Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ


andstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Στο Comicon μου είπαν πως θα ανατυπωθεί κανονικά ο τόμος. Και όντως, τον έχω πετύχει σε πολλά και διάφορα μέρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 382
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Άρθρο από τη στήλη "ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΚΟΜΙΞ", του περιοδικού "ΚΟΜΙΞ" (#221, 2006). Έστω κι αν το παραθέτω λίγο (πολύ) αργά, κάλιο αργά παρά ποτέ που λέει και ο λαός...

 

ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ

Τα Χαμένα Επεισόδια

 

Μετά την κυκλοφορία του Βίου & της Πολιτείας του Σκρουτζ Μακ Ντακ, του Ντον Ρόσα το 2004, σύντομα θα κυκλοφορήσουν στα βιβλιοπωλεία Τα Χαμένα Επεισόδια. Η συλλεκτική αυτή έκδοση είναι μία από τις πληρέστερες παρουσιάσεις των Χαμένων Επεισοδίων αφού περιλαμβάνει τόσο τις έξι ιστορίες που είχαν δημοσιευτεί στο Κόμιξ το 2001, όσο και την ιστορία Η Αιχμάλωτη του Χειμάρρου της Αγωνίας που έγραψε και σχεδίασε ο Ντον Ρόσα το 2004. Το νέο αυτό Χαμένο Επεισόδιο, που παρουσιάζεται για πρώτη φορά στην χώρα μας, είναι μια περιπέτεια από τα χρόνια που ο θείος Σκρουτζ αναζητούσε χρυσάφι στο Κλοντάικ. Τον κεντρικό ήρωα πλαισιώνουν τρεις θρυλικοί άνθρωποι του νόμου, ο Ουάιατ Ερπ, ο Ρόυ Μπην και ο Μπατ Μάστερσον, καθώς και οι δύο πιο συμπαθητικοί παράνομοι της Άγριας Δύσης, ο Μπουτς Κάσσιντυ και ο Σάντανς Κιντ, ενώ σε πρωταγωνιστικό ρόλο στο πλευρό του θείου Σκρουτζ κάνει ακόμα μια επεισοδιακή εμφάνιση η γοητευτική Χρυσή Γκόλντυ.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όσους φίλους δεν έχουν αποκτήσει το βίος και πολιτεία, μπορούν να το βρουν στο βιβλιοπωλείο Πολιτεία στην Ιπποκράτους...Προχθές που πέρασα βρήκα δέκα αντίτυπα στην πολύ καλή τιμή των 22,50 ευρώ :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο Public του Βόλου υπάρχουν καμιά 15αρια αντίτυπα, στην τιμή των 30€. Ίσως μπορούμε να μιλάμε για ανατύπωση πλεόν (δεν ξέρω όμως αν ισχύει, γιατί είχε ζελατίνα απ' έξω και δεν μπόρεσα να δω τα στοιχεία του... Άσε που με κοιτούσε περίεργα ο υπεύθυνος στιν διάδρομο με τα κόμικς...).

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο Βίος και η Πολιτεία μέχρι πριν από λίγο καιρό είχε εξαντληθεί από την αγορά. Κανένα βιβλιοπωλείο(ηλεκτρονικό και μη) δεν το είχε αλλά και ο ίδιος ο Τερζόπουλος το εμφάνιζε ως εξαντλημένο.

Ξαφνικά όλα τα βιβλιοπωλεία έχουν γεμίσει από Βίο και Πολιτεία.

Πιθανον ισχύει ένα από τα δύο:

1) Ή έγινε ανατύπωση του βιβλίου.

2) Ή ο Τερζόπουλος είχε πολύ στοκ στις αποθήκες του και παρουσίαζε το βιβλίο ως εξαντλημένο, για να ανεβάσει τις τιμές στην αγορά και να τα πουλήσει σε μεγαλύτερη τιμή.

Αυτό προφανώς δεν πέτυχε και αποφάσισε να το ξεστοκάρει. :confuse:

 

Αν είναι ανατύπωση υποψιάζομαι πως δε θα αναφέρεται πουθενά στο βιβλίο ως δεύτερη έκδοση.

Για να μην έχουμε τα γνωστά με τον Ρόσα για το όνομά του. :oops:

 

Λογικά μέσα στα επόμενα ΚΟΜΙΞ θα προσπαθήσουν να προωθήσουν και εκεί το βιβλίο.

Είμαι περίεργος για το πως θα δικαιολογήσουν την ύπαρξή του. :thinking:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παιδια, εγω δεν τον έχω πετύχει πουθενά ως τώρα, παρότι τον ψάχνω (σε καλύτερη κατάσταση από ότι τον έχω...)

Επίσης, τα συγχαρητηρια μου για την σπουδαία παρουσίαση!!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδια εγω δεν το εχω πετυχει πουθενα ως τωρα παροτι το ψαχνω.α, και συγχαρητηρια για την σπουδαια παρουσιαση!!! :clap2:

 

:hi: Πέρασε από το βιβλιοπωλείο Πολιτεία...θα το βρεις πιστευω... δεν νομιζω να πηραν και τα δεκα αντιτυπα....Είναι στον πάνω όροφο,δεξία και στα χαμηλά ράφια του κεντρικου τραπεζιου-επιπλου για κομιξ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ίσως μπορούμε να μιλάμε για ανατύπωση πλεόν (δεν ξέρω όμως αν ισχύει, γιατί είχε ζελατίνα απ' έξω και δεν μπόρεσα να δω τα στοιχεία του... :cheers3:

 

 

Πάντως στην έκδοση του 2004 ο Βίος και Πολιτεία δεν είχε ζελατίνα.

Ζελατίνα έβαλαν στα βιβλία από τα Χαμένα Επεισόδια και μετά.

Οπότε πιθανον πρόκεται για ανατύπωση (στη μούγγα :lol: ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

πράγματι είναι επανέκδοση και την επόμενη εβδομάδα επανεκδίδεται και το "Χαμένα Επεισόδια"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η τρίτη ή η τέταρτη επανέκδοση άραγε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Βίος και η Πολιτεία μέχρι πριν από λίγο καιρό είχε εξαντληθεί από την αγορά. Κανένα βιβλιοπωλείο(ηλεκτρονικό και μη) δεν το είχε αλλά και ο ίδιος ο Τερζόπουλος το εμφάνιζε ως εξαντλημένο.

Ξαφνικά όλα τα βιβλιοπωλεία έχουν γεμίσει από Βίο και Πολιτεία.

Πιθανον ισχύει ένα από τα δύο:

1) Ή έγινε ανατύπωση του βιβλίου.

2) Ή ο Τερζόπουλος είχε πολύ στοκ στις αποθήκες του και παρουσίαζε το βιβλίο ως εξαντλημένο, για να ανεβάσει τις τιμές στην αγορά και να τα πουλήσει σε μεγαλύτερη τιμή.

Αυτό προφανώς δεν πέτυχε και αποφάσισε να το ξεστοκάρει. :confuse:

 

Αν είναι ανατύπωση υποψιάζομαι πως δε θα αναφέρεται πουθενά στο βιβλίο ως δεύτερη έκδοση.

Για να μην έχουμε τα γνωστά με τον Ρόσα για το όνομά του. :oops:

 

Λογικά μέσα στα επόμενα ΚΟΜΙΞ θα προσπαθήσουν να προωθήσουν και εκεί το βιβλίο.

Είμαι περίεργος για το πως θα δικαιολογήσουν την ύπαρξή του. :thinking:

 

:cheers3:

O Βίος και η Πολιτεία υπάρχει.Δεν είναι "καθαρό δεκάρι",αλλά υπάρχουν στις αποθήκες της Φραγκοκλησιάς,έχω πάρει δύο ως τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!! Έσκισα την ζελατίνα που το περιτύλιγε και είδα το εσωτερικό του!!! Τα πάντα όλα ίδια. Ίδια γραμματοσειρά, ίδια χρώματα, ίδια στοιχεία... Και στο ΚΟΜΙΞ #259 γράφει "ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ". Η ανατύπωση με την επανέκδοση έχουν διαφορά, σωστά...; Το πρώτο είναι παίρνω το τεύχος και το βγάζω... "φωτοτυπία" ολόιδιο, το δεύτερο είναι επεξεργάζομαι το τεύχος, αλλάζω 2-3 πραματάκια (γραμματοσειρά, λόγια στα συννεφάκια κ.ά.), περνάω χρώμα ξανά και "ΤΑΝΤΑΜ!"... Άρα, αν είναι ανατύπωση (λογικά) no prob με τον Ρόσα.

 

 

Ή όχι...; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πέτυχα κι εγώ έναν τόμο χωρίς ζελατίνα και έριξα μια ματιά στα εισαγωγικά στοιχεία. Όντως είναι όλα ίδια, μέχρι και το ISBN δεν έχει αλλάξει. Βέβαια το ότι είναι ανατύπωση δεν σημαίνει πως πρέπει απαραίτητα να διαφέρει και από τις προηγούμενες εκδόσεις. Με την κοπέλα του Comicon που μίλαγα μου είχε πει πως μέχρι στιγμής ο τόμος είχε επανεκδοθεί στάνταρ 2 φορές μέχρι στιγμής, ίσως και περισσότερες, και σκοπεύουν να τον ξανα-επανεκτυπώσουν (πράγμα που έγινε).

 

Υποθέταμε πως ο λόγος που αναγραφόταν ως εξαντλημένο ήταν εξ' αιτίας της κατάστασης με των δικαιωμάτων του Rosa, μιας και δεν μπορούσε να το ξαναβγάλει. Απ' ό,τι φαίνεται, μπορεί να μην ισχύει κάτι τέτοιο και η εκδοτική να είναι καλυμμένη από το νόμο εφ' όσον επανεκδίδει κάτι για το οποίο είχε πληρώσει δικαιώματα στο παρελθόν. Ίσως να το έκαναν απλά για λόγους διαφήμισης. Ο τόμος εξαντλήθηκε την περίοδο που άρχισαν να κυκλοφορούν οι υπόλοιποι τόμοι. Ήταν σαν να λέει "πάρτε ό,τι προλάβετε επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο εξάντλησης αποθεμάτων". Η πιθανότητα να ισχύει αυτή η εκδοχή, αυξάνεται αν σκεφτεί κανείς πως ο Τερζόπουλος δεν θα έκανε κάτι που θα τον έβαζε σε μπλεξίματα με δικαιώματα και τα συναφή.

 

Ίσως πάλι απλά να είχε απόθεμα στις αποθήκες του και να τα έβγαλε τώρα στα καταστήματα. Με αυτό είναι καλυμμένος, είτε είχε προβλήματα με το όνομα του Ρόσα είτε όχι.

 

Anyways, πολύ το ψειρίζουμε. Αφού κυκλοφορεί ξανά, όλα καλά :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σήμερα βρήκα το Βίο και Πολιτεία στο Comicon και μάλιστα χωρίς ζελατίνα, οπότε μπόρεσα να τον ξεφυλλίσω προσεκτικά.Όντως όλα είναι ίδια με την έκδοση του 2004.Όμως υπάρχει μια μεγάλη διαφορά που καταλαβαίνεις ότι είναι ανατύπωση.Η διαφορά είναι στο εξώφυλλο και στο οπισθόφυλλο.Στην έκδοση του 2004 το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο δεν ήταν πλαστικοποιημένα,ενώ στην φετινή ανατύπωση είναι.Οπότε όποιος έχει την πρώτη έκδοση του τόμου,με το που θα αγγίξει αυτόν,αμέσως θα καταλάβει ότι πρόκειται για ανατύπωση.Πάντως όσοι αγοράσουν τώρα τον τόμο,θα είναι πιο τυχεροί διότι θα έχουν γυαλιστερό εξώφυλλο.Άρα μάλλον και η ανατύπωση των Χαμένων Επεισοδίων θα έχει γυαλιστερό εξώφυλλο. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

:mafia: Άρα η δικιά μου έκδοση που είναι η πρώτη χωρίς την πλαστικοποίηση είναι πια "συλλεκτικό"; :lol:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παιδιά βρήκα κι εγώ έναν Βιο σε ένα βιβλιοπωλείο στην Καλαμάτα που πήγα για Χριστούγεννα.

 

Δεν είχε ζελατίνα κι έτσι πρόλαβα διακριτικά να τον ξεφυλίσσω :gnews: , περιμένοντας ότι πρόκειται πέρι κάποιας επανέκδοσης την οποία και λαχταρούσα :mafia: .

 

Τελικά όμως, δεν είχε καμιά εσωτερική διαφορά με την έκδοση του 2004 απά τη Νέα Ακτίνα :moutra2: .

Προφανώς, ήταν η ανατύπωση του Τερζό για την όποια γίνεται λόγος στο Κομιξ #259. Σίγουρα, ο τόμος που έπιασα στα χέρια μου δεν ήταν αυτός του 2004.

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο ήταν πλαστικοποιημένα. Όμως δεν νομίζω η Νέα Ακτίνα να πρόλαβε να προμηθεύσει τα βιβλιοπωλεία μέχρι και στην Καλαμάτα με την σχετική ανατύπωση.

Τελικά, ο ανατυπωμένος "Βίος και Πολιτεία" εκτός απο τα εξώφυλλα, δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά με τον τόμο του 2004.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το είχα βάλει και παλαιότερα στο Τραγούδι της ημέρας, αλλά πιστεύω ότι κολλάει και εδώ.

 

Ένα

που χρησιμοποιεί καρέ από τον Βίο & Πολιτεία και τα οποία πιστεύω ότι ταιριάζουν τέλεια με το κομμάτι Selfish Man των Flogging Molly. :)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

σκεφτομαι να αγορασω το βιο και πολιτεια, αλλα και τα χαμενα επεισοδια, ας βρισκονται και αυτα στη βιβλιοθηκη...

το ερωτημα ειναι να τα παρω μεταχειρισμενα σε πολυ καλη κατασταση στην α΄εκδοση ή του κουτιου αλλα στην επανεκδοση, στην ιδια τιμη βεβαια...

αποτι διαβασα δεν εχουν καμια διαφορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η επανέκδοση νομίζω έχει γυαλιστερό εξώφυλλο στον Βίο και Πολιτεία που το δικό μου δεν είναι γυαλιστερό να σου πω την αλήθεια, είναι κάπως mat λες και δεν είχε αυτή την τελευταία επίστρωση, μοιάζει περισσότερο με τα επίτομα του Αρκά που και αυτά δεν είναι γυαλιστερά αν θυμάμαι καλά. Κατά τα άλλα εάν κατάλαβα καλά, τα βρίσκεις στην ίδια τιμή μεταχείρα και καινούργιο, οπότε γιατί να πάρεις το παλιό; Για λόγους συλλεκτικότητας; έχεις σκοπό να το πουλήσεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

αυτο που λες διαβασα και γω οποτε δε συμφερει να παρεις το μεταχειρισμενο, εξαλλου δε θελω να το πουλησω αλλα να το κρατησω...

και αν ποτε πω να το πουλησω θα το τριψω λιγο με γυαλοχαρτο να φυγει η γυαλαδα!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

αναμεσα στην τελευταια αγορα μου απο την Πρωτοπορια ηταν και ο βιος και πολιτεια του Σκρουτζ και τα χαμενα επεισοδια (και οι επιγονοι...)

δε μετανιωσα που το πηρα για το πρωτο ραφι της κομιξοβιβλιοθηκης, εξαιρετικα τευχη σαν παρουσιαση, δεσιμο και εξωφυλλο, οι ιστοριες ως γνωστον πολυ καλες, καποιες τις εχω ηδη διαβασει, πιστευω αν και λιγο αλμυρες στην τιμη αξιζουν τα λεφτα τους για καποιο φαν του ντισνευ.

λογικα ειναι η επανεκτυπωση αυτη που πηρα, δεν εχω δει την πρωτη εκτυπωση, αλλα αποτι διαβασα εδω δεν εχει και διαφορα πλην ελαχιστης στη γιαλαδα του εξωφυλλου.

αυτα ειναι πλεον βιβλια και οχι απλα κομικς.

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καταπληκτικές εκδόσεις και οι δύο :respect: !Δεν μπορώ να καταλάβω πως και δεν το βρίσκατε!Εδώ εγώ το πετυχαίνω και σε κάποια περίπτερα :confuse: !!!

Εγώ πάντως έχω την πρώτη έκδοση και μάλιστα το είχα πάρει την μέρα που είχε έρθει ο Don Rosa :dance::dance: (κάτι που σημαίνει υπογραφή,αφιέρωση+σχέδιο for me :yahoo: )(το ξέρω,κάνω φιγούρα :D )

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ήσουν στον Ελευθερουδάκη ή στην Ελληνοαμερικανική Ένωση ? Ή και στα δύο ? Επειδή δεν θυμάμαι να έκανε σκιτσάκια σε κανέναν, παρά μόνο σε πάρα πολύ λίγα άτομα (στην αρχή κυρίως).

 

Αν έχεις εικόνα εύκαιρη πόσταρέ την εδώ. Να δούμε πόσα άτομα που ήμασταν εκεί, συναντιώμαστε τώρα στο GreekComics.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

'Ημουν κι εγώ εκει :Ρ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ήσουν στον Ελευθερουδάκη ή στην Ελληνοαμερικανική Ένωση ? Ή και στα δύο ? Επειδή δεν θυμάμαι να έκανε σκιτσάκια σε κανέναν, παρά μόνο σε πάρα πολύ λίγα άτομα (στην αρχή κυρίως).

 

Αν έχεις εικόνα εύκαιρη πόσταρέ την εδώ. Να δούμε πόσα άτομα που ήμασταν εκεί, συναντιώμαστε τώρα στο GreekComics.

Ήμουν στον Ελευθερουδάκη!Έχω την εντύπωση πως έκανε μόνο στους πολύ πρώτους,και εγώ ήμουν ο τρίτος στην σειρά μου :dance:

Μου έχει σχεδιάσει έναν θυμομένο Σκρουτζ!Θυμάμαι πως στον πρώτο σχεδίασε έναν απλό Σκρουτζ,στον δεύτερο έναν Ντοναλντ και σε εμένα έκανε αυτό(που είναι εκπληκτικό :yahoo: !)

 

Μάλλον δεν θα απολαύσετε φωτογραφία σύντομα γιατί δεν μπορώ να την περάσω στον υπολογιστή!Όταν βρώ το απαραίτητο driver θα επανέλθω!

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο τις καλυτερες συγχρονες εκδοσεις ιστοριων ντισνευ.

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παιδια να κανω μια ερωτηση;;στο Ηβ επεισοδιο,στο "εξωφυλλο" του που δειχνει τον σκρουτζ με την γκολντυ ποιοι ειναι αυτοι μεσα στην καρδια; (λεει D.D+Nelly 1898)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδια να κανω μια ερωτηση;;στο Ηβ επεισοδιο,στο "εξωφυλλο" του που δειχνει τον σκρουτζ με την γκολντυ ποιοι ειναι αυτοι μεσα στην καρδια; (λεει D.D+Nelly 1898)

 

 

D.D. = Dagobert Duck = Σκρουτζ ΜακΝτακ στα γερμανικά

Nelly = Γκόλντυ στα γερμανικά

 

Σκρουτζ ΜακΝτακ + Γκόλντυ = ΛΩΩΩΒ

Επεξεργασία από Dhm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ωραιος!σε ευχαριστω πολυ!τωρα γιατι ειναι στα γερμανικα μαλλον ειναι αλλο θεμα! :efxaristo::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

(Ξανα)Διάβαζα χθες το υπέροχο αυτό έργο του Ροσα συνδυάζοντας τον Β&Π με τα ΧΕ. Δηλαδή με βάση το δοθέν storyline από τα ΧΕ. Παρατήρησα λοιπόν ένα θεματάκι. Στην ιστορία "Ο πόλεμος του χαλκού", το άλογο του Σκρούτζ, η Βολκάνα, τον εγκαταλείπει με αποτέλεσμα σε ολόκληρο το επόμενο επεισόδιο ο Σκρουτζ να ταξιδεύει δίχως αυτήν. Μάλιστα, κάποια στιγμή ο ήρωας λέει σε ένα λιοντάρι που καβαλά: "Χμ... Το παλιό μου άλογο η Βολκάνα ήταν πολύ πιο άγρια από σένα", δείχνοντας πως η σχέση του αλόγου με τον ιδιοκτήτη έχει περάσει οριστικά στο παρελθον. Μέχρι εδώ καλώς. Στο χαμένο επεισόδιο όμως που ακολουθεί, ("Πιστολίδι στο πιζεν Μπλαφ") η Βολκάνα υπάρχει πάλι με σάρκα και οστά.

 

Χρόνια την έχω αυτη την απορία και τωρα την ξαναθυμήθηκα! Μπερδεύτηκε ο Ρόσα or what??

Επεξεργασία από The Great Splash
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.