Μετάβαση στο περιεχόμενο

Jerome

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
JOE BAR TEAM
Σενάριο/Kείμενα:
Christian Debarre (Bar2), Stephane Deteindre (Fane)
Σχέδιο:
Christian Debarre (Bar2), Stephane Deteindre (Fane)
Σχέδιο εξωφύλλου:
Christian Debarre (Bar2), Stephane Deteindre (Fane)
Hμερ. έκδοσης:
2004
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
4
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.0 x 27.4
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γκουίντο Τσιόφφι
Χρωματισμός:
Anne-Marie Dathennay
Πρωτότυπος τίτλος:
Joe Bar Team #1-6 (Vents d'Ouest, 1990)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
960-321-399-3
Τίτλος:
JOE BAR TEAM (ΤΟΜΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Christian Debarre (Bar2), Stephane Deteindre (Fane)
Σχέδιο:
Christian Debarre (Bar2), Stephane Deteindre (Fane)
Σχέδιο εξωφύλλου:
Christian Debarre (Bar2), Stephane Deteindre (Fane)
Hμερ. έκδοσης:
2009
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1)
Τόμοι:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Τόμος τευχών
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.5 x 28.3
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γκουίντο Τσιόφφι
Χρωματισμός:
Anne-Marie Dathennay
Πρωτότυπος τίτλος:
Joe Bar Team #1-6 (Vents d'Ouest, 1990)
Προέλευση:
Γαλλική

  • Member ID:  468
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  26
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

JoeBarTeam_0001.jpg  JoeBarTeam_0004.jpg  JoeBarTeam_0005.jpg  JoeBarTeam_0006.jpg

 

To Joe Bar Team είναι μία σειρά κόμιξ που πρωτοκυκλοφόρησαν το 1990 στην Γαλλία από την εταιρεία Vents D' Ouest. Τον Μάιο του 2004 η ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΞ πήρε τα δικαιώματα και τα μεταφράζει στα Ελληνικά αλλά τα κυκλοφόρησε σε μιά παράξενη σειρά (τεύχη 4, 6, 5). Αργότερα κυκλοφόρησε και ο πρώτος τόμος.

 

Τα σκίτσα και τα κείμενα είναι του Stephane Deteinder και ο χρωματισμός έχει γίνει από την Anne - Marie D' Authenay.

 

Εντ ο τσίτας, Παππούς, Ζαννό ο σαμουράι, Τζο ο πλακατζής, Πώλο ο κόντρας, Πιερρό no - brakes και Ζεζέ ο γρήγορος.

 

Αυτή είναι μιά παρέα τρελαμένων μηχανόβιων γραφιστών οι οποίοι δεν χάνουν ευκαιρία για να τεμπελιάσουν στη δουλειά ή να την κοπανήσουν από τη δουλειά και να πάνε στο Bar όπου οργανώνουν κόντρες ή ταξιδάκια με τις μηχανές τους!

 

Ότι έχει δύο τροχούς πρέπει να το δοκιμάσουν και αν έχει μηχανή να το εξετάσουν!

 

Γαλλικό καλλιτεχνικό όργιο με υπερβολικές δόσεις χιούμορ που ταλαντεύονται από αστείες γκριμάτσες μέχρι και ιστορικές ατάκες!

 

Must have!!!

 

 

Το Δεκέμβρη περίπου, του 2009 ξεκίνησαν να βγαίνουν ανά άτακτα χρονικά διαστήματα και οι πολυτελείς τόμοι, που περιέχουν από 2 τομάκια.

 

JoeBarTeamTomoi_0002.jpg  JoeBarTeamTomoi_0003.jpg

 

Bedetheque

 

 

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους dim & Kabuki και για τα εξώφυλλα των τόμων τη smoken.

---

  • Το μέλος Valtasar πρόσθεσε ΕΔΩ:

H Μαμούθ δεν έβγαλε τυχαία από το #4 και μετά. Τα 3 πρώτα τεύχη τα είχαν κυκλοφορήσει οι Μοτοτεχνικές εκδόσεις που είχαν τα δικαιώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πολύ καλή σειρά.

 

Θυμάμαι πρώτη φορά την διάβασα στην οθόνη του Υ/Η από ένα σκαναρισμένο τεύχος, από τον γνωστό ύποπτο. Είναι από αυτά που θέλω να πάρω. Είναι τρελοί, χαβαλέδες, κοπανατζίδες όπως αναφέρεις και μονίμως με το μυαλό τους στην κόντρα. Περίμενε, ετοιμάζεται να ανάψει πράσινο...

 

vzzzzzzznnnn

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  468
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  26
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μόλις μαζέψω τα posts που θα μπορώ να κατεβάσω, θα δω πως φτιάχνετε τα αρχεία και θα ανεβάσω 3 τεύχη που έχω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64273
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

H Μαμούθ δεν έβγαλε τυχαία από το #4 και μετά. Τα 3 πρώτα τεύχη τα είχαν κυκλοφορήσει οι Μοτοτεχνικές εκδόσεις που είχαν τα δικαιώματα.

 

Για μένα ένα από τα πιό απολαυστικά στριπ που έχω διαβάσει...απλά υπέροχο

 

:thanks: Jerome

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1233
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   33
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

είναι εντυπωσιακες οι ομοιοτητες της φυλης των μηχανοβιων ακομα και στην ελλαδα... πολυ καλό κομικ

 

και για να συνοψισουμε υπαρχουν 3 τευχη απο τις μοτοτεχνικες, 3 απο τη μαμουθκομιξ, και τωρα η μαμουθκομιξ ξαναβγαζει τις εκδοσεις των μοτοτεχνικων???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64273
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ακριβώς φίλε μου, έτσι είναι....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

θα ήθελα να πω στον φίλο maxim ότι ίσος να σου φαίνονται απλές ατάκες αλλα αν οδηγάς καιρό μοτοσικλέτα θα δεις ότι αυτά βγήκαν από εμπειρίες, όταν κάθομαι να τα διαβάσω βλέπω δικες μου ιστορίες η κάποιον φίλων μου (όχι βεβαια τόσο "γελοίες") θα ήθελα να πω επίσης ότι έχει βγει και ένα τεύχος που νομίζω πως λέγεται οδηγός επιβίωσης πρωτάρηδων?η κάπως έτσι θα σας γράψω στα σίγουρα αύριο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Να συμπληρώσω ότι τα άλμπουμ από την μοτοτεχνική ήταν με σκληρό εξώφυλλο και σαφώς ποιό προσεγμένη έκδοση.

Οι ιστορίες της τρελής παρέας δημοσιεύθηκαν για πρώτη φορά στο περιοδικό "ΜΟΤΟ", τα άλμπουμ ακολούθησαν.

Ήταν οι πρώτες σελίδες που διάβαζα μόλις το αγόραζα.

 

Ειδικά οι 2 πρώτοι τόμοι έβγαζαν πολύ γέλιο.

 

Το κόμικς αυτό εκτιμήθηκε πολύ από μηχανόβιους που αν και οι ιστορίες του διαδραματίζονταν στην Γαλλία είχαν πάρα πολλά κοινά στοιχεία με τους Έλληνες μηχανόβιους, ειδικά για αυτούς που έζησαν την εποχή της "ΑΥΡΑΣ".

Η μόνη διαφορά στις ιστορίες του κόμικς με την πραγματικότητα είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση η χύμα μπορεί να είναι ιδιαίτερα επώδυνη. :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64273
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Διορθώνω την απάντησή μου (που έχω πιό πάνω) με την αναφορά ότι η Μοτοτεχνική έβγαλε τελικά 4 τεύχη.

 

:beer4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαι όπως μας πληροφορεί η Πρωτοπορία, κυκλοφόρησαν σε σκληρόδετο τόμο τα νο 2 και 4 της σειράς, που είναι αρκετά περίεργο τόσο λόγω της αριθμητικής ανακολουθίας όσο και γιατί το νο 3 δεν έχει εκδοθεί ακόμη απ' τη Μαμούθ. :thinking:

Επεξεργασία από ramirez
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχει βγει και ο 2ος σκληρόδετος τόμος, κίτρινος στο χρώμα, με τα #3+6 ενώ στο οπισθόφυλλο του έγραφε πως θα βγει και ο 3ος τόμος με τα υπόλοιπα 2 (1+5), αφού επιλύθηκε το πρόβλημα με τα δικαιώματα των δημιουργών.

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

πηρα σημερα τον 3 τομο απο το puplic 6,29 euro :thinking: δεν ξερω αν εκαναν λαθος στην τιμη

Επεξεργασία από spitermak
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σκληρόδετο προφανώς... σωστά?

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ναι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λογική τιμή τότε :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

H Μαμούθ δεν έβγαλε τυχαία από το #4 και μετά. Τα 3 πρώτα τεύχη τα είχαν κυκλοφορήσει οι Μοτοτεχνικές εκδόσεις που είχαν τα δικαιώματα.

 

 

Τι ακριβώς έγινε με τις εκδόσεις της Μαμούθ και τις Μοτοτεχνικές; Ποιά τεύχη έχουν εκδοθεί και από τις δύο εκδοτικές;

 

Τα τεύχη 1,2,3 είναι κοινά;

Και ποιά είναι η αντιστοιχία; Δηλ. το 1 από Μαμούθ είναι ίδιο με το 1 από Μοτο;

2 ---> 2

3 ---> 3

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Για τους τόμους δεν βλέπω να έχουμε παρουσίαση έτσι; Ξέρει κανείς να μου πει αν έχει βγει ο τόμος ένα ή βρισκόμαστε σε ένα παράδοξο να έχουν βγει οι τόμοι 2 και 3 και ο 1 παίζει να μη βγει και ποτέ. Επίσης, ξέρουμε με σιγουριά αν στους τόμους 2 και 3 περιλαμβάνονται τα τεύχη #3, 4 και #5, 6 αντίστοιχα; Ποιότητα χαρτιού, χρωμάτων, κλπ, λένε τίποτα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν απάντησε κανείς, δεν πειράζει...

Έχω να αναφέρω ως σφάλμα τόσο στο πινακάκι όσο και στα covers την αναφορά των τευχών 2 και 3 ως υπάρχοντα αλλά υπολειπόμενα, ενώ από ότι βρίσκω δεξιά και αριστερά δεν τα έχει κυκλοφορήσει ποτέ η ίδια η Μαμούθ. Κάνω λάθος; Μπα... δεν νομίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ξέρει κανείς να μου πει αν έχει βγει ο τόμος ένα ή βρισκόμαστε σε ένα παράδοξο να έχουν βγει οι τόμοι 2 και 3 και ο 1 παίζει να μη βγει και ποτέ.

 

Δεν θυμάμαι άμα έχω δει ποτέ τον πρώτο τόμο αλλά σε μια αναζήτηση που έκανα τώρα δεν τον βρήκα σε κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

 

 

Επίσης, ξέρουμε με σιγουριά αν στους τόμους 2 και 3 περιλαμβάνονται τα τεύχη #3, 4 και #5, 6 αντίστοιχα;

 

Έχουμε:

ΤΟΜΟΣ 2 ----> τεύχη 2+4 (το 4 επιβεβαιωμένο, το 2 ποιός ξέρει αφού δεν έχει κυκλοφορήσει)

ΤΟΜΟΣ 3 ----> τεύχη 3+6 (το 6 επιβεβαιωμένο, το 3 ποιός ξέρει αφού δεν έχει κυκλοφορήσει)

 

 

 

Ποιότητα χαρτιού, χρωμάτων, κλπ, λένε τίποτα;

Καλύτερο χαρτί, γυαλιστερό, με ωραία μυρωδιά/ χρώματα τα ίδια θαρρώ/ κλπ λέγοντας;/ εμένα μ' αρέσουν, σκληρό εξώφυλλο, διπλάσιο υλικό σε ένα τόμο.

 

 

 

 

Γκρινιάρη :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ευχαριστώ πολύ...

Τα νούμερα των τευχών είναι αυτά που αναγράφονται από την ίδια την εταιρεία; Αν είναι έτσι υπάρχουν ελπίδες και για τον πρώτο (αφού βγάλει ποιος ξέρει πόσα άσχετα σκληρόδετα αρπαχτές σαν του Τεν Τεν μπορεί να τα θυμηθεί μετά), αλλιώς αν τα διασταυρώσουμε και βρούμε αντί αυτών (2&3) τα ήδη σε κυκλοφορία, 1&5 την κάτσαμε. Θέλω να τα πάρω αλλά θα περιμένω να βγει και ο πρώτος να τα πάρω όλα μαζί (ελπίζω να με διαβάζει κανείς εκεί στην παλαιολιθική εποχή, αλλιώς θα πάρω το ακόντιο και θα βγω κυνήγι για κρέας, γούνα και μαλλί Μαμούθ). :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Χμ, με μπέρδεψες λίγο.

Ο πρώτος τόμος (άμα εκδοθεί με το καλό) θα περιέχει τα τεύχη 1+5 το οποία κυκλοφορούν ήδη. Για αυτό φαντάζομαι τον άφησαν τελευταίο. Όπως επίσης φαντάζομαι ότι έβαλαν αυτά τα τεύχη στον πρώτο τόμο και όχι στον τρίτο π.χ. για να "αναγκαστείς" να τον πάρεις για να μη σου χαλάσει η συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα εξώφυλλα / οπισθόφυλλα των τόμων

 

JoeBarTeamTomoi_0002.jpgJoeBarTeamTomoi_0003.jpg

 

 

Στον δεύτερο τόμο υπάρχει και αυτό post-6517-0-15741700-1330718776_thumb.jpg όπου βλέπουμε και τον πρώτο τόμο....

 

 

 

96 σελίδες χωρίς τα εξώφυλλα

διαστάσεις 8,5 x 11,2

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν, χθες διάβασα το πρόσφατα αποκτηθείς πρώτο τομάκι και εντάξει δεν ήταν λίγες οι στιγμές που ξέφυγα και γελούσα μόνος μου, σε σημείο να με ρωτήσει η γυναίκα από το διπλανό δωμάτιο τί έπαθα. Το πρώτο τομάκι είναι απλά φανταστικό, όπως και τα υπόλοιπα, ίσως το τελευταίο αν θυμάμαι καλά να είχε πια αρχίσει να γίνεται λίγο μονότονο ή κρύο. Έχω και μία ξεχωριστή αδυναμία αυτή την περίοδο στις μηχανές, δεν ξέρω κρίση μέσης ηλικίας είναι και επειδή δεν μπορώ να την βγάλω σε κανά καμπριολέ που δεν μου αρέσουν ή φερράρι που μου αρέσουν αλλά δεν έχω λεφτά ούτε για την βενζίνη δέκα χιλιομέτρων που θα θέλει, λοξογλυκοκοιτάζω τις μηχανές; Πάντα μου άρεσαν, αλλά πάντα ήθελα να τις έχω σε απόσταση λόγω επικινδυνότητας και απώλειας φίλων από αυτές. Ποτέ δεν έβγαλα δίλπωμα για τον ίδιο λόγο, γιατί μετά δεν θα έχω δικαιολογία, αλλά τώρα μου κουνάνε την εξάτμιση και είμαι σχεδόν έτοιμος να γίνω και εγώ μέλος της παρέας του Joe Bar Team. Αυτό όπως θα διαπιστώσετε από την ανάγνωση του, μάλλον καλό δεν είναι.

 

Το καλύτερο είναι ότι δεν πετάει απλά σχόλια και εικονικές καταστάσεις, αλλά το έχει ψάξει σε βάθος το θέμα ο δημιουργός. Δεν είναι τυχαίες μηχανές χωρίς προσωπικότητα αλλά η κάθε μία είναι επιλεγμένη για τα ξεχωριστά χαρακτηριστικά της, που από ότι "έπιασα" γίνονται συνεχώς αντικείμενα ειρωνίας - χλεύης από τους άλλους πατώντας πάντα στα ελαττώματα που η κάθε μία έχει (άλλη έχει ασθενικά φρένα, η άλλη ανύπαρκτα πατήματα, η τρίτη πιάνει αράχνες μέχρι να πιάσει τα εκατό και πάει λέγοντας). Βέβαια οι μηχανές πάνε ασορτί με τους αναβάτες τους, όπως τον Εντ Τσίτα (τα γκάζια), Ζαννό τον Σαμουράι (μάλλον πάει για χαρακίρι), τον Πωλλ τον Κόντρα (ευκαιρία ψάχνει), τον Πιερό χωρίς φρένα (αναρωτιέμαι γιατί)τον Ζεζέ τον γρήγορο και τον Πεπέ τον Παππού. Στο ενδιάμεσο θα πετύχουμε και μερικούς αδέσποτους πλην όμως το ίδιο άρρωστους περαστικούς μηχανόβιους (από μπάτσους μέχρι τουρίστες που έχουν το ίδιο μικρόβιο). Στο τέλος του πρώτου τόμου αναλύονται οι μηχανές με τα χαρακτηριστικά τους και κάποια ιστορικά στοιχεία, ενώ σε επόμενα από ότι θυμάμαι είχε κάποιας μορφής λεξικά (υποθέτω θα έχει να κάνει και με τα αντίστοιχα που έχει ο τόμος Joe Bar Team, Σαλταρισμένη Εγκυκλοπαίδεια Μοτοσυκλέτας. Το σχέδιο είναι πολύ καλό, σε βάζει αμέσως στο ζουμί με μία τέλεια εκκίνηση, έχει τόσο ξεκάθαρες γραμμές που σε βοηθούν να στρίψεις ιδανικά στην επόμενη σελίδα, εξαιρετικά ζωηρά χρώματα για να ξέρεις ότι το χωράφι που "αγόρασες" είναι καταπράσινο και γενικά τα συστατικά της έκδοσης είναι τόσο ισχυρά που ενισχύουν σε τέτοιο βαθμό το γέλιο σου, που δεν θα σας μείνει στο τέλος ούτε πιστόνι στην θέση του από αυτά.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, χθες διάβασα το πρόσφατα αποκτηθείς πρώτο τομάκι και εντάξει δεν ήταν λίγες οι στιγμές που ξέφυγα και γελούσα μόνος μου, σε σημείο να με ρωτήσει η γυναίκα από το διπλανό δωμάτιο τί έπαθα. Το πρώτο τομάκι είναι απλά φανταστικό, όπως και τα υπόλοιπα, ίσως το τελευταίο αν θυμάμαι καλά να είχε πια αρχίσει να γίνεται λίγο μονότονο ή κρύο. Έχω και μία ξεχωριστή αδυναμία αυτή την περίοδο στις μηχανές, δεν ξέρω κρίση μέσης ηλικίας είναι και επειδή δεν μπορώ να την βγάλω σε κανά καμπριολέ που δεν μου αρέσουν ή φερράρι που μου αρέσουν αλλά δεν έχω λεφτά ούτε για την βενζίνη δέκα χιλιομέτρων που θα θέλει, λοξογλυκοκοιτάζω τις μηχανές; Πάντα μου άρεσαν, αλλά πάντα ήθελα να τις έχω σε απόσταση λόγω επικινδυνότητας και απώλειας φίλων από αυτές. Ποτέ δεν έβγαλα δίλπωμα για τον ίδιο λόγο, γιατί μετά δεν θα έχω δικαιολογία, αλλά τώρα μου κουνάνε την εξάτμιση και είμαι σχεδόν έτοιμος να γίνω και εγώ μέλος της παρέας του Joe Bar Team. Αυτό όπως θα διαπιστώσετε από την ανάγνωση του, μάλλον καλό δεν είναι.

 

Το καλύτερο είναι ότι δεν πετάει απλά σχόλια και εικονικές καταστάσεις, αλλά το έχει ψάξει σε βάθος το θέμα ο δημιουργός. Δεν είναι τυχαίες μηχανές χωρίς προσωπικότητα αλλά η κάθε μία είναι επιλεγμένη για τα ξεχωριστά χαρακτηριστικά της, που από ότι "έπιασα" γίνονται συνεχώς αντικείμενα ειρωνίας - χλεύης από τους άλλους πατώντας πάντα στα ελαττώματα που η κάθε μία έχει (άλλη έχει ασθενικά φρένα, η άλλη ανύπαρκτα πατήματα, η τρίτη πιάνει αράχνες μέχρι να πιάσει τα εκατό και πάει λέγοντας). Βέβαια οι μηχανές πάνε ασορτί με τους αναβάτες τους, όπως τον Εντ Τσίτα (τα γκάζια), Ζαννό τον Σαμουράι (μάλλον πάει για χαρακίρι), τον Πωλλ τον Κόντρα (ευκαιρία ψάχνει), τον Πιερό χωρίς φρένα (αναρωτιέμαι γιατί)τον Ζεζέ τον γρήγορο και τον Πεπέ τον Παππού. Στο ενδιάμεσο θα πετύχουμε και μερικούς αδέσποτους πλην όμως το ίδιο άρρωστους περαστικούς μηχανόβιους (από μπάτσους μέχρι τουρίστες που έχουν το ίδιο μικρόβιο). Στο τέλος του πρώτου τόμου αναλύονται οι μηχανές με τα χαρακτηριστικά τους και κάποια ιστορικά στοιχεία, ενώ σε επόμενα από ότι θυμάμαι είχε κάποιας μορφής λεξικά (υποθέτω θα έχει να κάνει και με τα αντίστοιχα που έχει ο τόμος Joe Bar Team, Σαλταρισμένη Εγκυκλοπαίδεια Μοτοσυκλέτας. Το σχέδιο είναι πολύ καλό, σε βάζει αμέσως στο ζουμί με μία τέλεια εκκίνηση, έχει τόσο ξεκάθαρες γραμμές που σε βοηθούν να στρίψεις ιδανικά στην επόμενη σελίδα, εξαιρετικά ζωηρά χρώματα για να ξέρεις ότι το χωράφι που "αγόρασες" είναι καταπράσινο και γενικά τα συστατικά της έκδοσης είναι τόσο ισχυρά που ενισχύουν σε τέτοιο βαθμό το γέλιο σου, που δεν θα σας μείνει στο τέλος ούτε πιστόνι στην θέση του από αυτά.

Γεράκο μου:

 

Αν "ψυχώνεσαι" με JoeBarTeam και "Σαλταρισμένη εγκυκλοπαίδεια",κάτσε να βρω και να σκανάρω χρονογραφήματα Πανούτσου από ΜΟΤΟ.Τότε θα σε χωρίσει σίγουρα η καλή σου,θα ξεραθείς λέμε.

 

Ιδίως εκεί που λέει πως να φαίνεσαι ψύχραιμος μετά από σούπα ή πως να αποφεύγεις τις γρηές που πάνε να σε βοηθήσουν άμα πέσεις.....

 

Ένας μεσήλιξ και πάντα δίτροχος εραστής.Νταξ,μη φανταστείς ότι φυστικώνω τη μηχανή απ' την εξάτμιση....

Επεξεργασία από marios1957
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

«Μην τάξεις του άγιου κερί, του παιδιού κουλούρι και του Yoshi σκανάρισμα» ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:best: Έτοιμο και το πινακάκι των τόμων αλλά μονάχα ας κοιτάξει κάποιος τις διαστάσεις γιατί αποκλείεται να είναι τόσο μικρό. Επίσης προστέθηκαν και στο ιστορικό της Μαμούθ.

 

Btw, το 2010, ένα χρόνο αφότου ξεκίνησε η Μαμούθ την τομοποίηση, κυκλοφόρησε στη Γαλλία το #7 και η σειρά συνεχίζεται:

 

post-556-0-27211600-1349953866_thumb.jpg

 

Μάριε, τελικά δε βγήκαν ποτέ τα 2,3 μόνα τους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έτοιμο και το πινακάκι των τόμων αλλά μονάχα ας κοιτάξει κάποιος τις διαστάσεις γιατί αποκλείεται να είναι τόσο μικρό.

 

 

.......21.5 x 28.3.......

 

 

Καλά, σε ίντσες το είχα μετρήσει; :ballet:

 

 

 

Σωστό είναι τώρα;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωωω ναι! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ορέστη,πόποτε (ποτέ έως τώρα),παρά το ψηστήρι που έχουν φάει από μένα κατα καιρούς...

 

btw,είχαν ξεκινήσει το 7άρι,αλλά πέθανε ο μεταφραστής τους (γαλόφωνος+μηχανόβιος),έπεσε και η κρίση,ήταν στραβό και το κλίμα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:NoNo::(:flower5:

 

Οκέυ, βγήκαν στους τόμους πάντως. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.