Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΜΠΡΑ ΚΑΤΑΜΠΡΑ [ Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι... ]


Nighthunter

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Οι "παλιότεροι" πιθανότατα να θυμούνται μια σειρά με παραμύθια που κυκλοφόρησε την εποχή των 80's. Μια σειρά που τυποποιήθηκε με τους μεγάλους τόμους με τις πολύχρωμες ιστορίες και τη χαρακτηριστική συνοδευτική κίτρινη κασέτα του κάθε τόμου...

 

Αυτή η σειρά, που πιστεύω πως μεγάλωσε πολλά παιδιά κι άφησε πολλές γλυκές αναμνήσεις, λεγόταν ΑΜΠΡΑ ΚΑΤΑΜΠΡΑ.

 

5725463_00.jpg

 

Ο κάθε τόμος περιελάμβανε διάφορες ιστορίες, κάποιες από τις οποίες συνεχίζονταν με νέες περιπέτειες σε επόμενα τεύχη. Οι πιο χαρακτηριστικές από αυτές (που έμειναν χαραγμένες και στη μνήμη του γράφοντος) ήταν οι εξής:

 

Γκομπολίνο

 

Πρωταγωνιστής αυτών των ιστοριών ήταν ένας μαύρος γάτος ονόματι Γκομπολίνο που είχε μεγαλώσει στο σπίτι μιας γριάς μάγισσας και κάποια στιγμή κατάφερε να το σκάσει και άρχισε να περιφέρεται στον έξω κόσμο μπλέκοντας σε πολλές περιπέτειες.

 

 

'Αλντο

 

Ο ήρωας εδώ ήταν ένα μικρό παιδί που -απ'οσο θυμάμαι- ένα βράδυ είδε αστέρια να πέφτουν από τον ουρανό κοντά στο σπίτι του και πηγαίνοντας να τα δει από κοντά, ξεκίνησε για αυτόν μια μεγάλη, όμορφη περιπέτεια. Στην πορεία, μπορούσε να πετάει με μια ιπτάμενη ηλεκτρική σκούπα (δε θυμάμαι πώς μπλέχτηκε αυτό το μαραφέτι στην ιστορία). Όποιος θυμάται με συμπληρώνει. ;)

 

 

Επίσης, κάθε τεύχος περιελάμβανε και μια συνοδευτική κασέτα με την αφήγηση των παραμυθιών, έτσι ώστε ο ακροατής (εν προκειμένω το παιδί) να συνδυάζει το κείμενο με τον ήχο.

 

Για την αφήγηση των ιστοριών δάνεισαν τις φωνές τους πολλά μεγάλα ονόματα καλλιτεχνών της χώρας μας,

όπως η Αλίκη Βουγιουκλάκη, ο Αλέκος Αλεξανδράκης, η Έλλη Φωτίου, Ο Στέφανος Ληναίος, η Κάτια Δανδουλάκη, ο Κώστας Ρηγόπουλος και άλλοι.

 

Η σειρά Άμπρα Κατάμπρα ολοκληρώθηκε σε 26 τεύχη. Μόλις πριν μερικούς μήνες έγινε από τις εκδόσεις Ορφανίδη μια προσπάθεια αναβίωσης αυτών των ιστοριών με την κυκλοφορία ενός πακέτου με τα 26 τεύχη και με συνοδευτικά CD πλέον που αντικατέστησαν τις κασέτες.

 

ampra-katabra-flat.jpg

 

Κάποια στιγμή θα γίνω σίγουρα κάτοχος αυτού του πακέτου. :D:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γκομπολίνο... γλυκές αναμνήσεις :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τομερή σειρά!!! Έχω ακούσει άπειρες φορές τις κασσέτες. Θυμάμαι κάθε βράδυ μικρός πριν κοιμηθώ να πηγαίνω στο βαλιτσάκι με τις κασσέτες και να διαλέγω ποια παρμύθια ήθελα να ακούσω.

Κλασσικά παραμύθια αλλά και άλλα σε συνέχειες όπως ο Άλντο και ο Γκομπολίνο που αναφέρονται από πάνω όπως επίσης και ο δρακούλης δρακουλίνος (νομίζω έτσι λεγόταν).

Το μόνο που με πειράζει είναι ότι έχω όλη την συλλογή από τα περιοδικά αλλά από τις κασσέτες κάπου, στις μετακομίσεις μάλλον, έχει έχουν χαθεί δύο μία :( η 22 και η 27. Λέτε άραγε να τις βρω ποτέ;;; Έχει συναντήσει μήπως κανείς σε κανένα παλαιοπολείο;;;

 

edit: τελικά η θήκη που έχω έχει μια θέση παραπάνω η οποία είναι άδεια, αφού το γράφει και στο αρχικό ποστ ότι είναι 26 τα τεύχη..., το πολύ διάβασμα μαθημάτων με έχει πειράξει φαίνεται :) πρέπει να αρχίσω επειγόντως θεραπεία με comics

Επεξεργασία από eurostratos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Άμπρα Κατάμπρα....η μοναδική φορά που με έδειρε η μάνα μου για κάτι εικονογραφημένο....

με είχε αφήσει να ακούω παραμύθια και εγώ δεν ξέρω γιατί, αποφάσισα ότι έπρεπε να κάνω μπάνιο τις κασσέτες!!!

Ναι αλήθεια σας λέω τις έκανα μπάνιο....με αποτέλεσμα να χαλάσουν οι μισές. Τα περιοδικά επιβίωναν μέχρι πρότινος αλλά πλέον αγνοείται η τύχη τους.

κορυφαίος ο Γκομπολίνο, ο Άλντο, ο Δρακούλης δρακουλίνος, το παπουτσόδεντρο αν θυμάμαι καλά και τόσες άλλες.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, εγω θυμαμαι μοναχα δυο ξεχωριστους τομους σκετους χωρις κασετινα ή κασετα με ιστοριες που ελαχιστες μου ειχαν αρεσει κι ας ειχαν καλουτσικο σχεδιο..... :thinking: Εξου και ειχε περασει στην ιστορια ως ενα απο τα μετρια προς χαζα δωρα του νονου μου που κατεληξαν στη χωματερη (εδω μου ειχε φερει Τεταρτη Δημοτικου μια σκετη ακεφαλη λαμπαδα επειδη θεωρουσε οτι ειχα μεγαλωσει... :collapse: Κουλτουρα να φυγουμε...)

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:lol: :lol: DJO και turbo! Μπάνιο στις κασέτες; Κορυφαίο!

 

Θα ψάξω να αγοράσω το πακέτο. Αν μη τι άλλο, θα μείνει για τα παιδιά μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:lol: :lol: DJO και turbo! Μπάνιο στις κασέτες; Κορυφαίο!

 

Θα ψάξω να αγοράσω το πακέτο. Αν μη τι άλλο, θα μείνει για τα παιδιά μου...

 

Πιστεύω ότι αξίζει να το αγοράσεις!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σαν κόρη οφθαλμού τη φύλαγα αυτή τη σειρά!

Οι κασέτες στο άλμπουμ τους, τα περιοδικά στα ειδικά ντοσιέ τους (σαν αυτά που έχει βγάλει τώρα το ΚΟΜΙΞ) - κούκλα η συλλογή.

Πριν 10 (? - 2008 έχουμε? μπορεί και παραπάνω..) χρόνια κληρονόμησε τη συλλογή η - τότε - μικρή μου ξαδέρφη. Αγνοείται η τύχη/κατάστασή τους από τότε... :( Πάντα τράφω την ψευδαίσθηση ότι άλλο ένα παιδί τις χάρηκε :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3523
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Φοβερή σειρά, πέρασα πολλές και αξέχαστες ώρες - μέρες ακούγοντας ξανα και ξανά τα αγαπημένα μου παραμύθια. Δυστυχώς δεν έχω πια ούτε τις κασσέτες ούτε τα παραμύθια, προς μεγάλη μου εκπληξη τα βρήκα σε δύο private trackers (μόνο τα αρχεία ήχου, αλλά και πάλι........).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.