Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ


andstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω διαβαζω σε ηλεκτρονικη μορφη μονο αγγλικα κομικ και ομολογω οτι δεν εχω καποιο θεμα οσο αφορα την απολαυση και την ευχαριστηση. Επισης σειρες με αγγλικους υποτιτλους τις παρακολουθω επισης μια χαρα πολυ ανετα. Και αν κολλησω και καπου βοηθαει και κανα λεξικο.  Αλλα ομολογω οτι στα ελληνικα τα κατανοω καπως καλυτερα και σιγουρα αποτελει την πρωτη μου επιλογη (ειναι η μητρικη μου γλωσσα, τι να κανω::). Αλλα νομιζω οτι ειναι και θεμα τριβης και πρακτικης. Αν εχεις παρακολουθησει σεζον ολοκληρες και εχεις διαβασει χιλιαδες σελιδες οπως εγω συνηθιζεις και μαθαινεις και λεξεις και γινεται ολο και πιο ανετο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 382
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δοκιμαστική εκτύπωση της πρώτης σελίδας του 3ου επεισοδίου σε μέγεθος Α4, ώστε να ελέγξω αν βγαίνει ωραία στο τύπωμα. Το αποτέλεσμα με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο. Το τύπωσα σε χαρτί 115 gr. Πολύ καλή η αίσθηση στο χέρι. 

 

Να ευχαριστήσω ξανά τον φίλο και για την επιπλέον γραμματοσειρά που μου έδωσε για το γράμμα του Σκρουτζ. 

 

Εκεί που λέει Βίος και Πολιτεία, δεν έχω καταλήξει ακόμα στην γραμματοσειρά. Σας αρέσει αυτή; 

Υ.Γ (έχει κάποια λαθάκια σε 3 σημεία, τα έχω διορθώσει στο ψηφιακό)

IMG_20230306_211836.jpg

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

 

Εκεί που λέει Βίος και Πολιτεία, δεν έχω καταλήξει ακόμα στην γραμματοσειρά. Σας αρέσει αυτή; 

Δεν μου αρέσει το ότι είναι πολύ " βαριά". Πώς να το πω; Για να καταλάβεις, μου θυμίζει κάπως το " Ιστορίες από την κρύπτη". Αν ήταν άλλο κόμικ θα μου άρεσε, αλλά εδώ επειδή είναι Disney ( κι ας πρόκειται για αριστουργηματική ιστορία), θα προτιμούσα κάτι πιο ανάλαφρο.:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

11 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Δεν μου αρέσει το ότι είναι πολύ " βαριά". Πώς να το πω; Για να καταλάβεις, μου θυμίζει κάπως το " Ιστορίες από την κρύπτη". Αν ήταν άλλο κόμικ θα μου άρεσε, αλλά εδώ επειδή είναι Disney ( κι ας πρόκειται για αριστουργηματική ιστορία), θα προτιμούσα κάτι πιο ανάλαφρο.:cheers3:

Συμφωνώ αλλά μην το πας στο πολύ ανάλαφρο, είναι σοβαρή ιστορία

Με Cambria λες να βγαίνει καλύτερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 2/3/2023 στο 8:11 ΜΜ, Macchia nera είπε:

Μου δόθηκε από ένα πολύ άξιο παλικάρι, μια πανέμορφη γραμματοσειρά για να την χρησιμοποιήσω στο εγχείρημα μου.

Καμία σχέση με την άνοστη comic sans.

Τον υπερευχαριστώ!!

ApplicationFrameHost_vodTINexeT.png

Τρομερό εγχείρημα φίλε @ Macchia nera !

Βλέποντας την πανέμορφη (και επώδυνη) δουλειά που κάνεις πρέπει νομίζω να σου πω το λιγότερο συγχαρητήρια. 

 

Στην αρχή είχα παράπονο για την Comic Sans (ως ερασιτέχνης γραφίστας) αλλά τώρα βλέπω αυτήν και  θεωρώ ότι ταιριάζει απίστευτα με το ύφος αυτού του κόμικ.

Όπως και τα άλλα παιδιά και εγώ θα ήθελα όταν ολοκληρωθεί η έκδοση το pdf. :pray:

Εξαιρετικός!!! :clap2:

 

Spoiler

Έχω μερικές ενστάσεις ακόμη αλλά θεωρούσα σημαντική μόνο αυτή. 

Ανθέλεις θα μπορούσα να βοηθήσω στο γραφιστικό κομμάτι ή στο εξώφυλλο :)

Μια ερώτηση: πως ονομάζεται η γραμματοσειρά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, Anton Duck είπε:

Τρομερό εγχείρημα φίλε @ Macchia nera !

Βλέποντας την πανέμορφη (και επώδυνη) δουλειά που κάνεις πρέπει νομίζω να σου πω το λιγότερο συγχαρητήρια. 

 

Στην αρχή είχα παράπονο για την Comic Sans (ως ερασιτέχνης γραφίστας) αλλά τώρα βλέπω αυτήν και  θεωρώ ότι ταιριάζει απίστευτα με το ύφος αυτού του κόμικ.

Όπως και τα άλλα παιδιά και εγώ θα ήθελα όταν ολοκληρωθεί η έκδοση το pdf. :pray:

Εξαιρετικός!!! :clap2:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχω μερικές ενστάσεις ακόμη αλλά θεωρούσα σημαντική μόνο αυτή. 

Ανθέλεις θα μπορούσα να βοηθήσω στο γραφιστικό κομμάτι ή στο εξώφυλλο :)

Μια ερώτηση: πως ονομάζεται η γραμματοσειρά;

Η γραμματοσειρά ονομάζεται CCMildMannered.

Eυχαριστώ για την προσφορά να βοηθήσεις αλλά η μισή μου χαρά είναι στο γραφιστικό κομμάτι.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχοντας φτάσει αισίως στο 5ο επεισόδιο, παρατήρησα ξανά μια τεμπέλικη θα την χαρακτηρίσω παράλειψη. Είναι ένα καρέ που σε βάζει στο κλίμα της αφήγησης και της ατμόσφαιρας. Γιατί να μην το μεταφράσει;

 

Acrobat_uqGavPX3Wu.png

 

Acrobat_YmLaj562E2.png

 

 

 

Photoshop_OrwG0IuBXd.png

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33

Αν και πολύ πιο μετά από το post σου, το πρωτότυπο είναι πρωτότυπο. Έχει όλα όσα ήθελε να γράψει ο συγγραφέας και όχι τα κόλπα και την προσωπική πινελιά του μεταφραστή. Πολλές φορές η μετάφραση είναι έργο τέχνης, αλλά πολλές φορές μπορεί να αλλοιώσει το κόμιξ/βιβλίο. Αν ξέρεις τη γλώσσα για εμένα είναι προτεραιότητα να διαβάζεις στο πρωτότυπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Grilos

Το είπες και μόνος σου.

"Αν ξέρεις τη γλώσσα".

Ποιος όμως από δω μέσα ξέρει τόσο καλά αγγλικά ώστε να πιάσει όλους τους ιδιωματισμούς, τα λογοπαίγνια και τις αργκό εκφράσεις της αγγλικής;

Εγώ πιστεύω κανένας, άσχετα τι ισχυρίζεται.

Τέλος πάντων, ας μην επαναφέρουμε πάλι τη συζήτηση. Τα είπαμε αναλυτικά.

Κάποιοι (οι περισσότεροι) συμφώνησαν μαζί μου, κάποιοι (λίγοι) διαφωνήσατε.

Ο καθένας ας έχει την άποψή του και ας πράττει αναλόγως.

Προσωπικά πάντως αγγλική έκδοση παίρνω μόνο όταν κάτι δεν έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά ή έχει εξαντληθεί και δεν μπορώ να το βρω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9666
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

8 hours ago, Macchia nera said:

Έχοντας φτάσει αισίως στο 5ο επεισόδιο, παρατήρησα ξανά μια τεμπέλικη θα την χαρακτηρίσω παράλειψη. Είναι ένα καρέ που σε βάζει στο κλίμα της αφήγησης και της ατμόσφαιρας. Γιατί να μην το μεταφράσει;

 

Acrobat_uqGavPX3Wu.png

 

Acrobat_YmLaj562E2.png

 

 

 

Photoshop_OrwG0IuBXd.png

ΚΟΜΙΞ #38 της Καθημερινής
photo_2023-03-12_19-35-14.thumb.jpg.153019f7ac2cda748a42da9dcb0ab553.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα διαβάσει πριν λίγα χρόνια τον Βίο, έχοντας σχεδόν μηδέν εμπειρία με τον κόσμο των ντίσνεϊ κόμικς (ό,τι είχα διαβάσει σαν παιδί πριν 25-30 χρόνια δηλαδή).

Δεν μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις, βρίσκοντας μάλιστα βαρετές τις περισσότερες ιστορίες.

Γι'αυτό και για αρκετό καιρό δεν ξανασχολήθηκα με ντίσνεϊ.

 

Είμαι τώρα σε φάση που διαβάζω ιστορίες του Ρόσα, έχοντας όμως πλέον μια εμπειρία με ντίσνεϊ, μιας και ασχολήθηκα αρκετά με Μπαρκς τον τελευταίο χρόνο.

Δεν θα σχολιάσω σ'αυτό το θρεντ τις υπόλοιπες ιστορίες του Ρόσα (έχω διαβάσει περίπου 50, πάνω απ'τις μισές του δηλαδή).

Θα πω δυο λόγια μόνο για τις ιστορίες του Βίου και των Χαμένων Επεισοδίων (από Βίο δεν έχω διαβάσει ακόμα τη 2η και την 3η και από Χαμένα Επεισόδια δεν έχω διαβάσει μόνο το Κάτυ Σαρκ).

 

Αυτή τη φορά σίγουρα τις διάβασα πιο άνετα απ'οτι την προηγούμενη, αλλά με εξαίρεση κάποιες, οι περισσότερες εξακολούθησαν να μου φαίνονται μέτριες :oops:

Ουσιαστικά οι μόνες που μου άρεσαν ήταν από Βίο η 1η (Ο τελευταίος της γενιάς των Μακ Ντακ) και η τελευταία (Το πιο πλούσιο παπί του κόσμου). Άντε λίγο και η 11η (Ο μεγιστάνας της Καλισότα).

 

Από Χαμένα Επεισόδια το Μιας δεκάρας νιάτα, Το μυστικό του Ολλανδού και λίγο Η αιχμάλωτη του Χειμάρρου της Αγωνίας.

 

Γενικά πάντως δεν είμαι πολύ φαν των ιστοριών που έχουν να κάνουν με το παρελθόν του Σκρουτζ.

Και πραγματικά έχει γίνει κατάχρηση του έρωτα του Σκρουτζ με την Γκόλντυ. Φτάνει πια 100 ιστορίες με την Γκόλντυ :confuse:

Γενικά προτιμώ περισσότερο τις ιστορίες του Ρόσα που δεν έχουν σχέση με τα νεανικά χρόνια του Σκρουτζ, ούτε με τις ιστορίες του Μπαρκς (sequels).

Πιο πολύ μ'αρέσουν πρωτότυπες ιστορίες με κυνήγι θησαυρών (Το στέμμα των Σταυροφόρων, Ο θησαυρός του Κροίσου, Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης, Το νησί στην άκρη του χρόνου κτλ) ή οι χιουμοριστικές ιστορίες με εχθρούς του Σκρουτζ (Μουργόλυκους, Μάτζικα, Λουσέν) που προσπαθούν να τον ληστέψουν (Ο ασημένιος δίσκος, Ο μαύρος ιππότης, Ο μικροσκοπικός τσιγκούνης κτλ).

 

Σίγουρα ο Βίος είναι ένα σημαντικό έργο που συγκεντρώνει σ'ένα βιβλίο τα διάσπαρτα στοιχεία που έχει αναφέρει ο Μπαρκς για το παρελθόν του Σκρουτζ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ως την καλύτερη δουλειά του Ρόσα.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39438
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις όλες τις ιστορίες σε PDF στο issuu (αν θες μόνο να τις διαβάσεις).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 λεπτό πριν, dinos είπε:

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις όλες τις ιστορίες σε PDF στο issuu (αν θες μόνο να τις διαβάσεις).

 

Το ξέρω, από κει τις διαβάζω :)

Αυτές που ανέφερα ότι δεν διάβασα, είναι επειδή δεν πρόλαβα, όχι επειδή δεν τις βρήκα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχοντας διαβάσει όλες τις ιστορίες του Ρόσα πολλές φορές και σε δύο γλώσσες και έχοντας ταυτόχρονα και πλήρη εικόνα όλου του έργου του Μπαρκς έχω να σχολιάσω τα εξής σχετικά με το σχόλιο σου @ Laz33 . Από όλες τις μεμονωμένες original ιστορίες του Βίου στο top-10 του Ρόσα δεν θα έβαζα ούτε μια. Από τα χαμένα επεισόδια θα έβαζα μάλλον το Καττυ Σαρκ και τον Παναμα. Όμως ο Βίος είναι μια ενιαία ιστορία. Και σαν μια ενιαία ιστορία πρέπει να κρίνεται, και σαν μια ενιαία ιστορία είναι η μόνη ιστορία ολοκλήρου του Ντίσνεϋ που έχει πάρει βραβείο Eisner. Αυτό νομίζω τα λέει όλα. Η σύνοψη όλης της ζωής του Σκρούτζ μέσα από αναφορές του έργου του Μπαρκς (η οποία διαβάζοντας τα σχόλια του Ρόσα αποκτά άλλη υπόσταση) είναι υποδειγματική. Κατά τα άλλα η αγαπημένη μου ιστορία όλου του έργου του Ρόσα είναι "το νόμισμα", νομίζω, και το "ξέχνα το". Υποδειγματικές και οι δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2048
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 hours ago, Manitou said:

Έχοντας διαβάσει όλες τις ιστορίες του Ρόσα πολλές φορές και σε δύο γλώσσες και έχοντας ταυτόχρονα και πλήρη εικόνα όλου του έργου του Μπαρκς έχω να σχολιάσω τα εξής σχετικά με το σχόλιο σου @ Laz33 . Από όλες τις μεμονωμένες original ιστορίες του Βίου στο top-10 του Ρόσα δεν θα έβαζα ούτε μια. Από τα χαμένα επεισόδια θα έβαζα μάλλον το Καττυ Σαρκ και τον Παναμα. Όμως ο Βίος είναι μια ενιαία ιστορία. Και σαν μια ενιαία ιστορία πρέπει να κρίνεται, και σαν μια ενιαία ιστορία είναι η μόνη ιστορία ολοκλήρου του Ντίσνεϋ που έχει πάρει βραβείο Eisner. Αυτό νομίζω τα λέει όλα. Η σύνοψη όλης της ζωής του Σκρούτζ μέσα από αναφορές του έργου του Μπαρκς (η οποία διαβάζοντας τα σχόλια του Ρόσα αποκτά άλλη υπόσταση) είναι υποδειγματική. Κατά τα άλλα η αγαπημένη μου ιστορία όλου του έργου του Ρόσα είναι "το νόμισμα", νομίζω, και το "ξέχνα το". Υποδειγματικές και οι δύο.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.... η μαγία του συγκεκριμένου κόμιξ, είναι ολόκληρη η ιστορία. Οι αλλαγές του χαρακτήρα, τα βιώματα του, η σκληρή και ηθική δουλειά , η προσπάθεια,  η έννοια για το τι πραγματικά σημαίνει να είσαι πλούσιος και όλα τα υπόλοιπα που ακουμπάει, για μένα έχουν καθαρά λογοτεχνικές διαστάσεις... Μπορεί να ακουστεί υπερβολή, αλλά για μένα ο Σκούτζ στον Βίο είναι καθαρά ένος "Καζαντζακικός" ήρωας και η όλη ιστορία, είναι μαθήματα που θεωρώ ότι ακόμα και σήμερα με έχουν διαμορφώσει σαν χαρακτήρα, αξίες και άνθρωπο ... ιδικά όταν την διαβάζεις και σαν παιδί 10-12 χρονών ...

 

Πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα ισχύουν και σαν stand alone ανάγνωση, αλλά το έργo παίρνει άλλες διαστάσεις αν έχεις διαβάσει και τις ιστορίες του Barks. Εκεί, πέρα όλων των άλλων, θαυμάζεις και την δουλειά του Ρόσα, που με σεβασμό, πήρε τον χαρακτήρα και έκανε όλο αυτό το πάντρεμα με τις ιστορίες του Barks, δύνοντας βάθος στο χαρακτήρα, με αποτέλεσμα να δένεσαι ακόμα περισσότερο μαζί του.

 

Όπως έλεγα πάντα, ύστερα απο όλα τα βιβλία και όλα τα κόμιξ που έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια - που ίσως σεναριακά και μεμονομένα κάποιες ιστορίες να είναι καλύτερες -  αν η βιβλιοθήκη μου και όλα τα βιβλία/κόμιξ άρπαζαν φωτιά και έπρεπε να σώσω μόνο ένα ... χωρίς δεύτερη σκέψη θα ήταν ο Βίος...

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Manitou  πραγματικά δεν μου λένε τίποτα τα βραβεία.

Έχω διαβάσει κόμικς που έχουν βραβευτεί και δεν αξίζουν μία μπροστά σε κάποια άλλα αβράβευτα.

 

Επειδή σημειώνω ποιες ιστορίες του Ρόσα έχω διαβάσει και κρατάω λίστα με σειρά προτίμησης, η μοναδική ιστορία του Βίου που είναι στο προσωπικό μου top10 είναι η 1η ("Ο τελευταίος της γενιάς των Μακ Ντακ") που ουσιαστικά είναι το origin του Σκρουτζ.

Από Χαμένα Επεισόδια η μόνη που έχω στο top10 είναι η "Μιας δεκάρας νιάτα".

 

Διάβασα και το Κάτυ Σαρκ. Τα έχω διαβάσει όλα πλέον από τα Χαμένα.

Μια άλλη που μ'άρεσε απ'τα Χαμένα κι έχασε οριακά το top10 είναι η "Το μυστικό του Ολλανδού".

Ίσως βέβαια μού άρεσε κι επειδή μού θύμησε την "Το ορυχείο του χαμένου Γερμανού" που είναι απίστευτη ιστορία, η 2η αγαπημένη μου από Μπλούμπερυ (μια απ'τις πολύ αγαπημένες μου BD σειρές).

 

Η "Ξέχνα το" είναι ωραία διασκεδαστική ιστορία αλλά σε καμία περίπτωση δεν τη θεωρώ την καλύτερη του Ρόσα.

Πόσο μάλλον "Το νόμισμα".

Για μένα η αγαπημένη μου μέχρι στιγμής είναι "Το στέμμα των Σταυροφόρων".

Από κοντά "Το όνειρο μιας ζωής" και φυσικά "Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης".

Επιφυλάσσομαι όμως γιατί θέλω να διαβάσω την "Γράμμα από το σπίτι".

Απ'αυτές που θεωρούνται top ιστορίες του Ρόσα είναι η μόνη που δεν έχω διαβάσει ακόμα.

Για κάποιο λόγο κατέβηκε το pdf στο issuu και δεν μπορώ να τη διαβάσω ψηφιακά. Παράγγειλα το ΚΟΜΙΞ #230 και θα τη διαβάσω από εκεί.

 

:)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εσένα σου αρέσουν οι ιστορίες του Ρόσα που είναι κοντά στα bd που σ αρέσουν επίσης. Και εμένα μου αρέσουν πολύ, αλλά αυτές που ανέφερα είχαν τρομερή σκηνοθεσία. Ιδέα και σκηνοθεσία άψογη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

https://www.facebook.com/DonRosaOfficial/posts/pfbid08M42p4GrxP6zkGKj67fqUAzSHhencBgHeatTZc6A7cgw9EBW4dvcd8JDFMHHHSKjl

 

Don says: "I think I have a Duck-related post for you now. No mentions of puppies or cole crops or mowing or wildflowers or Chiles.
I have not commented on this banning of two of my stories other than to keep trying to correct the various misinterpretations of what I had accurately reported in February. The fact was always that the two stories WERE BANNED, not that a “possible ban was being discussed”. The only attempts at discussions were on the part of the publishers who first told me of the situation and who thought they could reason with the licensing company. The obvious preference was to continue to use the two stories but with a disclaimer as is often done with other comics or movies or TV shows of a similar nature. The licensing corporation does this very thing with its own productions of the past.
But that corporation’s American home office has no interest or respect for comics, so refused to discuss the matter.
Furthermore, the licensed publishers are forbidden to mention the situation to their readers or publicly mention it in any way. They are only allowed to state that a new reissue of a book has been “edited for content” but cannot be specific as to exactly what has been changed or omitted. There is NO discussion of the matter allowed. Or at least none given any credence.
So HERE is the situation as it was, is and as it will remain:
“The Dream of a Lifetime” has only THREE panels of its 25 pages in which Bombie appears. Rather than ban this entire story forever due actually to only TWO of those three panels, the publishers suggested that I allow them to have Bombie redrawn. I would not allow art-tampering if my name is on the book. (I can tamper with my own art in reprints if I made some error, but I won’t allow changes forced on me.)
So, I suggested that in those two panels that were causing the banning of the entire 25-page story, that Bombie appear as he did in the FIRST panel of the sequence… as a featureless black shape. Like the Phantom Blot. Who or what Bombie is has *nothing* whatsoever to do with the plot of the story, only that he represents something or someone whom Donald remembers and is causing him to panic. Readers know who Bombie is, so how he is perceived in the dream sequence is not important to the story.
The 11th chapter of the Lo$ is rather a different problem. Bombie is the central character of that most important chapter of the series; he represents the just punishment for the one greedy & malicious act that $crooge commits in his lifetime, a crime which haunts him for decades and finally causes him to reevaluate where his life is headed and causes him to change its course. Chapter 11, in literary Shakespearean terms, is the CLIMAX of the Lo$ epic. Chapters 1 – 10 are the “rising action”. Chapter 11 is the “climax” to everything. Chapter 12 is the “falling action” leading to the final scene, completing the narrative. As such, any future publications or reprints of the collected Lo$ series as a book unto itself are now impossible.
As regards reprints of the DON ROSA LIBRARY, currently in-print in numerous countries, volume 5 will either no longer be reprinted OR there will be 25-30 missing pages due to the banning of “The Empire-Builder from Calisota” and my discussion of the creation of that story. In its place there will be a “bonus feature” of… something. Perhaps storyboard-script pages from (obviously) one of the *other* Lo$ chapters. The tricky part will be HOW the publisher can explain what’s going on since NO explanation is allowed. They can only state something like “this is a reprint of an earlier edition. Some editing has occurred”. That’s all.
My original preference was that volume 5 simply no longer be reprinted, or be reprinted with expurgated content, but without my name and texts on or in the book. That would result in there being a DON ROSA LIBRARY vol. 1-4, 6-10 and an UNCLE $CROOGE AND DONALD DUCK - volume 5. But I was convinced that would make DuckFans (as well as the licensed publishers) less happy than the other idea of replacing the banned story with some "bonus" feature.
Not allowing that entire volume of the DRL to ever be reprinted would be as extreme and unreasonable as the original problem. But of course the readers of the DRL are adults and not stupid ones. They will know what’s going on.
So… I guess that’s the best option.
And there you have it. As well as my last word on the matter."

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λογική αντίδραση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ας μη διαμαρτύρεται, φαινόταν που πάει το πράγμα, αλλά αυτός στηρίζει τον πολιτικό χώρο που είναι υπεύθυνος για την κουλτούρα ακύρωσης, λογοκρισίας έργων τέχνης και ιεροποίησης συγκεκριμένων κοινωνικών ομάδων. Ας πρόσεχε, κρίμα πάντως για τους αναγνώστες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 3/6/2023 at 8:31 PM, Macchia nera said:

Δοκιμαστική εκτύπωση της πρώτης σελίδας του 3ου επεισοδίου σε μέγεθος Α4, ώστε να ελέγξω αν βγαίνει ωραία στο τύπωμα. Το αποτέλεσμα με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο. Το τύπωσα σε χαρτί 115 gr. Πολύ καλή η αίσθηση στο χέρι. 

 

Να ευχαριστήσω ξανά τον φίλο και για την επιπλέον γραμματοσειρά που μου έδωσε για το γράμμα του Σκρουτζ. 

 

Εκεί που λέει Βίος και Πολιτεία, δεν έχω καταλήξει ακόμα στην γραμματοσειρά. Σας αρέσει αυτή; 

Υ.Γ (έχει κάποια λαθάκια σε 3 σημεία, τα έχω διορθώσει στο ψηφιακό)

IMG_20230306_211836.jpg

@ Macchia nera  Καλησπέρα! Ερώτηση: εσύ είσαι πίσω από αυτή την έκδοση που ρωτάνε σε γκρουπ στο fb (https://www.facebook.com/groups/grcomicpdf/posts/2155349651326899) ; Τοχεις κάνει και για εκτύπωση υψηλής ανάλυσης; Αν είσαι εσύ που τοχεις κάνει αυτό πότε το κόβεις να ολοκληρώνεται και που μπορούμε να το τυπώσουμε (αν διαθέσεις τα αρχεία ονλαιν) ;
Ευχαριστώ!

343933372_634619368031960_7004731832619436886_n.jpg

343933436_778180950565807_368878961339578775_n.jpg

343937415_1203524900351437_6704816045239329805_n.jpg

343937915_1911837255837111_5225383015837804979_n.jpg

343943976_617533820413507_1366547546227866553_n.jpg

343944466_784021332952352_8067723527180823706_n.jpg

343968912_1772270906500744_1530778895637086740_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

@ Macchia nera  Καλησπέρα! Ερώτηση: εσύ είσαι πίσω από αυτή την έκδοση που ρωτάνε σε γκρουπ στο fb (https://www.facebook.com/groups/grcomicpdf/posts/2155349651326899) ; Τοχεις κάνει και για εκτύπωση υψηλής ανάλυσης; Αν είσαι εσύ που τοχεις κάνει αυτό πότε το κόβεις να ολοκληρώνεται και που μπορούμε να το τυπώσουμε (αν διαθέσεις τα αρχεία ονλαιν) ;
Ευχαριστώ!

Όχι δεν είμαι εγώ. Εγώ ακόμα βρίσκομαι στο επεισόδιο 9 (και λόγω υποχρεώσεων έχω ρίξει τους ρυθμούς, από 2-3 σελίδες την ημέρα, αυτή τη στιγμή είμαι από 0-1). 

Από ότι βλέπουμε δεν είμαι ο μόνος που το έχει σκεφτεί. Δεν ξέρω αν ο φίλος έχει κάνει και τα υπόλοιπα επεισόδια, γιατί θέλει πολύ δουλειά, λόγω κυρίως των ηχητικών εφέ (τα έχω αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες).

Εγώ αν τελικά το εκτυπώσω, θα το κάνω σε μορφή βιβλίου και όχι ξεχωριστά κάθε επεισόδιο.

Έχω ακόμα πολύ δουλειά, δίμηνο σίγουρα και βλέπουμε.

Ένα παράδειγμά ηχητικού εφέ, που ο γραφίστας του Τερζόπουλου πρέπει να ήταν αλλού για άλλου και ευτυχώς στην αρχική έκδοση, το εφέ ήταν εκεί που έπρεπε.

Τόσο ωραίο καρέ και πήγε και το κατακρεούργησε.

 

ApplicationFrameHost_LtWBQtwCV2.png

chrome_6ET5IaIsW6.png

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

10 hours ago, Macchia nera said:

Όχι δεν είμαι εγώ. Εγώ ακόμα βρίσκομαι στο επεισόδιο 9 (και λόγω υποχρεώσεων έχω ρίξει τους ρυθμούς, από 2-3 σελίδες την ημέρα, αυτή τη στιγμή είμαι από 0-1). 

Από ότι βλέπουμε δεν είμαι ο μόνος που το έχει σκεφτεί. Δεν ξέρω αν ο φίλος έχει κάνει και τα υπόλοιπα επεισόδια, γιατί θέλει πολύ δουλειά, λόγω κυρίως των ηχητικών εφέ (τα έχω αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες).

Εγώ αν τελικά το εκτυπώσω, θα το κάνω σε μορφή βιβλίου και όχι ξεχωριστά κάθε επεισόδιο.

Έχω ακόμα πολύ δουλειά, δίμηνο σίγουρα και βλέπουμε.

Ένα παράδειγμά ηχητικού εφέ, που ο γραφίστας του Τερζόπουλου πρέπει να ήταν αλλού για άλλου και ευτυχώς στην αρχική έκδοση, το εφέ ήταν εκεί που έπρεπε.

Τόσο ωραίο καρέ και πήγε και το κατακρεούργησε.

 

ApplicationFrameHost_LtWBQtwCV2.png

chrome_6ET5IaIsW6.png

Στο ποστ στο φβ για αυτές τις φωτο που ποστάρισα λέει ότι είναι σε 3 τεύχη των 4 επεισοδίων το καθένα. Δεν ξέρω αν υπάρχει και βιβλίο.

 

Την ίδια ιδέα είχαμε και εμείς πέρσι (https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/46632-αυτοέκδοση-βίου-πολιτείας-σκρούτζ-ιδεα/) αλλά με τούτα και με εκείνα το αφήσαμε γιατί θέλει χρόνο. Είχαμε (για πλάκα) τυπώσει ένα βιβλίο με τρία τεύχη απτο φανζιν μας (https://barksrosakomix.wordpress.com/), περίπου 300 σελίδες, και είχε παει νορμάλ τιμή (45άρι) και γιαυτό είχαμε ψηθεί για το Β&Π. Γενικά, πολύ κινητικότητα και ωραίες δουλειές οπότε καλώς δεν χαλάσαμε χρόνο για να κάνουμε και άλλη βερσιόν. Θα υπάρχουν τόσες σε λίγο καιρό...

Καλό υπόλοιπο δουλειάς & keep up the good work...

 

ΥΓ. Σχετικά με ηχητικά, έχε υπ'όψιν ότι ίσως άλλες εντολές είχαν οι γραφίστες τότε και ίσως άλλες υλοποιήθηκαν στην έκδοση της Fantagraphics που είναι πιο προσεγμένη και επιμελημένη. Γι'αυτό ίσως βρεις διαφορές που μοιάζουν άκυρες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, BarksRosaKOMIX είπε:

 

 

Την ίδια ιδέα είχαμε και εμείς πέρσι (https://www.greekcomics.gr/forums/index.php?/topic/46632-αυτοέκδοση-βίου-πολιτείας-σκρούτζ-ιδεα/) αλλά με τούτα και με εκείνα το αφήσαμε γιατί θέλει χρόνο. Είχαμε (για πλάκα) τυπώσει ένα βιβλίο με τρία τεύχη απτο φανζιν μας (https://barksrosakomix.wordpress.com/), περίπου 300 σελίδες, και είχε παει νορμάλ τιμή (45άρι) και γιαυτό είχαμε ψηθεί για το Β&Π. Γενικά, πολύ κινητικότητα και ωραίες δουλειές οπότε καλώς δεν χαλάσαμε χρόνο για να κάνουμε και άλλη βερσιόν. Θα υπάρχουν τόσες σε λίγο καιρό...

Καλό υπόλοιπο δουλειάς & keep up the good work...

 

ΥΓ. Σχετικά με ηχητικά, έχε υπ'όψιν ότι ίσως άλλες εντολές είχαν οι γραφίστες τότε και ίσως άλλες υλοποιήθηκαν στην έκδοση της Fantagraphics που είναι πιο προσεγμένη και επιμελημένη. Γι'αυτό ίσως βρεις διαφορές που μοιάζουν άκυρες.

 

Το θυμάμαι, είχα σχολιάσει κιόλας ότι τα 35 ευρώ μου φαίνονταν πολύ λίγα. Στο print24 μου βγάζει γύρω στα 40 ευρώ για 252 σελίδες Α4, έγχρωμο σε 135γρ. Φαντάζει πολύ καλό για να είναι αληθινό. Όταν τελειώσω, θα επικοινωνήσω μαζί τους για λεπτομέρειες. 

Και δεν σου απάντησα στο προηγούμενο που με ρώτησες. Το φτιάχνω Α4, 300dpi για να είναι και εκτυπώσιμο. Στην αρχή της σελίδας, έχω ανεβάσει φωτό από μια δοκιμαστική εκτύπωση.

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

47 min ago , Macchia nera said:

Το θυμάμαι, είχα σχολιάσει κιόλας ότι τα 35 ευρώ μου φαίνονταν πολύ λίγα. Στο print24 μου βγάζει γύρω στα 40 ευρώ για 252 σελίδες Α4, έγχρωμο σε 135γρ. Φαντάζει πολύ καλό για να είναι αληθινό. Όταν τελειώσω, θα επικοινωνήσω μαζί τους για λεπτομέρειες. 

Και δεν σου απάντησα στο προηγούμενο που με ρώτησες. Το φτιάχνω Α4, 300dpi για να είναι και εκτυπώσιμο. Σε κάποια προηγούμενη σελίδα, έχω ανεβάσει φωτό από μια δοκιμαστική εκτύπωση.

Και εμείς στο print24 το κάναμε. Είναι αυτό που λέει και βγαίνει πολύ καλό. Εμείς είχαμε τις δικές μας σελίδες στα 300 dpi και βγήκαν τέλειες (ιλουστρασιόν 135αρι χαρτί). Κάτι άλλες που είχαμε χαμηλότερη ποιότητα από σκαναρισμένα pdf που χρησιμοποιούσαμε στο φανζιν βγηκαν περιέργως αρκετά καλά αλλά εκεί δεν περιμέναμε τίποτα αξιόλογο. Κανενα θέμα με δικαιώματα κτλ. Απλά επιλέξαμε Βιβλίο, χαρτί, μέγεθος (Α4), κτλ, τα βάλαμε στο καλάθι, πληρώσαμε, ανεβάσαμε τα αρχεία και μετά από 2-3 εβδομάδες έφτασε. Ούτε επικοινωνία ούτε τίποτα. Και βγάλαμε μονο 1 για πλάκα γιαυτό πήγε 46 ευρώ. Αν πχ τυπώναμε 5 θα έπεφτε στα 33 ανα βιβλίο.

 

@ Macchia nera  ΥΓ/Update. Απλά φροντίσε τα αρχεία ναναι CMYK, jpg ή tiff, τουλάχιστον 300dpi και να τα ονομάσεις ξεκάθαρα με αριθμούς. Δηλαδή: 000-cover.jpg, 001.jpg, 002.jpg, ... 252.jpg, 253-backcover.jpg. Αφού έχεις ξεκάθαρα αριθμήσει το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο και το περιεχομενο δεν θα σε πρήξουν και θα πάει για τύπωμα την επόμενη μέρα.

Επεξεργασία από BarksRosaKOMIX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, BarksRosaKOMIX είπε:

 

@ Macchia nera  ΥΓ/Update. Απλά φροντίσε τα αρχεία ναναι CMYK, jpg ή tiff, τουλάχιστον 300dpi και να τα ονομάσεις ξεκάθαρα με αριθμούς. Δηλαδή: 000-cover.jpg, 001.jpg, 002.jpg, ... 252.jpg, 253-backcover.jpg. Αφού έχεις ξεκάθαρα αριθμήσει το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο και το περιεχομενο δεν θα σε πρήξουν και θα πάει για τύπωμα την επόμενη μέρα.

Ναι αυτό το χρωματικό προφίλ χρησιμοποιώ. Τις σελίδες τις έχω αριθμημένες όπως στο ΒΙΟ, οπότε οκ. Απλά τις έχω χωρίς τα μηδενικά (1.jpg αντί 001 jpg), ελπίζω να είναι το ίδιο για αυτούς, γιατί θα πρέπει να μετονομάσω τις πρώτες 99 με έξτρα μηδενικά.:crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9666
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

On 4/29/2023 at 6:54 PM, BarksRosaKOMIX said:

343943976_617533820413507_1366547546227866553_n.jpg343968912_1772270906500744_1530778895637086740_n.jpg

Πάντως και μόνο εξωτερικά όταν το βλέπεις, από το όμορφο εξώφυλλο φαίνεται ότι είναι προσεγμένη δουλειά και όχι κάτι πρόχειρο.
Εάν έδινε και η Καθημερινή κάτι τέτοιες εκδόσεις δώρο με τις συνδρομές για τα περιοδικά της, σίγουρα θα υπήρχαν περισσότεροι συνδρομητές.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36668
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

18 hours ago, jimakoszs97 said:

Πάντως και μόνο εξωτερικά όταν το βλέπεις, από το όμορφο εξώφυλλο φαίνεται ότι είναι προσεγμένη δουλειά και όχι κάτι πρόχειρο.
Εάν έδινε και η Καθημερινή κάτι τέτοιες εκδόσεις δώρο με τις συνδρομές για τα περιοδικά της, σίγουρα θα υπήρχαν περισσότεροι συνδρομητές.

Έτσι όπως κόβω το τωρινό Κόμιξ πιστεύω ότι μάξιμουμ 2 άτομα για 1 εβδομάδα δουλεύουν ανα τεύχος. Αν είναι παραπάνω τους κλέβουν τα λεφτά (και καλά κάνουν). Οι τύποι έχουν τα ορίτζιναλ αρχεία και δεν κάνουν καν τον κόπο να μεταφράσουν ηχητικά. Εδώ ο @ Macchia nera  και προφανώς και άλλοι το κάνουν από δημοσιευμένα αρχεία που θέλουν φουλ φωτοσοπάρισμα για να σβήνεις κείμενο από μπαλονάκια και ηχητικά και πάλι σε 4-5-6 μήνες καταφέρνουν να κάνουν τις 210 σελίδες του Βίου δουλεύοντας part-time. Φαίνεται το ενδιαφέρον, το μεράκι και η γνώση. Και φαίνεται ότι η Καθημερινή δεν ενδιαφέρεται και πολύ για να τραβήξει κοινό ή να πετύχει υψηλά νούμερα. Θα έχουν τους λόγους τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η γραμματοσειρά και τα εφέ (ηχητικά, επιγραφές κλπ) είναι δυο στοιχεία των κόμικς για τα οποία οι ελληνικές εταιρείες συνήθως αδιαφορούν. Όμως παίζουν τεράστιο ρόλο στην απόλαυση ενός κόμικ.
@ Macchia nera , η νέα γραμματοσειρά που έβαλες, εκτός από σούπερ ποιοτική, είναι και πιο κοντά στο στυλ που έχει η αυθεντική αμερικάνικη και γι' αυτό τη βρίσκω πιο ταιριαστή, τόσο από την αρχική που είχες χρησιμοποιήσει, αλλά ακόμη και από αυτή του ελληνικού Βίου.
Για τα εφέ, τι να πω... Δεν έχω λόγια!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!! Ποιοτικότερη δουλειά ακόμη και από τους επαγγελματίες που κυκλοφόρησαν τον τόμο στα ελληνικά!

 

Είχα ξεκινήσει πέρσι να ασχολούμαι με το "άθλημα" του scanlation (σε αγαπημένα μου γαλλοβελγικά κόμικς παλαιότερων δεκαετιών και της Μάρβελ) αλλά μετά αποφάσισα να τα παρατήσω. Με πώρωσες όμως με αυτά που ανέβασες τόσο πολύ που σκέφτομαι να ξαναρχίσω!

 

Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και στην άλλη προσπάθεια για την οποία γίνεται ντόρος τις τελευταίες μέρες, όμως και στους δύο τομείς που προανέφερα η δουλειά του Macchia nera είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που θα ήθελα εγώ σε μια ιδανική έκδοση, τουλάχιστον όσον αφορά το κομμάτι του κόμικ.

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

27 λεπτά πριν, theforce είπε:

Η γραμματοσειρά και τα εφέ (ηχητικά, επιγραφές κλπ) είναι δυο στοιχεία των κόμικς για τα οποία οι ελληνικές εταιρείες συνήθως αδιαφορούν. Όμως παίζουν τεράστιο ρόλο στην απόλαυση ενός κόμικ.
@ Macchia nera , η νέα γραμματοσειρά που έβαλες, εκτός από σούπερ ποιοτική, είναι και πιο κοντά στο στυλ που έχει η αυθεντική αμερικάνικη και γι' αυτό τη βρίσκω πιο ταιριαστή, τόσο από την αρχική που είχες χρησιμοποιήσει, αλλά ακόμη και από αυτή του ελληνικού Βίου.
Για τα εφέ, τι να πω... Δεν έχω λόγια!!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!! Ποιοτικότερη δουλειά ακόμη και από τους επαγγελματίες που κυκλοφόρησαν τον τόμο στα ελληνικά!

 

Είχα ξεκινήσει πέρσι να ασχολούμαι με το "άθλημα" του scanlation (σε αγαπημένα μου γαλλοβελγικά κόμικς παλαιότερων δεκαετιών και της Μάρβελ) αλλά μετά αποφάσισα να τα παρατήσω. Με πώρωσες όμως με αυτά που ανέβασες τόσο πολύ που σκέφτομαι να ξαναρχίσω!

 

Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και στην άλλη προσπάθεια για την οποία γίνεται ντόρος τις τελευταίες μέρες, όμως και στους δύο τομείς που προανέφερα η δουλειά του Macchia nera είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που θα ήθελα εγώ σε μια ιδανική έκδοση, τουλάχιστον όσον αφορά το κομμάτι του κόμικ.

 

Ναι η γραμματοσειρά είναι τέλεια και ευτυχώς ένα πολύ καλό παιδί, με πρόλαβε και μου την έδωσε στο ξεκίνημα. Είναι ιδανική θα έλεγα. 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Και ναι να ξαναρχίσεις εννοείται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.