Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΚΟΠΙΑ / MR UNIVERSE


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΠΙΑ (Η) / MR. UNIVERSE
Σενάριο/Kείμενα:
Νίκος Κούτσης, Μιχάλης Μανωλιός, Βασίλης Γκογκτζιλάς
Σχέδιο:
Νίκος Κούτσης, Μιχάλης Μανωλιός, Βασίλης Γκογκτζιλάς
Hμερ. έκδοσης:
05-2006
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας,Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 25.0
Σελίδες:
56
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
960-8028-35-3

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

KopiaUniverse_0001.jpg  KopiaUniverse_0001z.jpg

 

ΕΙΔΟΣ ΕΝΤΥΠΟΥ: Flip Comic Album

ΣΧΕΔΙΟ & ΚΕΙΜΕΝΟ: Mr Universe: Βασίλης Γκογκτζιλάς / Κόπια: Νίκος Κούτσης και Μιχάλης Μανωλιός

Η ΚΟΠΙΑ του Νίκου Κούτση είναι μια φουτουριστική ιστορία που πρώτο-δημοσιεύτηκε στο τεύχος 276 του περιοδικού 9 .

Το δεύτερο κόμικ είναι μια περιπέτεια του Μr. UNIVERSE, ήρωα του Βασίλη Γκογκτζιλά. Στον τόμο υπάρχουν ακόμα Sketch Galleries των δυο δημιουργών και ένα Preview από μελλοντικό project του Κούτση.

 

Ο εκδότης:

Εκδόσεις Comicworld

 

Το Comicworld ιδρύθηκε το 2003 για να βοηθήσει στην προώθηση της ?9ης τέχνης και της φαντασίας στη χώρα μας. Με την ολοκλήρωση του 1ου Mad Comicfest 2003 δημιουργήθηκε το πρώτο κατάστημα στον Κορυδαλλό Αττικής, που στη συνέχεια άνοιξε τη δικτυακή πύλη www.comicworld.gr για να ενημερώνει τους φανατικούς και μη του είδους με νέα που σχετίζονται με το χώρο των κόμικς. Το 2005 ανοίγει δεύτερο κατάστημα στο Χαλάνδρι Αττικής. Το Comicworld είναι υπεύθυνο για εκδηλώσεις όπως το Mad Comicfest, το 1o Games Fair Μαγικών Πυλών και η 24hour Comics Day 2006.

 

Short biorgaphies των δύο δημιουργών (από Comicworld.gr)

 

 

Νίκος Κούτσης:

 

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1972. Σπούδασε γραφιστική στη σχολή Βακαλό, ενώ παράλληλα εργαζόταν στο πρόγραμμα Animantis της εταιρείας παραγωγής Stefi Cine & TV Productions. Εκεί δημιούργησε την ταινία μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων ?Ο Κύκλος? (?92), η οποία απέσπασε τιμητικές διακρίσεις στα φεστιβάλ Δράμας και Λάρισας. Στη συνέχεια, εργάστηκε δύο χρόνια ως visualiser για την MacCann Erickson Athens, ενώ το ?95 πήγε στο Παρίσι για να παρακολουθήσει σεμινάριο της Disney Consumer Products Paris. Από το ?97 έχει συνεργασθεί σαν εικονογράφος/ σχεδιαστής κόμικς με μια σειρά από περιοδικά (Nitro, Metro, Pcmagazine), έχει σχεδιάσει τις μασκότ επώνυμων προ?όντων της αγοράς (COSMOKAΡΤΑ της Cosmote, Topkid της ΔΕΛΤΑ-Danone, ΕΘΕΛ κα.), αρθρογραφεί σε έντυπα του χώρου της Οπτικής Επικοινωνίας και διδάσκει στον ΑΚΤΟ. Τα τελευταία χρόνια ως σχεδιαστής κόμικς έχει πραγματοποιήσει διεθνείς καμπάνιες για την Adobe Europe και τον ΟΗΕ (UNEP). Έργα του έχουν φιλοξενηθεί συχνά στα εξώφυλλα του περιοδικού ?9? της Ελευθεροτυπίας. Περισσότερες πληροφορίες για τον δη?ιουργό και το έργο του μπορείτε να βρείτε στην βραβευ?ένη ιστοσελίδα του (ΕΒΓΕ 2005) www.koutsis.com

Βιογραφία και Συνέντευξη Νίκου Κούτση (Comicart)

 

 

Βασίλης Γκογκτζιλάς:

 

Γεννήθηκε το 1978 στη Θεσσαλονίκη και έχει σπουδάσει Graphic Design. Ασχολήθηκε με την εικονογράφηση για την εφημερίδα Θεσσαλονίκη και τα περιοδικά Επιλογές, Γαλέρα και Soul και έχει εικονογραφήσει παιδικά βιβλία. .έχει ασχοληθεί επίσης με τα κόμικς σε πάρα πολλά Fanzine, όπως το Μπούμερανγκ, η Ανόργανη υλη και το Red Dot Comix, για το περιοδικό 9, ενώ το διαφημιστικό κόμικς Deniman διακρίθηκε στον πρώτο διαγωνισμό DNR Textile Awards του αμερικάνικου περιοδικού DNR. Έχει λάβει μέρος σε πάρα πολλές ομαδικές εκθέσεις, ενώ έχει πραγματοποιήσει και δύο προσωπικές εκθέσεις κόμικς καθώς και εικονογράφησης στο καφέ Cofix στην Θεσσαλονίκη. Μια ακόμη ενασχόλησή του περιλαμβάνει το κινούμενο σχέδιο για τις ανάγκες της εκπομπής Επί Τροχών στο κανάλι ΕΤ3.

 

Βασίλης Γκογκτζιλάς (Βικιπαιδεια)

 

 

Η γνώμη μου

 

Η κόπια είναι υπερβολικά καλή σχεδιαστικά για τα ελληνικά δεδομένα αλλά η ιστορία δε μου είπε τίποτα και είμαι λάτρης της sci-fi, δηλαδή όχι τόσο απαιτητικός.

Επίσης ολέθριο σφάλμα να μην είναι αυτοτελής η ιστορία.

Σε άλλο κόσμο ζει ο Κούτσης; Δεν ξέρει ότι ο κανόνας στις ελληνικές εκδόσεις είναι ότι κατά 50% διακόπτονται μετά το 1ο τεύχος και κατά 90% μετά το 2ο; Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μάθουμε τη συνέχεια της ιστορίας.

Άσε που μπαίνει και απότομα και θέλουμε και δυο τρία prequel για να καταλάβουμε τι γίνεται.

Κι αυτό που με στράβωσε περισσότερο είναι η δήλωση ( ; ) του Κούτση στον πρόλογο να λέει ότι θεωρεί το έργο του όχι μια απλή ιστορία επιστημονικής φαντασίας, όχι ένα απλό κοινωνικό μήνυμα[...] αλλά μια "πολύχρονη μελέτη που δεν περιορίζεται στις σχεδιαστικές φόρμες [...] αλλά ούτε και στη σκηνοθετική ματιά. Αποτελεί μια μέγιστη προσπάθεια διαμόρφωσης της σχέσης μου με το μέσο αυτό, τη μέγιστη ευκαιρία να φέρω έξω, στον πραγματικό κόσμο, ένα μικρό κομμάτι πλούτου από τον τόπο εκείνο (εννοεί τον κόσμο των κόμικς) των τόσο συχνών επισκέψεων μου ώς σήμερα" .

Τι να πω τώρα, αν αυτό σημαίνει για το δημιουργό του, το σέβομαι. Εμένα μια απλή ιστορία Ε.Φ. μου φάνηκε (και ο κάθε απλός αναγνώστης αυτό εισπράττει τελικά) και θα προτιμούσα η ιστορία αυτή να έχει αρχή και τέλος! Αλλά τι ξέρω εγώ;

 

Η ιστορία του Mr Universe είναι αυτοτελής και έξυπνη,το είδος της ιστορίας που θα διάβαζα σε ένα Παρά Πέντε ή μια Βαβέλ και θεματολογικά θυμίζει τον Υπερήρωα του 9. Για να μη πως ότι το σενάριο έχει ακριβώς την ίδια λογική με του υπερήρωα.

 

Τα Sketches είναι υπερβολικά πολλά (10 σελίδες) και δεν προφέρουν τίποτα. Θα μπορούσαν να λείπουν για να μειωθεί η απαράδεκτη τιμή των 7,5€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η άποψή μου είναι οτι ή "κόπια", είναι άψογη σχεδιαστικά, αλλά υπερβολικά πυκνογραμμένη. Θα μπορούσε ( με τα prequels), να γεμίσει άνετα 6 τεύχη. Κρίμα που δεν είχε συνέχεια η προσπάθεια.

Το Mr Universe είναι κορυφή! Φοβερό σενάριο, άψογη εκτέλεση. Δεν είναι τυχαίο οτι η Image comics το επέλεξε για μια ανθολογία της και πρόκειτε να βγάλει, σε αυτοτελές τεύχος (one shot) και νέα ιστορία του. Ακόμα δεν είναι τυχαίο οτι η Taschen επέλεξε τον Γκοκτζίλα (μαζί με τον Λώλο), γαι το νέo της τόμο Illustration now Vol 2.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

περι των βιογραφικων απο οτι εχω ακουσει,στο Παρισι δεν παρακολουθουσε απλα ενα σεμιναριο ,δουλευε κανονικα και γυρισε λογω στρατου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εν έτη 2008 το βρήκα κι εγώ, εδώ κάτω στην Κρήτη. :oops:

Ναι, πολύ καλή δουλειά από άποψη σχεδίου, σενάριο που πιθανόν να μην το μάθουμε ή το δούμε σχεδιασμένο όλο. :thinking:

Το αν θα επιβιώσει ο χρόνος θα δείξει. Πάντως η ζυγαριά γέρνει αρνητικά... :crying:

Αλλά, χωρίς να θέλω να θίξω τους δημιουργούς, 7,5 ευρώ για το συγκεκριμένο πόνημα μου φαίνονται πάρα πολλά. :confuse:

Όσο καλό και να είναι, μέσα σε 10 -20 λεπτά τα είχα διαβάσει. :crying:

Μου έμεινε η γεύση του μισού φαγητού αλλά ακριβού. Δεν χόρτασα, αλλά πλήρωσα πολλά. :crying:

Τι γίνεται στην Ελλάδα; Γιατί το κόμικ πρέπει να γίνει είδος πολυτελείας; Τι παίζεται ρε παιδιά και τα Ελληνικά κόμιξ είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Μόνο για τους έχοντες. :confuse:

ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε μου δεν έχεις αδίκο, αλλά να σου πω, ότι η τιμή δεν καθορίζεται άπο τους δημιουργούς, αλλά απο τους εκδότες. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε μου δεν έχεις αδίκο, αλλά να σου πω, ότι η τιμή δεν καθορίζεται άπο τους δημιουργούς, αλλά απο τους εκδότες. :beer:

 

Σωστά μιλάει ο Ανδρέας..... υπάρχουν και ελληνικές εκδόσεις που πουλάνε και με 2 και με 3 ευρώ..... και κάνουν και καλές δουλειές....

Γιαυτό και κατ'εμέ πρέπει να υποστηρίζουμε τέτοιες προσπάθειες....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σωστά μιλάει ο Ανδρέας..... υπάρχουν και ελληνικές εκδόσεις που πουλάνε και με 2 και με 3 ευρώ..... και κάνουν και καλές δουλειές....

Γιαυτό και κατ'εμέ πρέπει να υποστηρίζουμε τέτοιες προσπάθειες....

 

:beer:

 

Με συγχωρήτε αλλά (πράγμα που διευκρίνισα λέγοντας ότι "δεν θέλω να θίξω τους δημιουργούς") δεν τα έβαλα με τους δημιουργούς. Σαφώς και είναι , πιστεύω θέμα εκδότη.

Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να στιρίζουμε αυτές τις προσπάθειες, πράγμα που κάνω όταν βρίσκω τέτοιες, εδώ στην δυτική άκρη της Κρήτης, και αξίζουν το κόπο.

Αλλά δυστυχώς - ξαναλέω - εδώ κάτω και δυτικά λίγα πράματα φ΄τάνουν (μικρή αγορά γαρ) και με χαρακτηριστική καθυστέρηση.

Ουφ. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάντως οι ελληνικές εκδόσεις του Spawn φτηναίναν. Οι νέες εκδόσεις είναι ελάχιστα πιο φτηνές από την πρώτη. Το ίδιο έγινε με το κόμικ ΥΨΙΛΟΝ. Κάθε νέο αλμπουμάκι ήταν και πιο φτηνό από το προηγούμενο. Απ' όσο κατάλαβα οι νέοι εκδότες χρειάζονται λίγο χρόνο για να υπολογίζουν τις τιμές των εκδόσεών τους. Απειρία που σιγά σιγά διορθώνεται.

 

Τον είπα τον καλό μου λόγο. Πάμε για τον κακό μου λόγο: Όχι δε μου άρεσε το κόμικ αυτό. Ειδικά ο Mr Universe μου άφησε μια... τίποτα δε μου άφησε. Βέβαια μετά από 20.000 κόμικς που διάβασα (και πολλα διάφορα βιβλία) έχω και κάποιο δύσκολο γούστο.

 

Και πολύ όμορφη έκδοση, ε, ψηλέ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αλλά δυστυχώς - ξαναλέω - εδώ κάτω και δυτικά λίγα πράματα φ΄τάνουν (μικρή αγορά γαρ) και με χαρακτηριστική καθυστέρηση.

Ουφ. :cheers3:

 

Καλά άλλο θέμα και αυτό.... Στην επαρχία φτάνουν με υπερβολικά μεγάλη καθυστέρηση και πολλές φορές δεν φτάνουν και καθόλου....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τα ελληνικά κόμικς είναι πανάκριβα και δεν ολοκληρώνονται ποτέ.Θα το σκεφτώ σοβαρά πριν ξαναπάρω ελληνικό κόμικ που δεν είναι αυτοτελές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Τα ελληνικά κόμικς είναι πανάκριβα και δεν ολοκληρώνονται ποτέ.Θα το σκεφτώ σοβαρά πριν ξαναπάρω ελληνικό κόμικ που δεν είναι αυτοτελές.

 

Εμείς σπάμε αυτό τον κανόνα με την έκδοση που βγάζουμε....πιό φτηνό δεν υπάρχει περίπτωση πουθενά στον κόσμο, όσο για την ολοκλήρωση....όταν θα γίνει, δεν θα μπορείς να το αγοράσεις πλέον γιατί δεν θα υπάρχει....

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Aυτό είναι αλήθεια.Συνήθως όταν δώ κάποιο κόμικ ελληνικό ή γαλλικό (λέω αυτές τις δύο χώρες γιατί τ κόμικς τους βγαίνουν ένα τώρα ένα όποτε) και μου γεμίσει το μάτι το παίρνω,το βάζω σε μια γωνιά και περιμένω.Οι γάλλοι αργούν άλλα κάποια στιγμή την τελειώνουν τη σειρά οι έλληνες αρχίζουν και σε αφήνουν με το παράπονο.Το έχω πάθει τόσες φορές που έχω αρχίσει να πιστεύω οτι όποιο κόμικ πάρω το γκαντεμεύω και σταματαει να βγαίνει. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από δύο μέρες το αγόρασα κι εγώ από ένα περίπτερο! Από σχέδιο δεν φαίνεται να πάσχει και το χαρτί πολύ καλής ποιότητας! Αυτό που μ'ενοχλεί εμένα σε ορισμένες τέτοιες εκδόσεις είναι ότι φοβάμαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μην ξεκολλήσει κανένα φύλλο καθώς το ανοίγω να το διαβάσω. Για τις ιστορίες δε μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς δεν τις έχω διαβάσει... Όσο για την τιμή; Φαρμάκι! Οι σελίδες όντως δεν είναι πολλές μιας και οι ιστορίες είναι δύο. Ένα ακόμη ατού είναι η πρωτοτυπία της έκδοσης. Αν και το έχουμε ξαναδεί σε άλλη εταιρία (βλέπε: "Ψυχής Τα Λαμπυρίσματα" με το "Τρόμος Και Φαντασία") αλλά με διαφορετικό μέγεθος/χαρτί/θέμα και πάλι όμως δεν το βλέπουμε συχνά. Βασικά τα προτιμώ να έβγαιναν χωριστά. Μάλλον στόχευσαν στο να αγοραστούν κι αν τα είχαν ξεχωριστά ίσως είχαν μικρότερη ζήτηση. Ευχαριστώ για την παρουσίαση! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και μου το δάνεισε το κολλητάρι που το πήρε, καθαρά επειδή πέτυχε ένα κομμάτι στο FNac 1 ευρώ, το διάβασα μία και...

 

Ο Mr.Universe δε μου άρεσε σχεδιαστικά αλλά είναι ωραία ιστοριούλα. Μέχρι εκεί όμως.

 

Η Κόπια είναι απίστευτη σχεδιαστικά και χαλαρά στο top 5 των καλύτερα σχεδιασμένων κόμικς από Έλληνα σχεδιαστή ever. ΑΛΛΑ η ιστορία είναι ναμηπωτί. Πυκνογραμμένη, κακογραμμένη και στο τέλος γράφει to be continued όχι για πλάκα, όπως πχ.σε κάποια fanzines, αλλά επειδή το αφήνει έτσι, ακριβώς όταν αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε τι παίζει... :collapse:

 

Οι 3+3 σελίδες με σκίτσα από την κάθε ιστορία είναι ένα ωραίο συν και η 4σέλιδη ιστοριούλα που βρίσκεται στη μέση, σε σχέδιο Κούτση και σενάριο Theo Papathanasis (χίλιες φορές να είχε γράψει αυτός την Κόπια) θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν και χρωματισμένη, αντί να είναι μια απλή δοκιμαστική ασπρόμαυρη. :down:

 

Τα 2 πραγματικά αρνητικά της έκδοσης είναι η τιμή, που αντιστοιχεί σε τομάκι διπλάσιων σελίδων τουλάχιστον και η βιβλιοδεσία, αφού άμα γυρίσεις μια σελίδα, κρακ. Τι να σου κάνει η απλή κόλλα σε μια τόσο στενή ράχη. :shit2:

 

 

Εν κατακλείδι, συστήνεται μονάχα στους φανς των Κούτση και Γκογκτζίλα, εκτός αν το βρείτε κι εσείς κάπου για 1-2 ευρώ. :P

 

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

DJO, αν περιμένεις να διαβάσεις κάτι απολύτως κατανοητό σε σενάριο Μ. Μανωλιού τότε θα απογοητευτείς.

Γενικά, η έκδοση είναι κάτι σαν preview παρά πλήρης τίτλος. Η κόπια τελειώνει γρήγορα, ο Mr Universe, όπως είναι στο βιβλίο, δε δουλεύει ως ιστορία. Ελπίζω κάποια στιγμή να τα δούμε και τα δύο πλήρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

η ιστορια του mr universe ειναι αυτη με το παιδακι και τα κομικς που ειναι πορωμενο με τον mr universe ;

εγω εχω αυτο

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=97383

ειναι και αυτο μια μικρη 10σελιδη ιστορια οπως την περιγραφω παραπανω

το ειχα παρει απο την σπηλια των κομικς με 1,5€ στις προσφορες οταν εκλεινε..

πολυ ωραια ιστορια,σε βαζει σε σκεψεις για τον τροπο που αλληλεπιδρουμε με τα αλλα ατομα (καπου εδω σταματαω αλλιως κανω σποιλερ :P)

ωραιο το σχεδιο του godtzilla,αυτες οι "βρωμικες" γραμμες που κανει για να βαλει τις λεπτομερειες,γωνιες,σκιες κλπ βγαζουν ενα ωραιο αποτελεσμα!

αν το βρειτε προμηθευτειτε το!!!

:blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Σπηλια των κομικς;;; :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιαπ, το τελευταίο νορμάλ κομιξάδικο της Θεσσαλονίκης. :(

 

Το ξέρεις πως η Αθήνα που είναι πιο κοντά στη Μάντρα έχει καμιά δεκαριά κομιξάδικα έτσι;

http://www.greekcomi...hp?showforum=64

 

:)

 

 

@dimious ή και όποιος άλλος μπορεί: ας κάνετε μια παρουσίαση του mister Universe στα Ελληνικά Για Ξένους. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Mόλις ερθει το ιντερνετ(εχω σκαναρει ηδη το εξωφυλλο)κατα το καλοκαιρακι το κοβω με αυτους που εμπλεξα :)

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το τσίμπησα κι εγω κι η γνωμη μου είναι αρκετα κοντινή σε ό,τι έχει προειπωθει :)

 

σχεδιαστικά βρήκα την κόπια εξαιρετική, αλλά η ιστορία  μου φάνηκε μέτρια scifi, ασε που τοποθετειται στο 2055 που παραείναι κοντα για να συμβουν όλα αυτα :P

λεπτομέρειες... το σενάριο έμπαζε και δεν είχε αρχή και τέλος, σα να ήταν το 2ο-3ο τεύχος μιας 8άτευχης ιστοριας.

 

το mr. Universe από την άλλη μου άρεσε πολύ και σχεδιαστικά και σαν στορυ! :best:

 

επίσης δε μου ταίριαζαν αυτες οι ιστορίες μαζί, στο ίδιο άλμπουμ :thinking:

 

γενικά πάντως το θεωρώ μια πολύ αξιόλογη ελληνική έκδοση και σίγουρα δε μετανιωσα που το πήρα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα τη Κόπια πριν περίπου ένα χρόνο και πραγματικά δε το μετάνιωσα. Μου άρεσε αρκετά. Φαίνεται ότι είναι ιστορία που έχει να δώσει, απλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Αυτό είναι το μόνο που με λυπεί. Το σχέδιο του Κούτση φοβερό, ως συνήθως. Σίγουρα το τοπίο δεν συναύδει με ελληνικό σκηνικό, όποια εποχή και να είναι και για να δούμε αυτά που είδαμε, τότε κάτι θα πρέπει να έχει πάει πολύ στραβά με το κόσμο στις δεκαετίες που μεσολάβησαν. Μακάρι να δούμε τη συνέχεια, αν και δε το νομίζω.

 

Το Mr. Universe από την άλλη δε μου άρεσε. Μπορεί να φταίει το σχέδιο του Γκογκτζιλά, μπορεί να φταίει η ίδια η ιστορία... δε ξέρω. Γούστα είναι αυτά...

 

Πάντως, θα συμφωνήσω με τους περισσότερους στο θέμα των ελληνικών εκδόσεων. Δεν αξίζει να ασχοληθώ όταν σχεδόν ποτέ δεν ολοκληρώνονται. Η λογική που θέλει να ξεκινούν μια ιστορία σε συνέχειες και άμα ολοκληρωθεί, ολοκληρώθηκε. Δε μου αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Η ΚΟΠΙΑ / MR UNIVERSE
  • Indian changed the title to Η ΚΟΠΙΑ / MR UNIVERSE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.