Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ


andstef

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αν και τα εχω πολυ καιρο τα συγκεκριμενα επιτομα και ακομη περισσοτερο καιρο στα μεμονωμενα τευχη του Κομιξ

Επρεπε να τα αποκτησω 4 φορες για να ξεκινησω να τα διαβαζω...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 

 

Πραγματικα προκειται για ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ !!!!!!!!

 

Γελασα με πολλες σκηνες και μελαγχολησα με δυο (εκει που η μητερα του Σκρουτζ εχει χαθει απο την ζωη και εκει που δειχνει τον πατερα του Σκρουτζ ως φαντασμα)

 

Δικαια λοιπον πηρε το βραβειο ο Ντον Ροσα (μαλλον Ντακ Ροσα θα επρεπε να τον λεμε  :lol: )

 

Τωρα εχω ξεκινησει τα χαμενα επεισοδια και αν και με ψιλομπερδευουν επειδη ειναι ενδιαμεσα στα οσα διαδραματιστικαν στον Βιο τα βρισκω υπεροχα κι αυτα καθως αποκαλυπτουν και την αισθηματικη ζωη του πλουσιοτερου παπιου στον κοσμο

 

Οσοι δεν τα εχετε παρει σας παροτρυνω να τα παρετε το συντομοτερο δυνατον πριν εξαντληθουν απο την αγορα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 382
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τα διαβάσεις με την χρονολογική τους σειρά τα επεισόδια του Βίου και των Χαμένων Επεισοδίων...?Την δεύτερη φορά που τα διάβασα έτσι το έκανα και μπορώ να πω ότι απόλαυσα την ανάγνωση καλύτερα...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η λέξη αριστούργημα είναι η μοναδικήπου ταιριάζει σε αυτό το μεγάλο διαχρονικό παραμύθι του Ρόσα. Θα ήθελα να προσθέσω πως ενώ δεν είμαι φαν των παπιών αυτό το μαγικό παραμύθι ήταν εμπειρία όταν το διάβασα.Αν και τόσο απλό έχει τη μαγεία που προσφέρουν τα  origins των ηρώων και που με τόση μαεστρία χρησιμοποιεί ο Ρόσα για να μας ταξιδέψει στα νεανικά χρόνια του σπαγγοραμένου παπιού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Οι τιμες ειναι ακομα πανω απο 20€;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19,5 ευρώ στο σάιτ του Τερζόπουλου με 35% έκπτωση

 

http://terzopoulosbooks.com/index.php/comics/aytoteleis-ekdoseis/vios-bios-politeia-skroutz-disney-duck-detail

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και τα χαμένα επεισόδια, 15,60. Πολύ καλές τιμές...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για οποιον ενδιαφερει, στο σαιτ του τερζοπουλου ο ''βιος και η πολιτεια'' με 33% εκπτωση..http://www.terzopoulosbooks.com/index.php/comics/aytoteleis-ekdoseis/vios-bios-politeia-skroutz-disney-duck-detail

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

80 αντίτυπα έμειναν από τον Βίο και Πολιτεία, ισχυρίζεται το newsletter από το σάιτ του Τερζόπουλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Διαβασα τη θρυλικη ιστορια "¨Καρδιες στο Γιουκον" απ τα Χαμενα Επεισοδια... καλλιο αργα παρά ποτέ, που λεμε...

 

έχω να κανω ενα συγκεκριμενο σχολιο για το συγκεκριμενο εργο το οποιο η αληθεια ειναι πως με ξυνισε και ξένισε αρκετα εως πολυ, θα ελεγα.... και λιγο μου χαλασε τη γευση του πολυ ομορφου εργου που διαβασα. Το βαζω σε σποιλ για καθε περιπτωση.

 

 

στο εισαγωγικο σημειωμα, πριν την ιστορια, γραφει την εξης φραση: Και οι δυο θελουν να υπερασπιστουν την περηφανια τους. Ομως η μοιρα επεμβαινει για να τους χωρισει για παντα".

Ποια ακριβως ειναι η μοιρα που επεμβαινει ρε παιδια? με συγχωρειτε.... το γεγονος οτι τελικα ο Σκρουτζ το σκεφτηκε και επελεξε να πεταξει κατω το γραμμα και να μην το διαβασει, το αποκαλουμε μοιρα? ή εγω θα ξεχασω τι σημαινει η εννοια -μοιρα- , ή καποιο λαθος στη μεταφραση συμβαινει... μοιρα θα ηταν, να εχει συμβει κατι στο οποιο οι πρωταγωνιστες μας δε θα μπορουσαν ξεκαθαρα να επεμβουν και να καθορισουν τις ζωες τους. Το αν θα διαβασει ή οχι ενα γραμμα, ο Σκρουτζ, δεν ειναι στο χερι της μοιρας, αλλά στο δικο του και μόνο. Οπότε δε διάλεξε η μοιρα, αλλά ο "πάπιος" με τις επιλογες του.

Δε ξερω, με χαλασε πολυ το τελος... θα το ηθελα ετσι δραματικο, αλλά πιο σωστο και αληθοφανές, δηλαδη με αλλο τροπο προσεγγισης και επιχειρηματολογηση, για κλεισιμο.

Γενικως, και χωρις να θελω να προκαλεσω το πληθος, δε συμμεριζομαι τις αποψεις περι επους, ειτε για το βιο και πολιτεια, ειτε για τα χαμενα επεισοδια. Πολυ καλες ιστοριες, με δυνατο περιεχομενο και ιστορικα στοιχεια, ναι, αλλα αριστουργηματα και τα συναφη, οχι. Στο επιπεδο των καλων-πολυ καλων ιστοριων του Μπαρκς θα τα κατετασσα.

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

 

Ποια ακριβως ειναι η μοιρα που επεμβαινει ρε παιδια? με συγχωρειτε.... το γεγονος οτι τελικα ο Σκρουτζ το σκεφτηκε και επελεξε να πεταξει κατω το γραμμα και να μην το διαβασει, το αποκαλουμε μοιρα? ή εγω θα ξεχασω τι σημαινει η εννοια -μοιρα- , ή καποιο λαθος στη μεταφραση συμβαινει... μοιρα θα ηταν, να εχει συμβει κατι στο οποιο οι πρωταγωνιστες μας δε θα μπορουσαν ξεκαθαρα να επεμβουν και να καθορισουν τις ζωες τους. Το αν θα διαβασει ή οχι ενα γραμμα, ο Σκρουτζ, δεν ειναι στο χερι της μοιρας, αλλά στο δικο του και μόνο. Οπότε δε διάλεξε η μοιρα, αλλά ο "πάπιος" με τις επιλογες του.

 

Εκτός και αν πιστεύεις σε ένα ντετερμινιστικό σύμπαν, δεν υπάρχει μοίρα. Είναι σχήμα λόγου.

 

Είναι μια επιλογή που έκαναν και οι δυο (και μόνο η Γκόλντυ τελικά έκανε πίσω) να βάλουν την περηφάνεια τους πάνω απ'την ειλικρίνεια. Αλλά ας μην υποκριθούμε πως ήταν μια πλήρως συνειδητοποιημένη, αισθητή επιλογή. Η υπερηφάνεια τους είναι μηχανισμός αυτοάμυνας, και το περιβάλλον του Κλονταίκ τους έχει κρατήσει μακριά. Ναι, θα μπορούσαν να ήταν μαζί αν το ήθελαν, αλλά ακόμα και με αρκετή θέληση, θα ήταν πολύ δύσκολο. Τέλος, παίζουν ρόλο και οι συγκυρίες. Ο Σκρούτζ δεν παρακολουθούσε την Γκόλντυ σε live cam, δεν γνωρίζει στις προθέσεις της σε πραγματικό χρόνο. Έχει μείνει στο γεγονός ότι όλοι τον μισούν και προσπαθούν να του κάνουν κακό, ακόμα και η αγαπημένη του. Υπό διαφορετικές συνθήκες, ο Σκρούτζ και οι Γκόλντυ θα μπορούσαν να είναι μαζί, ακόμα και με τα μυαλά που κουβαλάνε.  

 

Αυτό που τους κράτησε μακριά ήταν σε πολύ μεγάλο βαθμό εξωτερικές δυνάμεις, και το "fog of war" που επικρατούσε στην μεταξύ τους σχέση. Αυτό θέλει να πει ο ποιητής με την μοίρα, ή τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω.

 

 

Μικρότερο, αυτού του είδους τα τέλη με στεναχωρούσαν. Αχ τους καημένους! Δεν τους άξιζε κάτι τέτοιο, ελπίζω ότι στα γεράματα θα αναθερμάνουν την σχέση τους! ( :P). Τώρα τα εκτιμώ πάρα πολύ περισσότερο. Το γεγονός ότι η επίτευξη της ευτυχίας ήταν μέσα στο χέρι τους, αλλά την χάνουν μέσα από τα προσωπικά τους σφάλματα τους καθιστά τραγικούς χαρακτήρες. Αντίθετα, τώρα είναι τα υπερβολικά happy ending που μου την δίνουν. Χαίρομαι πολύ που ο Ρόσα το τελείωσε έτσι, θεωρώ ότι είναι ίσως το καλύτερο τέλος ιστορίας του.

 

 

Συν το ότι ο Σκρούτζ δεν πέταξε το γράμμα υπό την λογική του "Έχω τραβήξει τα πάνδεινα με την πάρτη της. Δεν πα' να βουτήξει στο Γιούκον;", αλλά υπό την λογική του "Δεν με ενδιαφέρει που με μισεί κάθε ψυχή βόρεια του Οντάριο, αλλά δεν θα αντέξω και άλλο μίσος από αυτήν" λέει πολλά για τον χαρακτήρα του.

 

 

 

 

Γενικως, και χωρις να θελω να προκαλεσω το πληθος, δε συμμεριζομαι τις αποψεις περι επους, ειτε για το βιο και πολιτεια, ειτε για τα χαμενα επεισοδια.

 

Στην πυρά!  :papas:  

 

Ίσως ο Βίος είναι υπερεκτιμημένος, σίγουρα δεν είναι τέλειος όπως ίσως πιστεύουν μερικοί, έχει αρκετά σφάλματα. Αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα επίτευγμα το οποίο δεν μπορεί να αγγίξει κανένας δημιουργός Ντίσνευ, ούτε καν ο Μπάρκς. Τι θα μπορούσε να κάνει το "Φτωχό Γεροντάκι", πχ, μπροστά στον Βίο; Ίσως να ανταγωνιστεί κάποια απ'τα πιο αδύναμα κεφάλαια, στην καλύτερη των περιπτώσεων. 

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω την ενέργεια να αρχίσω να αναλύω κάθε τι που μου αρέσει στον Βίο. Οπότε απλά παραθέτω την άποψη μου, κάπως στεγνά. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να γράψω ένα αρθράκι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ίσως ο Βίος είναι υπερεκτιμημένος, σίγουρα δεν είναι τέλειος όπως ίσως πιστεύουν μερικοί, έχει αρκετά σφάλματα. Αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα επίτευγμα το οποίο δεν μπορεί να αγγίξει κανένας δημιουργός Ντίσνευ, ούτε καν ο Μπάρκς. Τι θα μπορούσε να κάνει το "Φτωχό Γεροντάκι", πχ, μπροστά στον Βίο; Ίσως να ανταγωνιστεί κάποια απ'τα πιο αδύναμα κεφάλαια, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Ποια σφαλματα υπαρχουν; Ενα παράδειγμα μπορεις να μου δώσεις, αμ δεν σου κανει κόπος;

 

Επίσης, αυτος ο συλλογισμός περί σκέψης Σκρουτζ, μου άλλαξε γνωμη για όλον το χαρακτήρα του! Λες και ξαναγυρίζω τον Σκρουτζ απο την αρχη! Εγω το είχα για το πρωτο παράδειγμα σκέψης. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και αυτό τραβάει ένα αρθράκι. :P

 

To ένα μεγάλο σφάλμα που έχει ο Ρόσα είναι o expositional dialogue (εκθετικός διάλογος; ) και πως τον διαχειρίζεται. Αυτοσχεδιασμένo παραδείγμα: "Gee, whiz, unca Donald! Do ya think all that time unca Scrooge spent searching for gold was a waste of time, or do ya think his lifelong pursuit had great sentimental value which we can as of yet not comprehend?". Δεν είναι διάλογος του Ρόσα, αλλά θα μπορούσε να είναι. :P

 

Άλλο, υπαρκτό αυτή την φορά, παράδειγμα:

scroogeproverb.jpg

 

ΟΚ, παρουσιάζει στον αναγνώστη τον χαρακτήρα πλήρως, και αυτό μπορώ να το κατανοήσω, γιατί και εγώ δεν είμαι fan της λογικής "Μπα δεν έχει σημασία τι θέλει να πει ο σεναριογράφος. Σημασία έχει πως εκλαμβάνει υποκειμενικά την ιστορία ο αναγνώστης!". ΟΚ, βάζει και λίγο χιουμοράκι, not bad. Αλλά κόψε όλο τον διάλογο, και αντικατέστησε την έκφραση του Σκρούτζ στο 3ο καρέ με κάτι που εκφράζει πως είναι σε δίλημμα. Θα καταλαβαίναμε τον χαρακτήρα διαφορετικά; Θα τον παρεξηγούσαμε; Το ίδιο συμπέρασμα θα βγάζαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Χμ. Διαφωνώ στο δευτερο παράδειγμα. Ήθελε να δώσει μια αίσθηση χιούμορ και δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί αλλιως. Και παλι το ιδιο νόημα βγάζει, απλά με αλλο τροπο. Ίσως να ευθύνεται και ο χώρος που του δινόταν. Ίσως να μην χώραγε το ολο θεμα και να το συμπτυξε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Προσωπικά αυτά που αναφέρεις δεν μου κάνουν καθόλου για προβλήματα (αν και για το πρώτο κρατω μια επιφύλαξη διότι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις).Και στο δεύτερο παράδειγμα όμως μια χαρά μου φαίνεται πως το χειρίστηκε και φανερώνει για μια ακόμη φορά την ευαισθητη πλεύρα του Σκρουτζ και μάλιστα με ένα τρόπο που βγάζει και γέλιο.! :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ. Διαφωνώ στο δευτερο παράδειγμα. Ήθελε να δώσει μια αίσθηση χιούμορ και δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί αλλιως.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ο τυπικός μονόλογος στον οποίο μπαίνει ο Σκρούτζ διάφορες φορές στον Βιο (στο Κλοντάικ πριν ανακαλύψει χρυσό, στο Τρανσβάαλ όταν τα παίρνει, στη σκηνή του μετά το κάψιμο του χωριού των ιθαγενών, κτλ.), με το χιούμορ να έχει μπει ενστικτωδώς για να μετριάσει το δράμα. Αλλά κάθε άποψη δεκτή.

 

Και παλι το ιδιο νόημα βγάζει, απλά με αλλο τροπο. Ίσως να ευθύνεται και ο χώρος που του δινόταν. Ίσως να μην χώραγε το ολο θεμα και να το συμπτυξε.

Αν ήθελε να ελαττώσει τον χώρο ή να τον κάνει πιο λιτό, θα μπορούσε να διαγράψει τον διάλογο και να σμικρύνει λίγο την σκηνή. Αν ήθελε μάλιστα να δημιουργήσει αβεβαιότητα, και να το κάνει πιο υποκειμενικό, θα μπορούσε να αντικαταστήσει την σκηνή με τον Σκρούτζ να παρατηρεί τον πολύτιμο λίθο και να μεταβεί στην επόμενη σκηνή. Τον άφησε; Τον άρπαξε; Κανείς δεν ξέρει. Ανάλογα με το πως εκλαμβάνεις τον χαρακτήρα. :P

 

Απλά ο Ρόσα είχε μια λεπτομερή αντίληψη του χαρακτήρα (καλώς), και θέλει να μας την περάσει πάση θυσία, κάνοντας το μερικές φορές άτσαλα (κακώς). :)

 

(αν και για το πρώτο κρατω μια επιφύλαξη διότι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις).

Είναι ένα παράδειγμα οπού ο διάλογος χρησιμοποιείται με πολύ προφανή τρόπο για να μιλήσει ο συγγραφέας στον αναγνώστη, αντί να μιλήσει ένας χαρακτήρας σε άλλον χαρακτήρα. Ο τρόπος που το κάνει χαλάει την φυσικότητα του διαλόγου και κάνει το σύμπαν να φανεί λιγότερο πειστικό. Η απάντηση στην ερώτηση του ανιψιού είναι προφανώς "Ναι", αλλά όταν το κάνεις τόσο αδιάκριτα καταστρέφεις το μέσο (τον χαρακτήρα, το σύμπαν σου), μέσω του οποίου επικοινωνείς με τον αναγνώστη. He's breaking the fourth wall, unca Scrooge! :P

 

 

Και στο δεύτερο παράδειγμα όμως μια χαρά μου φαίνεται πως το χειρίστηκε και φανερώνει για μια ακόμη φορά την ευαισθητη πλεύρα του Σκρουτζ και μάλιστα με ένα τρόπο που βγάζει και γέλιο.! :sun:

Ο προβληματισμός μου δεν είναι με το γεγονός ότι φανερώνει την ευαίσθητη πλευρά του Σκρούτζ, αλλά ότι δεν το κάνει όσο καλά θα μπορούσε. :) Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν εχω κατι να πω. Με κάλυψες. Τωρα με έκανες να συμφωνώ μαζι σου! Πως στο καλο το κανεις αυτο;! Μήπως δεν εισαι αυτο που πιστεύουμε όλοι; :xm:

Επεξεργασία από Angel.tze
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Φαιδωνα δε κάνω quote λόγω μεγέθους ποστ, αλλά για το ποστ σου γράφω. Κατ αρχάς ευχαριστώ για την άποψή. Κατά δεύτερον... Εσύ βλέπεις ένα fog of War.εγω πάλι βλέπω έναν ερωτευμένο άνθρωπο να λαμβάνει γράμμα από την μία και μοναδική κοπέλα που ένιωσε πράγματα, και να το πετάει κάτω. Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν πρόκειται να το χωνεψω ποτέ αυτό το πράγμα, όσο και αν επιχειρημστολογησετε. :P μου είναι εντελώς κουτο, ανόητο, μη ρεαλιστικό. Καθαρά υποκειμενικη η γνώμη μας βέβαια. Είναι η οπτικη μου αυτή.

 

Οσο για το βιο συνολικά ως έργο, ναι μάλλον ήμουν λίγο υπερβολικός, η μάλλον φάνηκα άδικος με αυτό που έγραψα. Έχει υπέροχο σχέδιο, και όλες οι ιστορίες είναι υψηλού επιπέδου. Απλά... Περίμενα να μου κάνει συνολικά ως έργο, μεγαλύτερη "ζημιά".. Πράγμα που δεν... Και γι αυτό εκφράζω μια συγκρατηση και μεγαλύτερη μετριοπαθεια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαιδωνα δε κάνω quote λόγω μεγέθους ποστ, αλλά για το ποστ σου γράφω. Κατ αρχάς ευχαριστώ για την άποψή. Κατά δεύτερον... Εσύ βλέπεις ένα fog of War.εγω πάλι βλέπω έναν ερωτευμένο άνθρωπο να λαμβάνει γράμμα από την μία και μοναδική κοπέλα που ένιωσε πράγματα, και να το πετάει κάτω. Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν πρόκειται να το χωνεψω ποτέ αυτό το πράγμα, όσο και αν επιχειρημστολογησετε. :P μου είναι εντελώς κουτο, ανόητο, μη ρεαλιστικό. Καθαρά υποκειμενικη η γνώμη μας βέβαια. Είναι η οπτικη μου αυτή.

Δεκτό, και σίγουρα έχεις εν μέρει ή εντελώς δίκιο.

 

Εγώ προσωπικά δεν εστιάζω τόσο στον έρωτα του Σκρούτζ, όσο στην ερωτική απογοήτευση που τρώει κατά την διάρκεια της ιστορίας. Έτσι εξηγώ τον φαταλισμό του, και το γιατί δεν είχε το κουράγιο να δεχτεί και άλλα πυρά. ;)

 

Πάντως μου αρέσει να διαβάζω κριτικές του Ρόσα, ιδιαίτερα όταν δεν καταλήγουν σε "Ουάω! Είναι ότι καλύτερο έχει γραφεί σε χαρτί!" και όταν είναι τόσο καλά ανεπτυγμένες, Χρήστο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ουάω! Είναι ότι καλύτερο έχει γραφεί σε χαρτί!"    χαχαχαχααχαχαχαχ, (Καλα πλακα κανω.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όταν αγόρασα τους δύο τόμους, το έκανα σε μια περίοδο που για μένα ήταν απαγορευτικό να έχω τις ίδιες ιστορίες σε πολλά τεύχη. Και αφού είχα ήδη διαβάσει τα ΚΟΜΙΞ στα οποία δημοσιεύθηκαν όλα τα επεισόδια, θεωρητικά για μένα ήταν άσκοπο να αποκτήσω και τους τόμους. Όχι όμως για τη συγκεκριμένη έκδοση! Ο Βίος και η Πολιτεία ήταν ένα από τα έργα που έπρεπε να υπάρχει στη Βιβλιοθήκη μου. Τελευταία αυτό συμβαίνει πιο συχνά με τη συλλογή μου, όπως πχ που μαζεύω τη Βιβλιοθήκη του Barks ενώ έχω ήδη τις περισσότερες ιστορίες από το ΚΟΜΙΞ, όμως με το έργο του Ρόσα έγινε η αρχή (του κακού).

 

Μακράν το πιο ολοκληρωμένο έργο Disney που έχει γραφτεί ή πρόκειται να γραφτεί! Το σχέδιο του Ρόσα άψογο, το σενάριο ψαγμένο, οι λεπτομέρειες αμέτρητες. Περιπετειώδες, αστείο, συγκινητικό! Και φυσικά τί καλύτερο από το να γυρνάς το εξώφυλλο και να βλέπεις τις υπογραφές και τα σχέδια του ίδιου του δημιουργού από την επίσκεψή του στη ΛΕΦΙΚ.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  30681
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   299
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το πιο πρόσφατο κόμιξ που απέκτησα χάρη στο ότι ήταν ανοιχτή η λέσχη (ναι θα το τονίζω και ας με βρίσετε)

 

Μην με ρωτήσετε τίποτα λεπτομέρειες για σχέδιο ιστορίες κλπ είμαι λίγο άσχετος,από το όσο έχω διαβάσει πάντως οι εικόνες είναι φανταστικές,η ιστορία του παρελθόντος του σκρουτζ και γενικότερα των παπιών φωτίζεται (δεν έχω κανένα κόμιξ οπότε δεν ήξερα την ιστορία) και σε κάποια σημεία πραγματικά μελαγχολείς και σε άλλα τεντώνεσαι στο γέλιο (ειδικά με την τίγρη και το μιάου...)

 

Επίσης για όσους τυχόν ψάχνουνε τα "χαμένα επεισόδια" υπάρχει περίπτωση τα βιβλιοπωλεία της λαμίας να το έχουνε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν θα σε ρωτήσουμε ούτε για το σχέδιο,ούτε για το σενάριο γιατί πολύ απλά,τόσα χρόνια,έχουμε κάνει διατριβή στον "Βίο" και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά...! 

 

Σίγουρα όμως θα θέλαμε την άποψή σου...!Αν σου άρεσε ή όχι (που δεν το νομίζω το δεύτερο)...! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30681
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   299
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νομίζω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο από πολλές απόψεις.Αφενός η ιστορία που περιγράφει,βλέπαμε τον σκρουτζ,τον ντόναλντ,τα ανίψια σε διάφορες περιπέτειες (και δεν αναφέρομαι στη σειρά Κόμιξ μιας και δεν τα έχω διαβάσει,παρά μόνο στα Μίκυ Μάους) και προσωπικά δεν ήξερα το background του καθενός.

 

Δεν το είχα πολυσκεφτεί μέχρι που έγινα μέλος εδώ πέρα και διάβαζε-διάβαζε ξεκίνησαν οι παρενέργειες,

 

Για μένα που δεν έχω διαβάσει ούτε καν το κόμιξ #1 μου άρεσε σαν πλοκή αφενός,το γεγονός ότι ξεκινάει από την εποχή που είναι μπόμπιρας,το πως ξεκινάει για το πρώτο του ταξίδι,την μετέπειτα συνέχεια,τη διαμόρφωση του χαρακτήρα του,τη συνάντηση-εισαγωγή με "κακούς" που βλέπαμε επίσης στα μίκυ μαους,τη μεταφορά στην Λιμνούπολη και ύστερα σαν γκρινιάρης κροίσος πια τη γνωριμία με ντόναλντ.Προφανώς τα παιδιά που είναι γνώστες της σειράς κόμιξ πιθανόν να έχουν διαφωνίες ως προς την χρονολογική σειρά των γεγονότων,για μένα ο τρόπος που τα παρουσίασε ήταν ιδανικός και χωρίς να γίνεται κουραστικός.Παρόλο που οι ντακ δεν είναι και το αγαπημένο μου είδος σε κόμιξ (παθαίνω τον πρώτο λιθοβολισμό από τους φαν εδω),το βιβλίο με έκανε να μην θέλω να σταματήσω μέχρι να δω το τέλος.

 

Φαντάζομαι ότι τόσο το σχέδιο όσο και οι διάλογοι θα είχανε καθοριστικό ρόλο σε αυτό,Ορισμένα σημεία πραγματικά ήταν να τα χαζεύεις και να απορείς πόση λεπτομέρεια είχανε μέσα.Όπως προαναφέρανε τα παιδιά είναι σημεία που γελάς με την ψυχή σου και σε κάποια άλλα σημεία μελαγχολείς.Λίγα είναι τα κόμιξ που πραγματικά μπορούνε να το καταφέρουν αυτό.

 

Με λίγα λόγια,είτε φαν των ντακ κάποιος είτε όχι,το μόνο σίγουρο είναι πως πραγματικά αξίζει να ψάξει να το βρεί και να το ευχαριστηθεί.Με όποιον και να μίλησα για το συγκεκριμένο,όλοι ανεξαιρέτως είπανε πως πάντα είχανε και αυτή λίγο πολύ την περιέργεια για το παρελθόν του σκρουτζ και των υπολοίπων (και το κόμιξ μία που το διάβασα και μία που το καβατζώνουνε για να το διαβάσουν)

 

υγ:ο χιούι,λιούι,ντιούι ΤΙΝΟΣ ΕΊΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!?????????  ...απόγνωση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συμπαθητικό, αν και οι προσδοκίες μου είχαν τον πήχη λίγο πιο ψηλά. Όχι τίποτα άλλο αλλά από τα σχόλιά σας αυτό. Ίσως διότι ξεχώρισε σε μια θάλασσα μετρίων ιστοριών.

 

Το θέμα όμως το σχολιάζω για να σας προτρέψω όλους εσάς που χαρήκατε που πήρε το βραβείο Will Eisner να διαβάσετε Will Eisner. Έτσι για να σας φύγει η περιέργεια ποιός είναι αυτός που το όνομά του κοσμεί ένα βραβείο που πήρε ο Rosa.

 

Εδιτ: Αυτό τώρα είναι κάτι σαν το Crisis of the Infinite Earths της Disney;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] Εδιτ: Αυτό τώρα είναι κάτι σαν το Crisis of the Infinite Earths της Disney;

Κάααααπως έτσι, στο πολύ φλου. Οι ιστορίες της Disney δεν είναι σαν τις υπερηρωικές που συμβαίνουν παράλληλα και προσπαθούν με τέτοιες ιστορίες να τις μαζέψουν και να τις σουλουπώσουν. Το 99% των ιστοριών της Disney θα μπορούσαν να έχουν συμβεί μέσα σε έναν χρόνο, continuity δεν υπάρχει πλην ολίγων περιπτώσεων. Απλά υπάρχουν υποσύμπαντα με ορισμένες παραδοχές, ανάλογα με τον δημιουργό. Άλλη η ιταλική υποσειρά που ο Σκρουτζ έχει αδερφό τον Γεδεών Μακ Ντακ, άλλη υποσειρά το Ducktales, άλλη υποσειρά το Μίκυ Μυστήριο, άλλη υποσειρά και ο Βίος και η Πολιτεία. 

 

Απλά, επειδή πραγματεύεται το παρελθόν ενός από τους πιο γνωστούς ήρωες (Σκρουτζ) ο οποίος είναι δημιούργημα του σπουδαιότερου του είδους (Barks) και έχει βασιστεί σε έρευνα του προηγούμενου από τον συνεχιστή του (Rosa), η υποσειρά αυτή θεωρείται πλέον ως μεγαλύτερης σημασίας, άρα και ως πιο επίσημο canon.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εμφανίστικε στο site του τερζόπουλου ο εξαντλημένος εδώ και καιρό <<Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ>>.

Τιμή από 90 στα 49 ευρώ (46% έκπτωση λέει). Έκανε ποτέ 90 ευρώ αυτός ο τόμος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, hudson είπε:

Εμφανίστικε στο site του τερζόπουλου ο εξαντλημένος εδώ και καιρό <<Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ>>.

Τιμή από 90 στα 49 ευρώ (46% έκπτωση λέει). Έκανε ποτέ 90 ευρώ αυτός ο τόμος;

Όχι απλά ο συγκεκριμένος πάει να κερδίσει τίποτα από την "εξάντληση" :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Ο ΒΙΟΣ & Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ
  • 5 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μπορει καποιος γνωστης να μου λυσει μια απορια? αριστερα ειναι η ξενη εκδοση του Βιου Και Πολιτειας . Ξερουμε γιατι τα χρηματα του Σκρουτζ ειναι ασημενια ενω στης ελληνικης εκδοσης δεξια ειναι χρυσα?

 

1981942855_.thumb.jpg.2f2eb0ece9faee99b79183cf455562a7.jpg1762208985_2.thumb.jpg.f67f1a5a0f73e7093b3d4a4b7872ac56.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

12 min ago , christs said:

Μπορει καποιος γνωστης να μου λυσει μια απορια? αριστερα ειναι η ξενη εκδοση του Βιου Και Πολιτειας . Ξερουμε γιατι τα χρηματα του Σκρουτζ ειναι ασημενια ενω στης ελληνικης εκδοσης δεξια ειναι χρυσα?

Στην Ευρώπη και ειδικότερα στις ιταλικές εκδόσεις (απ' όπου ήταν και η κύρια πηγή τροφοδότησης των ελληνικών εκδόσεων) τα χρήματα είναι χρυσαφένια. Αυτό γίνεται ακόμα και σήμερα, ειδικά στο Μίκυ Μάους. Εμείς δεν δίνουμε και πολύ σημασία είναι η αλήθεια, όμως στην Αμερική, υπάρχει κόσμος (και ο Rosa ανάμεσά τους) που θέλουν τα χρήματα να είναι ασημένια, επειδή έτσι είναι τα αληθινά δολλάρια. Όπως είναι τα χαρτονομίσματα πράσινα π.χ, έτσι θα έπρεπε να είναι και τα νομίσματα ασημένια. Ειδικά από Ιταλία μεριά, έχουμε δει ουκ ολίγες φορές να αναφέρουν τα χρήματα του Σκρουτζ ως «χρυσάφι». Μπορεί να το λιώνουν και να το κάνουν χρυσαφικά, μπορεί να προσελκύεται από μαγνήτες για χρυσό, μπορεί να το τρώνε εξωγήινοι που τρέφονται με χρυσάφι, μπορεί μπορεί τα χίλια μύρια. Το αμερικάνικο κοινό όμως, όταν βλέπει κάποιους να χρησιμοποιούν το καθημερινό τους νόμισμα, θα πίστευε πως θα είχε και το ίδιο χρώμα. Εμάς δεν μας ξενίζει επειδή η Αμερική είναι μακριά μας, όμως στο αμερικάνικο κοινό χτυπάει άσχημα μερικές φορές.

 

Στην προκειμένη, η ελληνική έκδοση είτε πήρε χρωματισμό από κάποια ευρωπαϊκή (πιθανώς ιταλική) έκδοση, είτε έκαναν τον χρωματισμό οι ίδιοι της Νέας Ακτίνας και προτίμησαν το χρυσό χρώμα. Ο δε Rosa, έχει δηλώσει επανειλημμένα πως προτιμάει το ασημένιο, αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποιήθηκε στην έκδοση της Fantagraphics. Εδώ θα τσοντάρω και την προσωπική μου γνώμη, και θα πω πως καλός χρυσός και άγιος ο Rosa, κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιηθεί ασημένιο στις ιστορίες του εφ' όσον θέλει, όμως γενικά αγαπάω το χρυσό χρώμα και τις ιστορίες των Ιταλών, και δεν θα ήθελα ποτέ να μείνουν τα νομίσματα μουντά και ασημένια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

18 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Στην Ευρώπη και ειδικότερα στις ιταλικές εκδόσεις (απ' όπου ήταν και η κύρια πηγή τροφοδότησης των ελληνικών εκδόσεων) τα χρήματα είναι χρυσαφένια. Αυτό γίνεται ακόμα και σήμερα, ειδικά στο Μίκυ Μάους. Εμείς δεν δίνουμε και πολύ σημασία είναι η αλήθεια, όμως στην Αμερική, υπάρχει κόσμος (και ο Rosa ανάμεσά τους) που θέλουν τα χρήματα να είναι ασημένια, επειδή έτσι είναι τα αληθινά δολλάρια

 
Έχω το κακό συνήθειο να διαβάζω τις απαντήσεις πριν από τα quote και μέχρι αυτό το σημείο νόμιζα ότι μιλούσες για το budget των ιταλικών παραγωγών... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.