Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΛΟΥΘΕΡ ΑΡΚΡΑΙΤ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΛΟΥΘΕΡ ΑΡΚΡΑΙΤ (ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ)
Σενάριο/Kείμενα:
Bryan Talbot
Σχέδιο:
Bryan Talbot
Hμερ. έκδοσης:
01-2008
Εξώφυλλα:
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
30.5 x 42.5
Σελίδες:
226
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Κατερίνα Βάχλα
Επιμέλεια:
Δημήτρης Αρβανίτης
Πρωτότυπος τίτλος:
The adventures of Luther Arkwright (Dark Horse, 1997)
Προέλευση:
Βρετανική
ISBN:
978-960-6732-03-4

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

tn_PeripeteiesTouLouther_0001.jpg

 

Τιμή: 45€

Μια γεύση για το με τι μοιάζει και τι μέγεθος έχει, μπορείτε να πάρετε και από εδώ και εδώ μιας και ο Λευτέρης Σταυριανός (εκδότης της Jemma) μας τίμησε φέρνοντας έναν τόμο στη κοπή της πίτας για να τον περιεργαστούμε (πριν καν βγει στο εμπόριο...) :D

 

Από κει και πέρα, το δελτίο τύπου είναι πολύ κατατοπιστικό και θα αφήσω αυτό να μιλήσει μόνο του. Η μόνο παρέμβαση που θέλω να κάνω αφορά το μέγεθος του και το γιατί είναι τέτοιο (όπως μας είχε διηγηθεί ο Λευτέρης την ιστορία στην Έκθεση Βιβλίου τον Σεπτέμβρη). Κανονικά σε Αγγλία και Αμερική έχει βγει στο σύνηθες φορμά (κάτι μικρότερο από Α4 δηλαδή). Όταν δόθηκε το κόμικ στην μεταφράστρια, αυτή το ζήτησε σε μεγαλύτερο μέγεθος γιατί τα γράμματα ήταν πολύ πυκνά και η δουλειά της δυσκόλευε. Ο Λευτέρης της το εκτύπωσε σε Α3 και ξαφνικά διαπίστωσε ότι το κόμικ αναβαθμιζόταν και ένας μεγάλος όγκος από λεπτομέρειες αναδεικνυόταν. Το αποτέλεσμα του άρεσε, οπότε επικοινώνησε με τον Talbot για να του ζητήσει την άδεια να το εκτυπώσει σε μεγάλο (τεράστιο για να ακριβολογούμε) μέγεθος. Και εκεί τρώει τη μεγάλη φλασιά. Ο Talbot γυρνάει και του λέει ότι το αρχικό concept ήταν να βγει το κόμικ σε μεγάλο μέγεθος. Όλο το κόμικ έχει φτιαχτεί για μεγάλο μέγεθος. Απλώς μέχρι στιγμής δεν "έκατσαν" οι συγκυρίες... Έχουμε λοιπόν στα χέρια μας την μοναδική παγκοσμίως εκτύπωση του κόμικ στο "σωστό" μέγεθος... :best::cool: :blog7: :yes: Επιπρόσθετα υπάρχει και μια σελίδα (μεγάλο πλάνο, μέσα στο κόμικ, μέρος της ροής) η οποία δεν υπάρχει στο αμερικάνικο... :choco::angels:

 

Στο εξωτερικό υπάρχει και συνέχεια του κόμικ, ονόματι Heart of Empire. Για να ακριβολογούμε ένα δεύτερο mini-series που συμβαίνει μετά το The Adventures of Luther Arkwright και το οποίο μπορεί να διαβαστεί και ανεξάρτητα από αυτό εδώ (αν και δεν θα το πρότεινα, αφού έχει spoilers).

 

Επίσης, στο site του Bryan Talbot, μπορείτε να βρείτε και το The Papist Affair που είναι και η πρώτη εμφάνιση του Λούθερ Αρκράιτ. :D:

 

Να προσθέσω ότι η σειρά είναι αριθμημένη. 999 αντίτυπα και όποιος πρόλαβε, τον Κύριο οίδε....

 

Απόσπασμα από το Δελτίο Τύπου της Jemma

 

Παράθεση
Ο Λούθερ Αρκράιτ είναι ο μοναδικός άνθρωπος που μπορεί να κινείται ανάμεσα στα άπειρα παράλληλα σύμπαντα μόνο με την σκέψη του, γεγονός που τον καθιστά πολύτιμο πράκτορα για τον παράλληλο «00», ένα προοδευμένο παράλληλο σύμπαν με σταθερή θέση, που λόγω της τεχνολογικής του εξέλιξης μπορεί και καταγράφει τα γεγονότα στους άλλους παράλληλους, αναζητώντας σημάδια επιρροής των χαοτικών «Διασπαστών».

 

Έργο πολυσύνθετο και απαιτητικό, με πολιτικές και κοινωνικές προεκτάσεις, το «Αρκράιτ» είναι σήμερα ένα από τα επιδραστικότερα και πιο πολυδιαβασμένα κόμικς σ’ όλο τον κόσμο.

 

Η Jemma Press παρουσιάζει το «Αρκράιτ» για πρώτη φορά σε ένα φορμάτ όπως δεν έχει εκδοθεί ξανά και με μια επιπλέον σελίδα που δεν υπάρχει στην Αμερικάνικη έκδοση.

 

Ο Bryan Talbot θα βρίσκεται στις 5 και 6 Απριλίου στην Ελληνοαμερικανική Ένωση (Μασσαλίας 22), στo πλαίσιo του Comicdom Con Athens 2008, ως επίσημος καλεσμένος της Jemma Press. Για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες σχετικά με την επίσκεψη του Bryan Talbot μπορείτε να ενημερώνεστε από το www.comicdom.gr

 

ΒRYAN TALBOT

 

Ο Bryan Talbot δημοσίευσε την πρώτη του δουλειά στο British Tolkien Society Magazine το 1969 και για τα ε-πόμενα χρόνια σχεδίαζε ένα καθημερινό comic strip για την εφημερίδα του κολεγίου του. Μετά το τέλος των σπουδών του, δημιούργησε το πρωτοποριακό για την εποχή του underground περιοδικό BRAINSTORM COMIX, το οποίο προκάλεσε αίσθηση και τον μετέτρεψε σε μυθική φιγούρα για τα βρετανικά comics.

 

To 1978 ξεκίνησε το επικό graphic novel του, THE ADVENTURES OF LUTHER ARKWRIGHT, το οποίο σταμάτησε πριν να ολοκληρωθεί το 1982, προλαβαίνοντας όμως να αποσπάσει διθυραμβικές κριτικές από το σύνολο του βρετανικού και αμερικανικού τύπου.

 

Ένα χρόνο μετά, άρχισε τη συνεργασία του με το ιστορικό εβδομαδιαίο βρετανικό περιοδικό 2000 A.D., δημιουργώντας το comic NEMESIS THE WARLOCK που κέρδισε τέσσερα Eagle Awards, ενώ παράλληλα σχεδίαζε και ιστορίες του JUDGE DREDD σε συνεργασία με τους Alan Grant και John Wagner.

 

Το 1988 ολοκλήρωσε το THE ADVENTURES OF LUTHER ARKWRIGHT προκαλώντας θύελλα ενθουσιασμού σε κοινό και κριτικούς και εξασφαλίζοντας 8 υποψηφιότητες στα Eagle Awards εκείνης της χρονιάς.

 

Η απαράμιλλη τεχνική του Talbot αλλά και το δαιδαλώδες σενάριο που δανειζόταν στοιχεία από τη βρετανική ιστορία και τα φιλτράριζε μέσα από ένα πρίσμα επιστημονικής και ηρωικής φαντασίας αποτέλεσε τεράστια επιρροή για δεκάδες Βρετανούς και Αμερικανούς δημιουργούς όπως οι Alan Moore, Garth Ennis, Grant Morrison, Steve Bissette, Neil Gaiman, Michael Zulli και Rick Veitch.

 

Τα επόμενα χρόνια, ο Talbot συνεργάστηκε κυρίως με αμερικανικές εκδοτικές εταιρίες, δουλεύοντας σε τίτλους όπως HELLBLAZER, SANDMAN, THE NAZZ και LEGENDS OF THE DARK KNIGHT, κατορθώνοντας να διατηρήσει ψηλά το ενδιαφέρον του κόσμου για το όνομά του.

 

Το 1993 εξέδωσε, μέσω της Dark Horse, το THE TALE OF ONE BAD RAT και δημιούργησε αίσθηση λόγω της θεματολογίας του, που πραγματευόταν την ιστορία μιας νεαρής κοπέλας η οποία είχε κακοποιηθεί σεξουαλικά από τον πατέρα της. Το graphic novel απέσπασε διθυραμβικές κριτικές και κέρδισε συνολικά περισσότερα από 10 βραβεία από διάφορους φορείς, ενώ συμπεριλήφθηκε και στο ετήσιο recommended reading list των New York Times.

 

Το επόμενο graphic novel του Talbot, HEART OF EMPIRE, που εκδόθηκε επίσης από τη Dark Horse το 1999 και αποτελούσε θεματική συνέχεια του THE ADVENTURES OF LUTHER ARKWRIGHT, κατέκτησε και αυτό κοινό και κριτικούς, ενώ πρόσφατα εκδόθηκε και σε CD-ROM.

 

Τα τελευταία 20 χρόνια ο Talbot έχει εργαστεί επίσης σε τηλεοπτικές σειρές ως σεναριογράφος και παραγωγός, έχει οργανώσει πολλές εκθέσεις και εμφανίζεται συχνά σε διεθνή comic festivals.

 

Τα comics του Bryan Talbot έχουν εκδοθεί, με μεγάλη επιτυχία, σε πολλές χώρες του εξωτερικού όπως Ιταλία, Ισπανία, Βραζιλία, Γερμανία, Φινλανδία, Γαλλία και Δανία. Θεωρείται παγκοσμίως ως ένας από τους σημαντικότερους δημιουργούς της 9ης Τέχνης και η προσφορά του στην εξέλιξη των comics είναι ανυπολόγιστη.

 

 

:cheers:

 

ΥΓ και ένας εκδότης που (α) μας έστειλε δελτίο τύπου και (β) και σημαντικότερο μας έδωσε σκαναρισμένο το εξώφυλλο... και trust me τέτοιο θηρίο εξώφυλλου, δεν σκανάρεται εύκολα... θα ήθελε 4 scan (μιας και κανείς μας δεν έχει τόσο μεγάλο σκάνερ), θα ήθελε edit, θα ήθελε joins... not fun... not fun at all :lol3:

---

  • Το μέλος germanicus πρόσθεσε ΕΔΩ:

(σνιπ)
Το 2005 μεταφέρθηκε ως audio drama σε 3 cd-ακια. 3 ώρες διάρκεια. Το σημείο κλειδί είναι πως τη φωνή του Αρκραϊτ την έκανε ο David Tennant. Εάν τυχόν δεν ξέρετε ποιος είναι ο David Tennant, αυτή εδώ είναι μια πολύ νόστιμη σαλάτα, και πιστεύω ότι η "βινεγκρετ" που περιγράφει κολλάει πολύ καλά σχεδόν σε οιαδήποτε σαλάτα μαρούλι+φρούτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

"Θα το αφήσω να μιλήσει από μόνο του" λέει και πετάει ένα "σεντόνι" ίσα με το δελτιό τύπου! :lol: Αμα έχεις έρωτα με αυτό που παρουσιάζεις! :best:

:clap2::clap2::clap2::respect:

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σούπερ! Θα το αποκτήσω σίγουρα! Μια ερώτηση μόνο. Γνωρίζουμε αν θα υπάρχει μόνο στη Jemma ή και σε βιβλιοπωλεία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το είδα στο Solaris Προς 45 ευρό, πολύ ακριβό ρε γαμότο, δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες......

 

Πρωτοπορία με 10% έκπτωση http://www.protoporia.gr/protoporia/produc...HHX2BWG7QWE9VB4

Επεξεργασία από Argailwall
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το πηρα το Σαββατο και το διαβασα μεσα στο ΣΚ.Το να μιλησω για την ποιοτητα της εκδοσης θα ειναι μαλλον αστειο,ειδικα αν γινουν συγκρισεις με ο,τι κυκλοφορει συνηθως στα μερη μας.Το σχεδιο μου αρεσε πολυ οπως και ολοι αυτοι οι γκριζοι τονοι.Δεν ξερω αν στην πρωτοτυπη εκδοση ηταν εγχρωμο,παντως του πανε πολυ.Αυτο που με προβληματισε λιγο ειναι η ιστορια.Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα απολυτα τι θελει να πει ο ποιητης (και γι αυτο ειναι στο προγραμμα μια δευτερη αναγνωση το επομενο ΣΚ).Εκτος απο το γενικοτερο πλαισιο κατα το οποιο ο Λουθερ ταξιδευει στα διαφορα παραλληλα συμπαντα μονο με τη σκεψη του και συμετεχει σε διαφορες συνωμοσιες (η τις αποτρεπει),δεν ειδα να υπαρχει μια συγκεκριμενη αρχη,μεση και τελος της ιστοριας.Δεν ειδα ολα αυτα τα αποσπασματικα περιστατικα που περιγραφονται να οδηγουν καπου συγκεκριμενα.Ισως να μην το διαβασα και υπο τις καταλληλες συνθηκες η ισως να ημουν προετοιμασμενος για κατι αλλο.Παντως για να τελειωνω,το συνιστω ανεπιφυλακτα και ακομα και αν σε καποιους δεν αρεσει το ιδιο το κομικ,μονο και μονο που θα υπαρχει μια τετοια μνημειωδης εκδοση στη βιβλιοθηκη τους νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Όποιος θέλει μπορώ να αναλάβω να το παραλάβω από την Jemma και να του το παραδώσω... εκ μέρους της κοινότητάς μας...

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όποιος θέλει μπορώ να αναλάβω να το παραλάβω από την Jemma και να του το παραδώσω... εκ μέρους της κοινότητάς μας...

 

:beer2:

παίζει κάποια προσφορά σε αυτό?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

post-1537-1202313138.gif Δθδε!! post-1537-1202313471.gif post-1537-1202313319.gif

 

post-1537-1202313196.gif

και γω θέλω..Valt, πως θα γινόταν?? post-1537-1202313411.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4746
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το είδα κ εγω προσφατα στην προτοπορια. Το εχω στην αγγλικη εκδοση κ πραγματικα μπορω να πω πως ειναι αριστουργημα!!! Ειδικα το σεναριο ειναι τοσο πολυπλοκο που με την πρωτη αναγνωση δεν παιζει να καταλαβεις και πολλα. Ως απαντηση σε ενα παραπανω post θα πω πως το σεναριο ειναι πολυ συγκεκριμενο και ολοκληρομενο, απλως θελει κ δευτερη αναγνωση κ μαλιστα συγκεντωμενος. Τωρα σχετικα με την ελληνικη εκδοση, οταν ειδα το μεγεθος του ψαρωσα ΑΣΧΗΜΑ, τρομερη ποιοτητα αλλα χωρις να θελω να το παιξω πνευμα αντιλογιας κ να παρεξηγηθω, εχω να κανω δυο παρατητησεις:

 

1. Μου φανηκε οτι το τεραστιο μεγεθος του, σε συνδιασμο με το σκληρο εξωφυλλο το κανουν ιδιαιτερα δυσκολο στο "χειρισμο" του.

 

2. Το σχεδιο νομιζω οτι χανει σε ποιοτητα στην Α3 (μην με καψετε ακομααααα.....) αφου φαινεται..... πως να το πω..... καπως απλωμενο. Στην αγγλικη (αμερικανικη?) εκδωση (<Α4) η γραμμες ειναι πιο "πυκνες" κ δινει την αισθηση του πιο high resolution. Συγχωρεστε με που δεν μπορω να το εκφρασω πιο σωστα, μαλλον θα πρεπει να δει κ να συγκρινει κανεις και τις δυο εκδωσεις και τοτε ισως συμφωνησει μαζι μου. Εννοειται πως μπορει να ειναι κ η ιδεα μου...

Επεξεργασία από theBox
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

παίζει κάποια προσφορά σε αυτό?

 

Επίσημα όχι (αλλά το GreekComics έχει δύναμη γιατί είναι ενωμένο ;) )

 

 

και γω θέλω..Valt, πως θα γινόταν??

 

Ξέρεις ότι δεν μπορώ να σου χαλάσω χατήρι... ένα είναι δικό σου (να δω που θα το βάλω να στο στείλω....)

 

 

εχω να κανω δυο παρατητησεις:

 

1. Μου φανηκε οτι το τεραστιο μεγεθος του, σε συνδιασμο με το σκληρο εξωφυλλο το κανουν ιδιαιτερα δυσκολο στο "χειρισμο" του.

 

2. Το σχεδιο νομιζω οτι χανει σε ποιοτητα στην Α3 (μην με καψετε ακομααααα.....) αφου φαινεται..... πως να το πω..... καπως απλωμενο. Στην αγγλικη (αμερικανικη?) εκδωση (<Α4) η γραμμες ειναι πιο "πυκνες" κ δινει την αισθηση του πιο high resolution. Συγχωρεστε με που δεν μπορω να το εκφρασω πιο σωστα, μαλλον θα πρεπει να δει κ να συγκρινει κανεις και τις δυο εκδωσεις και τοτε ισως συμφωνησει μαζι μου. Εννοειται πως μπορει να ειναι κ η ιδεα μου...

 

Δεν είναι κόμικ που διαβάζεται στο πόδι.... θέλει την άπλα του :D:

Ο Talbot το σχεδίασε για Α3 μέγεθος(δική του δήλωση) αλλά η Ελλάδα είναι η μόνη που τόλμησε να το εκδόσει σε αυτό το μέγεθος(και χωρίς κομμένη σελίδα) - με την άδειά του φυσικά. :respect: JEMMA

Δεν νομίζω ότι το μικρότερο μέγεθος έχει την ευκρίνεια και την λεπτομέρεια του φυσικού μεγέθους που είναι μεγαλύτερο.

 

Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν καμμία αξία μπροστά στην υποκειμενικότητα που έχουμε ο καθένας, όταν διαβάζει ένα κόμικ...

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αισθάνομαι πραγματικά τυχερός (και ευχαριστώ την Jemma Press για αυτό), που διάβασα ένα τέτοιο κόμικ, σε ένα τέτοιο σχήμα. Το κόμικ απο μόνο του, είναι αριστουργηματικό! Το μέγεθος αυτής της έκδoσης, το κάνει μεγαλειώδες!
Είναι ένα απο τα πράγματα, που με χαρά και περηφάνεια θα δώσω στα παιδιά μου να διαβάσουν! (όταν μεγαλώσουν βέβαια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το είδα να κυκλοφορεί εάν δεν κάνω λάθος περί τα 40 ευρώ στα Fnac στο Mall... ;)

 

Επίσης, μου έκανε θετική εντύπωση ότι σε αυτά που ξεφύλλισα, έλλειπε από τις σελίδες το κατσάρωμα-κυματισμός των σελίδων που υπήρχε στο δείγμα στην τελευταία συνάντηση του φόρουμ μας. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν ξέρω τι γίνετε αλλα μπηκα στην σελίδα της Jemma και το παρηγγειλα στις 20/02/2008 και σημερα ειναι 27/02 και ακόμα λεει η παραγγελία μου ειναι εκκρεμής... :wow:

Μηπως πρεπει να κανω κατι? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δεν ξέρω τι γίνετε αλλα μπηκα στην σελίδα της Jemma και το παρηγγειλα στις 20/02/2008 και σημερα ειναι 27/02 και ακόμα λεει η παραγγελία μου ειναι εκκρεμής... :wow:

Μηπως πρεπει να κανω κατι? :thinking:

 

Αν το είχες πει εδώ, αυτή τη στιγμή θα ήταν στην βιβλιοθήκη σου και με καλύτερη τιμή από οπουδήποτε αλλού....

Θα περάσω αύριο από την Jemma και θα ρωτήσω για την παραγγελία σου. Στείλε μου με μήνυμα το όνομά σου.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το πηρα το Σαββατο και το διαβασα μεσα στο ΣΚ.Το να μιλησω για την ποιοτητα της εκδοσης θα ειναι μαλλον αστειο,ειδικα αν γινουν συγκρισεις με ο,τι κυκλοφορει συνηθως στα μερη μας.Το σχεδιο μου αρεσε πολυ οπως και ολοι αυτοι οι γκριζοι τονοι.Δεν ξερω αν στην πρωτοτυπη εκδοση ηταν εγχρωμο,παντως του πανε πολυ.Αυτο που με προβληματισε λιγο ειναι η ιστορια.Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα απολυτα τι θελει να πει ο ποιητης (και γι αυτο ειναι στο προγραμμα μια δευτερη αναγνωση το επομενο ΣΚ).Εκτος απο το γενικοτερο πλαισιο κατα το οποιο ο Λουθερ ταξιδευει στα διαφορα παραλληλα συμπαντα μονο με τη σκεψη του και συμετεχει σε διαφορες συνωμοσιες (η τις αποτρεπει),δεν ειδα να υπαρχει μια συγκεκριμενη αρχη,μεση και τελος της ιστοριας.Δεν ειδα ολα αυτα τα αποσπασματικα περιστατικα που περιγραφονται να οδηγουν καπου συγκεκριμενα.Ισως να μην το διαβασα και υπο τις καταλληλες συνθηκες η ισως να ημουν προετοιμασμενος για κατι αλλο.Παντως για να τελειωνω,το συνιστω ανεπιφυλακτα και ακομα και αν σε καποιους δεν αρεσει το ιδιο το κομικ,μονο και μονο που θα υπαρχει μια τετοια μνημειωδης εκδοση στη βιβλιοθηκη τους νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο.

 

Όπως ακριβώς τα λέει ο Στέφανος. Ποιότητα έκδοσης απίστευτη, σχέδιο φανταστικό, αλλά η υπόθεση πολύ μπέρδεμα ρε παιδάκι μου... Από πολύ νωρίς είχα χάσει την μπάλα, και παρά τα ξεφυλλίσματα σε προηγούμενες σελίδες που έκανα για να καταλάβω καλύτερα την ιστορία δεν κατάφερε να με κερδίσει. Με είχε προειδοποιήσει και ο dionik που τα βρήκε και ο ίδιος σκούρα, αλλά ήθελα να είμαι αισιόδοξος. Ίσως όσοι ανήκουν στην συνομοταξία των παπιών να μην το κατέχουν το θέμα. Τελικά δεν ευχαριστήθηκα παρά μόνο το σχέδιο, ειδικά σε κάποιες σκηνές που ο Talbot δημιουργούσε σκηνές δράσης σε slow motion, ή σε κάποια μεγάλα πανοραμικά πλάνα. Τελικά αξίζει να υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου ως έκδοση, και ειδικά αφού είναι υπογεγραμμένο από τον δημιουργό, αλλά δε νομίζω ότι θα με πιάσει κάποια στιγμή η διάθεση να το ξαναδιαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Ιώνα θα πρέπει κάποια στιγμή να του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία! Πραγματικά αξίζει τον κόπο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Στην αρχή σε ζαλίζει λίγο αλλά μετά μπαίνεις στο κλίμα και το ευχαριστιέσαι.Σίγουρα το σκίτσο είναι αυτό που σε κερδίζει αρχικά αλλά και η ιστορία είναι πολύ καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!

 

Επιτέλους το διάβασα. Το είχα φυλάξει για τις διακοπές μου, για να το διαβάσω μονοκοπανιάς και απερίσπαστος και δεν απογοητεύτηκα μια.

 

Λίγο στην αρχή πήγα να χάσω την μπάλα, αλλά εντέλει η ιστορία έδεσε από πάρα πολύ νωρίς. Χοντρά-χοντρά η δράση συμβαίνει σε 3 παράλληλα επίπεδα. Το ένα είναι ο ίδιος ο Άρκραϊτ στο σύμπαν 00.72.87 όπου λαμβάνει χώρα η κυρίως δράση. Το δεύτερο είναι το σύμπαν 00.00.00 των "συμμάχων" του Άρκραϊτ. Το τρίτο είναι αποσπάσματα της συνέντευξης που έδωσε ο Άρκραϊτ πριν "προβεί σε συμμαχία" και όπου εξιστορείται το παρελθόν του. Από εκεί και πέρα παρεισφρέει δράση και σε άλλα σύμπαντα (ειδικά στο ξεκίνημα) και λαμβάνουμε πληροφορίες για τα τεκταινόμενα σε άλλα σύμπαντα κατά την ροή του κόμικ. Επειδή δεν νομίζω ότι καρφώνω κάτι ουσιώδες από την πλοκή πέραν της τεχνικής αφήγησης, γι'αυτό και δεν το έχωσα σε spoiler.

 

Ασυζητητί από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει σε κόμικ. Και μην κάνετε την χαζομάρα να πάτε για το σκαναρισμένο αγγλικό... Το συμβουλεύτηκα προ ολίγου για να θυμηθώ το 00.72.87 και περιττό να αναφέρω ότι καμία σχέση. Εικάζω δε ότι το μεγάλο μέγεθος της ελληνικής έκδοσης όντως δίνει πάρα πολλά και το βελτιώνει από την αντίστοιχη αγγλόφωνη.

 

Μόνο μου παράπονο είναι ότι θα μου άρεσε να είχε σε αυτή την έκδοση σε ένα addendum και τα εξώφυλλα με τα οποία κυκλοφόρησε στο εξωτερικό. Νομίζω ότι θα έγραφε πολύ όμορφα.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το πήρα κ εγώ σε φοβερή τιμή από την προσφορά του φίλου GreekComicFan και το τελείωσα χθες.Είναι πραγματικά ένα ΦΟΒΕΡΟ κόμικ!!Μπράβο στη Jemma για αυτήν της την έκδοση,έστω και καθηστερημένα :)Αναρωτιέμαι αν σκοπεύουν να εκδόσουν και την συνέχεια κάποια στιγμη :thinking:

Όσο για το αν είναι δύσκολο στη κατανόηση,τα σενάρια του Morisson μερικές φορές μου φαίνονται ασύγκριτα πιο ακαταλαβήστικα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αχ αυτές οι διακοπές.....

Κι αχ αυτός ο Λούθερ....

Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!!

Το διάβασα κι εγώ το καλοκαίρι, και μετανιώνω που δεν είχα χώρο να το πάρω μαζί μου κι έμεινε Ελλάδα. Είναι απο τα κόμικ που διαβάζεις και ξαναδιαβάζεις και συνεχώς ανακαλύπτεις κάτι.

:respect: και πολλά :thanks: για το γεγονός ότι το έχουμε κοντά μας.

@Γερμ η κουβέντα για το σενάριο απο κοντά, κι όταν το ξαναδιαβάσω, αν και μοιάζει τόσο φανταστικό κι όμως τόσο πραγματικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

απο σημερα ειμαι κατοχος ενος εκ των 999 τευχων του ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΛΟΥΘΕΡ ΑΡΚΡΑΙΤ χαρη στη λαχειοφορο αγορα του GC.

(ευχαριστω θερμα το Γιωργο που μου το εστειλε σπιτι ταχυδρομικως και εντελως δωρεαν :efxaristo: ).

 

ηταν μια ευκαιρια για μενα να αποκτησω ενα τελειως διαφορετικο απο τα ντισνευ κομικς.

οπως μου πε και ο φιλος citizenX οταν τον συναντησα ερχομενος απο το ταχυδρομειο,

ενα εξαιρετικο κομικς που αξιζει να εχει καποιος στη βιβλιοθηκη του, πολυτελες και πολυ ποιοτικο, ισως λιγο "βαρυ" για καποιον που ασχολειται αποκλειστικα με ντισνευ,

2 κλικ τουλαχιστον πιο πανω σε "δυσκολια" αναγνωσης σε σχεση με ενα μικυ μαους, ταιριαζει θα ελεγα περισσοτερο σε ηλικιες ανω των 18.

 

θα χρειαστω χρονο να το διαβασω και να πω περισσοτερες εντυπωσεις, θα εχει εξεχουσα θεση στην κομιξοβιβλιοθηκη μου,

και παλι ευχαριστω το GC για την ευκαιρια που μου δωσε να το αποκτησω.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Έκατσα και το διάβασα χθες.

Νταξει, το σχέδιο δεν ήταν κι άσχημο, προσωπικά δεν ήταν αυτό που με τράβηξε.

Δεν είχε και καμιά τρελή ιστορία, αρκετά βαρετά σημεία (αν και οφείλω να παραδεχτώ ότι αυτό που έγινε στο μέσο του βιβλίου πραγματικά με συγκλόνισε), απλώς είχε βάλει ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσα.:respect: . Το τέλος του κόμικ με άφησε με πλήρως αντιφατικά συναισθήματα. Αναρωτιέμαι αν ο κύριος Talbot έχει επίγνωση του τι δημιούργησε...

 

Όσο για το μέγεθος, πραγματικά με ταλαιπώρησε στην ανάγνωση...λόγω στραβωμάρας, δεν έβλεπα πολλές φορές το πάνω μέρος της σελίδας (είναι και μπαούλο...), αν και επικροτώ την έκδοση, που ήταν πιο κοντά και σ αυτό που οραματιζόταν ο συγγραφέας.

Αυτό που με ξενέρωσε πιο πολύ ήταν κάτι κατεβατά που έγραφε μέσα(και με κούτσικη γραμματοσειρά επιπλέον). Προσωπικά πάλι, μπορώ να διαβάσω και τετρακόσιες σελίδες βιβλίο σε μια μέρα, αλλά όταν διαβάζω κόμικς δεν θέλω να διαβάζω απίστευτα κατεβατά-όσο λιγότερα λένε, τόσο το καλύτερο(για μένα). Έτσι, από ένα σημείο και έπειτα απλώς δεν διάβαζα τα γράμματα του δημοσιογράφου, κάτι που με λυπεί, καθώς χάνω κάτι από όλο το έργο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έκατσα και το διάβασα χθες.

 

μη μου πεις οτι το διαβασες σε μια μερα ολο αυτο το θηριο...??? :confuse:

το ξεκινησα και γω δειλα δειλα αλλα θα παρει πολυ καιρο πιστευω.

(εδω την τυχερη δεκαρα εκανα 3 μερες να την διαβασω...)

ενα τεχνικο προβλημα παντως που διαπιστωσα ειναι η δυσκολια να το διαβασεις στο κρεβατι μιας ειναι μεγαλο και βαρυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, ανήκει στην κατηγορία βαρέων βαρών. Είναι πιο μεγάλο και βαρύ ακόμα και από τους τόμους Popeye της Fantagraphics, ίσως το πιο μεγάλο (σε διαστάσεις) κόμικ που έχω δει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Και εγώ σε μια μέρα το διάβασα.Και το αίσθημα που μου είχε απομείνει είναι ότι μάλλον πέταξα τα λεφτά μου.

 

Το σενάριο ήταν για μπάτσες.Ένα άναρχο συνονθύλευμα από Αγία Γραφή ,Βουδιστικές δοξασίες ,επιστημονική φαντασία και περιπέτεια μέσα σε μια ταινία James Bond που δεν βγάζει νόημα.Όμως το ρημάδι το σκίτσο έσωζε την κατάσταση.Μαγευτικό,λεπτομερειακό,μεγαλειώδες.Θα ήθελα να διαβάσω και την δεύτερη ιστορία πάντως να δω που καταλήγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

μη μου πεις οτι το διαβασες σε μια μερα ολο αυτο το θηριο...??? :confuse:

το ξεκινησα και γω δειλα δειλα αλλα θα παρει πολυ καιρο πιστευω.

(εδω την τυχερη δεκαρα εκανα 3 μερες να την διαβασω...)

ενα τεχνικο προβλημα παντως που διαπιστωσα ειναι η δυσκολια να το διαβασεις στο κρεβατι μιας ειναι μεγαλο και βαρυ.

 

Βασικά είχα διαβάσει καμιά δεκαριά σελίδες την μία μέρα και την επόμενη όλο το υπόλοιπο.

Το διάβασα μπρούμυτα στο κρεββάτι, ήταν το πιο εύκολο για μένα-το μαξιλάρι δεν βολεύει πολύ για στήριγμα πάντως (αν και πότε πότε έπρεπε να το σηκώνω για να δω το πάνω μέρος της σελίδας).

Κι εγώ νόμιζα ότι θα το διάβαζα λίγο λίγο, αλλά τελικά κύλησε νεράκι.

 

Το μόνο μου πρόβλημα πλέον είναι πού στο :SmokingDevil: θα το βάλω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το μόνο μου πρόβλημα πλέον είναι πού στο :SmokingDevil: θα το βάλω!!!

 

Ο Zade έχει μια πολύ καλή απάντηση σε αυτό το ερώτημα, μπορείς να τον ρωτήσεις :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ο Zade έχει μια πολύ καλή απάντηση σε αυτό το ερώτημα, μπορείς να τον ρωτήσεις :lol:

 

Ωχ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ο Zade έχει μια πολύ καλή απάντηση σε αυτό το ερώτημα, μπορείς να τον ρωτήσεις :lol:

Ρε κ@&%παιδο ,αφού κι εσύ την ίδια απάντηση σκέφτηκες γιατί πας τώρα να το ρίξεις σε μένα το φταίξιμο; :lol::lol:

 

Άσε που στην Ελλάδα η ερώτηση «που να το βάλω» έχει μια και μοναδική απάντηση. Μην πας να τα φορτώσεις σε μένα τώρα. :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

παιδια ντροπη.. θα πεσει λογοκρισια...

εγω παντως βρηκα τροπο να το τοποθετησω στη βιβλιοθηκη. :thinking:

καθετα στην πλατη ενος μεγαλου ραφιου, ειναι και πρακτικο και ομορφο, και δε παθαινει τιποτα και δε πιανει χωρο. :mafia:

καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.