Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ


andstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5485 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τα σχόλιά σας είναι πραγματικά ευλογία για εμένα, οπότε θα καταχραστώ λίγο ακόμα χώρο από το θέμα του θείου Σκρουτζ και του θείου...Ντον για να απαντήσω σε αυτά (και να και ο λόγος που μάλλον χρειαζόταν ένα ξεχωριστό θέμα για το κανάλι, but we'll get to that in a while χεχε)

59 min ago , nick_spartan said:

Κάνεις εξαιρετική δουλειά σε κάθε βίντεο δεν ξέρω γιατί τα βίντεο σου δεν έχουν τόση απήχηση όση αξίζουν . Παρόλα αυτά συνέχισε την καλή δουλειά :clap2:

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, το συγκεκριμένο κανάλι είναι πολύ φρέσκο και φαντάζομαι ότι ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ δεν είναι και το πιο mainstream "θέμα", οπότε μου φαίνονται λογικά τα νούμερα αυτά, δεδομένου ότι δεν έχω προχωρήσει σε πολλές θεματικές ακόμα, και είχα μείνει και 2-3 μήνες ανενεργός λόγω διάφορων άλλων υποχρεώσεων :MoM: . Ευελπιστώ να είναι ένα μακροχρόνιο project, και εν τέλει επειδή καμιά φορά το κυνήγι των views αποδεικνύεται εξοντωτικό, ας είναι και ένα for-the-love project ;)

 

41 min ago , nikolas12 said:

 

Να και κάποιος που ασχολείται με κόμικ Disney στο Youtube και (λογικά) είμαστε κοντά στην ηλικία! Από αυτό το ποστ σε γνώρισα*, η δουλειά σου είναι πράγματι πολύ καλή, το βίντεο το είδα πάρα πολύ ευχάριστα και εννοείται αποθήκευσα τα υπόλοιπα που έχεις ανεβάσει στο κανάλι σου ώστε να κάτσω να τα δω μιας και εκτός Βίου, βλέπω και Wandavision που μου αρέσει :) Ενημερωτικά το ποστ το μετέφερα εγώ εδώ, γιατί αφορούσε 100% το Βίο, ωστόσο αν θες να κάνεις ένα γενικό θρεντ για το κανάλι σου και να λες εκεί για νέα βίντεο ή να προσφέρεις updates όπως κάνουν ο @PhantomDuck, ο@jimmy mcduck, o @Scrooge Mc Poor, ο @ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV κι άλλα παιδιά, εννοείται ότι μπορείς να το κάνεις :) 

*edit: μόλις είδα την περιγραφή του καναλιού και κατάλαβα γιατί μου φαινόταν ότι από κάπου σε ήξερα. Έχω δει άπειρα ποδοσφαιρικά βίντεο στο άλλο σου κανάλι και κάποια που αφορούν μερικούς Youtubers που δεν έχω σε εκτίμηση, ονόματα δε λέμε, τα έχω καραγουστάρει!

το ευχαριστώ είναι επίσης λίγο εδώ, καθώς i'm very humbled ! Πράγματι, η συγκεκριμένη σειρά αφορά το Βίο και μόνο το Βίο, αλλά το κανάλι θα πιάσει και άλλα (πέραν του WandaVision, που πρέπει να το ολοκληρώσω μες στο καλοκαίρι) ντισνεϋκά, κομικσικά και τηλεοπτικά θέματα, οπότε νομίζω πως ένα ξεχωριστό θέμα στο Ντίσνεϋ κλαμπ (χέυ και το wandavision της Ντίσνεϋ είναι :mafia:) θα ήταν πολύ καλύτερο, οπότε θα ξανακάνω λογικά και εκεί κάτι, και θα παρουσιάσω όλο το κανάλι.
Είναι μεγάλη μου χαρά να έρχομαι στο YouTube μετά από μία μακρόχρονη διαδρομή (ουφ, περιαυτολογία vol100 :blush2:) με τα ποδοσφαιρικά βίντεο, που απέκτησαν απήχηση από το πουθενά, και μεταξύ άλλων κι εκείνα τα βιντεάκια που διακωμωδούσαν το drama (τι εποχές ;p ) και να ασχοληθώ με κάτι που δεν πολυ-υπήρχε παραδόξως στη χώρα και "είχα ανάγκη" κι εγώ τόσο πολύ, βίντεο για Ντίσνεϋ (και όχι μόνο) Κόμικς! (Εδώ πρέπει να πω ένα ακόμα ευχαριστώ στον   
@PhantomDuck γιατί άνοιξε έναν δρόμο και κατά συνέπεια ένα μονοπάτι και στο νου μου, ότι ξέρεις τι; αυτό μπορεί να δουλέψει! και βέβαια και τους υπόλοιπους που έχουν κάνει τα πρώτα βήματα με πολύ όμορφες δουλειές) και να μιλήσουμε αυτή τη φορά για τα ίδια τα κόμικς, για την καρδιά τους, για το τι κρύβεται πίσω από τα "πρόσωπα" και τις "εκφράσεις" κάποιων φαινομενικά απλών σκίτσων, τι υπάρχει πίσω από τις ατάκες και τις περιπέτειες. Και έτσι ξεκίνησα με τον Βίο, που προσφέρει απλόχερα πολλά μηνύματα και αποτελεί και κυριολεκτικά...διατριβή του συγγραφέα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 382
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2329
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εγώ πάντως άρχισα να μαζεύω τον Βίο & την πόλιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ μαζί με χαμένα επεισόδια απο το ΚΟΜΙΞ Β' περιόδου (τεύχη 32-50) μιας και η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ έχει πολύ μεγάλο απόθεμα του περιοδικού και βασικά επειδή το να βρει κανείς την αυθεντική έκδοση του Τερζόπουλου καινούργια είναι...κάπως δύσκολο...:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

1 ώρα πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Εγώ πάντως άρχισα να μαζεύω τον Βίο & την πόλιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ μαζί με χαμένα επεισόδια απο το ΚΟΜΙΞ Β' περιόδου (τεύχη 32-50) μιας και η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ έχει πολύ μεγάλο απόθεμα του περιοδικού και βασικά επειδή το να βρει κανείς την αυθεντική έκδοση του Τερζόπουλου καινούργια είναι...κάπως δύσκολο...:thinking:

Τα παραγγέλνεις από την καθημερινή ; Στέλνεις μύνημα ξέρω γω και σου λένε αν έχουν τα τεύχη που θες;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Που γινεται να τα αγορασεις απο την καθημερινη????Μπορω να στειλω καποιο μυνημα???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2329
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Είναι απλό! Πρέπει να σημειώσετε ποια τεύχη θέλετε να παραγγείλετε και να τα δώσετε στον περιπτερά από τον οποίο προμηθεύεστε κόμικς! Εκείνος με τη σειρά του θα δώσει την παραγγελία σας στον προμηθευτή του και ο προμηθευτής στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ! Απ' όσο γνωρίζω έχουν πολύ μεγάλο απόθεμα και νομίζω τα μόνα που έχουν εξαντληθεί είναι τα πρώτα 3-4 τεύχη κάθε σειράς οπότε όσα περιείχαν ιστορίες από τον Βίο & την πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ είναι σίγουρα διαθέσιμα...! Ελπίζω να σας κάλυψα:)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος για να το ποσταρω αυτή την ιστορία αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτό το καταραμένο μα ταυτόχρονος τόσο γοητευτικό κόμικ. Ήταν αν δεν κάνω λάθος το 2010 ίσως 11 τότε είναι που έβγαλε το Τερζόπουλος την μεγάλη βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς τουλάχιστον τότε θυμάμαι να το διαφιμιζουν στο Μίκυ μαους το εβδομαδιαίο Θύμαμε πηγενα σε ένα βιβλιοπωλείο της γειτονιάς με την γιαγια μου όταν με πηγεναν εκεί οι δικοί μου στο σπίτι της. Εκεί κάθε φορά μου αγόραζε ένα τόμο και εγώ τον διάβασμα σαν να ήταν κάτι μεγάλο κάτι μαγευτικό, τέλος πάντων είχα 7-8 τόμους και μου έλειπε ο αριθμός 3(ο οποίος για κάποιο περίεργο παιχνίδι της μοίρας είναι ο μόνος από εκείνους τους παλιούς που κατέχω πλέον) έτσι ζήτησα από τον πατέρα μου να πάμε να τον πάρουμε από ένα κεντρικό κατάστημα που σίγουρα θα τον είχε , έτσι πήγαμε εκεί και πείρα τον τόμο. Καθώς ήμασταν εκεί δεν θυμάμαι ακριβώς τί είχε παιχτεί αλλά είχα βρεθεί για κανά μισάωρο μόνος σε ένα τραπέζι στο μαγαζί όπου μαζί με κάτι άλλα παιδιά καθόμασταν και μπορούσαμε να διαβάσουμε τα βιβλία του καταστήματος, έτσι εγώ είχα πιάσει κάποια άλλα σληροδετα μέσα σε αυτά να είναι κάποιος τόμος με ιστορίες του Ρόσα, ο βίος και η πολιτεία και τα χαμένα επεισόδια. Είχα είδη διαβάσει μια ιστορία με τον χρυσοκουκη ( τον γιό του ήλιου ή εκείνη με τα τετράγωνα αβγά) και είχα αρχίσει να διαβάζω τον βίο και την πολιτεία όταν ο πατέρας με φώναξε να φύγουμε, θα θυμάμαι για πάντα αυτόν τον διάλογο

 

Μπαμπάς-Έλα πρέπει να φύγουμε αν βρήκες αυτό που έψαχνες παρτω και πάμε στο ταμείο

Εγώ-Το βρήκα  Μπαμπά

 

-ωραια, μήπως θες και το άλλο (κοίταξε τον βίο και την πολιτεία που ήταν πάνω στο τραπέζι)

-οχι, μπαμπά ειμαι ένταξη

 

και έτσι φύγαμε και πήγαμε να πληρώσουμε. Δεν κατάλαβα τί ευκαιρία έχασα έως και το 16 όταν τελείωσε η βιβλιοθήκηή της Disney από την καθημερινή και θα διάβαζα ιστορία του Ρόσα στο οι επίγονοι η ιστορία μου είχε κεντρίσει τόσο το ενδιαφέρον που άρχισα να ψάχνω σε τεύχη του ΚΌΜΙΞ που είχαν είδη αρχίσει να βγάζουν τις ιστορίες του εκεί αν θα έχει καμία δικιά του όταν έμαθα για την βιβλιογραφία και την καριέρα του άρχισα να ψάχνω για τον βίο και την πολιτεία αλλά ήταν πλέον αργά ο τόμος είχε σηκωθεί από τα ράφια των καταστημάτων και δεν τον έβρισκα πουθενά. Από τότε χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο κάθε φορά που μου Θύμαμε την ιστορία αυτή , αλλά τί να κάνεις αυτά έχει η ζωή 

 

Σημείωση: αν έχω κάνει κάποιο λάθος με τις ημερομηνίες είναι επειδή όλο αυτό το έζησα μικρός και δεν θυμάμαι τόσα πράγματα αν κάποιος έχει να κάνει κάποια διωρθωση στο ποτέ βγήκε ο κάθε τόμος ευχαρίστως να τον ακούσω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  37889
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπερα σας

Θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με το εξης.

 

Ψαχνω εδω και καιρο τα 2 βιβλια για τα οποια γινεται η ολη κουβεντα και απο οτι καταλαβαινετε δεν τα εχω βρει ακομα.

 

Καποιος φιλος εδωσε μια αρκετα καλη ιδεα περι αγορας απο fantagraphics αλλα η μονη μου απορια αφορα τις ιστοριες απο τα χαμενα επεισοδια.

 

Π.χ. συμπεριλαμβανονται στους 2 τομους;

Ειναι ξεχωριστα βιβλια;

Ευχαριστω :)

Επεξεργασία από Theguru
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

27 min ago , Theguru said:

Καποιος φιλος εδωσε μια αρκετα καλη ιδεα περι αγορας απο fantagraphics αλλα η μονη μου απορια ειναι αφορα τις ιστοριες απο τα χαμενα επεισοδια.

 

Π.χ. συμπεριλαμβανονται στους 2 τομους;

Ειναι ξεχωριστα βιβλια;

Ορίστε τα περιεχόμενα των δύο τόμων.

1169860724_TheCompleteLifeandTimesofScroogeMcDuckv01-005.thumb.jpg.3145f815df31534abcbd570823b81639.jpg1216518078_TheCompleteLifeandTimesofScroogeMcDuckv02-005.thumb.jpg.1da7df4d4de979c91eb341eee8635035.jpg

Ο πρώτος τόμος λέει 230 σελίδες, ο δεύτερος τόμος 248 σελίδες και το box set 496 σελίδες. Διαστάσεις 22,4 x 28,7 εκ.

 

Επίσης τον Νοέμβριο είναι να βγει αυτή η Deluxe έκδοση που νομίζω θα έχει ολόκληρο τον Βίο και Πολιτεία σε ένα βιβλίο. Γράφει ότι θα έχει 568 σελίδες, διαστάσεις 26,7 x 36,3 εκ. (αλλά μπορεί αυτές να είναι οι διαστάσεις της θήκης) και απ' ότι καταλαβαίνω θα έχει μαζί και ένα κέρμα, την πρώτη δεκάρα του Σκρούτζ. Δυστυχώς η τιμή είναι κάπως απλησίαστη, 250 δολλάρια τιμή καταλόγου ενώ το box set με τους δύο τόμους κοστίζει μόνο 60 δολλάρια.

Scrooge_Deluxe_Edition_9781683964650__84460.1616768038.thumb.jpg.39bc3668fade6c0e7a91ec412b7621a9.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37889
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, jimakoszs97 είπε:

Ορίστε τα περιεχόμενα των δύο τόμων.

1169860724_TheCompleteLifeandTimesofScroogeMcDuckv01-005.thumb.jpg.3145f815df31534abcbd570823b81639.jpg1216518078_TheCompleteLifeandTimesofScroogeMcDuckv02-005.thumb.jpg.1da7df4d4de979c91eb341eee8635035.jpg

Ο πρώτος τόμος λέει 230 σελίδες, ο δεύτερος τόμος 248 σελίδες και το box set 496 σελίδες. Διαστάσεις 22,4 x 28,7 εκ.

 

Επίσης τον Νοέμβριο είναι να βγει αυτή η Deluxe έκδοση που νομίζω θα έχει ολόκληρο τον Βίο και Πολιτεία σε ένα βιβλίο. Γράφει ότι θα έχει 568 σελίδες, διαστάσεις 26,7 x 36,3 εκ. (αλλά μπορεί αυτές να είναι οι διαστάσεις της θήκης) και απ' ότι καταλαβαίνω θα έχει μαζί και ένα κέρμα, την πρώτη δεκάρα του Σκρούτζ. Δυστυχώς η τιμή είναι κάπως απλησίαστη, 250 δολλάρια τιμή καταλόγου ενώ το box set με τους δύο τόμους κοστίζει μόνο 60 δολλάρια.

Scrooge_Deluxe_Edition_9781683964650__84460.1616768038.thumb.jpg.39bc3668fade6c0e7a91ec412b7621a9.jpg

 

 

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Βοήθησαν πάρα πολύ οι εικόνες με τα περιεχόμενα των 2 τόμων (λέει στον 2ο ξεκάθαρα untold tales) οπότε μου έλυσες και την απορία.

 

Νομίζω θα προχωρήσω σε αγορά τους και άμα και όταν βρω τα αντίστοιχα στην Ελλάδα μπορεί να τα πάρω για συλλεκτικούς λόγους.

 

Όσο για την deluxe έκδοση, πολύ δελεαστική αλλά με αρκετά υψηλή τιμή, ίσως κάποια άλλη στιγμή (π.χ. δώρο Χριστουγέννων στον εαυτό μου :p )

Και πάλι ευχαριστώ, να είσαι καλά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5485 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μισό χρόνο σχεδόν μετά το τελευταίο αφιέρωμά στο Βίο και την Πολιτεία, επιτέλους επιστρέφουμε με το ΣΤ' επεισόδιο και την πρώτη (ιστορικά) συνάντηση του Σκρουτζ και του Χρυσοκούκη!

Ίσως θα πρέπει να κάνω εκ νέου ένα ξεχωριστό θρεντ, αλλά εφόσον προς το παρόν τα βίντεο μου αφορούν το Βίο και την Πολιτεία και στέκονται ως αναλύσεις κάθε επιμέρους κεφαλαίου (του background τους, των χαρακτήρων και των γεγονότων που εκτυλίσονται σε αυτά) παραμένουμε εδώ.
Οπότε ευχαριστώ και πάλι για τη "φιλοξενία", ιδού το φρέσκο επεισόδιο:
 

 

Επεξεργασία από Aldark
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ
  • 4 months later...

  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον αλλά η deluxe edition του The Complete Life and Times of Scrooge McDuck με αρχική τιμή τα 250 $ είναι σε έκπτωση στα 110 $ στο amazon (αμερική). Μαζί με τα μεταφορικά ανεβαίνει αρκετά το κόστος αλλά ίσως αξίζει για κάποιους λόγω της ποιότητας της έκδοσης. Περιέχει και την πρώτη δεκάρα όπως φαίνεται στην φωτο παρακάτω. Το σκέφτομαι να το πάρω, τι λέτε;

 

 

71GqSmFR0vL.jpg

81c6sa0hRGL.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πανέμορφη έκδοση αλλά γκουμουτσα να ξερεις. Πρέπει να χεις ειδικό χώρο για έκθεση. Πολύ καλή τιμή εννοείται. :clap2:

Δεν το αγορασα γιατί έχω ηδη τον βίο (όχι όμως τα χαμένα :crying:) και γιατί τα λεφτά αυτά τα έδωσα για αγορές άλλων κόμικς που δεν έχω διαβάσει ποτέ μου. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

36 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Πανέμορφη έκδοση αλλά γκουμουτσα να ξερεις. Πρέπει να χεις ειδικό χώρο για έκθεση. Πολύ καλή τιμή εννοείται. :clap2:

Δεν το αγορασα γιατί έχω ηδη τον βίο (όχι όμως τα χαμένα :crying:) και γιατί τα λεφτά αυτά τα έδωσα για αγορές άλλων κόμικς που δεν έχω διαβάσει ποτέ μου. :) 

Χώρος υπάρχει ευτυχώς. το μόνο που με προβληματίζει είναι η κατάσταση που θα φτάσει από Αμερική. Ένα στα δύο ήταν χτυπημένο άσχημα σε πιο παλιές αγορές που είχα κάνει. Μιας και δεν έχω τις Ελληνικές εκδόσεις το σκέφτομαι πάντως από το να δώσω 300+ ευρώ που ζητάνε σε αγγελίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2329
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

22 λεπτά πριν, Dimitris7 είπε:

Χώρος υπάρχει ευτυχώς. το μόνο που με προβληματίζει είναι η κατάσταση που θα φτάσει από Αμερική. Ένα στα δύο ήταν χτυπημένο άσχημα σε πιο παλιές αγορές που είχα κάνει. Μιας και δεν έχω τις Ελληνικές εκδόσεις το σκέφτομαι πάντως από το να δώσω 300+ ευρώ που ζητάνε σε αγγελίες.

Ναι, συμφέρει πολύ περισσότερο από τις Ελληνικές εκδόσεις οι οποίες πλέον φτάνουν αγγίζουν αστρονομικές τιμές! Και είναι και πολύ πιο προσεγμένη και ''γεμάτη'' θα έλεγα έκδοση! Αξίζει με τα χίλια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Dimitris7 είπε:

Χώρος υπάρχει ευτυχώς. το μόνο που με προβληματίζει είναι η κατάσταση που θα φτάσει από Αμερική. Ένα στα δύο ήταν χτυπημένο άσχημα σε πιο παλιές αγορές που είχα κάνει. Μιας και δεν έχω τις Ελληνικές εκδόσεις το σκέφτομαι πάντως από το να δώσω 300+ ευρώ που ζητάνε σε αγγελίες.

Μη σε προβληματίζει η κατάσταση που θα έρθει, γιατί πέρα από το πακετάρισμα του αποστολέα, έχει δικό του πακέτο προστασίας. Τουλάχιστον το δικό μου ήρθε άψογο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι άψογο. Και τα 110 δολλάρια είναι μια χαρά για αυτό που προσφέρει. Εγώ το πήρα 150 σε μια προσφορά του Don Rosa group στο fb και πάλι τα άξιζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

12 ώρες πριν, Dimitris7 είπε:

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κάποιον αλλά η deluxe edition του The Complete Life and Times of Scrooge McDuck με αρχική τιμή τα 250 $ είναι σε έκπτωση στα 110 $ στο amazon (αμερική). Μαζί με τα μεταφορικά ανεβαίνει αρκετά το κόστος αλλά ίσως αξίζει για κάποιους λόγω της ποιότητας της έκδοσης. Περιέχει και την πρώτη δεκάρα όπως φαίνεται στην φωτο παρακάτω. Το σκέφτομαι να το πάρω, τι λέτε;

 

 

71GqSmFR0vL.jpg

81c6sa0hRGL.jpg

 

11 ώρες πριν, Dimitris7 είπε:

Χώρος υπάρχει ευτυχώς. το μόνο που με προβληματίζει είναι η κατάσταση που θα φτάσει από Αμερική. Ένα στα δύο ήταν χτυπημένο άσχημα σε πιο παλιές αγορές που είχα κάνει. Μιας και δεν έχω τις Ελληνικές εκδόσεις το σκέφτομαι πάντως από το να δώσω 300+ ευρώ που ζητάνε σε αγγελίες.

Δημήτρη να σου πω τη δικη μου γνώμη σε όσα ανέφερες.

Στα 100 δολλάρια πριν μερικες ημέρες που πρωτοεμφανιστηκε η προσφορα, το χτυπησα. Και ειμαστε και ατυχοι που στην παρουσα συγκυρια το ευρω εχει πεσει εναντι του δολλαριου, αλλιως θα μας εβγαινε τελεια. Τον εχω το Βιο και Πολιτεια στα ελληνικα, και υπογεγραμμενο, αλλα παρ ολα αυτα το ηθελα αυτο το deluxe πραγμα για λογους ποιοτητας και συλλεκτικοτητας. Ειναι οτι πιο προσεγμενο και ολοκληρωμενο για το συγκεκριμενο έργο, οποτε ειπα μια φορα αξιζει να το παρω να το εχω και ας μην το ανοιξω και ποτέ - δε με πειραζει.

 

Παμε στο θεμα της μεταφοράς. 1ον ερχεται με κουριερ, οποτε γλιτωνεις το δραμα των ελτα. Μια προσοχη θα την εχει, και ενα καλο πακεταρισμα σιγουρα λογω αξιας. Αλλα και κατι να συμβει, this is amazon. Στελνεις φωτογραφιες με το που παραλαβεις, δειχνοντας τα χτυπηματα και σε διαβεβαιω οτι θα παρεις αποζημιωση γι αυτο, ή θα σου στειλουν αλλο. Ειναι καλοι σε κατι τετοια (ακομα).

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή με τις τελευταίες εξελίξεις, δεν προβλέπεται να ξαναδούμε τον Βίο και Πολιτεία να εκδίδεται ξανά στην Ελλάδα και επειδή η αγορά ενός μεταχειρισμένου σε λίγο θα κοστίζει 2 νεφρά, αποφάσισα να

κατεβάσω τον Βίο από την fantagraphics και να πάρω την μετάφραση έτοιμη από τον Βίο του Τερζόπουλου και να φτιάξω το δικό μου ψηφιακό αρχείο σε υψηλή ανάλυση (με την προσδοκία ίσως να το εκτυπώσω κιόλας στο μέλλον).

Ξεκίνησα δειλά δειλά και σας βάζω ένα δείγμα των 2 πρώτων σελίδων να δείτε τι ωραία που φαίνονται. Κάποια σημεία τα έχω επεξεργαστεί εγώ στο photoshop γιατί το pdf το ελληνικό δεν είναι σε καλή ανάλυση.

 

1.jpg

2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

@ Macchia nera  είναι εξαιρετικό! 

Αν το ολοκληρώσεις θα ήταν ωραίο να το θέσεις για κοινή χρήση. Εγώ τουλάχιστον θα το χρησιμοποιούσα στο έπακρο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, Macchia nera είπε:

Επειδή με τις τελευταίες εξελίξεις, δεν προβλέπεται να ξαναδούμε τον Βίο και Πολιτεία να εκδίδεται ξανά στην Ελλάδα και επειδή η αγορά ενός μεταχειρισμένου σε λίγο θα κοστίζει 2 νεφρά, αποφάσισα να

κατεβάσω τον Βίο από την fantagraphics και να πάρω την μετάφραση έτοιμη από τον Βίο του Τερζόπουλου και να φτιάξω το δικό μου ψηφιακό αρχείο σε υψηλή ανάλυση (με την προσδοκία ίσως να το εκτυπώσω κιόλας στο μέλλον).

Ξεκίνησα δειλά δειλά και σας βάζω ένα δείγμα των 2 πρώτων σελίδων να δείτε τι ωραία που φαίνονται. Κάποια σημεία τα έχω επεξεργαστεί εγώ στο photoshop γιατί το pdf το ελληνικό δεν είναι σε καλή ανάλυση.

 

1.jpg

2.jpg

Συγχαρητήρια, ωραία προσπάθεια,όταν το τελειώσεις περιμένουμε αρχείο!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για πιο λογο να το κανεις αυτο μπερδευτικα...

Αφου εχει κυκλοφορησει στα ελληνικα ηδη 3 φορες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

@ ManaLeak13  όντως έχει κυκλοφορήσει 3 φορές, αλλά για κάποιον που έχει μάθει για το σύμπαν του Σκρουτζ τα τελευταία χρόνια είναι αρκετά δύσκολο να μαζέψει όλα τα αντίστοιχα τεύχη από ΚΟΜΙΞ Α' και Β' περιόδου, καθώς και τον ίδιο τον τόμο του Τερζόπουλου. Επομένως το ψηφιακό αντίτυπο μοιάζει η μόνη εύκολη επιλογή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

8 λεπτά πριν, DM64007 είπε:

@ ManaLeak13  όντως έχει κυκλοφορήσει 3 φορές, αλλά για κάποιον που έχει μάθει για το σύμπαν του Σκρουτζ τα τελευταία χρόνια είναι αρκετά δύσκολο να μαζέψει όλα τα αντίστοιχα τεύχη από ΚΟΜΙΞ Α' και Β' περιόδου, καθώς και τον ίδιο τον τόμο του Τερζόπουλου. Επομένως το ψηφιακό αντίτυπο μοιάζει η μόνη εύκολη επιλογή. 

Τα συγκεκριμενα τευχη ειναι πολυ ευκολα να τα βρεις,δεν συμφωνώ. Ειδικα της Β' Περιοδου που ειναι προσφατες κυκλοφοριες.Δηλαδη για να μην τα εχεις πρεπει να εχεις αρχισει πριν 1 χρονο να ασχολεισαι. 

Οκ, ο τομος ειναι ακριβός και εχει ξεφυγει η τιμη του.Το δεχομαι και το καταλαβαινω γιατι ο κοσμος δεν δινει τα ποσά που ζητανε.Την ιδια λογικη εχω και εγω για τα Χαμενα Επεισοδια.

Τα τευχη ομως κοστιζουν 3 ευρω το ενα.Κλαιν.Δινεις ενα 40ρι με τα μεταφορικα και τα μαζεψες.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

21 min ago , ManaLeak13 said:

Τα συγκεκριμενα τευχη ειναι πολυ ευκολα να τα βρεις,δεν συμφωνώ. Ειδικα της Β' Περιοδου που ειναι προσφατες κυκλοφοριες.Δηλαδη για να μην τα εχεις πρεπει να εχεις αρχισει πριν 1 χρονο να ασχολεισαι. 

Οκ, ο τομος ειναι ακριβός και εχει ξεφυγει η τιμη του.Το δεχομαι και το καταλαβαινω γιατι ο κοσμος δεν δινει τα ποσά που ζητανε.Την ιδια λογικη εχω και εγω για τα Χαμενα Επεισοδια.

Τα τευχη ομως κοστιζουν 3 ευρω το ενα.Κλαιν.Δινεις ενα 40ρι με τα μεταφορικα και τα μαζεψες.

 

 

Φυσικά και η πρώτη επιλογή θα είναι το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής. Αλλά ακόμα και εδώ, εγώ τουλάχιστον, δυσκολεύομαι να βρω τα τεύχη. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν ένα δύο μέρη που υπάρχει αφθονία περιοδικών, όμως έχουν μόνο τα πρώτα τεύχη της Β' περιόδου και τα πολύ πρόσφατα που δεν διαβάζονται. Το κόστος ανεβαίνει αρκετές φορές στα 4 με 4,5€. Ο λόγος άγνωστος. 

Επεξεργασία από DM64007
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μπορεί να θέλει να το κάνει σε υψηλή ανάλυση σχεδίου αλλά και σαν χόμπι, δεν είναι καθόλου κακό,το αντίθετο θα έλεγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

17 λεπτά πριν, DM64007 είπε:

Το κόστος ανεβαίνει αρκετές φορές στα 4 με 4,5€. Ο λόγος άγνωστος. 

Αν το κοστος ανεβαινει μονο για τα τευχη του Βιου ή/και των Χαμενων, μαλλον γινεται γνωστος ο λογος...

 

Ψαξε σε αγγελιες ιδιωτων στα μεταχειρισμενα μη κολας στα μαγαζια της πολης σου.Ετσι ψαχναμε εμεις οταν ημασταν πιτσιρικια τη δεκαετια του 90 που δεν υπηρχε το ιντερνετ.Κοβαμε βολτες στα περιπτερα της πολης (ή οπου πηγαιναμε βολτα με τους γονεις) ευελπιστωντας για ενα θαυμα. Και επειδη ως γνωστων θαυματα δεν γινονται,μεναμε με κενα στη συλλογη μας.

 

Τωρα για πιο λογο θεωρεις 1η επιλογη τα τευχη της Καθημερινης , δεν το γνωριζω. Προσωπικη επιλογη ειναι αυτα. Στο μονο που υπερτερουν ειναι οτι εχουν τα αυθεντικα εξωφυλλα ενω του Τερζοπουλου εχουν κατι μπουρδες. Σε ολα τα υπολοιπα ομως του Τερζοπουλου ειναι απειρως ανωτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  36
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  0
  • With Us For:  586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, DM64007 είπε:

 Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν ένα δύο μέρη που υπάρχει αφθονία περιοδικών

Ποια λες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Για πιο λογο να το κανεις αυτο μπερδευτικα...

Αφου εχει κυκλοφορησει στα ελληνικα ηδη 3 φορες. 

Αφού εξηγώ το γιατί στην αρχική δημοσίευση.

Αν ο Βίος υπήρχε ανεβασμένος στην ανάλυση που βρίσκεις την έκδοση της Fantagraphics δεν θα έμπαινα στην διαδικασία. 

Αλλά τώρα που άρχισα θα το τελειώσω (κάποια στιγμή) γιατί μου αρέσει πιο πολύ η έκδοση της Fantagraphics.

Και όπως λέει και @ Comichunter , το γουστάρω και σαν χόμπι.

 

Προσπάθησα αρκετό καιρό να βρω τα τεύχη -παράλληλα μάζευα και τους τόμους του Μπαρκς- αλλά δεν στάθηκα τυχερός (ακόμα). Ειδικά της Καθημερινής τα έχω συναντήσει πιο σπάνια από του Τερζόπουλου.

Έχω σταματήσει να ψάχνω συστηματικά για αυτά πλέον. Αν τα βρω καλώς, αλλά πλέον δεν καίγομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν είναι να τα εκτυπώσεις σίγουρα θα σου βγει πολύ πιο ακριβό από την έκδοση που μπορείς σήμερα να πάρεις από τη fantagraphics στα Αγγλικά βέβαια.

 

https://www.bookdepository.com/search?searchTerm=Don+rosa&search=Find+book

 

Αν είναι να μην το εκτυπώσεις και να το κάνεις από χόμπυ άξιος!!!!!

Το να βρεις τα κόμιξ ένα ένα που λένε τα παιδιά πιο πάνω δεν είναι τόσο εύκολο γιατί η καθημερινή δεν έχει κανένα μα κανένα ηλεκτρονικό τρόπο παραγγελίας παλαιών τευχών. Αν και να έχει εδώ που τα λέμε τα συγκεκριμένα μάλλον δεν θα υπήρχαν. Σκέψου ότι είναι ίσως πιο εύκολο να βρεις τα αντίστοιχα τεύχη του Τερζόπουλου.

:beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

8 hours ago, gimli said:

Ποια λες;

Αναφέρομαι στον Μαγικό Κόσμο και το Cosmic Realms. Το πρώτο διαθέτει πληθώρα Ντίσνεϋ ενώ το δεύτερο Manga και σουπερηρωικά. 

 

10 hours ago, ManaLeak13 said:

Τωρα για πιο λογο θεωρεις 1η επιλογη τα τευχη της Καθημερινης , δεν το γνωριζω. Προσωπικη επιλογη ειναι αυτα. Στο μονο που υπερτερουν ειναι οτι εχουν τα αυθεντικα εξωφυλλα ενω του Τερζοπουλου εχουν κατι μπουρδες. Σε ολα τα υπολοιπα ομως του Τερζοπουλου ειναι απειρως ανωτερα.

Μόνο και μόνο για το κόστος. Φαντάσου πόσο θα κοστίζει πχ Ο γιος του ήλιου στο ΚΟΜΙΞ #19Β' και το αντίστοιχο #89Α' που θεωρείται συλλεκτικό. 

 

Αλλά θεωρώ ότι ξεφεύγουμε από το θέμα του νήματος οπότε σταματάω εδώ. 

Επεξεργασία από DM64007
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.