Μετάβαση στο περιεχόμενο

Venom (2018)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το fantastic4 θυμάμαι ήταν καλή ταινία απλά δεν ήταν και πολύ fantastic 4..

 

αλλά κάτι πήρε και μένα το μάτι μου για επίπεδο catwoman και το πιστεύω από τα trailer και τα κλιπάκια που έχω δει.. κρίμα

 

από την άλλη βέβαια έχοντας χαμηλά τον πήχη (πάτωμα, 0 , δεν με νοιάζει να την δω σινεμά φάση) μπορεί και να μ αρέσει χαχαχαχα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλή ταινία το Φ4? :doctor: Περί ορέξεως... Εγώ δεν την παλεύω να πληρώνω πια για μετριότητες και κάτω. Και όχι οικονομικώς, απλά για μποϊκοτάζ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για να είμαι ειλικρινής, δε μου κάνει και μεγάλη εντύπωση ότι η ταινία είναι μούφα... Λίγο η απουσία του Spider-Man στο origin του Venom, λίγο το ότι δεν εντάσσεται στο ΜCU δικαιολογεί τις χαμηλές προσδοκίες. Επίσης, παρατήρησα ότι παραγωγός της ταινίας είναι ο Avi Arad. Όσοι δεν τον ξέρετε είναι αυτός που έβαλε ταφόπλακα στο franchise του Raimi με το Spider-Man 3 και αυτός που αποτέλειωσε επίσης τις ταινίες με τον Garfield. Αυτό δικαιολογεί και το γεγονός ότι ο Kevin Feige δεν ήθελε καθόλου την ανάμειξη του στις ταινίες με τον Holland. (για αυτό από πλευράς Sony o παραγωγός της Marvel συνεργάζεται με την Amy Pascal στο Spidey franchise) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 

Hardy can meme :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ερώτηση: πόσες από τις κακές κριτικές γράφτηκαν από θαυμαστές της Lady Gaga;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν λίγο επέστρεψα από προβολή της ταινίας. ΜΗΝ δίνετε τόσο πολύ σημασία στις διάφορες κριτικές που κυκλοφορούν εκεί έξω. ΜΗΝ κρίνετε πριν τη δείτε εσείς οι ίδιοι.

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν αρνητικά προδιατεθειμένος πριν μπω στην αίθουσα αλλά ευτυχώς εξεπλάγην ευχάριστα. Απόλαυσα τη κάθε στιγμή και ούτε κατάλαβα πως πέρασε η ώρα.

Η ταινία στέκεται αξιοπρεπώς από μόνη της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

δεν άντεξα, πήγα και την είδα.. :lol:

 

 

λοιπόν.. μια μετριότητα.. δεν είναι κακή ταινία απλά είναι μια μέτρια περιπέτεια του σωρού.. όπως πολλές άλλες που βγαίνουν..

δεν χαλάστηκα που την είδα.. η αλήθεια είναι ότι την περίμενα στο 0 και απλά είναι κάτω από τη βάση  :P

 

αν την έβλεπα το 2004 μπορεί και να μου άρεσε.. αλλά μετά από τόσες κομικσο-ταινίες οι απαιτήσεις ανεβαίνουν.. μπορεί και αυτό να είναι το πρόβλημα της

είναι 10 με 15 χρόνια πίσω χαχα :P

 

επίσης γέλαγα με το πως μίλαγε ο βενομ στον εντι.. δεν ξέρω πως θα μπορούσαν να το κάνουν αλλά εμένα απλά με έπιαναν τα γέλια

 

επίσης άλλα τόσα χρόνια πίσω είναι και τα εφφε της.. σοβαρά.. 2000+ κατάσταση!!!!!

 

από την άλλη όντως στέκεται μόνη της και αν αποβάλεις από το μυαλό σου και την ψυχολογία σου από που προέρχεται δεν είναι άσχημη γενικότερα η ιστορία.. 

 με τα ίδια υλικά και λίγο καλύτερη εκτέλεση θα μπορούσε να βγει κάτι καλύτερο κι ας μην έχει σπαιντυ :P

 

2 αφτερ κρεντιτς

 

το 1ο

 

 

μας δείχνει τον δ

εν θυμάμαι πως τον λένε αλλά είναι καλός ηθοποιός Woody Harrelson και μας λέει ότι είναι ο carnage 

 

το 2ο είναι απλά μια σκηνή από την ταινία σπαιντερμαν που θα βγει τα Χριστούγεννα - δεν είναι σποιλερ - προμοσιον ειναι :PPP:

 

επίσης Τετάρτη βράδυ πανικός στον κινηματογράφο με το ζόρι βρήκα να κάτσω και φαινόταν να τους άρεσε κι όλας χαχα.. 

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν πήγα να το δω, αλλά από φίλους που το είδαν και κριτικές που διαβάζω στο νετ - από μη φανς της Γκάγκα - το 90% και πάνω συμφωνούν στην ίδια άποψη με του mr-d: μια μέτρια ταινία, με εφέ και γενικότερα ύφος που θυμίζει περισσότερο αρχές 00ς, μηδαμινή η χημεία Χάρντι-Γουίλιαμς, βλέπεται ευχάριστα αν δεν έχεις υψηλές προσδοκίες και η κατάσταση σώζεται κυρίως λόγω της πολύ καλής ερμηνείας του Χάρντι, με άλλον ηθοποιό πιθανώς θα πήγαινε άπατη. Να πω την αλήθεια, ξέροντας ποια τι να περιμένω, έχοντας ρίξει πολύ χαμηλά των πήχη των προσδοκιών μου και γνωρίζοντας ότι η Sony - δυστυχώς για μένα - τα έβγαλε τα λεφτά της, ίσως και να ψηθώ να το δω σε σινεμά αν δεν βρω κάποια άλλη ταινία που να προτιμώ καλύτερα. Αλλά πια ξέρω ότι δεν θα δω το Βένομ που ήθελα και αξίζαμε... αλλά απλά μια μέτρια ευχάριστη ταινία και αυτό μου τη δίνει κάπως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ας είμαστε ειλικρινείς: Δεν χρειαζόμασταν ταινία Βένομ χωρίς να έχει Σπάιντερ-Μαν μέσα, οπότε ήταν αναμενόμενο να απογοητεύσει όσους την είδαν (ακόμα δεν συγκαταλέγομαι σε αυτούς) ΟΤΙ και να έκαναν στην ταινία. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

την βρήκα άκρως διασκεδαστική με έναν venom βγαλμένο απο τα comics αλλά του έλειπε πράγματι ο spiderman και οι διαλογοι σε πολλά σημεία ήταν κάπως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είχα ακούσει τα χίλια μύρια για την ταινία. Υπό κανονικές συνθήκες θα είχα ετοιμαστεί να δω την μεγαλύτερη πατάτα όλων των εποχών, όμως κράτησα μικρό καλάθι επειδή πολλές φορές έχουμε δει υπερβολές, και απ' ό,τι φαίνεται έκανα καλά. Η ταινία μου άρεσε. Ήταν μία κανονική, τίμια ταινία, με πολύ καλό (κατ' εμέ) Venom. Άσχετα από τα όσα μπορούμε να της προσάψουμε (ρυθμό, σκηνοθεσία, εφέ κλπ κλπ), ο χαρακτήρας του Venom ήταν ΤΟΡ. Νομίζω πως τόσο αυτό όσο και η σχέση του με τον Brock, ήταν όσο πιο κοντά στα κόμικς μπορούσαν να το κάνουν. Στο metacritic βλέπω 35% από κριτές, ό,τι να 'ναι, δεν ξέρω αν είδαμε την ίδια ταινία. Οι κριτικές χρηστών που είναι μερικές μονάδες πάνω, νομίζω είναι πιο αντιπροσωπευτικές.

 

Να σημειώσω πως δεν είχα δει κανένα trailer, τα οποία παρεμπιπτόντως όλοι τα κράζανε. Τα είδα από περιέργεια μετά την ταινία και τα κράζω πλέον κι εγώ. Όχι μόνο επειδή δεν δίνουν καλή εικόνα για το τι περιμένεις να δεις, αλλά επειδή καταφέρνουν και κάνουν ένα σωρό spoilers, δηλαδή οκ, ποιος ο λόγος; Τα οποία spoilers δεν λειτουργούν καν καλά αν τα δεις μεμονωμένα, δεν έχει νόημα.

 

Γενικά έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να βλέπω το παραμικρό trailer για τις υπερηρωικές ταινίες και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Νομίζω είναι από τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει, ειδικά όταν σου πετάνε ένα σωρό σημαντικά πράγματα μέσα για να τσιμπήσεις και μετά απλά δεν σου κάνει αίσθηση όταν τα δεις στην ταινία.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 11/10/2018 στο 4:13 ΜΜ, GreekComicFan είπε:

Ας είμαστε ειλικρινείς: Δεν χρειαζόμασταν ταινία Βένομ χωρίς να έχει Σπάιντερ-Μαν μέσα, οπότε ήταν αναμενόμενο να απογοητεύσει όσους την είδαν (ακόμα δεν συγκαταλέγομαι σε αυτούς) ΟΤΙ και να έκαναν στην ταινία. :)

 

 

Την παράμετρο αυτή δεν τη γνώριζαν πριν την παρακολουθήσουν; Κι αν ναι, γιατί πήγαν; Διάθεση για κράξιμο; Ρητορικό το ερώτημα. Εμένα η ταινία μου άρεσε παιδιά, παρά τα χίλια μύρια που θα μπορούσα να της σούρω ως "μεταφορά", γνωρίζοντας βέβαια πως (ακόμη και αν δεν ακολουθεί το τωρινό "σύμπαν" των κόμικς) δε θα μπορούσε με την καμία να υπάρξει η κανονική μεταφορά της. Προϋποθέτει ένα νέο κινηματογραφικό σύμπαν άλλων 10 ετών κάτι τέτοιο, με Beyonder και τα συναφή που οι περισσότεροι θυμόμαστε. Η ταινία ήταν σίγουρα ΠΟΛΥ καλύτερη απ' την πατάτα της τριλογίας του Sam Reimi, είχε τον Tom Hardy που γενικότερα τον προτιμά το Hollywood τα τελευταία χρόνια (και δικαίως! Κι ο Christopher Nolan δείχνει να τον έχει από κοντά!), είχε χιούμορ μπόλικο χωρίς να ξεφτιλίζονται χαρακτήρες (βλεπε: "Thor: Ragnarok"), δείχνει τη σκοτεινή πλευρά του συμβιωτικού αλλά και τον Έντι Μπροκ να του σφίγγει τα λουριά όταν προκύπτουν αθώοι ανθρώποι γύρω τριγύρω, γενικότερα ήταν καλή! Η 1η κρυφή σκηνή φυσικά είναι η έκπληξη που φαντάζομαι ότι πολλοί από μας περιμέναμε και αδημονώ για την επόμενη! Θα είχε ενδιαφέρον από τη μία να έπαιζε και ο Σπάιντερ-Μαν μέσα, αλλά τότε ο χαβαλές μάλλον θα παραήταν (σύμφωνα με τον τρόπο που κινούνται στις υπερηρωικές τα τελευταία χρόνια) και δε ξέρω αν θα μου άρεσε το ίδιο. Πολύ πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας, ωστόσο σε συμμαχία με έναν πιο "light" Venom, μάλλον πως θα εξελισσόταν σε τραγέλαφο. Εδώ ήταν ότι πρέπει για να ελαφρύνει την ωμότητα με την οποία ξεκίνησε!

 

Υ.Σ. Έμαθα από φίλο πως ο Tom Hardy δήλωσε ότι έκοψαν κάποιες σκληρές σκηνές και η ταινία "έπεσε" σε PG-13... Δεν έχω επιβεβαιώσει τη δήλωση, αλλά είναι όντως σε αυτή την κατηγορία (σύμφωνα με την IMDB). Γνωρίζει κανείς εάν ισχύει; Εάν ναι, λογικά θα τις δούμε σε καμία Director's Cut έκδοση.

 

Υ.Σ.2 Και τα εφέ εμένα μου άρεσαν! Η κίνηση αυτή στο συμβιωτικό, δηλαδή! Ghost Rider φάε τη σκόνη του Venom!! :PPP:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τις τελευταίες μέρες είχα πραγματικά ξεσκονίσει όποια κριτική έπεφτε στο μάτι μου. Κάποιες ήταν κραξιματικές κι άλλες πιο μετριοπαθείς, αλλά με ποσοστό που άγγιζε το 90% σχεδόν όλοι συμφωνούσαν ότι είναι στην καλύτερη μια μέτρια ταινία. Με είχαν απογοητεύσει αρκετά και τα trailers και πήγα τελικά να το δω κρατώντας πολύ μικρό καλάθι και περισσότερο γιατί απλά είχα καιρό να πάω σινεμά και είπα "δεν βαριέσαι ας δω το Venom". Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι είχα ρίξει χαμηλά των πήχη των προσδοκιών μου, αλλά τελικά ήταν αρκετά καλύτερο απ' ότι φοβόμουν και το διασκέδασα. Μπορώ να πω ότι το διασκέδασα και περισσότερο από κάποιες ταινίες του MCU. Παρά την απουσία του Αραχνούλη πέτυχαν να δώσουν ένα origin στον Φαρμάκη που στέκεται από μόνο του. Ο Χάρντυ ήταν πολύ καλός ερμηνευτικά (αν εξαιρέσω κάποιες σκηνές που ο Μπροκ περπάταγε λες και ήταν χ€σμ3νος), η εσωτερική του πάλη με τον Βένομ παρουσιάστηκε ωραία, η κινησιολογία στις CGI σκηνές ήταν εξαιρετική, αλλά και το ίδιο το CGI του Βένομ μου φάνηκε πολύ καλύτερο από τα trailers. Είχα διαβάσει ότι θύμιζε περισσότερο 90ς-αρχές 00ς, έβλεπα και αυτή την έντονα γλοιώδη γυαλάδα που με ενοχλούσε κι έτρεμα στην ιδέα του τι θα αντικρύσω, αλλά στην ταινία η γυαλάδα δεν γινόταν τόσο αισθητή και αντιαισθητική, και με δεδομένο την δυσκολία απεικόνισης του Βένομ το αποτέλεσμα ικανοποιεί. Διάβασα κι εγώ ότι κόπηκαν περί τα 30-40 λεπτά βίαιων σκηνών, κι ελπίζω να δούμε το Director's Cut κάποια στιγμή. Παρότι η ταινία πήρε το PG-13, ευτυχώς δεν την κατάντησαν εφηβική κωμωδία με σαχλοαστεία. Το χιούμορ του ήταν τόσο όσο (μην πω και λιγοστό) και πετυχημένο. Θα ήθελα να δω Αραχνούλη εναντίον Φαρμάκη, αλλά όπως είπε ο @Mandrake ο Αραχνούλης του MCU δυστυχώς δεν ενδείκνυται γι' αυτό, όχι για τα γούστα μου τουλάχιστον. Προσωπικά το παιδιάστικο Homecoming δεν με είχε ικανοποιήσει, οπότε αμφιβάλλω ότι θα μου άρεσε ένα Βένομ στο ίδιο σύμπαν. Η Μισέλ Γουίλιαμς μέχρι τα μισά περίπου ήταν αγγούρι κυριολεκτικά. Ειδικά στην πρώτη σκηνή με τον Έντι, νόμιζα ότι απλά διάβαζε τα λόγια της, καθόλου όρεξη, καθόλου ερμηνεία. Από τα μισά έφτιαξε το πράγμα ωστόσο. Η 1η post-credits σκηνή σε προϊδεάζει θετικά για την συνέχεια και αξίζει να την δει κανείς. Την 2η επειδή ήξερα εκ των προτέρων τι αφορά, δεν με ενδιαφέρει και έφυγα πριν την δω.
 

Spoiler

Ήξερα ότι θα "εισάγει" τον Carnage και είχα διαβάσει το όνομα του ηθοποιού που θα τον κάνει, αλλά για να 'μαι ειλικρινής το όνομα δεν το θυμόμουν και δεν το γκούγκλαρα κιόλας. Όταν συνειδητοποίησα ποιος είναι ο Woody Harrelson (τον οποίο παρότι δεν θυμόμουν όνομα τον εκτιμώ ως ηθοποιό) και βλέποντας στο βλέμμα του την τρέλα, με έκανε να αδημονώ για την συνέχεια!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ και θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω. Είναι μέτρια ταινία για υπερηρωική, όμως βλέπεται πολύ ευχάριστα, πολύ καλός στον ρόλο του ο Tom Hardy ,  στα συν και  η after credits scene και θα ήθελα να δώ ένα sequel. Καλό θα ήταν να την δείτε ώς κάτι διαφορετικό, χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τον Spiderman.

 

Βαθμολογία 6,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τα σχόλια περί "επιστροφής στα 00s"

 

Πράγματι, αυτό είναι το βασικό feeling που παίρνεις από την ταινία. Ένα ανάλαφρο ταινιάκι με τυπάδες που έχουν φανταστικές υπερδυνάμεις. Ναι οκ. Πάμε παρακάτω.

Δυστυχώς, αντίθετα με τις προσδοκίες μου, τα ειδικά εφέ του 2018 (!!!) δεν μπόρεσαν να υπερκαλύψουν την έλλειψη σεναριακών/σκηνοθετικών χαρισμάτων των συντελεστών.

Δεν ξέρω, είμαι σίγουρος πως μπορούσε να βγει καλύτερο.

 

Αρχικά και βασικά, δε δημιουργεί έναν... εμβληματικό κινηματογραφικό χαρακτήρα, κι αυτό είναι ο μεγαλύτερος λόγος "απογοήτευσης". Δημιουργεί έναν ιδιαίτερο superhero (villain) της... σειράς, και ειδικά η αποδέσμευση από το MCU οδηγεί το κοινό, νομίζω, στο να τον θεωρεί "αναγκαστικά" δεύτερης μοίρας.

Από εκεί και πέρα, δεν είδα ούτε τις φαντασμαγορικές σκηνές δράσης που περίμενα, ούτε αντίκρισα την νταρκίλα που περίμενα - συνδυασμένη με χιούμορ, δε λέω, αλλά χρειαζόταν λίγη σοβαρή νταρκίλα- και τέλος, ούτε τις ερμηνείες που περίμενα, ειδικά γνωρίζοντας εδώ και τόσον καιρό πως πρωταγωνιστεί ένας από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς (και δυνατό όνομα στο χώρο γενικά), ο Tom Hardy.

 

Για την απουσία του Αραχνάκια δε θα υπερθεματίσω, μπορώ να καταλάβω πως η "πρώτη" ταινία δεν τον χρειαζόταν απαραίτητα. Ίσως όμως χρειαζόταν να δώσει κάποια στοιχεία, να καλλιεργήσει αυτήν την απέχθεια και να την κορυφώσει σε μία πιθανή και (εύχομαι σίγουρη) μελλοντική συνάντησή τους. Πάντως, θα συμφωνήσω, η post-credits scene και η εισαγωγή του Carnage δίνουν την ελπίδα να φτιάξει το κινηματογραφικό Venom series μελλοντικά, κι ας έχει μία -κατά τη γνώμη μου- μέτρια εισαγωγή του βασικού χαρακτήρα.

 

Νομίζω πως θα δώσω 5.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χάρη και στις εισπράξεις που έκανε αυτό το τριήμερο από την πρεμιέρα στην Κίνα, η ταινία έφτασε τα 673 μύρια.

Κοίτα να δεις που θα φτάσει καμιά 800άρα εκατομμύρια. Λαχείο τους έκατσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εθεάθη! :popcorn:

 

Η ταινία μας παρουσιάζει έναν αλλιώτικο Venom από αυτόν που έχουμε συνηθίσει, ως villain και Νο 1 αντίπαλο του Spider-Man δηλαδή, ο οποίος αυτή την φορά, έχει τον ρόλο του αντί-ηρωα. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά αυτή η προσέγγιση, αν και δεν θα με χαλούσε να έβλεπα και τον αραχνάκια πακέτο.  :spidey:

Ο Tom Hardy θαρρώ πως ήταν η πιο κατάλληλη επιλογή για τον κεντρικό ρόλο, έδωσε αυτό το κάτι παραπάνω που έλειπε από τον νερόβραστο Topher Grace:antekale:  στον αντίστοιχο ρόλο, στο Spider-Man 3 του 2007. Το CGI έκανε θαύματα και ήταν αυτό που "έκλεψε" την παράσταση, καθώς απεικόνισε τον Venom όπως ακριβώς θα έπρεπε να είναι.  :cool: 

Ευχάριστη έκπληξη, πέρα από το cameo του τιτανομέγιστου Stan Lee που ήταν αναμενόμενο,  η παρουσία των She-Venom και Cletus Casady (Carnage):dance: παρεμπιπτόντως, ο Woody Harrelson εξαιρετική επιλογή:yes:  που σε βάζει για τα καλά στην πρίζα να ανυπομονείς για την συνεχεία και την εξέλιξη της ιστορίας.  Βρήκα λιγουλάκι πετσοκομμένο το μοντάρισμα, σαν κάτι να έλλειπε; :thinking: σαν κάτι να μην ειπώθηκε; :thinking:

 

Anyway....πέρασα καλά and that's all! :D

 

Βαθμολογία στην ρετροκλίμαξ: 7,5/10

 

:beersanta:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα ότι ακριβώς περίμενα (και φοβόμουνα) να δω. :) Πέρασα όμως καλά τη μιάμιση περίπου ώρα που κράτησε. Οπότε αυτό εξιλεώνει την ταινία στα μάτια μου. Με ενόχλησαν τα εφέ πάντως που μου φάνηκαν πολύ ψεύτικα και η τελική μάχη που δεν έλεγε πολλά. Με ενόχλησε και η τελείως ξενέρωτη σύντροφος του Venom. Ένα 6.50/10 και ίσως την ξαναδώ. :) 

 

:Paingiver:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ μέτριο μου φάνηκε. Γενικά δεν γουστάρω τον Χάρντι σαν ηθοποιό αν και ήταν προφανές ότι επιλέχθηκε για τις σκηνές που γινόταν ή συνυπήρχε με τον Βένομ. Οι οποίες σκηνές ήταν και οι μόνες που βρήκα διασκεδαστικές και καλοστημένες σε μια ταινία που κατά τα άλλα είχε αδύναμο κακό, μηδενική χημεία μεταξύ ηθοποιών και κακή ροή που μαρτυρούσε ότι σε σεβαστό ποσοστό η ταινία είναι κόψε/ράψε. Και τα λέω αυτά κρίνοντας την εξ-αρχής ως μια ελαφριά (αντί)υπερηρωική. Ένα 5/10 στο imdb που το ~6.6 που έχει τώρα είναι τιμιότατο. :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επηρεασμένος από τις αρνητικές κριτικές των περισσότερο "ψαγμένων" από εμένα, το είδα σήμερα, κρατώντας μικρό καλάθι. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε. Πέρασα ευχάριστα αυτή την μιάμιση ώρα,χωρίς να νιώσω ότι χάνω τον χρόνο μου. Βέβαια δεν είναι και η καλύτερη ταινία του MCU που έχω δει. Το σενάριο το βρήκα καλογραμμένο και η πλοκή έβγαζε σε πολλά σημεία δράση και σκηνές έντασης, χωρίς φυσικά να λείπει και το χιούμορ. Ίσως να με χάλασε λίγο η ερμηνεία του Hardy, αλλά και γενικά του cast. Αρκετές ήταν οι φορές που βρήκα αυτές τις ερμηνείες ψεύτικες και χωρίς σπιρτάδα. Ο Riz Ahmed, ενώ μου άρεσε στο "The Night Of ", εδώ τον βρήκα λίγο. Anyway, συνεχίζουμε. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάλι το Μαύρο Φάντασμα πήγες να δεις; :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, GreekComicFan είπε:

Πάλι το Μαύρο Φάντασμα πήγες να δεις; :D

 

 

Άστα, την πάτησα. Τόση ώρα έργο και δεν υπήρχε πουθενά ο Μίκυ. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.