w=738

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:thinking:.....παλι event....παλι μια  εναλλακτικη πραγματικοτηα.....πηγα με ευχαριστηση να διαβασω :gnews: τους αγαπημενους μου Uncanny X-Men  και τελικα ηταν ενα AGE of X-Man....(lλες και κανεις θυμαται τον Nate Grey a.k.a X-Man)....εξου και ο σκεπτικισμος μου....κουραστικά τα εβεντ αλλα τη να κανω αγαπω την Μάρβελ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Όλες αυτές οι διαφημίσεις δεν είναι για ένα μόνο limited series? Αυτό που cosmic Ghost Rider σκοτώνει τους πάντες. Δεν είναι κάτι σημαντικό. Μπορούμε να το θεωρήσουμε απομονωμένο και να μην ασχοληθούμε. Μικρό το κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

άσχετο.. από το λινκ του ξεπέτα είδα ότι ο συγγραφέας είναι αυτός που έπαιζε στο the league  (αγαπημένη σειρά) χαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό δε θα είναι το επόμενο event;

 

mhz58xwshry11.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πως την έκαναν έτσι την She-Hulk;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, GreekComicFan είπε:

Πως την έκαναν έτσι την She-Hulk;

 

Από την πολύ πρωτεΐνη είναι. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

11 hours ago, Retroplaymo said:

 

Από την πολύ πρωτεΐνη είναι. :P

Τεστοστερόνη+μελομακάρονα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3108 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έρχεται τον Απρίλιο, Limited Series 6 τευχάκια ! :D

 

TheWar of the Realms.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.