Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΠΛΑΚΣΑΝΤ


dimis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 23/6/2015 στο 2:06 ΠΜ, GeoTrou είπε:

Λοιπόν διάβασα χθες το πρώτο τεύχος. Είναι πολύ καλό, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Το σχέδιο και το χρώμα είναι υπέροχα, αλλά σε σεναριακό επίπεδο δεν βρήκα κάτι σπουδαίο, πέρα φυσικά από την ζωομορφία των χαρακτήρων. Πάντως το σίγουρο είναι ότι αν βρω τ' άλλα δύο τεύχη θα τα τσιμπήσω.

 

Υ.Γ. Μην πέσετε να με φάτε :P

Ακριβώς αυτό. Μόνο που αντί να διαβάσω το πρώτο, διάβασα το τρίτο. Εντυπωσιάστηκα από το πόσο απλή και καθαρή ήταν η γραμμή, ενώ σχημάτιζε εκπληκτικά τοπία, πρόσωπα κτλ. Επιπλέον, βοηθούσε κι ο υπέροχος κι εκθαμβωτικός χρωματισμός. Η παλέτα πολύ πλούσια, αλλά δε γινόταν ασύστολη χρήση έντονων χρωμάτων για να "τυφλώσουν" καλύπτοντας τα πταίσματα του σχεδιαστή. Αυτό το τελευταίο το εκτίμησα πολύ. Όμως, το σενάριο δε μου μίλησε τόσο πολύ κι ούτε με έπεισε. Σίγουρα είναι καλό, ίσως πολύ καλό, αλλά αριστούργημα, δε νομίζω. Έχω παραγγείλει και το Αρκτικό Έθνος από τη ΛΕΦΙΚ( κάποια στιγμή πρέπει να πάω να το παραλάβω), οπότε θα επανέλθω( μιας που θεωρείται καλύτερη ιστορία από την κόκκινη ψυχή). Εν τω μεταξύ, έχω και το #6 των εκδόσεων Μικρός Ήρως, από πέρυσι αλλά ακόμη δε το έχω πιάσει. Τώρα που μπήκα στο τρυπάκι να τα διαβάσω, θα αναγνωσθεί κι αυτό. :beer:

Spoiler

Ελπίζω να μη βγείτε να με κυνηγήσετε με τσουγκράνες ή να με κάψετε στην πυρά :p

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Διάβασα και το δεύτερο άλμπουμ

( επιτέλους) το οποίο με έκανε να αναθεωρήσω εν μέρει. Το σχέδιο βέβαια, δεν έχει απόκλιση από το μεταγενέστερο άλμπουμ #3, καθώς και στις δύο ιστορίες, είναι τουλάχιστον εξαίσιο και μου άφησε θετικότατη εντύπωση. Το "Αρκτικό έθνος" λοιπόν, μου άφησε μία πολύ καλύτερη επίγευση. Εξηγούμαι! Αρχικά, το τρίτο, μου φάνηκε αρκετά πιο ακατανόητο, ενώ ορισμένες στιγμές, νόμιζα, ότι ο συγγραφέας προσπαθεί να περάσει ένα αλληγορικό μήνυμα, το οποίο μόνο ευδιάκριτο δεν ήταν! Επιπλέον, η πλοκή έτρεχε αρκετά γρηγορότερα, σπασμωδικά θα μπορούσα να πω μεταφέροντας τη δράση από τον ένα χώρο στον άλλο, λες και έπρεπε οπωσδήποτε να γεμίσουν οι σελίδες με δράση, η οποία όμως, δεν εξυπηρετούσε κάπως τον μύθο, παρά τον δυσκόλευε κι επιτρέψτε μου να πω ότι γενικά τον αποδυνάμωνε. Προτιμώ τις μεστές ιστορίες, αυτές που δεν πλατειάζουν( όπως κάνω εγώ τώρα:PPP:), άδικα! Μπορώ να πω, πως διέκρινα κάτι τέτοιο στον δεύτερο τόμο. Η ιστορία, αρκετά πιο σαφής, πιο μεστή, ο αγγλικός όρος που το χαρακτηρίζει είναι το to the point. Σίγουρα δεν ήταν το αριστούργημα που ανέμενα όταν έπιασα πρώτη φορά στα χέρια μου Blacksad, αλλά ούτε και το αρκετά αδύναμο σεναριακά #3. Το πρόβλημα παραμένει βέβαια, ότι στην προσπάθεια του συγγραφέα, να εμπλακούν όσο το δυνατόν περισσότερα πρόσωπα, αλλά και καταστάσεις, να θιχτούν ταυτόχρονα αρκετά κοινωνικά ζητήματα, να υπάρξουν και κάποιες αστείες σκηνές που να αλαφρώνουν το κλίμα στην υπόθεση, να υπάρχουν πιο ατμοσφαιρικά καρέ τελικά, κάπου χάνεται η μπάλα και η υπόθεση τραβάει σε μάκρος και σε συνδυασμό με τον περιορισμένο χώρο( 50 σελίδες χονδρικά) κάπου ασφυκτιά το έργο. Δηλαδή, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, ότι θα έπρεπε ο συγγραφέας να έχει περισσότερο διαθέσιμο χρόνο, ούτως ώστε να μπορέσει να αναπτύξει καλύτερα την πλοκή ή αν αυτό δεν ήταν δυνατό, να περιοριζόταν κάπως η υπόθεση. Θα ήθελα να δω μια επανεκτέλεση, καθώς θεωρώ πολύ ενδιαφέρον το θέμα που πραγματεύεται, αλλά ουσιαστικά, αυτό χαντακώνεται, από τον ίδιο του τον δημιουργό! Το αν θα συνεχίζω με τη σειρά, είναι καίριο ερώτημα. Αφ' ενός με δελεάζει η ιδέα της ολοκλήρωσης της τρίτομης σειράς της Ελευθεροτυπίας, ενώ έχω αποκτήσει και τον τόμο #6( που αποτελεί το πρώτο μέρος μιας δίτομης ιστορίας) από τον "Μικρό Ήρωα", οπότε επιθυμώ να αποκτήσω και το δεύτερο μέρος( να σημειώσω εδώ, ότι δεν έχω διαβάσει το άλμπουμ, καθώς περιμένω να εκδοθεί πρώτα η συνέχεια), αλλά και το πρώτο άλμπουμ( που έχω ακούσει ότι είναι και το καλύτερο). Το επίτομο του Μικρού Ήρωα, είναι που με προβληματίζει, καθώς έχω ήδη διαβάσει τα 2/5 του. Από την άλλη, αναμφίβολα αποτελεί μια όμορφη συλλεκτική έκδοση, στην οποία περιέχονται δύο ακυκλοφόρητα στην Ελλάδα άλμπουμ. Οπότε, ναι το πιθανότερο είναι ότι θα συνεχίσω τη σειρά, αλλά αργά αργά, αφού δεν τρελαίνομαι κιόλας, αλλά τη διαβάζω τουλάχιστον ευχάριστα.:choco:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το επίτομο του μικρού ήρωα φίλε Θοδωρή αξίζει τον κόπο. Οποίο από τα δύο και αν πάρεις. Το πιο μικρό σε μέγεθος έχει καλύτερο χαρτί και είναι πιο φροντισμένο αν και πιο μικρό. Το πιο μεγάλο έχει χειρότερο χαρτί αλλά πλούσια μεγάλη έκπτωση που ανασαίνει το σχεδιο. Εγώ για να καταλάβεις πήρα το πρώτο όταν βγήκε, μετά πήρα το δεύτερο με τη μεγάλη εκτύπωση με σκοπό να κάνω κάπου δώρο το πρώτο, αλλά επειδή μου άρεσε τόσο πολύ το πόσο φροντισμένο και compact ήταν τελικά το κράτησα και αυτό. Από ιστορίες η αγαπημένη μου είναι η 4η. Όμως και οι υπόλοιπες μου άρεσαν πολύ. :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

51 λεπτά πριν, Manitou είπε:

αλλά πλούσια μεγάλη έκπτωση που ανασαίνει το σχεδιο.

Πόσο ωραίο Τ9. μη το κάνεις edit ποτέ:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το. Μικρό. Μέγεθος έχει εξαντληθεί;; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Το επίτομο του μικρού ήρωα φίλε Θοδωρή αξίζει τον κόπο. Οποίο από τα δύο και αν πάρεις. Το πιο μικρό σε μέγεθος έχει καλύτερο χαρτί και είναι πιο φροντισμένο αν και πιο μικρό. Το πιο μεγάλο έχει χειρότερο χαρτί αλλά πλούσια μεγάλη έκπτωση που ανασαίνει το σχεδιο. Εγώ για να καταλάβεις πήρα το πρώτο όταν βγήκε, μετά πήρα το δεύτερο με τη μεγάλη εκτύπωση με σκοπό να κάνω κάπου δώρο το πρώτο, αλλά επειδή μου άρεσε τόσο πολύ το πόσο φροντισμένο και compact ήταν τελικά το κράτησα και αυτό. Από ιστορίες η αγαπημένη μου είναι η 4η. Όμως και οι υπόλοιπες μου άρεσαν πολύ. :blob7:

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση φίλε @ Manitou ! Η αλήθεια είναι ότι το μικρού μεγέθους τομάκι, εξ' αρχής δεν το ήθελα, καθώς δεν μπορώ να διαβάσω BD, μικρότερα από το μέγεθος ενός Αστερίξ/ Λούκυ Λουκ! Το μεγάλο τομάκι, το έχω πετύχει στα Public, σε διάφορα φεστιβάλ, αλλά και στη Jemma. Το χαρτί φέρνει σε ματ, γεγονός που δεν με χαλάει, οπότε θα κοιτάξω να το αποκτήσω σύντομα! :beer:

5 ώρες πριν, Comichunter είπε:

Το. Μικρό. Μέγεθος έχει εξαντληθεί;; 

Ναι, εδώ κι αρκετό καιρό. Νομίζω πήγε αρκετά καλά εμπορικά για να εξαντληθεί σε διάστημα ενός έτους περίπου.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Θοδωρής Καραπάνος

Το έχω ξαναπεί.

Τα Μπλάκσαντ, όπως και τα Κόρτο Μαλτέζε, είναι δύο πολύ καλές σειρές, που όμως για κάποιο λόγο έχουν υπερεκτιμηθεί και θεωρούνται αριστουργήματα.

Αν τα διαβάσεις χωρίς να έχεις πολύ υψηλές προσδοκίες, πιστεύω θα τα ευχαριστηθείς περισσότερο.

 

Διάβασε πάντως το καινούριο.

Για μένα, μαζί με το #2, είναι τα καλύτερα άλμπουμ της σειράς.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

19 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τα Μπλάκσαντ, όπως και τα Κόρτο Μαλτέζε, είναι δύο πολύ καλές σειρές, που όμως για κάποιο λόγο έχουν υπερεκτιμηθεί και θεωρούνται αριστουργήματα.

Από Κόρτο την Μπαλάντα έχω διαβάσει μόνο και μπορώ να πω ότι μου άφησε θετικές εντυπώσεις, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα τρομερά υψηλές προσδοκίες κι εντέλει μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα κάπως. Αν και η αλήθεια είναι, ότι δεν τρελαίνομαι τόσο για ναυτικές περιπέτειες. Ας πούμε προτιμώ την Ιλιάδα από την Οδύσσεια( βέβαια την Ιλιάδα την έχω διαβάσει κανονικά κι όχι από τις κουτσουρεμένες εκδόσεις που μας μοιράζουν στο σχολείο).

 

22 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Για μένα, μαζί με το #2, είναι τα καλύτερα άλμπουμ της σειράς.

Το θέμα είναι, ότι διάβασα το δεύτερο κι ενώ σίγουρα απόλαυσα την ανάγνωση, εντόπισα ορισμένα σεναριακά προβληματάκια.:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.