Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ
Σενάριο/Kείμενα:
George R.R. Martin, Ben Αvery
Σχέδιο:
Mike S. Miller, Ted Nasmith
Hμερ. έκδοσης:
2006
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Νικήτας Τουρβάς
Χρωματισμός:
Lynx Studio, Team Candora
Πρωτότυπος τίτλος:
The Hedge Knight #1-6 (Devil's Due, 2003-2004)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
960-306-572-2

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

PeriplanwmenosIppoths_0001.jpgPeriplanwmenosIppoths_0001z.jpg

 

ΤΙΜΗ: 19,90 €

Μια ακόμα ωραία έκδοση της Anubis είναι το "Περιπλανώμενος Ιππότης" του George R.R. Martin. Η ιστορία αυτή περιλαμβάνει τα 6 τεύχη όπως κυκλοφόρησαν στην Αμερική. Και στην Ελλάδα όμως έχουμε διαβάσει τις περιπέτειες του νεαρού ιππότη Ντανκ απ' το περιοδικό Fantasy Heroes, επίσης της Αnubis.

Απ' το οπισθόφυλλο:

"Ο θάνατος του Περιπλανώμενου Ιππότη Σερ Αρλαν θα αλλάξει για πάντα τη ζωή του φτωχού ακόλουθού του, του Ντανκ από την Ψυλλογειτονιά. Ο νεαρός αποφασίζει ότι ήρθε η ώρα του να διεκδικήσει μια θέση στον ήλιο και να κατακτήσει πλούτη και δόξα συμμετέχοντας ως ιππότης στο τουρνουά κονταρομαχίας του Ασφορντ. Ομως φτάνοντας εκεί δε φαντάζεται την τροπή που θα πάρει ξαφνικά η ζωή του και, πολύ περισσότερο, τις -όχι πάντοτε ευχάριστες- εκπλήξεις που του επιφυλάσσει η μοίρα!

Η διασκευή σε κόμιξ της νουβέλας «Περιπλανώμενος Ιππότης» του George R.R. Martin αποτελεί ένα εξαιρετικό προοίμιο της σειράς «Tο Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου», ίσως του κορυφαίου έπους fantasy των τελευταίων χρόνων."

 

Τον Οκτώβριο του 2015 κυκλοφόρησε σε Β' έκδοση με νέο εξώφυλλο.

 

tn_PeriplanwmenosIppoths_0001x.jpg tn_PeriplanwmenosIppoths_0001y.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα και τις πληροφορίες τους toubas & Retroplaymo.

---

  • Το μέλος Γάντζος πρόσθεσε ΕΔΩ και ΕΔΩ:

Οι Εκδόσεις Anubis έχουν τη χαρά και την τιμή να ανακοινώσουν στο αναγνωστικό κοινό ότι πολύ σύντομα στις προθήκες των βιβλιοπωλείων θα βρίσκεται "Η Εγκυκλοπαίδεια του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου" του G.R.R. Martin, μια εξαιρετική έκδοση αναφοράς με μαγευτική εικονογράφηση που καλύπτει όλες τις γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας των Επτά Βασιλείων.

Την έκδοση αυτή θα συνοδεύσει η επανέκδοση με νέο εξώφυλλο του graphic novel "Περιπλανώμενος Ιππότης", εικονογραφημένη διασκευή της ομότιτλης νουβέλας του G.R.R. Martin, η οποία αποτελεί προοίμιο του Game of Thrones.

 

πηγη: σελιδα ''anubis'' στο facebook

(...)

 

Βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να αναβάλλουμε προσωρινά την κυκλοφορία των βιβλίων που είχαμε αναγγείλει για τις μέρες αυτές.
Πρόκειται για τους τίτλους "Ο Κόσμος της Φωτιάς & του Πάγου", "Όσα Φοβούνται οι Σοφοί" και "Περιπλανώμενος Ιππότης" (graphic novel).
Εκτιμούμε πως όλοι οι φίλοι μας κατανοούν τους λόγους που μας οδήγησαν στην απόφασή αυτή (στην οποία καταλήξαμε με μεγάλη δυσκολία).
Οι παραπάνω τίτλοι θα είναι διαθέσιμοι στα βιβλιοπωλεία εντός του Σεπτεμβρίου.
Σας ευχαριστούμε θερμά για την κατανόηση.

 

...απο το facebook της anubis...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν αγοραζω το Fantasy Heroes οποτε οταν βγηκε ολοκληρωμενη η ιστορια πηρα αμεσως το βιβλιο.Σε γενικες γραμμες ωραιο σχεδιο,ωραια ιστορια και τελικα περασα καλα διαβαζοντας τη και δεν εκλαψα τα λεφτα μου.Βεβαια δεν ειναι κανενα ανεπαναληπτο αριστουργημα που μου εμεινε αξεχαστο αλλα οπως ειπα και πριν περνας ευχαριστα μερικες ωρες.Επισης παρολο που ειναι αυτοτελες εμενα μου αφησε μια αισθηση μη ολοκληρωσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, από ότι βλέπω ολοκληρώθηκε και η δεύτερη σειρά με τίτλο: Sworn Sword και θα κυκλοφορήσει επίσημα το επίτομο (HC) από την Marvel στην Αμερική στις 4 Ιουνίου 2008, να υποθέσω ότι αργά ή γρήγορα θα υπάρξει και συνέχεια στην χώρα μας από την Anubis;

 

HEDGE KNIGHT II: SWORN SWORD PREMIERE

The Story: Adapting New York Times best-selling author George R. R. Martin’s SWORN SWORD! The long-awaited sequel to HEDGE KNIGHT tells the story of the adventures of Ser Duncan and his squire one year after their initial meeting at the tournament in Ashford. After traveling the land in search of the puppeteer girl Tanselle, Dunk and Egg find themselves in the charge of Ser Eustace, an aged knight who has accepted Dunk as his sworn sword. But Ser Eustace has another knight in his service who is nothing but trouble, and he will make Dunk’s life far more difficult when he rashly attacks a peasant and causes grief to a local noble, the Lady Rohanne Webber. But the Lady Rohanne has problems of her own – and she knows the truth about Ser Eustace and the side he took in the battle of Redgrass Field.

Collecting HEDGE KNIGHT II: SWORN SWORD #1-6.

Rated T+ …$19.99

ISBN: 978-0-7851-2650-8

Trim size: standard

 

Κυκλοφορεί σε δύο εξώφυλλα:

HEDGE KNIGHT II: SWORN SWORD PREMIERE

HEDGE KNIGHT II: SWORN SWORD PREMIERE HC / DM ONLY VARIANT

 

post-5-1210763301_thumb.jpgpost-5-1210763333_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

To διάβασα.Αρκετά καλό.Ισως να μου άρεζε περισσότερο αν είχα διαβάσει και τα βιβλία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: για την παρουσίαση! Για μυστηριώδεις και ανεξήγητους λόγους τα χω πάρει με κακό μάτι τα fantasy με αποτέλεσμα να μην έχω διαβάσει σχεδον τίποτα.. Οι γνώσεις μου ξεκινούν και σταματούν στον Αρχοντα του Τόλκιν (Ακόμα και εκεί ψιλοβαρέθημα το δευτερο μέρος του 3ου βιβλίου!!). Για τον George Martin έχω ακούσει τα καλύτερα, όμως, και μάλλον θα πρεπε να το επιχειρήσω.. Τί καλύτερο από μια γνωριμία μέσω του κόμικ για αρχή!

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για τον George Martin έχω ακούσει τα καλύτερα, όμως, και μάλλον θα πρεπε να το επιχειρήσω.. Τί καλύτερο από μια γνωριμία μέσω του κόμικ για αρχή!

:)

 

καμία σχέση. μα καμία σου λέω. κυριολεκτικά "θέλω να φάω φρούτο, τσίμπα μου μια ντομάτα" :D αν είχε καλύτερο σκίτσο, ίσως.... αλλά ως έχει: Song of Ice and Fire και τα μυαλά στο μπλέντερ.

 

και το προσωπικό site του GeorgeRRMartin

 

επίσης, με κλειστά τα μάτια η εκπληκτική scifi ιστοριούλα του Sandkings (το short story. Δεν χρειάζεται ολόκληρο το ομόνυμο βιβλίο-συλλογή μικρών ιστοριών). Έχω διαβάσει την ιστοριούλα (και είναι εξαιρετικότατη) αλλά γνωρίζω ότι έχει γυριστεί ως επισόδειο στη σειρά Outer Limits και έχει μεταφερθεί και σε κόμικ το 87 στη σειρά DC Science Fiction Graphic Novel από τους Doug Moench, Pat Broderick και Neal McPheeters. Δεν τα έχω δει/διαβάσει, αλλά και πάλι θα πρότεινα τη νουβελέτα και όχι κάποιο από αυτά τα δύο...

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ αυτό το διάβασα μέσα από το Fantasy Heroes, θα συμφωνήσω ότι χωρίς να είναι κάτι το τρομερό είναι ένα πάρα πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα με σχέδιο που εμένα μου άρεσε αρκετά!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

επίσης, με κλειστά τα μάτια η εκπληκτική scifi ιστοριούλα του Sandkings (το short story. Δεν χρειάζεται ολόκληρο το ομόνυμο βιβλίο-συλλογή μικρών ιστοριών).

Έχω διαβάσει την ιστοριούλα (και είναι εξαιρετικότατη) αλλά γνωρίζω ότι έχει γυριστεί ως επισόδειο στη σειρά Outer Limits

 

Γενικά βιβλία φαντασίας δεν διαβάζω. Προτιμώ κόμικς ή ταινίες για αυτό το είδος. Την συγκεκριμένη ιστορία (Sandkings) την γνωρίζω από το The Outer Limits που είναι μια από τις αγαπημένες μου σειρές ever. Μάλιστα ήταν το πρώτο επεισόδιο (διπλό κιόλας) μιας σειράς που κράτησε 7 σεζόν. Το είχα κάνει και μετάφραση για το GreekTvSubS. Δεν ήξερα καν ότι ήταν του συγκεκριμένου συγγραφέα. Καμία σχέση βέβαια ο Περιπλανώμενος ιππότης (που είναι περιπέτεια) με το Sandkings (που είναι επιστημονική φαντασία), αλλά φαίνεται ότι ο συγγραφέας ασχολείται με αρκετά είδη. Να δω πότε θα διαβάσω και βιβλίο του...

:thanks: για την πληροφορία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Kι εγώ το είχα διαβάσει από τις σελίδες του περιοδικού fantasy heroes.Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το πολύ καλό(κατά την γνώμη μου) σχέδιο της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το είχα βάλει στο μάτι εδώ και καιρό κι όλο το καθυστερούσα και δεν το έπαιρνα.Ο GCF είπε τα καλύτερα και το πήρα απόφαση.

Παρά το γεγονός ότι δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα για fantasy(όχι ότι δε θα κάτσω να διαβάσω ή να δω κάποια ταινία,αναλόγως την ταινία,ας πούμε το Dungeons Dragons δε μου άρεσε,ο Άρχοντας όμως με τρέλανε)...

Από σχέδιο πάνω κάτω συμφωνούμε...Μου άρεσε πάρα πολύ...Καθαρά πρόσωπα και εκφράσεις,ωραία χρώματα,τα καρεδάκια με την ομίχλη είναι φοβερά και αρκετά φωτεινά...

Αλλά και η ιστορία μου άρεσε πολύ.Δε νομίζω ότι ήταν υπερβολικό ή κάπου ξεπέρασε τα όρια...Για παράδειγμα δεν έγινε από το πουθενά σούπερ ιππότης όπως πολλοί θα περίμεναν και ανατρεπτικό τέλος(αναφέρομαι σε κάποιους θανάτους).Ούτε κι εμένα μου φαίνεται πως δε θα έχει συνέχεια και για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα αν διαβάσω μια συνέχεια,από καινούριες περιπέτειες και πραγματικά πιστεύω πως έχει πολλές δυνατότητες για συνέχεια και μάλιστα μεγάλη,με δική του σειρά...

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι πως ορισμένες εικόνες χωρίζονταν στις δύο σελίδες και όσο να 'ναι ορισμένα σημεία και λεπτομέρειες χάνονταν(όπως όταν άρχισαν οι αγώνες)..

Αν κάποιος ενδιαφέρεται έστω και λίγο για ιππότες και γενικά όλο αυτό το σκηνικό,είμαι σίγουρος πως θα το απολαύσει...

Πάντως τα ονόματα,τους οίκους,τους τίτλους,τις σχέσεις μεταξύ τους,τα ξέχασα αμέσως μόλις έκλεισα το βιβλίο... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μόλις το ξεπάστρεψα στη Λέσχη. Μου είναι αρκετά δύσκολο να το κριτικάρω αντικειμενικά. Το κόμικ έως ένα βαθμό είναι μέρος της σειράς/κόσμου A Song of Ice and Fire που ανέφερα προηγουμένως. Μια σειρά βιβλίων, κατ'εμέ ότι καλύτερο έχει γραφτεί σε fantasy, η οποία έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά από την Anubis. Ως σειρά δεν έχει τελειώσει. Περιμένουμε εδώ και πόσα χρόνια το επόμενο βιβλίο, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία :)

 

Αυτόνομα, διαβάζεται ευχάριστα χωρίς να είναι κάτι το φοβερό και τρομερό. Έχει ένα τεράστιο προτέρημα, όπως και όλη η σειρά Ice and Fire, το οποίο όμως μετατρέπεται και σε μειονέκτημα εδώ :) Είναι ένα σύμπαν καλοδουλεμένο με πάρα μα πάρα πολλούς οίκους και χαρακτήρες. Αυτό προσδίδει τεράστιο ρεαλισμό στα βιβλία. Εδώ όμως, από τη στιγμή που δεν έχει ένα γενεαλογικό δέντρο ως addendum, είναι τραγικά δύσκολο να συγκρατήσεις ποιος είναι ποιος. Το τελευταίο σχόλιο του Κωστή από πάνω δεν είναι και τόσο τυχαίο :) Προσωπικά χρειάστηκε να μπω στη wikipedia για να θυμηθώ ποιοι είναι οι χαρακτήρες (ή μάλλον οι πρόγονοί τους) και να "μπω" κάπως στο σύμπαν.

 

Ως υπόθεση λαμβάνει χώρα κάπου 90 χρόνια πριν τη σειρά και απ'ότι καταλαβαίνω είναι μεταφορά μιας από τις 2 μέχρι στιγμής, με μια τρίτη προγραμματισμένη για το 2010, νουβέλες που εξιστορούν τις περιπέτειες των Dunc + Egg. Συνιστάται στους λάτρες των βιβλίων ως ένα ευχάριστο συμπλήρωμα του Ice+Fire σύμπαντος και εν'όσω περιμένουμε το επόμενο βιβλίο.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ελπίζω πάντως ο δεύτερος τόμος να είναι μέσα στα πλάνα της anubis και να μην την παράτησε την σειρά μετά την ακύρωση του Fantasy Heroes.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προς διευκρίνηση. Ο συγκεκριμένος τόμος είναι αυτοτελέστατος :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2690
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ το είχα διαβάσει από το περιοδικό fantasy heroes.(του Johnny ;) ) ήταν το μόνο που διάβαζα από το fantasy heroes και μου άρεσε πάρα πολύ. Έχει πολύ ωραία ιστορία αλλά και σχέδιο. Μετά το ξαναδιάβασα στα αγγλικά και διάβασα και το 2ο(HEDGE KNIGHT II: SWORN SWORD) το οποίο δεν μου φάνηκε και τόσο καλό. Ίσως επειδή το πρώτο μου άρεσε τόσο πολύ και περίμενα περισσότερα από το δεύτερο. Πάντως το πρώτο τα σπάει! :clap2::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν ο Περιπλανώμενος Ιππότης ήταν από τα πρόσφατα κόμικ αποκτήματα μου και παρότι δεν μπορώ να πω ότι είμαι 100% οπαδός του είδους, ήμουν περίεργος αλλά θετικά προκατειλημμένος απέναντι του, μέσω μικρού δείγματος που είχα από το διαδίκτυο. Να πω την αλήθεια, το κατέβασα, το πήρα μάτι σχέδιο/χρώμα και ελάχιστα έως καθόλου υπόθεση (ένα ξεφύλλισμα που λένε) και το είχα βάλει στα ενδιαφέροντα - οπτικά - κόμικ που θα ήθελα να δω.

 

Το διάβασα χθες το απόγευμα, μονορούφι ένα πράγμα και μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά, ότι μου άρεσε σε όλα του. Το σχέδιο και το χρώμα καταρχάς ήταν πολύ ωραίο, κοντά στα γούστα μου, με καθαρές γραμμές, όμορφες αποχρώσεις, τίποτε πολύ υπερβολικό ή κραυγαλέο και φυσικά τίποτα αφηρημένο. Η ιστορία, απλή θα έλεγα, μέχρι ένα μεγάλο βαθμό προβλέψιμη, έως και αναγνωρίσιμη, πλην όμως όμορφα δομημένη, με τα πάνω της και τα κάτω της στον ρυθμό και ένα ελάχιστο πικ στην δράση εκεί ακριβώς που χρειαζόταν. Μπορεί να έχει αρκετά ονόματα αλλά αφενός δεν είναι μία ξερή αναφορά, αλλά όλα τα συνδέει με την ιστορία και με μία σύντομη αναφορά του τί είναι ο καθένας δεν χάνεσαι, ενώ ακόμη και το τέλος ενώ δίνει την σκυτάλη για συνέχεια, δεν σου αφήνει την παραμικρή πίκρα ότι διάβασες κάτι μισό ή ανολοκλήρωτο. Εγώ ειδικά που είμαι ψυχάκιας με αυτό το θέμα θεώρησα ότι ήταν ένα πλήρες ανάγνωσμα, ολοκληρωμένο 100% ό,τι είχε να πει σε αυτό το πακέτο και απλά μπορεί να συνεχίσει μεν στο γενικότερο πλαίσιο του σύμπαντος που έχει δημιουργηθεί, πλην όμως είναι σαν αυτοτελή επεισόδιο αυτού, και μάλιστα επειδή είναι ουσιαστικά η αρχή, δεν νιώθεις ότι κάτι έχασες.

 

Δεν ξέρω αν τυχόν συνέχεια του τίτλου, είναι τόσο καλή ή όχι, αλλά το συγκεκριμένο μου άρεσε πολύ, με άφησε 100% ικανοποιημένο, αυτό ειδικά σε μία περίοδο όπου έχω πάρει γραμμή και διαβάζω πολλά και διαφορετικού ύφους και περιεχομένου κόμικς. Είναι νομίζω από τα καλά και όμορφα κόμικς της συλλογής μου, ίσως από τα καλύτερα του είδους, σεμνό και ταπεινό, χωρίς τις υπερβολές άλλων κόμικς και τα έχει όλα. Πιστεύω ότι αξίζει μία ευκαιρία από όλους, εμένα πάντως με μάγεψε... Πολύ καλή επιλογή και συνάμα η έκδοση της Anubis, αν μην τί άλλο έχει παράδοση στα Graphic Novels.

 

:best:

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα συμφωνήσω και εγώ. Διαβάζεται πολύ ευχάριστα. Επίσης, στην ανθολογία Θρύλοι (Β΄Τόμος) της ίδιας εταιρίας,υπάρχει και η συνέχεια της ιστορίας (ως διήγημα φυσικά)η οποία είναι εξίσου καλή (αλλά δυστυχώς μου διαφεύγει ο τίτλος της αυτή τη στιγμή). Αξίζει να τη διαβάσετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι πληροφορίες και τα ονόματα χρειάζονται από την στιγμή που ξεκινάνε να χτίζουν τον κόσμο του Westeros! Μακάρι να εκδοθούν κι άλλα τέτοια! Στο κόμικ η αλήθεια είναι ότι με κούρασε γιατί κάθε τεύχος τελείωνε πολύ σύντομα (αργή ροή) αλλά όταν το ξαναδιάβασα στο graphic novel, ήταν σούπερ! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το ξαναδιάβασα.

 

Όπως είχα πει και παλιότερα, υπάρχει θέμα με τους χαρακτήρες. Ζορίζεσαι να καταλάβεις ποιος είναι τι....

 

Και εδώ κάνω αντιπαραβολή με την σειρά, όπου δεν αισθάνθηκα τέτοια ανάγκη. Και όπου παρά τον τεράστιο πλούτο χαρακτήρων και εκεί, δεν έχω ακούσει κανέναν να διαμαρτύρεται ότι έχασε την μπάλα από την πληθώρα χαρακτήρων.

 

Αν ποτέ βγάλουν και τον άλλο τόμο (θυμίζω, οι ιστορίες είναι αυτοτελέστατες) ελπίζω να έχουν ένα addendum με τους χαρακτήρες....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχοντας στο νου το τι εστί η κάθε φαμίλια, είναι μεγάλο χάσιμο να παρακολουθείς τα ονόματα του τουρνουά. Παρόλαυτα, είναι μεγάλη επιτυχία του κόμικ το ότι μπορείς να το διαβάσεις σε όποιο επίπεδο επιλέξεις (με full κοσμογονία/βιβλιογραφικά ή απλά σαν ένα sword'n'sorcery/alternative medieval) και να έχεις σε κάθε περίπτωση ένα ωραίο ανάγνωσμα.

 

like :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ελπίζω πάντως ο δεύτερος τόμος να είναι μέσα στα πλάνα της anubis και να μην την παράτησε την σειρά μετά την ακύρωση του Fantasy Heroes.

Και κάνω παράθεση τον εαυτό μου για να μου απαντήσω: Dream on.

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4874 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διαβασα, εχθες. Σε όποιον αρεσουν οι ιππότες και όλη η ατμόσφαιρα της εποχής ειναι σίγουρο ότι θα το ευχαριστηθούν!

 

Ως σεναριο μου αρεσε. Σου κεντριζει το ενδιαφέρον, χωρίς να έχει κατι το φοβερό και εξεζητημένο, σε κραταει και θέλεις να το διαβασεις χωρις διαλλειμα.

 

Το σχεδιο και αυτο καλο. Ωραια καρε και μου αρεσαν οι στολες και τα οικοσημα των ιπποτων κλπ.. :)Το μονο που με ξενισε, το οποιο ειναι καθαρα προσωπικη προτιμηση, ειναι ότι το σχεδιο μού ηταν σε καποιες στιγμές υπερβολικα ντιτζιταλε.. :P  Ως προς τα ονοματα των φαμιλιων ειναι πολλά, αλλα και να μην τα θυμαται καποιος όλα δεν τον χαλαει στην ροη. Θελει λιγο προσοχη.

 

Γενικά, ενα πολυ ευχαριστο κομικ και θα το ξαναδιαβαζα. :)

 

:beer: :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ ωραίο ανάγνωσμα. Το σενάριο είναι απλό, αλλά καλογραμμένο, και φαίνεται να έχει γίνει καλή δουλειά στη μεταφορά από το διήγημα. Το σχέδιο δεν είναι σπουδαίο (τα πρόσωπα δεν τα αναγνωρίζεις και πολύ εύκολα, ενώ υπάρχουν και αρκετά ανατομικά λάθη), αλλά μερικά καρέ μου άρεσαν αρκετά. Νομίζω επίσης ότι και ο χρωματισμός είναι ικανοποιητικός. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι πιο ιντριγκαδόρικο, επηρεασμένος από την τηλεοπτική σειρά προφανώς, αλλά με άφησε πλήρως ικανοποιημένο. Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να διαβάσουν κάτι από fantasy και φυσικά στους fans της σειράς ή των βιβλίων.

 

edit: Ρε παιδιά, πώς μεγάλωσαν τα μαλλιά του Εγκ μέσα σε μια μέρα; Αυτό ακόμα δεν το έχω καταλάβει :P

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οι Εκδόσεις Anubis έχουν τη χαρά και την τιμή να ανακοινώσουν στο αναγνωστικό κοινό ότι πολύ σύντομα στις προθήκες των βιβλιοπωλείων θα βρίσκεται "Η Εγκυκλοπαίδεια του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου" του G.R.R. Martin, μια εξαιρετική έκδοση αναφοράς με μαγευτική εικονογράφηση που καλύπτει όλες τις γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας των Επτά Βασιλείων.

Την έκδοση αυτή θα συνοδεύσει η επανέκδοση με νέο εξώφυλλο του graphic novel "Περιπλανώμενος Ιππότης", εικονογραφημένη διασκευή της ομότιτλης νουβέλας του G.R.R. Martin, η οποία αποτελεί προοίμιο του Game of Thrones.

 

πηγη: σελιδα ''anubis'' στο facebook

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30723
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   810
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περίεργη κίνηση αυτή από την Anubis αν και όχι μη αναμενόμενη. Πρόσφατα πήρα για δώρο την ανθολογία "Ο ιππότης των επτά βασιλείων"  που περιέχει τις τρεις νουβέλες Ντανκ και Εγκ και δεν έχει πάνω από 2-3 εβδομάδες που κυκλοφορεί. Η πρώτη νουβέλα είναι ο Περιπλανώμενος Ιππότης. Το Μεταίχμιο από ότι έμαθα από γνωστή που δουλεύει σε μεγάλο βιβλιοπωλείο της Αθήνας αγόρασε τα δικαιώματα του Μαρτιν εν Ελλάδι οπότε αυτές οι εκδόσεις είναι του στιλ "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του κ.λπ". Επειδή τυχαίνει το "World of Ice and Fire" να το αγόρασα όταν πρωτοβγήκε πέρσυ στα Αγγλικά, έχω πολύ λίγες προσδοκίες για την Ελληνική έκδοση,λόγω του ότι ειναι βιβλίο Α3 μεγέθους περίπου γεμάτο εικόνες. Είδωμεν.

 

Θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω το gn που παρουσιάζεται εδώ. Αυτό γιατί λόγω της σειράς, έχω στο μυαλό μου στο περίπου πρόσωπα και θέματα από το A song of ice and fire και έχω περιέργεια, αφού έχω διαβάσει τις νουβέλες, να δω και πως φαντάζεται οπτικά ο σχεδιαστής τους αγαπημένους Σερ Ντάνκαν και τον καραφλό φίλο του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το Μεταίχμιο από ότι έμαθα από γνωστή που δουλεύει σε μεγάλο βιβλιοπωλείο της Αθήνας αγόρασε τα δικαιώματα του Μαρτιν εν Ελλάδι οπότε αυτές οι εκδόσεις είναι του στιλ "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του κ.λπ". Επειδή τυχαίνει το "World of Ice and Fire" να το αγόρασα όταν πρωτοβγήκε πέρσυ στα Αγγλικά, έχω πολύ λίγες προσδοκίες για την Ελληνική έκδοση,λόγω του ότι ειναι βιβλίο Α3 μεγέθους περίπου γεμάτο εικόνες. Είδωμεν.

 

Από ό,τι έχω καταλάβει το Μεταίχμιο δεν έχει αγοράσει όλα τα δικαιώματα των βιβλίων. Διότι: 

1) Αν όντως το Μεταίχμιο έχει αγοράσει όλα τα δικαιώματα, η Anubis δύσκολα θα έκανε μια τέτοια κίνηση (όσο απελπισμένοι κι αν ήταν)

2) Το Μεταίχμιο σε όποιες ανακοινώσεις του, ουδέποτε ανέφερε τίποτα για μελλοντικές εκδόσεις του Martin, πέραν του ότι αγόρασε το προοίμιο του GoT.

3) H Anubis από τα υπονοούμενα της δείχνει ότι μάλλον θα την ολοκληρώσει τη σειρά.

 

H εγκυκλοπαίδεια πιθανότατα θα είναι μεγάλου μεγέθους όπως συνηθίζει η Anubis και με άλλες εγκυκλοπαίδειες της (DC, Marvel, Spiderman, Wolverine, 007).

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30723
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   810
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το FοC πάντως που έψαχνα να αγοράσω πριν κάποιες μέρες σε 2-3 βιβλιοπωλεία μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί και μέχρι στιγμής δεν έχουν ακούσει κάτι για την επόμενη ανατύπωση. Προσωπικά καλύτερα να επανεκδώσει το Μεταίχμιο και την σειρά του ASoIaF γιατί η έκδοση της Anubis είναι κάτω από μέτρια.

 

Το μεταίχμιο έχει αγοράσει και το "Ο δράκος του Πάγου". Μένει να δούμε, αν το TWOW κυκλοφορήσει εντός του 15, ποιος θα το βγάλει εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα προτιμούσα να βγάζανε το δεύτερο τόμο των περιπετειών του Ντανκ, παρά την εγκυκλοπαίδεια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30723
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   810
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοείς το Ορκισμένο Σπαθί; Γιατί και αυτή η νουβέλα και ο μυστηριώδης ιππότης συμπεριλαμβάνονται στον Ιππότη των Επτά Βασιλείων.

 

 

Θα προτιμούσα να βγάζανε το δεύτερο τόμο των περιπετειών του Ντανκ, παρά την εγκυκλοπαίδεια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μιλάω για τη μεταφορά σε graphic novel

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν το νέο εξώφυλλο της επανέκδοσης είναι αυτό με το οποίο έχει βγει από την Jet city comics (θυγατρική της Amazon) που τα έχει αναλάβει πλέον, τότε προσωπικά θα διατηρήσω και μια μικρή ελπίδα και για την κυκλοφορία του Sworn Sword, γιατί κάλλιστα θα μπορούσαν να διαπραγματευτούν για αυτό μαζί με την επαναδιαπραγμάτευση για την επανακυκλοφορία. Θα ήταν και πιο λογική κίνηση από εμπορικής πλευράς.

 

The Hedge Knight.jpg

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.